Jump to content
ACE2007

Pioneer Avh-3200Dvd

Recommended Posts

Thanks, έβαλα το μοντέλο AVH-3200DVD της Pioneer που μου κόστισε 400 ευρώ. Η τοποθέτηση έγινε με αντάπτορα can-bus, διότι με το συγκεκριμένο interface αφενός η οθόνη εποπτεύεται από τον εγκέφαλο και αφετέρου παραμένουν οι λειτουργίες όπως χειρισμός από το τιμόνι κλπ.

Φωτό :

%7Boption%7Dhttp://img585.imageshack.us/img585/1497/11112010963.jpg

:p:D

Μεγειά !! Καλοάκουστο !!

Link to comment
Share on other sites

:p:D

Μεγειά !! Καλοάκουστο !!

Thanks!! Όταν αλλάξω το τιμόνι από φορτηγό που έχω και ένα λεβιεδάκι θα είναι κομπλέ εσωτερικά. new_lol.gif

Link to comment
Share on other sites

Φιλε πολυ ομορφο και στο 6-αρι...Μπραβο sillyhorse1rb5.gif

Thanks, έβαλα το μοντέλο AVH-3200DVD της Pioneer που μου κόστισε 400 ευρώ. Η τοποθέτηση έγινε με αντάπτορα can-bus, διότι με το συγκεκριμένο interface αφενός η οθόνη εποπτεύεται από τον εγκέφαλο και αφετέρου παραμένουν οι λειτουργίες όπως χειρισμός από το τιμόνι κλπ.

Φωτό :

11112010963.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά την συστήνω ανεπιφύλακτα σε όποιον σκέφτεται για 2 din οθόνη. Ο ήχος έχει αναβαθμιστεί αρκετά, αν συνδυαστεί πιστεύω με ένα σετ Focal ή Hertz και έναν Audison ή Kicker ενισχυτή θα έχει ωραίο "κρυστάλλινο" ήχο.

Εναλλακτικά και το ενεργό sub με ενσωματωμένο ενισχυτή που ανέφερε ο Kirra είναι καλή λύση, που δεν πιάνει και πολύ χώρο.

Αν ακομα θελεις να προχωρησεις σε ενισχυτη να εισαι σιγουρος οτι παλι θα χρειαστεις ενα sub (οχι ενεργο) οποτε το κοστος μεγαλωνει. Με αυτη τη λυση θα εχεις τον ενισχυτη στην πλατη των καθισματων και συγχρονως τον ογκο του sub στο πορτμπαγκαζ και να ξερεις οτι επειδη το εχω δοκιμασει με ενισχυτη pockford fosgate (τον 801χ που τωρα καθεται στην αποθηκη μου) που ειναι τερατακι, και με kicker sub (αρκετα καλο σε εργοστασιακη κουτα σωληνα που και αυτο καθεται πλεον στην αποθηκη μου) το αποτελεσμα για μενα δεν ειναι καλυτερο απο το tswx-77a.

Βεβαια αν ενδιαφερεσαι να κανεις ενα ΠΟΛΥ καλο ηχοσυστημα τοτε ο ξεχωριστος ενισχυτης και τα sub

κουτες η κατασκευη, επιβαλλονται.

Link to comment
Share on other sites

Αν ακομα θελεις να προχωρησεις σε ενισχυτη να εισαι σιγουρος οτι παλι θα χρειαστεις ενα sub (οχι ενεργο) οποτε το κοστος μεγαλωνει. Με αυτη τη λυση θα εχεις τον ενισχυτη στην πλατη των καθισματων και συγχρονως τον ογκο του sub στο πορτμπαγκαζ και να ξερεις οτι επειδη το εχω δοκιμασει με ενισχυτη pockford fosgate (τον 801χ που τωρα καθεται στην αποθηκη μου) που ειναι τερατακι, και με kicker sub (αρκετα καλο σε εργοστασιακη κουτα σωληνα που και αυτο καθεται πλεον στην αποθηκη μου) το αποτελεσμα για μενα δεν ειναι καλυτερο απο το tswx-77a.

Βεβαια αν ενδιαφερεσαι να κανεις ενα ΠΟΛΥ καλο ηχοσυστημα τοτε ο ξεχωριστος ενισχυτης και τα sub

κουτες η κατασκευη, επιβαλλονται.

Sub δεν μπαίνει με τίποτα γιατί αντίο πορτμπαγάζ μετά!! Το συζήτησα και με έναν τεχνικό και η λύση που λες με το ενεργό sub είναι καλύτερη από λύση ηχεία + ενισχυτή μόνο.

Το θέμα είναι ότι το tswx-77a είναι ψηλά σε τιμή Kirra. Θα πέσει πολύ κουβέντα και με τον υπεύθυνο του καταστήματος, αλλά περισσότερο προσανατολίζομαι σε Focal ηχεία στις θέσεις των εργοστασιακών + το tswx-77a αν με παίρνει ή αλλιώς ένα πιο οικονομικό ενεργό sub, π.χ. Pioneer tswx-11a ή Focal Bus 20. :clapping:

Edited by ACE2007
Link to comment
Share on other sites

φίλε ACE πολύ ωραίο το pioneer και δενει πολυ ωραία με το εσωτερικο! εάν στο ίδιο έβαζες και navi πόσο παραπάνω θα πήγαινε ;

Link to comment
Share on other sites

φίλε ACE πολύ ωραίο το pioneer και δενει πολυ ωραία με το εσωτερικο! εάν στο ίδιο έβαζες και navi πόσο παραπάνω θα πήγαινε ;

Ευχαριστώ φίλε, όντως ταιριάζει πολύ με το εσωτερικό, ούτως ή άλλως το πλαίσιο παραμένει το ίδιο που είχε το RCD 310, ενώ ο φωτισμός στα πλήκτρα είναι ίδιος με του υπόλοιπου αυτοκινήτου, δεν κάνει διχρωμία δηλ.

Ένα καλό navi box κοστίζει 400+ ευρώ και μία καλή κάμερα οπισθοπορείας που μπαίνει στην πινακίδα μαζί με φως ενσωματωμένο (ώστε να μην τρυπάς κλπ) κοστίζει 120 ευρώ.

Edited by ACE2007
Link to comment
Share on other sites

ειναι κουκλί είτε μέρα είτε νύχτα ! new_love.gif

και οι πεταλιέρες οι μεταλικές κάνουν και αυτές την διαφορά ...

μια ερώτηση ακόμα , όταν ανοίγιες το clima οι ενδείξεις φαίνοτναι στιγμιαία όπως και

στο μαμα για κάποια δευτερόλεπτα;

Link to comment
Share on other sites

ειναι κουκλί είτε μέρα είτε νύχτα ! new_love.gif

και οι πεταλιέρες οι μεταλικές κάνουν και αυτές την διαφορά ...

μια ερώτηση ακόμα , όταν ανοίγιες το clima οι ενδείξεις φαίνοτναι στιγμιαία όπως και

στο μαμα για κάποια δευτερόλεπτα;

Λοιπόν το δοκίμασα χθες σε διάφορες λειτουργίες (radio, dvd, usb) ανάβοντας τον κλιματισμό αλλά η στιγμιαία ένδειξη δεν εμφανίζεται. Το καλό όμως είναι ότι από το τιμόνι παραμένουν όλες οι λειτουργίες που υπήρχαν, δηλ. αυξομείωση της έντασης, αλλαγή σταθμού στο ράδιο, αλλαγή στα μουσικά κομμάτια κλπ.

Σαφέστατα από την οθόνη που είναι αφής, οι λειτουργίες είναι πολύ περισσότερες, π.χ. μπορείς έυκολα να εναλλάσεις τα folderakia που έχεις στην usb και να επιλέγεις λειτουργία audio ή video, ανάλογα από το folder που επιλέγεις και αν έχεις τραγούδια ή μουσικά video clip. Επίσης ο φωτισμός αυξομειώνεται αυτόματα ανάλογα το εξωτερικό φως.

Η λειτουργία dolby κατά την αναπαραγωγή ταινίας είναι πολύ καλή, παρότι έχω ένα αρκετά καλό home cinema με sony ραδιοενισχυτή, dvd player & roister status 7 ηχεία (κολώνες, κεντρικό, sub & surround ηχεία) δεν περίμενα ότι θα είναι τόσο ωραία αίσθηση η λειτουργία dolby στο αμάξι. Σαφέστατα ο χώρος είναι πιο μικρός με καλή ηχομόνωση και σε ήσυχο περιβάλλον δίνει ωραία αναπαραγωγή ήχων, διαλόγων κλπ.

Σε γενικές γραμμές είναι ένα αρκετά καλό και κυρίως value for money ηχοσύστημα! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Sub δεν μπαίνει με τίποτα γιατί αντίο πορτμπαγάζ μετά!! Το συζήτησα και με έναν τεχνικό και η λύση που λες με το ενεργό sub είναι καλύτερη από λύση ηχεία + ενισχυτή μόνο.

Το θέμα είναι ότι το tswx-77a είναι ψηλά σε τιμή Kirra. Θα πέσει πολύ κουβέντα και με τον υπεύθυνο του καταστήματος, αλλά περισσότερο προσανατολίζομαι σε Focal ηχεία στις θέσεις των εργοστασιακών + το tswx-77a αν με παίρνει ή αλλιώς ένα πιο οικονομικό ενεργό sub, π.χ. Pioneer tswx-11a ή Focal Bus 20. :)

Φιλε μου δεν θα δεις καλη διαφορα με το να βαλεις focal η οτιδηποτε αλλο στις εργιοστασιακες θεσεις. Αυτες ειναι μονο υποστηρικτικες και οχι για πληρη ηχο. Χωρις sub σου λεω δεν θα εχεις τον ηχο που πρεπει.

Εχω δοκιμασει και εγω καλα ηχεια στις εργοστασιακεσ θεσεις αλλα την διαφορα που ηθελα δεν την ειχα χωρια οτι σε ενταση θα εχεις κατα πασα πιθανοτητα τριξιματα, ενω σε εμενα επιπροσθετως μου σκιστηκαν και τα δυο μετα απο 2 χρονια. Πεταμενα λεφτα για μενα να αναβαθμισεις τα ηχεια στις πορτες. Κανε τη σωστη κινηση απο την αρχη με το sub για να 'γεμισεις' το χωρο χαμηλα. Χωρις χαμηλες δεν εχεις ηχο.

Κρατα τα λεφτα σου, μαζεψε τα και οταν βρεις το pioneer σε καμμια ευκαιρια παρτο και σε συνδυασμο με τα εργοστασιακα στις πορτες (δεν χρειαζεται να τα αλλαξεις) θα εχεις οτι καλυτερο

και οικονομικοτερο.

Ηχοσυστημα χωρις sub απλα ειναι συμβιβασμος.

Link to comment
Share on other sites

καμιά άλλη πρόταση για πηγή αντίστοιχη για golf 5?

θέλω usb καλή οθόνη, mp3 και bluetooth.

αλήθεια η φάση με το bluetooth πως γίνετε;

που βάζουν συνήθως το μικρόφωνο;

φαινοντε καλώδια;

το golf εινε golf 5 gt sport tsi dsg 1,4 140hp με ταχύτητες στο τιμόνι και πολυλειτουργικο με γενέθλια :clapping: 6/07

θα έχει θέμα can bus - battery drain?

Link to comment
Share on other sites

καμιά άλλη πρόταση για πηγή αντίστοιχη για golf 5?

θέλω usb καλή οθόνη, mp3 και bluetooth.

αλήθεια η φάση με το bluetooth πως γίνετε;

που βάζουν συνήθως το μικρόφωνο;

φαινοντε καλώδια;

το golf εινε golf 5 gt sport tsi dsg 1,4 140hp με ταχύτητες στο τιμόνι και πολυλειτουργικο με γενέθλια :blush: 6/07

θα έχει θέμα can bus - battery drain?

Οι after market πηγές μπαίνουν σε όλα τα μοντέλα δεν αλλάζουν αν είναι Golf 5,6 κλπ. Εφόσον θες bluetooth υπάρχει η αντίστοιχη της Pioneer AVH-3200BT που περιλαμβάνει και bluetooth, το οποίο παίζει από τα ηχεία του ηχοσυστήματος. Κανένας σοβαρός ηλεκτρολόγος δεν αφήνει καλώδια να κρέμονται κλπ, οπότε αν επιλέξεις ένα καλό κατάστημα ήχου για εγκατάσταση δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείς. Προβλήματα με can-bus δεν θα έχεις εφόσον δαπανήσεις 100-120 ευρώ για αντάπτορα can-bus, για να κάνεις μία σωστή εγκατάσταση και να παραμείνει η λειτουργία από τα χειριστήρια στο τιμόνι. Επίσης θέματα μπαταρίας δεν υπάρχουν, νομίζω σε κινέζικες ΟΕΜ απομιμήσεις έχουν εμφανιστεί.

http://www.gelisound.gr/ViewShopProduct2.aspx?Id=409615

avhp3200btmainlarge.jpg

Edited by ACE2007
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.