Jump to content
dim.gti

Εντονο Τρεμουλο Σε Cold Start Polo Gti 6R

Recommended Posts

Φίλε δημ.gti τον ίδιο θόρυβο κάνει κι εμένα, σε polo tsi. Μήπως είναι η καδένα; Τελικά το πήγες αντιπροσωπεία να δεις τί θα σου πούνε; Με την πρώτη ευκαιρία θα το πάω κι εγώ. Εκτιμώ πάντως πως είναι η καδένα.

θα πεσει τηλεφωνο..μεχρι και το βιντεο που εβγαλα θα τους βαλω να δουν αμα αρχισουν να μου κανουν νερα

Link to comment
Share on other sites

Φίλε να το πας απο εκεί να το δούνε. Θα το πάω κι εγώ όταν πάω για σέρβις, και φυσικά δειξ τους του βίντεο, αν και δε νομίζω θα βγάλεις άκρη. Στην χειρότερη πες τους να το αφήσεις εκεί, και να πας την επόμενη το πρωι, ώστε να κάνει cold start το αυτοκίνητο και να τον ακούσουν και οι ίδιοι. Αυτό θα κάνω κι εγώ αν δω ότι δεν ειναι συνεργάσιμοι.

Link to comment
Share on other sites

Επαναφερω το θεμα και ρωτω. Φιλε.δημ τελικα τους ηταν; Εβγαλες ακρη; Καποιες φιρες οχι παντα μου τρεμει και εμενα κυριως οχι λογο καιρου αλλα αν εχω πολλες μερες να το κουνησω και οταν το βαζω μπροστα πολυ πρωινες ωρες. Δηλαδη αν το βαλω μπροστα πιο μετα μεσα στη μερα δεν μου το κανει. Τετοιο θορυβο μεχρι στιγμης δεν εχω ακουσει... Πες μου αν βρηκες τι ειναι να δω αν ειναι να παρω τηλεφωνο να κανονησω ραντεβου. Επισης και το γκολφ 5 με τα 140 που ειχα μου το εκανε αυτο καποιες φορες γι αυτο δεν εδωσα σημασια που το κανει και το πολο

Edited by pipis13
Link to comment
Share on other sites

κανενας δεν απαντησε???

πηρα τηλεφωνο να κανονισω η πρωτη τηλεφωνκη εκτιμηση ειναι για καδενα μου ειπαν αλλα θα πρεπει να το δουν μπορει να μην και τιποτα γιατι θορυβο μεγαλο δεν ακουω..θα το παω αυριο να το βαλουν διαγνωστικο και βλεπουμε.επιισης μια παρατηρηση που δεν την διαβασα αλλου ειναι οτι σε εμενα μερικες φορες ακομα και οταν δουλευει πολυ ωρα το αμαξι οταν σταματω χωρις να το σβησω στο ρελαντι νιωθω ενα πολυ μικρο ταρακουνημα

ερωτηση

η καδενα περιλμβανεται στην εγγυηση?

Edited by pipis13
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου αν δεν ακους κροταλισμα απο την καδενα δεν ειναι η καδενα . Εσυ απλα ακους το εντονο δουλεμα του κινητηρα στο cold start και τα missfires που κανει(τρεμουλο)
Ειναι απολύτως φυσιολογικό αυτο που κανει
 
Σαν αυτό πχ



Edit τώρα είδα που γράφεις για το ταρακουνημα .
Λες για οταν εισαι στο ρελαντι πχ στο φαναρι και νιωθεις μικρές κλοτσιες στην πλάτη? Και αυτό νορμαλ ... Εγω απο τοτε που εκλεισα το διακενο στα μπουζι δεν το εχω πλεον αυτο Edited by the_winner
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

κροταλισμα εννοεις σαν κατι να χτυπάει μεσα στον κινητηρα?οχι τετοιο δεν εχω ακουσει και ουτε σημερα το πρωι (5 η ωρα) που το εβαλα μπροστα ακουσα θορυβο μονο ειχα τρεμουλο μεχρι να πεσουν ο ιστροφες απο την προθερμανση στο κανονικο.μολις επεσαν ολα καλα.δηλαδη θορυβο οπως ποσταρε ο δημ.gti δεν θυμαμαι να εχω ακουσει μονο τρεμουλο και μονο οταν το πρωτο βαζω μπροστα το πρωι. τελος παντων κανονισα να το παω να το δουν αυριο το πρωι και αν χρειαστει θα το αφησω και μεσα. αλλα αν ηταν καδενα μου ειπαν θα εβγαζε λαμπακι στο ταμπλο.

κατι ασχετο...

το συνεδεσα με διαγνωστικο σε συνεργειο εκτος αντιπροσωπειας για να εβλεπα απο σημερα αν εχει κατι πλην ομως το διαγνωστικο δεν ειχε το δικο μου κινητηρα CAV σαν επιλογη οποτε παπαρες. δεν πιστευω να το καταλαβει το μηχανημα στην αντιπροσωπεια και να μου πουν τιποτα βλακειες περι εγγυησεως επειδη εβαλα αλλο διαγνωστικο?

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα σου πουν τιποτα για την εγγυηση , εδω δεν λενε για τα προγραμματα!

Ολα αυτα που περιγραφεις ειναι απολύτως φυσιολογικα, δηλαδη έντονος θορυβος, σκασιματα εξατμισης, τρεμουλο και μετα πεφτουν οι στροφές.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα σου πουν τιποτα για την εγγυηση , εδω δεν λενε για τα προγραμματα!

Ολα αυτα που περιγραφεις ειναι απολύτως φυσιολογικα, δηλαδη έντονος θορυβος, σκασιματα εξατμισης, τρεμουλο και μετα πεφτουν οι στροφές.

ακριβως ολα αυτα που αναφερεις. απλα δεν με εχει συνηθησει τετοιους μηνες να μου τα κανει αυτα αλλα μονο χειμωνα παραξενευτηκα. βεβαια ολο το καλοκαιρι το κουναγα σπανια 1 φορα καθε 7 μερες ισα ισα να μην μου μεινει απο μπαταρια γιατι κυκλοφορω με μηχανη

Link to comment
Share on other sites

κροταλισμα εννοεις σαν κατι να χτυπάει μεσα στον κινητηρα?οχι τετοιο δεν εχω ακουσει και ουτε σημερα το πρωι (5 η ωρα) που το εβαλα μπροστα ακουσα θορυβο μονο ειχα τρεμουλο μεχρι να πεσουν ο ιστροφες απο την προθερμανση στο κανονικο.μολις επεσαν ολα καλα.δηλαδη θορυβο οπως ποσταρε ο δημ.gti δεν θυμαμαι να εχω ακουσει μονο τρεμουλο και μονο οταν το πρωτο βαζω μπροστα το πρωι. τελος παντων κανονισα να το παω να το δουν αυριο το πρωι και αν χρειαστει θα το αφησω και μεσα. αλλα αν ηταν καδενα μου ειπαν θα εβγαζε λαμπακι στο ταμπλο.

κατι ασχετο...

το συνεδεσα με διαγνωστικο σε συνεργειο εκτος αντιπροσωπειας για να εβλεπα απο σημερα αν εχει κατι πλην ομως το διαγνωστικο δεν ειχε το δικο μου κινητηρα CAV σαν επιλογη οποτε παπαρες. δεν πιστευω να το καταλαβει το μηχανημα στην αντιπροσωπεια και να μου πουν τιποτα βλακειες περι εγγυησεως επειδη εβαλα αλλο διαγνωστικο?

Aν χρειαζεται καδενα δεν αναβει απαραιτητα λαμπακι.

Link to comment
Share on other sites

ακριβως ολα αυτα που αναφερεις. απλα δεν με εχει συνηθησει τετοιους μηνες να μου τα κανει αυτα αλλα μονο χειμωνα παραξενευτηκα. βεβαια ολο το καλοκαιρι το κουναγα σπανια 1 φορα καθε 7 μερες ισα ισα να μην μου μεινει απο μπαταρια γιατι κυκλοφορω με μηχανη

και καλοκαίρι το κάνει! μην κοιτας που λέγεται cold start δεν εννοει για το κρυο!

και με 37 βαθμους το κανει

Link to comment
Share on other sites

πηγα αντιπροσωπεια δεν εβγαλε κατι το διανωστικο. μου ειπαν αν το ξανακανει να το παω να το αφησω εκει να το δουν

Link to comment
Share on other sites

και εμένα το κάνει αυτο, τρέμουλο σε cold start, αλλά μόλις πέσουν η στροφές είναι εντάξει. ..

πριν ένα μήνα όμως, ένα πρωινό που το έβαλα μπροστά, ακούστηκε ένας θόρυβος για ένα δευτερόλεπτο και μετά σταμάτησε, νομίζω ότι ήταν η καδενα, απο τότε δεν το έχει ξανακάνει. ..

Edited by kkoletsis
Link to comment
Share on other sites

παιδες μην τρελενεστε με το cold start ! και η καδενα θα ακουστει ακομα και σε κουτας αμαξι αν το εχεις αφησει πολυ καιρο ακίνητο ! Στεγνώνει το συμπαν απο λαδι και ακούγετε .
Τον αυγουστο λογω διακοπων αφήνω το αμαξι τουλαχιστον για δυο βδομαδες, την πρωτη φορα με μολις 9.000χμ ακουστηκε η καδενα μετα απο στάση 2 εβδομαδων και φέτος τα ιδια. Ειναι φυσιολογικο!!

Και στο cold start ειναι φυσιολογικο να κανει τρεμουλα και σκασιματα γιατι ψεκαζει περισσοτερο για να ζεσταθει ο καταλυτης και κανει Missfires .

Επισης αν πηγαινεις σε αντιπροσωπεια που ψαχνουν το παραμικρο με διαγνωστικο καλυτερα να αλλαξεις! ειναι ασχετοι

Link to comment
Share on other sites

το δικό μου ήταν 12ωρες ακίνητο και όταν το έβαλα μπροστά το έκανε. ..

Αν στο ξανακανει πανε και πεστους να το δουν γιατι μαλλον ειναι η καδενα.Δεν ειναι φυσιολογικο να ακουγεται η καδενα........και δεν ειναι λογω στεγνωματος απο λαδι.

Link to comment
Share on other sites

παιδια υπαρχει περιπτωση το τρεμουλο να σημαινει και πιθανων προβλημα στους πολαπλασιαστες? παντως απο τις 3 σεπτεμβρη δεν μου το εχει ξανακανει

Link to comment
Share on other sites

παίδες επαναφέρω το θέμα γιατί έχω το ίδιο πρόβλημα.Έχω το Golf 5 Tsi 140hp με αριθμό κινητήρα ΒΜΥ όπως έλεγε το σχετικό άρθρο( http://www.autoblog.gr/2012/05/08/vw-tsi-problems-with-timing-chains/).Στο cold start κάνει έντονο τρέμουλο και αναβόσβημα το check engine για 4 δευτερόλεπτα.Μετά όταν πέσουν οι στροφές όλα οκ. Φυσιολογική συμπεριφορά. Το διαγνωστικό βγάζει πρόβλημα Missfire.Μου άλλαξε ένα πολλαπλασιαστή (τον 1 ) και τελικά διαπίστωσε ότι μετά έκανε πάλι Missfire στον 1 από cold start. Ο μηχανικός μου λέει ότι δεν είναι η καδένα, διότι αν ήταν η καδένα το διαγνωστικό θα έβγαζε πρόβλημα σε αυτήν και όχι missfire και μου λέει να μου ανοίξει το μοτέρ να δει τους οδηγούς.Εσείς τί λέτε?Έχω ανησυχήσει πάρα πολύ με το θέμα.

Edited by louros
Link to comment
Share on other sites

παίδες επαναφέρω το θέμα γιατί έχω το ίδιο πρόβλημα.Έχω το Golf 5 Tsi 140hp με αριθμό κινητήρα ΒΜΥ όπως έλεγε το σχετικό άρθρο( http://www.autoblog.gr/2012/05/08/vw-tsi-problems-with-timing-chains/).Στο cold start κάνει έντονο τρέμουλο και αναβόσβημα το check engine για 4 δευτερόλεπτα.Μετά όταν πέσουν οι στροφές όλα οκ. Φυσιολογική συμπεριφορά. Το διαγνωστικό βγάζει πρόβλημα Missfire.Μου άλλαξε ένα πολλαπλασιαστή (τον 1 ) και τελικά διαπίστωσε ότι μετά έκανε πάλι Missfire στον 1 από cold start. Ο μηχανικός μου λέει ότι δεν είναι η καδένα, διότι αν ήταν η καδένα το διαγνωστικό θα έβγαζε πρόβλημα σε αυτήν και όχι missfire και μου λέει να μου ανοίξει το μοτέρ να δει τους οδηγούς.Εσείς τί λέτε?Έχω ανησυχήσει πάρα πολύ με το θέμα.

εγω λεω πολλαπλασιαστης-ες

Link to comment
Share on other sites

αφου αλλαξε πολλαπλασιαστη και εχει Missfire στον πρωτο...αλλαξε και μπουζι
ποσα χμ εχεις? λογικα θελουν καθαρισμα οι βαλβιδες εισαγωγης σου ή μπεκ

Link to comment
Share on other sites

αφου αλλαξε πολλαπλασιαστη και εχει Missfire στον πρωτο...αλλαξε και μπουζι

ποσα χμ εχεις? λογικα θελουν καθαρισμα οι βαλβιδες εισαγωγης σου ή μπεκ

α δεν το διαβασα ολο

Link to comment
Share on other sites

Μπουζί έχω αλλάξει! Έχω 73000KM.Θα κάνω ένα καθάρισμα στα μπεκ και στις βαλβίδες εισαγωγής και μακάρι να επιδιορθωθεί το πρόβλημα.Ελπίζω μόνο να μη μου πάρουν καμιά 300άρα για αυτή τη δουλειά...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.