Jump to content
amnik

Golf 5 - Μπροστινά Φανάρια (Λύσεις, Oem, Aftermarket Κλπ)

Recommended Posts

Angel eyes και ξερο ψωμι...

Τις φωτο που ανεβασα πιο πανω απλα τις κοιταω εδω και κανα μισαωρο.. worthy.gif;):p

Χαχχαχχχαχαχ

Link to comment
Share on other sites

To topic αυτό το άνοιξε ο poen με αφορμή να αγοράσει κάποια φανάρια,angel eyes στην προκειμένη,αλλά είναι με projectors!!!!Οπότε απόρησα με τον φίλο που λέει είτε εργοστασιακά είτε τπτ ενώ ξέρουμε πως και τα hella που είναι με projectors είναι πολύ καλά!!!Αυτό!!!Δεν υπάρχει θέμα παρεξηγήσεως εδώ!!!Απλά να καταλάβει ο φίλος και εμείς!!!!

Το ξαναλέω,εκτός αν εννοεί τα απλά φανάρια ή τα εργοστασιακά!!!Απλά δεν κατάλαβα την λέξη original που λέει!!! ;)

Μάλλον ο φίλος αναφέρεται στα angel eyes του αρχικού post του poen και +φωνώ μαζί του, τα hella όμως είναι μια κατηγορία μόνα τους, δεν είναι ούτε oem αλλά ούτε και ψεύτικα.

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη ρε παιδια,αλλα το hella δεν ειναι το oem φαναρι??

ειχα την εντυπωση πως ειναι το ιδιο με το μαμα,απλα το εργοστασιακο εχει το κιτακι ξενον ετοιμο εγκατεστημενο(οποτε αλλαζει κ η υποδοχη της λαμπας) κ το ρυθμιστη της δεσμης.. οποτε σαν σωμα,κατοπτρα,κλπ δεν ειναι το ιδιο?

κ κατι ασχετο..οταν λεμε οτι τα μαμα φαναρια ειναι bixenon εννοουμε πως ειναι κ η μεγαλη σκαλα xenon,αλλα χωρις κατοπτρο?

Edited by doctordim
Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη, αλλα μαλλον μπερδεμα εγινε. οταν ειπα για καραμεντασιοναρα ενοουσα αυτο: http://cgi.ebay.com/ebaymotors/06-07-Golf-Jetta-V-5-Projector-Headlights-Halo-DEPO-08_W0QQcmdZViewItemQQhashZitem255882ae84QQitemZ160398749316QQptZMotorsQ5fCarQ5fTruckQ5fPartsQ5fAccessories#ht_3068wt_941

και δεν νομιζω στο group buy να παραγγειλατε αυτα τα φαναρια....

δεν εχει καμια σχεση αυτο το φαναρι με το μανατο xenon.

επισης θα συμφωνησω θετικα για το hella οτιδηποτε φαναρι και να ειναι αυτο.

μηπως εχει παραθεσει καποιος αλο link και δεν το ειδα?

εγω μονο το παραπανω ειδα και ειπα την αποψη μου.

Link to comment
Share on other sites

Τα hella λενε halogen κ δεν ειναι bi xenon οπως το ΟΕΜ απλως εμεις βαζουμε μετα τα χenon-κιts για ΟΕΜ LOOK κ για καλυτερη δεσμη φωτος αφου οπως εχει 100000 ειπωθει ποτε φαναρι με ανακλαστηρες κ χενον.........ειναι τραγικο αυτο που κανουμε στους εαυτους μας κ στους αλλους.υπηρξα χρηστης κ των 2 καταστασεων.

YΓ ο ta6ape κατι ξερει με το θεμα ποιοτητα προτζεκτορα....

Edited by mourh
Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη, αλλα μαλλον μπερδεμα εγινε. οταν ειπα για καραμεντασιοναρα ενοουσα αυτο: http://cgi.ebay.com/ebaymotors/06-07-Golf-Jetta-V-5-Projector-Headlights-Halo-DEPO-08_W0QQcmdZViewItemQQhashZitem255882ae84QQitemZ160398749316QQptZMotorsQ5fCarQ5fTruckQ5fPartsQ5fAccessories#ht_3068wt_941

και δεν νομιζω στο group buy να παραγγειλατε αυτα τα φαναρια....

δεν εχει καμια σχεση αυτο το φαναρι με το μανατο xenon.

επισης θα συμφωνησω θετικα για το hella οτιδηποτε φαναρι και να ειναι αυτο.

μηπως εχει παραθεσει καποιος αλο link και δεν το ειδα?

εγω μονο το παραπανω ειδα και ειπα την αποψη μου.

χαχα! οχι φιλε εσυ καλα τα λες!οντως εγινε μπερδεμα,ο μακης το ξεκινησε το θεμα κ ξεφυγε η κουβεντα!!αυτα κανει κ μας αναστατωνει.. rocket.gif:)

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη ρε παιδια,αλλα το hella δεν ειναι το oem φαναρι??

ειχα την εντυπωση πως ειναι το ιδιο με το μαμα,απλα το εργοστασιακο εχει το κιτακι ξενον ετοιμο εγκατεστημενο(οποτε αλλαζει κ η υποδοχη της λαμπας) κ το ρυθμιστη της δεσμης.. οποτε σαν σωμα,κατοπτρα,κλπ δεν ειναι το ιδιο?

κ κατι ασχετο..οταν λεμε οτι τα μαμα φαναρια ειναι bixenon εννοουμε πως ειναι κ η μεγαλη σκαλα xenon,αλλα χωρις κατοπτρο?

Δεν είναι τα ίδια!!!!Έχουν αυτόματους ρυθμιστές για να ρυθμίζεται η δέσμη ενώ στα δικά μας τα ρυθμίζουμε εμείς!!! :thumbsup:

Επίσης νομίζω πως στο golf 5 είναι μόνο η μεσαία σκάλα projector!!!!Η μεγάλη σκάλα είναι με απλή λάμπα H7!!Τουλάχιστον όσα εργοστασιακά έχω δει έτσι είναι!!!!Ας πεί και ο mourh να επιβεβαιώσει η όχι!!!

χαχα! οχι φιλε εσυ καλα τα λες!οντως εγινε μπερδεμα,ο μακης το ξεκινησε το θεμα κ ξεφυγε η κουβεντα!!αυτα κανει κ μας αναστατωνει.. rocket.gif:lol:

ΧΑχαχχαχαχα!!!Καλά το κατάλαβα πως εγώ το ξεκίνησα!!!! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

χμμ αναβει κ η Η7 και ο προτζεκτορας απο τα XENON κινειται κ αλλαζει θεση (ενα κλικ)

κ ολα γινονται μερα και εγενετο το φως

Link to comment
Share on other sites

χμμ αναβει κ η Η7 και ο προτζεκτορας απο τα XENON κινειται κ αλλαζει θεση (ενα κλικ)

κ ολα γινονται μερα και εγενετο το φως

Χμμ...αυτό δεν το ήξερα!!!!Νόμιζα πως ανάβουν μόνο οι προβολείς και ο prοjεctor δεν κάνει κάτι!!!!Όσο ζει κανείς μαθαίνει!!! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

τα oem δεν εχουν διαφορα απο τα hella τουλαχιστον στα απλα φαναρια. εμενα ας πουμε φοραει HELLA το gt sport απο το εργοστασιο. το μονο που αλαζει οπως ευστοχα ειπε καπου το μελος dis ειναι στο γκρι κουτακι που βρισκονται σαν ανταλακτικα τα φαναρια

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα.

Λοιπον.. Ειμαι αναμεσα σε Philips Crystal Vision , Philips Blue vision

Τα Crystal vision βγαζουν λευκο φως? και τα αλλα λιγο μπλε? ειναι εντωνο μπλε?

επισης μου ειπαν για Osram οτι ειναι καλυτερες ποιο λευκο και ποιοτικο φως..

τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα.

Λοιπον.. Ειμαι αναμεσα σε Philips Crystal Vision , Philips Blue vision

Τα Crystal vision βγαζουν λευκο φως? και τα αλλα λιγο μπλε? ειναι εντωνο μπλε?

επισης μου ειπαν για Osram οτι ειναι καλυτερες ποιο λευκο και ποιοτικο φως..

τι λετε?

Τα Philips Crystal vision με 4.300Κ βγάζουν πιο μπλε φως σε σχέση με τις Philips Blue vision που είναι 4.000Κ. Εγώ έβαλα Crystal vision και είναι καθαρό άσπρο φώς χωρίς καθόλου μπλέ. Όσο για τις Osram ίδιες με τις Philips είναι σε ποιότητα μόνο που δεν βγάζουν λάμπα με 4.300Κ, αλλά μόνο με 4.000Κ.

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

Philips Crystal Vision ή Extreme power? Θέλω και καλό φως και cool... Τα φώτα σας παίδες!!!

Για φως απόδοσης πας σε Philips X-treme power 80% αλλά αν θες και τα φώτα να είναι και cool πας σε Philips CrystalVision. Και εγώ Philips CrystalVision έχω και είμαι ευχαριστημένος.

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειμαι εντελως ασχετος απο φωτα κλπ. Εχω ενα Golf v 1.6 FSI tου 2004 και θελω να διωξω την παλιοκιτρινιλα επιτελους απο τα original λαμπιόνια.

Απο οτι διαβασα καλες λάμπες ειναι οι Crystal Vision και θελω να τις βαλω ολες το ιδιο (μικρη σκαλα - κανονική σκαλα-μεγαλη σκαλα-προβολακια). Τι λαμπες (τυπος) και ποσες πρεπει να παρω απο savel trade? συνολο 8 λαμπες????

Θελω αν ειναι δυνατον να μου δωσετε και link για καθε ζευγος ξεχωριστα.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειμαι εντελως ασχετος απο φωτα κλπ. Εχω ενα Golf v 1.6 FSI tου 2004 και θελω να διωξω την παλιοκιτρινιλα επιτελους απο τα original λαμπιόνια.

Απο οτι διαβασα καλες λάμπες ειναι οι Crystal Vision και θελω να τις βαλω ολες το ιδιο (μικρη σκαλα - κανονική σκαλα-μεγαλη σκαλα-προβολακια). Τι λαμπες (τυπος) και ποσες πρεπει να παρω απο savel trade? συνολο 8 λαμπες????

Θελω αν ειναι δυνατον να μου δωσετε και link για καθε ζευγος ξεχωριστα.

Ευχαριστω

Μικρή σκάλα και ψείρες Philips Crystal Vision : http://www.saveltrade.gr/prd_details.php?id=169

Μεγάλη σκάλα Philips X-Treme Power +80% για καλύτερη ορατότητα (είναι λίγο ποιο κίτρινες απο τις Crystal Vision) : http://www.saveltrade.gr/prd_details.php?id=174

Προβολάκια επειδη ειναι του 2004 μοντέλο πρέπει να παίρνει Η11.

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

Μικρή σκάλα και ψείρες Philips Crystal Vision : http://www.saveltrade.gr/prd_details.php?id=169

Μεγάλη σκάλα Philips X-Treme Power +80% για καλύτερη ορατότητα (είναι λίγο ποιο κίτρινες απο τις Crystal Vision) : http://www.saveltrade.gr/prd_details.php?id=174

Προβολάκια επειδη ειναι του 2004 μοντέλο πρέπει να παίρνει Η11.

Δεν θελω να κιντρινιζει καθολου. Μπορω να τις βαλω ολες Crystal Vision?

Δεν καταλαβα επισης ποσες λαμπες θελω? Απο τα link βλέπω

2 x H7 + 2 x W5W απο http://www.saveltrade.gr/prd_details.php?id=169

2 x Η7 απο http://www.saveltrade.gr/prd_details.php?id=174

Και τα προβόλια τι?

Link to comment
Share on other sites

Και τα προβόλια τι?

Για τα προβολακια επικοινωνησε καλυτερα μαζι τους και δωσε στοιχεια του αυτοκινητου σου (αριθμ. πλαισιου) να σου πουν με σιγουρια τι παιρνει, γιατι μια παρτιδα απο FSI ειχε βγει με ΗΒ4 λαμπες.. Εγω ημουν σε αυτη την παρτιδα και αρχικα ειχα παρει λανθασμενα τις Η11... Μη την πατησεις κι εσυ!

Link to comment
Share on other sites

Για τα προβολακια επικοινωνησε καλυτερα μαζι τους και δωσε στοιχεια του αυτοκινητου σου (αριθμ. πλαισιου) να σου πουν με σιγουρια τι παιρνει, γιατι μια παρτιδα απο FSI ειχε βγει με ΗΒ4 λαμπες.. Εγω ημουν σε αυτη την παρτιδα και αρχικα ειχα παρει λανθασμενα τις Η11... Μη την πατησεις κι εσυ!

Που τον βλεπω τον αριθμό πλαισιου?

Επισης ακομα δεν καταλαβα τι ειναι οι ψειρες και τελικα ποσες λαμπες πρεπει να αγορασω για ολα τα φωτα και τα προβόλια μου, και αν ειναι απαραιτητο να τις αλλαγω ολες. Μαλλον ειναι φανταζομαι για αποφυγω την αντιθεση στη κιτρινιλα και το ασπρο.

Edited by analyzer_gr
Link to comment
Share on other sites

Που τον βλεπω τον αριθμό πλαισιου?

Επισης ακομα δεν καταλαβα τι ειναι οι ψειρες και τελικα ποσες λαμπες πρεπει να αγορασω για ολα τα φωτα και τα προβόλια μου, και αν ειναι απαραιτητο να τις αλλαγω ολες. Μαλλον ειναι φανταζομαι για αποφυγω την αντιθεση στη κιτρινιλα και το ασπρο.

Κατω δεξια στο μπροστινο παρμπριζ το γραφει..

Οσο για τις λαμπες, οπως βλεπεις, οι συσκευασιες περιεχουν ακριβως οσες πρεπει να παρεις.. Η "ψειρα" στο εργοστασιακο φαναρι, που υποθετω πως εχεις, ειναι η μικρη λαμπα που φαινεται μεσα στο χωρο που ειναι και η μεγαλη σκαλα... Αν γυρισεις τον διακοπτη ενα κλικ, στην μικρη σκαλα δηλαδη, τοτε θα καταλαβεις ποια ακριβως ειναι..

Link to comment
Share on other sites

Δεν θελω να κιντρινιζει καθολου. Μπορω να τις βαλω ολες Crystal Vision?

Δεν καταλαβα επισης ποσες λαμπες θελω? Απο τα link βλέπω

2 x H7 + 2 x W5W απο http://www.saveltrade.gr/prd_details.php?id=169

2 x Η7 απο http://www.saveltrade.gr/prd_details.php?id=174

Και τα προβόλια τι?

Αυτά τα link περιέχουν όλες τις λάμπες που χρειάζεσαι εκτός από αυτές στα προβολάκια.

¶μα θες και στην μεγάλη σκάλα Philips Crystal Vision πάρε δύο πακέτα Η7 (ένα για μικρή και ένα για μεγάλη σκάλα) http://www.saveltrade.gr/prd_details.php?id=169 αλλά θα σου περισσέψει ένα ζευγάρι ψείρες w5w.

Όσο για τα προβολάκια από το 2004 -τέλος 2005 Golf fsi έβγαιναν με Η11 και μετά όλα με ΗΒ4. Βεβαιώσου ποιες λάμπες φορά το αμάξι σου πριν τις παραγγείλεις.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα...εχω βαλει τα osram H7 night επειδη απο οσο ειδα δεν εχει αναλογη σειρα για προβολακια ΗΒ4 και ψειρες W5W για να βγαζουν το ιδιο φωτισμο με το Η7 night, υπαρχει αλλη μαρκα που να ταιριαζει το φως τους με αυτο του Η7 night? δεν θελω το ενα φως να ειναι λευκο και το αλλο να μπλεδιζει..

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα...εχω βαλει τα osram H7 night επειδη απο οσο ειδα δεν εχει αναλογη σειρα για προβολακια ΗΒ4 και ψειρες W5W για να βγαζουν το ιδιο φωτισμο με το Η7 night, υπαρχει αλλη μαρκα που να ταιριαζει το φως τους με αυτο του Η7 night? δεν θελω το ενα φως να ειναι λευκο και το αλλο να μπλεδιζει..

Κι εγω θελω να εχω μια ομοιομορφια στο φωτισμό οχι το ενα μπλε και αλλο λευκο. Επίσης δεν καταλβαινω το εξης. Προτεινετε να βαλω crystal vision Η7 στην κανονική σκάλα, και Xtreme Power Η7 στη μεγαλη μονο???

Οι crystal vision Η7 ειναι μπλε χρωματος και οι Xtreme Power Η7 ειναι διαφανες οπως βλεπω απο τις φωτος.

Ποια δοκιμασμενη και ομορφη λυση να κανω?

Επίσης πως θα φαινεται μεσα το φαναρι αμα βαλω ολες τις Η7 crystal vision που ειναι μπλε?

Edited by analyzer_gr
Link to comment
Share on other sites

Κι εγω θελω να εχω μια ομοιομορφια στο φωτισμό οχι το ενα μπλε και αλλο λευκο. Επίσης δεν καταλβαινω το εξης. Προτεινετε να βαλω crystal vision Η7 στην κανονική σκάλα, και Xtreme Power Η7 στη μεγαλη μονο???

Πρότεινα να βάλεις μεγάλη σκάλα Χtreme Power γιατί φωτίζει καλύτερα σε μακρινές αποστάσεις από την Crystal Vision(η δέσμη της crystal vision διαθλάται πιο πολύ λόγο των αυξημένων Kelvin της λάμπας- 4.300Κ). Για ομοιομορφία δεν τίθεται θέμα αφού η μεγάλη σκάλα δεν είναι αναμμένη μόνιμα οπότε δεν επηρεάζει την αισθητική του αυτοκινήτου.

Επίσης πως θα φαινεται μεσα το φαναρι αμα βαλω ολες τις Η7 crystal vision που ειναι μπλε?

Η Crystal Vision είναι καθαρό λευκό φως με απειροελάχιστο μπλε μέσα (θυμίζει εργοστασιακό xenon).

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.