Jump to content
MariosCeid

Θόρυβος Στην Δεξιά Πόρτα

Recommended Posts

Εχω το polo tsi εδώ και 2 μήνα και σε κάθε λακούβα ακούω θόρυβο απο τα δεξιά μου νομίζω απο την πόρτα του συνοδηγού ότι είναι, έχει παρατηρήσει κάνεις τίποτα αντίστοιχο; Καμία ιδέα για το τι μπορεί να είναι;

Link to comment
Share on other sites

Tην τρίτη πάω να μου ανοίξουν την ταπετσαρία και να δούμε κατά ποσο είναι καλά βιδωμένα όλα μέσα. Παιδιά κανεις δεν έχει ακούσει θόρυβο από την δεξιά πόρτα?

Link to comment
Share on other sites

Tην τρίτη πάω να μου ανοίξουν την ταπετσαρία και να δούμε κατά ποσο είναι καλά βιδωμένα όλα μέσα. Παιδιά κανεις δεν έχει ακούσει θόρυβο από την δεξιά πόρτα?

Πριν το παραδόσεις ρίξε μια καλή ματιά στην εφαρμογή της ταπετσαρίας, ώστε αν το παραλάβεις να μπορείς να δεις τυχόν κακή συναρμογή ή πλαστικά που δεν έχουν κουμπόσει καλά. Μιλάω από εμπειρία. Όταν τους το πήγα λίγο μετά την παραλαβή για να διορθώσουν κάτι, μου έσπασαν μια πλαστική γλώσσα στη δεξιά ταπετσαρία με αποτέλεσμα να μην κάθετε καλά.

Edited by A-Polo
Link to comment
Share on other sites

Έχω σκοπό να είμαι και εγώ από πάνω όταν γίνει η επισκευή για να δω μη γίνει κανένα ατύχημα. Επίση στα απότομα φρεναρίσματα πάλι ακούγεται κάτι από την δεξιά πόρτα σαν κάτι να παίζει εκεί μέσα αλλα όταν την κλείνω η την ανοίγω όλα φαίνονται ok dld δεν ακούγεται κάτι να πάλλεται από μέσα. Περίεργο. Λέτε να είναι tpt τσιμούχες?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά ! Πήρα το πόλο Τσι πριν μια βδομάδα και απο την Τρίτη μερα που το ΧΑ άρχισε κάτι να ακούγεται όπως το περιγράφει ο Μάριος πιο πάνω μόνο στην πόρτα του οδηγού! Επίσης όταν κλείνω την πόρτα άρχισε να ακούγεται ένα τάλαντωμα μάλλον απο το παράθυρο ! Είχα φιατ 500 τρία χρόνια και δεν έτριζε τίποτα και το πόλο το ΧΑ για πιο ποιοτικό και τώρα μου την δίνει λίγο αυτο αν και είναι μικρός ο θόρυβος και μόνο στις λακκούβες! Απλά ήθελα να μάθω τι κάνουν στην αντιπροσωπεία γιατι είμαι λίγο διστακτικός στο να το πάω γιατι δεν τους εμπιστεύομαι καθόλου!

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου μου έχει σπάσει τα νεύρα εδώ και 2 χρόνια! Σε κάθε στρέβλωση του αμαξώματος είτε γκάζι, είτε φρένο, είτε ανωμαλία το γκρακ-γκρουκ είναι μόνιμο στην εμπρός δεξιά πόρτα.

Δεν τους το πήγα, εννοείται, και όντως εξωτερικώς όλα δείχνουν στη θέση τους.

Μέχρι στιγμής, έχω καταλήξει στην τσιμούχα. Όταν αφήσω την πόρτα λίγο ανοιχτή, π.χ. να την κρατάει ο συνοδηγός, δεν ακούγεται τίποτα!

Έβαλα σπρεϋ σιλικόνης, γλυκαίνει λίγο, αλλά μετά ξανά τα ίδια.

Ενημέρωσέ μας για την εγχείρηση και συμβουλή:μην ξεκολλήσεις από πάνω από το αυτοκίνητό σου.

Edited by sopon
Link to comment
Share on other sites

Το είχα ξαναγράψει, αλλά δοκιμάστε να περάσετε τα λάστιχα της πόρτας με το 1z Gummi Pfledge. Έπειτα από πολλούς μήνες ίσως και χρόνο δεν άκουσα ξανά τριγμό, ίσως να σας βολέψει κι εσάς. Δεν είναι ακριβό, περί τα 7 - 8 ευρώ από το praktiker.

Link to comment
Share on other sites

εχω και εγω θεμα τις πορτες.βγαζω το αμαξι απο το γκαραξ που χει ενα μικρο σαμαρακι και στη διαστεβλωση τριζουν οι πορτες..οπως και σε ολες τις λακουβες φυσικα.λεω τι σκατα..εχω δοκιμασει να κατεβασω τα παραθυρα και δεν ακουγεται τιποτα..τι μπορει να φταιει?μονο οταν ειναι τα παραθυρα τελιως κλειστα το κανει.αμα τα ανοιξω εστω και λιγακι,χαραμαδα,τιποτα.ησυχια..

Link to comment
Share on other sites

εχω και εγω θεμα τις πορτες.βγαζω το αμαξι απο το γκαραξ που χει ενα μικρο σαμαρακι και στη διαστεβλωση τριζουν οι πορτες..οπως και σε ολες τις λακουβες φυσικα.λεω τι σκατα..εχω δοκιμασει να κατεβασω τα παραθυρα και δεν ακουγεται τιποτα..τι μπορει να φταιει?μονο οταν ειναι τα παραθυρα τελιως κλειστα το κανει.αμα τα ανοιξω εστω και λιγακι,χαραμαδα,τιποτα.ησυχια..

Όταν είχα βάλει τα ηχεία στις μπροστά πόρτες, από την δύναμη του του ηχείου έτριζε κάτι πολύ έντονα από την δεξιά πόρτα. Ο ηχοσύστημας μου είπε ότι είναι ένα λεβιεδάκι που είναι στο εσωτερικό τις πόρτας και χρησιμεύει στο μηχανισμό του παραθύρου που τρίζει. Μετά την μόνωση με ειδικό ηχομονωτικό δεν το ξαναάκουσα.

Link to comment
Share on other sites

Όταν είχα βάλει τα ηχεία στις μπροστά πόρτες, από την δύναμη του του ηχείου έτριζε κάτι πολύ έντονα από την δεξιά πόρτα. Ο ηχοσύστημας μου είπε ότι είναι ένα λεβιεδάκι που είναι στο εσωτερικό τις πόρτας και χρησιμεύει στο μηχανισμό του παραθύρου που τρίζει. Μετά την μόνωση με ειδικό ηχομονωτικό δεν το ξαναάκουσα.

εχω ανοιξει παρα πολλες φορες τις ταπετσαριες στις πορτες λογω αλλαγης γρυλου οποτε ξερω με βεβαιοτητα οτι αυτο που φταιει για το τριξιμο ειναι η ντιζα του παραθυρου η οποια χτυπα στη λαμαρινα εσωτερικα οταν το παραθυρο ειναι τερμα ανεβασμενο.οταν το παραθυρο κατεβει απο κεινο το σημειο εστω και ελαχιστα τοτε η ντιζα φευγει απο τη λαμαρινα και δεν ακουγεται τιποτα...η λυση που προτεινε ενα παιδι στο συνεργειο ειναι αυτοκολλητο αφρωδες αναμεσα στη ντιζα και τη λαμαρινα ..ετσι τωρα δεν ακουγεται κατι...

το δικο μου προβλημα ομως ειναι οτι σε ανωμαλιες του δρομου τριζει η κλειδαρια της πορτας του οδηγου εδω και μια βδομαδα και δεν μπορω να καταλαβω το γιατι...

Link to comment
Share on other sites

genika paidia na kserete oti exoume ksekoubota i kakovalmena plastika kai metalla stis portes mas opote oloi oi thoruvoi einai kathara ergostasiako lathos.kalo einai na pate stis antirposopeies kai na tous zalizete ton erota gt otan dineis 15000 eurw plus gia ena amaksi prepei toulaxiston na einai aksioprepes ton proto kairo.oso exete loipon egguiseis mn tous afinete se xloro klari.apo prosopiki empeiria sas lew oti eixa spasmeno grulo parathurou kai ksekouboto ton opoio eftiaksan meta apo tesseris,nai kala diavazete 4 episkepseis 1 mina afotou to pira.upomoni,europaiko amaksi thelame....

Link to comment
Share on other sites

το δικο μου προβλημα ομως ειναι οτι σε ανωμαλιες του δρομου τριζει η κλειδαρια της πορτας του οδηγου εδω και μια βδομαδα και δεν μπορω να καταλαβω το γιατι...

το ιδιο μου κανει κι εμενα τον τελευταιο καιρο(εχω 14000χλμ) σε λακουβες ακουγονται τριξιματα και ψιλοχτυπηματακια απτην πορτα του οδηγου,χωρις να μπορω να εντοπισω ακριβως απο που ειναι...φαινεται παντως να ειναι απο τους μεντεσεδες,αλλα ειναι σφιγμενοι..

Link to comment
Share on other sites

το ιδιο μου κανει κι εμενα τον τελευταιο καιρο(εχω 14000χλμ) σε λακουβες ακουγονται τριξιματα και ψιλοχτυπηματακια απτην πορτα του οδηγου,χωρις να μπορω να εντοπισω ακριβως απο που ειναι...φαινεται παντως να ειναι απο τους μεντεσεδες,αλλα ειναι σφιγμενοι..

ακριβως το ιδιο και γω ειχα...πηγα αντιπροσωπεια αλλαξανε κλειδαρια και ως δια μαγειας ο θορυβος σταματησε...οταν τους το πα εδειξαν να το ξερουν το προβλημα...το θεμα ειναι οτι μετα απο καιρο θα το ξανακανει...

Link to comment
Share on other sites

Για τους τριγμους στα λαστιχα βαλτε λιγο βαζελινη.Στο πανω μερος της πορτας που εινα δυο λαστιχα μαζι βαλτε αναμεσα τους γιατι οταν κλεινει η πορτα ακουμπανε μεταξυ τους για αυτο και τριζει μονο στις λακουβες και γενικα οταν στρεβλωνει το αμαξωμα.Τωρα αν θελετε βαλτε σε ολη την πορτα αλλα μην το παρακανετε και βαλετε παρα πολυ γιατι θα κολαει η σκονη πανω και θα εχετε και αλλα θεματα μετα.Καλο θα να ειναι μολις βαλετε τη βαζελινη μετα να σκουπισετε με ενα πανακι μετα!

Link to comment
Share on other sites

ακριβως το ιδιο και γω ειχα...πηγα αντιπροσωπεια αλλαξανε κλειδαρια και ως δια μαγειας ο θορυβος σταματησε...οταν τους το πα εδειξαν να το ξερουν το προβλημα...το θεμα ειναι οτι μετα απο καιρο θα το ξανακανει...

Έχω τους ίδιους θορύβους στην πόρτα και υποθέτω πως είναι στην κλειδαριά. Γιατί πιστεύεις ότι θα το ξανακάνει αργότερα;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα πηγα και εγω σημερα απο praktiker να παρω το 1z Gummi Pfledge γιατι εχει γινει πολυ ενοχλιτικος ο θορηβος απο τοις πορτες αλλα δεν υπηρχε ρωτησα και ειπαν οτι σταματησαν να το φερνουν. Μηπως εχει αγορασει κανενας προσφατος το συγκεκριμενο προιον απο καπου εντος αττικης να μου πει απο που?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.