Jump to content
ktm25089

Φρενα Εμπρος Απο Porsche Boxter

Recommended Posts

δεν το συζηταω ειναι πολυ καλη αναβαθμιση!σιγουρα ειναι και καλυτερο απο το εβαζες σαν τα δικα μου τα βαριδια.και μονοπιστονα και 345 δισκος,ολα μασιφ σιδεριά!μονο μην βαλεις τακακια feroddo ds2500,μιλαμε τσιριζουν πριν ακομα πατησω φρενο!τι να την κανω την αποδοση οταν νομιζεις διπλα σου σταματαει scania επικαθημενο με 24 τονους φορτιο!

Τακακια που προτινουν ειναι τα textar καπου στα 60 ευρω οι 4αδα απο ebay και δεν κανουν θορυβο!

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο μέχρι 312 δίσκος μπορεί να μπεί όχι παραπάνω,τουλάχιστον σε αυτές τις δαγκάνες.Τις είχα πάρει και εγώ ένα ''φεγγάρι'',μαύρες,σε άριστη κατάσταση μαζί με τα τακάκια τους(HAWK)αλλά τελικά τις έδωσα καθώς ήθελα μεγαλύτερο δίσκο από τον 312.Είναι δαγκανάρες πάντως,αν θυμάμαι καλά είναι 24 εκατοστά το μήκος τους και φυσικά Brembo.Δεν τις λές και μικρές.

Link to comment
Share on other sites

textar ειναι τα τακακια που πηρα.σε 312 ειναι μια χαρα.τι να τον κανεις μεγαλυτερο εαν δεν παταει ολο το τακακι?

Αποστατες θα φτιαξω μονος μου στο μηχανουργειο.Απλα περιμενω να ερθουν οι δισκοι και να κανω μια προβα να παρω μετρα.

fastrabbit το σκεφτηκα για S3 εμπρος-πισω αλλα μολις επιασα ενα μπροστινο σετ και πιαστηκε η μεση μου αλλαξα γνωμη!!

Link to comment
Share on other sites

textar ειναι τα τακακια που πηρα.σε 312 ειναι μια χαρα.τι να τον κανεις μεγαλυτερο εαν δεν παταει ολο το τακακι?

Αποστατες θα φτιαξω μονος μου στο μηχανουργειο.Απλα περιμενω να ερθουν οι δισκοι και να κανω μια προβα να παρω μετρα.

fastrabbit το σκεφτηκα για S3 εμπρος-πισω αλλα μολις επιασα ενα μπροστινο σετ και πιαστηκε η μεση μου αλλαξα γνωμη!!

Το τακακι οπως το ειχα υπολογισει πιανει μεχρι 320 δισκο-321 περιπου!Απλα η βαζεις 323 ή 330 για να γεμιζει και στο ματι η ζαντα και ας μην το πιανει ολο το δισκο!Με αυτη τη λογικη...Εγω ας πουμε που εχω 16αρα ζαντα ο 312 δισκος μου γεμιζει τη ζαντα...

Link to comment
Share on other sites

Να τολμήσω να ρωτήσω πόσο κοστίζουν οι βάσεις δαγκανών,custom made, από αεροπορικό αλουμίνιο σε CNC τόρνο;Αν ξέρεις και θές να πείς...ευχαριστώ.

.Εγω ας πουμε που εχω 16αρα ζαντα ο 312 δισκος μου γεμιζει τη ζαντα

Οχι με αυτή την δαγκάνα όμως,δεν χωράει σε 16αρες.

Link to comment
Share on other sites

joop ειπα μονος μου θα τις φτιαξω με σκληρο αλουμινιο σε CNC στο μηχανουργειο.Μολις βγουνε θα σου πω εαν ενδιαφερεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω τι είπες,ίσως δεν το έθεσα σωστά,εννοώ αν έχεις ακούσει-γνώση πόσο κοστίζει η κατασκευή τους αν στις έφτιαχναν.Δεν ενδιαφέρομαι πάντως αλλά έχω μείνει με την απορία πόσο θα μου κόστιζαν...σε ευχαριστώ. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω τι είπες,ίσως δεν το έθεσα σωστά,εννοώ αν έχεις ακούσει-γνώση πόσο κοστίζει η κατασκευή τους αν στις έφτιαχναν.Δεν ενδιαφέρομαι πάντως αλλά έχω μείνει με την απορία πόσο θα μου κόστιζαν...σε ευχαριστώ. :rolleyes:

Eμενα μου εχουν ζητησει απο 200 μεχρι και 350 ευρω!Γι αυτο ρωτησα αν ξερει ή μηπως φτιαχνει και ο ιδιος σε καποια καλυτερη τιμη!Η δαγκανα αυτη μπαινει και σε 16αρα ζαντα(οχι σε ολες)πχ στη δικια μου μπαινει!Οριακα αλλα μπαινει 100%!

Link to comment
Share on other sites

χμμμ 150 ευρώ το κομμάτι μου είχαν πεί εμένα...και νόμιζα ότι κατάλαβα λάθος. :tongue:

Για τις ζάντες έχεις δίκαιο,εξαρτάται από το ΕΤ και το σχέδιο της 16αρας ζάντας... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

DSC00094.jpg

DSC00093.jpg

και ακομα περιμενω τους δισκους :rolleyes::blush:

θα μπορούσες όμως να αποφύγεις το "λέρωμα" των μεταλικών ανοξείδωτων σωλήνων που εφάπτονται στη δαγκάνα για να έχεις ένα πιο "εργοστασιακό" look -για όσους θα τα παρατηρούν από πολύ κοντά! :pardon: ("ψείρικη" παρατήρηση βέβαια! :console: ) Κατά τα άλλα πολύ ωραίες θα δείχνουν!

Link to comment
Share on other sites

Τα μετταλικα σωληνακια ηταν σε κακη κατασταση οταν τις πηρα.προσπαθησα με πολυ ψιλο γυαλοχαρτο 600+ να τα καθαρισω αλλα ειχαν απο επανω τους μια περιεργη πλαστικη προστατευτικη μεμβρανη και οχι χρωμα.η οποια ειχε ξεφλουδισει αρκετα.Οποτε η μοναδικη λυση ηταν η αμμοβολη και το βαψιμο τους.Πιστευω οτι ειναι πολυ καλυτερα σε σχεση με το 95% τον περιπτωσεων οπου απλα τις βαφουν με πινελο η σπρευ υψηλης και γινινται σαν αντε μην πω τι...........

Link to comment
Share on other sites

μπραβο φιλαρακο μου εχεις κανει πολυ καλη δουλεια!κατα την γνωμη μου καλυτερα που τα εβαψες τα σωληνακια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ετοιμο το κιτ.απο αυριο ξεκιναω τις βασεις και ελπιζω μεχρι τριτη-τεταρτη να μπει επανω.

DSC00096.jpg

Edited by ktm25089
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια για το εγχείρημα. Έχω και εγώ porsche δαγκάνες με 350Χ32 δίσκο και textar τακάκια και είναι άψογες. Πόσο περίπου ήταν το κόστος της βαφής? Εγώ θέλω να βάψω κάτι πίσω δαγκανες από S3 8 P που πήρα για να βάλω.

Edited by billman
Link to comment
Share on other sites

Ετοιμος και ο ανταπτορας.2 αποστατες 5 χιλιοστα γυρνανε γυρω-γυρω στον τορνο και ειμαι πανετοιμοςΔεν εβγαλα φωτο απο την χαρα μου!!!!!!Θα βγαλω μια και καλη οταν μπουνε επανω!

Το κοστος βαφης?Το εκανα μονος μου.Βασικα θες μια καλη αμμοβολη να καθαρισουν σε βαθος,μετα ειδικο κιτρινο ασταρι για αλουμινια,μετα ακολουθει χρωμα,αυτοκολλητα και στο τελος βερνικι.Ολα αυτα βεβαια με αερογραφο και απο 3 χερια το καθενα.Δεν βγαινουν ετσι με κιτακι της foliatec :hug::whistling:

Link to comment
Share on other sites

λοιπον καναμε μια δοκιμη για να παρουμε μετρα για τις βασεις πανω σε μια πειραματικη που φτιαξαμε.Ξερω εβαλα την δαγκανα αναποδα αλλα αυτην επιασε το χερι μου εκεινη την στιγμη.χωρανε σε 17αρες μαμα GTI χωρις αποστατες αλλα εχουν 2 χιλιοστα κενο απο την ζαντα.οποτε για να εχουμε το κεφαλι μας ησυχο φτιαχνουμε 5 χιλιοστα αποστατες.Δευτερα θα ειναι πανω και ετοιμες να κανουμε καμια βολτα.

DSC00110.jpg

DSC00111.jpg

Link to comment
Share on other sites

λοιπον καναμε μια δοκιμη για να παρουμε μετρα για τις βασεις πανω σε μια πειραματικη που φτιαξαμε.Ξερω εβαλα την δαγκανα αναποδα αλλα αυτην επιασε το χερι μου εκεινη την στιγμη.χωρανε σε 17αρες μαμα GTI χωρις αποστατες αλλα εχουν 2 χιλιοστα κενο απο την ζαντα.οποτε για να εχουμε το κεφαλι μας ησυχο φτιαχνουμε 5 χιλιοστα αποστατες.Δευτερα θα ειναι πανω και ετοιμες να κανουμε καμια βολτα.

DSC00110.jpg

DSC00111.jpg

Τα πήγατε περίφημα αρχιμηχανικός και μηχανικός.Επειδή ήμουνα παρών κατά την δοκιμή ομολογώ ότι όλη η εργασία και το αισθητικό-λειτουργικό αποτέλεσμα ήταν πραγματικά άψογο.Με το καλό την Δευτέρα να τοποθετηθούν και καλό στρώσιμο.:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

δειχνουν ομορφα,αναμενουμε το τελικο στησιμο με τις σχετικες φωτος. :rolleyes: και φυσικα εντυπωσεις απο το φρενο.

Link to comment
Share on other sites

Ετοιμα.

DSC00116.jpg

DSC00119.jpg

DSC00117.jpg

DSC00121.jpg

DSC00122.jpg

DSC00123.jpg

ζαντες χωρις αποστατες.μετα απο αρκετα χιλιομετρα που εκανα εριξα μερικα δυνατα φρεναρισματα.πολυ καλη αναβαθμιση στο φρεναρισμα και καμια σχεση με πριν.ξεκιναει και πιανει το πεταλ απο πιο ψηλα και αρχιζει το φρεναρισμα προοδευτικα και οχι τοσο αποτομα σαν το μαμα.Εαν το πατησεις ομως δυνατα καταλαβαινεις την διαφορα!!!!

Αντε ο επομενος!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.