Jump to content
Panosz

Παραλαβη Golf

Recommended Posts

H αναμονη ελαβε τελος σημερα.

Παρελαβα το καταλευκο Golf MK6 TSI 1.2 εξοπλισμο Generation + προβολακια ομιχλης. Kαθως υποπτευομαι οτι δεν υπαρχουν πολλα μελη με αυτο το μοτερ θα ηθελα να κανω μια ουδετερη "first look" παρουσιαση.

ΓΕΝΙΚΕΣ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ.

Η αληθεια ειναι πως το ειχα υποτιμησει πολυ το Golf. Καθοτι το ηθελα για δευτερο αυτοκινητο, τo κριτηριο μου για (πριν) την αγορα του ηταν οτι μου αρεσε εμφανισιακα, ηταν Γερμανικο, αξιοπρεπες τετραπορτο που δεν ενοχλουμαι να κυκλοφορω. Δεν εψαξα πολυ , ουτε εξοπλισμο , ουτε εδωσα βαση στα μικροτσιμπολοιδια που εχει μεσα.Απλα ηθελα να παρω ενα Golf.

Σημερα που το παρελαβα, μου εκανε εντυπωση (ως κατοχος μεγαλυτερου και πολυ ακριβοτερου οχηματος) το ποσο σοβαρο αμαξι ειναι το Golf (oxι το 1.2 αλλα γενικα σαν αμαξι). Τελικα υπαρχει λογικη εξηγηση που ο κοσμος δινει 20-25 χιλιαρικα για να το παρει.

ΚΙΝΗΤΗΡΑΣ: Aπο το μοτερ δεν εχω απαιτησεις. Απλα να ειναι ευχαριστο...χαιρομαι που το αμαξι το πετυχαινει αυτο. Σε αντιθεση με το test drive, το δικο μου αμαξι δεν εχει καθυστερηση στην αποκριση. Ειναι ικανοποιητικο στα χαμηλα και φουσκωνει ομοργα στα μεσαια. Στα ψηλα δεν το οδηγησα καθολου...θα μαθω σε κανεναν μηνα που θα εχει πατησει μερικα χιλιομετρα. Η ουσια ειναι οτι ΑΝ ΞΕΡΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΕΠΕΛΕΞΕΣ αυτο το μοτερ , δεν θα σε πουλησει. Ειναι πολυ πολυ καλο. Αν ομως αγοραζα το Golf για πρωτο αυτοκινητο (να κανω και το κεφι μου) δεν θα ηταν αυτο το μοτερ η επιλογη μου.

ΧΩΡΟΙ - ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ

Πολυ καλοι χωροι. Ο εξολισμος με εντυπωσιασε (και γιαυτο μαλλον ειναι και σχετικα ακριβο ακομη και στην βασικη κατηγορια) εχοντας τους ηλεκτρικους καθρεπτες , θερμαινομενους καθρεπτες, cruise control, διζωνικο κλιματισμο, συστηματα απενεργιποιησης αεροσακων , isofix, προτεινομενη ταχυτητα πισω και διαφορα αλλα που δεν θυμαμαι. Το πορτπαγκαζ μεγαλο , μπαινουν και τα δυο καροτσια των μωρων κτλ...

Εμφανισιακα εχω παθει σοκ. Μου αρεσει ακομη πιο πολυ τωρα που το βλεπω συνολικα

ΤΙ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΕ

Αισθηση τιμονιου: Καπως , ασαφης. Δεν αρμοζει σε τετοια κατασκευη και δεν ειναι ακριβως αυτο που ηλπιζα να ειναι. Θα αποκτησω πιο ουσιαστικη αποψη σε λιγες μερες.

Η ταπα της βενζινης λεει Super Unleaded 95 RON/`premium quality. Η σουπερ η δικη μας ειναι 98 οκτανια. Γιατι αυτο λεει 95 Super Aμολυβδη? Μηπως η απλη η δικη μας κανει?

Παντως νομιζω πως ακουω πυρακια στην 2α απο 1300σαλ μεχρι 2000σαλ. Δεν μπορω να το αποφυγω με τιποτα ακομη και να αλλαξω πιο ψηλα ακουω το κρκρκρκκρκρκρκρ που κανει ενα αυτοκινητο οταν βαραει πυρακια στα χαμηλα. Η βενζινη ομως ειναι τεσταρισμενη. Μηπως τα TSI κανουν αυτον τον ηχο γενικοτερα?

Αυτα προς το παρον...θα τα λεμε συχνα γιατι δεν ξερω απο VW και ελπιζω να με βοηθησετε να μαθω.

Link to comment
Share on other sites

H αναμονη ελαβε τελος σημερα.

Παρελαβα το καταλευκο Golf MK6 TSI 1.2 εξοπλισμο Generation + προβολακια ομιχλης. Kαθως υποπτευομαι οτι δεν υπαρχουν πολλα μελη με αυτο το μοτερ θα ηθελα να κανω μια ουδετερη "first look" παρουσιαση.

ΓΕΝΙΚΕΣ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ.

Η αληθεια ειναι πως το ειχα υποτιμησει πολυ το Golf. Καθοτι το ηθελα για δευτερο αυτοκινητο, τo κριτηριο μου για (πριν) την αγορα του ηταν οτι μου αρεσε εμφανισιακα, ηταν Γερμανικο, αξιοπρεπες τετραπορτο που δεν ενοχλουμαι να κυκλοφορω. Δεν εψαξα πολυ , ουτε εξοπλισμο , ουτε εδωσα βαση στα μικροτσιμπολοιδια που εχει μεσα.Απλα ηθελα να παρω ενα Golf.

Σημερα που το παρελαβα, μου εκανε εντυπωση (ως κατοχος μεγαλυτερου και πολυ ακριβοτερου οχηματος) το ποσο σοβαρο αμαξι ειναι το Golf (oxι το 1.2 αλλα γενικα σαν αμαξι). Τελικα υπαρχει λογικη εξηγηση που ο κοσμος δινει 20-25 χιλιαρικα για να το παρει.

ΚΙΝΗΤΗΡΑΣ: Aπο το μοτερ δεν εχω απαιτησεις. Απλα να ειναι ευχαριστο...χαιρομαι που το αμαξι το πετυχαινει αυτο. Σε αντιθεση με το test drive, το δικο μου αμαξι δεν εχει καθυστερηση στην αποκριση. Ειναι ικανοποιητικο στα χαμηλα και φουσκωνει ομοργα στα μεσαια. Στα ψηλα δεν το οδηγησα καθολου...θα μαθω σε κανεναν μηνα που θα εχει πατησει μερικα χιλιομετρα. Η ουσια ειναι οτι ΑΝ ΞΕΡΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΕΠΕΛΕΞΕΣ αυτο το μοτερ , δεν θα σε πουλησει. Ειναι πολυ πολυ καλο. Αν ομως αγοραζα το Golf για πρωτο αυτοκινητο (να κανω και το κεφι μου) δεν θα ηταν αυτο το μοτερ η επιλογη μου.

ΧΩΡΟΙ - ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ

Πολυ καλοι χωροι. Ο εξολισμος με εντυπωσιασε (και γιαυτο μαλλον ειναι και σχετικα ακριβο ακομη και στην βασικη κατηγορια) εχοντας τους ηλεκτρικους καθρεπτες , θερμαινομενους καθρεπτες, cruise control, διζωνικο κλιματισμο, συστηματα απενεργιποιησης αεροσακων , isofix, προτεινομενη ταχυτητα πισω και διαφορα αλλα που δεν θυμαμαι. Το πορτπαγκαζ μεγαλο , μπαινουν και τα δυο καροτσια των μωρων κτλ...

Εμφανισιακα εχω παθει σοκ. Μου αρεσει ακομη πιο πολυ τωρα που το βλεπω συνολικα

ΤΙ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΕ

Αισθηση τιμονιου: Καπως , ασαφης. Δεν αρμοζει σε τετοια κατασκευη και δεν ειναι ακριβως αυτο που ηλπιζα να ειναι. Θα αποκτησω πιο ουσιαστικη αποψη σε λιγες μερες.

Η ταπα της βενζινης λεει Super Unleaded 95 RON/`premium quality. Η σουπερ η δικη μας ειναι 98 οκτανια. Γιατι αυτο λεει 95 Super Aμολυβδη? Μηπως η απλη η δικη μας κανει?

Παντως νομιζω πως ακουω πυρακια στην 2α απο 1300σαλ μεχρι 2000σαλ. Δεν μπορω να το αποφυγω με τιποτα ακομη και να αλλαξω πιο ψηλα ακουω το κρκρκρκκρκρκρκρ που κανει ενα αυτοκινητο οταν βαραει πυρακια στα χαμηλα. Η βενζινη ομως ειναι τεσταρισμενη. Μηπως τα TSI κανουν αυτον τον ηχο γενικοτερα?

Αυτα προς το παρον...θα τα λεμε συχνα γιατι δεν ξερω απο VW και ελπιζω να με βοηθησετε να μαθω.

καλοταξιδο φιλε.εκανες την καλυτερη επιλογη απο θεμα κινητηρα

Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικο και καλα χιλιομετρα !!

Η δευτερα απο οτι ξερω ετσι κανει σε ολα τα vag μας :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω με ποιό αμάξι συγκρίνεις το τιμόνι του golf, με άλλα όμως της κατηγορίας του (χρηματικά) είναι απο τα καλύτερα.

Μπορεί να βγάλουν καμιά ενημέρωση για τα πυράκια όπως και στους CAVx (160άρηδες) κινητήρες. Δοκίμασε και μία με κατοστάρα.

Λόγω βάρους στον 1.2 θα ακούγονται περισσότερο μέχρι να ανεβάσει πίεση το turbo λογικά.

Πόσο σου βγήκε αν επιτρέπεται?

Καλοτάξιδο :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα !

Καταρχάς Καλοτάξιδο με ασφαλή κι απροβλημάτιστα χιλιόμετρα εύχομαι !! :ninja:

Για το τιμόνι αν θυμαμαι καλά μπορεί να γίνει πιο ελαφρύ με μια ρύθμιση μέσω του καλωδίου vag-com .... όσοι γνωρίζουν ας μας πουν που και πως ...

Καλές βόλτες και καλό στρώσιμο ! :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς ένα τέτοιο παραδώσαμε χθες! Είναι πραγματικά πολύ όμορφο το Generation γιατί σε αντίθεση με το Highline έχει δίχρωμη ζάντα, αρκετά εντυπωσιακή!

Για τις απορίες τώρα:

-Σε ότι αφορά το τιμόνι δώστου λίγο χρόνο να το συνηθίσεις, όπως αναφέρθηκε έχει ένα από τα καλύτερα τιμόνια σε αίσθηση.

-Μη σε ανησυχεί το θέμα της βενζίνης, άφοβα βάζεις 95άρα βενζίνη (αρκεί να μην είναι νεροζούμι ε!).

-Ως γνωστόν, οι TSi έχουν αρκετά μεγάλες ανοχές, οπότε ένα ελαφρύ κροτάλισμα μέχρι να ζεσταθούν μπορεί να παρατηρηθεί. Ίσως αυτό άκουσες.

Link to comment
Share on other sites

Καλα χιλιομετρα με ασφαλεια και μακρια απο κακοτυχιες!!

Οσο αφορα τον κινητηρα σου ...τον οδηγησα απο λαμια για Ξανθη και εχω να πω οτι τον θαυμαζω ..ειναι αυτο που πρεπει μεσα στην πολη και ταξιδευεις ανετα με 130-140 (3 ατομα) .Η ευχερεια του αυτοκινητου ακομα και με 4η μεσα στο σασμαν ειναι εξαιρετικη εκανες πολυ καλη επιλογη .

Για καταναλωση δεν χρειαζεται να πω κατι θα το διαπιστωσεις οτι θα σε αποζημιωσει.

Οσο για τα πυρακια...στις χαμηλες στροφες με μεγαλη σχεση ακους και το κροταλισμα του σασμαν ...το κανουν ολα τα tsi απο το gt μεχρι....το δικο σου .Οποτε μην σε ανυσηχει...καθολου .Καυσιμο 95αρα και δεν εχεις κανενα προβλημα χιλιοτεσταρισμενο μεσω vag com με καλο καυσιμο δεν υπαρχει προβλημα .

Για το τιμονι θα συμφωνησω με τα λεγομενα σου ,αλλα θα το συνηθησεις ...τι να κανουμε !

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω με ποιό αμάξι συγκρίνεις το τιμόνι του golf, με άλλα όμως της κατηγορίας του (χρηματικά) είναι απο τα καλύτερα.Μπορεί να βγάλουν καμιά ενημέρωση για τα πυράκια όπως και στους CAVx (160άρηδες) κινητήρες. Δοκίμασε και μία με κατοστάρα.Λόγω βάρους στον 1.2 θα ακούγονται περισσότερο μέχρι να ανεβάσει πίεση το turbo λογικά.Πόσο σου βγήκε αν επιτρέπεται?Καλοτάξιδο :lol:

Φυσικα και το συγκρινω με αλλα μικρα. Το τιμονι δειχνει απλα , "ανεπαρκες"... Σιγουρα ειναι καλυτερο απο του Panda και του Αtos αλλα περιμενα κατι καλυτερο. Οχι δεν ειναι κακο...απλα επρεπε να ειναι καλυτερο.

Καλησπέρα !Καταρχάς Καλοτάξιδο με ασφαλή κι απροβλημάτιστα χιλιόμετρα εύχομαι !! :vava:Για το τιμόνι αν θυμαμαι καλά μπορεί να γίνει πιο ελαφρύ με μια ρύθμιση μέσω του καλωδίου vag-com .... όσοι γνωρίζουν ας μας πουν που και πως ... Καλές βόλτες και καλό στρώσιμο ! :lol:

Ποσο ελαφρυτερο? Μην γινει και σαν ποδηλατο...ειναι μεταβλητη η σκληροτητα?

Ακριβώς ένα τέτοιο παραδώσαμε χθες! Είναι πραγματικά πολύ όμορφο το Generation γιατί σε αντίθεση με το Highline έχει δίχρωμη ζάντα, αρκετά εντυπωσιακή!Για τις απορίες τώρα:-Σε ότι αφορά το τιμόνι δώστου λίγο χρόνο να το συνηθίσεις, όπως αναφέρθηκε έχει ένα από τα καλύτερα τιμόνια σε αίσθηση.-Μη σε ανησυχεί το θέμα της βενζίνης, άφοβα βάζεις 95άρα βενζίνη (αρκεί να μην είναι νεροζούμι ε!).-Ως γνωστόν, οι TSi έχουν αρκετά μεγάλες ανοχές, οπότε ένα ελαφρύ κροτάλισμα μέχρι να ζεσταθούν μπορεί να παρατηρηθεί. Ίσως αυτό άκουσες.

Οταν λες παραδωσατε?? Ποιοι παραδωσατε? Δουλευεις σε καποιον dealer?

Καλα χιλιομετρα με ασφαλεια και μακρια απο κακοτυχιες!!Οσο αφορα τον κινητηρα σου ...τον οδηγησα απο λαμια για Ξανθη και εχω να πω οτι τον θαυμαζω ..ειναι αυτο που πρεπει μεσα στην πολη και ταξιδευεις ανετα με 130-140 (3 ατομα) .Η ευχερεια του αυτοκινητου ακομα και με 4η μεσα στο σασμαν ειναι εξαιρετικη εκανες πολυ καλη επιλογη .Για καταναλωση δεν χρειαζεται να πω κατι θα το διαπιστωσεις οτι θα σε αποζημιωσει.Οσο για τα πυρακια...στις χαμηλες στροφες με μεγαλη σχεση ακους και το κροταλισμα του σασμαν ...το κανουν ολα τα tsi απο το gt μεχρι....το δικο σου .Οποτε μην σε ανυσηχει...καθολου .Καυσιμο 95αρα και δεν εχεις κανενα προβλημα χιλιοτεσταρισμενο μεσω vag com με καλο καυσιμο δεν υπαρχει προβλημα .Για το τιμονι θα συμφωνησω με τα λεγομενα σου ,αλλα θα το συνηθησεις ...τι να κανουμε !

Το εχω νιωσει και εγω αυτο...μαλλον "την ακουει" με χαμηλες στροφες οποτε θα πρεπει να το δουλευω πιο ψηλα. Εισαι σιγουρος οτι ΔΕΝ πηραζει αυτο το κρουταλισμα/vibration που κανει? Για τα πυρακια ανησυχω πιο πολυ...και το λεω επειδη για τουρμπο αυτοκινητο τα πυρακια ειναι θανατος. Η βενζινη ειναι σιγουρα guarantee , στο αλλο μου αυτοκινητο εχω λαπτοπ και διαβαζω τα knock events και knock tendancy οποτε βλεπω ποιοι βενζιναδες πουλανε νερο και καταληγω παντα στα καλα μαγαζια...

Θα δειξει...

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς ένα τέτοιο παραδώσαμε χθες! Είναι πραγματικά πολύ όμορφο το Generation γιατί σε αντίθεση με το Highline έχει δίχρωμη ζάντα, αρκετά εντυπωσιακή!

Για τις απορίες τώρα:

-Σε ότι αφορά το τιμόνι δώστου λίγο χρόνο να το συνηθίσεις, όπως αναφέρθηκε έχει ένα από τα καλύτερα τιμόνια σε αίσθηση.

-Μη σε ανησυχεί το θέμα της βενζίνης, άφοβα βάζεις 95άρα βενζίνη (αρκεί να μην είναι νεροζούμι ε!).

-Ως γνωστόν, οι TSi έχουν αρκετά μεγάλες ανοχές, οπότε ένα ελαφρύ κροτάλισμα μέχρι να ζεσταθούν μπορεί να παρατηρηθεί. Ίσως αυτό άκουσες.

Καλοριζικο καλα χλμ κι απο μενα. Τι διχρομες ζαντες φοραει το generation; Υπαρχει φωτο;

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες παραδωσατε?? Ποιοι παραδωσατε? Δουλευεις σε καποιον dealer?

Είμαι dealer στην επαρχία.

Τι διχρομες ζαντες φοραει το generation; Υπαρχει φωτο;

Είναι ίδιες με του highline μόνo που στο εσωτερικό των ακτίνων έχει μια φλούδα ανθρακί χρώματος που κάνει φοβερή αίσθηση. Δεν σκέφτηκα να το βγάλω φωτό και τώρα δεν έχω στην έκθεση.

Link to comment
Share on other sites

Τι διχρομες ζαντες φοραει το generation; Υπαρχει φωτο;

Θα το κανω ενα μπανακι το ΣΚ και θα το ανεβασω να δεις...

Link to comment
Share on other sites

Φιλαρακι...οι ζαντες σου με τρελαινουν!!!

Δεν το έχω μετανιώσει ούτε στιγμή που τις παρήγγειλα, άξιζαν τα λεφτά τους.

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να τις βαλω...θα σερνεται!!!

Να τις χαιρεσαι...

Σε παρακαλω βγαλε την φωτο απο την υπογραφη σου...μου προκαλουν τρελα οι ζανταρες!!!

Link to comment
Share on other sites

Ποσο ελαφρυτερο? Μην γινει και σαν ποδηλατο...ειναι μεταβλητη η σκληροτητα?

Αν θυμάμαι καλά μπορεί υπάρχει μια "εντολή" μέσω καλωδίου η οποία κάνει το τιμόνι πιο βαρύ ή πιο ελαφρύ , κάποιος που το έχει κάνει ας μας πει ...

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να τις βαλω...θα σερνεται!!!

Να τις χαιρεσαι...

Σε παρακαλω βγαλε την φωτο απο την υπογραφη σου...μου προκαλουν τρελα οι ζανταρες!!!

new_lol.gif

Αν θυμάμαι καλά μπορεί υπάρχει μια "εντολή" μέσω καλωδίου η οποία κάνει το τιμόνι πιο βαρύ ή πιο ελαφρύ , κάποιος που το έχει κάνει ας μας πει ...

Υπάρχει πράγματι τέτοια ρύθμιση μέσω vag-com.

Εμένα που έχει DCC ανάρτηση εκτός από την σκληρότητα της ανάρτησης αλλάζει και η σκληρότητα του τιμονιού από το κουμπί μπροστά από τις ταχύτητες (comfort,normal,sport).

633667450275101415_test_vw_scirocco_900_24.jpg

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει πράγματι τέτοια ρύθμιση.

Εμένα που έχει DCC ανάρτηση εκτός από την σκληρώτητα της ανάρτησης αλλάζει και η σκληρότητα του τιμονιού από το κουμπί μπροστά από τις ταχύτητες (comfort,normal,sport).

new_iloveyou.gif:D

Link to comment
Share on other sites

new_lol.gif

Υπάρχει πράγματι τέτοια ρύθμιση μέσω vag-com.

Εμένα που έχει DCC ανάρτηση εκτός από την σκληρότητα της ανάρτησης αλλάζει και η σκληρότητα του τιμονιού από το κουμπί μπροστά από τις ταχύτητες (comfort,normal,sport).

633667450275101415_test_vw_scirocco_900_24.jpg

οοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο machinegun.gifmachinegun.gifmachinegun.gif

Link to comment
Share on other sites

Οι τουρμπινες στα TSI (και στο 1.2) ψυχονται με νερο , λαδι ή και τα δυο?

Μπορει καποιος να μου πει με σιγουρια?

Link to comment
Share on other sites

Oποτε , το οτι ζεσταινεται το νερακι , δεν σημαινει τιποτα. Θα πρεπει να οδηγω χωρις να φορτιζω την τουρμπινα ωστε να ειμαι σιγουρος οτι δεν φουσκωνει με κρυα λαδακια...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.