Jump to content
SAVVASGT

Σπασμένη Τουρμπίνα Με Ποιο Πρόγραμμα;;;;;

Τι Πρόγραμμα Φορούσατε Ή Φοράτε Όταν Έσπασε Η Τουρμπίνα Σας  

25 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Ήρθε Λοιπόν Ο Καιρός Για Αλήθειες,Χωρίς Ντροπές Και Χωρίς Φόβο.

Παρακαλούνται Σε Όσους Έχει Συμβεί Να Ψηφίσουν Για Να Έχουμε Μια Γενική Εικόνα Εμείς Οι Βελτιωμένοι Και Μη.

Αν Θέλει Κάποιος Μπορεί Να Μας Πει Και Μερικές Λεπτομέριες.

Ξεκινάω Πρώτος Μιας Και Άνοιξα Το Τόπικ.Μέχρι Στιγμής Στην Συλλογή Μου Έχω 2 Σπασμένες Τουρμπίνες.Η Μία Πριν 2 Χρόνια Αρχές Αυγούστου Και Η Άλλη Πέριση Αρχές Αυγούστου.Σύμπτωση;;; Δε Νομίζω.Όταν Έσπασε Η Πρώτη Ήμουν Stage 1 Revo Ή Δεύτερη Με Stage 2.Η Ειρωνία Είναι Ότι Συνεχίζω Να Έχω Revo.

Edited by SAVVASGT
Link to comment
Share on other sites

Ωραία ιδέα Σάββα αλλά μάλλον θα υπάρξει κουκούλωμα πάλι...

Εδώ Θέλει @@ Στέλιο,Το Να Κρύβεται Κάποιος Πίσω Απο Το Δάχτυλό Του Είναι Βλακεία,Όλοι Τα Έχουμε Για Να Τα Γουστάρουμε.Είπαμε Καθαρά Λόγια Και Μόνο.Είναι Δύσκολοι Οι Καιροί Βλέπεις.
Link to comment
Share on other sites

Οι τουρμπινες δεν σπανε απο τα προγραμματα σπανε απο αστοχια υλικου απο πολλα χιλιομετρα και απο πολυ σκισιμο και οποιος εχει αλλη αποψη να παρει ενα καινουριο αμαξι με 10000 χλμ και να το παει σκιστο για κανα 4-5 ωρες να του λυθει η απορια φιλικα παντα αλλα καλο ειναι να γινει ετσι μια συζητηση επι του θεματος.

Edited by stavros g
Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ηταν να πουνε αλήθειες μιας και το πρόγραμμα δεν ειναι σπονσοράς τους ουτε τους δίνει λεφτά . Αλλα μάλλον το αντίθετο , το προγραμμα το πληρωνουμε/πληρωνετε και καλο θα ηταν οτι προβλημα βγάζει να λεγετε .

Επίσης σπασμενη τουρμπίνα για ποιο μοτέρ ειναι αυτο το τοπικ?

Link to comment
Share on other sites

Λογικα για το 1.4 tsi που ειναι τοσο πιεσμενο μοτερ και υπηρχαν στο παρελθον και εξακολουθουν να υπαρχουν τοσες αστοχιες υλικου και προβληματα.

Link to comment
Share on other sites

εγώ θα συμφωνησω με τον Σταύρο για αστοχία υλικου και σκισιμο -

πιστευω ότι το καλυτερο θα ήταν να ρωταμε για σπασμενα μοτερ και όχι τουρμπινες αφου ένα πρόγραμμα πέρα απο την πίεση που αυξανει επεμβάινει σε πολλες άλλες παραμέτρους όπως πχ μειγμα πράγμα που έχει άμεση σχέση με πιστονια μπιελες κλπ λόγω αυξημενων πχ θερμοκρασιων-

όπως και να έχει με το προγραμμα μια τουρμπινα απο χ στροφές το λέπτο γυρναει χ επι 20 ή 30% οπότε λογικο είναι να μειωνεις την ζωή της ,τώρα το πόσο θα μειωθέι εξαρτάται από το πόδι του καθενός (σκισιμο) και τις ανάλογες συνθηκες στις οποίες γίνεται αυτο,αν όμως ένα πρόγραμμα είναι φτωχό ψηλα χάριν ιπποδύναμης τότε αυξανονται τα περιθωρια για "σπάσιμο" μοτερ

Link to comment
Share on other sites

δε τον εχω τον σαββα για καυτη σε συνδυασμο με το πως δουλευει το προγραμμα πχ ενα ψιλο τσιτα προγραμμα stage 2 ισοδυμανει με μειωμενη διαρκεια ζωης.

ποιος ειναι αυτος που υποστηριζει το αντιθετο?κ οταν λεμε διαρκεια ζωης εγω με το δικο μου σκεπτικο λεω οτι αν το αμαξι ειναι καθημερινο κ οχι του σαββατοκυριακου τοτε στα 3 χρονια

εχουμε τα 1 σημαδια.

Link to comment
Share on other sites

1 σπασμένη τουρμπίνα με revo stg2 από εμένα!

Edited by midkin
Link to comment
Share on other sites

Guest Rouleman

...αν και 18Τ 20vt ας αναφερω, η μαμα τουρμπινα εσκισε μαντεμι σε 3 σημεια στα 135000κμ απο τα οποια τα τελευταια 25000κμ δουλευε με προγραμμα. η τουρμπινα εκτος απο το ραγισμενο μαντεμι ειχε καρβουνιασμα στον αξονα και ελαχιστη φθορα σε αυτον απο την μερια τον καυσαεριων, το οποιο ωφειλετε σε σβησιμο του κινητηρα με υπερθερμεμενη τουρμπινα πχ μετα απο ταξιδι, ελαχιστα κενα και ρουφουσε ελαχιστα λαδι απο τα στεγανα της, οι στροβιλοι ηταν σε τελεια κατασταση και δεν βρηκαν σε σταθερα σημεια κατα την περιστροφη τους.

η καινουρια τουρμπινα με 50000κμ πλεον πανω, δουλεμενη με προγραμμα και αρκετο σκισιμο σε σημειο να εχει πατζαριασει πολλες φορες, αλλα προσεκτικο δουλεμα ζεσταμα και κρυομα, αφου λυθηκε πριν 2000κμ και ξαναμπηκε, για να αλαχτει ο στροβιλος συμπιεσης αφου ειχε ατυχες συγκρουση με εισερχομενο oring!!! :) ο αξονας δεν ειχε κενα καθολου, απο τα στεγανα δεν περνουσε καθολου λαδι προς την εισαγωγη, ο αξονας δεν ειχε καρβουνιαζμα, αλλα το μαντεμι ειχε φθορα με ελαφρια εσωτερικα ραγισματα τα οποια μεχρι στιγμης δεν επιρεαζουν την λειτουργια της.

προγραμμα?? καστομ ειναι αλλα τι ειναι ποιος ξερει.

Link to comment
Share on other sites

Midkin το θεμα σου το ειχα διαβασει που ειχε σπασει η τουρμπινα και δεν νομιζω να ωφειλετε στο προγραμμα δεν πιστευω οτι σκιζεις το αμαξι απο το πρωι μεχρι το βραδυ και ουτε το σβηνεις αμεσως μετα απο σκισιμο και ουτε το σκιζεις κρυο νομιζω οτι ειναι απο αστοχια υλικου γιατι ειχες πει οτι το αμαξι καθοταν μερες και το εβαλες και αρχισε και καπνιζε δε σου εσκασε πανω σε ανοιγμα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω που ειμαι με προγραμμα 100αρας GOLF GT (230 αλογα θεωρητικα τα οποια πιστευω πραγματικα ειναι 220+)και εισαγωγη εχω φοβο για σπασιμο μοτερ?απο τι μπορει να προκληθει η ζημια? Δεν ξερω αλλα σκιαχτηκα λιγο με ολα αυτα που λετε!!!

Edited by johnis gt
Link to comment
Share on other sites

Οι τουρμπινες δεν σπανε απο τα προγραμματα σπανε απο αστοχια υλικου απο πολλα χιλιομετρα και απο πολυ σκισιμο και οποιος εχει αλλη αποψη να παρει ενα καινουριο αμαξι με 10000 χλμ και να το παει σκιστο για κανα 4-5 ωρες να του λυθει η απορια φιλικα παντα αλλα καλο ειναι να γινει ετσι μια συζητηση επι του θεματος.

Φίλε Μου Δε Σε Ξέρω Αλλά Έχεις Μαγαζί Και Πουλάς Τουρμπίνες;;;;Για Πες Μου Για Να Ξέρω,Τι Εννοείς Αστοχία Υλικού;;;;75.000km Έχω Τώρα,Δε Το Σκίζω Και Πίστεψέ Με Το Πονάω Το Αμάξι Μου.Φτάνει Ποια Με Αυτή Την Πιπίλα "ΑΣΤΟΧΙΑ ΥΛΙΚΟΥ" Τι Λέτε Ρε Είμαστε Σοβαροί;;;;;Έχω Δώσει Του Κόσμου Τα Λευτά Για Το Αυτοκίνητό Μου Και Έρχονται Κάποιοι Και Λένε Αστοχία Υλικού,Με Συγχωρείς Φίλε Μου Αλλά Δε Δέχομαι Το Αστοχία Υλικού.

Καλό θα ηταν να πουνε αλήθειες μιας και το πρόγραμμα δεν ειναι σπονσοράς τους ουτε τους δίνει λεφτά . Αλλα μάλλον το αντίθετο , το προγραμμα το πληρωνουμε/πληρωνετε και καλο θα ηταν οτι προβλημα βγάζει να λεγετε .

Επίσης σπασμενη τουρμπίνα για ποιο μοτέρ ειναι αυτο το τοπικ?

Αυτό Το Φαινόμενο Συναντάται Σε 1.4 Τώρα Αν Έχεις Προσωπική Εμπειρία Και Απο Άλλον Κινητήρα Μπορείς Να Μας Την Πεις.

εγώ θα συμφωνησω με τον Σταύρο για αστοχία υλικου και σκισιμο -

πιστευω ότι το καλυτερο θα ήταν να ρωταμε για σπασμενα μοτερ και όχι τουρμπινες αφου ένα πρόγραμμα πέρα απο την πίεση που αυξανει επεμβάινει σε πολλες άλλες παραμέτρους όπως πχ μειγμα πράγμα που έχει άμεση σχέση με πιστονια μπιελες κλπ λόγω αυξημενων πχ θερμοκρασιων-

όπως και να έχει με το προγραμμα μια τουρμπινα απο χ στροφές το λέπτο γυρναει χ επι 20 ή 30% οπότε λογικο είναι να μειωνεις την ζωή της ,τώρα το πόσο θα μειωθέι εξαρτάται από το πόδι του καθενός (σκισιμο) και τις ανάλογες συνθηκες στις οποίες γίνεται αυτο,αν όμως ένα πρόγραμμα είναι φτωχό ψηλα χάριν ιπποδύναμης τότε αυξανονται τα περιθωρια για "σπάσιμο" μοτερ

Το Τόπικ Είναι Για Τουρμπίνες Αν Θες Μπορείς Να Ανοίξεις Ένα Τόπικ Για Σπασμένους Κινητήρες Φίλε Μου.Σκίσιμο Απο Εμένα;;;;Για Ρώτα Πρώτα Και Μετά Λες Για Σκίσιμο;;;Έχεις Προσωπική Εμπειρία Απο Σπασμένες Τουρμπίνες;;;;;Αν Όχι Τότε Άσε Με Να Ξέρω Κάτι Παραπάνω Απο Εσένα,Δύο Τουρμπίνες Και Η Κάθε Μια Απο Αυτές Με Λιγότερο Απο 10.000km.Πάντα Φιλικά!!!

Οχι ρε επειδη εγινε σε 1 μοτερ δε γινεται σε ολα αλλα τυχερο ειναι αυτο αν σου κατσει τι κανεις?

Ρε Φίλε Μπας Και Παίρνες Μίζες;;;Τι Ένα Μοτέρ;;;;Μέχρι Τώρα Είμαστε 2 Με Revo Κάτσε Αν Απαντήσουν Όλοι Θα Βγούνε Και Άλλοι!!!
Link to comment
Share on other sites

δεν μίλησα προσωπικά για εσένα ,μην αρπάζεσαι ,αν τιθεται θέμα αστοχίας υλικού είτε είσαι καύτης είτε όχι πάλι θα σπάσει

Link to comment
Share on other sites

Μιζες εγω? δε νομιζω αλλα τυχαινει ρε φιλε να δουλευω φορτηγων λεωφορειων και εχουμε δυο λεωφορεια scania straight 6 μοτερ που ειναι γυρω στα 800 το καθενα δηλαδη 400 αλογα πανω απο τα μαμα με προγραμματα και μπεκ μεγαλυτερα και εξατμισεις αλλα οι τουρμπινες τους ρε φιλε δεν εχουν σπασει και μου λες οτι σπανε με 220 αλογα απο προγραμμα εγω δεν εχω ακουσει κανενα τετοιο πραγμα ποτε πρεπει να το δεχτεις αστοχια υλικου καθε μερα τα βλεπω λεωφορειο καινουριο με 5000 χλμ εσπασε ολοκληρο το μοτερ τι εχεις να πεις γι αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Όταν έσπασε το τούρμπο μου είναι αλήθεια πως το αμάξι καθόταν περίπου 3 βδομάδες αν θυμάμαι καλά! Αλλά μετά από το ζέσταμα που του έκανα, το έβγαλα εθνική μαζί με ένα φίλο και έκανα πατήματα φθάνοντας 230-240 χλμ! Είχα revo srg2 και το τούρμπο είχε κοντά στα 9000 km αν θυμάμαι καλά!

Οπότε ναι έσπασε πάνω σε πάτημα!

Φυσικά δεν πάει να πει πως φταίει το πρόγραμμα απλά το αναφέρω μιας και ανοίχτηκε σχετικό τόπικ!

Edited by midkin
Link to comment
Share on other sites

Η τουρμπινα καταπονειται ιδιαιτερα σε πατηματα τελικης,παρα σε σκισιμο 2ας,3ης,4ης...

Οπως και με σωστο ζεσταμα-κρυωμα , παρατεινεις αρκετα τη δειαρκεια ζωης της...

Ασφαλως με προγραμμα καταπονειται περισσοτερο και μειωνεαι η δειαρκεια ζωης της ,αλλα δεν ειναι λογος σπασηματος...

Περισσοτερο πιστευω πως σπανε με λαθος τη χρηση , παρα με την τοποθετηση προγραμματος , οπως και αν τυχεις σε αστοχια υλικου...

Link to comment
Share on other sites

Η τουρμπινα καταπονειται ιδιαιτερα σε πατηματα τελικης,παρα σε σκισιμο 2ας,3ης,4ης...

Οπως και με σωστο ζεσταμα-κρυωμα , παρατεινεις αρκετα τη δειαρκεια ζωης της...

Ασφαλως με προγραμμα καταπονειται περισσοτερο και μειωνεαι η δειαρκεια ζωης της ,αλλα δεν ειναι λογος σπασηματος...

Περισσοτερο πιστευω πως σπανε με λαθος τη χρηση , παρα με την τοποθετηση προγραμματος , οπως και αν τυχεις σε αστοχια υλικου...

+9999!!

Edited by diMake
Link to comment
Share on other sites

ο καθενας εχει την γνωμη του αλλα ο καιρος ειναι αυτος που θα δειξει κ τα χλμ.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον τόπικ. Οι τουρμπίνες είναι κατασκευασμένες από καλής ποιότητας υλικά και για αντέχουν πολύ μεγάλες θερμοκρασίες αλλά και για μεγάλη διάρκεια ζωής, εξού και το μεγάλο κόστος. Τώρα για να σπάνε στα 9.000χλμ ή στα 75.000 που είναι αστεία αυτά τα χιλιόμετρα κάτι άλλο σίγουρα συμβαίνει

Link to comment
Share on other sites

παιδια μετρησα το golf tsi 140 hp στην αντιπροσωπεια και παει overboost1.4 bar μεσαια δεν με τρελαινει.Τα αλλα προγραμματα ποσο παιζουν..???Πιεσεις..???ροπη 27 ειδαμε....

Link to comment
Share on other sites

ας μπει και μια επιλογη : "δεν μου εχει σπασει " ή "δεν μου εχει σπάσει ακομα" προκειμενου να ψηφίσουμε και εμεις οποτε να μπορουμε να δουμε τι έχουν ψηφίσει οι παθόντες

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.