Jump to content
kchristus

Golf 5&6 - Service (Ανταλλακτικά - Αναλώσιμα - Part Numbers)

Recommended Posts

.....Είχα ακούσει ακόμη και για κάποιο πρόγραμμα που είχε πληροφορίες για όλα τα αυτοκίνητα της vw, αλλά δεν ξέρω αν αληθεύει. Γνωρίζει κανείς τπτ;

Προφανώς αναφέρεσαι στο ETKA

Edited by Christos4mot
Link to comment
Share on other sites

κανείς;

Λοιπον δεν το συζηταω οτι πρεπει να παιρνεις χωρια τα ανταλακτικα, τωρα τα προγραμματα που υπαρχουν ειναι 2 το ELSAWINκαι το ETKA

Το πρώτο περιγράφει τις εργασίες που λυσίματος δεσίματος των διαφόρων μερων του αυτοκίνητου και το δεύτερο τα ανταλλακτικά και τούς κωδικούς.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, επισυνάπτω τις 2 σελίδες της απόδειξης από το σέρβις των 30000 χλμ. και περιμένω τη γνώμη σας ειλικρινά.

Θέλω να ξέρω που κάνω εγώ λάθος και που η αντιπροσωπεία με κοροιδεύει. Το μόνο λάθος που ίσως έκανα σε αυτά που είπα πιο πάνω είναι ότι η εργασία που αναφέρεται στην απόδειξη αφορά τη συνολική εργασία και όχι μόνο για τα τακάκια (άσχετο αν και πάλι μου φαίνονται πολλά...).

Οι τιμές που μας ενδιαφέρουν είναι κυκλωμένες και είναι ΧΩΡΙΣ φπα. Στο σύνολο λοιπόν είναι: 177,6 + 280 = 457,6

Και αυτό μαζί με το φπα δίνει: 544 και κάτι ψιλά.

Ακούω γνώμες!

πχ. ποιο πρέπει να είναι περίπου το κόστος για τακάκια;;;

τακακια γιατι αλλαζεις???

αναψε ενδειξη στον υπολογιστη η απλα σου ειπαν ?

γιατι ενμενα οταν στα 45000 μου ειπαν να τα ααλλαξω ειπα οχι κ τελικα τα αλλαξα στα 60,000.....

Link to comment
Share on other sites

τακακια γιατι αλλαζεις???

αναψε ενδειξη στον υπολογιστη η απλα σου ειπαν ?

γιατι ενμενα οταν στα 45000 μου ειπαν να τα ααλλαξω ειπα οχι κ τελικα τα αλλαξα στα 60,000.....

Δεν είχε ανάψει καμία ένδειξη στον υπολογιστή, απλώς μέσω τηλεφώνου ενημερώθηκα ότι τα τακάκια είναι πλήρως φαγωμένα(!).

Και η αλήθεια είναι εκτός των άλλων ότι γενικά δεν το πάω πατημένος, αντίθετα θα έλεγα...

Όπως και να 'χει, το έκανα γιατί δεν είχα τη δυνατότητα να είμαι εκεί και να το δω μόνος μου, οπότε καλύτερα με νέα τακάκια, παρά με φαγωμένα πουδε θα ήξερα πότε θα θέλουν άλλαγμα μετά. Το ξέρω, λάθος μου μάλλον, αλλά έτσι έγινε.

Τώρα να ρωτήσω πως καταλαβαίνεις ότι τα τακάκια θέλουν άλλαγμα...;;

Για τα δισκόφρενα ξέρω, αλλά στα τακάκια τί γίνεται; Υπάρχει διαφορετική αίσθηση στο πόδι;

Ευχαριστώ παιδιά και για τις πληροφορίες περί software!

Link to comment
Share on other sites

Αν περιμενες να αλλαξεις τακακια οταν σου αναβε λαμπακι, θα πληρωνες παραπανω γιατι θα χρειαζοταν και αλλαγη αισθητηρων.

Edited by NASOS_ea
Link to comment
Share on other sites

Τώρα να ρωτήσω πως καταλαβαίνεις ότι τα τακάκια θέλουν άλλαγμα...;;

Για τα δισκόφρενα ξέρω, αλλά στα τακάκια τί γίνεται; Υπάρχει διαφορετική αίσθηση στο πόδι;

Όπως και σε πολλά πράγματα σε αυτή την ζωή αν δεν "βάλεις" χέρι στο τακάκι ή δεν το δεις οπτικά μέσα από την ζάντα δεν το καταλαβαίνεις...

Link to comment
Share on other sites

Αν περιμενες να αλλαξεις τακακια οταν σου αναβε λαμπακι, θα πληρωνες παραπανω γιατι θα χρειαζοταν και αλλαγη αισθητηρων.

.......... καμια σχεση!!!!!!!

οταν αναβει το λαμπακι μπορεις να κανεις αλλα 2000χιλιομετρα ανετα

αν ισχυε αυτο που λες τοτε δεν θα εβαζαν καν αισθητηρες.

μην παραπληροφορεις τον κοσμο

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχε ανάψει καμία ένδειξη στον υπολογιστή, απλώς μέσω τηλεφώνου ενημερώθηκα ότι τα τακάκια είναι πλήρως φαγωμένα(!).

Και η αλήθεια είναι εκτός των άλλων ότι γενικά δεν το πάω πατημένος, αντίθετα θα έλεγα...

Όπως και να 'χει, το έκανα γιατί δεν είχα τη δυνατότητα να είμαι εκεί και να το δω μόνος μου, οπότε καλύτερα με νέα τακάκια, παρά με φαγωμένα πουδε θα ήξερα πότε θα θέλουν άλλαγμα μετά. Το ξέρω, λάθος μου μάλλον, αλλά έτσι έγινε.

Τώρα να ρωτήσω πως καταλαβαίνεις ότι τα τακάκια θέλουν άλλαγμα...;;

Για τα δισκόφρενα ξέρω, αλλά στα τακάκια τί γίνεται; Υπάρχει διαφορετική αίσθηση στο πόδι;

Ευχαριστώ παιδιά και για τις πληροφορίες περί software!

βλεπεις το τακακι οπτικα και βλεπεις πως δεν εχει απομεινει καθολου υλικο για φαγωμα απλο ειναι.

οταν φαγωθει τελειως τοτε ακουγεται ενας πολυ δυνατος θορυβος που θα το καταλαβεις . μου εχει συμβει σε παλιοτερα αμαξι δυο φορες. κανενα προβλημα, τοτε πηγαινεις και αλλαζεις τα τακακια.

δνε χαλαει ο δισκος πχ. απλα δεν ειναι σωστο να κανεις πολλα χιλιομετρα και με μετρο.

αποκλιεται να ειχαν φαγωθει τα τακακια σου. ειναι γνωστο κολπο για να στα αλλαξουν και να παρουν χρηματα.

εμενα μου ειπαν πως φαγωθηκαν , στα 45000χ και τους ειπα να μην τα αλλαξουν. και οπως εχω ξαναγραψει, ανετα εβγαλα αλλα 15,000χιλιομετρα!!!! που σημαινει 33% επιπλεον χιλιομετρα.

αν εσυ τα αλλαζεις καθε 30,000 αντι για 45000, στο τελος οταν θα πουλησεις το αμαξι θα εχεις αλλαξει 2-3 φορες επιπλεον. και σκεψου να θελεις να αλλαξεις το αμαξι και να εχουν χαλασει τα τακακια και να πρεπει να τα αλλαξεις λιγους μηνες πριν το αλλαξεις!!! γιαυτο αυτα τα επιπλεον 15000 που σου πηραν, μπορει να σου κοστισαν λεφτα...

τι θα πει καλυτερα με νεα παρα με φαγωμενα;;;; αυτο που λες δεν ισχυει. τα τακακια δουλευουν το ιδιο καλα μεχρι να φαγωθουν πληρως.

αλλα ο φοβος σου πως ισως φαγωθουν και δε το καταλαβεις σε εκανε να τα αλλαξεις. ενω θα μπορουσαν να σου πουνε πως αποκλιεται να μην καταλαβεις ποτε θα φαγωθουν!!! σου ξαναλεω ο θορυβος που κανει το αμαξι στο φρεναρισμα ειναι πολυ εντονος και αμεσα καταλαβαινει και μια ξανθια ακομα πως κατι τρεχει.

και ειμαι σιγουρος πως ουτε σου εδειξαν τα φαγωμενα τακακια..... που εβγαλαν

Link to comment
Share on other sites

Αν περιμενες να αλλαξεις τακακια οταν σου αναβε λαμπακι, θα πληρωνες παραπανω γιατι θα χρειαζοταν και αλλαγη αισθητηρων.
.......... καμια σχεση!!!!!!!

οταν αναβει το λαμπακι μπορεις να κανεις αλλα 2000χιλιομετρα ανετα

αν ισχυε αυτο που λες τοτε δεν θα εβαζαν καν αισθητηρες.

μην παραπληροφορεις τον κοσμο

Γιατι οι αισθητήρες δεν ειναι επάνω στο τακάκια???

...εγω αυτο ηξερα μέχρι τώρα hmmm.gif

Edited by nikoskallithea
Link to comment
Share on other sites

.......... καμια σχεση!!!!!!!

οταν αναβει το λαμπακι μπορεις να κανεις αλλα 2000χιλιομετρα ανετα

αν ισχυε αυτο που λες τοτε δεν θα εβαζαν καν αισθητηρες.

μην παραπληροφορεις τον κοσμο

Αυτο εχω ακουσει απο ατομο που δουλευε στη bmw.Οτι δηλαδη αν αναψει λαμπακι πρεπει να πληρωσεις και το καλωδιο του αισθητηρα που θεωρειται μιας χρησης.Δηλαδη κοστος καλωδιου συν παραπανω εργατικα.Οσο για το υφος σου στην τελευταια προταση περι παραπληροφορησης θα το αφησω ασχολιαστο γιατι τετοιο υφος μπορω να το παρω κι εγω αλλα δεν λεει να αρχισουμε τα off topic εδω μεσα. :)

Edited by NASOS_ea
Link to comment
Share on other sites

Αισθητήρας στα τακάκια υπάρχει μόνο ένας κι αυτός είναι στο ένα τακάκι απο τα τέσσερα που υπάρχουν μπροστά και αλλάζει μαζί με το τακάκι γιατί είναι φίξ.

003ws.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

.......... καμια σχεση!!!!!!!

οταν αναβει το λαμπακι μπορεις να κανεις αλλα 2000χιλιομετρα ανετα

αν ισχυε αυτο που λες τοτε δεν θα εβαζαν καν αισθητηρες.

μην παραπληροφορεις τον κοσμο

Παρακαλώ πολύ να προσέχετε τις εκφράσεις σας και πως μιλάτε στα άλλα μέλη !

Δημόσιες συζητήσεις (Forum)

Ο «δικτυακός κόμβος» παρέχει, μεταξύ άλλων, στους επισκέπτες/χρήστες/μέλη την δυνατότητα να λάβουν μέρος σε ένα σύνολο δημόσιων συζητήσεων (στο εξής Φόρουμ ή Forum). Με την συμμετοχή τους στο Φόρουμ οι επισκέπτες ή τα μέλη μπορούν να διατυπώσουν τις προσωπικές απόψεις τους μέσω γραπτών μηνυμάτων, για τις οποίες διατηρούν την πνευματική ιδιοκτησία, εφόσον δεν αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία τρίτων. Οι απόψεις θα πρέπει να διατυπώνονται με ευπρέπεια, ευγένεια και διακριτικότητα και να μην προσβάλουν ή θίγουν με οποιονδήποτε τρόπο πρόσωπα και καταστάσεις. Το περιεχόμενο των μηνυμάτων δεν εκφράζει ούτε υιοθετείται από τον διαχειριστή ή τους εκπροσώπους του «δικτυακού τόπου».

Η συμμετοχή σε αυτές τις συζητήσεις προϋποθέτει την τήρηση ορισμένων κανόνων, προκειμένου να διασφαλιστεί το επίπεδο των συζητήσεων, όσο και την αποφυγή παρεξηγήσεων μεταξύ των μελών. Για την ομαλή διεξαγωγή των συζητήσεων έχουν οριστεί, εκτός του διαχειριστή, συντονιστές με τοπικό ή γενικό επίπεδο πρόσβασης. Αυτοί, εκτός των τυχόν άλλων υποχρεώσεων τους, είναι αρμόδιοι για την διατήρηση του περιεχομένου των συζητήσεων καθαρού από μεμπτό περιεχόμενο, στο μέτρο του δυνατού. Δεν υποχρεούνται στην αξιολόγηση όλων των μηνυμάτων που αναρτώνται. Διατηρούν το δικαίωμα της επέμβασης, επεξεργασίας, συμπλήρωσης και διαγραφής των μηνυμάτων που δημοσιεύονται στο Φόρουμ καθώς και της προσωρινής ή μόνιμης απομάκρυνσης επισκεπτών/μελών από μερικές ή όλες τις κατηγορίες των συζητήσεων.

Ο διαχειριστής δεν υποχρεούται στη συνεχή διαθεσιμότητα της λειτουργίας του Φόρουμ και διατηρεί το δικαίωμα της προσωρινής ή μόνιμης διακοπής της υπηρεσίας, της μερικής ή πλήρης διαγραφής μηνυμάτων ή δημοσιεύσεων ή ανακοινώσεων ή θεματικών ενοτήτων.

Η συμμετοχή στις δημόσιες συζητήσεις (Φόρουμ) σημαίνει ότι ο επισκέπτης/μέλος υποχρεούται να μην χρησιμοποιεί ψευδώνυμο με προσβλητικό περιεχόμενο ή ουσία, ιδιαίτερο προσανατολισμό (π.χ. πολιτικό, θρησκευτικό, αθλητικό), ονόματα ή λέξεις κλειδιά, που έχουν κατοχυρωθεί και αποτελούν κατατεθέντα σήματα πνευματικής ιδιοκτησίας. Κάθε επισκέπτης/χρήστης μπορεί να εγγραφτεί στο Φόρουμ μόνο με ένα ψευδώνυμο. Για την εγγραφή δεν απαιτείται αγορά προϊόντος ή συνδρομή, ωστόσο για την προβολή μεμονομένων κατηγοριών ή θεματικών ενοτήτων πιθανών να χρειάζεται ειδική συνδρομή.

Στα μηνύματα που αναρτώνται θα πρέπει να υπάρχει σαφήνεια, λιτότητα, ουσία και να είναι ευανάγνωστα. Να χρησιμοποιούνται Ελληνικά ΜΙΚΡΑ γράμματα (Ελληνικές γραμματοσειρές - χαρακτήρες) και όχι Greeklish. Μέλος/επισκέπτης που δεν μπορεί να εφαρμόζει την ελληνική γραφή οφείλει να ενημερώσει τον διαχειριστή προκειμένου να ληφθεί υπόψη το πρόβλημα που παρουσιάζεται, διαφορετικά το μέλος/επισκέπτης μπορεί να αποβληθεί προσωρινά ή μόνιμα.

Κάθε δημοσίευση απαγορεύεται να περιέχει κείμενο υβριστικό, άσεμνο, πρόστυχο, χυδαίο, συκοφαντικό, απεχθές, απειλητικό, πορνογραφικό, ειρωνικό, ιδιαίτερα έντονο προσανατολισμό (π.χ. θρησκευτικό, πολιτικό, αθλητικό κλπ), «δεσμούς» προς άλλους δικτυακούς τόπους που περιέχουν τέτοια μέρη ή παράνομο περιεχόμενο. Επίσης κάθε δημοσίευση απαγορεύεται να διαθέτει αρχεία συνημμένα που να περιέχουν παράνομο λογισμικό, ιούς ή άλλο λογισμικό που μπορεί να προκαλέσει ζημιά στα συστήματα των υπολοίπων μελών. Γενικά τα μηνύματα απαγορεύεται να περιέχουν σημεία που μπορούν να εκθέσουν τον «δικτυακό τόπο» και τα μέλη αυτού καθώς επίσης και να οδηγούν σε πράξεις αξιόποινες ή αντίθετες προς την ελληνική και ευρωπαϊκή νομοθεσία και των διεθνών συμβάσεων.

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Δεν είχε ανάψει καμία ένδειξη στον υπολογιστή, απλώς μέσω τηλεφώνου ενημερώθηκα ότι τα τακάκια είναι πλήρως φαγωμένα(!).

Και η αλήθεια είναι εκτός των άλλων ότι γενικά δεν το πάω πατημένος, αντίθετα θα έλεγα...

Όπως και να 'χει, το έκανα γιατί δεν είχα τη δυνατότητα να είμαι εκεί και να το δω μόνος μου, οπότε καλύτερα με νέα τακάκια, παρά με φαγωμένα πουδε θα ήξερα πότε θα θέλουν άλλαγμα μετά. Το ξέρω, λάθος μου μάλλον, αλλά έτσι έγινε.

Τώρα να ρωτήσω πως καταλαβαίνεις ότι τα τακάκια θέλουν άλλαγμα...;;

Για τα δισκόφρενα ξέρω, αλλά στα τακάκια τί γίνεται; Υπάρχει διαφορετική αίσθηση στο πόδι;

Ευχαριστώ παιδιά και για τις πληροφορίες περί software!

Αρχικά να ξεκινήσουμε πως δεν ξαναπατάς σε αντιπροσωπεία!!!!

Μετά σου προτείνω να βρείς μεμονομένα συνεργεία με καλούς μάστορες να κάνεις την δουλεία σου.Το ίδιο golf έχω και άλλαξα τακάκια στα 30000 σε μαγαζί με φρένα στην Θηβών τα μπροστά της μάνας του 50 ευρώ με τα εργατικά(τα είδα πως είναι της μάνας του πριν τα βάλει).Η καρέντα ήθελε πάνω από 100 ευρώ...

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ πολύ να προσέχετε τις εκφράσεις σας και πως μιλάτε στα άλλα μέλη !

πλακα με κανεις;

τ ιτο κακο ειπα;

οταν λες πως αν δεν τα αλλαξεις τα τακακια πριν αναψει ενδειξη θα σου στοιχισει παρπανω φοβιζεις τον κοσμο και τον προτρεπεις να τα αλλαξει πολυ νωριτερα προληπτικα με συνεπεια οικονομικη απωλεια.

εδω εχουν γραφτει μαργαρηταρια και εσενα σε πειραξε που ειπα πως ειναι παραπληροφορηση μια λαθος οδηγια;

Link to comment
Share on other sites

Αισθητήρας στα τακάκια υπάρχει μόνο ένας κι αυτός είναι στο ένα τακάκι απο τα τέσσερα που υπάρχουν μπροστά και αλλάζει μαζί με το τακάκι γιατί είναι φίξ.

003ws.th.jpg

Μπραβο βρε Κοσμά αυτο ηξερα και εγώ οτι ο αισθητήρα ειναι ενσωματωμένος στο τακάκι.

Οταν λέμε αισθητήρα πιστευω οτι είναι ενα απλο καλωδιάκι φυτεμένο μεσα στο τακάκι που οταν φαγωθούν τα τακάκια ακουμπάει επάνω στις δισκόπλακες. (εχω αλλάξει πολλά τετοια τακάκια οχι σε VW)

Αν κάνω λάθος ασ με διορθώσει κάποιος

Link to comment
Share on other sites

πλακα με κανεις;

τ ιτο κακο ειπα;

οταν λες πως αν δεν τα αλλαξεις τα τακακια πριν αναψει ενδειξη θα σου στοιχισει παρπανω φοβιζεις τον κοσμο και τον προτρεπεις να τα αλλαξει πολυ νωριτερα προληπτικα με συνεπεια οικονομικη απωλεια.

εδω εχουν γραφτει μαργαρηταρια και εσενα σε πειραξε που ειπα πως ειναι παραπληροφορηση μια λαθος οδηγια;

Εχεις δίκιο δεν υπάρχει θεμα οικονομικής επιβάρυνσης και μπορείς ανετα να πας κάποια χλμ με αναμμένο λαμπάκι.

Εκτος αν το παρακάνεις και φας τις δισκόπλακες ;)

Edited by nikoskallithea
Link to comment
Share on other sites

πλακα με κανεις;

τ ιτο κακο ειπα;

οταν λες πως αν δεν τα αλλαξεις τα τακακια πριν αναψει ενδειξη θα σου στοιχισει παρπανω φοβιζεις τον κοσμο και τον προτρεπεις να τα αλλαξει πολυ νωριτερα προληπτικα με συνεπεια οικονομικη απωλεια.

εδω εχουν γραφτει μαργαρηταρια και εσενα σε πειραξε που ειπα πως ειναι παραπληροφορηση μια λαθος οδηγια;

Φιλε μου μιλησες με βαρια εκφραση.Δεν ειναι κουβεντα αυτη που πεταξες.Γι'αυτο γινονται οι συζητησεις.Για να βγω εγω να πω κατι που κακως εμαθα και να βγεις εσυ με ωραιο και κοσμιο τροπο να πεις οτι ξερεις αυτο δεν ισχυει.Εσυ ομως μιλησες για παραπληροφορηση και αυτο ειναι καπως βαρυ.Και ναι, αν το δουμε αυστηρα παραπληροφορηση ειναι αλλα ξερεις, εδω ειναι ενας χωρος που δε μπορεις να επικαλεστεις παραπληροφορηση και ουτε κατα διανοια (διοτι το προχωρησες κιολας) οικονομικη απωλεια.Και ξερεις γιατι δε μπορεις να τα επικαλεστεις;Διοτι δεν ειναι σποτακι στην τηλεοραση που παιχτηκε καποιες μερες χωρις αντιλογο και παρεσυρε και μερικους καταναλωτες προκαλωντας τους οικονομικη ζημια.Εδω ειναι φορουμ και φορουμ σημαινει αμεσοτητα, δηλαδη μπορουν την ιδια στιγμη με το ποσταρισμα μου να ξεπεταχτουν ενα σωρο ατομα και να πουν οτι δεν ισχυει.Σιγα μη βγηκε ο αλλος μετα το ποστ μου να παει να αλλαξει τακακια που με κατηγορησες οτι προκαλω και οικονομικη ζημια.Ειμαστε σοβαροι;Αμφιβαλλω αν προκαλεσα κατι τετοιο εστω σε εναν.Γιαυτο μην μιλας για παραπληροφορηση σε εναν χωρο οπου κατι τετοιο λογω της αμεσοτητας δε μπορει να υφισταται.Και τελος,με το σκεπτικο που εχεις θα πρεπει να χαρακτηρισουμε παραπληροφοριοδοτες τους μισους εδω μεσα.Εκτος αν ειμαι σε φορουμ που ολοι λενε το σωστο οποτε καλυτερα να διαγραφτω.Θεωρω οτι το να χαρακτηριζεις παραπληροφοριοδοτη καποιον που ειπε κατι που τελικα δεν ισχυει ειναι αρκετα βαρυ.Διαφωνεις;

Edited by NASOS_ea
Link to comment
Share on other sites

Αρχικά να ξεκινήσουμε πως δεν ξαναπατάς σε αντιπροσωπεία!!!!

Μετά σου προτείνω να βρείς μεμονομένα συνεργεία με καλούς μάστορες να κάνεις την δουλεία σου.Το ίδιο golf έχω και άλλαξα τακάκια στα 30000 σε μαγαζί με φρένα στην Θηβών τα μπροστά της μάνας του 50 ευρώ με τα εργατικά(τα είδα πως είναι της μάνας του πριν τα βάλει).Η καρέντα ήθελε πάνω από 100 ευρώ...

Σύμφωνοι, ας πούμε ότι δεν ξαναπάω σε αντιπροσωπεία. Δύο πράγματα:

1. Όπως έχω εν μέρει επαναλάβει, άντε να βρω μάστορα καλό που να ξέρω από πριν ότι κάνει καλή δουλειά και εγγυημένα θα μου φερθεί ΤΙΜΙΑ...

2. Θα συνεχίσω τις ερωτήσεις μου ως εν γένει ανίδεος(!) ρωτώντας: Και πώς θα ξέρω τελικά αν τα τακάκια, φρένα ή οτιδήποτε άλλο ανταλλακτικό χρειαστώ κατά τόπους θα είναι της μάνας του;; Παρεπιπτόντως ας πούμε, ξέρουμε ποια είναι τα "μανίσια" φίλτρα για το golf; Ή δεν παίζει και τόσο ρόλο για τέτοιου τύπου ανταλλακτικά; Δλδ, πέραν του οικονομικού παράγοντα πως ξέρω τι να αγοράσω από ένα e-shop;

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνοι, ας πούμε ότι δεν ξαναπάω σε αντιπροσωπεία. Δύο πράγματα:

1. Όπως έχω εν μέρει επαναλάβει, άντε να βρω μάστορα καλό που να ξέρω από πριν ότι κάνει καλή δουλειά και εγγυημένα θα μου φερθεί ΤΙΜΙΑ...

2. Θα συνεχίσω τις ερωτήσεις μου ως εν γένει ανίδεος(!) ρωτώντας: Και πώς θα ξέρω τελικά αν τα τακάκια, φρένα ή οτιδήποτε άλλο ανταλλακτικό χρειαστώ κατά τόπους θα είναι της μάνας του;; Παρεπιπτόντως ας πούμε, ξέρουμε ποια είναι τα "μανίσια" φίλτρα για το golf; Ή δεν παίζει και τόσο ρόλο για τέτοιου τύπου ανταλλακτικά; Δλδ, πέραν του οικονομικού παράγοντα πως ξέρω τι να αγοράσω από ένα e-shop;

αν ψάξεις το forum θα βρείς προτάσεις συνεργείων που πάνε πολλά από τα μέλη του club.Μικρά συνεργεία που σου κάνουν πολύ καλή δουλεία και δεν σου πιάνουν και τον κ@λ@.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνοι, ας πούμε ότι δεν ξαναπάω σε αντιπροσωπεία. Δύο πράγματα:

1. Όπως έχω εν μέρει επαναλάβει, άντε να βρω μάστορα καλό που να ξέρω από πριν ότι κάνει καλή δουλειά και εγγυημένα θα μου φερθεί ΤΙΜΙΑ...

2. Θα συνεχίσω τις ερωτήσεις μου ως εν γένει ανίδεος(!) ρωτώντας: Και πώς θα ξέρω τελικά αν τα τακάκια, φρένα ή οτιδήποτε άλλο ανταλλακτικό χρειαστώ κατά τόπους θα είναι της μάνας του;; Παρεπιπτόντως ας πούμε, ξέρουμε ποια είναι τα "μανίσια" φίλτρα για το golf; Ή δεν παίζει και τόσο ρόλο για τέτοιου τύπου ανταλλακτικά; Δλδ, πέραν του οικονομικού παράγοντα πως ξέρω τι να αγοράσω από ένα e-shop;

Πριν 5-6 ποστ το απαντήσαμε 2-3 φορεσ το συγκεκριμένο ερωτημα

Link to comment
Share on other sites

Πριν 5-6 ποστ το απαντήσαμε 2-3 φορεσ το συγκεκριμένο ερωτημα

Νίκο, κατ' αρχήν σ' ευχαριστώ πολύ για όλες τις πληροφορίες που έχεις δώσει, είναι σίγουρα πολύ χρήσιμες, ειδικά για μένα που δεν έχω ασχοληθεί ακόμη σε βάθος με το ζήτημα.

Ωστόσο, δε διευκρινίστηκε πουθενά ότι τα φίλτρα που πρότεινες είναι τα μανίσια. Αυτό που εγώ κατάλαβα είναι ότι προτείνεις κάποιες μάρκες και συγκεκριμένα μοντέλα για φίλτα από e-shop τα οποία ταιριάζουν στο συγκεκριμένο αυτοκίνητο. Δε σημαίνει αυτό ότι η συγκεκριμένη μάρκα είναι αυτή που χρησιμοποιεί και η vw στις επίσημες αντιπροσωπείες. Αυτό ήταν και το ερώτημά μου.

Link to comment
Share on other sites

Νίκο, κατ' αρχήν σ' ευχαριστώ πολύ για όλες τις πληροφορίες που έχεις δώσει, είναι σίγουρα πολύ χρήσιμες, ειδικά για μένα που δεν έχω ασχοληθεί ακόμη σε βάθος με το ζήτημα.

Ωστόσο, δε διευκρινίστηκε πουθενά ότι τα φίλτρα που πρότεινες είναι τα μανίσια. Αυτό που εγώ κατάλαβα είναι ότι προτείνεις κάποιες μάρκες και συγκεκριμένα μοντέλα για φίλτα από e-shop τα οποία ταιριάζουν στο συγκεκριμένο αυτοκίνητο. Δε σημαίνει αυτό ότι η συγκεκριμένη μάρκα είναι αυτή που χρησιμοποιεί και η vw στις επίσημες αντιπροσωπείες. Αυτό ήταν και το ερώτημά μου.

Οκ μπορεί να είναι όπως τα λες αν και νομίζω ότι έχει υποθεί, τεσπα αυτά είναι τα μαμίσια :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι αυτα τα μαμισια, αλλα ταιριαζουν κανονικα στο αυτοκινητο σου.

Στο δικο μου πχ το φιλτρο αερος και καμπινας ειναι της hengst ενω εγω εβαλα mann χωρις προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο βρε Κοσμά αυτο ηξερα και εγώ οτι ο αισθητήρα ειναι ενσωματωμένος στο τακάκι.

Οταν λέμε αισθητήρα πιστευω οτι είναι ενα απλο καλωδιάκι φυτεμένο μεσα στο τακάκι που οταν φαγωθούν τα τακάκια ακουμπάει επάνω στις δισκόπλακες. (εχω αλλάξει πολλά τετοια τακάκια οχι σε VW)

Φαίνεται και στη φωτό αυτό το καλωδιάκι γι'αυτό την ανέβασα.

ξέρουμε ποια είναι τα "μανίσια" φίλτρα για το golf; Ή δεν παίζει και τόσο ρόλο για τέτοιου τύπου ανταλλακτικά;

Ακριβώς !

Δεν ξέρω η αντιπροσωπείες τι φίλτρα βάζουν αλλά η ΜΑΝΝ είναι από τις μεγαλύτερες εταιρίες φίλτρων και από τη στιγμή που υπάρχουν φίλτρα για το tsi απο αυτήν δεν υπάρχει κανένας φόβος.

Κι εγώ ετοιμάζομαι για το σέρβις των 30000 κι έχω αγοράσει τα λάδια (mobil esp formula)με 12,5 το λίτρο όταν η αντιπροσωπεία τα χρεώνει 20+, αλλά για τα φίλτρα δεν το σκέφτηκα να τα πάρω κι αυτά απ'έξω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.