Jump to content
Geos

Μετατροπη Golf IV (4) 1.4 1.6 Σε 1.8Τ Gti - S3

Recommended Posts

O Τριποτσερης(TripTeam) απο Γαλατσι-Αθηνα σιγουρα κανει μετατροπη και σου βρισκει και το τροπετο..Εγω εκει εκανα τη μετατροπη μου στο 2αρι....Απλα πας και του λες τι θες και σου λεει ποσα θελει για να εχεις το κλειδι στο χερι!

eyxaristw para poly

Link to comment
Share on other sites

O Τριποτσερης(TripTeam) απο Γαλατσι-Αθηνα σιγουρα κανει μετατροπη και σου βρισκει και το τροπετο..Εγω εκει εκανα τη μετατροπη μου στο 2αρι....Απλα πας και του λες τι θες και σου λεει ποσα θελει για να εχεις το κλειδι στο χερι!

ena til?

Link to comment
Share on other sites

για s3 5000 λίγο δύσκολο πάντως φιλαράκι.

Εγώ εκει έκανα την μετατροπη σε s3 και έχει κάνει πολύ καλή δουλειά

ΤΗΛ 210 2134341 τον λένε Παναγιώτη

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΩ ΕΝΑ GOLF IV 75hp ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΣΕΡΝΕΤΑΙ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΑΛΛΑ ΑΡΓΟ. ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟΥ ΒΑΛΩ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΤΟΥ GTI 180 HP H TOY S3 225HP ΤΗ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΚΑΙ ΑΝ ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΠΟΥΛΑΕΙ ΤΕΤΟΙΟΥΣ ΚΙΝΙΤΗΡΕΣ.ΚΑΙ ΑΝ ΑΞΙΖΕΙ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ...ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν άτομα από το forum που έχουν κάνει αυτή την μετατροπή. Θα σου τα πουν καλύτερα. Προσωπική μου γνώμη είναι να το δώσεις και να πάρεις ένα gti. Μερικοί θα με πουν συντηρητικό, όπως τα ίδια έλεγα και εγώ παλιότερα, αλλά δυστυχώς αυτή είναι η πραγματικότητα.

Link to comment
Share on other sites

Eτσι οπως ειναι η τιμες αξιζει να δωσεις το δικο σου και να παρεις Gti..Εχω βαλει εγω στο 2αρι μου 20vt απο Golf 4 Gti...

Link to comment
Share on other sites

ΝΑΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΑΛΛΑ ΔΩΣΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΛΕΦΤΑ ΣΤΗΝ ΕΜΦΑΝΗΣΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΩ ΠΙΣΩ ΓΙ ΑΥΤΟ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟΥ ΑΛΛΑΞΩ ΜΟΤΕΡ... ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΝΤΩΣ. ΘΑ ΔΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΙΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΘΑ ΔΩ Α ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΑΝ ΞΕΡΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΨΑΓΜΕΝΑ ΜΕΡΗ ΓΙΑ ΜΟΤΕΡ ΠΕΙΤΕ....

Link to comment
Share on other sites

ΝΑΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΑΛΛΑ ΔΩΣΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΛΕΦΤΑ ΣΤΗΝ ΕΜΦΑΝΗΣΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΩ ΠΙΣΩ ΓΙ ΑΥΤΟ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟΥ ΑΛΛΑΞΩ ΜΟΤΕΡ... ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΝΤΩΣ. ΘΑ ΔΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΙΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΘΑ ΔΩ Α ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΑΝ ΞΕΡΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΨΑΓΜΕΝΑ ΜΕΡΗ ΓΙΑ ΜΟΤΕΡ ΠΕΙΤΕ....

Από το να δώσεις χρήματα για βελτίωση του συγκεκριμένου κινητήρα, είναι σαφώς καλύτερα να τοποθετήσεις τον 1.8 20VT.

Σε μάντρες με τρακαρισμένα έψαξες? Θα σου στείλω ένα p.m.

Edit: αν μπορείς μη γράφεις με κεφαλαία γράμματα.

Edited by Christos4mot
Link to comment
Share on other sites

Από το να δώσεις χρήματα για βελτίωση του συγκεκριμένου κινητήρα, είναι σαφώς καλύτερα να τοποθετήσεις τον 1.8 20VT.

Σε μάντρες με τρακαρισμένα έψαξες? Θα σου στείλω ένα p.m.

Edit: αν μπορείς μη γράφεις με κεφαλαία γράμματα.

μπορεις να μου στειλεις και μενα ενα πμ? με το που μπορω να βρω?

εμενα η τιμη μου φαινεται πολυ καλη 3.500

ειχα ρωτησει στον παντελιδη θεσ/νικη kαι μου ειπε 4.500 κομπλε με περασμα απο gti και προγραμα περιπου στο 200ps και τα δικα μου πισω

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα πρόσφατα απέκτησα ένα golf iv 1.6 16v με 160.000 χιλ φορτομένο..

ο κινητήρας είναι πολυ αργός..

τι μπορω να κανω για να το κανω πιο νευρικο..να εχει ψυχη!!

μου ειπαν για κατι που μπαινει στο γκαζι και το κανει ντιζατο..

το αμαξι ειναι τελειως μαμα..με βρομικα και σπασμενα τασια !!

τι μου προτεινεται να κανω ωστε το αμαξι να αρπαζει!!

ο κινητηρας tsi απο golf V ταιριαζει σε εμενα??

και γενικα τι μου προτεινεται να κανω για να το βελτειωσω και μεσα και εξω!

καποιος καλος μηχανικος στα νοτια προαστεια!

ευχαριστω!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

δίσκολο να μπένει.. αλλά μπένει κουτί απο το S3 / GTI 4 κτλπ :lol:

Link to comment
Share on other sites

εαν το τουρμπισω θα ειναι πολλα τα "κομματια" που πρεπει να βαλω ακομα για να στεκεται το αμαξι σταθερα στο δρομο??

ποσο μπορει να μου κοστισει η αλλαγη μοτερ και ποσο αξιοπιστη δουλεια μπορει καποιος να κανει??

υπεροχο το polo σου!!

Link to comment
Share on other sites

Έχω το golf iv 2003 generation. Πέρσι επειδή είχα το ίδιο θέμα με σένα αποφάσισα να το βελτιώσω. Με 5000 έβαλα τροπέτο μηχανή s3 225hp και εξάτμιση 70ρα ποπαυ απο μπρός μέχρι τελικό και ελατήρια 6ποντα, αναρτήσεις είχα βάλει απο πρίν. Βέβαια έδωσα άλλα 1500 στον μηχανικό.

Αυτά περι τιμής, όσο αφορά την δουλειά θα πρέπει να βρείς καλό μάστορα και να σου προσέχει το αυτοκίνητο.

Απο εκεί και πέρα δεν έχω προσθέσει κάτι άλλο στο αμάξι που να χρειάζεται επιπλέον. Το αμάξι πετάει, βέβαια αν αρχίσεις και το σκαλίζεις μετά όπως εγώ που τώρα σκέφτομαι για πρόγραμμα και νέα τουρμπίνα μετά θα ζητάει και intercooller και φρένα κτλ.

Ότι θέλεις μπορείς να με ρωτήσεις.

Edited by LoukPeri
Link to comment
Share on other sites

ξερεις το θεμα ειναι οτι το αμξι το αγορασα μεταχειρισμενο απο γυναικα!!

μου κοστισε μολις 3,500 euro και θεωρω οτι θα ειμαι τελειως χαζος εαν δωσω τα διπλασια για να το φτιαξω,διοτι ειναι μοντελο 2001!!

εχει αρκετα χιλλιομετρα πανω και δισκολευομαι να αποφασισω εαν θα του αλλαξω μηχανη με το λιγοτερο δυνατο κοστος ή να το "πειραξω" οπως ειχαν κανει και στο προηγουμενο golf mk2 '89(1800cc-8v-142ps)

ειναι πολλα τα λεφτα και οι καιροι αρκετα δυσκολοι!

πολυ ωραιο το 4 σου!!

μαλλον ομως σκεφτομαι μονο εξωτερικη βελτιωση(ζαντες-αναρτησεις-ελατηρια-εξατμιση,απο χταποδι και πισω)...οσο για τα μηχανικα μερη πρεπει πρςτα να κατασταλαξω πρωτα στο τι θελω να κανω...αλλα αρχικα πρεπει να βρω για πιο γ@μημενο λογο το αμαξι εκει ξαφνικα που πηγαινει καινει κοιλια ο κινητηρας-ενα περιεργο βυθισμα!!ανεξηγητο..

και ακομα σκεφτομαι να βαλω εκεινο το μαραφετι που κανει το ηλεκτρ.γκαζι σαν ντιζατο!!!

εμενα βεβαια δεν με απασχολει να ειναι το αμαξι 200+ αλογα και με 120 ειμαι ευχαριστιμενος , θελω ομως να μου ροπιαζει απο χαμηλα!!

Link to comment
Share on other sites

ξερεις το θεμα ειναι οτι το αμξι το αγορασα μεταχειρισμενο απο γυναικα!!

μου κοστισε μολις 3,500 euro και θεωρω οτι θα ειμαι τελειως χαζος εαν δωσω τα διπλασια για να το φτιαξω,διοτι ειναι μοντελο 2001!!

εχει αρκετα χιλλιομετρα πανω και δισκολευομαι να αποφασισω εαν θα του αλλαξω μηχανη με το λιγοτερο δυνατο κοστος ή να το "πειραξω" οπως ειχαν κανει και στο προηγουμενο golf mk2 '89(1800cc-8v-142ps)

ειναι πολλα τα λεφτα και οι καιροι αρκετα δυσκολοι!

πολυ ωραιο το 4 σου!!

μαλλον ομως σκεφτομαι μονο εξωτερικη βελτιωση(ζαντες-αναρτησεις-ελατηρια-εξατμιση,απο χταποδι και πισω)...οσο για τα μηχανικα μερη πρεπει πρςτα να κατασταλαξω πρωτα στο τι θελω να κανω...αλλα αρχικα πρεπει να βρω για πιο γ@μημενο λογο το αμαξι εκει ξαφνικα που πηγαινει καινει κοιλια ο κινητηρας-ενα περιεργο βυθισμα!!ανεξηγητο..

και ακομα σκεφτομαι να βαλω εκεινο το μαραφετι που κανει το ηλεκτρ.γκαζι σαν ντιζατο!!!

εμενα βεβαια δεν με απασχολει να ειναι το αμαξι 200+ αλογα και με 120 ειμαι ευχαριστιμενος , θελω ομως να μου ροπιαζει απο χαμηλα!!

αυτο ειναι δεν ειναι πεταμα λευτων?μια αλλαγη μηχανης 20vt πχ με λιγοτερα km θα κανει τα λευτα να πιασουν τοπο

Link to comment
Share on other sites

Αν πείς να ασχοληθείς με τη βελτίωση του συγκεκριμένου κινητήρα, θα πληρώσεις πολλά και θα πάρεις λίγα.

Οπότε ή κρατάς τον κινητήρα ως έχει και ασχολείσαι κυρίως με την εξωτερική εμφάνιση ή βάζεις τον 1.8 20VT και έχεις ουσιαστική βελτίωση επιδόσεων.

Θα βρείς αρκετά αντίστοιχα θέματα αν ψάξεις στο forum που θα σε βοηθήσουν.

Link to comment
Share on other sites

με όλη την καλή διάθεση αλλα φιλε μου μήπως έπρεπε να το είχες σκεφτεί λίγο πιο πριν αυτό; εννοώ πριν το πάρεις. ξέρω είναι δελεαστικό να βρείς αυτό το golf τόσο χαμηλά σε τιμή αλλα αν το αμάξι σέρνεται και δεν είναι k σε καλή κατάσταση ποιος ο λόγος;

δυο πράγματα χρειάζεται -σημαντικότατα- για να προχωρήσεις. διάθεση και χρήματα. αλλιώς δεν αξίζει αστο. το κρατάς και κανεις απλά την δουλειά σου, η το δίνεις και παίρνεις ένα "έτοιμο". όσο για αυτό που λες για το γκάζι (sprint booster) δεν νομίζω ότι θα βοηθήσει και παρα πολύ την κατάσταση.. :lol:

το αμάξι πάντως σύμφωνο ότι είναι από τα πιο αργά που έχω δει... ο συνδυασμός λίγα άλογα+μεγάλο βάρος σκοτώνει..... <_<

ένα φιλαράκι έχει ένα ίδιο. κάποιος "έξυπνος" του είχε πει ότι θα του βάλει ένα πρόγραμμα k το αμάξι θα πήγαινε 115 άλογα.. B) τελοσπάντων με πρόγραμμα πάντως (πρώτο στάδιο) δεν κανεις δουλειά. δεύτερο στάδιο αν το πας δεν ξέρω τι κανεις αλλα δεν νομίζω και παρα πολλά....

πάντα φιλικά... :lol:

Edited by Spiros23
Link to comment
Share on other sites

εχεις απολυτο δικιο αλλα την "πατησα" και τωρα χτυπαω το κεφαλι μου στο τοιχο!!

ααχχαχαχαχαχαχαχα

μαλλον με βλεπω για αλλαγη κινητηρα!!!

αλλα τελικα ποσο μ@λ@κες ειναι οι γερμανοι??

πιο βαρυ πιο αργο δεν γινεται!!!!!!!

απορω τα golf 1.4 πανε ακομα πιο αργα??

θα ψαξω για κινητηρα και τα συναφη οποτε!!

Link to comment
Share on other sites

κάτσε γιατί μπερδεύτηκα και σου απάντησα νομίζοντας ότι έχεις 1.4..... <_<popeye.gif

μου έδωσε αφορμή όμως για να σου δώσω λύση στο πρόβλημα...

βρέσ ένα 1.4 το ίδιο και οδήγησε το για μια μέρα αρκετά. μετά μπες στο δικό σου................ θα δεις που υπάρχουν και πολύ χειρότερα και θα αλλάξεις γνώμη B)

πάντως δεν είναι κακό να κοιτάξεις τι μπορείς να κανεις με αυτό το μοτέρ που έχεις. να σου πω δεν ξέρω αλλα αν ψάξεις εδώ μέσα κάτι θα βρείς σίγουρα. ίσος ένα foul πρώτο στάδιο και sprint booster να σε βοηθούσε κάπως αλλα για λίγο νεύρο λίγο ψυχή που θες και εσύ. αν θες παραπάνω τότε ότι σου είπαν και οι υπόλοιποι... η δώσε το και πάρε άλλο αν δεν έχεις όρεξη :lol:

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ καλή η τιμή αγοράς του.

Μεταξύ σοβαρού και αστείου: με μιά ματιά στον κατάλογο τιμών μεταχειρισμένων είδα ότι το αυτοκίνητό σου παίζει σε τιμές πάνω από 6000 ευρώ. Οπότε το δίνεις όσο περισσότερο μπορείς, προσθέτεις και τα χρήματα που θα έδινες για tuning κλπ και αγοράζεις το Golf GTI ίδιας ηλικίας. <_<

Και δεν νομίζω να παραπονεθείς για επιδόσεις. ;)

Edited by Christos4mot
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου το αμαξι το πειρα με 160+ χιλλιομετρα πανω,οποτε λογικη μου φαινεται η τιμη που το αγορασα!!

το θεμα μου!!ειναι οτι πριν απο αυτο ειχα ενα mk2 140 αλογα και με καλη ροπη..και τωρα με το καινουργιο εχω ξενερωσει!!απιστευτη ξενερα λεμε!!

να ρωτησω ποσο θα μου παει το πρωτο σταδιο και τη περιλαμβανει ακριβως??

να επμιστευτω εναν γνωστο οικο??ή να το βαλω στο γειτονικο γκαραζ??

να αλλαξω και εξατμιση απο χταποδι και πισω ελεγα...

Υ.Γ.

μαγκες τα "φωτα" σας μου ειναι πολυτιμα!!

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου το αμαξι το πειρα με 160+ χιλλιομετρα πανω,οποτε λογικη μου φαινεται η τιμη που το αγορασα!!

το θεμα μου!!ειναι οτι πριν απο αυτο ειχα ενα mk2 140 αλογα και με καλη ροπη..και τωρα με το καινουργιο εχω ξενερωσει!!απιστευτη ξενερα λεμε!!

να ρωτησω ποσο θα μου παει το πρωτο σταδιο και τη περιλαμβανει ακριβως??

να επμιστευτω εναν γνωστο οικο??ή να το βαλω στο γειτονικο γκαραζ??

να αλλαξω και εξατμιση απο χταποδι και πισω ελεγα...

Υ.Γ.

μαγκες τα "φωτα" σας μου ειναι πολυτιμα!!

αλαξε κινητηρα

Link to comment
Share on other sites

5000-6000 το κάνεις ΑΝΕΤΑ S3 μοτέρ 1.8Τ 20vt ;)

Υ.Γ. Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.