Jump to content
nikoskallithea

Golf 5/6 - Tfsi/tsi Καμμένος Πολλαπλασιαστής, Καθαρισμός Βαλβίδων, Update

Recommended Posts

Εγω το ξέχασα, κανε το ίδιο, έτσι και αλλιώς δεν βγάζεις άκρη , απο που να το πιάσεις και που να το αφήσεις, μην αγχώνεσαι παράτα το, τώρα την πήραμε την μ@λακια πήγαινε λοιπόν την βόλτα σου μέχρι να έρθει η ώρα για να το σουτάρεις και τέλος.

Ρε Νίκο δίκιο έχεις, εσύ όμως το έλυσες το πρόβλημα, καλά θα ήταν να το ξέχναγα έτσι εύκολα.

Τα missfires αν υπάρχουν καταγράφονται από τον εγκέφαλο ως σφάλματα και σου βγάζει σχετικό μήνυμα (σφάλμα) όταν κάνεις autoscan με VAG COM;

Όχι δεν καταγράφονται. Είχαν καταγραφεί πριν την επισκευή δύο φορές, όποτε μου είχε αναβοσβήσει και το λαμπάκι κινητήρα. Τότε στο ρελαντί τα misfires ξεπερνούσαν τα 280 στον 4ο κύλινδρο.

Link to comment
Share on other sites

Ρε Νίκο δίκιο έχεις, εσύ όμως το έλυσες το πρόβλημα, καλά θα ήταν να το ξέχναγα έτσι εύκολα.

Όχι δεν καταγράφονται. Είχαν καταγραφεί πριν την επισκευή δύο φορές, όποτε μου είχε αναβοσβήσει και το λαμπάκι κινητήρα. Τότε στο ρελαντί τα misfires ξεπερνούσαν τα 280 στον 4ο κύλινδρο.

Ποια η διαδικασία για να δεις αν έχεις misfires;Πως είδες π.χ ότι είχες 280 στον 4ο κίλυνδρο;

Link to comment
Share on other sites

Ποια η διαδικασία για να δεις αν έχεις misfires;Πως είδες π.χ ότι είχες 280 στον 4ο κίλυνδρο;

Όπως δείχνω στο video στο παραπάνω post μου.

Link to comment
Share on other sites

κανονικά τα βγάζει σαν σφάλμα : missfires detected κλπ -

στο μπλοκ 020 'εχεις cf ; και εάν ναι πόσο και σε ποιους κυλινδρους;

Link to comment
Share on other sites

κανονικά τα βγάζει σαν σφάλμα : missfires detected κλπ -

στο μπλοκ 020 'εχεις cf ; και εάν ναι πόσο και σε ποιους κυλινδρους;

Μου 'χε βγάλει πριν την επισκευή όπως είχα γράψει εδώ.

Τα cf είναι correction factors?

Τώρα που κοίταξα, όχι στο ρελαντί αλλά σε διαδρομή, στο μπλοκ 020 μου δείχνει και για τους 4 κυλίνδρους σταθερά 0.0KW.

Link to comment
Share on other sites

Μου 'χε βγάλει πριν την επισκευή όπως είχα γράψει εδώ.

Τα cf είναι correction factors?

Τώρα που κοίταξα, όχι στο ρελαντί αλλά σε διαδρομή, στο μπλοκ 020 μου δείχνει και για τους 4 κυλίνδρους σταθερά 0.0KW.

ναι correction factors -είναι πολύ σημαντικό που έχεις 0 -από όσο έχω καταλάβει το συγκεκριμένο έχει

να κάνει με το πόσο επεμβαίνει ο knock sensor και καθυστερει (?) την αναφλεξη όταν έχεις πειράκια σε σημείο

που να σου κόβει και σε ιπποδύναμη - το ιδανικό είναι να έχεις μηδεν αλλα οτιδηποτε κάτω απο 6 θεωρείτε ασφαλές

Link to comment
Share on other sites

ναι correction factors -είναι πολύ σημαντικό που έχεις 0 -από όσο έχω καταλάβει το συγκεκριμένο έχει

να κάνει με το πόσο επεμβαίνει ο knock sensor και καθυστερει (?) την αναφλεξη όταν έχεις πειράκια σε σημείο

που να σου κόβει και σε ιπποδύναμη - το ιδανικό είναι να έχεις μηδεν αλλα οτιδηποτε κάτω απο 6 θεωρείτε ασφαλές

Σ' ευχαριστώ, αλλά δεν ξέρω αν είναι τελικά και τόσο καλό αυτό, γιατί αν έβλεπα κάτι περίεργο στο block 020 θα το απέδιδα στη βενζίνη. Τώρα είμαι στο μηδέν πάλι...

Link to comment
Share on other sites

Η θέση της VW σχετικά με το θέμα :

"Gasoline engines with direct injection of the fuel into the combustion chamber, i.e., not into the intake port, suffer especially from the problem of the formation of carbon deposits on components. Carbon deposits form especially in the neck region of intake valves. A more exact analysis of how these carbon deposits form leads to the following result: Oil and fuel constituents first form a sticky coating on the components. These constituents are chiefly long-chain and branched-chain hydrocarbons, i.e., the low-volatility components of oil and fuel. Aromatic compounds adhere especially well. This sticky base coating serves as a base for the deposition of soot particles. This results in a porous surface, in which oil and fuel particles in turn become embedded. This process is a circular process, by which the coating thickness of the carbon deposits continuously increases. Especially in the area of the intake valves, the deposits originate from blowby gases and from internal and external exhaust gas recirculation, and in this process, the blowby gasses and the recirculated exhaust gas come into direct contact with the intake valve."

"Especially in the area of the neck of the intake valves, excessive carbon deposits have extremely negative effects for the following reasons: In the case of Otto direct injectors, the successful ignition of the stratified charge depends to a great extent on the correct development of the internal cylinder flow, which ensures reliable transport of the injected fuel to the spark plug to guarantee reliable ignition at the spark plug. However, a coating of carbon deposits in the neck region of the intake valve may interfere so strongly with the tumble flow that ignition failures may occur there as a result. Under certain circumstances, however, ignition failures can lead to irreversible damage of a catalytic converter installed in the exhaust gas tract for purifying the exhaust gas. Furthermore, the coating of carbon deposits in the neck region of the intake valve causes flow resistance, which can lead to significant performance losses due to insufficient cylinder filling, especially in the upper load and speed range of the internal combustion engine. In addition, the carbon deposits in the neck region of the intake valve may prevent correct valve closing, which leads to compression losses and thus sporadic ignition failures. This in turn could irreversibly damage the catalytic converter. There is the potential for small particles to break away from the coating of carbon deposits in the neck region of the intake valve and get into the catalytic converter. These hot particles may then cause secondary reaction and corresponding local damage of the catalytic converter. For example, a hole may be burned in the structure of the catalytic converter."

"Globular deposits are found especially on the valve stem downstream from a partition plate in the intake port. Due to the dripping of high-boiling hydrocarbons from the partition plate towards the valve neck or valve stem, globular carbon deposits eventually form there by the sequence of events explained above. These deposits on the valve stem can result in flow deficits due to undesired swirling and turbulent flow around the globular carbon deposits. This may persistently interfere with the formation of stable tumble flow from cycle to cycle."

"A possible solution would be to keep these sources of deposits away, for example, from the intake valve, by completely eliminating exhaust gas recirculation and the introduction of blowby gases into the intake port. However with the combustion behavior of modern reciprocating internal combustion engines, at least external exhaust gas recirculation and the introduction of blowby gases into the intake port are absolutely necessary for reasons of emission control and fuel consumption, so that this approach is not possible. "

από http://www.bobistheoilguy.com/forums/ubbthreads.php?ubb=showflat&Number=1414263&page=1

Στα δικά μου τώρα.

Έκανα αλλαγή τον 2ο με τον 4ο πολλαπλασιαστή αλλά τα misfires στον 2ο παρέμειναν. Πιθανολογώ για διαρροή μπεκ.

Παρήγγειλα το προσθετικό καυσίμου G00170003 αλλά μου ήρθε αυτό G001770A2. Μάλλον αντικαταστάθηκε. Σκοπεύω να το χρησιμοποιήσω μόλις αλλάξω φίλτρο βενζίνης ώστε τα κατάλοιπα του παλιού να μην πάνε στο υπόλοιπο κύκλωμα.

Επισυνάπτω και δύο πατήματα που έκανα. Όποιος καταλαβαίνει κάτι ας βοηθήσει.

Logs

Πατήστε κάτω αριστερά για αλλαγή φύλλου.

Κοίταγα κι ένα παλιό log του 09 που είχα κάνει με την έκδοση 2315 της ecu και είδα 2270mbar ζητούμενη πίεση στις 2400 στροφές. Φαίνεται να είναι λίγο πεσμένο χαμηλά με το update της 6456.

Link to comment
Share on other sites

Στα δικά μου τώρα.

Έκανα αλλαγή τον 2ο με τον 4ο πολλαπλασιαστή αλλά τα misfires στον 2ο παρέμειναν. Πιθανολογώ για διαρροή μπεκ.

Παρήγγειλα το προσθετικό καυσίμου G00170003 αλλά μου ήρθε αυτό G001770A2. Μάλλον αντικαταστάθηκε. Σκοπεύω να το χρησιμοποιήσω μόλις αλλάξω φίλτρο βενζίνης ώστε τα κατάλοιπα του παλιού να μην πάνε στο υπόλοιπο κύκλωμα.

Επισυνάπτω και δύο πατήματα που έκανα. Όποιος καταλαβαίνει κάτι ας βοηθήσει.

Logs

Πατήστε κάτω αριστερά για αλλαγή φύλλου.

Κοίταγα κι ένα παλιό log του 09 που είχα κάνει με την έκδοση 2315 της ecu και είδα 2270mbar ζητούμενη πίεση στις 2400 στροφές. Φαίνεται να είναι λίγο πεσμένο χαμηλά με το update της 6456.

στους 2 πρώτους κυλίνδρους misfires όπως φαίνεται μέχρι τις 4800 στροφές....

κατα τα άλλα όλα φαινονται normal ,ότι ζητάει παίρνει ....δηλαδή εάν εξαιρέσεις τα misfires εμένα όλα μου

φαίνονται πολύ καλα

υγ πολύ safe ρυθμισμένο το 140αρι...δεν βάζεις ένα προγραμματακι να έρθει στα ίσα του :frantics:

Edited by DIMIV
Link to comment
Share on other sites

στους 2 πρώτους κυλίνδρους misfires όπως φαίνεται μέχρι τις 4800 στροφές....

κατα τα άλλα όλα φαινονται normal ,ότι ζητάει παίρνει ....δηλαδή εάν εξαιρέσεις τα misfires εμένα όλα μου

φαίνονται πολύ καλα

υγ πολύ safe ρυθμισμένο το 140αρι...δεν βάζεις ένα προγραμματακι να έρθει στα ίσα του :thumbsup:

Χαχαχα. Για τέτοια είμαι ; Εδώ το πάω σαν τον παππού και μόνο που δεν το χαϊδεύω κιόλας, κι έχω αλλάξει το μισό κινητήρα!

Είναι 1 misfire στον 1ο κι ένα στον 2ο κύλινδρο ταυτόχρονα στις 1640, αν όχι νωρίτερα και δεν το κατέγραψα.

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα. Για τέτοια είμαι ; Εδώ το πάω σαν τον παππού και μόνο που δεν το χαϊδεύω κιόλας, κι έχω αλλάξει το μισό κινητήρα!

πάντως χρειάζεται και λίγο σκισιμο ,εννοω να είσια παρατεταμενος στις 3500 στρ+ για λίγο διάστημα-

είπαμε εξαερώνονται οι επικαθήσεις:thumbsup:

Είναι 1 misfire στον 1ο κι ένα στον 2ο κύλινδρο ταυτόχρονα στις 1640, αν όχι νωρίτερα και δεν το κατέγραψα.

και εγώ νόμιζα ότι κάθε 100 200 στρ κάνει και από ένα misfire (δεν υπάρχει και emoticon i am stupid..)

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα. Για τέτοια είμαι ; Εδώ το πάω σαν τον παππού και μόνο που δεν το χαϊδεύω κιόλας, κι έχω αλλάξει το μισό κινητήρα!

Είναι 1 misfire στον 1ο κι ένα στον 2ο κύλινδρο ταυτόχρονα στις 1640, αν όχι νωρίτερα και δεν το κατέγραψα.

Μμαααα ...αστοχία υλικών πρέπει να είναι χαχααααα

Ρε τι έχουμε πάθει.

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα. Για τέτοια είμαι ; Εδώ το πάω σαν τον παππού και μόνο που δεν το χαϊδεύω κιόλας, κι έχω αλλάξει το μισό κινητήρα!

Είναι 1 misfire στον 1ο κι ένα στον 2ο κύλινδρο ταυτόχρονα στις 1640, αν όχι νωρίτερα και δεν το κατέγραψα.

Εδώ είναι που κάνουμε το λάθος! Τούρμπο αυτοκίνητα και με λίγα κυβικά ΔΕΝ τα πάμε ήσυχα!!! Δεν είναι κινητήρες για "γέρους", αλλά για νέους που "βράζει" το αίμα μας...

Σοβαρά τώρα: μη τον λυπάστε τον κινητήρα μας, όταν πρέπει και μπορείτε δώστε του να καταλάβει!!! Εννοείται όχι ακρότητες! Με ζέσταμα και κρύωμα, και σκληρή χρήση, δεν παθαίνουν τίποτα!!!

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είναι που κάνουμε το λάθος! Τούρμπο αυτοκίνητα και με λίγα κυβικά ΔΕΝ τα πάμε ήσυχα!!! Δεν είναι κινητήρες για "γέρους", αλλά για νέους που "βράζει" το αίμα μας...

Σοβαρά τώρα: μη τον λυπάστε τον κινητήρα μας, όταν πρέπει και μπορείτε δώστε του να καταλάβει!!! Εννοείται όχι ακρότητες! Με ζέσταμα και κρύωμα, και σκληρή χρήση, δεν παθαίνουν τίποτα!!!

Αυτο μου άρεσε!!!

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είναι που κάνουμε το λάθος! Τούρμπο αυτοκίνητα και με λίγα κυβικά ΔΕΝ τα πάμε ήσυχα!!! Δεν είναι κινητήρες για "γέρους", αλλά για νέους που "βράζει" το αίμα μας...

Σοβαρά τώρα: μη τον λυπάστε τον κινητήρα μας, όταν πρέπει και μπορείτε δώστε του να καταλάβει!!! Εννοείται όχι ακρότητες! Με ζέσταμα και κρύωμα, και σκληρή χρήση, δεν παθαίνουν τίποτα!!!

Αυτο μου άρεσε!!!

Είμαι σίγουρος ότι εσύ δεν κάνεις τέτοια χρήση...

Οπότε...

Link to comment
Share on other sites

Είμαι σίγουρος ότι εσύ δεν κάνεις τέτοια χρήση...

Οπότε...

Ναι δεν το ηξερα να παρω αυτοκίνητο και να κανω αγωνες για να μην πιάσουν μακα οι βαλβίδες, πραγμα σαφως και άσχετο με το τούρμπο που λες, δηλαδή τι λεμε τώρα οτι θέλουμε, πέραν αυτού θα σε απογοητεύσω αλλα το golf απευθύνεται σε όλους για την αξιοπιστία του ...που ειχε!!!

Τώρα εσυ Αντωνη ο γνωστός "Μαχητής των δρόμων" :thumbsup: δεν εχεις αλλάξες τιποτα απο τον κινητήρα και ολα πανε καλά, ουτε σκαστρες, ουτε μεταγωγης, ουτε μακα στις βαλβιδες, ουτε πολλαπλασιαστές τιποτα και ολα αυτά λόγω του οδηγικού σου στυλ.

Τωρα να :whistling: ή να crying3.gif.

Πέραν της πλακας το golf είναι ενα πολυ καλα στημένο αυτοκίνητο με πολυ καλή οδική συμπεριφορά, σβελτο και με καλο εσωτερικο.

Αλλα με τους Tsi η vw έκανε πατάτα και την πληρώνει ο κόσμος

Αυτό ξέρω εγώ

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν το ηξερα να παρω αυτοκίνητο και να κανω αγωνες για να μην πιάσουν μακα οι βαλβίδες, πραγμα σαφως και άσχετο με το τούρμπο που λες, δηλαδή τι λεμε τώρα οτι θέλουμε, πέραν αυτού θα σε απογοητεύσω αλλα το golf απευθύνεται σε όλους για την αξιοπιστία του ...που ειχε!!!

Τώρα εσυ Αντωνη ο γνωστός "Μαχητής των δρόμων" :hyper: δεν εχεις αλλάξες τιποτα απο τον κινητήρα και ολα πανε καλά, ουτε σκαστρες, ουτε μεταγωγης, ουτε μακα στις βαλβιδες, ουτε πολλαπλασιαστές τιποτα και ολα αυτά λόγω του οδηγικού σου στυλ.

Τωρα να :twitch: ή να crying3.gif.

Πέραν της πλακας το golf είναι ενα πολυ καλα στημένο αυτοκίνητο με πολυ καλή οδική συμπεριφορά, σβελτο και με καλο εσωτερικο.

Αλλα με τους Tsi η vw έκανε πατάτα και την πληρώνει ο κόσμος

Αυτό ξέρω εγώ

Δεν μίλησα να οδηγείς σαν τον Schumacher στους δρόμους Νίκο! Απλά πάλι δεν κατάλαβες!

Απο την εμπειρία μου στα εξουσιοδοτημένα: τις περισσότερες ζημιές τις παθαίνουν τα αμάξια όσων προσέχουν το αμάξι τους και οδηγούν με το αυγό στο πόδι!!!

Εγώ όμως δεν χρειάστηκε να ανοίξω κινητήρα και να κάνω επισκευή λόγω του οδηγικού μου στυλ, Νίκο!!! :roadrage::thumbsd::roadrage:

Α, και να σημειώσω ότι έχω περισσότερα χιλιόμετρα από σένα, αν σου λέει κάτι περί αξιοπιστίας αυτό...

Σκάστρα άλλαξα επειδή έσπασε, Ν75 άλλαξα "προληπτικά" δεν χρειάζονταν, και πολλαπλασιαστές άλλαξα "προληπτικά" δεν χρειάζονταν. Το μόνο που έκανα ήταν ο "αφρός" το οποίο και είναι πιο έξυπνο-φτηνό από το άνοιγμα κινητήρα (10 ευρώ αντί για 1000+ ευρώ) στην περίπτωσή μου.

ΑΝΤΕ ΜΗ ΛΕΜΕ ΚΑΙ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΝΤΥΠΩΣΗ!!! :frantics:

Επειδή δεν σου αρέσει εσένα ο κινητήρας ΔΕΝ σημαίνει ότι εκατομμύρια αγοραστές έκαναν μ@λ@κι@ που πήραν TSI...

Είναι γνωστό ότι ΔΕΝ σου αρέσει ο κινητήρας του αμαξιού σου, και επειδή δεν μπορείς να βάλεις άλλου τύπου, ΑΝΤΕ πούλα το να ησυχάσουμε και οι υπόλοιποι!!! :flowers:

Edited by ta6ape
Link to comment
Share on other sites

Στα δικά μου τώρα.

Έκανα αλλαγή τον 2ο με τον 4ο πολλαπλασιαστή αλλά τα misfires στον 2ο παρέμειναν. Πιθανολογώ για διαρροή μπεκ.

Παρήγγειλα το προσθετικό καυσίμου G00170003 αλλά μου ήρθε αυτό G001770A2. Μάλλον αντικαταστάθηκε. Σκοπεύω να το χρησιμοποιήσω μόλις αλλάξω φίλτρο βενζίνης ώστε τα κατάλοιπα του παλιού να μην πάνε στο υπόλοιπο κύκλωμα.

.

Φιλε μου όσον αφορα το προιον το οποίο ειναι το lambda tank otto που πηρες , μήπως πρεπει να αλλάξεις και τα λαδια μετα ?ολα τα καταλοιπα απο τον καθαρισμο του χωρου μηχανης που θα πάνε?(+1 για το οτι χρειαζεται να αλλάξεις το φίλτρο βενζίνης με καινούργιο)

Τέλος γνωρίζεις π'οσο χρειάζεται για να δράσει το προιόν ?Μεχρι π.χ να τελιώσει η βενζίνη στο ρεζερβουάρ όπου και θα μπεί σε αναλογία?

Link to comment
Share on other sites

Δεν μίλησα να οδηγείς σαν τον Schumacher στους δρόμους Νίκο! Απλά πάλι δεν κατάλαβες!

Απο την εμπειρία μου στα εξουσιοδοτημένα: τις περισσότερες ζημιές τις παθαίνουν τα αμάξια όσων προσέχουν το αμάξι τους και οδηγούν με το αυγό στο πόδι!!!

Εγώ όμως δεν χρειάστηκε να ανοίξω κινητήρα και να κάνω επισκευή λόγω του οδηγικού μου στυλ, Νίκο!!! :hyper::twitch::roadrage:

Α, και να σημειώσω ότι έχω περισσότερα χιλιόμετρα από σένα, αν σου λέει κάτι περί αξιοπιστίας αυτό...

Σκάστρα άλλαξα επειδή έσπασε, Ν75 άλλαξα "προληπτικά" δεν χρειάζονταν, και πολλαπλασιαστές άλλαξα "προληπτικά" δεν χρειάζονταν. Το μόνο που έκανα ήταν ο "αφρός" το οποίο και είναι πιο έξυπνο-φτηνό από το άνοιγμα κινητήρα (10 ευρώ αντί για 1000+ ευρώ) στην περίπτωσή μου.

ΑΝΤΕ ΜΗ ΛΕΜΕ ΚΑΙ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΝΤΥΠΩΣΗ!!! :frantics:

Επειδή δεν σου αρέσει εσένα ο κινητήρας ΔΕΝ σημαίνει ότι εκατομμύρια αγοραστές έκαναν μ@λ@κι@ που πήραν TSI...

Είναι γνωστό ότι ΔΕΝ σου αρέσει ο κινητήρας του αμαξιού σου, και επειδή δεν μπορείς να βάλεις άλλου τύπου, ΑΝΤΕ πούλα το να ησυχάσουμε και οι υπόλοιποι!!! :flowers:

Εγω δεν ειπα οτι δεν μου αρεσει, ειπα οτι εχει πολλα προβληματα τα οποια περιγράφονται αναλυτικα απο τα περισσότερα μελη εδω μεσα.

Τωρα τα αυτοκίνητα δεν ειναι στραγάλια για να τα πουλάς και να τα αγοράζεις καθε μερα, αν θελεις να ησυχάσεις μην διαβάζεις το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου όσον αφορα το προιον το οποίο ειναι το lambda tank otto που πηρες , μήπως πρεπει να αλλάξεις και τα λαδια μετα ?ολα τα καταλοιπα απο τον καθαρισμο του χωρου μηχανης που θα πάνε?(+1 για το οτι χρειαζεται να αλλάξεις το φίλτρο βενζίνης με καινούργιο)

Τέλος γνωρίζεις π'οσο χρειάζεται για να δράσει το προιόν ?Μεχρι π.χ να τελιώσει η βενζίνη στο ρεζερβουάρ όπου και θα μπεί σε αναλογία?

Που το ξέρεις ότι είναι το ίδιο με το Lambda Tank otto ;

Της VW ίσως είναι πολύ πιο συμπυκνωμένο αφού το δίνει σε συσκευασία 90ml ενώ το Lambda Tank otto σε 250ml.

Δε νομίζω να επηρεάζει τα λάδια. Τα κατάλοιπα λογικά θα φεύγουν στην εξαγωγή.

Η μόνη οδηγία που έχει όπως μπορείς να δεις και στις φώτο My link

είναι να το βάλεις σε άδειο ντεπόζιτο και μετά να γεμίσεις βενζίνη, προφανώς για να ανακατευτεί και να αραιωθεί καλύτερα όταν πέφτει μέσα η βενζίνη.

Επίσης λέει ένα μπουκαλάκι(90ml) για 45 έως 75 λίτρα βενζίνης. Άρα διάλυμα 1/500 έως 1/833, το πολύ δηλαδή 2ml στο λίτρο!

Link to comment
Share on other sites

Δεν μίλησα να οδηγείς σαν τον Schumacher στους δρόμους Νίκο! Απλά πάλι δεν κατάλαβες!

Απο την εμπειρία μου στα εξουσιοδοτημένα: τις περισσότερες ζημιές τις παθαίνουν τα αμάξια όσων προσέχουν το αμάξι τους και οδηγούν με το αυγό στο πόδι!!!

Εγώ όμως δεν χρειάστηκε να ανοίξω κινητήρα και να κάνω επισκευή λόγω του οδηγικού μου στυλ, Νίκο!!! :roadrage::thumbsd::shok:

Α, και να σημειώσω ότι έχω περισσότερα χιλιόμετρα από σένα, αν σου λέει κάτι περί αξιοπιστίας αυτό...

Σκάστρα άλλαξα επειδή έσπασε, Ν75 άλλαξα "προληπτικά" δεν χρειάζονταν, και πολλαπλασιαστές άλλαξα "προληπτικά" δεν χρειάζονταν. Το μόνο που έκανα ήταν ο "αφρός" το οποίο και είναι πιο έξυπνο-φτηνό από το άνοιγμα κινητήρα (10 ευρώ αντί για 1000+ ευρώ) στην περίπτωσή μου.

ΑΝΤΕ ΜΗ ΛΕΜΕ ΚΑΙ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΝΤΥΠΩΣΗ!!! :flowers:

Επειδή δεν σου αρέσει εσένα ο κινητήρας ΔΕΝ σημαίνει ότι εκατομμύρια αγοραστές έκαναν μ@λ@κι@ που πήραν TSI...

Είναι γνωστό ότι ΔΕΝ σου αρέσει ο κινητήρας του αμαξιού σου, και επειδή δεν μπορείς να βάλεις άλλου τύπου, ΑΝΤΕ πούλα το να ησυχάσουμε και οι υπόλοιποι!!! :good:

Σε ποιον δεν αρέσει ο ΤΣΙ? δεν νομίζω να υπάρχει ανθρωπος. Το θέμα είναι αλλού. Οτι δεν είναι αξιόπιστος. και έστω και σε σένα να μην έχει βγάλει πρόβλημα στις βαλβίδες δεν λέει απολύτος τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Που το ξέρεις ότι είναι το ίδιο με το Lambda Tank otto ;

Της VW ίσως είναι πολύ πιο συμπυκνωμένο αφού το δίνει σε συσκευασία 90ml ενώ το Lambda Tank otto σε 250ml.

Δε νομίζω να επηρεάζει τα λάδια. Τα κατάλοιπα λογικά θα φεύγουν στην εξαγωγή.

Η μόνη οδηγία που έχει όπως μπορείς να δεις και στις φώτο My link

είναι να το βάλεις σε άδειο ντεπόζιτο και μετά να γεμίσεις βενζίνη, προφανώς για να ανακατευτεί και να αραιωθεί καλύτερα όταν πέφτει μέσα η βενζίνη.

Επίσης λέει ένα μπουκαλάκι(90ml) για 45 έως 75 λίτρα βενζίνης. Άρα διάλυμα 1/500 έως 1/833, το πολύ δηλαδή 2ml στο λίτρο!

Σε συζητηση που ειχαμε ανοιξει στο www.scirrococlub.gr στα τεχνικα θεματα / επικαθησεις βαλβιδων στους κινητηρες αμεσου ψεκασμου σελιδα 6-7 ..

Βεβαια με τον παλιο κωδικο που εδωσες.. το μελος panosz που θα δεις στο αλλο φορουμ δουλευει στην γερμανια στν vw...

καπου ειχα διαβασειγια τα λαδια οτι πρεπει ν αλλαχτουν μετα την χρηση λογω των υπολειματων... μπορει ν ειμαι κ λαθος...

Και εγω θελω ν το παρω το προιον κ ενδιαφερομαι ν μαθω την σωστη του χρηση...

Edited by -alextsis-
Link to comment
Share on other sites

Δεν μίλησα να οδηγείς σαν τον Schumacher στους δρόμους Νίκο! Απλά πάλι δεν κατάλαβες!

Απο την εμπειρία μου στα εξουσιοδοτημένα: τις περισσότερες ζημιές τις παθαίνουν τα αμάξια όσων προσέχουν το αμάξι τους και οδηγούν με το αυγό στο πόδι!!!

Εγώ όμως δεν χρειάστηκε να ανοίξω κινητήρα και να κάνω επισκευή λόγω του οδηγικού μου στυλ, Νίκο!!! :roadrage::thumbsd::shok:

Α, και να σημειώσω ότι έχω περισσότερα χιλιόμετρα από σένα, αν σου λέει κάτι περί αξιοπιστίας αυτό...

Σκάστρα άλλαξα επειδή έσπασε, Ν75 άλλαξα "προληπτικά" δεν χρειάζονταν, και πολλαπλασιαστές άλλαξα "προληπτικά" δεν χρειάζονταν. Το μόνο που έκανα ήταν ο "αφρός" το οποίο και είναι πιο έξυπνο-φτηνό από το άνοιγμα κινητήρα (10 ευρώ αντί για 1000+ ευρώ) στην περίπτωσή μου.

ΑΝΤΕ ΜΗ ΛΕΜΕ ΚΑΙ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΝΤΥΠΩΣΗ!!! :flowers:

Επειδή δεν σου αρέσει εσένα ο κινητήρας ΔΕΝ σημαίνει ότι εκατομμύρια αγοραστές έκαναν μ@λ@κι@ που πήραν TSI...

Είναι γνωστό ότι ΔΕΝ σου αρέσει ο κινητήρας του αμαξιού σου, και επειδή δεν μπορείς να βάλεις άλλου τύπου, ΑΝΤΕ πούλα το να ησυχάσουμε και οι υπόλοιποι!!! :good:

+1 :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Δεν μίλησα να οδηγείς σαν τον Schumacher στους δρόμους Νίκο! Απλά πάλι δεν κατάλαβες!

Απο την εμπειρία μου στα εξουσιοδοτημένα: τις περισσότερες ζημιές τις παθαίνουν τα αμάξια όσων προσέχουν το αμάξι τους και οδηγούν με το αυγό στο πόδι!!!

Εγώ όμως δεν χρειάστηκε να ανοίξω κινητήρα και να κάνω επισκευή λόγω του οδηγικού μου στυλ, Νίκο!!! :roadrage::thumbsd::shok:

Α, και να σημειώσω ότι έχω περισσότερα χιλιόμετρα από σένα, αν σου λέει κάτι περί αξιοπιστίας αυτό...

Σκάστρα άλλαξα επειδή έσπασε, Ν75 άλλαξα "προληπτικά" δεν χρειάζονταν, και πολλαπλασιαστές άλλαξα "προληπτικά" δεν χρειάζονταν. Το μόνο που έκανα ήταν ο "αφρός" το οποίο και είναι πιο έξυπνο-φτηνό από το άνοιγμα κινητήρα (10 ευρώ αντί για 1000+ ευρώ) στην περίπτωσή μου.

ΑΝΤΕ ΜΗ ΛΕΜΕ ΚΑΙ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΝΤΥΠΩΣΗ!!! :flowers:

Επειδή δεν σου αρέσει εσένα ο κινητήρας ΔΕΝ σημαίνει ότι εκατομμύρια αγοραστές έκαναν μ@λ@κι@ που πήραν TSI...

Είναι γνωστό ότι ΔΕΝ σου αρέσει ο κινητήρας του αμαξιού σου, και επειδή δεν μπορείς να βάλεις άλλου τύπου, ΑΝΤΕ πούλα το να ησυχάσουμε και οι υπόλοιποι!!! :good:

:thumbsu: :thumbsu: :thumbsu: :thumbsu: :thumbsu: :thumbsu: :thumbsu: Θα συμφωνησω και εγω με τον προλαλησαντα εκφραση την σκεψη του σε δημοσια συζητηση ομορφα και ωραια ...πραγμα που εμεις το κανουμε μονο σκεπτομενοι "εσωτερικα". Η αληθεια ειναι πως μπορει να εχουμε τα θεματακια μας...αλλα κανεις δεν το πουλαει να παρει ενα swift 100hp.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.