Jump to content
nikoskallithea

Golf 5/6 - Tfsi/tsi Καμμένος Πολλαπλασιαστής, Καθαρισμός Βαλβίδων, Update

Recommended Posts

Όλα τ αλλα άψογα βασικα αν δεν βάλω προγράμμα ειναι και πάλι άψογο. Το θέμα ειναι αν βάλω προγράμμα θα πρέπει να κάνω και καθαρισμό

Link to comment
Share on other sites

Όλα τ αλλα άψογα βασικα αν δεν βάλω προγράμμα ειναι και πάλι άψογο. Το θέμα ειναι αν βάλω προγράμμα θα πρέπει να κάνω και καθαρισμό

 

είναι περίεργο να έχεις θέμα με πρόγραμμα αλλά χωρίς πρόγραμμα να μην έχεις για ψάχτω παραπάνω οι βαλβίδες εάν έχουν πιάσει κάπνα έχουν και με πρόγραμμα και χωρίς

Link to comment
Share on other sites

Όλα τ αλλα άψογα βασικα αν δεν βάλω προγράμμα ειναι και πάλι άψογο. Το θέμα ειναι αν βάλω προγράμμα θα πρέπει να κάνω και καθαρισμό

Μιχαλη χτες κοιμομουνα. Στειλε πμ αν θες.

Προχωρα για καθαρισμα λογικα αν το ειχες αθηνα συνεχεια μαζεψε επικαθισεις αρκετες

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα,

Τελικά μάλλον πάω κ γω για άνοιγμα μοτέρ κ καθαρισμό βαλβιδων 140.000 αν θυμάστε είχα προγράμμα και επειδή είχα κάποια κοψίματα το έβγαλα το έβγαλα το αυτοκίνητο σαν Μαμα δεν έκανε κιχ αλλα χθες που έβαλα ενα demo άρχισε τα παλαβά με κοψίματα πυράκια -13 μοίρες και misfires

Δυστυχώς όμως το κόστος ειμαι πολύ μεγάλο περίπου το 1000 €

 

Μιχαλη εχω γραψει την εμπερια  μου μετα  τον καθαρισμο κτλπ σε ποιο παλιο Post .Αξιζει η ολη  επισκευη.Βεβαια θα το δεις ποιο πανω εμενα  με καδενα+γλυστρες+ελατηρια  εισαγωγης/εξαγωγης δεν  ξεπερασε  τα 800ε .Aλλες τιμες βεβαια στη επαρχια  (φιλικες)Αφησα και το ιδιο προγραμμα ετσι να δω τι εφταιγε και απλα σπερνει χωρις κανενα  λαμπακι ΞΑΝΑ

Link to comment
Share on other sites

Μιχαλη χτες κοιμομουνα. Στειλε πμ αν θες.

Προχωρα για καθαρισμα λογικα αν το ειχες αθηνα συνεχεια μαζεψε επικαθισεις αρκετες

Sent from my iPhone using Tapatalk

Νίκο καλησπέρα

Τα χλμ του αυτοκινήτου ειναι κατα 85% σε εθνική

Αλλα με τόσα πυράκια μάλλον βαλβίδες καπνισμενες πρέπει να ειναι

είναι περίεργο να έχεις θέμα με πρόγραμμα αλλά χωρίς πρόγραμμα να μην έχεις για ψάχτω παραπάνω οι βαλβίδες εάν έχουν πιάσει κάπνα έχουν και με πρόγραμμα και χωρίς

Τι ναπω φίλε μου για μένα πάντως εχω την εντύπωση οτι μάλλον ειναι φυσικό .... -6 μοίρες ειμαι όταν ειναι μαμά το μοτέρ

είναι περίεργο να έχεις θέμα με πρόγραμμα αλλά χωρίς πρόγραμμα να μην έχεις για ψάχτω παραπάνω οι βαλβίδες εάν έχουν πιάσει κάπνα έχουν και με πρόγραμμα και χωρίς

Τι ναπω φίλε μου για μένα πάντως εχω την εντύπωση οτι μάλλον ειναι φυσικό .... -6 μοίρες ειμαι όταν ειναι μαμά το μοτέρ

Μιχαλη εχω γραψει την εμπερια μου μετα τον καθαρισμο κτλπ σε ποιο παλιο Post .Αξιζει η ολη επισκευη.Βεβαια θα το δεις ποιο πανω εμενα με καδενα+γλυστρες+ελατηρια εισαγωγης/εξαγωγης δεν ξεπερασε τα 800ε .Aλλες τιμες βεβαια στη επαρχια (φιλικες)Αφησα και το ιδιο προγραμμα ετσι να δω τι εφταιγε και απλα σπερνει χωρις κανενα λαμπακι ΞΑΝΑ

Δημήτρη μου ειλικρινά χαίρομαι για την αμαξαρα σου. Βέβαια αν κάνω τα ίδια με σένα αναφορικά με αυτά που άλλαξες εδώ θα μου κοστίσει 1500€.

Το ζήτημα για ενα ειναι τι πραγματικά θέλω να κάνω με το αμάξι μιας κ τα πράγματα ειναι λίγο δύσκολα

Link to comment
Share on other sites

Επειδη το θεμα ειναι παντα επικαιρο, σας παραθετω τις φωτογραφιες που υποσχεθηκα...

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=57069&p=550147



Ο καθαρισμος εγινε στις    ~205.000 χλμ

Link to comment
Share on other sites

Επειδη το θεμα ειναι παντα επικαιρο, σας παραθετω τις φωτογραφιες που υποσχεθηκα...

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=57069&p=550147

Ο καθαρισμος εγινε στις ~205.000 χλμ

Μια χαρά έγινε! Εδώ στην Αθήνα υπάρχει κάτι αντίστοιχο ;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κι απο 'μενα.Εχω ενα golf tsi 140 hp 11/2007 με 145.000.Πριν 3 εβδομαδες σε κρυα εκκινηση ενω περιμενα να πεσουν οι στροφες για να φυγω αρχισε ν'αναβοσβηνει το check engine για 10'' περιπου και μετα σβηνει.Δεν εδωσα σημασια μεχρι που μου το ξανακανε ακριβως το ιδιο μετα απο 5-6 μερες.Παω στον μηχανικο μου το βαζει στο διαγνωστικο και βλεπει προβλημα καυσης στον τριτο κυλινδρο.Αλλαζει τους πολλαπλασιαστες 4ου με 3ου και μου λεει αν στο ξανακανει ελα να το δουμε.Χτες λοιπον μου το ξανακανε και παω σημερα,το βαζει στο διαγνωστικο και του βγαζει παλι προβλημα καυσης στον τριτο κυλινδρο.Μου λεει αστο βαλ'του καποιο ενισχυτικο βενζινης κι αν συνεχισει να στο κανει θα καθαρισουμε τα μπεκ και θα τ'αλλαξουμε μεταξυ τους(επισης μου ειπε οτι δεν υπαρχει μηχανημα στην Ελλαδα που να καθαριζει 100% τα μπεκ σ'αυτα τ' αυτοκινητα).Αν συνεχισει να το κανει σημαινει οτι καποια βαλβιδα δεν καθεται καλα(αυτο δεν το πολυκαταλαβα).Εχει τυχει σε καποιον κατι παρομοιο?

χα,καλοριζικα!!τα ιδια ακριθβως εχω και εγω,80000χλ και σε κρυο ξεκινημα τρεμει μεχρι να πεσουν οι στροφες!ψαξιμο ψαξιμο,ακριβως τα ιδια!και σε 2 συνργεια; πηρα την ιδια απαντηση!ανοιγμα κεφαλης και μαλον ειναι οι οδηγοι των βαλβδων!οποτε ανοιγμα και ια και θα ανοιξει καπακι αλλαγη και καδενες τεντωτηρες κτλ!το ολο θεμα,λεφτα?πανω απο 1000!ακομα δε ξερω ποσα αλλα υπολογιζω να ακουσω κανενατρελο στα 1500!εκει τι κανουμε?το φτιαχνουμε η το χαριζουμε? :(

Link to comment
Share on other sites

Eχουμε  και λεμε:

Καδενα  εκκεντροφορου+ γλυστρες

Σετ φλατζες Victor Reinz

Οδηγοι Βαλβιδων

Βιδες/Μπουζονια Κυλινδροκεφαλης

Ελατηρια Εισαγωγης-Ελατηρια Εξαγωγης απο golf tsi 160

Kαθαρισμος πεταλουδας γκαζιου+καθαρισμος βαλβιδας λυπανσης  γραναζιου

Εργασια

ΣΥΝΟΛΟ 790Ε

 

Αριστερα ειναι  βαλβιδα εισαγωγης και δεξια  εξαγωγης.Να σημειωσω οτι ειχα check engine απο τα  40000 χλμ(σε πρωινα ξεκινηματα) και σταματησε  οταν εριξα τον amsoil foam.Φανταστητε πως θα ειταν χωρις  τον αφρο..

Ο μηχανικος που καθαρισε την κυλινδοκεφαλη μου ειπε  οτι ειναι σε αριστη κατασταση με μονη παρατηρηση "οτι βρηκε πολυ βενζηνη ειδικα στην εξαγωγη" δεν καταλαβα  και πολλα...

Η τουρμπινα ειναι σε πολυ καλη κατασταση στα  71500 χλμ με  ενα πολυ μικρο τζογο που ειναι μου ειπε φυσιολογικος

Τα μπουζι πως τα βλεπετε? Τα εχω καθαρισει απο το λαδι βεβαια  που ειχαν λογω διαροης απο το Ψευτοκαπ

μαλον παω για τα ιδια αλλα εδω αθηνα μου εχουν πει πανω απο 1000 η ολη δουλεια!τα κοριδα της αυηνας προφανως θελουν ολοι!

Link to comment
Share on other sites

Τα ανταλλακτικα   παντου ιδια τιμη εχουν!! 300 e εργασια  πληρωσα.Ψαξτε  το λιγο ρε παιδια.Στην τελικη παρτε τα  ανταλλακτικα και  πειτε τους  ποσο ζητανε  εργασια!!

Link to comment
Share on other sites

παιδια κι εγω το ιδιο προβλημα...εδω και περιπου 8 μηνες αρχισα να αισθανομαι οταν ημουν σταματημενος στα φαναρια το αυτοκινητο να κλωτσαει...αλλες φορες το εκανε κι αλλες οχι...ωσπου τελικα πηγα σε ενα γνωστο εξουσιοδοτημενο στην πατρα οπου το ελεγχξαν με το διαγνωστικο για missfires πολ/στες,βρωμικη πεταλουδα και το πορισμα ηταν "καπνισμενες βαλβιδες,ανοιγμα κεφαλης"...δεν τολμησα να ρωτησω τιμη...οταν ομως τους ρωτησα αν η δουλεια μπορει να γινει μονο με ανοιγμα πολλαπλης η απαντηση ηταν αρνητικη...καμια ιδεα?ειναι σιγουρα οι βαλβιδες ή κατι αλλο?(golf v 1.4 fsi)

Link to comment
Share on other sites

Guest dentalgeo

χα,καλοριζικα!!τα ιδια ακριθβως εχω και εγω,80000χλ και σε κρυο ξεκινημα τρεμει μεχρι να πεσουν οι στροφες!ψαξιμο ψαξιμο,ακριβως τα ιδια!και σε 2 συνργεια; πηρα την ιδια απαντηση!ανοιγμα κεφαλης και μαλον ειναι οι οδηγοι των βαλβδων!οποτε ανοιγμα και ια και θα ανοιξει καπακι αλλαγη και καδενες τεντωτηρες κτλ!το ολο θεμα,λεφτα?πανω απο 1000!ακομα δε ξερω ποσα αλλα υπολογιζω να ακουσω κανενατρελο στα 1500!εκει τι κανουμε?το φτιαχνουμε η το χαριζουμε? :(

Sent from my iPhone using Tapatalk

Sent from my iPhone using Tapatalk

Φιλε μου απο τοτε που εριξα τον αφρο της amsoil κι ενα καθαριστικο μπεκ δεν μου ξανα αναψε check και γενικως ουτε missfires εχει ξανακανει.Βεβαια δεν ξερω αν το προβλημα λυθηκε η απλα πηρε παραταση το καθαρισμα βαλβιδων αλλα να σου πω την αληθεια εχω σταματησει ν'ασχολουμαι γιατι οσο το εψαχνα τοσο απογοητευομουν.Την καδενα την ειχα αλλαξει προληπτικα στα 135.000 χλμ και απο τοτε εχει ακουστει 3-4 φορες σε κρυα εκκινηση αλλα ουτε κι εκει δινω πια σημασια.Αλλαζω λαδακια καθε 7500 χλμ κι ο θεος βοηθος :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν ανοίξετε κινητήρα δοκιμάστε τον αφρό της amsoil ή το seafoam (πολλοί χρησιμοποιούν και αυτό) και εάν δεν κάνει δουλειά υπάρχει συνεργείο που καθαρίζει τις βαλβίδες από την πολλαπλή και κάνει πολύ καλή δουλειά.

το έχει κάνει φίλος σε Peugeot rally με άψογα αποτελέσματα και με το 1/3 του κόστους από το άνοιγμα κινητήρα.

αύριο έχει ραντεβού φίλος με tiguan γιατί και αυτός έχει το ίδιο θέμα απλά σε αυτόν έχει και τρέμουλο εν κινήσει από τις 2000 μέχρι τις 2500 χιλιάδες στροφές και θα ενημερώσω το τι θα του πει.

 

θεωρώ ότι το άνοιγμα κινητήρα πρέπει να είναι η τελευταία λύση

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν ανοίξετε κινητήρα δοκιμάστε τον αφρό της amsoil ή το seafoam (πολλοί χρησιμοποιούν και αυτό) και εάν δεν κάνει δουλειά υπάρχει συνεργείο που καθαρίζει τις βαλβίδες από την πολλαπλή και κάνει πολύ καλή δουλειά.

το έχει κάνει φίλος σε Peugeot rally με άψογα αποτελέσματα και με το 1/3 του κόστους από το άνοιγμα κινητήρα.

αύριο έχει ραντεβού φίλος με tiguan γιατί και αυτός έχει το ίδιο θέμα απλά σε αυτόν έχει και τρέμουλο εν κινήσει από τις 2000 μέχρι τις 2500 χιλιάδες στροφές και θα ενημερώσω το τι θα του πει.

 

θεωρώ ότι το άνοιγμα κινητήρα πρέπει να είναι η τελευταία λύση

Συμφωνω οτι το ανοιγμα κινητηρα πρεπει να ειναι η τελευταια λυση...μηπως θα σου ηταν ευκολο να μας πεις ποιο συνεργειο κανει αυτη τη δουλεια και μαλιστα τοσο αποτελεσματικα οπως αναφερεις γιατι νομιζω ενδιαφερει πολλους

Link to comment
Share on other sites

ΟΙ βαλβιδες απο την πολλαπλη καθαριζουν μονο σε TFSI μοτερ αν δεν κανω λαθος.Στα δικα μας ενας τροπος ειναι απο την εισαγωγη να ριξεις αφρο και καπου πηρε το ματι μου οτι εχουν δοκιμασει να ριχουν αφρο sea foam απο τον map sensor , που ετσι παρακαμτεις cobresor +turbo με καλυτερα αποτελεσματα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προσοχή στα 122.

Αν παρατηρήσετε απώλεια ψυκτικού υγρού και misfires σημαίνει τρύπιο ιντερκουλερ και τα νερά του στο μοτέρ.

Έλυσα εισαγωγή, γίνεται σχετικά εύκολα, και αντικατεστησα το ιντερκουλερ. Είχε αρκετή καπνα στις βαλβίδες πρώτου κυλίνδρου και θα ψεκασω με το σπρέι της wynns.

Σκέφτομαι να πάρω και μικροκαμερα να δω τα αποτελέσματα.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk 4

Link to comment
Share on other sites

Πες τα ολα πες τα ολα! Πες οτι στα 1.4 TSI ειναι δυσκολος εως αδυνατος ο καθαρισμος βγαζοντας απλα τα τμηματα της πολλαπλής λόγω σταθερών flaps πανω στην κυλινδροκεφαλη τα οποια δεν σου δινουν προσβαση για καθαρισμα ...

Επισης καθαριστηκα απο την εισαγωγη ειναι ασκοπα. Απευθειας απο τον map sensor κανουν περισσοτερη δουλεια

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, με συγχωρειτε αλλα ο καθαρισμος ακομη και στα 1.8-2.0 που αναφερθηκε πιο πανω, μονο με την αφαιρεση της πολλαπλης εισαγωγης ειναι το λιγοτερο  ενα πασαλειμμα... Και το να πιασει παλι "καπνα" ειναι θεμα μερικων χιλιαδων χιλιομετρων και παλι...  Ο μονος τροπος ειναι η αφαιρεση της κυλινδροκεφαλης, διοτι εσωτερικα (εδρες, οδηγοι κλπ) δεν μπορει να διαπιστωθει το μεγεθος της ποσοτητας των καταλοιπων ή αν υπαρχει καποιο θεμα αυτων... 

Επιπλεον, αν θελετε να διατηρησετε οσο τον δυνατον καθαροτερη την κυλινδροκεφαλη το εχουμε ξαναπει... Μην λυπαστε το μοτερ!! Ζεσταμα καλο και συχνο-σωστο ξεκαπνισμα... Προσθηκη καθαριστικων ειναι απλα ενα καλο συμπληρωμα, ωστε να επεκτεινουμε την αναγκη για εσωτερικο καθαρισμο κυλινδροκεφαλης...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βασίλη έγινε πολύ καλή δουλειά στο δικό σου αλλά το πρόβλημα είναι κυρίως εξωτερικό και όχι εσωτερικό. Προσωπικά τα λυπάμαι αυτά τα χρήματα να τα δώσω (αν δεν είναι ανάγκη δηλαδή θα κάτσω να τα πασαλείψω μόνος μου).

 

Μιας και σας τρώει ο κ....@ς σας Γιάννη, ανεβάζω φωτογραφίες  :db:

 

Το αυτοκίνητο ξαφνικά άναψε λαμπάκι αντιψυκτικού και είδα ότι έπεσε κάτω από το ΜΙΝ. Πρόσθεσα απιονισμένο νερό μέχρι το ΜΙΝ και G12 μέχρι το ΜΑΧ. 

Σε μερικές μέρες ξαναέπεσε και ξαναπρόσθεσα. Κάνοντας ένα log βρήκα 12.000 misfires καταγεγραμμένα στον 1ο κύλινδρο (περισσότερα από τους υπόλοιπους αυτά τα 12.000). Μετρήθηκε συμπίεση και πρεσαρίστηκε μοτέρ και ψυγείο όλα τέλεια.

 

Λύσιμο εισαγωγής 

2013-11-30133051_zps9837f200.jpg

 

2013-11-30133102_zpsb6c0d9c1.jpg

 

2013-11-30133018_zps7c99b931.jpg

 

Εσωτερικό εισαγωγής πριν:

2013-11-30130128_zps8d4f920c.jpg

 

2013-11-30130136_zps91865f37.jpg

 

Εσωτερικό εισαγωγής μετά:

2013-11-30131735_zpsd8932e6a.jpg

 

Νέο ιντερκούλερ και τσιμουχάκια:

2013-11-30132027_zps2b4d4f48.jpg

 

Παλιό και νέο:

2013-11-30130116_zps26d41f8c.jpg

 

2013-11-30131949_zps6e193058.jpg

 

Είχα και βοηθό στο καθάρισμα:

2013-11-30131919_zps40ab4b1e.jpg

 

Βαλβίδες 1ου κυλίνδρου:

2013-11-30124953_zpsff53a25f.jpg

 

 

Βαλβίδες 2ου κυλίνδρου:

2013-11-30125009_zpsbcc346bd.jpg

 

Αν παρατηρήσετε του 2ου έχουν κατά πολύ λιγότερη κάπνα και έχουν μια σκόνη επάνω σε αντίθεση με του 1ου που έχουν πίσα. Επίσης το ιντερκούλερ στην άκρη ήταν πιο πολύ clogged σε σχέση με την μέση άρα "έτρωγε" πιο πολύ βρώμα ο 1ος κύλινδρος.

Θα γίνει άμεσα καθάρισμα με Wynns DIP 3.

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο Θαναση για τον κοπο σου..

 

Τωρα οσον αφορα για το αν ειναι εσωτερικο ή εξωτερικο το θεμα, τοσο το δικο μου οσο και καποιων παιδιων απο εδω μεσα σε post του παρελθοντος, υπηρχε ενα θεματακι σε εδρες, οδηγους βαλβιδων κλπ γι' αυτο επιμενω στην αποψη μου.. Σιγουρα η ολη υποθεση κοστιζει αρκετα και μαλλον να το πω πιο σωστα "γδερνουν" τα συνεργεια πολυ, αλλα πιστευω οτι οπως ανεφερε και ο jim75 πιο πανω, πρεπει να ψαχνομαστε για το καλυτερο δυνατο..  Αλλωστε ενας καθαρισμος  αν δεν υπαρχει προβλημα σοβαρο μπορει και να μην γινει εως τα 200.000 χλμ (αληθεια ποσοι θα κρατησουν το αυτοκινητο τοσο πολυ;; )

 

Τωρα κατι αλλο, αναφερομενος προσωπικα σε εσενα Θαναση, το καθαριστικο wynns αλλαξε και παλι ονομα σε petrol egr 3; Διοτι ειχα καποιες παλιες συσκευασιες και τωρα ψαχνοντας στο net το βρισκω μονο με αυτη την ονομασια.. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θαναση επρεπε να  μην βαλεις ξανα τετοιο cooler μιας και το ελυσες να εβαζες ενα front mount .. Αν βγάλεις και το lower part της πολλαπλης το μεταλλικο δηλαδη μετά βγαινουν και τα φλαπς(πιστευω) οποτε γινεται ευκολα ο καθαρισμος. Απλα αυτο το lower part μετα αν δεν κλεισει καλα θελει συνεργειο ...

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εσεις που ειστε παλιοτεροι και ποιο ψαγμενοι απο μενα εχετε να προτεινετε καποιο συνεργειο εμπιστο για να γινει η δουλεια?επισης ενδεχεται να παρουσιαστει καποιο προβλημα μετα το ανοιγμα κεφαλης?

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη το βρήκα κανονικά με κωδικό 23079 από Θεσσαλονίκη στα 7€. Αν θέλεις μπορώ να σου δώσω στοιχεία να το βρεις.

Φίλε το lower part είναι η μπεκιερα. Αν προσέξεις στις φωτογραφίες είναι πιο μέσα από αυτό τα λαμακια.

Επίσης σκεφτόμουν το εξής. Τι θα μου πρόσφερε το fmic τον χειμώνα; Υψηλότερη κατανάλωση και ίδιες επιδόσεις με το δικό μου.

Για νς βαλω fmic κανονικά έπρεπε να παρω εισαγωγή από twincharger και νς κάνω πλακάκι για πεταλούδα και να φτιάξω σωληνώσεις που θα είναι αποκλειστικά για το καυκαλο του 122. Και δεν παίζει € κανένα. Αντιθέτως είμαι μέσα κατά πολύ. Αν μου κάτσει δουλειά, έχω κατά νου νς παρω πλήρες σετ απο 160αρι και να κάτσουν όλα μαμα.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk 4

Edited by thanassis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω οτι το ανοιγμα κινητηρα πρεπει να ειναι η τελευταια λυση...μηπως θα σου ηταν ευκολο να μας πεις ποιο συνεργειο κανει αυτη τη δουλεια και μαλιστα τοσο αποτελεσματικα οπως αναφερεις γιατι νομιζω ενδιαφερει πολλους

 

επανέρχομαι τελικά ο φίλος με το tiguan από όσο φαίνεται έχει πρόβλημα με το μπεκ του 1ου κυλίνδρου αλλά επειδή θα λύση την πολλαπλή και θα δει εάν έχει θέμα και με τις βαλβίδες. το κόστος για καθαρισμό βαλβίδων είναι 150€

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.