Jump to content
Sarul

Ερωτηση Για Mercedes ...

Recommended Posts

SLK R171 250 με 204 άλογα δεν υπάρχει.

Κουδουνίστρα δεν έχει χαρακτηριστεί μόνο από τους εμπόρους και τους επισκευαστές αλλά ακόμη και από τους κατόχους. Τόσα χρόνια σε mb fora, δεν έχω βρει άνθρωπο που να μην είχε θέμα τριγμών. Να ενημερώσω λοιπόν ότι οι τριγμοί έρχονται κυρίως από την οροφή και τον μηχανισμό της, αλλά έχουν παρατηρηθεί και σε πολλά ακόμη σημεία.

μιλω για το νεο slk που περιμενω!

Link to comment
Share on other sites

μιλω για το νεο slk που περιμενω!

Ναι, συμφωνώ, απλά ο φίλος παραπάνω ρωτούσε για το R171 :flowers:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μένα...

Από την εμπειρία μου σε Mercedes C200 W204 του 2008 έχω να πω ότι είναι αρκετά αξιόπιστα.

Όντως τα διαστήματα service όπως προανέφερε κάποιος είναι μεγάλα, αλλά και το κόστος σε αυτά δεν είναι πολύ μεγαλύτερο από το Golf V.

Μεγάλη διαφορά σε τιμές έχει στα αξεσουάρ τα οποία βέβαια είναι προεραιτικά.

Προσωπικά το Mercedes δεν μου έχει παρουσιάσει κανένα πρόβλημα σε αντίθεση με το Golf το οποίο για 15 μήνες το έτρεχα στα συνεργεία.

Το Mercedes διαθέτει αυτόματο σασμάν και ηλεκτρονική ανάρτηση και έχει περίπου 35.000 χλμ χωρίς πραγματικά κανένα πρόβλημα ούτε σε κουμπάκι.

Θεωρώ ότι καμιά φορά είναι λαχείο το τι προβλήματα θα σου βγάλει ένα αυτοκίνητο, γι'αυτο κ δίνω μεγάλη βάση στην εξυπηρέτηση των συνεργείων.

Από τη VW είμαι απολύτως απογοητευμένος μιας και περαν του ότι μου παρέδωσαν ξαναβαμένο αυτοκίνητο, τις περισσότερες ζημιές που έπαθε το Golfακι τις προκαλούσαν εκεί.

Κάτι τέτοιο ποτέ δεν συνάντησα μέχρι σήμερα στη Mercedes.

Σίγουρα μια Mercedes έχει ακριβότερα ανταλλακτικά αλλά πάντα χωρίς τραγική διαφορά απο ένα Audi.

Εγώ προσωπικά με group vag δεν θα ξαναμπλέξω ποτέ.

:unsure::wacko::whistling:

Edited by papadogiorgas
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μένα...

Από την εμπειρία μου σε Mercedes C200 W204 του 2008 έχω να πω ότι είναι αρκετά αξιόπιστα.

Όντως τα διαστήματα service όπως προανέφερε κάποιος είναι μεγάλα, αλλά και το κόστος σε αυτά δεν είναι πολύ μεγαλύτερο από το Golf V.

Μεγάλη διαφορά σε τιμές έχει στα αξεσουάρ τα οποία βέβαια είναι προεραιτικά.

Προσωπικά το Mercedes δεν μου έχει παρουσιάσει κανένα πρόβλημα σε αντίθεση με το Golf το οποίο για 15 μήνες το έτρεχα στα συνεργεία.

Το Mercedes διαθέτει αυτόματο σασμάν και ηλεκτρονική ανάρτηση και έχει περίπου 35.000 χλμ χωρίς πραγματικά κανένα πρόβλημα ούτε σε κουμπάκι.

Θεωρώ ότι καμιά φορά είναι λαχείο το τι προβλήματα θα σου βγάλει ένα αυτοκίνητο, γι'αυτο κ δίνω μεγάλη βάση στην εξυπηρέτηση των συνεργείων.

Από τη VW είμαι απολύτως απογοητευμένος μιας και περαν του ότι μου παρέδωσαν ξαναβαμένο αυτοκίνητο, τις περισσότερες ζημιές που έπαθε το Golfακι τις προκαλούσαν εκεί.

Κάτι τέτοιο ποτέ δεν συνάντησα μέχρι σήμερα στη Mercedes.

Σίγουρα μια Mercedes έχει ακριβότερα ανταλλακτικά αλλά πάντα χωρίς τραγική διαφορά απο ένα Audi.

Εγώ προσωπικά με group vag δεν θα ξαναμπλέξω ποτέ.

:thumbsup::heart::rolleyes:

+1000000000000000000000000000000000000000000

Link to comment
Share on other sites

+1000000000000000000000000000000000000000000

Παμε ολοι για καμια Mercedes ή καμια ΒΜW :thumbsup:

Edited by nikoskallithea
Link to comment
Share on other sites

Νικο τοσα χρονια απο το σεβις της mercedes ητε βολο ητε λαρισα ητε αθηνα που ετυχε να κανω εχω μεινει απολυτα ευχαριστημενος.και απο τιμες και απο εξυπηρετηση.Παντου ενας πελατης εισαι,αλλα εκει σου συμπεριφερονται και σαν ανθρωπο-πελατη.Στις περισοτερες αντιπροσωπειες της vw,δεν ξερω αν πραγματικα ολοι εχουνε πιασει την καλη και δεν εχουν αναγκη απο χρηματα,αλλα σου συμπεριφερονται σαν δημοσιοι υπαλληλοι και μαλιστα υψηλοβαθμοι.ΕΛΕΟΣ το μονο που θελουν να κανουν ειναι να σου βαζουνε εμποδια και να σου δυσκολευουν την εξυπηρετηση.

υ.γ επιβεβαιωνω και εγω πως τα μερσεντες δεν ειναι ζημιαρικα 145000χμ με το c55 και δεν κανει κιχ.μονο τακτικη συντηρηση.

Edited by Ane-fastrabbit
Link to comment
Share on other sites

Σαν οικογένεια έχουμε αλλάξει μέχρι στιγμής 3 merc, όπου εδώ και 7 χρόνια έχουμε ένα w211 kompressor με αρκετά χμ ούτε καν θυμάμαι πόσα έχει, ποτέ μα ποτέ δεν θυμάμαι να είχαμε κανένα πρόβλημα. Και θα συμφωνήσω 100% με τον από πάνω μου, γιατί και στην Κόρινθο και στην Καλαμάτα οι άνθρωποι που μας εξυπηρετούν στα service της αντιπροσωπίας κάθε φορά είναι πραγματικά δίπλα μας.

Link to comment
Share on other sites

όχι, ούτε κάτι τέτοιο ισχύει. Κανονικά κάνει το service του ανά 15k-25k km (ανάλογα του κινητήρα).

εχω μπροστα βιβλιο service θα με τρελανεις?

αν εξεραισεις τα λαδια τα μεγαλα service ειναι οταν σου πα!

Link to comment
Share on other sites

ειναι μια πες και μιση αν θες σκαλα πανω απο bmw και audi...service εχει στα 50.000Km μεχρι τοτε λαδια ελεγχος τακακια κ θγρα φρενων...το λεει το βιβλιαρακι

εχω μπροστα βιβλιο service θα με τρελανεις?

αν εξεραισεις τα λαδια τα μεγαλα service ειναι οταν σου πα!

Και το λιπαντικό, Service θεωρείται φίλε μου. Σε ένα Μ272, ένα Μ271 και ένα CDi υπάρχει στην οικογένεια τα πηγαίνω για Service (είτε λιπαντικό είτε πλήρες) είτε μια φορά το χρόνο, είτε κάθε 25.000km το M272 και κάθε 15.000km το M271. Το CDI (W211) είναι του παππού μου, οπότε τα αλλάζει σε έναν γείτονα μια φορά τον χρόνο. Το λιπαντικό να σας ενημερώσω ότι δεν είναι μόνο φίλτρο λαδιού, αλλά και ρύθμιση του Assyst/Assyst plus, σε κάθε δεύτερο λιπαντικό αλλάζουν υγρά φρένων, φίλτρο καμπίνας και διάφορα άλλα μικροπράγματα. Για περισσότερα κοίτα κι εδώ: http://www.mbclub.gr/forum/index.php?/topic/160-oynaeo/ όπου έχω γράψει κιόλας πολλάκις.

Ερώτηση προς τον δημιουργό του θέματος: Μιλάμε για κάτι συγκεκριμένο ή το θέμα είναι γενικότερο;

Link to comment
Share on other sites

και τι ξερεις εσυ ρε Αλεξ...εδω ο φιλος μας εχει το βιβλιο μπροστα του!!χαχαχαχΑ ρε Ελλαδισταν αθανατο!ολα τα εμαθες και ολα τα ξερεις..(και εγω μεσα στους ξερολες)

Link to comment
Share on other sites

και τι ξερεις εσυ ρε Αλεξ...εδω ο φιλος μας εχει το βιβλιο μπροστα του!!χαχαχαχΑ ρε Ελλαδισταν αθανατο!ολα τα εμαθες και ολα τα ξερεις..(και εγω μεσα στους ξερολες)

και ναι το εχω για καινουργιο μοντελο και λεει οτι λεψ..ελλαδισταν ειναι οσοι νομιζουν οτι ξερουν κσλυτερα απο τη μερσεντες τι θελει το αμαξι

ο αλλεξης τα ειπε καλα τωρα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.