Jump to content
kchristus

Golf 5&6 - Service (Ανταλλακτικά - Αναλώσιμα - Part Numbers)

Recommended Posts

Ετοιμαζομαι για σερβις στο tsi μου το οποιο θα κανω στην αντιπροσωπεια αλλα τα υλικα θα τα παρω απο εξω.Εχω 52000χλμ και θα κανω αλλαγη λαδια φιλτρο μπουζι και υγρα φρενων.Μπουζι πηρα τα BOSCH F5DP0R λαδια πηγαινα για τα mobil esp 1 formula 5-30 αλλα κατεληξα σε PETRONAS 5-30.Τι γνωμη εχετε για αυτα τα λαδια?Εγω προσωπικα δεν τα ηξερα αλλα εμπιστευομαι αυτον που μου τα πουλησε και ειδα οτι ειναι φουλ συνθετικα και εχουν προδιαγραφες VW504.00/VW507.00 και τα πηρα.Δεν πιστευω να εχω προβλημα,αλλαγες κανω καθε 7500χλμ.Υγρα φρενων δεν πηρα ακομα,θα παρω ντοτ4 αλλα δεν ξερω πια,μου ειπαν για motul αλλα νομιζω δεν παιζει μεγαλο ρολο η μαρκα.

Link to comment
Share on other sites

γιατι δεν πηρες τα mobil;απο petronas μονο την sauber ξερω new_lol.gif

Σε συνεργειο που πηγα να ρωτησω τα αποκαλεσε λαδια πρατηριου και οτι τα mobil δεν ειναι και πολυ καλα σαν λαδια και μου προτεινε motul αγωνιστηκα με πανω απο 120 ευρο το 4λιτρο!Εχοντας παρει την κρυαδα μου απο εκει πηγα μετα σε αλλο μαγαζι με λαδια και μου προτεινε τα petronas οτι εχουν ιδιες προδιαγπαφες με τα mobil,αλλα μου ειπε εαν θελω να μου τα φερει αλλα για να τα παραγγειλει επρεπε να παρει ολοκληρη κουτα και θα του εμεναν τα υπολοιπα και ετσι τα πηρα...Σε 7500χλμ θα τα ξαναλλαξω και τοτε παω για τα mobil.Το αμαξι δεν εχει προγραμα και ετσι δεν το εψαξα και πολυ για τα λαδια και αφου θα τα αλλαξω συντομα δεν πιστευω να μου κανει ζημια.Παντος σε οσους ρωτησα ο καθενας ειχε κατι διαφορετικο καλυτερο απο ολα τα αλλα να μου προτινει...Για υγρα φρενων εχεις καποια προταση?

Link to comment
Share on other sites

Μάγκες , χρόνια πολλά σε όλους , να σας τύχουν λεφτά και υγεία

Θα ήθελα να σας πω ότι είχα golf 5 gti , κάποτε αλλά τώρα έχω το 6 σε tsi 160 , το θέμα είναι το service , στην αντιπροσωπεία δεν θα ξανά πατήσω ποτέ , επίσης σε κάποιον επί της Αμφιθέας 181 , γιατί απλά είναι άσχετος μου στράβωσε τον μασπιέ στο αναβατόριο και μου είπε ότι το χτύπησα εγώ ο ίδιος κάπου?? Στην γειτονιά μου παίζουν αρκετά συνεργεία vw …

1) Πεϊδης πίσω από το πλανητάριο

2) Βαλεντίνο Αμφιθέας

3) Δεν τον θυμάμαι αλλά στην Αμφιθέας κάνεις αριστερά στης γραμμές του τραμ στο πρώτο φανάρι αριστερά

4) Ο πρώην jon nick πίσω από την εκκλησία της αγίας Βαρβάρας

5) 5 ο gikas

Όλοι αυτοί έχουν απόσταση μετάξι τους 2 χιλιόμετρα, από τον gika με τον πιο μακρινό πεϊδη..

Ο πιο γνωστής και είναι κατά την γνώμη μου ο gikas :: και το μαγαζί χειρουργίο . έχει ένα κακό όμως είναι λίγο πιο ακριβώς από τους άλλους , βεβαία γνωρίζω τον τρόπο που δουλεύει ,,,,,, νομίζει ότι φτιάχνει το δικό του και όχι κανένα ξένο , επίσης τα παιδιά που έχει μέσα είναι γνώστες..

Και το τελευταίο: παραμονή πρωτοχρονιάς περνώ τηλ στο τηλέφωνο ανάγκης και ξέροντας ότι θα με βρίσει λέγοντας έμεινε το ρημάδι της αδελφής μου , έστειλε γερανό και το πήγε σε συνεργία που ήταν ανοιχτό

Για μένα μάγκας

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα!!και εξυπηρετικος και καλος μαστορας!!Τη να πω εγω που περνω τηλεφωνο στην αντριποσωπια στο Αγρινιο για να κλεισω ραντεβου για σερβις και ουτε που το συκωνουνεναι!!!Αλλα η τελευταια τους φορα ειναι,θα κανω το σερβις τον 60000χλμ και μετα γεια σας!!!Μακαρι να εβρισκα και εγω ενα μαστορα της προκοπης και ας πληρωνα κατι παραπανω...

Edited by thodoristsi
Link to comment
Share on other sites

Μάγκες , χρόνια πολλά σε όλους , να σας τύχουν λεφτά και υγεία

Θα ήθελα να σας πω ότι είχα golf 5 gti , κάποτε αλλά τώρα έχω το 6 σε tsi 160 , το θέμα είναι το service , στην αντιπροσωπεία δεν θα ξανά πατήσω ποτέ , επίσης σε κάποιον επί της Αμφιθέας 181 , γιατί απλά είναι άσχετος μου στράβωσε τον μασπιέ στο αναβατόριο και μου είπε ότι το χτύπησα εγώ ο ίδιος κάπου?? Στην γειτονιά μου παίζουν αρκετά συνεργεία vw …

1) Πεϊδης πίσω από το πλανητάριο

2) Βαλεντίνο Αμφιθέας

3) Δεν τον θυμάμαι αλλά στην Αμφιθέας κάνεις αριστερά στης γραμμές του τραμ στο πρώτο φανάρι αριστερά

4) Ο πρώην jon nick πίσω από την εκκλησία της αγίας Βαρβάρας

5) 5 ο gikas

Όλοι αυτοί έχουν απόσταση μετάξι τους 2 χιλιόμετρα, από τον gika με τον πιο μακρινό πεϊδη..

Ο πιο γνωστής και είναι κατά την γνώμη μου ο gikas :: και το μαγαζί χειρουργίο . έχει ένα κακό όμως είναι λίγο πιο ακριβώς από τους άλλους , βεβαία γνωρίζω τον τρόπο που δουλεύει ,,,,,, νομίζει ότι φτιάχνει το δικό του και όχι κανένα ξένο , επίσης τα παιδιά που έχει μέσα είναι γνώστες..

Και το τελευταίο: παραμονή πρωτοχρονιάς περνώ τηλ στο τηλέφωνο ανάγκης και ξέροντας ότι θα με βρίσει λέγοντας έμεινε το ρημάδι της αδελφής μου , έστειλε γερανό και το πήγε σε συνεργία που ήταν ανοιχτό

Για μένα μάγκας

Φίλε δεν είναι θέμα μαγκιάς , είναι θέμα νοοτροπίας.. σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια , εάν θες γράψε τις διευθύνσεις από τα συνεργεία που είμαστε κοντά σου να γνωρίζει ο κόσμος που είναι ο καθένας μας ..

Στην βελτίωση λίγο να ηρεμίσεις φίλε γιατί το αυτοκίνητο είναι περιουσία . και πολύ τάζουμε και λεμε , και στο τέλος την πληρώνεται εσείς και όχι εμείς οι συνεργιατζήδες ... να διαβάζεις τα ψιλά γράμματα τον παροχών.

Φιλικά στα λεω χωρίς να σου το παίζω έξυπνος

Link to comment
Share on other sites

Μάγκες , χρόνια πολλά σε όλους , να σας τύχουν λεφτά και υγεία

Θα ήθελα να σας πω ότι είχα golf 5 gti , κάποτε αλλά τώρα έχω το 6 σε tsi 160 , το θέμα είναι το service , στην αντιπροσωπεία δεν θα ξανά πατήσω ποτέ , επίσης σε κάποιον επί της Αμφιθέας 181 , γιατί απλά είναι άσχετος μου στράβωσε τον μασπιέ στο αναβατόριο και μου είπε ότι το χτύπησα εγώ ο ίδιος κάπου?? Στην γειτονιά μου παίζουν αρκετά συνεργεία vw …

1) Πεϊδης πίσω από το πλανητάριο

2) Βαλεντίνο Αμφιθέας

3) Δεν τον θυμάμαι αλλά στην Αμφιθέας κάνεις αριστερά στης γραμμές του τραμ στο πρώτο φανάρι αριστερά

4) Ο πρώην jon nick πίσω από την εκκλησία της αγίας Βαρβάρας

5) 5 ο gikas

Όλοι αυτοί έχουν απόσταση μετάξι τους 2 χιλιόμετρα, από τον gika με τον πιο μακρινό πεϊδη..

Ο πιο γνωστής και είναι κατά την γνώμη μου ο gikas :: και το μαγαζί χειρουργίο . έχει ένα κακό όμως είναι λίγο πιο ακριβώς από τους άλλους , βεβαία γνωρίζω τον τρόπο που δουλεύει ,,,,,, νομίζει ότι φτιάχνει το δικό του και όχι κανένα ξένο , επίσης τα παιδιά που έχει μέσα είναι γνώστες..

Και το τελευταίο: παραμονή πρωτοχρονιάς περνώ τηλ στο τηλέφωνο ανάγκης και ξέροντας ότι θα με βρίσει λέγοντας έμεινε το ρημάδι της αδελφής μου , έστειλε γερανό και το πήγε σε συνεργία που ήταν ανοιχτό

Για μένα μάγκας

+1

Αλλαξα πρόσφατα ζαντολάστιχα και έμεινα πολύ ευχαριστημένος. Η ευθυγράμμιση από κοντά σε αφήνει με το στόμα ανοιχτό!!! Τα σωστά πρέπει να λέγονται. Νικολή καλή χρονιά. :whistling:

Link to comment
Share on other sites

+1

Αλλαξα πρόσφατα ζαντολάστιχα και έμεινα πολύ ευχαριστημένος. Η ευθυγράμμιση από κοντά σε αφήνει με το στόμα ανοιχτό!!! Τα σωστά πρέπει να λέγονται. Νικολή καλή χρονιά. :whistling:

Φίλε καλημέρα ,,, έχεις ξεχάσει μάλλον την κουκούλα του αυτοκινήτου σου .. για τσεκάρισε... καλή χρόνια και υγειά

Link to comment
Share on other sites

Για αλλαγη λαδιων με μηχανημα που τα βγαζει 'ρουφηχτα' τη γνωμη εχετε?Μπορει να κανει σωστη δουλεια η θα αφησει μεσα παλια λαδια?Τι ειναι καλυτερο η κλασικη αλλαγη σε συνεργειο η με το μηχανημα?

Link to comment
Share on other sites

Για αλλαγη λαδιων με μηχανημα που τα βγαζει 'ρουφηχτα' τη γνωμη εχετε?Μπορει να κανει σωστη δουλεια η θα αφησει μεσα παλια λαδια?Τι ειναι καλυτερο η κλασικη αλλαγη σε συνεργειο η με το μηχανημα?

Την ιδια δουλεια κανει η αναρροφηση λαδιου οπως η στραγγιση χωρις κανενα προβλημα.. Η διαφορα τους ειναι στο χρονο διεκπαιρεωσης της ολης διαδικασιας αλλαγης λαδιων.. Το 'χω δοκιμασει κι εγω μια φορα!

Link to comment
Share on other sites

Την ιδια δουλεια κανει η αναρροφηση λαδιου οπως η στραγγιση χωρις κανενα προβλημα.. Η διαφορα τους ειναι στο χρονο διεκπαιρεωσης της ολης διαδικασιας αλλαγης λαδιων.. Το 'χω δοκιμασει κι εγω μια φορα!

Εσωτερικά τα περισσότερα carter κάνουν κωνική ρήση για αυτήν την δουλεία.

Όχι όλα όμως,

Link to comment
Share on other sites

Nick πολυ θα ηθελα να κανω το ετησιο σερβις μου σε σενα αλλα εχω ενα θεμα με τα top mounts πισω (τριζουν οταν ανεβαινω στη ραμπα του γκαραζ και γενικα σε ανισοπεδες επιφανειες) και θελω να τα περασω στην εγγυηση.Λυνεται το προβλημα με την αλλαγη τους ή απλα τα γρασσωνουν ? Ποια ειναι η εμπειρια σου στο θεμα?

ΕDIT: Τωρα ειδα οτι προτεινεις σε καποιο μελος που ρωτησε στο shoutbox λαδια 10/40 για tsi 122.Μηπως κανεις καποιο λαθος?

Edited by B.G
Link to comment
Share on other sites

Σε λίγο καιρό πάω για το 1ο σέρβις στα 15 000 .

Τι λάδια και πόσα λίτρα μου προτείνετε να αγοράσω απο την Trade Wind για να γλυτώσω απο τους κλεφταραδες στην αντιπροσωπεια?

Eχω Golf 5 1400 Tsi 122 ps.

Link to comment
Share on other sites

Nick πολυ θα ηθελα να κανω το ετησιο σερβις μου σε σενα αλλα εχω ενα θεμα με τα top mounts πισω (τριζουν οταν ανεβαινω στη ραμπα του γκαραζ και γενικα σε ανισοπεδες επιφανειες) και θελω να τα περασω στην εγγυηση.Λυνεται το προβλημα με την αλλαγη τους ή απλα τα γρασσωνουν ? Ποια ειναι η εμπειρια σου στο θεμα?

ΕDIT: Τωρα ειδα οτι προτεινεις σε καποιο μελος που ρωτησε στο shoutbox λαδια 10/40 για tsi 122.Μηπως κανεις καποιο λαθος?

Link to comment
Share on other sites

Κεκτημένη ταχύτης 03/5w-30 divinol .. το 10-40- είναι στοιχεία λαδιού για άλλο θέμα αλλά το είχα μπροστά μου και το έγραψα ...

Έλα όποτε μπορείς δεν θα έχεις πρόβλημα με εγγύηση .. περνάω ότι θες στην carenta του Πειραιά , όποτε μείνε ήσυχος

Sorry για το λάθος post …

Link to comment
Share on other sites

Σε λίγο καιρό πάω για το 1ο σέρβις στα 15 000 .

Τι λάδια και πόσα λίτρα μου προτείνετε να αγοράσω απο την Trade Wind για να γλυτώσω απο τους κλεφταραδες στην αντιπροσωπεια?

Eχω Golf 5 1400 Tsi 122 ps.

αυτο παρε και βαλεmobil 1 esp formula 5/30

Link to comment
Share on other sites

Εσωτερικά τα περισσότερα carter κάνουν κωνική ρήση για αυτήν την δουλεία.

Όχι όλα όμως,

Μηπως ξερεις εαν το GOLF 5 TSI εχει κωνικη ρηση?Και μηπως εχεις μαγαζι κοντα στην Πατρα?? :rofl:

Edited by thodoristsi
Link to comment
Share on other sites

Μηπως ξερεις εαν το GOLF 5 TSI εχει κωνικη ρηση?Και μηπως εχεις μαγαζι κοντα στην Πατρα?? :thumbsup:

Τα tsi έχουν την 19αρα τάπα προς τα πίσω δίπλα στο σπιράλ .. και έχον ρήση .. στην Πάτρα δεν έχω συνεργείο φίλε μου , είμαι Αθήνα

Link to comment
Share on other sites

4 λίτρα για το tsi 122 φτάνουν από το παραπάνω λάδι?

Μήπως θα μου πουν τίποτα στην αντιπροσωπεία , ότι και καλά θέλει 5?

5 παιρνει ο 2λιτρος , αλλα αν επιμενουν να σου χρεωσουν 5λιτρο τοτε εινια υποχρεωμενοι να σου δωσουν οσο περισεψει , αν και πλεον υπαρχουν μονοκιλα λαδια σε ολες τις vw .....

Link to comment
Share on other sites

4 λίτρα για το tsi 122 φτάνουν από το παραπάνω λάδι?

Μήπως θα μου πουν τίποτα στην αντιπροσωπεία , ότι και καλά θέλει 5?

3,6 λίτρα παίρνει αν δεν κάνω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.