Jump to content
yositosi

Ασφάλιστρα Στο Cc Σας...

Recommended Posts

Με τον όλο ντόρο που έχει γίνει μετά τις αυξήσεις, μήπως θα έπρεπε να κάνουμε μια αντιπαραβολή τελικά τι δίνουμε και τι παίρνουμε πλεον ως προς την ασφάλιση του αυτοκινήτου μας?

Εγώ το προηγούμενο εξάμηνο ήμουν στα 640ευρώ, και όλως παραδόξως τώρα που έχω την ανανέωση μου είπαν το ίδιο νούμερο

Στις καλύψεις έχω την κλασική μικτή, εξτρά ολική/μερική κλοπή, απαλλαγή 300ευρώ σε περίπτωση κάλυψης της μικτής, και οδική βοήθεια (όχι μόνο σε περίπτωση ατυχήματος, αλλα και σε περίπτωση οποιασδήποτε βλάβης). Ασφαλιζόμενη αξία αυτοκινήτου (σημαντικό στον προσδιορισμό του ασφαλίστρου) στις 22000ευρώ αν θυμάμαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Για ετήσιο μιλάς Δημήτρη εε? Αν αναλογιστείς και τη διαφορά στο κεφάλαιο (εσένα είναι αρκετά ακριβότερο αλλά και νεότερο), μια χαρά σε βλέπω!

Οδική σου΄εχει μέσα?

Link to comment
Share on other sites

Ενα σημειο που θελει προσοχη,ειναι οτι στις περισσοτερες ασφαλειες,δεν σου μειωνουν μονοι τους την αξια του αυτοκινητου και πρεπει να το ζηταμε οι ιδιοι.Παντα,πρεπει να την εχουμε στην τιμη πωλησης της αγορας.

Link to comment
Share on other sites

Ενα σημειο που θελει προσοχη,ειναι οτι στις περισσοτερες ασφαλειες,δεν σου μειωνουν μονοι τους την αξια του αυτοκινητου και πρεπει να το ζηταμε οι ιδιοι.Παντα,πρεπει να την εχουμε στην τιμη πωλησης της αγορας.

Πάρα πολύ σωστό αυτό που ανέφερες Κωνσταντίνε! Παγίδα που είχα μάθει εκ των έσω σε ασφαλιστική παλαιότερα! Οσο πληρώνεις και δεν μιλάς το "ασφαλιζόμενο κεφάλαιο" παραμένει ως είχε στην αρχή! Αν όμως χρειαστεί να καλύψουν, τότε σε καλύπτουν με την τρέχουσα αξία της αγοράς τη στιγμή της "ζημίας" όπως την υπολογίζουν αυτοί!

Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολύ σωστό αυτό που ανέφερες Κωνσταντίνε! Παγίδα που είχα μάθει εκ των έσω σε ασφαλιστική παλαιότερα! Οσο πληρώνεις και δεν μιλάς το "ασφαλιζόμενο κεφάλαιο" παραμένει ως είχε στην αρχή! Αν όμως χρειαστεί να καλύψουν, τότε σε καλύπτουν με την τρέχουσα αξία της αγοράς τη στιγμή της "ζημίας" όπως την υπολογίζουν αυτοί!

Και ο τροπος που την υπολογιζουν ειναι πολυ απλος.Ανοιγουν καποιο απο τα περιοδικα με μεταχειρισμενα αυτοκινητα και βλεπουν σε τι μεσο ορο κυμαινεται η αντιστοιχη τιμη.

Link to comment
Share on other sites

Και ο τροπος που την υπολογιζουν ειναι πολυ απλος.Ανοιγουν καποιο απο τα περιοδικα με μεταχειρισμενα αυτοκινητα και βλεπουν σε τι μεσο ορο κυμαινεται η αντιστοιχη τιμη.

Μάλλον όχι στον μέσο όρο Κωνσταντίνε,αλλά στο κατώτατο όριο της διακύμανσης της τιμής του αυτοκινήτου.:whistling:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει ακουστεί τίποτα για την εταιρεία που έχει το εν λόγω site? Το ρωτάω καθότι είναι πολύ παράξενο που από το πουθενά σηκώνουν μια σελίδα και ασφαλίζουν με συμβόλαια πολύ χαμηλότερα από ότι η υπόλοιπη αγορά, και γιατί γενικά ακούγονται πολλά σήμερα για τις ασφαλιστικές :whistling:

Αντε για κάποιον που θα κάνει μια αστική ευθύνη, στην τελική και κάτι να γίνει θα τον αναλάβει το επικουρικό, και το πολύ να χάσει 1-2 μήνες από το συμβόλαιο του! Σε όσους από εμάς όμως έχουμε επιπρόσθετες καλύψεις, και στην πράξη μια μικτή, τότε η ενδεχόμενη ζημία μας πολλαπλασιάζεται.

Link to comment
Share on other sites

Για ετήσιο μιλάς Δημήτρη εε? Αν αναλογιστείς και τη διαφορά στο κεφάλαιο (εσένα είναι αρκετά ακριβότερο αλλά και νεότερο), μια χαρά σε βλέπω!

Οδική σου΄εχει μέσα?

Για χρονο ειναι και μου εχει τα παντα μεσα...οδικη-αερομεταφορα κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πληρώνω 582 ευρώ το εξάμηνο στην Ασφαλιστική "Ορίζων" αλλά κάνω χρήση εκπτωτικού εταιρικού πακέτου.

Κεφάλαιο 34.000 ευρώ, μικτή με 265 ευρώ εκπιπτόμενο και όλα τα εξτρά και απλή οδική (λόγω της υπηρεσίας της VW, αλήθεια εσείς γιατί βάλατε οδική; ).

Όταν πρωτοασφάλισα το αμάξι τον Οκτώβριο του 2009, το είχα στη Victoria με τις ίδιες καλύψεις, μεγαλύτερο εκπιπτόμενο (400 ευρώ) και ασφάλιστρα εξαμήνου 731 ευρώ.

Edited by Wisdom
Link to comment
Share on other sites

Κεφάλαιο 34.000 ευρώ, μικτή με 265 ευρώ εκπιπτόμενο και όλα τα εξτρά και απλή οδική (λόγω της υπηρεσίας της VW, αλήθεια εσείς γιατί βάλατε οδική; ).

Γιώργο, 34000ευρώ δεν είναι παρα πολλά? Πλεον είναι 2ετίας το αμάξι, και σίγουρα έχεις χάσει πολύ πανω από το 20% της αρχικής του αξίας αν πας να το πουλήσεις! Επομένως και κάτι να συμβεί δεν πρόκειται να αποζημιωθείς τα 34000ευρώ με τίποτα! Σε αυτό μια μικρή σημείωση ότι κάποιες εταιρείες γραπτώς δίνουν κάλυψη για ΟΛΟ το ασφαλιζόμενο κεφάλαιο σε κάποια πακέτα τους...

Για το σκέλος της οδικής βοήθειας, όταν χρειάστηκε (με τον Αντώνη το είδαμε), να μεταφέρουν αμάξι, προβλέπεται ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ και μόνο η μεταφορά του οχήματος στο πλησιέστερο συνεργείο του δικτύου της ΚΟΣΜΟΚΑΡ (ή νομίζω σε συνεργείο του τόπου διαμονής σου, αν τους καλέσεις ενώ είσαι αλλού)! Εγώ π.χ. όταν έμεινα απο συμπλέκτη, πολύ απλα δεν θα με πήγαιναν με τίποτα στους Πορφύρηδες, αλλά είτε στον Μανδύλα, είτε στην ΕΤΕΑ!

Το δεύτερο σκέλος με την οδική της totalcare είναι ότι η ανταπόκριση τους δεν ήταν και τόσο άμεση σε αρκετές περιπτώσεις που έχουν αναφερθεί. Αυτό για εμένα ήταν καθοριστικό, καθότι το έχω Must αν συμβεί κάτι, το πολύ σε 30 λεπτά η οδική να έχει έρθει. :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον όχι στον μέσο όρο Κωνσταντίνε,αλλά στο κατώτατο όριο της διακύμανσης της τιμής του αυτοκινήτου.;)

Αναλογα την εταιρεια αλλα δυστυχως ετσι τα κοιτανε,οπως τα περιγραφουμε.

Link to comment
Share on other sites

Αξία αυτοκινήτου 25.000 μικτή στην INTERAMERICAN 573 το εξάμηνο..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.