Jump to content
midkin

Σχεδιάζοντας Το Τέλειο Dp

Recommended Posts

Μιας και δεν πιστεύω να έχουμε κάνει σχετική αναφορά, θα ήθελα να διαβάσετε τα ακόλουθα στο λινκ και να πείτε τη γνώμη σας;

http://www.gtcclub.com/forum/viewtopic.php?t=18241

Δηλαδή να φτιάξω και τρίτη φορά dp;;;

Εγώ, αν έχω καταλάβει καλά, έχω αυτό που "είναι λάθος" στο λινκ!

Link to comment
Share on other sites

το DP της μιλτεκ πως ειναι?γιατι αλλο τι λεει ο καθε βελτιωτης κ αλλο τι λεει μια εταιρια που ειδικευεται σε εναν τομεα κ μονο

Link to comment
Share on other sites

δυστηχώς η καλύτερη φωτό από της miltek που είχα ήταν η παρκάτω από την οποία δεν μπορύμε να καταλάβουμε

και πολλά :

DSC00665.jpg

Link to comment
Share on other sites

Mε βάση το λινκ, όλα τα δικά μας είναι λάθως φτιαγμένα!

Αμάν ρε γμτ!!! Αμάν!!!

Με βάση τη φωτό της Milltek βλέπω κοινή έξοδο για wg και καυσαέριο. Είναι δηλαδή σαν το μαύρο dp του λινκ! Πάντως το δικό μας είναι το χειρότερο απλά!

Link to comment
Share on other sites

Eλληνική μαστοράντζα. Σιγά μην κάτσει να σου κάνει τόσο ειδική δουλειά.

Νίκο, τι διαφορά έχει της Μιλλτεκ από το δικό μας, που είναι το πιο απλό?

Είναι πιο φαρδύ στο άνοιγμα, μετά την τουρμπίνα?

Edited by Katana
Link to comment
Share on other sites

Της Milltek είναι κάπως έτσι:

dp_maxflow.png

Ενώ το δικό μας έτσι:(!)

IMAG0125.jpg

Όπως καταλαβαίνεις, μέρος των καυσαερίων μας βρίσκει τοίχο ή τέλος πάντων περιορίζεται η ροή του... :(

Edited by midkin
Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι και στην δική μου την φωτο μπορουμε να διακρίνουμε τουλάχιστον εξωτερικά ότι

όπως ξεκινάει το ανοιγμα συνεχίζεται και στον σωλήνα μέχρι να φτάσει καταλύτη:

DSC00665-1.jpg

Link to comment
Share on other sites

@DIMIV το δικό σου είναι το 2ο καλύτερο που προτίνει το λινκ.

Το δικό μου που το τσέκαρα είναι έτσι:

IMAG0125.jpg

ίσως δλδ το χειρότερο που μπορούσα να έχω!!!

@Katana Στο σχήμα που ακολουθεί εμείς έχουμε την περίπτωση στο κάτω αριστερά σχέδιο ενώ το προτεινόμενο είναι το κάτω δεξιά!

downpipes.gif

Edited by midkin
Link to comment
Share on other sites

Νικο πιστευω οτι απο θεμα χωροταξιας δεν μπορουσε να ειναι divorced στα tsi.

το Bellmouth με τον προθαλαμο οπως λεει ο Κυριλλος πιστευω οτι ειναι αρκετα ροϊκό!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά η δικιά μου δεν είναι και τόσο λάθος. Έχει το τοιχάκι από την άλλη πλευρά (πλευρά της wg) ενώ του phoinix(λάθος σχέδιο) την είχε από την έξοδο της τουρμπίνας!

Υ.Γ. Μετά από συζήτηση με τον panaua κατάλαβα πολλά!!! 8)

Εδώ υπάρχει φωτό της τουρμπίνας μας! Όπως βλέπεται δεν έχει ξεχωριστή έξοδο για wg και τουρμπίνα!

tourbo.jpg

Οπότε το σχέδιο αυτό απορρίπτεται μιας και δεν έχει νόημα!!!

dp_divorced_1.jpg

Και πάμε σε κάτι τέτοιο! Όπως δλδ και της Milltek!

dp_maxflow.png

Ελπίζω να σας διαφώτισα!

Edited by midkin
Link to comment
Share on other sites

για ποιο τοιχακι μιλας μπερδευτηκα 8)

IMAG0125.jpg

Σε αυτή τη φωτό το τοιχάκι που βρίσκεται κάτω από την πάνω τρύπα, έπρεπε να βρίσκεται στην κάτω πλευρά(τη στενή πλευρά του πλακακίου) και η πάνω να είναι ελεύθερη. Από εκεί που βρίσκεται το τοιχάκι βγαίνει από την τουρμπίνα ο κύριος όγκος του καυσαερίου και αντί να είναι ελεύθερη η έξοδος σκάει πάνω στο εν λόγω τειχάκι!

Μπορείς να το συγκρίνεις με το δικό μου dp που το τοιχάκι βρίσκεται στη στενή πλευρά του πλακακίου, δες:

mydp.jpg

στα 122 παιζει καιτ αντιστοιχο π θελει προσοχη ?

Δεν έχω ιδέα!

Edited by midkin
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια,εγω να σας ρωτησω κατι αλλο? απο την στιγμη που φτιαχνετε ολοσωμη εξατμιση,τον καταλυτη γιατι δεν τον κατεβαζετε κατω? ξερετε ποσο καλυτερα θα ειναι? 1ον. για θερμοκρασιες,2ον. παραπανω δυναμη απ' οτι μπροστα(στην υπαρχον θεση του μαμα),και 3ον να αδειασει ο χωρος απο κει μπροστα που ειναι αχταρμας!(που λεει ο λογος) !

Edited by nick_1987
Link to comment
Share on other sites

απο την στιγμη που φτιαχνετε ολοσωμη εξατμιση,τον καταλυτη γιατι δεν τον κατεβαζετε κατω?

Εγώ το κατέβασα πολύ κάτω! Τον έχω στην αποθήκη τώρα :whistling:

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια,εγω να σας ρωτησω κατι αλλο? απο την στιγμη που φτιαχνετε ολοσωμη εξατμιση,τον καταλυτη γιατι δεν τον κατεβαζετε κατω? ξερετε ποσο καλυτερα θα ειναι? 1ον. για θερμοκρασιες,2ον. παραπανω δυναμη απ' οτι μπροστα(στην υπαρχον θεση του μαμα),και 3ον να αδειασει ο χωρος απο κει μπροστα που ειναι αχταρμας!(που λεει ο λογος) !

Eγώ για λόγους εγγύησης. Δείχνει και καλά ''μαμά''. Και γλυτώνω κινδύνους check light από λ, αν και παίζει να λύνεται το πρόβλημα με ανταπτοράκια.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το κατέβασα πολύ κάτω! Τον έχω στην αποθήκη τώρα :whistling:

θα σου ελεγα να μου το δανεισεις γιατι εχω catback,αλλα αστο θα τον βγαλω κατω οταν το ολοκληρωσω το εξατμισονι new_iloveyou.gif

Link to comment
Share on other sites

Χαχα new_iloveyou.gif εβαλες 70αρι? κρατησες το ιδιο dp? ειδες διαφορα? με το check τι εκανες?

Έχω ολόσωμη 63,5. Είμαι κατά του να έχεις διαφορετική διάμετρο σε dp και εξάτμιση.

Check; Δεν έχει ανάψει και δεν νομίζω πως θα ανάψει. Φοράω Revo stg2(που μάλλον είναι και για decat)!

Υ.Γ. Το μόνο που φοβάμαι τώρα είναι πως μάλλον θα έχω χάσει σε πιέσεις αφού το καυσαέριο δεν ζορίζεται πουθενά πλέον...!

Αύριο θα παραγγείλω μπαρόμετρο και όταν μπει θα παίξω λίγο με τη wg μπας και το πάω 1.6-1.1

Edited by midkin
Link to comment
Share on other sites

Έχω ολόσωμη 63,5. Είμαι κατά του να έχεις διαφορετική διάμετρο σε dp και εξάτμιση.

Ποιος θα μας απαντήσει μετά βεβαιότητος σε αυτό?

Για την ιστορία, εγώ είμαι full 63.5, αλλά με 70άρι DP.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ολόσωμη 63,5. Είμαι κατά του να έχεις διαφορετική διάμετρο σε dp και εξάτμιση.

Check; Δεν έχει ανάψει και δεν νομίζω πως θα ανάψει. Φοράω Revo stg2(που μάλλον είναι και για decat)!

Υ.Γ. Το μόνο που φοβάμαι τώρα είναι πως μάλλον θα έχω χάσει σε πιέσεις αφού το καυσαέριο δεν ζορίζεται πουθενά πλέον...!

Αύριο θα παραγγείλω μπαρόμετρο και όταν μπει θα παίξω λίγο με τη wg μπας και το πάω 1.6-1.1

1ον)ποιο μπαρομετρο 2ον)βαλε για καλο και για κακο κ ενα πυρομετρο 3ον)κακες παρεες φερνουν παιχνιδια με wg 4ον)παμε group buy big turbo γτ ολα τα αλλα μου φαινονται ημιμετρια! new_lol.gif

Link to comment
Share on other sites

1ον)ποιο μπαρομετρο 2ον)βαλε για καλο και για κακο κ ενα πυρομετρο 3ον)κακες παρεες φερνουν παιχνιδια με wg 4ον)παμε group buy big turbo γτ ολα τα αλλα μου φαινονται ημιμετρια! new_lol.gif

1) Βάση αυτή , μπαρόμετρο: αυτό.

2) Μπα... αν σηκώσει και το δικό μου θερμοκρασία με decat εξάτμιση τι να πω...

3) ¶σε... άσε... Πάντως πιστεύω πως θα σας βοηθήσω πολύ σε αυτό το θέμα...

4) Μπα... εγώ θα αγοράσω 2-3 μοτέρ να παίζω με τη μαμά τουρμπίνα :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.