Jump to content
yositosi

Passat Cc Revo2

Recommended Posts

Αν μιλάς γι αυτό το surging τότε ok. Όντως μπορεί να έχει διαφορά.

Εγώ εννοούσα το "αλλο", το κακο, που συμβαίνει όταν ανεβάζεις μεγάλες πιέσεις στα χαμηλά, πιέσεις που δεν μπορεί να "απορροφήσει" το μοτέρ. :thumbsup:

Βασικά η απορία μας στα πλαίσια της "φιλοσοφικής συζήτησης" είναι το πως ακριβώς έχει επικρατήσει η "εμμονή" (αν μου επιτρέπεται η χρήση του όρου) να εφαρμόζονται σε TSi μοτέρ, προσεγγίσεις που εφαρμοζόντουσαν σε TFSi! Κάπου εκεί δεν το καταλαβαίνω μιας και πολύ απλά ο TSi αποτελεί ΕΝΤΕΛΩΣ διαφορετικό κινητήρα. Νέο μπλοκ, νέα προσέγγιση και σε όλους τους τομείς βελτιωμένος δραματικά από τον TFSi ο οποίος και ήταν πρακτικά η "πρώτη υλοποίηση" του VAG χρησιμοποιώντας τους κορμούς (μπλοκ) των 20VT!

Και για να το κάνω πιο λιανά, δεν το θεωρώ τυχαίο ότι π.χ. σε TSi ακόμα έκδοση Κ04 ΔΕΝ βγήκε, παρά το ότι σχεδιαστικά σαν μοτέρ έχει πολύ πιο μεγάλα περιθώρια απόδοσης (κοινώς τα ίδια άλογα θα βγούν πιο ξεκούραστα και άρα πιο οικονομικά κτλ κτλ) σε σύγκριση με τα ακόμα και σήμερα παραγόμενα TFSi των εκδόσεων R (CupraR/S3/Rocco R) :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Πρίν από κάμποσο καιρό παρήγγειλα το BSH competition catch can για Tsi.

Σε 12 μέρες το είχα στα χέρια μου:

20110629120425.jpg

Uploaded with ImageShack.us

20110629120651.jpg

Uploaded with ImageShack.us

20110629120928.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Εχθές το πέρασα!

Και το αποτέλεσμα.... ( Να ευχαριστήσω τον Βαγγέλη Γιαπαλή για τον χρόνο και κόπο του μιας και στο συνεργείο του έγινε όλη η δουλειά! ) με relocation στις αναθυμιάσεις βενζίνης, αφού βοηθούσε ο χώρος που περίσσευε από το ΟΕΜ φιλτροκούτι!

Τσε τσου Κρητικάτσηδες http://www.cheiloudakis.gr που με στείλαν το μπαφοκούτι σβέλτα....

20110701125526.jpg

Uploaded with ImageShack.us

20110701125825.jpg

Uploaded with ImageShack.us

20110701125837.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Λίγο πρίν την τελική τοποθέτηση:

20110701122115.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Και τα σημεία ''επέμβασης'':

65386715.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Το τελικό αποτέλεσμα:

20110701164137.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Edited by Dikonou
Link to comment
Share on other sites

Πρίν από κάμποσο καιρό παρήγγειλα το BSH competition catch can για Tsi.

Σε 12 μέρες το είχα στα χέρια μου:

20110629120425.jpg

Uploaded with ImageShack.us

20110629120651.jpg

Uploaded with ImageShack.us

20110629120928.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Εχθές το πέρασα!

Και το αποτέλεσμα.... ( Να ευχαριστήσω τον Βαγγέλη Γιαπαλή για τον χρόνο και κόπο του μιας και στο συνεργείο του έγινε όλη η δουλειά! ) με relocation στις αναθυμιάσεις βενζίνης, αφού βοηθούσε ο χώρος που περίσσευε από το ΟΕΜ φιλτροκούτι!

Τσε τσου Κρητικάτσηδες http://www.cheiloudakis.gr που με στείλαν το μπαφοκούτι σβέλτα....

20110701125526.jpg

Uploaded with ImageShack.us

20110701125825.jpg

Uploaded with ImageShack.us

20110701125837.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Λίγο πρίν την τελική τοποθέτηση:

20110701122115.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Και τα σημεία ''επέμβασης'':

65386715.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Το τελικό αποτέλεσμα:

20110701164137.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Τι ακριβώς κάνει αυτό που έβαλες?????

Link to comment
Share on other sites

Αποτρέπει τις αναθυμιάσεις από το να πέφτουν στην πολλαπλή εισαγωγής δημιουργώντας κύκλωμα που τις μεταφέρει εκτός εισαγωγής σε δοχείο αναθυμιάσεων.. και μάλιστα ''κλείνει'' και το κύκλωμα μεταφέροντας και τις αναθυμιάσεις από το πίσω μέρος, αυτές που πέφτουν στην εισαγωγή και τουρμπίνα, με αποτέλεσμα λιγότερες επικαθίσεις στις βαλβίδες εισαγωγής.

Edited by Dikonou
Link to comment
Share on other sites

Αποτρέπει τις αναθυμιάσεις από το να πέφτουν στην πολλαπλή εισαγωγής δημιουργώντας κύκλωμα που τις μεταφέρει εκτός εισαγωγής σε δοχείο αναθυμιάσεων.. και μάλιστα ''κλείνει'' και το κύκλωμα μεταφέροντας και τις αναθυμιάσεις από το πίσω μέρος, αυτές που πέφτουν στην εισαγωγή και τουρμπίνα, με αποτέλεσμα λιγότερες επικαθίσεις στις βαλβίδες εισαγωγής.

Ρώτησες αν χρειάζεται στα ευρωπαικά μοντέλα? Σε ρωτάω διότι μου προκάλεσε μεγάλη εντύπωση το ότι η Forge έδινε αντίστοιχο κιτ αν μπεις την "Αμερικάνικη" έκδοση της σελίδας τους, ενώ δεν το έδινε στην αντίστοιχη ευρωπαική :heart:

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω όχι, αλλά το έχει ως προιόν η BSH για Tsi μοτέρ......για τα Α3....

http://www.bshspeedshop.com/bshstore/products/BSH-TSI-Competition-Catch-Can-.html

και βλέποντας την λαδίλα που είχε ξεκουμπώνοντας τον σωλήνα που πάει πολλαπλή εισαγωγής και βλέποντας το λάδι δεν το πολυσκέφτηκα να σου πώ την μαύρη αλήθεια...

Link to comment
Share on other sites

Λάδι επίσης είχε στο κολάρο πίσω στην εισαγωγή στην ένωση με την τουρμπίνα, όχι τρελά πράγματα, αλλά είχε μια ποσότητα.... Τώρα πλέον αυτά σε ένα αρκετό ποσοστό πλέον μεταφέρονται εκτός. Φαντάσου στην πολλαπλή μπροστά με το μικρό δαχτυλάκι βάζοντάς το μέσα στο στόμιο δεν είχε απλά αναθυμιάσεις, αλλά αρκετή ποσότητα. Εκεί ανησύχησα πιο πολύ... ελπίζω να το βοήθησα το μοτεράκι.

Link to comment
Share on other sites

Μπηκα κι εγω στο club των stage 2.

Στα πρωτα 120 χλμ που εχω κανει μεχρι τωρα νιωθω οτι η λειτουργια με μεγαλο φορτιο κατα το πατημα με 5η ή 6η απο 2500 σαλ ειναι πολυ πιο ομαλη και το τραβηγμα πιο δυνατο μεχρι τις 7000 σαλ του κοφτη.

Το over ειναι γυρω στο 1,6 bar (απο το μπαρομετρο) στις 5000 σαλ εχω 1,2 bar, στις 6000 εχω 1 bar, στις 7000 εχω 0,6 bar.

Υπολογιζω (και με τη χρηση του butt dyno του VImonitor) οτι ειμαι γυρω στα 250 αλογα, μια χαρα δηλαδη με stage 2 - setting 2.

Την Ανοιξη θα κανω και μια δυναμομετρηση ετσι για να δω τι πιανει ακριβως... :db:

Link to comment
Share on other sites

Μπηκα κι εγω στο club των stage 2.

Στα πρωτα 120 χλμ που εχω κανει μεχρι τωρα νιωθω οτι η λειτουργια με μεγαλο φορτιο κατα το πατημα με 5η ή 6η απο 2500 σαλ ειναι πολυ πιο ομαλη και το τραβηγμα πιο δυνατο μεχρι τις 7000 σαλ του κοφτη.

Το over ειναι γυρω στο 1,6 bar (απο το μπαρομετρο) στις 5000 σαλ εχω 1,2 bar, στις 6000 εχω 1 bar, στις 7000 εχω 0,6 bar.

Υπολογιζω (και με τη χρηση του butt dyno του VImonitor) οτι ειμαι γυρω στα 250 αλογα, μια χαρα δηλαδη με stage 2 - setting 2.

Την Ανοιξη θα κανω και μια δυναμομετρηση ετσι για να δω τι πιανει ακριβως... :db:

Βλέπω μπαίνεις στο club το πολών αλόγων...

Αν θυμάμαι όμως ποιο παλιά ήσουν απόλυτα ικανοποιημένος από τα άλογα που είχες και έλεγες δεν θα το βελτιώσεις...

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω μπαίνεις στο club το πολών αλόγων...

Αν θυμάμαι όμως ποιο παλιά ήσουν απόλυτα ικανοποιημένος από τα άλογα που είχες και έλεγες δεν θα το βελτιώσεις...

Γιατι τα 230 ηταν λιγα και τωρα τα 250 ειναι πολλα;

Απλα μου ειπαν οτι θα καιω λιγοτερο, γι'αυτο το εκανα Revo2!

Υπογραφη

"-Τι εχεις μεσα ρε φιλε;

-Λουκανικουμπα, λαχανο, καροτο, κρεμυδι βρασμενο για οσους εχουν προσωπο, ωμο για οσους δεν εχουν - σε κοβω να μην εχεις - ΟΜΟΡΦΑΝΤΡΑ μου! Θα σου βαλω και σως για να γλυστραει καλυτερα...

- Βαλε δυο ΑΠ'ΟΛΑ!

Καλα Χριστουγεννα!

Link to comment
Share on other sites

Για κάποιους είναι λίγα και για άλλους είναι υπερβολικά παρα πολλά.

Link to comment
Share on other sites

Για κάποιους είναι λίγα και για άλλους είναι υπερβολικά παρα πολλά.

Κοιτα, βασικα ολα εχουν να κανουν με τη ροπη στο οβερ και οχι με τα αλογα ψηλα.

Και βλεπω οτι πανω απο 350-360 Nm στα χαμηλα για το συγκεκριμενο αμαξι ειναι οριακα για το στησιμο του (ουτε DCC ουτε αλλη αναρτηση το σωζει).

Οποτε τα 230 ή τα 250 αλογα στα ψηλα δεν παιζουν και πολυ ρολο στη συμπεριφορα του κατα την επιταχυνση.

Φανταζομαι οτι τα 450 Nm στις χαμηλομεσαιες κανουν το αμαξι σχεδον ακυβερνητο κατα την επιταχυνση...

Link to comment
Share on other sites

Μπηκα κι εγω στο club των stage 2.

Στα πρωτα 120 χλμ που εχω κανει μεχρι τωρα νιωθω οτι η λειτουργια με μεγαλο φορτιο κατα το πατημα με 5η ή 6η απο 2500 σαλ ειναι πολυ πιο ομαλη και το τραβηγμα πιο δυνατο μεχρι τις 7000 σαλ του κοφτη.

Το over ειναι γυρω στο 1,6 bar (απο το μπαρομετρο) στις 5000 σαλ εχω 1,2 bar, στις 6000 εχω 1 bar, στις 7000 εχω 0,6 bar.

Υπολογιζω (και με τη χρηση του butt dyno του VImonitor) οτι ειμαι γυρω στα 250 αλογα, μια χαρα δηλαδη με stage 2 - setting 2.

Την Ανοιξη θα κανω και μια δυναμομετρηση ετσι για να δω τι πιανει ακριβως... :db:

βασιλη να σε γερος καινα το χαιρεσαι φιλε .απλως εισαι λιγο υπερβολικος δεν μπορει με την καμια να εχει 1 μπαρ στις 6000 εκτος και εαν εχεις σφυξει 15 στροφες την gate καπιο λαθος κανεις δεστο ξανα φιλε να εχεις 0,8 κατι γινετε αλλα 1 μπαρ το ξανα λεω με τιποτα εχω ιδιο σεταπ εχω σφυξει και παλι τοσο δεν βλεπω καπου θα μπερδευεσαι εκτος και εαν λες οτι 1 μπαρ στις 6000 σαν ζιτουμενη εκει να τοσο εχει αλλα να την πιανεις κιολας ,με τιποτα και πιστεψε οτι εαν εχεις 1 μπαρ που δεν εχεις και με 30 μοιρες αβανς εσυ πρεπει να βγαλεις 270+ απο αλογα.ολα αυτα φιλικα απλως καπου εχεις μπερδευτει φιλε

Edited by tasossline t
Link to comment
Share on other sites

βασιλη να σε γερος καινα το χαιρεσαι φιλε .απλως εισαι λιγο υπερβολικος δεν μπορει με την καμια να εχει 1 μπαρ στις 6000 εκτος και εαν εχεις σφυξει 15 στροφες την gate καπιο λαθος κανεις δεστο ξανα φιλε να εχεις 0,8 κατι γινετε αλλα 1 μπαρ το ξανα λεω με τιποτα εχω ιδιο σεταπ εχω σφυξει και παλι τοσο δεν βλεπω καπου θα μπερδευεσαι εκτος και εαν λες οτι 1 μπαρ στις 6000 σαν ζιτουμενη εκει να τοσο εχει αλλα να την πιανεις κιολας ,με τιποτα και πιστεψε οτι εαν εχεις 1 μπαρ που δεν εχεις και με 30 μοιρες αβανς εσυ πρεπει να βγαλεις 270+ απο αλογα.ολα αυτα φιλικα απλως καπου εχεις μπερδευτει φιλε

Τασο να'σαι καλα ευχαριστω.

Τις τιμες τις εβλεπα στο μπαρομετρο σε δοκιμη με 4η οποτε επρεπε να βλεπω και το δρομο...

Το πιθανοτερο ειναι να κανω λαθος για τις τιμες στις 6000 και 7000 σαλ, μπορει να ηταν 0,9 και 0,5 αντιστοιχα, απλα ειχα πολλα χιλιομετρα κι εριχνα κλεφτες ματιες!

Θα το λογκαρω με VAGCOM για να'μαστε σιγουροι.

Καλα Χριστουγεννα!

Link to comment
Share on other sites

Τασο να'σαι καλα ευχαριστω.

Τις τιμες τις εβλεπα στο μπαρομετρο σε δοκιμη με 4η οποτε επρεπε να βλεπω και το δρομο...

Το πιθανοτερο ειναι να κανω λαθος για τις τιμες στις 6000 και 7000 σαλ, μπορει να ηταν 0,9 και 0,5 αντιστοιχα, απλα ειχα πολλα χιλιομετρα κι εριχνα κλεφτες ματιες!

Θα το λογκαρω με VAGCOM για να'μαστε σιγουροι.

Καλα Χριστουγεννα!

αυτο πες εγω θα σου πω ποσο εχεις εισαι κοντα στα 0,8-0,85 μαξ απλως επειδη εχεις για πολυ ωρα 0,9-1 μπαρ μεχρι και τις 5800 λες καπυ εκει θα ειναι αλλα να ξες μετα απ εκει πεφτει τοσο που σου λεω 0,8-0.85 το πλυ δυσκολο αλλα ισως απο εκει και περα κοφτη εισαι 0,6-0,65 εφοσον εχεις 0,8-0,85 στις 6000 δεστο παλι βασιλη και θα το δεις και μονος σου αυτο που λεω .και παλι να σε γερος και να το χαιρεσαι
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα, βασικα ολα εχουν να κανουν με τη ροπη στο οβερ και οχι με τα αλογα ψηλα.

Και βλεπω οτι πανω απο 350-360 Nm στα χαμηλα για το συγκεκριμενο αμαξι ειναι οριακα για το στησιμο του (ουτε DCC ουτε αλλη αναρτηση το σωζει).

Οποτε τα 230 ή τα 250 αλογα στα ψηλα δεν παιζουν και πολυ ρολο στη συμπεριφορα του κατα την επιταχυνση.

Φανταζομαι οτι τα 450 Nm στις χαμηλομεσαιες κανουν το αμαξι σχεδον ακυβερνητο κατα την επιταχυνση...

450Nm το κάνουν όπλο και εκτελεί ανηποψήαστους...:)

Link to comment
Share on other sites

450Nm το κάνουν όπλο και εκτελεί ανηποψήαστους... :)

Μονο ρολαριστα και σε ευθεια...

Γιατι στα στροφιλικια και ιδιαιτερα τα κλειστα ειναι για κλαματα :sad:

Μονο μια τετρακινηση το σωζει.

Δυστυχως οτι δινεις παιρνεις σ'αυτη τη ζωη... :sorry:

Link to comment
Share on other sites

Μονο ρολαριστα και σε ευθεια...

Γιατι στα στροφιλικια και ιδιαιτερα τα κλειστα ειναι για κλαματα :sad:

Μονο μια τετρακινηση το σωζει.

Δυστυχως οτι δινεις παιρνεις σ'αυτη τη ζωη... :sorry:

Μα το CC δεν είναι για στροφηλίκια δεν είναι αυτός ο χαρακτήρας του αλλά για άνετα γρήγορα ταξήδια.

Εκεί το πάτημα που έχει είναι πολύ καλό.

Link to comment
Share on other sites

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ Κ ΠΑΝΤΑ ΚΑΛΑ ΒΑΣΙΛΗ!!!ΝΑ ΣΑΙ ΚΑΛΑ ΝΑ ΤΟ ΧΑΙΡΕΣΑΙ ΤΟ st2 CC ΣΟΥ!!!!ΚΑΛΟΤΑΞΙΔΟ!!!!!!!

.......αγαπουλα........ΠΟΥΛΑ!!!!!

Χρονια πολλα σ'εσενα και την οικογενεια σου αγαπητε Αντωνη, ευχαριστω για τις ευχες!

Εχεις PM

Link to comment
Share on other sites

βασιλη καλημερα ρε φιλε χρονια πολλα τελικα μετρησες ?ειδες ποσο πιεση κρατας?

Χρονια πολλα Τασο, εχω ενα θεμα με το VAGCOM και προσπαθω να το λυσω. Μετα θα μετρησω τα παντα...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.