Jump to content
ghort

Gloss Black Κεντρικη Κονσολα

Recommended Posts

Καλησπέρα να ρωτήσω κ γω. Έχω αγοράσει το κάτω κομμάτι της κονσόλας που εβαψε και ο φίλος προλαλησαντας γιατί κ εγώ το σκέφτομαι να το βαψω απ την μέρα που το πήρα σχεδόν....(2004).

Εγώ έχω κ την τύχη να διαθετω και εργαλεία όπως κ μια ελάχιστη εμπειρία στο βάψιμο με πιστόλι γιαυτο θέλω να το φτιάξω μόνος μου.έχω λοιπόν το φιλέτο το κάτω για το πείραμα!

Πάμε στις ερωτήσεις:αυτό το πλαστικό έχει κάποιου είδους μπογιά πάνω από μαμά;πρέπει να αφαιρεθεί πριν πέσει η νέα;διαλυτικο νιτρου θα κάνει τη δουλειά η θέλει παραδοσιακή μέθοδο;(γυαλοχαρτο και τριβε;)

θα πάω σε μαγαζί με χρώματα να μού φτιάξει ακριβώς το χρωμα βάσει δείγματος από το φιλέτο της πόρτας. Αυτό θα είναι μονής το χρωμα;διπλής;θέλει τπτ πλαστικοποιητες κλπ;ξέρει κανένας να μην πάω στο μαγαζί εντελώς στο ψάξιμο και μου πουλήσουν ότι να ναι!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα να ρωτήσω κ γω. Έχω αγοράσει το κάτω κομμάτι της κονσόλας που εβαψε και ο φίλος προλαλησαντας γιατί κ εγώ το σκέφτομαι να το βαψω απ την μέρα που το πήρα σχεδόν....(2004).

Εγώ έχω κ την τύχη να διαθετω και εργαλεία όπως κ μια ελάχιστη εμπειρία στο βάψιμο με πιστόλι γιαυτο θέλω να το φτιάξω μόνος μου.έχω λοιπόν το φιλέτο το κάτω για το πείραμα!

Πάμε στις ερωτήσεις:αυτό το πλαστικό έχει κάποιου είδους μπογιά πάνω από μαμά;πρέπει να αφαιρεθεί πριν πέσει η νέα;διαλυτικο νιτρου θα κάνει τη δουλειά η θέλει παραδοσιακή μέθοδο;(γυαλοχαρτο και τριβε:whistling:

θα πάω σε μαγαζί με χρώματα να μού φτιάξει ακριβώς το χρωμα βάσει δείγματος από το φιλέτο της πόρτας. Αυτό θα είναι μονής το χρωμα;διπλής;θέλει τπτ πλαστικοποιητες κλπ;ξέρει κανένας να μην πάω στο μαγαζί εντελώς στο ψάξιμο και μου πουλήσουν ότι να ναι!!!!

Κοιτα φιλε Στελιο απο τα λιγα που σιγουρα ξερω η απλη κοσνολα (οχι η ασημι) εχει μια μεμβρανη απο βυνιλιο ή καοτσουκ η οποια πρεπει να βγει και μετα

θελει τριψιμο και περασμα με primer για να πιασει το χρωμα. Μη σε παρω και στο λαιμο μου βεβαια.

Link to comment
Share on other sites

εγω θα σου προτεινα να τα στειλεις εξω για αυτον ακριβως τον λογο που λεει κ ο φιλος απο πανω.δεν ειναι συνηθισμενο υλικο κ ειναι κριμα να πειραματιστεις.εσυ ξερεις ομως.

Link to comment
Share on other sites

Ετοιμη επιτελους μια ιδεα που γυροφερνε στο μυαλο μου 2 χρονια. Το αποτελεσμα δικαιωνει. Να ναι καλα ο γνωστος πλεον στο club μαστορας Δημος

που εφερε την αποστολη εις περας.

πολυ ωραιο!!! :( οταν βαρεθω κ εγω το δικο μου ετσι θα το βαψω.. sillyhorse1rb5.gif

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραιο!!! :yahoo: οταν βαρεθω κ εγω το δικο μου ετσι θα το βαψω.. sillyhorse1rb5.gif

και η φωτο δεν ειναι και πολυ καλη γιατι ειχε πολυ ηλιο εκεινη τη μερα. που να δεις τη νυχτα πως γυαλιζει στο φως

απο τα διαφορα φωτα των δρομων. σκετη χλιδα σου λεω..

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

πριν κανα μηνα που ημουν στον Δημο ειπαμε να το κανω και εγω αλλα μου ειπε να τα βγαλω μονος μου να του τα παω..

εσυ τα εβγαλες μονος??? παιζει κανενα how to???

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

πριν κανα μηνα που ημουν στον Δημο ειπαμε να το κανω και εγω αλλα μου ειπε να τα βγαλω μονος μου να του τα παω..

εσυ τα εβγαλες μονος??? παιζει κανενα how to???

ευχαριστω

http://rapidshare.com/files/91865064/RCD300_remove.pdf :hyper:

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο αποτέλεσμα!

Μπορείτε να βάψετε και τα πλαϊνά της κεντρικής κονσόλας αριστερά και δεξιά από το λεβιέ ταχυτήτων όπως έκανα εγώ: med_gallery_4583_313_219036.jpg

Βέβαια όχι αναγκαστικά σε ασημί χρώμα όπως έκανα εγώ, αλλά στο μαύρο γυαλιστερό για να ταιριάζει με τα υπόλοιπα που έχετε βάψει!

Μπράβο πάντως!

Edited by ta6ape
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ...

αλλα θελω και για το απο κατω κομματι που ειναι το τασακι και ο λεβιες.

επισης θελω αν μπορει ο φιλος ta6ape (Αντωνης??? χρονια πολλα για προχθες :whistling: ) να μου πει πως θα βγαλω τα κομματια που λεει να τα κανω μαυρα και αυτα!!

πολυ ωραιο φιλε το tsi πραγματικα διαφορετικο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ...

αλλα θελω και για το απο κατω κομματι που ειναι το τασακι και ο λεβιες.

επισης θελω αν μπορει ο φιλος ta6ape (Αντωνης??? χρονια πολλα για προχθες ;) ) να μου πει πως θα βγαλω τα κομματια που λεει να τα κανω μαυρα και αυτα!!

πολυ ωραιο φιλε το tsi πραγματικα διαφορετικο.

Ευχαριστώ φίλε μου!

Για να αφαιρέσεις το τασάκι, με μια (παλιά) τηλεφωνική-πιστωτική κάρτα την βάζεις εμπρός απο τον λεβιέ ταχυτήτων (κοντά στα κουμπιά ASR - ESP...) για να ξεκουμπώσεις το πλαστικό περίβλημα γύρω απο τον λεβιέ. Έτσι θα φανερωθούν δυο βίδες που κρατάνε το τασάκι, τις σταθερός και τραβάς όλο το τασάκι προς τα πάνω και προς τα εσένα! Ξεκουμπώνεις τα καλώδια του αναπτήρα και τέλος.

Τώρα τα πλαστικά που έβαψα εγω είναι κουμπωτά! Λίγο λίγο με μια παλιά κάρτα το ξεκουμπώνεις γύρω γύρω!

Να βάλεις και φωτό μετά το βάψιμο!!!

Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε μου!

Λίγο λίγο με μια παλιά κάρτα το ξεκουμπώνεις γύρω γύρω!

Αντώνης

Αντωνη ετοιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιμασε τα σπρει!!!!! ;):whistling:

Edited by svouras
Link to comment
Share on other sites

εγώ τα έβαψα κόκκινα ματ τι λέτε ταιριάζουν ?

__________098-preview.jpg?ts=1295771386893

όπως φαίνεται στη φωτό έχεις παίξει με το κόκκινο(πατάκια), οπότε ταιριάζουν ! :whistling:

Link to comment
Share on other sites

εγώ τα έβαψα κόκκινα ματ τι λέτε ταιριάζουν ?

__________098-preview.jpg?ts=1295771386893

thumbsup.pngthumbsup.pngthumbsup.png

Μπράβο!!! Και το ΜΑΤ χρώμα είναι πολύ ωραίο! Εγώ θα έδινα και λίγο χρώμα και πιο πάνω (φιλετάκια ταμπλό+πόρτες, κονσόλα ράδιο-cd,......)

Link to comment
Share on other sites

αυτα τα κοκκινα βγαινουν η βγαινει ολο τ οκατω μερος???εχω δει και στο εβαυ ετοιμα ασημι..μηπως ειναι αποσπωμενα??

αυτα τα κοκκινα βγαινουν η βγαινει ολο τ οκατω μερος???εχω δει και στο εβαυ ετοιμα ασημι..μηπως ειναι αποσπωμενα??

Link to comment
Share on other sites

thumbsup.pngthumbsup.pngthumbsup.png

Μπράβο!!! Και το ΜΑΤ χρώμα είναι πολύ ωραίο! Εγώ θα έδινα και λίγο χρώμα και πιο πάνω (φιλετάκια ταμπλό+πόρτες, κονσόλα ράδιο-cd,......)

Αυτο σκεφτομαι να κανω να βαψω και τα φιλετα ειμαι αναμεσα απο το κλασικο γκρι του gti και το κοκκινο.

περιμενω και το τιμόνι απο το ebay για να αποφασίσω πως θα τα συνδυάσω.

post-17715-0-19857400-1295799342_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

αυτα τα κοκκινα βγαινουν η βγαινει ολο τ οκατω μερος???εχω δει και στο εβαυ ετοιμα ασημι..μηπως ειναι αποσπωμενα??

αυτα τα κοκκινα βγαινουν η βγαινει ολο τ οκατω μερος???εχω δει και στο εβαυ ετοιμα ασημι..μηπως ειναι αποσπωμενα??

ναι βγαίνουν ευκολα κουμποτα ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο σκεφτομαι να κανω να βαψω και τα φιλετα ειμαι αναμεσα απο το κλασικο γκρι του gti και το κοκκινο.

περιμενω και το τιμόνι απο το ebay για να αποφασίσω πως θα τα συνδυάσω.

Αν είναι να βάλεις αυτό το τιμόνι (το οποίο είναι πολύ ωραίο!!!) τότε βαψε τα πλαστικά σου κόκκινα για να ταιριάζουν :turned:

Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω θα βαψω gloss black την κεντρικη κονσολα το τασακι και το πλαισιο του λεβιε.

καθως και τα κομματια που εβαψε ο Αντωνης νικελ και ο φιλος κοκκινα.

λετε να πρεπει να βαψε και τα φιλετα στις πορτες και το ταμπλο???

μαυρα ειναι αυτα που εχω αλλα οχι gloss black ειναι τα μαμα που κανουν και λιγο "περλα" να το πω καπως.

τι λετε???

τι αλλο να βαψω???? :turned:

θα βαλω και αυτο το λεβιε σε καποια φαση http://www.zmaxautosport.com/osdeorknv2fo1.html σε μαυρο με κοκκινο led.

Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω θα βαψω gloss black την κεντρικη κονσολα το τασακι και το πλαισιο του λεβιε.

καθως και τα κομματια που εβαψε ο Αντωνης νικελ και ο φιλος κοκκινα.

λετε να πρεπει να βαψε και τα φιλετα στις πορτες και το ταμπλο???

μαυρα ειναι αυτα που εχω αλλα οχι gloss black ειναι τα μαμα που κανουν και λιγο "περλα" να το πω καπως.

τι λετε???

τι αλλο να βαψω???? :turned:

θα βαλω και αυτο το λεβιε σε καποια φαση http://www.zmaxautos...eorknv2fo1.html σε μαυρο με κοκκινο led.

Γιατί δεν βάφεις την κεντρική σου κονσόλα-τασάκι-πλαίσιο λεβιέ, στο μαύρο περλέ που είναι και τα φιλετάκια σου, αντί για gloss black? Αντί να μπεις σε τόσο κόπο να τα βάψεις όλα!

Edited by ta6ape
Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν γινεται να μου το πετυχουν ακριβως ιδιο το χρωμα.

ασε που το black gloss ή piano black ειναι πολυ ποιο ωραιο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

πριν κανα μηνα που ημουν στον Δημο ειπαμε να το κανω και εγω αλλα μου ειπε να τα βγαλω μονος μου να του τα παω..

εσυ τα εβγαλες μονος??? παιζει κανενα how to???

ευχαριστω

Πανο σορρυ που δεν απαντησα αλλα δεν μπηκα στο θεμα αυτο εδω και μερες. Με καλυψε σιγουρα ο φιλος με το how to. παντως αν εχεις δυσκολια και το φοβασαι στειλε μου πμ να κανονισουμε να στα βγαλω εγω τα κομματια της κονσολας (αν και λογικα δεν θα χεις προβλημα, μη φοβηθεις να βαλεις λιγο δυναμη παραπανω). Ανεβασε φωτο οταν τα κανεις! Πιστεψε με μολις τα βαψεις θα γουσταρεις τρελα.

Link to comment
Share on other sites

Πανο σορρυ που δεν απαντησα αλλα δεν μπηκα στο θεμα αυτο εδω και μερες. Με καλυψε σιγουρα ο φιλος με το how to. παντως αν εχεις δυσκολια και το φοβασαι στειλε μου πμ να κανονισουμε να στα βγαλω εγω τα κομματια της κονσολας (αν και λογικα δεν θα χεις προβλημα, μη φοβηθεις να βαλεις λιγο δυναμη παραπανω). Ανεβασε φωτο οταν τα κανεις! Πιστεψε με μολις τα βαψεις θα γουσταρεις τρελα.

Οχι μωρε ενταξει θα τα καταφερω πιστευω..

πιανουν και λιγο τα χερια μου!!!!

να εισαι καλα παντως. μπορει να σε παρω τηλ επι τοπου ωταν το κανω αν εχω καποια απορια.

ευχαριστω πολυ!!! θα αργησει παντως λιγο να γινει, να φτιαξει ο καιρος να το παω για γυαλισμα στον μαστροδημο να τα βαψει και αυτα να παρω το μπροστα σποιλερακι που θελω να μην τρεχω στο μοσχατο συνεχεια!

Edited by Dynamite
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.