Jump to content
dpapas

Τριγμοί Από Το Μηχανισμό Της Ζώνης Ασφαλείας

Recommended Posts

Έχω εδώ και αρκετό καιρό έχω ένα πρόβλημα με έναν ενοχλητικό θόρυβο τύπου "τσικ-τσικ" που ακούγεται διαπιστωμένα μέσα από το μηχανισμό της ζώνης στην κολόνα στο ύψος του αυτιού του οδηγού.

Μέχρι στιγμής έχω καταφέρει να επαναλαμβάνω το θόρυβο με απλή πίεση της ζώνης στο σημείο που εισχωρεί στην κολόνα αλλά παίζει ρόλο και η θερμοκρασία (στο κρύο το κάνει συχνότερα). Εικάζω ότι έχει να κάνει με κάποια εσωτερική συναρμογή πλαστικών στο σημείο αλλά σε αυτή την περίπτωση ακόμη και αν αλλάξει κανείς όλο το μηχανισμό συγκράτησης της ζώνης στην κολόνα θα γίνει κάτι δεδομένου ότι η ποιότητα και ο τρόπος συναρμογής των πλαστικών θα είναι ο ίδιος;

Έχει κάποιος άλλος συμφορουμίτης με Jetta (ή και Golf ή Polo) παρατηρήσει ανάλογο πρόβλημα τριξίματος ζώνης και αν ναι πως το αντιμετώπισε;

Link to comment
Share on other sites

Έχω εδώ και αρκετό καιρό έχω ένα πρόβλημα με έναν ενοχλητικό θόρυβο τύπου "τσικ-τσικ" που ακούγεται διαπιστωμένα μέσα από το μηχανισμό της ζώνης στην κολόνα στο ύψος του αυτιού του οδηγού.

Μέχρι στιγμής έχω καταφέρει να επαναλαμβάνω το θόρυβο με απλή πίεση της ζώνης στο σημείο που εισχωρεί στην κολόνα αλλά παίζει ρόλο και η θερμοκρασία (στο κρύο το κάνει συχνότερα). Εικάζω ότι έχει να κάνει με κάποια εσωτερική συναρμογή πλαστικών στο σημείο αλλά σε αυτή την περίπτωση ακόμη και αν αλλάξει κανείς όλο το μηχανισμό συγκράτησης της ζώνης στην κολόνα θα γίνει κάτι δεδομένου ότι η ποιότητα και ο τρόπος συναρμογής των πλαστικών θα είναι ο ίδιος;

Έχει κάποιος άλλος συμφορουμίτης με Jetta (ή και Golf ή Polo) παρατηρήσει ανάλογο πρόβλημα τριξίματος ζώνης και αν ναι πως το αντιμετώπισε;

thumbsdown.gif φιλε μου κ εγω εχω το ιδιο θεμα με το ενοχλητικο τσικ τσικ εκει στη ζωνη,αλλα δν εχω κανει κατι.πολο εχω μολις παω να αλλαξω τα πρωτα λαδια θα τους το επισημανω αλλα δν νομιζω να δωσουν λυση!

Εγινε συγχωνευση των διαδοχικων δημοσιευσεων.

Edited by konstantinos passat
Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να το αγνοώ μόνο όταν βάζω ραδιόφωνο, αλλά αυτό δεν νομίζω ότι μπορεί να αποτελεί σοβαρή λύση.

Για μένα το βασικό ερώτημα που πρέπει να απαντηθεί το που οφείλεται ο θόρυβος - τριγμός.

Αν απαντηθεί αυτό ίσως να είναι μετά ευκολότερο να βρεθεί και η λύση του προβλήματος...

Link to comment
Share on other sites

Να ξερες τι θέμα εθιξες φιλε μου...

το εχω και εγω και κοντευω να το ρίξω στα ψυχοφάρμακα, καθε μέρα προσπαθω να το κάνω να σταματήσει χωρίς αποτελεσμα βέβαια. προσπαθω να βρω λιγο χρονο να το λύσω και να το λιπάνω πιστέυω πως ετσι μόνο θα σταματήσει. Πάντως οι φάπες δεν εχουν αποτέλεσμα σ'ιγουρα.......

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που μου κάνει μεγάλη εντύπωση είναι ότι παρόλο ότι ένα τόσο κοινό (και για πολλούς σοβαρό) πρόβλημα έχει απασχολήσει τόσους πολλούς κατόχους VW (ανεξαρτήτως μοντέλου), δεν έχει υπάρξει μια επίσημη απάντηση - λύση ούτε από την αντιπροσωπεία αλλά ούτε και από το κεντρικό support center στη Γερμανία (εκτός αν το πρόβλημα δεν έχει μεταφερθεί ακόμη μέχρι εκεί, κομματάκι δύσκολο).

Υπάρχει κάποιος στο forum που να του έχει προταθεί οποιαδήποτε ενέργεια - λύση στο πρόβλημα από εξουσιοδοτημένο service της VW μέχρι σήμερα; Επίσης έχει προσπαθήσει κάποιος για παράδειγμα να αλλάξει το μηχανισμό της ζώνης της κολόνας;

Edited by dpapas
Link to comment
Share on other sites

Αν θελεις μπορεις να ριξεις και μια ματια εδω.

Εχει πληροφοριες απο παρομοιο θεμα με τα Golf και πανω κατω ειναι ιδιο προβλημα.

Edited by konstantinos passat
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε ακριβως το ιδιο προβλημα ειχα ολο τον προηγουμενο χρονο δυο φορεσ πηγα στην αντιπροσωπια και μου αλλαξαν τον μηχανισμο της ζωνης την δευτερη φορα το πετυχαμε και τωρα υπαρχει πληρη ησυχια μεσα στο αυτοκινητο επιτελουσ γιατι κοντευε να με τρελλανει οταν δεν δουλευα το κασετοφωνο

Link to comment
Share on other sites

Απίστευτος συγχρονισμός!

Επιβεβαιώνω και εγώ με τη σειρά μου ότι το πρόβλημα επιτέλους λύθηκε με αλλαγή των δύο μεταλλικών στηριγμάτων της ζώνης στην κολόνα (εγώ ήμουν τυχερός και το πείραμα πέτυχε με την πρώτη!). Έτσι επανήλθε επιτέλους η ησυχία στην καμπίνα αναδεικνύοντας το υψηλό επίπεδο ηχομόνωσης του αυτοκινήτου!

Link to comment
Share on other sites

Απίστευτος συγχρονισμός!

Επιβεβαιώνω και εγώ με τη σειρά μου ότι το πρόβλημα επιτέλους λύθηκε με αλλαγή των δύο μεταλλικών στηριγμάτων της ζώνης στην κολόνα (εγώ ήμουν τυχερός και το πείραμα πέτυχε με την πρώτη!). Έτσι επανήλθε επιτέλους η ησυχία στην καμπίνα αναδεικνύοντας το υψηλό επίπεδο ηχομόνωσης του αυτοκινήτου!

Δηλαδη τι γινοταν με αυτα και ακουγοταν ο θορυβος;

Link to comment
Share on other sites

Πιθανότατα να ήταν θέμα σφιχτότερης τοποθέτησης, δεν ξέρω και εγώ που ακριβώς να το αποδώσω. Πάντως ήταν η μοναδική παρέμβαση που έγινε για αυτό και δεν μπορώ να το αποδώσω πουθενά αλλού. ¶λλωστε σημασία έχει το αποτέλεσμα με το οποίο είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Ελπίζω το πρόβλημα να μην ξαναεμφανιστεί ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξε την πρωτη φορα που το αλλαξα εγω στην αντιπροσωπεια πιστευα πωσ λυθηκε το θεμα αλλα μετα απο 2 μηνες ξαναεμφανιστηκε γιαυτο σου ειπα με την δευτερη γιατι μετα την δευτερη φορα δεν ξαναεμφανιστηκε το προβλημα μακαρι εσυ να εισαι τυχερος και να λυθει με την πρωτη

Link to comment
Share on other sites

σε ποια αντιπροσωπεία εγινε η επέμβαση;;

AUTONET, στην οποία μου φαίνεται ότι έχουν μια ιδιαίτερη ευαισθησία σε θέματα θορύβων (μου είχαν λύσει και άλλο πρόβλημα που έψαχνε για καιρό όλη η KARENTA και η KOSMOCAR χωρίς αποτέλεσμα)!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε ακριβως το ιδιο προβλημα ειχα ολο τον προηγουμενο χρονο δυο φορεσ πηγα στην αντιπροσωπια και μου αλλαξαν τον μηχανισμο της ζωνης την δευτερη φορα το πετυχαμε και τωρα υπαρχει πληρη ησυχια μεσα στο αυτοκινητο επιτελουσ γιατι κοντευε να με τρελλανει οταν δεν δουλευα το κασετοφωνο

Απίστευτος συγχρονισμός!

Επιβεβαιώνω και εγώ με τη σειρά μου ότι το πρόβλημα επιτέλους λύθηκε με αλλαγή των δύο μεταλλικών στηριγμάτων της ζώνης στην κολόνα (εγώ ήμουν τυχερός και το πείραμα πέτυχε με την πρώτη!). Έτσι επανήλθε επιτέλους η ησυχία στην καμπίνα αναδεικνύοντας το υψηλό επίπεδο ηχομόνωσης του αυτοκινήτου!

Για να μπορέσουμε να βοηθήσουμε τον κόσμο που εχει το ιδιο θορυβο, στην παρακάτω φωτογραφία ποια κομμάτια αλλάχθηκαν ? Είτε σημειώστε τα μας πάνω στην φωτο είτε εάν αποτελούν κάποια από τα νούμερα πείτε μας ποια ήταν αυτά :

http://img141.imageshack.us/img141/6760/e444444.jpg

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Για να μπορέσουμε να βοηθήσουμε τον κόσμο που εχει το ιδιο θορυβο, στην παρακάτω φωτογραφία ποια κομμάτια αλλάχθηκαν ? Είτε σημειώστε τα μας πάνω στην φωτο είτε εάν αποτελούν κάποια από τα νούμερα πείτε μας ποια ήταν αυτά :

http://img141.imageshack.us/img141/6760/e444444.jpg

Σε μένα αλλάχτηκε το νούμερο 4 (ολόκληρη η βάση στήριξης της ζώνης).

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα αλλάχτηκε το νούμερο 4 (ολόκληρη η βάση στήριξης της ζώνης).

Ευχαριστούμε για την απάντηση !!

Άρα, πρέπει να πάρετε όσοι εχετε golf 6(είτε 2θυρο είτε 4θυρο) το ανταλλακτικό 5K0 857 819 - seat belt height και να το αλλάξετε :thumbsu:

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.