Jump to content
eliasj

Golf - Κιβώτιο DSG [Γενική Συζήτηση - Προβλήματα - Λύσεις]

Recommended Posts

Όλες αυτές τις μέρες ψάχνοντας στο internet ανακάλυψα πως το πρόβλημα είναι παγκοσμίως γνωστό και στην ΚΙΝΑ και ΑΜΕΡΙΚΗ αποζημιώθηκαν πλήρως οι ιδιοκτήτες dsg7 και τους δόθηκε παράταση εγγύησης 10 χρόνια για το dsg7 ή 160000 χλμ. Και αυτοκίνητο εξυπηρέτησης. Μιλώντας με cosmocar μου είπαν πως δεν μπορούσαν να κάνουν τίποτα περισσότερο.

ΜΕΤΆΦΡΑΣΉ ΑΠΟ ΕΠΕΚΤΑΣΗ ΕΓΓΥΗΣΗ DSG7 ΣΕ ΚΙΝΑ ΚΑΙ ΑΜΕΡΙΚΗ

Μην ξεχνάμε ότι η αγαπητή vw δεν είναι ούτε αμερικάνικη εταιρεία ούτε κινέζικη, άρα δεν έχουν κανένα πρόβλημα σε αυτές τις χώρες να της τραβήξουν το αυτί. Έτσι πάιζει σύμφωνα με τους κανόνες. Στην Ευρώπη όμως η αγαπητή vw είναι μια από τις κραταιές δυνάμεις (έχει skoda, έχει seat, έχει ducati, έχει scania) και αποτελεί και μεγάλο τμήμα της γερμανικής οικονομίας (vw, audi, porsche, φορτηγά MAN) άρα είναι πολύ δυσκολότερο να τη στριμώξεις.

Δεν έχω παράπονο βέβαια από την αντιμετώπιση (αλλαγή εντός εγγύησης, αυτοκίνητο εξυπηρέτησης, κανονικά τα δύο επιπλέον χρόνια εγγύησης του πολύδισκου) αλλά δε μπορώ να πω ότι θα μου κακόπεφταν τα 10 χρόνια της Αμερικής και της Κίνας.

Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Σου έδωσαν κάποια απόδειξη ή γραπτή εγγύηση για το ανταλλακτικό; Εμένα όχι αφού δεν πλήρωσα τίποτα. Βέβαια υπάρχει τεκμηρίωση της εργασίας στο σύστημά τους αλλά δεν ξέρω αν αρκεί. Πάντως παλιότερα που είχα ένα audi μετά από κάποια εγρασία στο πλαίσιο της εγγύησης που είχαν πει ότι δεν δίνουν εκ νέου εγγύηση στα ανταλλακτικά και ούτε τότε μου είχαν δώσει κάποια απόδειξη για την εργασία (που ήταν βέβαια δωρεάν).

Edited by dimitris09
Link to comment
Share on other sites

Σου έδωσαν κάποια απόδειξη ή γραπτή εγγύηση για το ανταλλακτικό; Εμένα όχι αφού δεν πλήρωσα τίποτα. Βέβαια υπάρχει τεκμηρίωση της εργασίας στο σύστημά τους αλλά δεν ξέρω αν αρκεί. Πάντως παλιότερα που είχα ένα audi μετά από κάποια εγρασία στο πλαίσιο της εγγύησης που είχαν πει ότι δεν δίνουν εκ νέου εγγύηση στα ανταλλακτικά και ούτε τότε μου είχαν δώσει κάποια απόδειξη για την εργασία (που ήταν βέβαια δωρεάν).

Όχι σύμφωνα με τα λεγόμενά τους η τεκμηρίωση στο σύστημα είναι αρκετή.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ειμαι νεος στο club και εχω τα γνωστα προβληματα με το DSG σκορτσαρισματα αποτομες αλλαγες ταχυτητων κτλ. το αμαξι το πηρα πρι ενα μηνα μεταχειρισμενο ειναι μοντελο 5/09 με 25500 χλμ (εκτος εγγυησης).την δευτερα το πηγα στην KARENTA εγινε η γνωστη διαδικασια αναβαθμιση λογισμικου mechatronic και το προβλημα παραμενει και σημερα με ενημερωσανε οτι τους απαντησε η vw πως θα χρειαστει αλλαγη mechatronic (2400$ περιπου) και πολυδισκο (1300$ περιπου) συν τα εργατικα και παθαινω εγκεφαλικο!!! ο συμβουλος service με καθυσηχασε λεγοντας μου πως πηρε καποιες εκπτωσεις και συγκεκριμενα 100%στο mechatronic και 70% στο πολυδισκο και οτι ολη η ιστορια θα κοστισει περιπου 600$.Πηρα τηλ την kosmocar μηπως καταφερω κατι καλυτερο αλλα μου απαντησανε μετα απο 2 ωρες πως δεν γινεται τιποτα.ΘΑ ηθελα την γνωμη σας πως να κινηθω επι του θεματος να δωσω τα 600$ και να τελιωνω η εχω καποια αλλη επιλογη... Ευχαριστω εκ των προτερων και συγνωμη αν σας κουρασα!!!

Link to comment
Share on other sites

Τα σκάς και είσαι απλας. Γιατί άκρη εκτός εγγύησης δεν θα βγάλεις! Δυστυχώς. Πάντως δεν μου φαίνονται πολλά τα 600€ για αυτό που έχεις!

Link to comment
Share on other sites

περιεργο μου φαινεται οτι θελει και mechatronic για το γνωστό σκορτσαρισμα , συνηθως ειναι μόνο ο διπλος συμπλέκτης αυτος που θέλει αλλαγη . Αλλα αν γενικα δεν συμπεριφερεται καλα σε αλλαγες μπορει να θελει και mechatronic .

Ευτυχως που σου καλυπτουν το mechatronic (αρα εχουμε ελπιδες και εμεις που τα εχουμε παρει καινουργια ,για τυχον προβλημα εκτος εγγυησης)

Εγω λεω να ρωτησεις αν γινεται κατι καλυτερο ακομη και να τα σκασεις ,αλλιως δεν υπάρχει κατι. Θα εχεις και 2 χρονια εγγυηση σε mechatronic και διπλο συμπλεκτη(συχνα προβληματα)

Περαστικα

Υ.Γ Ο διπλος συμπλεκτης σαν ανταλλακτικο χωρις εργατικα εχει 650-700 ευρω... 1300 πολλα λεφτα που λενε ... Αν βαζανε τις φυσιολογικες τιμες και καλυπτε ολα αυτα η Kosmocar το κοστος θα ηταν κατω απο 200 ευρω

Edited by the_winner
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και να τα δώσεις τα 600 δεν σου υπόσχεται κανεις ότι δεν θα ξανά γίνει το ίδιο σκηνικό στα επόμενα 25500 χλμ.

Απλώς θα έχεις εγγύηση για το ανταλλακτικό που θα αλλάξεις 1 ή 2 χρόνια,δεν θυμάμαι σίγουρα.

Γενικά το θέμα του dsg είναι πονεμένη ιστορία...

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτό σκέφτομαι και εγώ να τα σκάσω και να πιεσω λίγο για καλύτερη τιμη.Επίσης λέω να στείλω και ένα mail στην μαμά vw με κωδικούς ανταλλακτικών κτλ. μήπως και γίνει τιποτα.

Ξέχασα να αναφέρω προηγούμενο αυτοκίνητο passat cc dsg7 τα ίδια προβλήματα στις 13000χλμ αλλαγή mehatronic πολυδισκου εντός εγγύησης.Μετα την αλλαγή 30000χλμ απροβληματιστα

Link to comment
Share on other sites

Αυτό σκέφτομαι και εγώ να τα σκάσω και να πιεσω λίγο για καλύτερη τιμη.Επίσης λέω να στείλω και ένα mail στην μαμά vw με κωδικούς ανταλλακτικών κτλ. μήπως και γίνει τιποτα.

Ξέχασα να αναφέρω προηγούμενο αυτοκίνητο passat cc dsg7 τα ίδια προβλήματα στις 13000χλμ αλλαγή mehatronic πολυδισκου εντός εγγύησης.Μετα την αλλαγή 30000χλμ απροβληματιστα

Παιδια ποια ειναι τα συπτωματα που παρουσιαζει το αυτοκινητο για να το τσεκαρουμε?
Link to comment
Share on other sites

Ισως θα επρεπε να "αγριεψεις" λιγο βρε ανθρωπε μου..

Δεν ειναι χειροκινητο να πεις οτι ο αλλος το "εσπαγε"....Ειναι αυτοματο κ το κυριοτερο ειναι ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΑΜΑΞΙ!

Off Topic

Εμενα σε μια αλλαγη μιας βαλβιδας (κοστους σχεδον 30 ευρω) μ ζητησαν 70 ευρω. Το αμαξι μ εχει 40.000 χωρις ΚΑΝΕΝΑ σερβις στην αντιπροσωπεια κ εκτος εγγυησης εδω κ 1+ χρονο.Ε σουξου-μουξου-μανταλακια Τελικα μ χρεωσαν 15 ευρω 'μονο τον εργασια' κ αυτο ηταν. ;)
Edited by diMake
Link to comment
Share on other sites

Μια φασαρία θα την κάνω και ο θεός βοηθός !!!

Τώρα ότι τα 25500 χλμ ειναι λίγα για τέτοια ζημιά ειναι!! αλλά όταν κάτι ειναι ελάττωματικο δεν έχει προγνωστικά

Link to comment
Share on other sites

Μια φασαρία θα την κάνω και ο θεός βοηθός !!!

Τώρα ότι τα 25500 χλμ ειναι λίγα για τέτοια ζημιά ειναι!! αλλά όταν κάτι ειναι ελάττωματικο δεν έχει προγνωστικά

Μην ξεκινάς με αυτό το σκεπτικό. Εντάξει έτσι είναι αλλά όταν κάτι είναι ελαττωματικό είναι και αυτοί υποχρεωμένοι σαν επαγγελματίες να κρατήσουν τον πελάτη ευχαριστημένο. Με λίγα λόγια δεν φταις εσύ που το αυτοκίνητο έβγαλε τη βλάβη. Ας είχαν καλύτερο quality control!

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεκινάς με αυτό το σκεπτικό. Εντάξει έτσι είναι αλλά όταν κάτι είναι ελαττωματικό είναι και αυτοί υποχρεωμένοι σαν επαγγελματίες να κρατήσουν τον πελάτη ευχαριστημένο. Με λίγα λόγια δεν φταις εσύ που το αυτοκίνητο έβγαλε τη βλάβη. Ας είχαν καλύτερο quality control!

Παιδια ποια ειναι τα συπτωματα που παρουσιαζει το αυτοκινητο για να το τσεκαρουμε?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ποια ειναι τα συπτωματα που παρουσιαζει το αυτοκινητο για να το τσεκαρουμε?

Παιδια ποια ειναι τα συπτωματα που παρουσιαζει το αυτοκινητο για να το τσεκαρουμε?

Τρεμουλο στο ξεκινιμα τρεμουλο στις αλλαγες 1-2-3 και αποτομες αλλαγες σαν να κλωτσαει το αυτοκινητο
Link to comment
Share on other sites

Παραλαβη αυτοκινητου σημερα... Με το οικονομικο δεν εβγαλα ακρη τελευταια κινηση mail στην vw (αν ξερει κανεις το mail της vw ας μου το πει)

Το αυτοκινητο το οδηγησα για 10 λεπτα και απογοητευτικα το σκορτσαρισμα στο ξεκινημα εχω την εντυπωση οτι εχει παραμινει σε μικροτερο βαθμο και δεν βλεπω καποια αλλη αλλαγη στην συμπεριφορα του σαζμαν γενικος!!!!!Μερικα χλμ ακομα για πιο εμπεριστατωμενη αποψη!!!!

Link to comment
Share on other sites

Παραλαβη αυτοκινητου σημερα... Με το οικονομικο δεν εβγαλα ακρη τελευταια κινηση mail στην vw (αν ξερει κανεις το mail της vw ας μου το πει)

Το αυτοκινητο το οδηγησα για 10 λεπτα και απογοητευτικα το σκορτσαρισμα στο ξεκινημα εχω την εντυπωση οτι εχει παραμινει σε μικροτερο βαθμο και δεν βλεπω καποια αλλη αλλαγη στην συμπεριφορα του σαζμαν γενικος!!!!!Μερικα χλμ ακομα για πιο εμπεριστατωμενη αποψη!!!!

Έχω περίπου 5000 κμ από την αλλαγή πολύδισκου (όχι mechatronic) και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Είχα σκορτσάρισμα από 1 σε 2 (όχι σε 3). Τώρα, αλλά και αμέσως μετά την αλλαγή δεν παρατήρησα το παραμικρό. Ελπίζω να μείνει έτσι. Γνώμη μου: τα ανταλλακτικά έχουν εγγύηση διετίας. Οδήγησέ το και αν συνεχισει, πήγαινέ το πίσω για να το ξαναδιαπιστώσουν. Κάτι που μου έκανε εντύπωση είναι το πόσο γρήγορα το αντιμετώπισαν. Αν δεις ημερομηνίες από τα post μου στα "προβλήματα DSG" θα δεις ότι το αυτοκίνητο το παρέλαβα τέλος Ιουνίου με αλλαγμένο πολύδισκο ενώ τα ανταλλακτικά είχαν παραγγελθεί εντός εγγύησης, η οποία έληγε αρχές Φεβρουαρίου. Το ανταλλακτικό μόνο έκανε σχεδόν ένα μήνα να έρθει. Φυσικά το κυκλοφορούσα όλο αυτό το διάστημα και παράλληλα έκανα και κάποια τηλ. στην εξυπηρέτηση πελατών Κοσμοκαρ για να τεσκάρω το συνεργείο.

Link to comment
Share on other sites

Αφήστε τα παιδιά όπως είναι. Το δικό μου έκανε σαν τενεκες όπως λέει ο winner manual 6αρι παιδευτηκα παρά πολύ αλλά τελικά πέτυχα την αλλαγή του με καινούργιο. Εκανα και το τεστ με τα δυο σαζμαν παλιό και καινούργιο πριν το περάσουν. Και μετά από όλα αυτά άκουσα ότι τζάμπα το άλλαξαν και σε λίγο καιρό θα το ξανακούσω. Και μου το είπαν οι ίδιοι που μου έλεγαν ότι είναι πρωτοφανές! Να μην τα πολύ λόγω. Με αλλαγή 2 φορές ρουλεμαν συμπλεκτη αντλία νερού και σαζμαν απέκτησα ένα ελληνικό αυτοκίνητο .. Ελπίζω να μην μου ανοίξει στα δυο στον δρόμο!

Link to comment
Share on other sites

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ!!!!!!!Μετα απο 40λεπτη οδήγηση στο κέντρο της Αθήνας έχουμε και λεμε:1)Σκορτσαρισμα στο ξεκίνημα με 1η σκορτσαρισμα στην όπισθεν και ένα μηδαμινό στην 2α 2)Έντονη δόνηση στο τιμόνι (σαν κινητο τηλ περίπου) απο 2500-3500rpm σε όλες τις ταχύτητες (την εσθανομαι ελάχιστα στο αυτοκίνητο) 3)Μόλις έφτασα στην δουλειά μου και κατέβηκα απο το αυτοκίνητο το κερασάκι στην τούρτα μύριζε ο δίσκος!!!!!!!!ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΜΟΥ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.