Jump to content
aris_cc

After Market Rear View Camera

Recommended Posts

Ο φίλος bairas κάνοντας ένα search στο internet βρήκε την παρακάτω κάμερα που μπαίνει στο αυτοκίνητο μας.

http://viewitem.eim.ebay.gr/VW-Camera-RVC-Golf-Passat-CC--RNS510-RCD510-RCD-RNS/170589706139/item

Εμένα μου φαίνεται καλή περίπτωση και από κόστος αρκετά καλή τιμή θα έλεγα (παραπάνω χρεώνει η VW

να την βάλεις από την αρχή στο αυτοκίνητο). Το μόνο που δεν ξέρω είναι πόσα θα μας ζητήσουν να μας

την περάσουν εδώ αφού να το βάλουμε μόνοι μας το βλέπω δύσκολο

(Τα χέρια μου είναι το ίδιο επιδέξια με της Princess Leia) !!!!

Link to comment
Share on other sites

Για κάποιον που έχει τα "μπλιμπλίκια" μπρος πίσω, με την γραφική απεικόνιση, δεν είναι λίγο άχρηστη η κάμερα?

Επίσης, το κόστος να τραβηχτεί τόσο καλώδιο ως μπροστά θα πρέπει να είναι αρκετό (και λογικά υποθέτω θα χρειάζεται και κάποια κωδικοποίηση)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω τα μπλιμπλίκια οπότε πιστεύω οτι μου είναι απαραίτητο.

Και ο Δημήτρης πάντως που τα έχει (τα μπλιμπλίκια) πιστεύει οτι του είναι επίσης απαραίτητο γιατί

αντιμετώπισε ένα θεματάκι και τον έφαγε λίγο τον προφυλακτήρα.

Κωδικοποίηση θα χρειαστεί σίγουρα αλλά αυτό πιστεύω είναι το ευκολότερο ...

Άντε να κανονίσουμε κανένα Group Buy ...

Link to comment
Share on other sites

Εντελώς καλοπροαίρετα, ο Δημήτρης ούτε ποδήλατο δεν ξέρει να παρκάρει! Απλα δεν το κατέχει το σπορ :frantics:

Επίσης, ο Δημήτρης έξυσε μούρη και όχι πίσω προφυλακτήρα. <_<

Εντελώς ενημερωτικά τα παραπάνω (αν και θα με κράξει τώρα) :frantics:

Link to comment
Share on other sites

Εντελώς ενημερωτικά ... Την Κούλα τί την έχει ???

Ας την βγάζει έξω να του κάνει κουμάντο.

Για τον προφυλακτήρα δεν μου διευκρίνισε ποιον έφαγε και υπέθεσα οτι έφαγε τον πίσω.

Σκοπίμως μάλλον δεν μου είπε οτι έφαγε τον μπροστινό (μου είπε και με ΥΦΟΣ μάλιστα

οτι μπροστά δεν μας καίει για κάμερα γιατί εκεί μπορούμε και το υπολογίζουμε !!!)

Θα ψάξω τότε να βρω και κάμερα για μπροστά (σαν αυτές που έχει η καινούρια 7άρα BMW)

και να είναι και διπλή να πιάνει όλες τις κατευθύνσεις ....

΄

Το παρακάτω βίντεο που δείχνει τον Αντώνη να κάνει κουμάντο στον Δημήτρη ...

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από την πλακα... είδα τις φωτό από το link του κυρίου Καθηγητά και ψυχοπλακώθηκα! Εχει πολύ ξήλωμα παιδιά :frantics:

Link to comment
Share on other sites

Έχει πολύ δουλειά.Μήπως να το σκεφτείτε καλύτερα??

http://www.passat3c.info/cms_neu/index.php?page=883

Ευχαριστούμε για την συμβουλή :frantics:

Το θέμα είναι οτι έτσι και αλλιώς δεν θα το κάνουμε μόνοι μας.

Άλλοι θα μας την βάλουν. Λες να έχει πολλά ξηλώματα και μέσα ??

(Στις φώτο θεωρώ οτι έχει φωτογραφίες από το χώρο των αποσκευών)

Αυτό που παρατηρώ πάντως είναι οτι η απεικόνιση των γραμμών στην

κάμερα δεν είναι ίδια με την εργοστασιακή.

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από την πλακα... είδα τις φωτό από το link του κυρίου Καθηγητά και ψυχοπλακώθηκα! Εχει πολύ ξήλωμα παιδιά :startle:

Χα,χα χα

Σίμο σε τέτοιου είδους επεμβάσεις αφήνουμε το αυτοκίνητο και πάμε απλά να το παραλάβουμε όταν είναι έτοιμο.

Σε κάθε άλλη περίπτωση αν θέλει κάποιος να παρακολουθήσει από κοντά όλη την διαδικασία,καλό είναι να πάρει και μερικά υπογλώσσια μαζί του.:kiss:

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολα τους εμπιστεύομαι φίλε μου... ως ΠΟΛΥ δύσκολα να τους αφήσω να το λύσουν χωρίς να είμαι μπροστά! Εχουν δει τα ματάκια μου σπασμένα πλαστικά πιασμένα μετά με ταινίες, κόλλες, κτλ κτλ σε διάφορους.

Εδώ και κάτι μήνες έχω εδώ στο γραφείο κάτι ωραία φόκαλ, και τα κοιτάω ακόμα μόνο και μόνο από φόβο για το τι θα επικρατήσει από τριγμούς αφού φορεθούν :kiss:

Link to comment
Share on other sites

Έχει πολύ δουλειά.Μήπως να το σκεφτείτε καλύτερα??

http://www.passat3c.info/cms_neu/index.php?page=883

απαπαπαπα!!!!!!!τι ξηλωμα ειναι αυτο βρε prof?!

.....αρη τις ιδιες γραμμες βγαζει κ η μαμα νομιζω......οσο για το παρκαρισμα , ειδα οτι εχεις δυσκολο παρκαρισμα στη δουλεια κ εχεις γινει expert!!!!! :frantics:

Link to comment
Share on other sites

.....αρη τις ιδιες γραμμες βγαζει κ η μαμα νομιζω......

Παίδες Η ΜΑΜΑ είναι και αυτή! Γνήσια ανταλλακτικά δίνει ο άνθρωπος, και όχι κάτι του εμπορίου που κάνει "αντίστοιχη" δουλειά!

Αρη, μιας και εσύ καιγόσουν για τα "μπλιμπλίκια" που σου έφαγαν οι Γερμαναράδες, μήπως να τον ρωτούσες τον τύπο μπας και έχει retrofit πακέτο για να τα βάλεις? :devil:

Link to comment
Share on other sites

Παίδες Η ΜΑΜΑ είναι και αυτή! Γνήσια ανταλλακτικά δίνει ο άνθρωπος, και όχι κάτι του εμπορίου που κάνει "αντίστοιχη" δουλειά!

Αρη, μιας και εσύ καιγόσουν για τα "μπλιμπλίκια" που σου έφαγαν οι Γερμαναράδες, μήπως να τον ρωτούσες τον τύπο μπας και έχει retrofit πακέτο για να τα βάλεις? :blush:

Σωστή η παρατήρησή σου Σίμο.Ο Αlex είναι σωστός-άπαιχτος "επαγγελματίας" και χρησιμοποιεί μόνο γνήσια ανταλλακτικά.

Link to comment
Share on other sites

Κατά την ταπεινότατη άποψή μου για το συγκεκριμένο : βάλτο απο την αρχή ή μη το κουράζεις!

Μερικά πράγματα αξίζει να τα βάζεις μετά την αγορά του αυτοκινήτου και μερικά όχι. Γιατί ακόμη και να μη σε χαντακώνουν οικονομικά, δίνουν αφορμή στο μάστορα να σου ξηλώσει το μισό αμάξι. :goodjob:

Αυτά λοιπόν τα after market (μαμα-ξεμαμά δεν παίζει ρόλο) δεν αξίζουν, γιατί όπως το βάζει το ρομπότ ή το χέρι όταν είναι η ώρα του να μπει, δε θα το βάλει κανένας μερακλής κόβωντας και ράβοντας επάνω σε επιφάνειες που ο κατασκευαστής έλαβε ως δεδομένο ότι δε θα κουνηθούν απο την θέση τους μέχρι το τέλος ζωής του οχήματος...

Κάνοντας λοιπόν εκτεταμένες και λεπτές επεμβάσεις, δίνουμε όλες τις αφορμές στο σημείο εκείνο να αρχίσει τα τρεμουλιάσματα-τριξίματα-δυσλειτουργίες πολύ νωρίτερα από ότι θα έπρεπε! :frantics:

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω κι εγώ που έχω και τους αισθητήρες και την κάμερα (εργοστασιακά όλα) ότι η κάμερα λειτουργεί συμπληρωματικά με τους αισθητήρες. Για την ακρίβεια αν είχα να διαλέξω ένα από τα δύο με βεβαιότητα θα διάλεγα την κάμερα, γιατί εκτός του ότι σου δίνει τη δυνατότητα να παρκάρεις στο εκατοστό (κάτι που δεν γίνεται με τους αισθητήρες) προσφέρει κι άλλες χρήσιμες πληροφορίες, π.χ. βλέπεις κοτσαδόρους, κολωνάκια, πεζούς ή κλαδιά δένδρων που μερικές φορές δεν πιάνουν οι αισθητήρες, βλέπεις διερχόμενα αυτοκίνητα όταν βγαίνεις από κάθετη θέση parking ή με την όπισθεν από πυλωτή (ειδικά το βράδυ που βλέπεις και τα φώτα) και τέλος βλέπεις πολύ καλά πίσω όταν βρέχει έντονα και οι καθρέφτες δεν δίνουν καλή ορατότητα.

Edited by Wisdom
Link to comment
Share on other sites

Εντελώς καλοπροαίρετα, ο Δημήτρης ούτε ποδήλατο δεν ξέρει να παρκάρει! Απλα δεν το κατέχει το σπορ

Εντελώς καλοπροαίρετα φίλε μου Σίμο, το δικό μου CC είναι R-line που αυτομάτως σημαίνει ότι είναι 4 δάχτυλα πιο κάτω η μούρη μου. Επομένως δεν γίνεται να το παρκάρω εκεί που το βάζεις εσύ και καβαλάς πεζοδρόμια χωρίς να ακουμπήσει ο προφυλακτήρας!!! Το ότι παρκάρω αργά είναι επειδή το καλό πράγμα αργεί!!! :thumbsup:

(finger)

Link to comment
Share on other sites

Εντελώς ενημερωτικά ... Την Κούλα τί την έχει ???

Ας την βγάζει έξω να του κάνει κουμάντο.

Για τον προφυλακτήρα δεν μου διευκρίνισε ποιον έφαγε και υπέθεσα οτι έφαγε τον πίσω.

Σκοπίμως μάλλον δεν μου είπε οτι έφαγε τον μπροστινό (μου είπε και με ΥΦΟΣ μάλιστα

οτι μπροστά δεν μας καίει για κάμερα γιατί εκεί μπορούμε και το υπολογίζουμε !!!)

Θα ψάξω τότε να βρω και κάμερα για μπροστά (σαν αυτές που έχει η καινούρια 7άρα BMW)

και να είναι και διπλή να πιάνει όλες τις κατευθύνσεις ...

Φίλε μου Άρη πιστεύεις τώρα το Σίμο ο οποίος δεν ξέρει τι να κάνει όταν έχει φαγωθεί το δισκοπλατώ? Όσο για το παρκάρισμα του..μόνο όπου χωράει νταλίκα το βάζει... :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου Άρη πιστεύεις τώρα το Σίμο ο οποίος δεν ξέρει τι να κάνει όταν έχει φαγωθεί το δισκοπλατώ? Όσο για το παρκάρισμα του..μόνο όπου χωράει νταλίκα το βάζει... :bow:

Και ας συνεχίσω το off-topic, ναι είχα τον μικρό Ραικόνεν να μου δίνει οδηγίες!!!! :thumbsu:

Εντελώς καλοπροαίρετα φίλε μου Σίμο, το δικό μου CC είναι R-line που αυτομάτως σημαίνει ότι είναι 4 δάχτυλα πιο κάτω η μούρη μου

Εντελώς φιλικά, αν η μούρη σου ήταν μόνο 4 δάχτυλα πιο κάτω... τότε θα ήσουν δίμετρος τσολιάς να σε καμαρώνουμε και εσένα χαχαχαχαχα... Βάλε το R, βάλε το Line, βαλε και τη διπλοκλάνα από δίπλα, λογικό να είσαι "χαμηλοβλεπούσα" :bow:

Link to comment
Share on other sites

Και ας συνεχίσω το off-topic, ναι είχα τον μικρό Ραικόνεν να μου δίνει οδηγίες!!!! :growl:

Εντελώς φιλικά, αν η μούρη σου ήταν μόνο 4 δάχτυλα πιο κάτω... τότε θα ήσουν δίμετρος τσολιάς να σε καμαρώνουμε και εσένα χαχαχαχαχα... Βάλε το R, βάλε το Line, βαλε και τη διπλοκλάνα από δίπλα, λογικό να είσαι "χαμηλοβλεπούσα" :whistling:

:tongue: :tongue:

Να μια ακομα με εγκεφαλακι.. http://cgi.ebay.co.uk/VW-RNS510-Rear-View-Reverse-Camera-Golf-Scirocco-Passat-/370457257044?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item5640f92454

Link to comment
Share on other sites

Για RNS γράφει Δημήτρη!

Ακόμα και το πρώτο που είδαμε γράφει

"...for Navigation System RNS 510

RCD510 ( with 26 pins camera connector )"

Το έχουμε αυτό το connector ? :rolleyes:

Αν δεν ξηλώσουμε το RCD δεν θα το μάθουμε... :(

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.