Jump to content
poen

Open Fog Covers

Recommended Posts

αντε να σου δώσω κάποιες πληροφορίες.

Υπάρχουν 2 ειδών: Μια εργοστασιακή που μπορείς να βρείς τον κωδικό από το ΕΤΚΑ και μια aftermarket από αμερική.

(Δεν σου δίνω έναν γρίφο, αλλά βαριέμαι να ψάξω στο ΕΤΚΑ)

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

speedy επειδη εμεις δεν εχουμε ετκα μηπως σου ειναι ευκολο να μας βρεiς τα κομματια που θελουμε για να τα παρουμε????

πρωτη περιπτωση τα πλαστικα για να οφηγουν τον αερα πο κατω προς τα πανω και δευτερη περιπτωση τον αγωγο του dsg???

εγω πχ εχω ακουσει οτι για τα dsg υπρχει αγωγος απο εκει που οδηγει στο σασμαν αλλα εμενα δεν ειχε κατι τετοιο και θα ηθελα αν ειναι ευκολο να τα βαλω ολαi αυτα.....εεε φανταστικε speedy!!!

Link to comment
Share on other sites

speedy επειδη εμεις δεν εχουμε ετκα μηπως σου ειναι ευκολο να μας βρεiς τα κομματια που θελουμε για να τα παρουμε????

πρωτη περιπτωση τα πλαστικα για να οφηγουν τον αερα πο κατω προς τα πανω και δευτερη περιπτωση τον αγωγο του dsg???

εγω πχ εχω ακουσει οτι για τα dsg υπρχει αγωγος απο εκει που οδηγει στο σασμαν αλλα εμενα δεν ειχε κατι τετοιο και θα ηθελα αν ειναι ευκολο να τα βαλω ολαi αυτα.....εεε φανταστικε speedy!!!

α)πρωτη περιπτωση τα πλαστικα για να οφηγουν τον αερα πο κατω προς τα πανω

Το δικό μου ετκα για το GTi μου δείχνει :

1K0 854 661 M 9B9 - ανοιχτός αριστερός

1K0 854 662 F 9B9 - ανοιχτός δεξιός

β) δευτερη περιπτωση τον αγωγο του dsg

The scoop is there because on cars sold in hot or tropical climates there was a DSG cooler mounted underneath that the scoop would direct air to. VW has stopped installing this cooler as it was found to little effect on DSG temps. I took mine off. Do whatever you want scoop or no scoop has no effect.

αν κι έψαξα δεν κατάφερα να διακρίνω κάποιο κομμάτι που να μπαίνει από κάτω από το αμάξι και να στέλνει τον αέρα στο κιβώτιο ... εάν κάποιος γνωρίζει κάτι περί αυτού ας μας πει.

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Dynamite o κωδικός στο αυτοκόλλητο απ' ότι διαβάζω είναι για τον κεντρικό αεραγωγό δλδ δεν αντιστοιχεί σε κάποιον από αυτούς των εικόνων ...

Αν μπορείς γράψε μας τους κωδικούς που γράφουν πάνω τους οι αεραγωγοί.

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

:thumbsup::goodjob::drinks: ευχαριστουμε φανταστικε speedy...θα περασω αυριο να ρωτησω τιμη,αυτο απο οτικαταλαβα ειναι ανωδικος αεραγωγος μονοκομματος ετσι αφου εχουμε ενα κωδικο απο καθε πλευρα...και καταληγει μηπως μπροστα απτη μπαταρια???

βρηκα σε αλλοποστ και αυτο οπου απο εκει ξεκιναω και εγω και αναρωτιεμμαι καταληγει στη μηχανη αυτο πανω??

Εαν λενε αυτο :

31715048.jpg

1k0 825 319 - air guide channel

αυτο ειναι και ο αεραγωγος που περνει τον αετ απτην γριλλια και τον παει στη μηχανη?η στο dsg?

http://img211.imageshack.us/i/19695457.jpg/

απτην εικονα αυτη ποια κομματια θελουμε για να το κανουμε να ανεβαινει προς τα πανω??αν και καταλαβαινω οτι δεν παει πανω με αυτο αλλα πισω!!!το βλεπω καλα???

σορρυ που τυρραναω...

Edited by quicksilver
Link to comment
Share on other sites

:thumbsup::):thumbsup: ευχαριστουμε φανταστικε speedy...θα περασω αυριο να ρωτησω τιμη,αυτο απο οτικαταλαβα ειναι ανωδικος αεραγωγος μονοκομματος ετσι αφου εχουμε ενα κωδικο απο καθε πλευρα...και καταληγει μηπως μπροστα απτη μπαταρια???

βρηκα σε αλλοποστ και αυτο οπου απο εκει ξεκιναω και εγω και αναρωτιεμμαι καταληγει στη μηχανη αυτο πανω??

Εαν λενε αυτο :

31715048.jpg

1k0 825 319 - air guide channel

αυτο ειναι και ο αεραγωγος που περνει τον αετ απτην γριλλια και τον παει στη μηχανη?η στο dsg?

http://img211.imageshack.us/i/19695457.jpg/

απτην εικονα αυτη ποια κομματια θελουμε για να το κανουμε να ανεβαινει προς τα πανω??αν και καταλαβαινω οτι δεν παει πανω με αυτο αλλα πισω!!!το βλεπω καλα???

σορρυ που τυρραναω...

απ' ότι είδα στην εικόνα και απ' ότι θυμάμαι, χωρίς να είμαι πολύ σίγουρος πάντως, το είχαμε συζητήσει κάπου εδώ και καταλήξαμε στο οτι το No 52 σε συνδυασμό με το No 50 στέλνει αέρα στα φρένα .. το No 52 και No 50 έχουν σαν επισήμανση την φράση "Air Duct Type 1"

Οι κωδικοί που έδωσα παραπάνω έχουν σαν επισήμανση την φράση "Air Duct Type 2" και ο αριστερός φέρει ένα πλαστικό κομμάτι που κουμπώνει πάνω στην γρίλια από το προβολάκι ...

24170980103_large.jpg

και όπως το βλέπω δύσκολα να καταλήγει στην μπαταρία ή στην μηχανή ... :hmm:

I think you guys are looking for a far too complicated explanation. My guess would be that they originally thought that the DSG will need better cooling and decided to cut more openings. After doing some more testing outside the lab environment it turned out either that the extra cooling was unnecessary, or that the extra holes didn't actually do what they were intended to do (wouldn't surprise me really).

As a result, they probably had a stock pile of each type lying around, and instead of using them exclusively on DSG, they used whatever was more convenient (maybe had more of) at the time.

Another possibility would be that the type of grill may have something to do with where the car was headed. Perhaps cars that were going to a traditionally hotter environments were fitted with the open grills. Just a guess...

My opinion, it has absolutely nothing to do with cooling the DSG. The DSG has a fluid cooler sitting on top of the transmission and it's plumbed into the car's cooling system. Again, the DSG fluid cooler sits on top of the DSG transmission so having openings in the lower grilles wouldn't get any more air to the cooler.
Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

B):thumbsup::thumbsu::goodjob: :goodjob: :goodjob: ευχαριστω για τις απαντησεις και τους δυο...ο αεραγωγος και το πλαστικο ειναι τελεια....επισης τελικα το οτι δεν εχουμε τελικα αεραγωγο που να οδηγει στο dsg το ξεκαθαρισανε χαρη στο σπεεντι.κωστα και σενα μπραβο που εδωσες ιδεες αλλα και λ υσεις...:wink:
Link to comment
Share on other sites

αντε να σου δώσω κάποιες πληροφορίες.

Υπάρχουν 2 ειδών: Μια εργοστασιακή που μπορείς να βρείς τον κωδικό από το ΕΤΚΑ και μια aftermarket από αμερική.

(Δεν σου δίνω έναν γρίφο, αλλά βαριέμαι να ψάξω στο ΕΤΚΑ)

Κώστας

υπαρχει κιτ εισαγωγης ΟΕΜ με χωανη απο την VW???

καταλαβα καλα???

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει κιτ εισαγωγης ΟΕΜ με χωανη απο την VW???

καταλαβα καλα???

Νομίζω έχει εξαντληθεί το θέμα με τα όσα πρηγήθηκαν

Κώστας

Edited by COSTAS_
Link to comment
Share on other sites

ειναι ξεκαθαρο το θεμα σχετικα με τις σιτες (αυτες ακριβως εχω και εγω) αλλα σχετικα τη χωανη δεν καταλαβα τι ακριβως ειπες (αν δηλαδη υπαρχει σαν ΟΕΜ part)

οπως και να εχει ευχαριστω.

Edited by Dynamite
Link to comment
Share on other sites

Από την VW υπάρχει ότι βλέπεις στις φωτογραφίες & στο διάγραμμα από το ΕΤΚΑ. Αυτές λοιπόν οι πλαστικές προσθήκες στις τρύπες από τις σίτες προβλέπονται για τον καλύτερο αερισμό στα δισκόφρενα και για αυτό τον λόγο συνεχίζουν σε αυλούς. Ομως από τότε που κάποιοι βελτιωτές μπόρεσαν να το εκμεταλευτούν διαφορετικά, έχει αλλάξει η χρήση τους και πλέον χρησιμοποιούνται για απ'ευθείας αερισμό του φίλτρου εισαγωγής με κρύο αέρα. Ετσι ή κατεβαίνει το φίλτο εως κάτω ή φτιάχνουν μπουρί προς τα επάνω προς την φιτροχοάνη. Αυτό είναι όλο.

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ Κωστα. Γνωριζω τα οσα ειπες. ακριβως ετσι ειναι και τα δικα μου καπάκια για τα προβολάκια με τον πλαστικό οδηγο και απο οτι ξερω τα εβαζαν για να ψύχεται το DSG σασμαν.

απλα απο το παραπανω ποστ βγηκε το συμπερασμα πως υπαρχει ΟΕΜ κιτ εισαγωγης αερα (δεν λεω για τις σιτες και τον πλαστικο οδηγο) τουλάχιστων αυτο καταλαβα εγω.

Πανος

Edited by Dynamite
Link to comment
Share on other sites

λοιπόν έχουμε και λέμε, τα κομμάτια που περιγράφονται στο ΕΤΚΑ είναι απο GTi κουμπώνουν πίσω απο τον ανοικτό κυψελωτό μασκάκι του, υπαρχει μόνο για την αριστερή πλευρά και είναι για την ψύξη των φρένων.

Το ανταλακτικό (διαμορφωτές αέρα) δεν φαίνεται να διατίθεται για την εκδοση R-line που σημαίνει πως μάλλον δεν κουμπώνουν πίσω στη μάσκα που πήρα εγώ (τις ανοικτές γρίλλιες του προβολέα ομίχλης)

πληροφοριακά πάντως

ανταλλακτικό Ν.52- 26ευρώ

Ν.50- 26ευρώ

Ν.55- 1ευρώ

Ν.60- 1ευρώ

Link to comment
Share on other sites

μπερδεύτηκα τώρα ποιο κωδικό θα ζητήσω αυριο από την vw?

εγω θα ζητούσα αυτούς :

1K0 854 661 M 9B9 - ανοιχτός αριστερός

1K0 854 662 F 9B9 - ανοιχτός δεξιός

κανε μια επαλήθευση στην αντιπροσωπεία και είσαι πρώτος !

Link to comment
Share on other sites

τελικα ποσο κανουν παιδια τα ανοιχτα στηνβ αντιπροσωπια?ζηταμε για dsg ε?

δεν συμφερει το tmtuning για ολες τις γριλιες γενικα?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες εγώ έχω τον απλο προφυλακτηρα!Η γρίλια στο προβολάκι του οδηγού ανοιγει!Ταιριάζει ο οδηγος αέρα σε μένα;;(parts 52,50,55,60)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά διαβάζοντας το topic ψιλοχάθηκα.

Θέλω τους ανοιχτούς αεραγωγούς αλλά από την πλευρά του οδηγού να έχει το πλαστικό ολόιδιους με αυτούς που πήρε o Dynamite από τον KIRRA και φαίνονται στη φωτογραφία της προηγούμενης σελίδας.

Με τους κωδικούς αυτούς :

1K0 854 661 M 9B9 - ανοιχτός αριστερός

1K0 854 662 F 9B9 - ανοιχτός δεξιός

είμαι καλυμένος ή χρειάζομαι και άλλα κομάτια (π.χ. το 52)

ΥΓ. Πήρα στην ΕΤΕΑ ζητώντας τους 2 παραπάνω κωδικούς και μου είπε 42,5 έκαστο! Είναι καλά γιατί εμένα πολλά μου φαίνονται :)

Να πάρω μόνο του οδηγού ανοιχτό λέτε να θα φαίνεται άσχημα?

Edited by xaros
Link to comment
Share on other sites

θα ειναι κάπως μονο το ένα ανοιχτο.

αν θελεις μπορώ να τσεκάρω τους κωδικούς παλι που γράφουν τα πλαστικά πανω.

θα ειμαι σε θέση να σου τους πω αυριο το πρωι.

για αν όντως εχουν τόσο το καλύτερο θα ήταν να τους πάρεις απο Ebay και να πάρεις μονο τον πλαστικό οδηγο αερα απο την πλευρα του οδηγου απο την vw.

ριξε μια ματια εδω..

http://www.ebay.de/itm/VW-Golf-GTI-MK5-Bumper-Fog-Lights-Lower-Mesh-Grilles-/220795903408?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item3368761db0

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/06-09-VW-RABBIT-GTI-GOLF-Mk5-Fog-Light-Grills-PAIR-_W0QQcmdZViewItemQQhashZitem2eb7392b32QQitemZ200642472754QQptZMotorsQ5fCarQ5fTruckQ5fPartsQ5fAccessories

Edited by Dynamite
Link to comment
Share on other sites

Κάνε σε παρακαλώ τον κόπο να μου τους πεις.

Εγώ δεν έχω ξεκαθαρίσει ακόμα αν στον κωδικό "1K0 854 661 M 9B9 - ανοιχτός αριστερός" συμπεριλαμβάνεται ο οδηγός αέρα (δηλαδή αν είναι πακέτο με τη σίτα στον ίδιο κωδικό) ή αν ο τελευταίος έχει δικό του κωδικό οπότε να πάρω αυτά από ebay και να παραγγείλω μεμονωμένα τον οδηγό αέρα από την αντιπροσωπεία

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.