Jump to content
targas

Unitronic Βελτιωση

Recommended Posts

Άρα κατά τα λεγόμενα τα revo είναι λίγο ήπια. Μονο overboost και μετά τίποτα ?

Από που το συμπέρανες αυτό? :drinks:

Τα Revo είναι κατεξοχήν τα πιο "επιθετικά" σε ρυθμίσεις. Εμφαση μεγάλη στα χαμηλά/μεσαία όπου βγάζουν πολύ υψηλή ροπή, και πρακτικά δεν καίγονται για τον τελευταίο ίππο! Αυτό δεν παει να πει ότι ψηλά είναι ψόφια, αλλά σίγουρα δεν είναι σεντονιασμένα μέχρι αηδίας. Συνολικά, τα θεωρούσα, και τα θεωρώ μαζί με τα Uni ως αισθητά τα πιο δυνατά σε σχέση με τις λοιπές "τυποποιημένες" προτάσεις από το εξωτερικό.

Και για να καταλάβεις τι εννοώ. Σε εμένα που είμαι σε κατάσταση Stage2, τις πρώτες μέρες έκανα παράπονα ότι το αμάξι "σβήνει στα υψηλά". Φυσικά στο dyno, αλλά και στο δρόμο, καταλάβαμε ότι τα πάντα ήταν ψευδαίσθηση. Στο ρόπιασμα τα 43+ κιλά "μπουνιάς" που έτρωγα ήταν τόσο πολλά, που μετά σαν αίσθηση τα 30+ κιλά στα κόκκινα τα ένοιωθα σαν να είναι λίγα! Αυτό το φαινόμενο πάντα το εμφανίζουν σαν "αίσθηση" τα Revo καθότι πάντα κοπανάνε υψηλή ροπή στα μέσα (υψηλά με μια Κ03 ΚΚΚ ότι και να κάνεις δεν μπορείς να έχεις τραπέζωμα ροπής)

Link to comment
Share on other sites

Από που το συμπέρανες αυτό? :drinks:

Τα Revo είναι κατεξοχήν τα πιο "επιθετικά" σε ρυθμίσεις. Εμφαση μεγάλη στα χαμηλά/μεσαία όπου βγάζουν πολύ υψηλή ροπή, και πρακτικά δεν καίγονται για τον τελευταίο ίππο! Αυτό δεν παει να πει ότι ψηλά είναι ψόφια, αλλά σίγουρα δεν είναι σεντονιασμένα μέχρι αηδίας. Συνολικά, τα θεωρούσα, και τα θεωρώ μαζί με τα Uni ως αισθητά τα πιο δυνατά σε σχέση με τις λοιπές "τυποποιημένες" προτάσεις από το εξωτερικό.

Και για να καταλάβεις τι εννοώ. Σε εμένα που είμαι σε κατάσταση Stage2, τις πρώτες μέρες έκανα παράπονα ότι το αμάξι "σβήνει στα υψηλά". Φυσικά στο dyno, αλλά και στο δρόμο, καταλάβαμε ότι τα πάντα ήταν ψευδαίσθηση. Στο ρόπιασμα τα 43+ κιλά "μπουνιάς" που έτρωγα ήταν τόσο πολλά, που μετά σαν αίσθηση τα 30+ κιλά στα κόκκινα τα ένοιωθα σαν να είναι λίγα! Αυτό το φαινόμενο πάντα το εμφανίζουν σαν "αίσθηση" τα Revo καθότι πάντα κοπανάνε υψηλή ροπή στα μέσα (υψηλά με μια Κ03 ΚΚΚ ότι και να κάνεις δεν μπορείς να έχεις τραπέζωμα ροπής)

Το συμπέρανα από την συζήτηση εδώ .Αυτό μου έδωσε να καταλάβω αυτή η συζήτηση ,τι πιο απλό. :turkey:

Τι αυτοκίνητο έχεις ? Για το 1.8 TSI μιλάμε τα 43+ κιλά ροπής ?

Edited by tsi_15
Link to comment
Share on other sites

Το συμπέρανα από την συζήτηση εδώ .Αυτό μου έδωσε να καταλάβω αυτή η συζήτηση ,τι πιο απλό. :drinks:

Τι αυτοκίνητο έχεις ? Για το 1.8 TSI μιλάμε τα 43+ κιλά ροπής ?

Αυτό έχω: ο κουβάς μου

Είμαστε όμως εντελώς Off-topic εδώ :turkey:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό έχω: ο κουβάς μου

Είμαστε όμως εντελώς Off-topic εδώ :question:

οχι δεν ειναι πιο light το ρεβο με τετοιες ροπες αυτο το προγραμμα δεν ειναι light απλως το uni ειναι πιο γραμμικο και σε ροπη και σε ισχυς ενω το ρεβο κανει τρελο ξεσπασμα στα χαμηλα και μετα ψηλα πεφτει πιο αποτομα απο το uni γιατι δεν ειναι τοσο γραμμικο στην ροπη του και ακομα λογικο ειναι οτι λογο υψηλης πιεσης το ρεβο σε συνεχομενα πατηματα να κουραζεται πιο ευκολα απο το uni γιατι πολυ απλα κουραζεται η τουρμπινα στα χαμηλα και μετα στα υψηλα λογο κουρασης να μην μπορει να κραταει την πιεση οπως το uni ενω το αλλο δουλευει χαλαρα χαμηλα και ετσι ψηλα ακομα μπορει και κραταει την δυναμην του

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω, αλλά μην κολλάς σε αυτά! Εμείς τέζα παίζουμε στα 1.55bar από αρχή μέχρι τέλους (requested), ενώ βλέπω π.χ. του Μαικ τα προγράμματα που σκοτώνουν (260+ παίζει πάντα ως και 269 που έβγαλε του Τάσου), τα οποία παίζουν σε χαμηλές πιέσεις εννοώντας 1.4 αν θυμάμαι καλά... και καύσιμο στα 150bar αντί για τα θηριώδη 180bar που είμαστε εμείς!!!

Πρέπει να έχει να κάνει με διαφορετικές προσεγγίσεις στον προγραμματισμό! Ισως η Revo κυνηγώντας το πολύ επιθετικό νεύρο, και την απότομη κτηνώδη (αναλογικα΄με το setup πάντα) ροπή, να χρειάζεται να δίνει τόσο υψηλά νούμερα.

Δεν ξέρω! Υποθέσεις μόνο κάνω φυσικά, καθότι για το Uni δεν έχω ιδέα! Κάπου άκουσα ότι το 2 τους παει δυνατά, αλλα δεν έχω δει κανένα με τα μάτια τους, οπότε δεν μπορώ να εκφέρω άποψη :clapping:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω, αλλά μην κολλάς σε αυτά! Εμείς τέζα παίζουμε στα 1.55bar από αρχή μέχρι τέλους (requested), ενώ βλέπω π.χ. του Μαικ τα προγράμματα που σκοτώνουν (260+ παίζει πάντα ως και 269 που έβγαλε του Τάσου), τα οποία παίζουν σε χαμηλές πιέσεις εννοώντας 1.4 αν θυμάμαι καλά... και καύσιμο στα 150bar αντί για τα θηριώδη 180bar που είμαστε εμείς!!!

Πρέπει να έχει να κάνει με διαφορετικές προσεγγίσεις στον προγραμματισμό! Ισως η Revo κυνηγώντας το πολύ επιθετικό νεύρο, και την απότομη κτηνώδη (αναλογικα΄με το setup πάντα) ροπή, να χρειάζεται να δίνει τόσο υψηλά νούμερα.

Δεν ξέρω! Υποθέσεις μόνο κάνω φυσικά, καθότι για το Uni δεν έχω ιδέα! Κάπου άκουσα ότι το 2 τους παει δυνατά, αλλα δεν έχω δει κανένα με τα μάτια τους, οπότε δεν μπορώ να εκφέρω άποψη :clapping:

1,25 οβερ εχει το uni αλλα στιγμιαια παει και 1,35 και το κοβει μετα λογο οτι το προγραμμα ζηταει 1,25 και στα υψηλα απο οτι ξερω οσο ζηταει ενα ρεβο αλλα με μοτερ cda στα μοτερ bzb ζηταει κατι παραπανω εαν δεν κανω λαθος απο οτι με εχουν πει και εχω διαβασει δεν ξερω εαν ισχυει κατι τετιο και στην uni δηλαδη αναλογως το μοτερ να ζηταει και διαφορετικη πιεση :D

Link to comment
Share on other sites

1,25 οβερ εχει το uni αλλα στιγμιαια παει και 1,35 και το κοβει μετα λογο οτι το προγραμμα ζηταει 1,25 και στα υψηλα απο οτι ξερω οσο ζηταει ενα ρεβο αλλα με μοτερ cda στα μοτερ bzb ζηταει κατι παραπανω εαν δεν κανω λαθος απο οτι με εχουν πει και εχω διαβασει δεν ξερω εαν ισχυει κατι τετιο και στην uni δηλαδη αναλογως το μοτερ να ζηταει και διαφορετικη πιεση :clapping:

Δηλαδη μπορει ενα uni με 1.25 οβερ να ειναι ποιο δυνατο απο αντιστοιχο revo που εχει για πλακα το 1.45 οβερ?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη μπορει ενα uni με 1.25 οβερ να ειναι ποιο δυνατο απο αντιστοιχο revo που εχει για πλακα το 1.45 οβερ?

φιλε γιαννη παλι μπερδευεις κατι οτι το οβερ δεν κανει τα αλογα αλλα το τι κραταει σταθερα και ψηλα οτι εσενα εχει 1,55 οβερ και το αλλο εχει 1,25 δεν μου λεει εντελως τιποτα π,χ θα στηθεις με ενα ιδιο αμαξι απλως η διαφορα σας θα ειναι στο προγραμμα απο δευτερες π,χ χαμηλα ωραια ως εδω με το που δωσετε εσυ θα φυγεις μπροστα λογο μεγαλυτερου οβερ ωραια μετα ομως εαν το uni κραταει καλυτερα μετα της 4500-5000 στην τριτι που θα κουμποσετε θα ερθει θα καλυψει το κενο και μετα γεια σας εφυγε μπροστα καταλαβες τι ενοω ετσι?οτι το θεμα ειναι το τι κραταει στις υψηλες εκει που βγαινουν τα αλογα και οχι στα χαμηλα και εμενα ειχε 37 κιλαροπης ηταν στα χαμηλα ψωφιο με σχεση με ενα ρεβο σταδιο 2 μετα τις 4800 ομως ειχε τραπεζι μεχρι της 6700 270 αλογα αντε γεια καταλαβες τι λεω ? :clapping:

Link to comment
Share on other sites

φιλε γιαννη παλι μπερδευεις κατι οτι το οβερ δεν κανει τα αλογα αλλα το τι κραταει σταθερα και ψηλα οτι εσενα εχει 1,55 οβερ και το αλλο εχει 1,25 δεν μου λεει εντελως τιποτα π,χ θα στηθεις με ενα ιδιο αμαξι απλως η διαφορα σας θα ειναι στο προγραμμα απο δευτερες π,χ χαμηλα ωραια ως εδω με το που δωσετε εσυ θα φυγεις μπροστα λογο μεγαλυτερου οβερ ωραια μετα ομως εαν το uni κραταει καλυτερα μετα της 4500-5000 στην τριτι που θα κουμποσετε θα ερθει θα καλυψει το κενο και μετα γεια σας εφυγε μπροστα καταλαβες τι ενοω ετσι?οτι το θεμα ειναι το τι κραταει στις υψηλες εκει που βγαινουν τα αλογα και οχι στα χαμηλα και εμενα ειχε 37 κιλαροπης ηταν στα χαμηλα ψωφιο με σχεση με ενα ρεβο σταδιο 2 μετα τις 4800 ομως ειχε τραπεζι μεχρι της 6700 270 αλογα αντε γεια καταλαβες τι λεω ? :blush:

Kαταλαβα τι θες να πεις φιλε,απλα εχω μια απορια οσο αφορα τα νουμερα πιεσεις που λενε για τα uni.Eχω δει κοντρα leon 1.8tsi

με uni και Α3 1.8tsi με revo.Kαι τα δυο με stg2 και φουλ περιφερειακα,η διαφορα τους στα χαμηλα ηταν σχεδον ενα αμαξι μπροστα το revo και στα ψηλα ενα αμαξι μπροστα το uni.!!!

Kαι το leon ποιο βαρη απο το A3,γιαυτο και μου κανει εντυπωσει,αυτα τα νουμερα που λενε για τα uni.Eγω οπως εχω δει να ανοιγουν τα uni τα εκανα περιπου στα 250αλογα με 38κιλα ροπη στο stg2!!!

Mε τιποτα ομως δεν μπορουσα να φανταστω,οτι πανε στο stg2 235-240αλογα με 35-36κιλα ροπη!!!

Link to comment
Share on other sites

Kαταλαβα τι θες να πεις φιλε,απλα εχω μια απορια οσο αφορα τα νουμερα πιεσεις που λενε για τα uni.Eχω δει κοντρα leon 1.8tsi

με uni και Α3 1.8tsi με revo.Kαι τα δυο με stg2 και φουλ περιφερειακα,η διαφορα τους στα χαμηλα ηταν σχεδον ενα αμαξι μπροστα το revo και στα ψηλα ενα αμαξι μπροστα το uni.!!!

Kαι το leon ποιο βαρη απο το A3,γιαυτο και μου κανει εντυπωσει,αυτα τα νουμερα που λενε για τα uni.Eγω οπως εχω δει να ανοιγουν τα uni τα εκανα περιπου στα 250αλογα με 38κιλα ροπη στο stg2!!!

Mε τιποτα ομως δεν μπορουσα να φανταστω,οτι πανε στο stg2 235-240αλογα με 35-36κιλα ροπη!!!

ειναι αυτο που λεω ρε φιλε οτι τα uni κρατανε καλυτερα ψηλα γιαυτο και αυτη η διαφορα και ποιος σου ειπε οτι ειναι μονο 235-240 35 κιλα ροπης ειναι πιο πανω σιγουρα οσο για το βαρος εχουν ιδιο βαρος το λεον με α3 δεν ειναι πιο βαρη και τα 2 ειναι στα 1300-1350 καπου εκει

Link to comment
Share on other sites

ειναι αυτο που λεω ρε φιλε οτι τα uni κρατανε καλυτερα ψηλα γιαυτο και αυτη η διαφορα και ποιος σου ειπε οτι ειναι μονο 235-240 35 κιλα ροπης ειναι πιο πανω σιγουρα οσο για το βαρος εχουν ιδιο βαρος το λεον με α3 δεν ειναι πιο βαρη και τα 2 ειναι στα 1300-1350 καπου εκει

Τασο τοσο ειπανε σε ενα φιλο που ρωτησε στην carworks.

Συγκεκριμενα του ειπαν 235 με 240 αλογα και 36 κιλα ροπη το stg2 με vflow εισαγωγη και custom εξατμιση 70αραfull!!!

γιαυτο και εχω παραξενευτει με τα νουμερα αυτα!

Link to comment
Share on other sites

Τασο τοσο ειπανε σε ενα φιλο που ρωτησε στην carworks.

Συγκεκριμενα του ειπαν 235 με 240 αλογα και 36 κιλα ροπη το stg2 με vflow εισαγωγη και custom εξατμιση 70αραfull!!!

γιαυτο και εχω παραξενευτει με τα νουμερα αυτα!

γιαννη ναι τοσο ανακοινωνουν αλλα μην ξεχνας και η ρεβο σταδιο 2 τοσα δινει :blush: απλως με καλυτερη ροπη :angel:

Link to comment
Share on other sites

γιαννη ναι τοσο ανακοινωνουν αλλα μην ξεχνας και η ρεβο σταδιο 2 τοσα δινει :blush: απλως με καλυτερη ροπη :angel:

Γιάννη, ακριβώς όπως σου το λέει ο Τάσος είναι. Και εμένα ο Κουκουμέλ μου έλεγε να περιμένω ΣΙΓΟΥΡΑ 240 άλογα! Οταν όμως του είπα τι βγάλαμε δεν εντυπωσιάστηκε καθόλου, μιας και είχαν δει και περισσότερα!!! Επίσημα η Revo UK έδινε 247, σε setting 3. Μέσα όμως σε αυτά, δεν μετράνε την αλλαγή I/C, δεν μετράνε την αλλαγμένη σκάστρα και τα σκληρά ελατήρια της forge, ούτε διαρκή χρήση 100άρας, δεν μετράνε τυχόν σφιξιματάκια, δεν μετράνε και πολλά πολλά, αλλά αντιθέτως σου δίνουν ένα νούμερο το οποίο σίγουρα θα το πιάσεις! :angel:

Γενικά, όταν λέμε ότι το revo είναι το πιο "δυνατό" ίσως να χρησιμοποιούμε λάθος όρο. Είναι το πιο "επιθετικό" πιστεύω ότι θα έπρεπε να λέμε ή το πιο "νευρικό". Τώρα αν έχει γίνει σωστή δουλειά (σωστός συνδυασμός περιφερειακών), σίγουρα θα έχεις δύναμη, και σίγουρα δεν πρόκειται ποτέ να έχεις "κηδεία" αλλά και να τις "φας" θα είναι με μικρή διαφορά! Εγώ ότι Revo έχω δει να μην αποδίδει, είχε εντελώς λάθος συνδυασμό περιφερειακών. Τώρα για τα uni, τα λέτε γραμμικά, αλλά εγώ από αυτά που έχω ακούσει και έχω δει σε σχέση με τα πεθαμένα γερμανικά λογισμικά δίνουν και υψηλές αβάνς, κάνουν και επιθετικό φούσκωμα στα γεμίσματα από χαμηλά (αν και 2 δυστυχώς δεν έχω δει από δαύτους).

Σημείωση: Για να ξέρεις Γιάννη, αυτό που λέει ο Τάσος για τα υψηλά, το πρόσεξα με το καλημέρα. Ναι είχα δύναμη, αλλα με τίποτα δεν είχα αναλογία/ομοιογένεια στα υψηλά με αυτό που επικρατούσε στα χαμηλά! Μόνο μετά το σφίξιμο είδα να βγάζει δύναμη και στα ψηλά (το τονίζω ότι και πριν είχε πολύ πράγμα, αλλά τώρα το βλέπω να είναι και πιο "γεμάτο" μετά τις 6000 στροφές).

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη, ακριβώς όπως σου το λέει ο Τάσος είναι. Και εμένα ο Κουκουμέλ μου έλεγε να περιμένω ΣΙΓΟΥΡΑ 240 άλογα! Οταν όμως του είπα τι βγάλαμε δεν εντυπωσιάστηκε καθόλου, μιας και είχαν δει και περισσότερα!!! Επίσημα η Revo UK έδινε 247, σε setting 3. Μέσα όμως σε αυτά, δεν μετράνε την αλλαγή I/C, δεν μετράνε την αλλαγμένη σκάστρα και τα σκληρά ελατήρια της forge, ούτε διαρκή χρήση 100άρας, δεν μετράνε τυχόν σφιξιματάκια, δεν μετράνε και πολλά πολλά, αλλά αντιθέτως σου δίνουν ένα νούμερο το οποίο σίγουρα θα το πιάσεις! :blush:

Γενικά, όταν λέμε ότι το revo είναι το πιο "δυνατό" ίσως να χρησιμοποιούμε λάθος όρο. Είναι το πιο "επιθετικό" πιστεύω ότι θα έπρεπε να λέμε ή το πιο "νευρικό". Τώρα αν έχει γίνει σωστή δουλειά (σωστός συνδυασμός περιφερειακών), σίγουρα θα έχεις δύναμη, και σίγουρα δεν πρόκειται ποτέ να έχεις "κηδεία" αλλά και να τις "φας" θα είναι με μικρή διαφορά! Εγώ ότι Revo έχω δει να μην αποδίδει, είχε εντελώς λάθος συνδυασμό περιφερειακών. Τώρα για τα uni, τα λέτε γραμμικά, αλλά εγώ από αυτά που έχω ακούσει και έχω δει σε σχέση με τα πεθαμένα γερμανικά λογισμικά δίνουν και υψηλές αβάνς, κάνουν και επιθετικό φούσκωμα στα γεμίσματα από χαμηλά (αν και 2 δυστυχώς δεν έχω δει από δαύτους).

Σημείωση: Για να ξέρεις Γιάννη, αυτό που λέει ο Τάσος για τα υψηλά, το πρόσεξα με το καλημέρα. Ναι είχα δύναμη, αλλα με τίποτα δεν είχα αναλογία/ομοιογένεια στα υψηλά με αυτό που επικρατούσε στα χαμηλά! Μόνο μετά το σφίξιμο είδα να βγάζει δύναμη και στα ψηλά (το τονίζω ότι και πριν είχε πολύ πράγμα, αλλά τώρα το βλέπω να είναι και πιο "γεμάτο" μετά τις 6000 στροφές).

Eγω Σιμο πιστευω οτι ολα εχουν να κανουν με το προγραμμα!!!Τι θελω να πω....Ο φιλος με το uni οταν ηταν να βαλει των κωδικα πηγε στα παιδια που εχουν την uni εδω στα Χανια και τους λεει θελω προγραμμα...φοραω εισαγωγη-εξατμιση και εχω σκοπο να βαλω και i/c.Διαβασανε τον εγκεφαλο στειλανε mail στον Καναδα στου Mike και του ειπαν....Leon 1.8 tsi with full exhaust and cold air intake we want stg2.....σε 1μερα ειχε στειλει των κωδικα,των περασανε και το αμαξι δουλευε τελεια,ουτε κοψιματα ουτε κομπιασματα,ουτε τιποτα!!!Το καλο με το uni ειναι οτι δεν σε περιοριζει με τα περιφαιριακα,βαζεις οτι γουσταρεις και αυτο απλα βγαζει δυναμη!!!

Link to comment
Share on other sites

Eγω Σιμο πιστευω οτι ολα εχουν να κανουν με το προγραμμα!!!Τι θελω να πω....Ο φιλος με το uni οταν ηταν να βαλει των κωδικα πηγε στα παιδια που εχουν την uni εδω στα Χανια και τους λεει θελω προγραμμα...φοραω εισαγωγη-εξατμιση και εχω σκοπο να βαλω και i/c.Διαβασανε τον εγκεφαλο στειλανε mail στον Καναδα στου Mike και του ειπαν....Leon 1.8 tsi with full exhaust and cold air intake we want stg2.....σε 1μερα ειχε στειλει των κωδικα,των περασανε και το αμαξι δουλευε τελεια,ουτε κοψιματα ουτε κομπιασματα,ουτε τιποτα!!!Το καλο με το uni ειναι οτι δεν σε περιοριζει με τα περιφαιριακα,βαζεις οτι γουσταρεις και αυτο απλα βγαζει δυναμη!!!

γιαννη να σου πω κατι για να ξερεις οτι ακομα και να του πουν τον μαικ στον καναδα φοραει αυτα στειλε ενα φαιλ μην νομιζεις οτι δεν υπαρχουν πιθανοτητες να μην δουλεψει σωστα το αμαξι απλως καλα ειναι να βαζεις περιφερειακα που τα προτεινει η uni και καθε uni για να ξες οτι θα δουλεψει καλα το αμαξι σου χωρις να εχεις προβληματα φυσικα και παλι μπορει να βαλεις οτι σου πουν και να μην δουλεψει με την πρωτη αλλα μετα απο 2-3 φαιλ το πολυ θα ερθει στα κανονικα του .πιστευω να καταλαβες τι λεω δεν μπορει ο μαικ να εχει εκει ολες τις εισαγωγες και ολες τις εξατμησεις κ.τ,λ και να βγαζει και να βαζει εχει ενα σετακι με εισαγωγη εξατμηση και αναλογως μετα τα λογκ που τον στελνουν βγαζει για τον καθενα προγραμμα .αρα δεν ισχυει αυτο που λες οτι βαζεις οτι γουσταρεις και ολα καλα με το που στελνει το φαιλ ολα δουλευον κοπλε π,χ εγω γουσταρω να φτιαξω μια εισαγωη 100φ επειδη ετσι μαρεσει η επειδη μου το πε καποιος ωραια αυτος οταν σε στειλει το φαιλ δεν θα ειναι για εισαγωγη 100φ θα ειναι π,χ μια εισαγωγη ποθ βαζουν ολοι (bsh) που βαζουν αυτοι π,χ η και καποια αλλη επωνυμη η και custom που εχει ιδιες διαστασεις με μια επωνυμη :thumbsup: αρα βλεπεις οτι παιζουν πολλα ρολο

Link to comment
Share on other sites

Εχω το Passat cc 1,8cc 6 speed manual και μ.τετάρτη το πέρασα stage 1 unitronic και εισαγωγή στην Θεσσαλονίκη.. Το αμάξι σε δοκιμές που το κάναμε με λάπτοπ συνδεμένο έβγαλε 220 ps και 32 ροπί. Αυριο θα το βάλω stage 2,downpipe 70,200άρι καταλήτη και 70άρα ανωξίδωτη σωλίνα από τον καταλήτη μέχρι το μεσαίο καζανάκι. Το αμάξι θα δουλεύει με 100άρα βενζίνη και λογικά θα αποδείδη 240 ps και 36-37 ροπί....

Link to comment
Share on other sites

Αν επιτρέπεται τι εισαγωγή φόρεσες? Επίσης, δεν θα αλλάξεις I/C ή και σκάστρα?

Για την εξάτμιση θα σου έλεγα για 76άρι d/p, αλλά δεν ξέρω το Uni πως θα την σηκώσει (από όσο γνωρίζω το stage2 τους δουλεύει over στο 1.2 με 1.25 οπότε δεν ξέρω αν θα έβγαζε υστέρηση). Λες για 70άρι μέχρι το μεσαίο καζάνι. Δηλαδή πίσω θα το αφήσεις "μαμά"?

Υ.Γ. Μην τα πολυπιστεύεις τα butt-dyno του VCDS. Συνήθως λένε μπούρδες (σε stage1 είναι κοντά στην πραγματικότητα, αλλά σε stage2 όπου αλλάζεις και περιφερειακά λένε ότι να'ναι καθοτι είναι θεωρητική μέτρηση).

Link to comment
Share on other sites

Εισαγωγη έβαλα μια simota μέσα στο εργοστασιακο κουτί. Έβγαλα το καπάκι το φιλτρο και έβαλα την χοανη εκει με για ανοξιδωτη γωνία. Περνει αέρα από το φιλτρο από κάτω. Σκαστρα θα βάλω από s3. Πιστεύω ότι ποιο πολυ αποτέλεσμα θα δω από downpipe καταλύτη και σωλήνα πάρα από μεσαίο και τελικό. Βέβαια θα μου πει και ο Γιαλατζής Αύριο που θα παω από εκει. Δεν κηνηγαω υπερβολές γιαυτο επελεξα και unitronic και όχι κάποιο προγραμα φτιαγμένο Ιδικα για το αμάξι μου από κάποιον εμπιρο. Η σωλήνα ναι λέω για 70αρα. Μετα stage 2, τώρα για I/c θα δω.

0.9 έβγαλε μέγιστο...

Link to comment
Share on other sites

Εισαγωγη έβαλα μια simota μέσα στο εργοστασιακο κουτί. Έβγαλα το καπάκι το φιλτρο και έβαλα την χοανη εκει με για ανοξιδωτη γωνία. Περνει αέρα από το φιλτρο από κάτω. Σκαστρα θα βάλω από s3. Πιστεύω ότι ποιο πολυ αποτέλεσμα θα δω από downpipe καταλύτη και σωλήνα πάρα από μεσαίο και τελικό. Βέβαια θα μου πει και ο Γιαλατζής Αύριο που θα παω από εκει. Δεν κηνηγαω υπερβολές γιαυτο επελεξα και unitronic και όχι κάποιο προγραμα φτιαγμένο Ιδικα για το αμάξι μου από κάποιον εμπιρο. Η σωλήνα ναι λέω για 70αρα. Μετα stage 2, τώρα για I/c θα δω.

0.9 έβγαλε μέγιστο...

Φιλε μου λιγο δυσκολο να βγαλεις 240 αλογα,230,αντε 235 και γυρω στα 35-36 κιλα ροπη!

Υ/Γ 1) εχει βαλει φιλος σε 1.8 tsi uni stg 2 και του εβγαλε 234 αλογα με 35.6 κιλα ροπη!

Υ/Γ 2) το οβερ του ειναι 1.25 και κραταει στο κοφτη 0.45

Υ/Γ 3) εχει και φουλ περιφαιριακα εισαγωγη-ιντερκουλερ-φουλ εξατμιση-και σκαστρα forge!

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πέρασα εξάτμιση στον Γιαλατζή. 70άρι fox downpipe,200άρι καταλύτη daytona,70άρα σωλήνα και τελικό. Δεν έβαλα μεσαίο. Το αμάξι ξύπνισε...:notfair: 3000-4000 γίνεται το πανηγύρι αλλά λόγο καλής ηχομόνοσης δεν κουράζει μέσα στην καμπίνα. Σε ταξίδι που έκανα με 3000 στροφές και 150χλμ μπορώ να πω ήσυχο. Δεν κουράζει και Άμα πας με 200 πέφτει ο ήχος και άλλο. Βέβαια ακόμα καινούργια είναι. Αύριο θα περάσω stage 2 unitronic.

Link to comment
Share on other sites

Το stage 2 μπήκε....:heart: τώρα στον Μανδύλα μπαίνει η σκάστρα από s3..... Λίγο που το οδιγισα το αμάξι είναι κόλαση... Γεμίζει ωραία και γρήγορα από χαμηλά γραμμικα... Θα Έχουμε νεότερα ποιο μετά...:heart:

Link to comment
Share on other sites

Το stage 2 μπήκε....:heart: τώρα στον Μανδύλα μπαίνει η σκάστρα από s3..... Λίγο που το οδιγισα το αμάξι είναι κόλαση... Γεμίζει ωραία και γρήγορα από χαμηλά γραμμικα... Θα Έχουμε νεότερα ποιο μετά...:heart:

Καλά βρε... πριν μισή ώρα δεν μου έλεγες ότι για φίλτρο καμπίνας πηγες?? :heart::hyper: :hyper:

Αφού πήρες που πήρες φόρα, ρώτα μπας και έχουν καμία καβάτζα I/C από S3 και φόρεσε το και αυτό :hyper:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.