Jump to content
petrosmp

Αλλαγή Παμπρίζ Σε Golf 6

Recommended Posts

Κι εγώ έχω αλλάξει,στον πρώτο μήνα,εδώ κι ενάμιση χρόνο,στην carglass,όχι εργοστασιακό. Κανένα πρόβλημα,μέχρι στιγμής.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδεία γιατί είναι να αλλάξω απο δευτέρα γιατί με πέτυχε μια πέτρα και το ράγισε.Εγώ θα το αλλάξω στν carglass.Εκεί μου είπε η ασφάλεια.

Πάντως ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Φρόντισε να είναι γνήσιο αυτό που θα βάλουν αυτοί εκεί..αλλιώς μόνο στην VW και να το πληρώσεις και να πάρεις

μετά τα χρήματα από την ασφαλιστική.

Edited by stakyrTSI
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια....μην γραφετε οτι να ναι ....τι θα πει ΜΟΝΟ στην VW ...βγαζει η VW κρυσταλλα? Τα κρυσταλλα ειναι της Saint Gobain Glass απλα πανω χτυπαει το λογοτυπο η vw.Εμενα μου εσπασε το μπροστινο πηγα σε ενα φιλο που εχει μαγαζι που εβαλε της εταιρειας αυτης απλα δεν εχει το λογοτυπο.Το αποτελεσμα? 9 μηνες μετα...ουτε νερα , ουτε ραγισματα λογο αλλαγης θερμοκρασιας, ουτε "νερα" στην επιφανεια ουτε τπτ.Ολα καλα....αμφιβαλλω αν στην αντιπροσωπεια αλλαζουν 100 κρυσταλλα το χρονο και ξερουν....

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα μόνο στην VW ή μπορεί να το διατύπωσα λάθος..

Έχουμε και εμείς γνώση και παραδείγματα γνωστών που και

τρελή μούφα παρμπρίζ τους βάλανε και μάπα τοποθέτηση τους

κάνανε σε εν λόγω κατάστημα και μετά αντί για αμάξι είχαν πισίνα..

Ναι στην VW προσωπικά εγώ λοιπόν για να μην παρεξηγηθώ ξανά

και να έχει και το λογότυπο επάνω για πολλούς λόγους..

Βέβαια σε καμία περίπτωση δεν ισοπεδώνω τα εν λόγω καταστήματα

απλά αναφέρω κάτι που έχω δει με τα μάτια μου..

Σαφώς και η εξυπηρέτηση μέσω ασφαλιστικής χωρίς να βγάλεις ούτε

ευρώ από την τσέπη φεύγοντας από την αλυσίδα αυτή με καινούριο τζάμι

είναι στα πλεονεκτήματα τους...

Edited by stakyrTSI
Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνω σε οτι λες...αλλα οταν λες "να έχει και το λογότυπο επάνω για πολλούς λόγους.." για καντο λιγο λιανα για να καταλαβουν και οι υπολοιποι που διαβαζουν εδω μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα.. Εσένα μπορεί να μην σου κάνει διαφορά αλλά όταν θα θες να το πουλήσεις και επειδή είχε πέσει ένα πετραδάκι και άλλαξες το παρμπρίζ μπορεί ο υποψήφιος αγοραστής να θέλει να σου κόψει χρήματα επειδή δεν έχει το λογότυπο ή ακόμα και να στο βγάλει τρακαρισμένο....

Link to comment
Share on other sites

Καλα αν ειναι αυτος ο σοβαρος λογος ...τι να πω...ενταξει...θα αποριψω ενα καλο αμαξι για ενα λογοτυπο.Μπορει να υπαρχει και τετοιος κοσμος πραγματι..

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνω σε οτι λες...αλλα οταν λες "να έχει και το λογότυπο επάνω για πολλούς λόγους.." για καντο λιγο λιανα για να καταλαβουν και οι υπολοιποι που διαβαζουν εδω μεσα.

Κοίτα..

Ο πολύς κόσμος δεν είναι ψαγμένος και πονηρεμένος ας πούμε όπως εμείς

που βγάζουμε τα μάτια μας με τα αμάξια μας και τα forums και τις μόντες..

Aν βάλει ένα τζάμι με το λογότυπο ξέρει πως δεν έφαγε τουλάχιστον

φόλα σαν ανταλλακτικό καθώς δεν μπορεί να αναγνωρίσει το καλό τζάμι που ανέφερες

και το οποίο κατανοώ απόλυτα οτι είναι ίδιο με της VW απλά χωρίς λογότυπο όπως

γίνεται εξάλλου και με όλα τα ανταλλακτικά που εκτός αντιπροσωπείας τα αγοράζεις

στα κουτιά με το λογότυπο της κατασκευάστριας τους.

Αν είναι σε εγγύηση δε, νομίζω πως η αλλαγή στην αντιπροσωπεία είναι μονόδρομος

με τίμημα όμως την εκ των υστέρων αποζημίωση.

Τέλος εγώ σαν "κολλημένος" δηλώνω και τον ψυχολογικό λόγο της αλλαγής με τζάμι

με το λογότυπο..

Οφείλω να αναγνωρίσω πως στο θέμα της τοποθέτησης μπορεί να γίνει η στραβή

εξίσου εύκολα εκατέρωθεν, στα εν λόγω καταστήματα σαφώς ασχολούνται αποκλειστικά

με τέτοιες εργασίες όμως μόνο και τέλος άμα κάτσει η στραβή ίσως στην VW μπορείς να

βρείς άκρη είτε με το καλό είτε με την φοβέρα καθώς υπάρχει και ένας επίσημος

εισαγωγέας, μία μαμά εταιρεία με ολόκληρο δίκτυο και γενικά μία φήμη που όλοι

την υπολογίζουν ας πούμε.

Αυτά εν ολίγοις :)

Edited by stakyrTSI
Link to comment
Share on other sites

γενικά μία φήμη που όλοι

την υπολογίζουν ας πούμε.

Μεγαλη κουβεντα λες....μαλλον απαντας στα ερωτηματα απο μονος σου..."ας πουμε" ....off topic αλλα καλο χαχαχα

Γενικα κοιτα να δεις ...ειναι αν εμπιστευεσαι και ποιους. Τωρα εγω, εσυ , ο αλλος ο χιλιοψαγμενος θα καταλαβει οτι ολα οκ.. επειτα ο καθε ενας που δεν ξερει μπορει να πει πολλα.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδεία γιατί είναι να αλλάξω απο δευτέρα γιατί με πέτυχε μια πέτρα και το ράγισε.Εγώ θα το αλλάξω στν carglass.Εκεί μου είπε η ασφάλεια.

Πάντως ευχαριστώ και πάλι.

Μαιμού θα σου βάλουνε. Πήγαινε σε φανοποιό της VW.

Link to comment
Share on other sites

Να είστε καλά για τις απαντήσεις σας παιδιά και ευχαριστώ πολύ αλλά το παρήγγειλα είδη και ήρθε.Την δευτέρα θα πάω να το περάσω.Τώρα τι να πω αν ειμαι τόσο καντέμης και δν γίνει η δουλεία μου σωστά θα το κανω πισίνα για όλους μας.να πιάσει και τόπο κιόλας.χαχαχαχα.ΑΑ και κάτι που ξέχασα να αναφέρω έδωσα 40 ευρώ παραπάνω και αυτό που παρήγγειλε μου είπε οτι έχει παραπάνω ηχομόνωση.Να αναφέρω κιόλας οτι στον συγκεκριμένο πέρασα τα φιμέ μου και ειμαι ευχαριστημένος.Ευχαριστώ και πάλι για το ενδιαφέρον σας.

Link to comment
Share on other sites

Να είστε καλά για τις απαντήσεις σας παιδιά και ευχαριστώ πολύ αλλά το παρήγγειλα είδη και ήρθε.Την δευτέρα θα πάω να το περάσω.Τώρα τι να πω αν ειμαι τόσο καντέμης και δν γίνει η δουλεία μου σωστά θα το κανω πισίνα για όλους μας.να πιάσει και τόπο κιόλας.χαχαχαχα.ΑΑ και κάτι που ξέχασα να αναφέρω έδωσα 40 ευρώ παραπάνω και αυτό που παρήγγειλε μου είπε οτι έχει παραπάνω ηχομόνωση.Να αναφέρω κιόλας οτι στον συγκεκριμένο πέρασα τα φιμέ μου και ειμαι ευχαριστημένος.Ευχαριστώ και πάλι για το ενδιαφέρον σας.

Παραπάνω ηχομόνωση;; Τι θα είναι πιο χοντρό δηλαδή;;; Για πες μας όταν το αλλάξεις εντυπώσεις;;Είμαι περίεργος αν θα είναι γνήσιο ανταλλακτικό
Link to comment
Share on other sites

Μυριζει μπανανα ... Και εγω θα ελεγα καλυτερα σε vw . Γνωστος την επαθε με roccο ...και ας εβαλε saint gobain ....δεν ηταν σαν το μαμα . Και ειχε και τριγμους ...Του ξαναεσπασε "κατα τυχη" και πησε σε επισημη .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

θα ήθελα να καταθέσω την γνώμη μου λόγω κάποιας παραπάνω εμπειρίας πάνω στα κρύσταλλα.

Καταρχήν καμία αυτοκινητοβιομηχανία δεν κατασκευάζει παρ-μπρίζ, αυτό το έχουν αναλάβει κάποιες από τις παρακάτω κατασκευάστριες εταιρίες:

-Saint Combain

-Splintex

-Pilkington

-Guardian

Αντίστοιχα η κάθε αυτοκινητοβιομηχανία ανάλογα με τις ανάγκες τις, αναθέτει και υπογράφει σύμβαση κάποιων ετών με κάποια από αυτές τις εταιρίες για να κατασκευάζει τα παρ-μπρίζ των αυτοκινήτων της. Αντίστοιχα η κάθε αυτοκινητοβιομηχανία ζητά να έχει η όχι το ανάλογο λογότυπο της μάρκας του αυτοκινήτου και πολλές φορές αναθέτει σε πάνω απο μια κατασκευάστρια εταιρία να κατασκευάζει παρ-μπρίζ για λόγου της.

Αρα υπάρχει περίπτωση για ένα αυτοκίνητο να υπάρχουν 2 η και 3 εταιρίες που κατασκευάζουν παρ-μπρίζ. Τώρα για να απομυθοποιήσουμε μερικά πράγματα.

-Γνήσιο είναι το παρ-μπρίζ το οποίο κατασκευάζεται με τις απαιτήσεις και τις προδιαγραφές της εκάστοτε αυτοκινητοβιομηχανίας.

-Το ότι δεν έχει λογότυπο το παρ-μπρίζ δεν σημαίνει απαραίτητα ότι δεν είναι γνήσιο.

-Το ότι έχει λογότυπο το παρ-μπρίζ δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είναι γνήσιο.

-Στην περίπτωση που δεν είναι γνήσιο αυτό που μας ενδιαφέρει είναι το τζάμι να είναι πιστοποιημένο και να έχει κατασκευαστεί με τις προδιαγραφές που απαιτούνται. Όλοι έχετε δει πάνω στα κρύσταλλα τους κωδικούς Ε1,Ε2,Ε3 και τα λοιπά... (όπου αριθμός σημαίνει χώρα πιστοποίησης).

-Πέραν της ποιότητας το μυστικό στο παρ-μπρίζ είναι η μέθοδος τοποθέτησης.

Θα ήθελα να ρωτήσω πόσοι από εμάς έχουμε πάρει του κουτιού αυτοκίνητο και το παρ-μπρίζ ήταν "γνήσιο" αλλά παρουσίαζε νερά και θολούρες? Τι πάει να πει αυτό ότι δεν ήταν γνήσιο?

Επίσης πόσοι από εμάς έχουμε αλλάξει το παρ-μπρίζ αλλά δεν παρουσίαζε νερά και θολούρες? Τι πάει να πει αυτό ότι ήταν γνήσιο?

Ας ξεχάσουμε τον μύθο του λογότυπου και του γνήσιου και ας επικεντρωθούμε στην επωνυμία και στην πιστοποίηση του ανταλλακτικού και στην εύρεση του κατάλληλου συνεργείου για να κάνει σωστά την εφαρμογή.

Γνωρίζεται πόσοι έχουν βάλει παρ-μπρίζ με λογότυπο αλλά είναι ημιτασιόν?

Η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ένα ξέρω, πας το παίρνεις από την αντιπροσωπία και είσαι σίγουρος για το τι έβαλες.

Συμφωνώ απόλυτα

Μην είσαι τόσο σίγουρος Στέλιο!

Τι υπονοείς ότι η αντιπροσωπείες σου πασάρουν immitation για γνήσιο??Γίνε πιο σαφής αν θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάρει από αντιπροσωπεία παρ-μπριζ ιμιτασιόν.(δεν υπήρχε ετοιμοπαράδοτο και το παράγγειλαν από αλλού χωρίς να το γνωρίζω και το καταλάβαμε στην τοποθέτηση).

Γίνονται πολλά Professor.

Στην περίπτωση που ήταν άλλος θα του το είχαν κοτσάρει κανονικά.

Νομίζω να έγινα σαφής.

Edited by trimon1
Link to comment
Share on other sites

Απόλυτα σαφής.

Όποιος όμως είναι προσεκτικός και οφείλει να είναι δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάρει από αντιπροσωπεία παρ-μπριζ ιμιτασιόν.(δεν υπήρχε ετοιμοπαράδοτο και το παράγγειλαν από αλλού χωρίς να το γνωρίζω και το καταλάβαμε στην τοποθέτηση).

Γίνονται πολλά Professor.

Στην περίπτωση που ήταν άλλος θα του το είχαν κοτσάρει κανονικά.

Νομίζω να έγινα σαφής.

Και δεν πήρες στην Kosmocar να τους καταγγείλεις ? Σε ποια αντιπροσωπία έγινε ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν τίθεται θέμα καταγγελίας, η σχέση μας ήταν επαγγελματική δεν αφορούσε αντικατάσταση του δικού μου παρ-μπριζ.

Κλείνοντας υπενθυμίζω πως πέραν του ανταλλακτικού μεγαλύτερο ρόλο στην επιτυχία της αντικατάστασης παίζει η εύρεση του κατάλληλου συνεργείου για να γίνει σωστά η εφαρμογή.

Κατάλληλο συνεργείο δεν είναι πάντα η αντιπροσωπεία.

Edited by trimon1
Link to comment
Share on other sites

Οι αντιπροσωπειες δεν θα κανουν μανουρια διοτι εαν καποιος το καταλαβει ....την μαμισανε ..Και δεν εχουν και λογο ιδιαιτερο .Επισης τα φανοποιεια τους εχουνα ρκετη εμπειρια με κρυσταλλα.... πολλοι τα πανε εκει μετα απο μικροατυχηματα . Εχω δει πολλες φορες εγω τουλ ...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.