Jump to content
raptis_j

Θορυβος 2500 /3000 Στροφες

Recommended Posts

Εδω και λιγο καιρο ακουω ενα παραξενο θορυβο μεταξυ 2500 και 3000 στροφες,κατι σαν κροταλισμα.Στην αρχη πιστευα οτι ακουγεται απο τον χωρο του κινητηρα αλλα στην WV που το πηγα δεν εδειξε κατι.Αρχιζω να εχω την υποψια οτι ειναι συντονισμος απο κατω απο το αμαξι.Ενας μηχανικος που το ακουσε μου ειπε οτι του ακουγεται σαν μπγιελες..:S αλλος ενας μου ειπε απο την αντλια βενζηνης υψηλης δεν καταλαβα καλα.Το θεμα ειναι οτι το κανει μονο σε αυτο το ευρος των στροφων και μετα 3000 ειναι οκ το αμαξι.

Χωρις να ειμαι σιγουρος πιο εντονα ακουγεται στον χωρο της μηχανης η απο κατω μπροστα απο τους κεντρικους αεραγοωγους!!

Link to comment
Share on other sites

Εδω και λιγο καιρο ακουω ενα παραξενο θορυβο μεταξυ 2500 και 3000 στροφες,κατι σαν κροταλισμα.Στην αρχη πιστευα οτι ακουγεται απο τον χωρο του κινητηρα αλλα στην WV που το πηγα δεν εδειξε κατι.Αρχιζω να εχω την υποψια οτι ειναι συντονισμος απο κατω απο το αμαξι.Ενας μηχανικος που το ακουσε μου ειπε οτι του ακουγεται σαν μπγιελες..:S αλλος ενας μου ειπε απο την αντλια βενζηνης υψηλης δεν καταλαβα καλα.Το θεμα ειναι οτι το κανει μονο σε αυτο το ευρος των στροφων και μετα 3000 ειναι οκ το αμαξι.

Χωρις να ειμαι σιγουρος πιο εντονα ακουγεται στον χωρο της μηχανης η απο κατω μπροστα απο τους κεντρικους αεραγοωγους!!

κατι σαν κι αυτό : http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=37834 ?

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

κατι σαν κι αυτό : http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=37834 ?

Δεν μου κανει σαν σκουριασμενη κουνια οπως περιγραφεται στο topic.Kανει 1 κροταλισμα παραξενο που ξεκιναει απο τις 2300 και κορυφονεται στις 2900 και μετα σταματαει(κατι σαν να ακουγεται η μηχανη σε 2ο χρονο).Το κανει μονο εν κινησει και οχι σταματημενο οταν πατας γκαζι.Παντως στις χαμηλες μεχρι τις 3000 δεν τραβαει οπως πριν.Που μπορει να ειναι και συνδιασμος προβληματων..... :getlost:

Link to comment
Share on other sites

πυρακια???

Λες ?? Βαζω 100αρα racing εδω και 5 γεμισματα ,δεν θα ειχε σταματησει?? Νομιζω πως το κανει πιο εντονα πλεον και μου κανει και κατι misfires μεχρι τις 3500 και μετα αρπαζει.H μηχανη κανει γενικα πιο εντονο θορυβο τελευταια και στο ρελαντι ενω εχω αλλαξει προσφατα φιλτρο βενζηνης εχει κομπιασματα... :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Λες ?? Βαζω 100αρα racing εδω και 5 γεμισματα ,δεν θα ειχε σταματησει?? Νομιζω πως το κανει πιο εντονα πλεον και μου κανει και κατι misfires μεχρι τις 3500 και μετα αρπαζει.H μηχανη κανει γενικα πιο εντονο θορυβο τελευταια και στο ρελαντι ενω εχω αλλαξει προσφατα φιλτρο βενζηνης εχει κομπιασματα... :wacko:

σε αυτες τις στροφες που το ακους ειναι πολ πιθανο να ειναι πυρακια.... αλλα με 100αρα και πυρακια??? :wacko: σου βαζει σιγουρα 100αρα.. δοκιμασε και απο αλλο πρατηριο 100αρα δε χανεις κατι..

Link to comment
Share on other sites

βαλε πρωτα σε αλλο πρατηριο 2-3 γεμισματα και μετα αν δε δεις διαφορα συνεχισε με ενισχυτικο .. δε παθαινει τιποτα για μια φορα

Link to comment
Share on other sites

geia sas paidia....exw kai egw ena paromoio provlima....akouw ena tetoio ixo ekei peripou pou les kai esu alla kai stis 1500 peripou....mou exoun pei kai emena diafora alla den exw dokimasei na allaksw kati apo auta....mipws emathes esu kati??vrikes kamia akri...?!!?exw to 1.4 me ta 140,to 5ari...to akouw kai otan anevainoun kai otan kateuainoun oi strofes mono otan anevainoun arga...an anevoun grigora oi strofes den akougetai...egw prosopika to akouw apo tin kampina...apo eksw den ton ksexwrizw.....ta exw vgalei ola ta pragmata den einai kati apo auta pou exw mesa stin kampina...ektos kai an einai katw apo to tablo...alla nomizw einai mixaniko....san sugxronismos....skeftika mipws akougetai kai apo tin anartisi alla den to epsaksa...

Edited by Axouri46
Link to comment
Share on other sites

Ο θορυβος ακουγετε οταν μπενεις χαλαρα σε αυτες τις στροφες και αντιθετα οταν ρολαρεις ξανακουγετε???

Οταν γκαζωνεις πχ απο τις 1500 τερμα γκαζι ξανακουγετε???

Πιο πολυ ακουγετε σε ανηφορα.π.χ αν ξεκινησω χαλαρα και πατησω την 2αρα χαλαρα και την κρατησω στις 2700 με 3000 ακουγεται πιο πολυ μετα σταματαει η τουλαχιστον δεν το ακουω . Αν το σκισω απο 1η, 2αρα, δεν ακουγεται η λογου του θορυβου της μηχανης το σκεπαζει..

Link to comment
Share on other sites

Πιο πολυ ακουγετε σε ανηφορα.π.χ αν ξεκινησω χαλαρα και πατησω την 2αρα χαλαρα και την κρατησω στις 2700 με 3000 ακουγεται πιο πολυ μετα σταματαει η τουλαχιστον δεν το ακουω . Αν το σκισω απο 1η, 2αρα, δεν ακουγεται η λογου του θορυβου της μηχανης το σκεπαζει..

exeis paratirisei an exei diafora otan einai zesto i kruo...?!?!?!

den kserw ti simainei alla epeidi kai emena me rwtisan oi mixanikoi pou to piga,kapoio logo tha paizei...otan eisai stamatimenos kai patas gazi etsi xalara to kanei...?!?!!?

nomizw paizoun rolo auta pou se rwtaw...mou ta rwtisan kai emena....

Link to comment
Share on other sites

exeis paratirisei an exei diafora otan einai zesto i kruo...?!?!?!

den kserw ti simainei alla epeidi kai emena me rwtisan oi mixanikoi pou to piga,kapoio logo tha paizei...otan eisai stamatimenos kai patas gazi etsi xalara to kanei...?!?!!?

nomizw paizoun rolo auta pou se rwtaw...mou ta rwtisan kai emena....

Χωρις ταχυτητα δεν κανει θορυβο.Οταν ειναι κρυο ισως λιγο παραπανω αλλα μπορει να ειναι και η ιδεα μου.

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να σε φοβισω σε ρωταω γιατι το 4αρι το 1600 που ειχα οταν χτυπουσε μπιελα ακουγοταν σε καπιο φασμα στρωφων μεταξυ 2-3000 στο ανεβαζμα και στο ρολαριζμα αλλα στο γκαζωμα δεν ακουγοταν,

Αν εχεις υποψια για μπιελα, αν βγει το καρτερ φενετε αν εχουν κενα οι μπιελες και αλαζοντας τα κουζινετα σωζετε το μοτερ, εγω δεν το ειχα σωσει.!! :) εκανε κραου χωρις να χειροτερεψει περισοτερο ο θορυβος, παρα μονο μια μερα πριν, και μετα το κραου!

να φανταστω οτι σε σενα ακουγοταν οσο ανεβαινε η ταχυτητα και πιο πολυ,ε...?!?!?απο οσο ξερω οταν ειναι μπιελα ετσι γινετε...στισ ιδιεσ στροφεσ αλλα σε πιο μεγαλεσ ταχυτητες γινοταν πιο δυνατοσ...??

το ακουγες πολυ καιρο πριν σου βγαλει τη ζημια...?!!?εγω το ακουω περιπου 5 μηνες και ειναι σταθερος...

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να σε φοβισω σε ρωταω γιατι το 4αρι το 1600 που ειχα οταν χτυπουσε μπιελα ακουγοταν σε καπιο φασμα στρωφων μεταξυ 2-3000 στο ανεβαζμα και στο ρολαριζμα αλλα στο γκαζωμα δεν ακουγοταν,

Αν εχεις υποψια για μπιελα, αν βγει το καρτερ φενετε αν εχουν κενα οι μπιελες και αλαζοντας τα κουζινετα σωζετε το μοτερ, εγω δεν το ειχα σωσει.!! :) εκανε κραου χωρις να χειροτερεψει περισοτερο ο θορυβος, παρα μονο μια μερα πριν, και μετα το κραου!

Οπως εγραψα σε πιο πανω post ενας εμπειρος μαστορας οταν το πηγα να to δει για δισκο/πλατω και το εκανε βολτα παρατηρησε αυτο το θορυβο και μου ειπε οτι ακουγεται σαν μπιελες...

Υ.Γ Οταν ειναι κλειστα τα παραθυρα ακουγεται με ανοιχτα δεν ακους και πολλα αρα συμπεραινω τςρα που χιμωνιασε το ακουω αλλα μπορει να το κανει καιρο... :startle:

Link to comment
Share on other sites

Οπως εγραψα σε πιο πανω post ενας εμπειρος μαστορας οταν το πηγα να to δει για δισκο/πλατω και το εκανε βολτα παρατηρησε αυτο το θορυβο και μου ειπε οτι ακουγεται σαν μπιελες...

Υ.Γ Οταν ειναι κλειστα τα παραθυρα ακουγεται με ανοιχτα δεν ακους και πολλα αρα συμπεραινω τςρα που χιμωνιασε το ακουω αλλα μπορει να το κανει καιρο... :)

μια απο τις γνωμες που πηρα και εγω ηταν αυτη που ειπες.....οτι ειναι σαν...αλλα μετα μου ειπε οτι ετσι λειτουργει κανονικα....δεν ακουγε δλδ κατι τετοιο...!!!απλα ιταν σαν αυτο....!!!

και αθτο με τα παραθυρα επεισης ισχυει το ιδιο..!!και χωρισ μουσικη...φιλε μου την παρασκευη μπορει να ξανα παω...αν μαθω κατι τηα σε ενημερωσω....!!!τα περισσοτερα που ειπες ειναι ιδια με μενα...!!ελπιζω να το βρουμε γτ ειναι πολυ σπαστικο και φοβαμαι κιολας μη κανει κανενα οτιδηποτε κρακ που ειπε και ο jim...!!!

Link to comment
Share on other sites

λοιπον φιλε μου jim...σαμερα το πηγα(σε ενα αλλο που εχω ακουσει και απο εδω και απο γνωστουσ μου πολυ καλα λογια) και μου το γυρισε μεσα σε 2-3 ωρες...μου ειπε οτι το αμαξι ειναι αψογο....ελεγξε τα παντα...και εγκεφαλο και ανοιξε και λιγο να δει αν ειναι ο ημαντας...μου ειπε παλι οτι το εχει ακουσει σε αρκετα αμαξια....ειναι κατι που το κανουν γενικα αυτοι οι κηνητηρες γιατι ειναι γενικα θορυβωδης....!!!μου ειπε οτι την πρωτη φορα που το ακουσαν νομιζαν οτι ειναι μπιελα αλλα δεν ειναι...!!!μου ειπε οτι θα ρωτησει και στην αντιπροσωπια αυριο μηπωσ και γινετε κατι για να σταματησεις,αλλα μαλλον δε θα γινετε κατι....μου ειπε και οτι δεν υπαρχει θεμα να βγαλει καποιο προβλημα...αυτα μου ειπε αυτα σου λεω...

Link to comment
Share on other sites

Να δοκιμασω να βαλω 100αρα σε αλλο πρατηριο και στο γεμισμα να ριξω και ενα μπουκαλακι ενισχυτικο? η θα το ανατιναξω?? :(

είναι το τρίτο στην σειρά που αλλάζω compressor .. και δεν θυμάμαι πραγματικά πόσες τρόμπες νερού ,, εάν θες να μιλήσουμε με pm να το δω και να σου πω χωρίς καμία χρηματική επιβάρυνση φυσικά

είναι το τρίτο στην σειρά που αλλάζω compressor .. και δεν θυμάμαι πραγματικά πόσες τρόμπες νερού ,, εάν θες να μιλήσουμε με pm να το δω και να σου πω χωρίς καμία χρηματική επιβάρυνση φυσικά

Απλά τώρα που είμαι ήρεμος και έχω χρόνο όταν ακούς αυτόν τον θόρυβο μετά τις 3000 σταματάει η συνεχίζει ???

Edited by doumasj
Link to comment
Share on other sites

είναι το τρίτο στην σειρά που αλλάζω compressor .. και δεν θυμάμαι πραγματικά πόσες τρόμπες νερού ,, εάν θες να μιλήσουμε με pm να το δω και να σου πω χωρίς καμία χρηματική επιβάρυνση φυσικά

Απλά τώρα που είμαι ήρεμος και έχω χρόνο όταν ακούς αυτόν τον θόρυβο μετά τις 3000 σταματάει η συνεχίζει ???

Σταματαει η τουλαχιστον δεν το ακουω μετα τις 3000.Μενω Αρτα οποτε χλωμο να το δεις αμεσα.Ευχαριστω πολυ παντως.

:frantics:

Link to comment
Share on other sites

μονο μεταξυ 2-3000 στροφες ψιλα τιποτα, ισως ψιλα να μην ακουγοταν γιατι γινοταν ποιο θορυβοδες το μοτερ αλλα μεταξυ 2-3000 ακουγοταν εντονα, 1 χρονο σχεδον κρατησε, ο μηχανικος το απεδωσε 1ον σε υπερβολικο στροφαρηζμα και 2ο μηπως επειδη τελευταια επηδη εκαιγα λαδια και συμπηρωνα μονο οταν αναβε η λυχνια οτι λυπει 1 λιτρο απο τον κινητηρα, πολες φορες αυτο το λαμπακι μου αναβε πατημενος εθνικη και εγω δεν εκοβα απλα συνεχιζα φετες, και λεει μηπως επειδη δουλευε ψιλα με 1 λιτρο λιγοτερο δεν μπορουσε να λυπανθει σωστα...

μετα δηλαδη σταματησε χωρις να αλλαξεις τιποτα...???

Link to comment
Share on other sites

Φίλε και εγώ με ένα fsi 1.6 άκουω θόρυβο κάπου ανάμεσα 2200-2900. Μου κάνει για πυρακια ο θορυβος. Έχω αλλάξει ένα σκασμο πρατήρια και τίποτα. Φυσικά βάζω μόνο κατοσταρα. Στα συνεργεία λένε όλα καλά μια χαρά το μοτερακι. Αφού μου λένε όλα καλά λοιπόν και εγώ το έχω σχεδόν 2 χρόνια να ακούγονται πυρακια και όντως δεν έχει πάθει τίποτα. Απλά περιμένω ποτέ θα βγάλει το μοτέρ χέρι με λευκή σημαία να πει παραδινομαι.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε και εγώ με ένα fsi 1.6 άκουω θόρυβο κάπου ανάμεσα 2200-2900. Μου κάνει για πυρακια ο θορυβος. Έχω αλλάξει ένα σκασμο πρατήρια και τίποτα. Φυσικά βάζω μόνο κατοσταρα. Στα συνεργεία λένε όλα καλά μια χαρά το μοτερακι. Αφού μου λένε όλα καλά λοιπόν και εγώ το έχω σχεδόν 2 χρόνια να ακούγονται πυρακια και όντως δεν έχει πάθει τίποτα. Απλά περιμένω ποτέ θα βγάλει το μοτέρ χέρι με λευκή σημαία να πει παραδινομαι.

ελπιζω να μην γινει ουτε σε σενα ουτε σε μενα ουτε σε κανενα....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.