Jump to content
kentavrosr

Vw Golf Gti Or Alfa Romeo Giulietta Qv ?

  

2 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

ΟΚ, γιατί μάλλον σε κάποιον άλλο είχες κάνει ερώτηση. Απαντάω καθαρά σε σχέση με το εξωτερικό.

ΜΙΤΟ

Ομορφότερα, όχι απαραίτητα κατά κράτος, ίσως και στα σημεία:

Ibiza SC: Κουπεδιάστικη γραμμή, ακμές, το χαλάει λίγο η αδιάφορη, όχι άσχημη, μούρη του.

Α1: Δε νομίζω ότι χρειάζεται περαιτέρω εξήγηση.

DS3: Δεν μπορώ να πω ότι τρελαίνομαι (λίγο αποτυχία τα φου-μαντσού-μουστάκι λεντάκια) αλλά σίγουρα το πιο φρέσκο και ριζοσπαστικό σχέδιο.

Polo: ΟΚ εδώ είμαι λίγο προκατειλημένος, αλλά είναι κοινή ομολογία ότι η μούρη του δεν παίζεται.

Punto Evo: Κρατάει το αλήτικο στυλ που είχε πάντα το Punto.

207: Επίσης κλασικό σχήμα, μαζί με Πόλο και Πούντο.

Ασχημότερα:

Fabia, Jazz, C3, Corsa, Fiesta, Clio, i20 κλπ.

ΤΖΟΥΛΙΕΤΑ

Κι εδώ θα πάω με SEAT και AUDI, θα συνεχίσω με Astra και 3θυρα Golf και Σειρά 1. Γενικά, ενώ το ΜΙΤΟ το σώζει το καρτουνίστικο στυλ του, η μούρη της Τζ την κάνει να μοιάζει με απλωμένο τραχανά. Σίγουρα από τους ωραιότερους, αν όχι ο ωραιότερος πισινός, αυτό θα ήμουν βέβυλος αν δεν το παραδεχόμουνα.

Θυμηθείτε, είστε δεκτικοί ιταλόφιλοι, άρα δέχεστε την υποκειμενική και προκατειλημένη μου (σαν τη δικιά σας δλδ) γνώμη :p

Το γουστο ειναι υποκειμενικο,εχει γραφτει πολλες φορες....!

Οποτε τα παντα ειναι δεκτα...

Και κατ'εμε τα παντα με επιχειρηματολογια ειναι ειναι δεκτο!

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται τι εννοείς βλάβη. Το ανέφερα και πιο πάνω "ρετάρει το 1.2 TSi και κοντεύουμε να σταυρώσουμε την Μέρκελ, οι ¶λφα αλλάζουν τον μεταβλητό πιο συχνά από λάδια και είναι κουόρε σπορτίβο"...

Οι 147 ειχανε προβληματα πολλα!!!

Οπως και τα 1α 156 με την κρεμαργιερα!Αυτα ηταν παρελθον...

Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον πρέπει να παραδεχτείς ότι και με (υποκειμένικά/προσωπικά) επιχειρήματα απαντάω και ότι θεωρώ καλό το λέω.

Για τα προβλήματα είδες πολλούς να διαμαρτύρονται? Και μιλάμε για σοβαρά προβλήματα, όχι παράθυρα και πολλαπλασιαστές. Αυτό το παραδέχομαι στους αλφίστι! Και μακάρι να φτιάξει το όνομά τους, για να μου είναι πιο έυκολο να πουλάω σε λίγα χρόνια πισωκούνες Alfa Romeo TSi ;)

Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον πρέπει να παραδεχτείς ότι και με (υποκειμένικά/προσωπικά) επιχειρήματα απαντάω και ότι θεωρώ καλό το λέω.

Για τα προβλήματα είδες πολλούς να διαμαρτύρονται? Και μιλάμε για σοβαρά προβλήματα, όχι παράθυρα και πολλαπλασιαστές. Αυτό το παραδέχομαι στους αλφίστι! Και μακάρι να φτιάξει το όνομά τους, για να μου είναι πιο έυκολο να πουλάω σε λίγα χρόνια πισωκούνες Alfa Romeo TSi ;)

Απ οτι καταλαβα εισαι εμπορος...

Αλλα νομιζω οι αλφα μεχρι στιγμης,τα τελευταια χρονια εχει ανεβει πολλα επιπεδα αξιοπιστιας!

Υπαρχουν εταιρειες που εχουνε πολλα προβληματα σε καινουρια αμαξια και δεν το πολυλενε!!!!

Επισης ενα προβλημα αδικαιολογητο για το μεγεθος της VW ειναι αυτο με το συγχρονιζε της 2ας!

Link to comment
Share on other sites

Απ οτι καταλαβα εισαι εμπορος...

Αλλα νομιζω οι αλφα μεχρι στιγμης,τα τελευταια χρονια εχει ανεβει πολλα επιπεδα αξιοπιστιας!

Υπαρχουν εταιρειες που εχουνε πολλα προβληματα σε καινουρια αμαξια και δεν το πολυλενε!!!!

Επισης ενα προβλημα αδικαιολογητο για το μεγεθος της VW ειναι αυτο με το συγχρονιζε της 2ας!

Μιλάμε για τον πρώτο (και μοναδικό μέχρι σήμερα) κινητήρα μικρού κυβισμού με ταυτόχρονη χρήση κομπρέσσορα και τούρμπο. Όχι ότι δικαιολογείται, αλλά δεν γίνεται αντιληπτό ότι κάποιο πρόβλημα στον κινητήρα ή στο σύστημα μετάδοσης θα μπορούσε να εμφανιστεί? Και μιλάμε για ένα niche μοντέλο και ένα πρόβλημα που διορθώθηκε σε σύντομο διάστημα.

Για την Alfa Romeo από ότι έχω ακούσει, ναι έχει βελτιωθεί, αλλά πλέον είναι τόσο μικρό το δείγμα (πωλήσεις) που δεν είναι και τόσο αξιόπιστο. Επίσης, μην ξεχνάμε ότι πλέον η Alfa Romeo είναι ένα FIAT με πιο ραφιναρισμένη προβιά, δεν έχει κάτι δικό της, άρα όπως τα SKODA και τα SEAT δεν σπάνε δε χαλάνε, έτσι είμαστε κι εδώ (καλά, σε κάποια site, μόνο οι τρεις αυτές μάρκες στην ίδια πρόταση θα προκαλούσαν εγκεφαλικά, άσχετα αν η σύγκριση γίνεται σε λογικά πλαίσια).

Edited by TopGunZ
Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, γιατί μάλλον σε κάποιον άλλο είχες κάνει ερώτηση. Απαντάω καθαρά σε σχέση με το εξωτερικό.

ΜΙΤΟ

Ομορφότερα, όχι απαραίτητα κατά κράτος, ίσως και στα σημεία:

Ibiza SC: Κουπεδιάστικη γραμμή, ακμές, το χαλάει λίγο η αδιάφορη, όχι άσχημη, μούρη του.

Α1: Δε νομίζω ότι χρειάζεται περαιτέρω εξήγηση.

DS3: Δεν μπορώ να πω ότι τρελαίνομαι (λίγο αποτυχία τα φου-μαντσού-μουστάκι λεντάκια) αλλά σίγουρα το πιο φρέσκο και ριζοσπαστικό σχέδιο.

Polo: ΟΚ εδώ είμαι λίγο προκατειλημένος, αλλά είναι κοινή ομολογία ότι η μούρη του δεν παίζεται.

Punto Evo: Κρατάει το αλήτικο στυλ που είχε πάντα το Punto.

207: Επίσης κλασικό σχήμα, μαζί με Πόλο και Πούντο.

Ασχημότερα:

Fabia, Jazz, C3, Corsa, Fiesta, Clio, i20 κλπ.

ΤΖΟΥΛΙΕΤΑ

Κι εδώ θα πάω με SEAT και AUDI, θα συνεχίσω με Astra και 3θυρα Golf και Σειρά 1. Γενικά, ενώ το ΜΙΤΟ το σώζει το καρτουνίστικο στυλ του, η μούρη της Τζ την κάνει να μοιάζει με απλωμένο τραχανά. Σίγουρα από τους ωραιότερους, αν όχι ο ωραιότερος πισινός, αυτό θα ήμουν βέβυλος αν δεν το παραδεχόμουνα.

Θυμηθείτε, είστε δεκτικοί ιταλόφιλοι, άρα δέχεστε την υποκειμενική και προκατειλημένη μου (σαν τη δικιά σας δλδ) γνώμη ;)

o.k Φίλε μου. Νομίζω ότι αναθεωρείς εν' μέρει τις απόψεις σου γύρω από τις νέες ΑLFA. Μίλησες για πραγματικά ριζοσπαστικά σχέδια και ενώ οι νέες ALFA κάνουν την υπέρβαση, τις κατακρίνεις γι' αυτό το λόγο.

Η μούρη της GULιETTA αλλά και της ΜΙΤΟ μπορεί να δεχτεί οποιαδήποτε κριτική αλλά σίγουρα δεν ακολουθεί τα πεπατημένα και αυτό για μένα είναι ριζοσπαστικό για ένα νέο αυτοκίνητο.

Τώρα για τα POLO και Α1 που αναφέρεσαι τι να πω. Θυμίζουν μικρογραφία των μεγαλύτερων μοντέλων που θυμίζουν FΑCE LIFT των προηγούμενων γενιών (ειδικότερα για τα POLO - GOLF).

Για το DS3 συμφωνώ μαζί σου,ωραίο σχέδιο.

Τo SEAT LEON θυμίζει κακέκτυπo της 147 ειδικά πίσω. Το ibiza είναι καλή προσπάθεια εξωτερικά με άσχημο και φτηνιάρικο εωτερικό.

Αλλά όλα αυτά βέβαια είναι υποκειμενικά. Από την άλλη πάλι αν ρωτήσεις 100 ανθρώπους να επιλέξουν ανάμεσα στα παραπάνω ποιο τους αρέσει περισσότερο με μόνο κριτήριο το συνολικό σχεδιασμό οι περισσότεροι θα επιλέξουν τις ΑLFΑ. Και αυτό υποκειμενικό είναι;

Link to comment
Share on other sites

Οπως και να χει.....στην οικογενεια υπαρχει το ιταλικο στοιχειο....οποτε το μικροβιο δεν αλλαζει!!!!

χεχεχε!!!.....Το εχω ξαναπει....μακαρι να βλεπουμε απ ολες τις εταιρειες αξιοπιστα αυτοκινητα....

Καλος ειναι ο ανταγωνισμος...για ολους!

Link to comment
Share on other sites

o.k Φίλε μου. Νομίζω ότι αναθεωρείς εν' μέρει τις απόψεις σου γύρω από τις νέες ΑLFA. Μίλησες για πραγματικά ριζοσπαστικά σχέδια και ενώ οι νέες ALFA κάνουν την υπέρβαση, τις κατακρίνεις γι' αυτό το λόγο.

Η μούρη της GULιETTA αλλά και της ΜΙΤΟ μπορεί να δεχτεί οποιαδήποτε κριτική αλλά σίγουρα δεν ακολουθεί τα πεπατημένα και αυτό για μένα είναι ριζοσπαστικό για ένα νέο αυτοκίνητο.

Τώρα για τα POLO και Α1 που αναφέρεσαι τι να πω. Θυμίζουν μικρογραφία των μεγαλύτερων μοντέλων που θυμίζουν FΑCE LIFT των προηγούμενων γενιών (ειδικότερα για τα POLO - GOLF).

Για το DS3 συμφωνώ μαζί σου,ωραίο σχέδιο.

Τo SEAT LEON θυμίζει κακέκτυπo της 147 ειδικά πίσω. Το ibiza είναι καλή προσπάθεια εξωτερικά με άσχημο και φτηνιάρικο εωτερικό.

Αλλά όλα αυτά βέβαια είναι υποκειμενικά. Από την άλλη πάλι αν ρωτήσεις 100 ανθρώπους να επιλέξουν ανάμεσα στα παραπάνω ποιο τους αρέσει περισσότερο με μόνο κριτήριο το συνολικό σχεδιασμό οι περισσότεροι θα επιλέξουν τις ΑLFΑ. Και αυτό υποκειμενικό είναι;

To DS3 είναι ριζοσπαστικό. Οι νέες ¶λφα είναι σαν ποντικάκια. Ουσιαστικά είναι ένα κακέκτυπο της 8c.

Tο δε Leon είναι μια καλή σπουδή για το πως θα ήταν η 147 για άντρες.

Για το A1 δε θα συμφωνήσω τόσο, για το Polo σίγουρα, αλλά αυτό δεν είναι κακό φίλε μου, δεν αλλάζεις νικηφόρο άλογο.

"Από την άλλη πάλι αν ρωτήσεις 100 ανθρώπους να επιλέξουν ανάμεσα στα παραπάνω ποιο τους αρέσει περισσότερο με μόνο κριτήριο το συνολικό σχεδιασμό οι περισσότεροι θα επιλέξουν τις ΑLFΑ." Μα και μόνο αυτό που λες είναι υποκειμενικό...

Link to comment
Share on other sites

Tο δε Leon είναι μια καλή σπουδή για το πως θα ήταν η 147 για άντρες.

Δεν το εννοεις!!!!!Κανεις πλακα!!!

Αν ειχε την δυνατοτητα ο σχεδιαστης του Leon την στιγμη της παρουσιασης να το κανουνε "undo"...πιστεψε με μπορει και να το εκαναν!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν το εννοεις!!!!!Κανεις πλακα!!!

Αν ειχε την δυνατοτητα ο σχεδιαστης του Leon την στιγμη της παρουσιασης να το κανουνε "undo"...πιστεψε με μπορει και να το εκαναν!!!

Eλα ρε καφρε...To leon και ειδικα το cupra ειναι τουμπανο!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

To DS3 είναι ριζοσπαστικό. Οι νέες Άλφα είναι σαν ποντικάκια. Ουσιαστικά είναι ένα κακέκτυπο της 8c.

Tο δε Leon είναι μια καλή σπουδή για το πως θα ήταν η 147 για άντρες.

Για το A1 δε θα συμφωνήσω τόσο, για το Polo σίγουρα, αλλά αυτό δεν είναι κακό φίλε μου, δεν αλλάζεις νικηφόρο άλογο.

"Από την άλλη πάλι αν ρωτήσεις 100 ανθρώπους να επιλέξουν ανάμεσα στα παραπάνω ποιο τους αρέσει περισσότερο με μόνο κριτήριο το συνολικό σχεδιασμό οι περισσότεροι θα επιλέξουν τις ΑLFΑ." Μα και μόνο αυτό που λες είναι υποκειμενικό...

Ναι δεν είναι κακό αλλά μιλάμε για design και το POLO απλά δεν το έχει.

Και το ότι η Μπελούτσι ειναι ωραιότερη από την Βασιλειάδου υποκειμενικό είναι. Αλλά δεν νομίζω να βρεις κανένα να σου πει το αντίθετο.

Edited by PERIS
Link to comment
Share on other sites

Μου την σπανε....ασε που φημες λενε για Ισπανικη-Γερμανικη Alfa romeo!

Κατσε να δουμε ρε συ πρωτα...Ποτε δεν ξερεις!Πολλες φορες ολα για καλο γινονται..

Link to comment
Share on other sites

Δεν το εννοεις!!!!!Κανεις πλακα!!!

Αν ειχε την δυνατοτητα ο σχεδιαστης του Leon την στιγμη της παρουσιασης να το κανουνε "undo"...πιστεψε με μπορει και να το εκαναν!!!

Και στο TOLEDO "DELETE". XαΧαΧαααα..... ;)

Link to comment
Share on other sites

¶σχετο αλλά η "Εικόνα χρήστη" (που επιλέχθηκε στρατηγικά να προβάλουν στην καμπάνια τους) με πρωταγωνίστρια την Uma Thurman, εμένα μου κάνει λίγο ότι προσπαθούν το μοντέλο βάσης να το κάνουν το μικρομεσαίο των γυναικών. Κάτι ανάλογο με το Lancia Y.

Link to comment
Share on other sites

¶σχετο αλλά η "Εικόνα χρήστη" (που επιλέχθηκε στρατηγικά να προβάλουν στην καμπάνια τους) με πρωταγωνίστρια την Uma Thurman, εμένα μου κάνει λίγο ότι προσπαθούν το μοντέλο βάσης να το κάνουν το μικρομεσαίο των γυναικών. Κάτι ανάλογο με το Lancia Y.

το σκεφτηκα και εγω αυτο Θανο.

Αλλα αμεσως μετα σκεφτηκα την ταυτιση της Uma με την ηρωίδα της ταινιας KILL BILL new_lol.gif

Link to comment
Share on other sites

Επαναδιατυπώνω την ερώτηση με μεγαλύτερη σαφήνεια. Είπες ότι δεν σου αρέσει ούτε η ΜΙΤΟ ούτε η Gulietta.Και σε ρωτάω ποια ανταγωνιστικά τους μοντέλλα σου αρέσουν;

Ουτε οι Ιταλοι δεν τις αγοραζουν..Να σου πω εγω πολυ πιο ομορφα αυτοκινητα...Vw Polo gti, Vw Golf 5 και 6 Gti, Vw Golf 6 R-line, Opel Astra Opc, To νεο Seat Ibiza fr k Cupra, Renault Megane Rs, Fiat 500 abarth, Audi a1, Peugeot 207 Rc k gt, Ford Fiesta st..Επισης να σου θυμισω την πολυ ομορφη alfa 147 gta, τη φοβερη alfa romeo gt 3.2 με τις 19αρες πολυακτινες ζανταρες καιτην αρχοντικη 159 που εκανε μεγαλη ζημια στην bmw αφου της πηρε αρκετες πωλησεις. Κατα πρωτον λοιπον η mito ειναι μια συμπιεσμενη 8c (πολυ συμπιεσμενη ουτε τα ντολμαδακια στην κονσερβα δεν ειναι ετσι..) ενω η gulietta αν ηταν ετσι στην πραγματικοτητα οχι μονο ο romeo δε θα την ηθελε, αλλα ουτε ο κουασιμοδος..Απο κει και περα...περιορεξεως κολοκυθοπιτα..Παντα θα υπαρχει αγοραστικο κοινο για ολα τα σχεδια..Εστω κι αν ειναι λιγοι..

Link to comment
Share on other sites

Παντως μολις ειδα Α1 παρκαρισμενο και ειναι.....Υπεροχο. Αυτη η μουρηηη!!! Τι μιτο και αμπαρθ...

Link to comment
Share on other sites

Η μούρη της GULιETTA αλλά και της ΜΙΤΟ μπορεί να δεχτεί οποιαδήποτε κριτική αλλά σίγουρα δεν ακολουθεί τα πεπατημένα και αυτό για μένα είναι ριζοσπαστικό για ένα νέο αυτοκίνητο.

Τώρα για τα POLO και Α1 που αναφέρεσαι τι να πω. Θυμίζουν μικρογραφία των μεγαλύτερων μοντέλων που θυμίζουν FΑCE LIFT των προηγούμενων γενιών (ειδικότερα για τα POLO - GOLF).

Για το DS3 συμφωνώ μαζί σου,ωραίο σχέδιο.

Οταν λες ριζοσπαστικο εννοεις σαν τον Ριζοσπαστη ενα πραγμα?? Τοσο ριζοσπαστικο πια??? Και ποιος ειναι αυτος που ειπε οτι το ριζοσπαστικο (ο θεος να το κανει) ειναι και ομορφο?? Πες μας στις φωτος παρακατω τις διαφορες. Τις βρηκα σε ενα Κουιζ με σταυρολεξα το καλοκαιρι στην παραλια..Επειδη μιλησες για μικρογραφιες δλδ οχι τιποτα αλλο...

post-2117-128536293204_thumb.jpg

post-2117-128536294409_thumb.jpg

Edited by andain
Link to comment
Share on other sites

το σκεφτηκα και εγω αυτο Θανο.

Αλλα αμεσως μετα σκεφτηκα την ταυτιση της Uma με την ηρωίδα της ταινιας KILL BILL new_lol.gif

Δηλαδή για να κάνω λίγο πλάκα..

..ο όποιος κάτοχος Giulietta είναι σαν να έχει ένα "φονικό όπλο" στα χέρια του, σαν την "γυναίκα εκτελεστή" της ταινίας?? :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:

Πιθανόν βέβαια η Giulieta να μοιάζει σε κάποιους σαν την "γυναίκα επανάσταση" ή την "γυναίκα Μαραντόνα" (βλέπε Je t'aime!) χα χα!!!! new_lol.gif

Αντίστοιχα αν επιλέγαμε ήρωα από τριλογία ταινιών για το Golf GTI ή R ποιον θα έπρεπε να βάλουμε???

Τον Keanu Reeves με παραπομπή στον Neo του Matrix?? :p :p

Τον Jason Statham με παραπομπή στο Transporter?? machinegun.gif

O Jason Bourne (The Bourne trilogy) έχει παίξει ήδη με το σποτ του ΜΚ5 GT. :p

Θα μπορούσαμε να βάζαμε και Επιθεωρητή Κάλαχαν, Κόναν τον βάρβαρο ή τον Κροκοδειλάκια αλλά θα ήμασταν λίγο ντεμοντέ!! new_lol.gif

Link to comment
Share on other sites

Κάτι ανάλογο με το Lancia Y.

:thumbsup: :thumbsup: :thumbsup::p) :p)

Tυχαιοοοοοοοοοοο???ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ!!!

εχω ypsilon και ειναι αμαξι πολυ ιδιαιτερο!κατηγορια πολλα κλικ πανω απο τον ανταγωνισμο!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.