Jump to content
kchristus

Golf 5&6 - Service (Ανταλλακτικά - Αναλώσιμα - Part Numbers)

Recommended Posts

Βασικα αναφερομουν στον jimtic (Πανος κι αυτος), αλλα μιας που το εφερε η κουβεντα, καλα ειμαι, εσυ;
 

Η εξαερωση εγινε με ειδικο μηχανημα απο το παγουρι.. Υπαρχει και κ ο τροπος απο το ψυγειο.. Θελει ομως προσοχη για την αντλια νερου..

Edited by Billgr4
Link to comment
Share on other sites

Πανο τι γινεσαι;;

  1,5 λιτρα παιρνει και θελει οντως εξαερωση.. Η συσκευασια ειναι του 1 λιτρου κι αναβαθμιστηκε με το G13..

 

Έλα ρε Βασίλη, που είσαι? Που χάθηκες? Ευχαριστώ για την ενημέρωση Billy. Θα τα πούμε!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνανε καν πειράζει ; Τωρα στην επόμενη αλλαγη ;

Ενταξει δε νομιζω να παθει τιποτα... :p

 

 

Έλα ρε Βασίλη, που είσαι? Που χάθηκες? Ευχαριστώ για την ενημέρωση Billy. Θα τα πούμε!!

Χαθηκαμε οντως, Πανο!  Υποσχεθηκα να ερθω κι ακομη ερχομαι... :p 

Ελπιζω τα Χριστουγεννα να ερθω (επιτελους)..

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το πρώτο μου service μετα που αγωρασα το αμάξι μου (Golf mk5 GT TSi 170ps) με 111000 χιλιομετρα..δεν του ξανακανα service απο την μερα που το αγωρασα...τι νομίζεται ειναι καλο να αλλαξω??

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

το αμαξι ειναι εισαγωμενο απεξω που να βρω το book service

αν το αμαξι ειναι απο γερμανια να στο δωσει ο μαντρας απο τον οποιο το αγορασες.Εκει αν σε πιασει ο τροχονομος με βιβλιο σερβις που δεν εχει ενημερωθει,σου κοβουνε τον κολο απο το προστιμο.Δηλ στο τζερμανι μερια,αν το αμαξι θελει πχ σερβις καθε 20.000χλμ και εσυ δεν το εχεις κανει ,το πολυ μεσα στα επομενα 1.500χλμ(σφραγιδα συνεργειου στο βιβλιο),κλαφτα.Θα πονεσει αγρια.......Συνεπως αν βρεθει μαντρας και σας πει οτι το αμαξι ειναι απο γερμανια και δεν εχει βιβλιο σερβις.........υπολογιστε οτι εχει κανει ακομα 500.000χλμ σε σχεση με αυτα που γραφει το κοντερ.

Ασε που οταν περναει τελωνειο ο φορος ειναι αντιστροφος αναλογος με τα χλμ που γραφει στο κοντερ.

 

Και αν παλι παθει ζημια μεσα σε 6 μηνες απο την αγορα του απο μαντρα........και εγγυηση να μην σας εχει δωσει ο μαντρας,βασει νομου της ευρωπαικης ενωσης το αμαξι εχει εγγυηση 6 μηνες Σ Ε Ο Λ Λ Α  και ας κανει τον κινεζο ο μαντρας.Με εναν δικηγορο θα τον κανετε να χωρει στο ταψι......

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά,

σε golf V 1.4 fsi ποια είναι τα απαραίτητα για το service των 60.000 χλμ?

Υπάρχει κάποιος πίνακας?

Μπουζί κάθε πότε αλλάζουμε?

Και τέλος υπάρχει κάποιο ιντερνετικό καταστημα να παραγγείλω τα πράγματα?

Ευχαριστώ πολύ και σόρυ για τις πολλές ερωτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Στο service των 120.000 εχθος απο τα προαναφερθείσα τι άλλο πρέπει να κοιτάξω για golf v tsi

Στο service των 120.000 εχθος απο τα προαναφερθείσα τι άλλο πρέπει να κοιτάξω για golf v tsi

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά!

Επειδή σκέφτομαι να κάνω το σερβις εκτός αντιπροσωπίας μπορείτε να μου προτείνετε κάποια υλικά? μάρκες δηλαδή.

Ειδικά για τα μπουζί θα ήθελα να μου πείτε μάρκα και τύπο.

Edited by Bialbero
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά!

Επειδή σκέφτομαι να κάνω το σερβις εκτός αντιπροσωπίας μπορείτε να μου προτείνετε κάποια υλικά? μάρκες δηλαδή.

Ειδικά για τα μπουζί θα ήθελα να μου πείτε μάρκα και τύπο.

Λαδια Mobil 1 esp formula 5w-30

Φιλτρα mann

Μπουζι ngk

Link to comment
Share on other sites

το σερβις μηδενίζει πατώντας  το κουμπι 0.0 και το κουμπί  + ταυτόχρονα και φού γυρίσεις το κλεδί.

Ποιο είναι το κουμπί + ?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα! ειμαι καινουργιος στο forum. Αγορασα μολις ενα golf 1.6 του 2005 με 94.000km. Στο service book γραφει οτι εκανε μεχρι τωρα το μικρο service καθε 30000 η΄ 2χρονια αν και στην αρχη του βιβλιου προτεινει καθε 15000 η' 1 χρονο. Στην αντιπροσωπεια μου ειπανε και αυτοι καθε 2 χρονια η' 30000 η' αν αναψει κανενα λαμπακι αλλιως δεν εχει αναγκη..εγω σκεφτομαι ομως να αλλακσω ουτως ή' αλλιως λαδια,φιλτρα λαδιου και αερα γιατι αυτα ειχαν αλλαχθει πριν 1 χρονο και 15000κμ.Σε ενα χρονο θα πρεπει να κανω και το μεσαιο service... Ξερει μηπως κανεις να βοηθησει με το προγραμμα των service? τι ανταλλακτικα προτεινετε(λαδια-castrol κλπ. και φιλτρα λαδιου) για να τους τα παω ετοιμα αν ειναι?  ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Στη vw έχει 2 επιλογές, τα απλά διαστήματα service που είναι κάθε 15.000χλμ και τα longlife που με τη χρήση ειδικών λαδιών γίνονται κάθε 30.000χλμ οπότε μια χαρά τα κανε. Φίλτρα δεν χρειάζεσαι γιατί η vw προτείνει κάθε 30.000χλμ , τώρα αν εσύ θες να τα αλλάξει άλλο θέμα αυτό :Ρ

Link to comment
Share on other sites

Στη vw έχει 2 επιλογές, τα απλά διαστήματα service που είναι κάθε 15.000χλμ και τα longlife που με τη χρήση ειδικών λαδιών γίνονται κάθε 30.000χλμ οπότε μια χαρά τα κανε. Φίλτρα δεν χρειάζεσαι γιατί η vw προτείνει κάθε 30.000χλμ , τώρα αν εσύ θες να τα αλλάξει άλλο θέμα αυτό :Ρ

Δηλαδή αν πάω στην αντιπροσωπεία και τους πω να μου βάλουν λαδια για 30.000 ποια θα μου βάλουν ;; Για τον 1.6 μιλάω πάντα

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν πάω στην αντιπροσωπεία και τους πω να μου βάλουν λαδια για 30.000 ποια θα μου βάλουν ;; Για τον 1.6 μιλάω πάντα

Τα castrol longlife που αλλάζονται κάθε 2 χρόνια ή 30Κ χλμ
Link to comment
Share on other sites

Τα castrol longlife που αλλάζονται κάθε 2 χρόνια ή 30Κ χλμ

Σίγουρα ρε συ γιατι εχω ρωτήσει και η κοσμοκαρ για τα αυτοκίνητα στην Ελλάδα προτείνει μόνο 15.000. Να ξανά ρωτήσω αν ειναι έτσι

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα ρε συ γιατι εχω ρωτήσει και η κοσμοκαρ για τα αυτοκίνητα στην Ελλάδα προτείνει μόνο 15.000. Να ξανά ρωτήσω αν ειναι έτσι

Ναι σίγουρα γίνεται απλά γενικά δεν πολυπροτείνεται... Ιδίως αν έχεις φτιαγμένο...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.