Jump to content
midiangr

Κτεο Και Πότε?

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα.

Το αυτοκίνητό μου έχει ημερομηνία πρώτης κυκλοφορίας 22/6/2006.

Ξέρει κανείς πότε πρέπει να το περάσω πρώτη φορά κτεο?

Ακόμη, διαφορές/εμπειρίες ιδιωτικών και δημόσιου κτεο?

Είναι καλύτερο να έχω ήδη βγάλει κάρτα καυσαερίων όταν το πάω?

Μπορώ κανονικά να πάω εγώ, παρά το ότι στην άδεια το αυτοκίνητο είναι δηλωμένο σε άλλο όνομα?

Τέλος, μπορώ να πάω σε δημόσιο/ιδιωτικό κτεο σε διαφορετική πόλη από εκεί που έχουν βγει οι πινακίδες?

Πχ οι πινακίδες είναι από Αθήνα αλλά το έχω στα Χανιά.

Ευχαριστώ και sorry για τα πολλά!

Edited by midiangr
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πας καμιά 10αριά μέρες πριν συμπληρωθούν 4 χρόνια από την ημερομηνία έκδοσης της 1ης άδειας ή μια εβδομάδα μετά. Παραπάνω καθυστέρηση επιφέρει πρόστιμο...Επόμενος έλεγχος μετά από 2 χρόνια (και κάθε 2 χρόνια).

Δεν έχω εμπειρία από Δημόσιο ΚΤΕΟ αλλά δεν νομίζω να κάνουν και τίποτα διαφορετικό... (οποιοσδήποτε έχει εμπειρία από δημόσιο ας μας πει την γνώμη του)

Υπάρχουν Ιδιοτικά ΚΤΕΟ που βγάζουν την κάρτα καυσαερίων δωρεάν ή φθηνότερα, όταν πηγαίνεις να περάσεις το αυτοκίνητο ΚΤΕΟ. (Ξεχωριστα κοστίζει 12 ευρώ)

Ναι δεν έχεις πρόβλημα. Αλλά θα πρέπει να έχεις την ταυτότητά σου (Οδηγός) μαζί.

Αυτό δεν το γνωρίζω αλλά δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα. Πάρε σε ένα ΚΤΕΟ τηλέφωνο να σου πουν.

-----------------------------

Να έχεις μαζί σου τρίγωνο, πυροσβεστήρα (σε ισχύ), και πλήρες φαρμακείο.

Ελπίζω να βοήθησα

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πας καμιά 10αριά μέρες πριν συμπληρωθούν 4 χρόνια από την ημερομηνία έκδοσης της 1ης άδειας ή μια εβδομάδα μετά. Παραπάνω καθυστέρηση επιφέρει πρόστιμο...Επόμενος έλεγχος μετά από 2 χρόνια (και κάθε 2 χρόνια).

Δεν έχω εμπειρία από Δημόσιο ΚΤΕΟ αλλά δεν νομίζω να κάνουν και τίποτα διαφορετικό... (οποιοσδήποτε έχει εμπειρία από δημόσιο ας μας πει την γνώμη του)

Υπάρχουν Ιδιοτικά ΚΤΕΟ που βγάζουν την κάρτα καυσαερίων δωρεάν ή φθηνότερα, όταν πηγαίνεις να περάσεις το αυτοκίνητο ΚΤΕΟ. (Ξεχωριστα κοστίζει 12 ευρώ)

Ναι δεν έχεις πρόβλημα. Αλλά θα πρέπει να έχεις την ταυτότητά σου (Οδηγός) μαζί.

Αυτό δεν το γνωρίζω αλλά δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα. Πάρε σε ένα ΚΤΕΟ τηλέφωνο να σου πουν.

-----------------------------

Να έχεις μαζί σου τρίγωνο, πυροσβεστήρα (σε ισχύ), και πλήρες φαρμακείο.

Ελπίζω να βοήθησα

Βοήθησες αρκετά, σε ευχαριστώ πολύ!

Πράγματι αυτό με το φαρμακείο κλπ δεν το είχα σκεφτεί...

Αν δεν κάνω λάθος, όλο αυτό το κιτ πρέπει να περιλαμβάνει και γιλέκο που φωσφορίζει?

Link to comment
Share on other sites

Βοήθησες αρκετά, σε ευχαριστώ πολύ!

Πράγματι αυτό με το φαρμακείο κλπ δεν το είχα σκεφτεί...

Αν δεν κάνω λάθος, όλο αυτό το κιτ πρέπει να περιλαμβάνει και γιλέκο που φωσφορίζει?

Οχι δεν νομίζω να είναι υποχρεωτικό...Απλά είναι θέμα προσωπικής ασφάλειας..

Ρίξε μια ματιά εδω: http://www.auteco.gr/site/index.php?option=ozo_content&perform=view&id=71&Itemid=33〈=

Δεν κάνω καμιά διαφήμιση στην συγκεκριμένη εταιρία, απλά έχει χρήσιμες πληροφορίες για να περάσεις ένα αυτοκίνητο ΚΤΕΟ

Edited by Miltos_Golf6
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα. Μία ερωτησούλα:

Έχω κάρτα καυσαερίων σε ισχύ και περνάω ΚΤΕΟ τώρα, θα μου τα ξαναμετρήσουν τα καυσαέρια? Πρέπει να ξαναπληρώσω?

Ο έλεγχος θορύβου εντάσεται στους υποχρεωτικούς?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα. Μία ερωτησούλα:

Έχω κάρτα καυσαερίων σε ισχύ και περνάω ΚΤΕΟ τώρα, θα μου τα ξαναμετρήσουν τα καυσαέρια? Πρέπει να ξαναπληρώσω?

Ο έλεγχος θορύβου εντάσεται στους υποχρεωτικούς?

Και εγώ είχα κάρτα καυσαερίων σε ισχύ, απλώς είδαν την κάρτα και δεν έκαναν επανέλεγχο στα καυσαέρια.

Ήταν σε δημόσιο ΚΤΕΟ.

Έλεγχο θορύβου δεν μου έκαναν, αλλά δεν ξέρω τί γίνεται σε περίπτωση που είναι εμφανές ότι ο θόρυβος είναι έντονος..

Link to comment
Share on other sites

Λογικά δεν θα σε βάζουν να ξαναπληρώνεις. Φαντάζομαι ότι θα το ελέγχουν αν κάνει σαν τανκς! Δεν έχω βάλει καμιά τρελή εξάτμηση, απλά έχει χαλάσει λίγο το καζανάκι. Μέσα να φανταστείς δεν ακούγεται τίποτα σχεδόν.

Link to comment
Share on other sites

Λογικά δεν θα σε βάζουν να ξαναπληρώνεις. Φαντάζομαι ότι θα το ελέγχουν αν κάνει σαν τανκς! Δεν έχω βάλει καμιά τρελή εξάτμηση, απλά έχει χαλάσει λίγο το καζανάκι. Μέσα να φανταστείς δεν ακούγεται τίποτα σχεδόν.

Ναι σίγουρα δεν σε βάζουν να ξαναπληρώσεις - εγώ μόνο το παράβολο πλήρωσα, 40 ευρώ.

Δεν νομίζω να υπάρξει πρόβλημα, αν είναι κάτι που δεν προσέχει κανείς..

Link to comment
Share on other sites

Είχα και εγώ στο προηγούμενο. Θέλουν το χαρτί που σου δίνουν από εκεί που σου τα έβαλαν. Εμένα μου είπαν ότι κανονικά έπρεπε να τους το πάω, αλλά τελικά μου έκαναν μόνο παρατήρηση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα. Μία ερωτησούλα:

Έχω κάρτα καυσαερίων σε ισχύ και περνάω ΚΤΕΟ τώρα, θα μου τα ξαναμετρήσουν τα καυσαέρια? Πρέπει να ξαναπληρώσω?

Ο έλεγχος θορύβου εντάσεται στους υποχρεωτικούς?

Τους το λες απο πριν οτι εχεις καρτα καυσαεριων και απλα την ελεγχουν.

Μια φορα ειχα ξεχασει να τους το πω και μου εβγαλαν αλλη και την πληρωσα ξανα.

Kalispera paidia! ego exo sto amaxi mou fime membranes se ola ta tzamia, lete na exo provlima me to kteo? Otan erthei i ora na to pao se idiotiko i dimosio? Euxaristo prokatavolika!

Αν ειναι φυσιολογικου βαθμου οι μεμβρανες,με το χαρτι της εταιρειας που τις εβαλες πηγαινεις κανονικα και δεν εχεις προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ που περασα σε ιδιωτικο ΚΤΕΟ πριν μια εβδομαδα. Μου ζητησανε καρτα καυσαεριων (αν δεν ειχα θα μου βγαζανε αυτοι), καθως επιδη το αυτοκινητο εχει και φιμε την βεβαιωση αυτών. Δεν κοίταξαν για φαρμακειο και γιλέκο. Δεν νομίζω ούτε το κρατικό να σου τα ζητήσει... Παντως κυρίως το φαρμακειο καλα είναι να υπάρχει...

Υ.Γ.

Τα φιμέ θέλουν την βεβαίωση που λεει πως οι μεβράνες ανταποκρίνωνται στην Ευρωπαική νομοθεσία.

Edited by geotag
Link to comment
Share on other sites

στα 5 χρονια η στα 4 ειναι στα καινουργια αμαξια να περασουν απο κτεο? μιλαω για 1η φορα :good:

Στα 4 ειναι παρασα πριν μια εβδομαδα πρωτη φορα...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά σου τα μετράνε τα καυσαέρια έτσι κι αλλιώς, απλά δεν σου βγάζουν κάρτα αν έχεις άλλη σε ισχύ. Για τον ήχο δεν μου είπαν τίποτα. Επίσης για φαρμακείο και πυροσβεστήρα δεν τους είδα να κοιτάνε... αλλά δεν είμαι και απόλυτα σίγουρος, οπότε μην το δένετε κόμπο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μόλις διάβασα και διαπίστωσα οτι εχω προβλημα. Ειχα την εντυπωση οτι περνας

ΚΤΕΟ στην 5ετια αλλα ατύχησα.

Εχω ημερομηνια 1ης άδειας στις 8/1/2007 και εκλεισα 4ετια πριν ενα μηνα;;;

Το προστιμο θα το φαω οπως και να εχει; Καμια περιοδο χαριτος δεν δινουν;;;

Θα κλεισω απο δευτέρα ραντεβου αλλα αμαρτια ειναι να δωσω το 50ρικο ειδικα τετοιες εποχες.

Υπάρχει κατι που μπορω να κανω;;;

Ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μόλις διάβασα και διαπίστωσα οτι εχω προβλημα. Ειχα την εντυπωση οτι περνας

ΚΤΕΟ στην 5ετια αλλα ατύχησα.

Εχω ημερομηνια 1ης άδειας στις 8/1/2007 και εκλεισα 4ετια πριν ενα μηνα;;;

Το προστιμο θα το φαω οπως και να εχει; Καμια περιοδο χαριτος δεν δινουν;;;

Θα κλεισω απο δευτέρα ραντεβου αλλα αμαρτια ειναι να δωσω το 50ρικο ειδικα τετοιες εποχες.

Υπάρχει κατι που μπορω να κανω;;;

Ευχαριστω...

Νομιζω, αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιο μελος, οτι τρως προστιμο υψους 80 ευρω!!! Μακαρι να κανω λαθος και να μην ειναι ετσι. Μακαρι να κανω λαθος γτ σε τετοιες εποχες που ζουμε και το ευρω μετραει κακα τα ψεματα!!!

Link to comment
Share on other sites

Πότε θεωρούμαι εκπρόθεσμος ελέγχου ΚΤΕΟ και ποιο είναι το πρόστιμο;

Το ανώτερο περιθώριο καθυστέρησης είναι η μία εβδομάδα. Το παράβολο υπέρ δημοσίου για εκπρόθεσμο έλεγχο ανέρχεται:

από 18,19€ έως 23,54€ ανάλογα με τη κατηγορία οχήματος για καθυστέρηση έως 15 ημερών

από 36,38€ έως 47,08€ ανάλογα με τη κατηγορία οχήματος για καθυστέρηση μεγαλύτερη των 15 ημερών.

http://www.auteco.gr/site/index.php?option=ozo_content〈='..'&perform=view&id=71&Itemid=34〈=

Link to comment
Share on other sites

Πότε θεωρούμαι εκπρόθεσμος ελέγχου ΚΤΕΟ και ποιο είναι το πρόστιμο;

Το ανώτερο περιθώριο καθυστέρησης είναι η μία εβδομάδα. Το παράβολο υπέρ δημοσίου για εκπρόθεσμο έλεγχο ανέρχεται:

από 18,19€ έως 23,54€ ανάλογα με τη κατηγορία οχήματος για καθυστέρηση έως 15 ημερών

από 36,38€ έως 47,08€ ανάλογα με τη κατηγορία οχήματος για καθυστέρηση μεγαλύτερη των 15 ημερών.

http://www.auteco.gr/site/index.php?option=ozo_content〈='..'&perform=view&id=71&Itemid=34〈=

Πέρασα εχθες ΚΤΕΟ πληρώνοντας 36,38 ευρώ πρόστιμο. Ένα μήνα εκπρόθεσμος.

Link to comment
Share on other sites

Την Πέμπτη που μας πέρασε πέρασα για πρώτη φορά ΚΤΕΟ. Ο πρώτος έλεγχος, ανεξαρτήτως νομού, γίνεται πλέον στα 4 χρόνια και μετά ανά 2.

Πήγα σε ιδιωτικό ΚΤΕΟ. Δεν περιμενα πολύ. Η όλη διαδικασία μου στοίχησε 45Ε (λόγω 10Ε έκπτωσης από την εταιρία πο δουλεύω). Το χαρτί του ΚΤΕΟ έχει ισχύ και κάρτας καυσαερίων, οπότε για ένα χρόνο είμαι καλυμένος και με ΚΕΚ.

Η όλη διαδικασία πήρε μισή ώρα και μου δώσαν ένα χαρτί με έλεγχο για φρένα (μπρος-πίσω) και αναρτήσεις αριστερή-δεξιά πλευρά. Στα φρένα είχα καλούτσικό σκορ, μιας και πολύ πρόσφατα έχω αλλάξει μπροστινά τακάκια. Είχα 80%. Για τις αναρτήσεις είχα 74% αριστερά και 68% δεξιά (καλούτσικες μετρήσεις).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.