Jump to content
avenger

Vw Vs Volvo

Recommended Posts

Και συγκεκριμενα VW Passat 1.4 (οχι το νεο) vs (new)Volvo S60T3. Και για να σας προλαβω σας αναφερω οτι το νεο volvo εχει στη βασικη εκδοση τιμη 25300 και περιλαμβανει εξοπλισμο που το passat στη βασικη του εκδοση μονο να ονειρευτει μπορει. Ενδεικτικα τα εξτρα του ειναι city safety,ανιχνευση πεζων,συστημα επαγρυπνισης οδηγου,συστημα πληροφορησης οδηγου, lane assist,συστημα παρακολουθησης πιεσης ελαστικων,προστασια απο πλευρικη συγκρουση,προετοιμασια συστηματων παθητικης ασφαλειας,συστημα αντιβυθισης,προστασια πεζων,κ.α....... Εχω στα χερια μου τιμη και specs απο την αντιπροσωπεια γιαυτο μην βιαστειται να πειτε δεν ισχυουν. ΔΕΝ ΕΧΕΙ ομως ζαντες αλουμινιου :thumbsup: δερματινο τιμονι και λεβιε :twitch: και πριζα 12v στο πορτμπακαζ, το οποιο εχει μεγεθος 390lt ;) . O κινητηρας ειναι 1600κε τουρμπο, αμεσου ψεκασμου, και μεταβλητο χρονισμο των βαλβιδων. 0-100 σε 9,2sec και τελικη 210km. ΚΑΙ Η ΜΕΓΑΛΗ ΕΡΩΤΗΣΗ αξισει να δοσω την passatoumpa μου? Εσεις θα το σκεφτοσασταν? Ανεβαινουμε κατηγορια?

Link to comment
Share on other sites

Το passat σου τι εχει απο εξτρα?Ποσο στο παιρνουν?Ποσα λεφτα θα βγουν τελικα απο την τσεπη σου?Αυτα ειναι που μετρανε.

Επισης βγηκε και το νεο passat το οποιο εχει πολυ καλες τιμες.Μηπως να εβλεπες και αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Το passat σου τι εχει απο εξτρα?Ποσο στο παιρνουν?Ποσα λεφτα θα βγουν τελικα απο την τσεπη σου?Αυτα ειναι που μετρανε.

Επισης βγηκε και το νεο passat το οποιο εχει πολυ καλες τιμες.Μηπως να εβλεπες και αυτο?

To δικο μου ειναι η εκδοση sportline οποτε πανω κατω ξερεις τι εξοπλισμο εχει. Τα μονα εξτρα ειναι ενα προγραμμα και ζαντες. Η τιμη πωλησης του και τωρα με την κριση (αυτο σου πετανε στα μουτρα οι αντιπρωσοπειες ;) ) ειναι περιπου στα 12000-13000. (ΕΙΝΑΙ του 03/2008 και εχει 85000χλμ). Οσο για το νεο passat ειναι ενα απλο facelift του τωρινου με καποια εξτρα γκατζετακια. Λεμε να ανεβουμε κατηγορια οχι να πληρωσουμε μια διαφορα 10000 και να παρουμε ξαναζεσταμενο φαγητο...

Link to comment
Share on other sites

Τα 25300 αν βάλεις ζαντολάστιχα,δερμάτινο τιμόνι και λεβιέ ταχυτήτηων (που θα τα βάλεις σίγουρα γιατί δεν λέει) θα γίνουν 27000 με τη μία.Πάρε το passat 1.8 tsi με τα ίδια περίπου λεφτά να τελειώνεις.Άσε που διάβασα και μάλιστα είδα και βιντεάκι από τεστ ντράιβ ότι όλα αυτά τα τζίτζαλαμίτζαλα που έχει το volvo περί προστασίας των πεζών κτλ στην ουσία δεν λειτουργούν σωστά.Έπειτα από επιδόσεις καμιά σύγκριση με το passat 1.8.Με το 14άρι που έχεις τώρα ένα και το αυτό αφού έχεις και πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

To S60 είναι σαφώς ανώτερο αυτοκίνητο ενώ εμφανισιακά απλά δεν υπάρχει καμία επαφή. Το Volvo είναι αιώνες μπροστά σε σχεδιασμό και ομορφιά γενικά.

Δική μου πρόταση, αν σε τρώει και τα έχεις πάρτο διαφορετικά μην κάνεις τίποτα. Μείνε με αυτό που έχεις.

Link to comment
Share on other sites

To δικο μου ειναι η εκδοση sportline οποτε πανω κατω ξερεις τι εξοπλισμο εχει. Τα μονα εξτρα ειναι ενα προγραμμα και ζαντες. Η τιμη πωλησης του και τωρα με την κριση (αυτο σου πετανε στα μουτρα οι αντιπρωσοπειες :) ) ειναι περιπου στα 12000-13000. (ΕΙΝΑΙ του 03/2008 και εχει 85000χλμ). Οσο για το νεο passat ειναι ενα απλο facelift του τωρινου με καποια εξτρα γκατζετακια. Λεμε να ανεβουμε κατηγορια οχι να πληρωσουμε μια διαφορα 10000 και να παρουμε ξαναζεσταμενο φαγητο...

Aν θεωρεις οτι το νεο passat ειναι ξαναζεσταμενο κτλ,και δεν εχεις προβλημα στην διαφορα των χρηματων,παρε το volvo που εχει και ολα τα εξτρα που ανεφερες στον βασικο εξοπλισμο.

Link to comment
Share on other sites

Και συγκεκριμενα VW Passat 1.4 (οχι το νεο) vs (new)Volvo S60T3. Και για να σας προλαβω σας αναφερω οτι το νεο volvo εχει στη βασικη εκδοση τιμη 25300 και περιλαμβανει εξοπλισμο που το passat στη βασικη του εκδοση μονο να ονειρευτει μπορει. Ενδεικτικα τα εξτρα του ειναι city safety,ανιχνευση πεζων,συστημα επαγρυπνισης οδηγου,συστημα πληροφορησης οδηγου, lane assist,συστημα παρακολουθησης πιεσης ελαστικων,προστασια απο πλευρικη συγκρουση,προετοιμασια συστηματων παθητικης ασφαλειας,συστημα αντιβυθισης,προστασια πεζων,κ.α....... Εχω στα χερια μου τιμη και specs απο την αντιπροσωπεια γιαυτο μην βιαστειται να πειτε δεν ισχυουν. ΔΕΝ ΕΧΕΙ ομως ζαντες αλουμινιου :mellow: δερματινο τιμονι και λεβιε :wacko: και πριζα 12v στο πορτμπακαζ, το οποιο εχει μεγεθος 390lt :drool: . O κινητηρας ειναι 1600κε τουρμπο, αμεσου ψεκασμου, και μεταβλητο χρονισμο των βαλβιδων. 0-100 σε 9,2sec και τελικη 210km. ΚΑΙ Η ΜΕΓΑΛΗ ΕΡΩΤΗΣΗ αξισει να δοσω την passatoumpa μου? Εσεις θα το σκεφτοσασταν? Ανεβαινουμε κατηγορια?

αμα εισαι 60+ καλο θα ηταν να παρεις το volvo :cry:

Link to comment
Share on other sites

To S60 είναι σαφώς ανώτερο αυτοκίνητο ενώ εμφανισιακά απλά δεν υπάρχει καμία επαφή. Το Volvo είναι αιώνες μπροστά σε σχεδιασμό και ομορφιά γενικά.

Δική μου πρόταση, αν σε τρώει και τα έχεις πάρτο διαφορετικά μην κάνεις τίποτα. Μείνε με αυτό που έχεις.

+10000000

και κατά τη γνώμη μου τουλάχιστον είναι και ποιο ποιοτικά....

Link to comment
Share on other sites

Νατο στο χρωμα που το λανσαρουν. Χρωμιωμενη μασκα, καθετοι προβολεις ομιχλης, μυωδες καπο, χρωμιωμενες εισαγωγες αερα,ελαφρως κυματιστη πλαινη γραμμη, πισω κολονες που κλινουν σε κουπε και φωτα led. Πιο σπορ και νεανικη εμφανιση απο το δικο μας και σιγουρα πολυ καλυτερη απο το αχαρο και αχρωμο σχεδιαστικα νεο.

post-13174-0-58078900-1294660013_thumb.j

Edited by poisoneddagger
Link to comment
Share on other sites

το ειδα στην εκθεση αυτοκινητου και μου αρεσε πολυ...βεβαια δεν ψαρωνω με ολα αυτα τα γκατζετακια για προστασια πεζων κλπ κλπ.Αυτα στην Σουηδια.Εδω στην Ελλαδα επικρατουν αλλες συνθηκες....Η αληθεια ειναι πως μου αρεσε και το νεο passat πολυ, ειδικα απο την στιγμη που το παλιο ειναι πολλα χρονια το ιδιο....Απλα το κακο με το Volvo οπως και με το saab ειναι οτι δεν μου γεμιζουν το ματι σχετικα με την διαχρονικοτητα τους και σαν design και σαν αξιοπιστια και σαν αξια μεταπωλησης. Θεωρω το passat πιο safe επιλογη....

Link to comment
Share on other sites

το ειδα στην εκθεση αυτοκινητου και μου αρεσε πολυ...βεβαια δεν ψαρωνω με ολα αυτα τα γκατζετακια για προστασια πεζων κλπ κλπ.Αυτα στην Σουηδια.Εδω στην Ελλαδα επικρατουν αλλες συνθηκες....Η αληθεια ειναι πως μου αρεσε και το νεο passat πολυ, ειδικα απο την στιγμη που το παλιο ειναι πολλα χρονια το ιδιο....Απλα το κακο με το Volvo οπως και με το saab ειναι οτι δεν μου γεμιζουν το ματι σχετικα με την διαχρονικοτητα τους και σαν design και σαν αξιοπιστια και σαν αξια μεταπωλησης. Θεωρω το passat πιο safe επιλογη....

Το νεο σουπερβ μαλλον ενοεις...

skodasuperb2009.th.jpg

pl33921024x768.th.jpg

ηθελα να αλλαξω το επαγγελαμτικο μου μ αυτο αλλα μολις το δα εκοψα περα.

θα πρεπε να ντρεποντε λιγο.

ντιζαιν η vw....χαχα

Edited by passater
Link to comment
Share on other sites

Το νεο σουπερβ μαλλον ενοεις...

skodasuperb2009.th.jpg

pl33921024x768.th.jpg

ηθελα να αλλαξω το επαγγελαμτικο μου μ αυτο αλλα μολις το δα εκοψα περα.

θα πρεπε να ντρεποντε λιγο.

ντιζαιν η vw....χαχα

+1000

Link to comment
Share on other sites

το ειδα στην εκθεση αυτοκινητου και μου αρεσε πολυ...βεβαια δεν ψαρωνω με ολα αυτα τα γκατζετακια για προστασια πεζων κλπ κλπ.Αυτα στην Σουηδια.Εδω στην Ελλαδα επικρατουν αλλες συνθηκες....Η αληθεια ειναι πως μου αρεσε και το νεο passat πολυ, ειδικα απο την στιγμη που το παλιο ειναι πολλα χρονια το ιδιο....Απλα το κακο με το Volvo οπως και με το saab ειναι οτι δεν μου γεμιζουν το ματι σχετικα με την διαχρονικοτητα τους και σαν design και σαν αξιοπιστια και σαν αξια μεταπωλησης. Θεωρω το passat πιο safe επιλογη....

Συμφωνω μονο περι τα διαχρονικοτητας και μεταπωλητικης αξιας. Και αυτο γιατι οντως η volvo παιζει μονη της στο χωρο (δεν ανηκει σε καποιον ομιλο αν δεν κανω λαθος) και σιγουρα δεν μπορει να συγκριθει σε δυναμικοτητα με τον κολλοσο της vw.

Link to comment
Share on other sites

Νατο στο χρωμα που το λανσαρουν. Χρωμιωμενη μασκα, καθετοι προβολεις ομιχλης, μυωδες καπο, χρωμιωμενες εισαγωγες αερα,ελαφρως κυματιστη πλαινη γραμμη, πισω κολονες που κλινουν σε κουπε και φωτα led. Πιο σπορ και νεανικη εμφανιση απο το δικο μας και σιγουρα πολυ καλυτερη απο το αχαρο και αχρωμο σχεδιαστικα νεο.

Εμένα πάλι δεν μου αρέσει καθόλου....

σαν ΚΙΑ μοιάζει.....

υποκειμενικό το θέμα βέβαια.

Το αυτοκίνητο που έχεις είναι σχετικά καινούριο ακόμη.Μπορείς να κάνεις υπομονή μέχρι το 2012 που βγαίνει το καινούριο passat και έτσι θα είναι πιο ορθολογική και δίκαιη η σύγκριση των 2 μοντέλων.Και τελειώνοντας αν τελικά το πάρεις το volvo σκέψου αν θα έχεις πλέον δυνατότητες βελτίωσης του αυτοκινήτου τόσο από άποψης κινητήρα όσο και αισθητικά.....

Ελάχιστοι πιστεύω ασχολούνται στην Ελλάδα με tuning σε volvo.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, το θεμα το εφαξα εξονυχιστικα. Μιλαμε για συγκριτικο τεστ σημειο προς σημειο :p Κατεληξα λοιπον στο συμπερασμα οτι παιρνωντας το volvo κερδιζω ουσιαστικα περριτη πολυτελεια. Οταν μεταπηδησα απ το leon 1.4 (2001) που ειχα, στο passat πραγματικα κερδισα παρα πολλα σε ουσια (πχ. esp,antispin, δυνατοτερο κινητηρα,φρενα, αμορτισερ κ.α......). Το volvo δεν χανει σε κατι, προσφερει, πολλα. Αλλα μπορω να ζησω και χωρις αυτα. Με το passat ανεβηκα 2 κατηγοριες με το volvo θανεβω το πολυ μια και αυτο οχι σε ουσια. Αν για να εντυπωσιαζω με τα σουπερ ντουμο εξτρα του συνηπολογισουμε και τα περιπου 14000ε διαφορας τοτε μαλλον θα προσπερασω... :p

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, το θεμα το εφαξα εξονυχιστικα. Μιλαμε για συγκριτικο τεστ σημειο προς σημειο :p Κατεληξα λοιπον στο συμπερασμα οτι παιρνωντας το volvo κερδιζω ουσιαστικα περριτη πολυτελεια. Οταν μεταπηδησα απ το leon 1.4 (2001) που ειχα, στο passat πραγματικα κερδισα παρα πολλα σε ουσια (πχ. esp,antispin, δυνατοτερο κινητηρα,φρενα, αμορτισερ κ.α......). Το volvo δεν χανει σε κατι, προσφερει, πολλα. Αλλα μπορω να ζησω και χωρις αυτα. Με το passat ανεβηκα 2 κατηγοριες με το volvo θανεβω το πολυ μια και αυτο οχι σε ουσια. Αν για να εντυπωσιαζω με τα σουπερ ντουμο εξτρα του συνηπολογισουμε και τα περιπου 14000ε διαφορας τοτε μαλλον θα προσπερασω... :p

Σωστός ο παίχτης!! :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Σωστο μου φαινεται το σκεπτικο σου φιλε μου,οποτε υπομονη μεχρι να βγει και το νεο passat και αναλογως την κατασταση αποφασιζεις τοτε.

Επισης,αν εκανες την αλλαγη πιστευω οτι θα ειχες μεγαλο χασιμο σε μεταπωλητικη αξια σε σχεση με ενα vw.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, το θεμα το εφαξα εξονυχιστικα. Μιλαμε για συγκριτικο τεστ σημειο προς σημειο :whistling: Κατεληξα λοιπον στο συμπερασμα οτι παιρνωντας το volvo κερδιζω ουσιαστικα περριτη πολυτελεια. Οταν μεταπηδησα απ το leon 1.4 (2001) που ειχα, στο passat πραγματικα κερδισα παρα πολλα σε ουσια (πχ. esp,antispin, δυνατοτερο κινητηρα,φρενα, αμορτισερ κ.α......). Το volvo δεν χανει σε κατι, προσφερει, πολλα. Αλλα μπορω να ζησω και χωρις αυτα. Με το passat ανεβηκα 2 κατηγοριες με το volvo θανεβω το πολυ μια και αυτο οχι σε ουσια. Αν για να εντυπωσιαζω με τα σουπερ ντουμο εξτρα του συνηπολογισουμε και τα περιπου 14000ε διαφορας τοτε μαλλον θα προσπερασω... :thumbsu:

:sword:

Σωστά απεφάνθεις τελικώς!!!:yawn:

Link to comment
Share on other sites

Αν και άσκοπο το παρών post,

μου αρέσει πολύ το S60 αλλά σε καμία περίπτωση το νέο Passat δεν είναι ξαναζεσταμένο φαγητό. Πολύ πιο ποιοτικό στο εσωτερικό του και εξωτερικά μοιάζει με limo! Ίσως να το προτιμούσα από ένα Α4 (δεδομένης και της διαφοράς στην τιμή τους)

Link to comment
Share on other sites

Το S60 το εχω δει. Εμφανισικά θα το ελεγα ομορφο. Μεσα ειναι αρκετα ποιοτικό (ποιοτικότερο σε αισθηση πλαστικων σε σχεση με το passat). O χωρος αποσκευων αστειος, αν καποιος εχει οικογενεια. Βεβαια η εκδοση με τα 25300 του s60 δεν υπαρχει στην πραγματικότητα, μαλλον για τρικ του marketing μου μοιαζει. Οι πωλητες της volvo την προσπερνανε =@ Αρκετα φτωχη που αν προσθεσεις τα απαραιτητα extra παει πανω απο 28.000. Η volvo χρεώνει το μεταλλικο χρωμα 915 ευρω!!!! Στα λεφτα αυτά προτεινω passat 1.8 tsi :clapping:

Link to comment
Share on other sites

Το S60 το εχω δει. Εμφανισικά θα το ελεγα ομορφο. Μεσα ειναι αρκετα ποιοτικό (ποιοτικότερο σε αισθηση πλαστικων σε σχεση με το passat). O χωρος αποσκευων αστειος, αν καποιος εχει οικογενεια. Βεβαια η εκδοση με τα 25300 του s60 δεν υπαρχει στην πραγματικότητα, μαλλον για τρικ του marketing μου μοιαζει. Οι πωλητες της volvo την προσπερνανε :hi: Αρκετα φτωχη που αν προσθεσεις τα απαραιτητα extra παει πανω απο 28.000. Η volvo χρεώνει το μεταλλικο χρωμα 915 ευρω!!!! Στα λεφτα αυτά προτεινω passat 1.8 tsi =@

Σωστός :clapping:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.