Jump to content
ktm25089

Φρενα Εμπρος Απο Porsche Boxter

Recommended Posts

τι λες τωρα και εσυ βρε firev....εδω τον ανθρωπο τον κραζει ενα ολοκληρο φορουμ και δεν λεει να καταλαβει τα βασικα θα καταλαβει τα ευκολος εννοουμενα??....Αν εισαι κακομαθημενος και ζηλειαρης ειναι 2 μεγαλα ελλατωματα που οταν ερθεις σε επαφη με το περιβαλλον και κανεις την αυτοκριτικη σου, προσπαθεις ητε να τα αποκρυψεις ητε να τα καταπολεμισεις..Αν ομως τα αισθητηρια οργανα δεν λαμβανουν τα ερεθισματα και ο εγκεφαλος αδυνατει να επεξεργαστει την παραμικρη πληροφορια που δεχεσαι απο τους αλλους,αρχιζεις και κολας και κολας και κολας και σκεφτεσαι ας απουμε μονο με εναν συγκεκριμενο τροπο...Η αρχη της αποτυχιας του ανθρωπου,καταδικασμενος να αποτυχει σε ολους τους τομεις της ζωης του..Οποιαδηποτε πληροφορια απο εδω και στο εξης θα εχει σαν αποτελεσμα την ιδια αντιμετωπιση απο το κεντρο ληψεως αποφασεων για τον εγκεφαλο..ακομα και για ασχετα θεματα..θα προβαλει πρωτα το ΕΓΩ η δικια μου γνωμη,αυτοματα θα την κανω και γνωμη για τον υπολοιπο κοσμο και θα την προβαλω σαν την σωστη...Μετα ο κοσμος να χαλασει δεν αλλαζει ο γαιδαρος το δενδρο που τον σκεπαζει...αυτος ειναι με λιγα λογια ενας χαρακτηρας που συμπεριφερεται με μωρια.Ευτυχος ο playmaker ολα τα παραπανω τα κανει λογο της ηλικιας και ποιο πολυ για να γελαμε εμεις..δεν τα πολυπιστευει αλλα θελει να ειναι το σπασικλακι του φορουμ..να τον προσεξουμε λιγο παραπανω και να αυτοεπιβεβαιωθει,την αρνητικη βεβαια επιβεβαιωση,αλλα την θελει!!θα του περασει καποια στιγμη...ετσι δεν ειναι Παναγιωτη??

Edited by Fastrabbit
Link to comment
Share on other sites

-Η-

ΑΠΟΓΝΩΣΗ!!!!!

Playmaker, ακόμα κι εγώ (που δεν έχω συναντηθεί με κανέναν ή..... σχεδόν κανέναν από το forum), έχω καταλάβει ότι πετάς διάφορα άσχετα, είτε λόγω άγνοιας είτε λόγω προσωπικών...κολλημάτων/προτιμήσεων. Το νέο λάστιχο και τα τακάκια/δίσκοι ισχύουν για ΟΛΑ τα συστήματα φρένων.

Γιατί το R32 φορά 345 με ΜΟΝΟπίστονη δαγκάνα και τα supercars φορούν πολυπίστονες δαγκάνες και, σε extreme περιπτώσεις, κεραμικούς δίσκους;;

Γιατί η VW έχει προσανατολιστεί σε καλές επιδόσεις με το χαμηλότερο κόστος (μη μου βγάλεις το R32 supercar!!) ενώ η Porsche και η κάθε Porsche παίζουν σε άλλη κατηγορία. Αλλιώς η Aventador θα φόραγε 380 μονοπίστονο (αλλά κεραμικό δίσκο, όχι τσιγκουνιές είπαμε)...

Αν έχεις χάλια λάστιχα ναι, το κιτ φρένων δε θα σε σώσει, δε θα φρενάρεις έτσι κι αλλιώς.

Μη βγάζεις ισάξια τα πολυπίστονα κιτ με μια αλλαγή δίσκου και τακακιού!!!

πηγαινε πιστα με το porsche οπως το βαλε ο ktm και εγω με του r32 να δουμε ο 300 η ο 345 δισκος θα απαγει καλυτερα τη θερμοτητα αρα θα χει καλυτερες επιδοσεις σε μεγαλο χρονο!τι απογνωση να καταλαβεις?εγω δηλαδη τωρα αν πω οτι αυτα που λες ειναι λογικα αλλα με φερνουν σε απογνωση γιατι τα αυτκινητα δεν ειναι μαθηματικη λογικη υι να πω?εχεις οδηφησει r32?πας σε πιστα?η κανεις το δρομο πιστα προς το κακο της ασφαλειας ολων μας?απο boxter ειναι τι δεν καταλαβαινεις?το πιο value for money αν δεν σε πειραζει το βαρος ειναι τα φρενα του r32!ειναι δοκιμασμενο με στοιχεια(σωστο δισκο και τακακι)!οσο και να μιλαμε εδω μεσα δεν το αλαζουμε πως το λενε!να μου λεγες κανα κιτ brembo με 355 δισκο να πω οκ!αλλα τα 4 πιστονια δεν λενε κατι απο μονα τους!γιατι νομιζεται κατι willwood(της πλακας)me 8 πιστονια η tarox με 10 ειναι καλυτερα απο ap 4πιστονα?ΟΧΙ δεν μετραμε τα φρενα με τα πιστονια αλλα με πολλα πραγματα που το καθενα παιζει το ρολο του απο ποσα κομματια ειναι ο δισκος βαρος κτλ κτλ.σε λιγιι θα βγουν υπερατου με φρενα για σας.ποσα πιστονια εχεις?4 εγω 6 α σε νικησα!λυπαμαι που προσπαθω να ανοιξω σε καποιους τα ματια πραγματικα.firev και η a150 ειναι πιο γρηγορη απο το golf σου γιατι ειναι mercedes και εχει αστερι και πιο σπορ και πιο γρηγορη!αλλα μαλλον κρινεται τα φρενα απο την ομορφια η εχετε μαθει να βλεπετε porsche και να νομιζεται οτι οτι εχει πανω ειναι τ καλυτερο!και σε 911 τα πετανε τα μαμα φρενα για να βαλουν καλυτερο,...φιλικα παντα αλλα τρελαινομαι.......................

τι λες τωρα και εσυ βρε firev....εδω τον ανθρωπο τον κραζει ενα ολοκληρο φορουμ και δεν λεει να καταλαβει τα βασικα θα καταλαβει τα ευκολος εννοουμενα??....Αν εισαι κακομαθημενος και ζηλειαρης ειναι 2 μεγαλα ελλατωματα που οταν ερθεις σε επαφη με το περιβαλλον και κανεις την αυτοκριτικη σου, προσπαθεις ητε να τα αποκρυψεις ητε να τα καταπολεμισεις..Αν ομως τα αισθητηρια οργανα δεν λαμβανουν τα ερεθισματα και ο εγκεφαλος αδυνατει να επεξεργαστει την παραμικρη πληροφορια που δεχεσαι απο τους αλλους,αρχιζεις και κολας και κολας και κολας και σκεφτεσαι ας απουμε μονο με εναν συγκεκριμενο τροπο...Η αρχη της αποτυχιας του ανθρωπου,καταδικασμενος να αποτυχει σε ολους τους τομεις της ζωης του..Οποιαδηποτε πληροφορια απο εδω και στο εξης θα εχει σαν αποτελεσμα την ιδια αντιμετωπιση απο το κεντρο ληψεως αποφασεων για τον εγκεφαλο..ακομα και για ασχετα θεματα..θα προβαλει πρωτα το ΕΓΩ η δικια μου γνωμη,αυτοματα θα την κανω και γνωμη για τον υπολοιπο κοσμο και θα την προβαλω σαν την σωστη...Μετα ο κοσμος να χαλασει δεν αλλαζει ο γαιδαρος το δενδρο που τον σκεπαζει...αυτος ειναι με λιγα λογια ενας χαρακτηρας που συμπεριφερεται με μωρια.Ευτυχος ο playmaker ολα τα παραπανω τα κανει λογο της ηλικιας και ποιο πολυ για να γελαμε εμεις..δεν τα πολυπιστευει αλλα θελει να ειναι το σπασικλακι του φορουμ..να τον προσεξουμε λιγο παραπανω και να αυτοεπιβεβαιωθει,την αρνητικη βεβαια επιβεβαιωση,αλλα την θελει!!θα του περασει καποια στιγμη...ετσι δεν ειναι Παναγιωτη??

στο google το διaβασες αυτο?η το χες μαθει απ εξω σε κανενα μαθημα και ειπεσ να το πεταξεις?αν οχι ειχε μερικα σημεια σωστα αλλα με λαθος αρχη εμενα.με ταυτισες με κατι και το ανελυσες.λεω πραγματα που εχω δει με τα ματια μου.και ολα αυτα για 2 κομματια σιδερο ανεστη?και σε παω ρε γμτ αλλα εσυ εκει!που δεν ειπα οτι δεν μαρεσουν,μαρεσουν και ναι εχουν καλυτερο φρεναρισμα απο του gti αλλα οτι με του r32 σε πιστα εχεις παρομοια αποτελεσματα και οτι ειναι Overkill για το δρομο και δεν φαινεται η διαφορα....

Edited by Playmaker
Link to comment
Share on other sites

πριν βαλετε αυτα τα φρενα αλαξτε λαστιχα αλλιως τρυπα στο νερο....επισης φρενα gti με καλυτερο δισκο και τακακι σωστο δεν εχουν κατι χειροτερο απο αυτα....μονο στη πιστα θα δειτε διαφορα

Αυτό εν μέρη ισχύει αλλά όχι στο μέγεθος που το περιγράφεις. Σε πίστα έχω μπεί 5 φορές με τα μαμά φρένα 288 με ακριβώς ίδιο αυτοκίνητο με του κτμ. Στην βόλτα που έκανα το αυτοκίνητο του κτμ με τα νέα φρένα κατάλαβα ότι σε επαρχιακούς δρόμους και με κανονικές ταχύτητες 90 - 110 χλμ έχουν σχεδόν τα ίδια αποτελέσματα στο φρενάρισμα καθώς από μια συγκεκριμένη ένταση και μετά παρεμβαίνει το ABS και χαλάει όλη την υπόθεση... Όμως σε αυξημένες ταχύτητες και με πολύ καλής ποιότητας άσφαλντο (όπως είναι το αδιέξοδο της Σίνδου για όσους ξέρουν) δεν υπάρχει καμία επαφή ! απλά σου πετάγονται τα μάτια έξω και χωρίς ζώνη κρατιέσαι γερά για να μείνεις στη θέση σου ! Δεν μιλάμε για αίσθηση του πεντάλ, εκεί και σε χωματόδρομο το νιώθεις πολύ καλύτερα.

Αυτά περί σύγκρισης των φρένων σε ΙΔΙΑ αυτοκίνητα που είναι σημαντικό αυτό κι όχι από θεωρίες με βάση υπεραυτοκίνητα.

Edited by Κοσμάς
Link to comment
Share on other sites

Αυτό εν μέρη ισχύει αλλά όχι στο μέγεθος που το περιγράφεις. Σε πίστα έχω μπεί 5 φορές με τα μαμά φρένα 288 με ακριβώς ίδιο αυτοκίνητο με του κτμ. Στην βόλτα που έκανα το αυτοκίνητο του κτμ με τα νέα φρένα κατάλαβα ότι σε επαρχιακούς δρόμους και με κανονικές ταχύτητες 90 - 110 χλμ έχουν σχεδόν τα ίδια αποτελέσματα στο φρενάρισμα καθώς από μια συγκεκριμένη ένταση και μετά παρεμβαίνει το ABS και χαλάει όλη την υπόθεση... Όμως σε αυξημένες ταχύτητες και με πολύ καλής ποιότητας άσφαλντο (όπως είναι το αδιέξοδο της Σίνδου για όσους ξέρουν) δεν υπάρχει καμία επαφή ! απλά σου πετάγονται τα μάτια έξω και χωρίς ζώνη κρατιέσαι γερά για να μείνεις στη θέση σου ! Δεν μιλάμε για αίσθηση του πεντάλ, εκεί και σε χωματόδρομο το νιώθεις πολύ καλύτερα.

Αυτά περί σύγκρισης των φρένων σε ΙΔΙΑ αυτοκίνητα που είναι σημαντικό αυτό κι όχι από θεωρίες με βάση υπεραυτοκίνητα.

φιλε μου συμφωνω μαζι σου!επιτελους ναι και καποιος που λεει την αληθεια!

Link to comment
Share on other sites

-εχεις οδηφησει r32?πας σε πιστα?

-το πιο value for money αν δεν σε πειραζει το βαρος ειναι τα φρενα του r32!

-ΟΧΙ δεν μετραμε τα φρενα με τα πιστονια αλλα με πολλα πραγματα που το καθενα παιζει το ρολο του

-λυπαμαι που προσπαθω να ανοιξω σε καποιους τα ματια πραγματικα.

-firev και η a150 ειναι πιο γρηγορη απο το golf σου γιατι ειναι mercedes και εχει αστερι και πιο σπορ και πιο γρηγορη!

-αλλα μαλλον κρινεται τα φρενα απο την ομορφια

1) Όχι, μόνο με καρτ (15 αλόγων) έχω τρέξει σε πίστα, αλλά δε μου αφαιρεί το δικαίωμα της γνώμης.

2) Σε value for money εννοείται πως υπερέχουν τα ΟΕΜ φρένα, αλλά δε μίλησες γι αυτό. Καθαρά από θέμα απόδοσης μιλάω εγώ. Για το βάρος θα μιλήσω σε λίγο...

3) Προφανώς, και ο παράγοντας "20 κιλά ο δίσκος" παίζει βασικό ρόλο στη μη αναρτώμενη μάζα. Σε αμάξι 1300 κιλά ίσως να μην κάνει διαφορά, αλλά ένα σασί Golf καθαρά για πίστα (υπάρχουν πολλά ενιαία κ trackdays κλπ), που έχουν αφαιρεθεί τα πάντα για εξοικονόμηση βάρους και έχουν μπει αγωνιστικά εξαρτήματα, για μάντεψε... δε φοράν R32 φρένα αλλά αγωνιστικά πολυπίστονα.

4) Ναι. Κι εγώ.

5) Μάλλον κάνεις χιούμορ αλλά η σύνταξή σου με μπερδεύει. Ελπίζω να εννοείς "αν είναι έτσι, η Α150 είναι πιο κλπ κλπ κλπ επειδή είναι merc και έχει αστέρι" (αν δεν εννοούσες αυτό, μιας κ έχω το 122 και όχι κάποιο FSI, τότε όχι.)

6) Όχι. Κρίνω όμως από το όνομα Brembo. Και τις δάφνες που έχει μαζέψει.

Προσπάθησε να ακολουθήσεις τη λογική μου:

Το Golf δε φτιάχτηκε για πίστα. Όταν το βάζεις πίστα και εφόσον δεν τρέχεις σε αγώνες με κανονισμούς κλπ, κάθε μόντα επιτρέπεται. Αν δε διαθέτεις λεφτά, βρίσκεις μεταχειρισμένα φρένα (από GTI, R32/S3 κλπ), αν όμως διαθέτεις, βάζεις ό,τι καλύτερο μπορείς (κιτ πολυπίστονων φρένων) και βάζεις αεραγωγούς για την ψύξη των φρένων άμα γουστάρεις. Οπότε πάει η αποκλειστικότητά σου της απαγωγής θερμότητας.

Και φυσικά, στην πίστα κάθε κιλό βάρους κστίζει. ΕΙΔΙΚΑ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΥΣ ΤΡΟΧΟΥΣ.

Κι αν είναι έτσι, ο ktm φτιάχνει μεγαλύτερες βάσεις και βάζει μεγαλύτερο δίσκο. Επιμένεις ότι είναι καλύτερα τα ΟΕΜ;; Ε τότε, όποιος βάζει ultraleggera είναι βλάκας, αφού σιγά το βάρος που κερδίζει. Σε λακκούβα πιθανόν θα χαλάσει η ζάντα του, ενώ η ΟΕΜ μου όχι.

(για τα πρακτικά, δεν πολυσυμπαθώ τις Πόρσε. Είμαι Φεραρικός...)

με κανονικές ταχύτητες 90 - 110 χλμ έχουν σχεδόν τα ίδια αποτελέσματα στο φρενάρισμα καθώς από μια συγκεκριμένη ένταση και μετά παρεμβαίνει το ABS και χαλάει όλη την υπόθεση...

Άρα (στη θεωρία) η πρόσφυση του ελαστικού έφτασε στα όριά της, οπότε αυτή καθορίζει το αποτέλεσμα.

Σύνοψη: δε λέω ότι σε καθημερινή χρήση υπερέχουν αισθητά, ούτε ότι έχουν καλύτερο value for money από ΟΕΜ φρένα.

Λέω ότι, στην απευκτέα περίπτωση (σε κανέναν μην τύχει, μακάρι) που πεταχτεί κάτι στο δρόμο σου ενώ τρέχεις στην εθνική με 140, τότε θα δείξει τη διαφορά το πολυπίστονο. Και μεταφράζεται σε πολλά.

Edited by firev12
Link to comment
Share on other sites

γιατι τα r32 που εχω εγω εχουν διαφορα στην καθημερινη χρηση??οχι βεβαια..οι δαγκανες που εχει ο κτμ ομως ειναι καλυτερες σε αποδωση απο την μεγαλη r32/s3 που εχω και στον δρομο σε υψηλες ταχυτητες και στην πιστα.αυτο θελω να σου δωσω να καταλαβεις και δεν το καταλαβαινεις ρε πανο...

Link to comment
Share on other sites

γιατι τα r32 που εχω εγω εχουν διαφορα στην καθημερινη χρηση??οχι βεβαια..οι δαγκανες που εχει ο κτμ ομως ειναι καλυτερες σε αποδωση απο την μεγαλη r32/s3 που εχω και στον δρομο σε υψηλες ταχυτητες και στην πιστα.αυτο θελω να σου δωσω να καταλαβεις και δεν το καταλαβαινεις ρε πανο...

Άρα (στη θεωρία) η πρόσφυση του ελαστικού έφτασε στα όριά της, οπότε αυτή καθορίζει το αποτέλεσμα.

Τώρα καταλαβαινόμαστε !

Link to comment
Share on other sites

1) Όχι, μόνο με καρτ (15 αλόγων) έχω τρέξει σε πίστα, αλλά δε μου αφαιρεί το δικαίωμα της γνώμης.

2) Σε value for money εννοείται πως υπερέχουν τα ΟΕΜ φρένα, αλλά δε μίλησες γι αυτό. Καθαρά από θέμα απόδοσης μιλάω εγώ. Για το βάρος θα μιλήσω σε λίγο...

3) Προφανώς, και ο παράγοντας "20 κιλά ο δίσκος" παίζει βασικό ρόλο στη μη αναρτώμενη μάζα. Σε αμάξι 1300 κιλά ίσως να μην κάνει διαφορά, αλλά ένα σασί Golf καθαρά για πίστα (υπάρχουν πολλά ενιαία κ trackdays κλπ), που έχουν αφαιρεθεί τα πάντα για εξοικονόμηση βάρους και έχουν μπει αγωνιστικά εξαρτήματα, για μάντεψε... δε φοράν R32 φρένα αλλά αγωνιστικά πολυπίστονα.

4) Ναι. Κι εγώ.

5) Μάλλον κάνεις χιούμορ αλλά η σύνταξή σου με μπερδεύει. Ελπίζω να εννοείς "αν είναι έτσι, η Α150 είναι πιο κλπ κλπ κλπ επειδή είναι merc και έχει αστέρι" (αν δεν εννοούσες αυτό, μιας κ έχω το 122 και όχι κάποιο FSI, τότε όχι.)

6) Όχι. Κρίνω όμως από το όνομα Brembo. Και τις δάφνες που έχει μαζέψει.

Προσπάθησε να ακολουθήσεις τη λογική μου:

Το Golf δε φτιάχτηκε για πίστα. Όταν το βάζεις πίστα και εφόσον δεν τρέχεις σε αγώνες με κανονισμούς κλπ, κάθε μόντα επιτρέπεται. Αν δε διαθέτεις λεφτά, βρίσκεις μεταχειρισμένα φρένα (από GTI, R32/S3 κλπ), αν όμως διαθέτεις, βάζεις ό,τι καλύτερο μπορείς (κιτ πολυπίστονων φρένων) και βάζεις αεραγωγούς για την ψύξη των φρένων άμα γουστάρεις. Οπότε πάει η αποκλειστικότητά σου της απαγωγής θερμότητας.

Και φυσικά, στην πίστα κάθε κιλό βάρους κστίζει. ΕΙΔΙΚΑ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΥΣ ΤΡΟΧΟΥΣ.

Κι αν είναι έτσι, ο ktm φτιάχνει μεγαλύτερες βάσεις και βάζει μεγαλύτερο δίσκο. Επιμένεις ότι είναι καλύτερα τα ΟΕΜ;; Ε τότε, όποιος βάζει ultraleggera είναι βλάκας, αφού σιγά το βάρος που κερδίζει. Σε λακκούβα πιθανόν θα χαλάσει η ζάντα του, ενώ η ΟΕΜ μου όχι.

(για τα πρακτικά, δεν πολυσυμπαθώ τις Πόρσε. Είμαι Φεραρικός...)

Άρα (στη θεωρία) η πρόσφυση του ελαστικού έφτασε στα όριά της, οπότε αυτή καθορίζει το αποτέλεσμα.

Σύνοψη: δε λέω ότι σε καθημερινή χρήση υπερέχουν αισθητά, ούτε ότι έχουν καλύτερο value for money από ΟΕΜ φρένα.

Λέω ότι, στην απευκτέα περίπτωση (σε κανέναν μην τύχει, μακάρι) που πεταχτεί κάτι στο δρόμο σου ενώ τρέχεις στην εθνική με 140, τότε θα δείξει τη διαφορά το πολυπίστονο. Και μεταφράζεται σε πολλά.

firev δεν διαφωνω σε τιποτα φιλε!μονο στο οτι οπως ειναι του r32 με αυτο το δισκο κτλ οτι βγαζουν καλυτερα τη θερμοτητα!τωρα αν βαλει μεγαλυτερο δισκο οκ δεν ξερω τη χρηση θελει απλα του r το εχουν σαν μαμα γιαυτο το σχολιασα.!και επισης οτι αυτα τα τακακια μαλλον υπερθερμαινονται η ο δισκος μπορει να στραβωσει.ενω σενα r32 βγαζεις με αλλα τακακια και δισκο,σε πιστα τι βγαζεις καλυτερα,!αν βαλει και αυτος οκ!ο ktm μπορει να μη θελει να παει και ποτε του και μαγκια του!απλα συνηθως οταν αλαζεις θες κατι παραπανω εκτος απο την εμφανιση που ενω θα πρεπε να ναι τελευταιο σε ολους μας αρεσει οπτικα ενα τετοιο φρενο!

ναι αυτο ειπα για την a γιατι μου πεταξες απλα ειναι porsche Και ειναι καλυτερα!και οτι σε καθημερινα πραγματα ειναι οπως τα πε ο κοσμας τωρα στη περιπτωση γατας εισαι σιγουρος?η απλα θα μπει το abs για μια ζωη?

Edited by Playmaker
Link to comment
Share on other sites

ρε Πανο ξεκολα ρε!!!!!δεν παμε πιστα λεμε!!ολοι εμεις δεν ενδιαφερομαστε για πιστα πως αλλιως να στο δωσω να το καταλαβεις..μας ενδιαφερει η χρηστικοτητα η αποδωση σε συνθηκες δρομου και η εμφανιση..τοσο δυσνοητο ειναι να καταλαβεις και να μην μας τα πριζεις με τις πιστες και τα ραλλυ σου??γιατοι σπουδαζεις γιατρος και δεν εγινες οδηγος αγωνων ρε γαμωτο...ειδες τωρα πρεπει να ανεχομαστε τα απωθημενα σου!

Link to comment
Share on other sites

Για να λυθουν μερικες απορειες περι απωλειας στα χαμηλα.17αρια με 45.000.Μολις βαλω καινουργια λαστιχα θα ξανακανουμε ενα τεστακι.

Link to comment
Share on other sites

ρε Πανο ξεκολα ρε!!!!!δεν παμε πιστα λεμε!!ολοι εμεις δεν ενδιαφερομαστε για πιστα πως αλλιως να στο δωσω να το καταλαβεις..μας ενδιαφερει η χρηστικοτητα η αποδωση σε συνθηκες δρομου και η εμφανιση..τοσο δυσνοητο ειναι να καταλαβεις και να μην μας τα πριζεις με τις πιστες και τα ραλλυ σου??γιατοι σπουδαζεις γιατρος και δεν εγινες οδηγος αγωνων ρε γαμωτο...ειδες τωρα πρεπει να ανεχομαστε τα απωθημενα σου!

ανεατη δεν με με πολυνοιαζει τιποτα απο τη πιστα και το ραλι.απλα εχω στο μυαλο μου αυτα τα φρενα σαν κατι που ειναι μονο για πιστα και ραλι ισως λανθασμενα μιας και νομιζω οτι τα μαμα ειναι τελεια στο δρομο!

αλλα οκ μπορει να κανω λαθος αν η διαφορα σ δρομο ειναι τεραστια!

τα 45.000κμ ειναι πολλα σιγουρα παιζει ρολο!

κουραστικα....μαρεσουν τα φρενα,και ελπιζω να ειναι καλυτερα και να δικαιολογησουν παντου τα λευτα τους!

Link to comment
Share on other sites

Επισης για το θεμα του ABS.Το ABS εμπαινε συχνα και πριν με τις μαμα δαγκανες και τους 288 δισκους.Λογω ελαστικων.Στα χαμηλα παρατηρησα μια πολυ καλη διαφορα για εμενα.Σαν 4πιστονες εχουν 1 μικρο και ενα μεγαλο εμβολακι σε καθε πλευρα.Η διαφορα ειναι οτι το πεταλ ξεκιναει και πιανει απο πιο ψηλα και πιο γραμμικα.επειδη εχει το μικρο πιστονακι που βγαινει πρωτο.Μετα σε πιο δυνατο φρεναρισμα βγαινει και το μεγαλο και πραγματικα εχει μεγαλη διαφορα σε δυνατο φρεναρισμα.Προσωπικα ειμαι ευχαριστημενος και στα λιγα.και πιστευω οτι θα βελτιωθει με καινουργια λαστιχα.

Link to comment
Share on other sites

Προκειμένου δηλαδή να υλοποιηθεί η μετατροπή οι δαγκάνες που απαιτούνται είναι οι πίσω δαγκάνες από Boxster 2.7lt, σωστά;

/ ΒΣ

Link to comment
Share on other sites

αφου μας αρεσαν τα μπροστα λεω να κανω μια δοκιμη να βαλω και τα πισω :laugh: :laugh: απο το ιδιο αμαξι παλι.Με ξεχωριστο δαγκανακι για το χειροφρενο.Θελει λιγο μελετη η αρκετα πιο πολυπλοκη βαση.Νεα θα εχουμε σε καινουργιο ποστ που θα ανοιξει για αυτο το θεμα!!

Link to comment
Share on other sites

Απο S θα το δοκιμασω πολυ συντομα.βασικα απο το S μπορεις να βαλεις λιιιγο μεγαλυτερο δισκο η να πιασει λιγο ακομα απο τον μαμα 312.Οι διαφορες δεν ειναι σημαντικες.Και εαν δεν χωραει στην μαμα ζαντα χωρις αποστατες (που νομιζω δεν χωραει) τοτε για εμενα ειναι μειονεκτημα.Υποτιθεται το κανεις για να εχεις πολυ καλο φρενο με σχετικα λιγα λεφτα.Μια τετραδα αποστατες με 20 μπουλονια δεν θα κανει κανα 150αρι?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.