Jump to content
eliasj

Golf - Κιβώτιο DSG [Γενική Συζήτηση - Προβλήματα - Λύσεις]

Recommended Posts

'ΑρΑ,θΑ έχουμε Αύξηση της κΑτΑνάλωσης. Με τις υπόλοιπες τΑχύτητες τι συμβΑίνει; Αλλάζουν στις προηγούμενες στροφές άρΑγε;

Με βάση την λογική ναι θα έχει αυξημένη κατανάλωση!!

Κατανάλωση την οποία όμως δύσκολα θα καταλάβεις!!

Το θέμα είναι να αλλάζει λίγο πιο πάνω για να μην ζόριζεται το αμάξι!!

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με το κατεβαΣμα των ταχυτητων golfista εχεις παρατηρηΣει καποια αλλαγη γιατι εκει ειναι ολο το θεμα με το τρεμουλο Στο DSG να κατεβάζει πιο νωρίς την δευτέρα και να μπαίνει η πρώτη δηλαδή να κατεβάζει Σε πρωτη οταν οι Στροφες πεΣουν αρκετα...αυτο πιΣτευω οτι θα τα λυΣει ολα Στο DSG

StakyrTSI εΣυ εχεις περάΣει το τελευταιο update και εχεις ακομη θεμα? επειδη Σε προηγουμενες Σελιδες ''ψαχναμε'' απο που ερχεται το τρεμουλο βρηκες καμια ακρη?Συνεχιζει ακομη?

Σε αλλες ενοτητες εδω μεΣα βλεπω και αλλους να ακουνε μεταλικους θορυβους αλλοι λενε ειναι Σπιραλ εξατμιΣης αλλοι με polo λενε ειναι οι υδραυλικες βαΣεις κλπ

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με το κατεβαΣμα των ταχυτητων golfista εχεις παρατηρηΣει καποια αλλαγη γιατι εκει ειναι ολο το θεμα με το τρεμουλο Στο DSG να κατεβάζει πιο νωρίς την δευτέρα και να μπαίνει η πρώτη δηλαδή να κατεβάζει Σε πρωτη οταν οι Στροφες πεΣουν αρκετα...αυτο πιΣτευω οτι θα τα λυΣει ολα Στο DSG

StakyrTSI εΣυ εχεις περάΣει το τελευταιο update και εχεις ακομη θεμα? επειδη Σε προηγουμενες Σελιδες ''ψαχναμε'' απο που ερχεται το τρεμουλο βρηκες καμια ακρη?Συνεχιζει ακομη?

Σε αλλες ενοτητες εδω μεΣα βλεπω και αλλους να ακουνε μεταλικους θορυβους αλλοι λενε ειναι Σπιραλ εξατμιΣης αλλοι με polo λενε ειναι οι υδραυλικες βαΣεις κλπ

το πρόβλημα βρίΣκεται Στην αλλαγή 1ης->2αρας και όχι το ανάποδο!!

Μετά απο αυτό έρχονται και τα υπόλοιπα!!

Link to comment
Share on other sites

Μα ολοι λενε οτι τρεμουλιαζει οταν εισαι με δευτερα και λιγα χιλιομετρα και λιγες στροφες στον κινητηρα και μολις πατας να φυγεις στην εξοδο της στροφης τρεμει....Πουθενα δεν ειναι να λενε οτι τρεμει οταν αλλαζει απο 1η σε 2α....

αν το προβλημα ειναι αυτο που λενε ολοι οτι τρεμει οταν εισαι με δευτερα και μικρη ταχυτητα ειναι φυσιολογικό και πρεπει να το προγραμματισουν να σε ριχνει σε 1η!

αυτο μαλλον σας (και με σε λιγο καιρο) ενδιαφερει

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=45449&st=20&p=471996entry471996

Link to comment
Share on other sites

Μα ολοι λενε οτι τρεμουλιαζει οταν εισαι με δευτερα και λιγα χιλιομετρα και λιγες στροφες στον κινητηρα και μολις πατας να φυγεις στην εξοδο της στροφης τρεμει....Πουθενα δεν ειναι να λενε οτι τρεμει οταν αλλαζει απο 1η σε 2α....

αν το προβλημα ειναι αυτο που λενε ολοι οτι τρεμει οταν εισαι με δευτερα και μικρη ταχυτητα ειναι φυσιολογικό και πρεπει να το προγραμματισουν να σε ριχνει σε 1η!

αυτο μαλλον σας (και με σε λιγο καιρο) ενδιαφερει

http://www.vwclub.gr...96

δεν έχω παρατηρήσει πρόβλημα απο 2->1...το ανάποδο ναι...πολλές φορές δηλαδή δεν αλλάζει σε συγκεκριμένο φάσμα στροφών και κομπιάζει όταν βάλει δευτέρα!!

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν λεω καπου οτι καποιος εχει προβλημα απο 2 σε 1..

λεω οτι παντου διαβαζω οτι το τρεμουλο το εχουν με 2α. δηλαδη εισαι με δευτερα σε ευθεια βρισκεις διασταυρωση και θες να στριψεις δεξια, κοβεις κοβεις εισαι ακομη με δευτερα ,λιγα χιλιομετρα και λιγες στροφες στο μοτερ, στριβεις, πατας γκαζι να φυγεις και τρεμει.... τουλαχιστον εγω αυτο εχω μαθει απο αλλους που εχω μιλησει αλλα αυτο το παθαινω και με το χειρικονητο αν δεν πατησω λιγο συμπλεκτη.

για αυτο λεω οτι θα μπορουσαν στην VW να το προγραμματισουν οταν φτασει σε τοσο χαμηλες ταχυτητες αλλα και στροφες κινητηρα να μην κραταει δευτερα αλλα να βαζει πρωτη για να μην ζοριζεται και τρεμει...

τωρα αν υπαρχει τρεμουλο και κατα την αλλαγη τι να πω... παντως αυτο που ανεφερα πιο πανω το θεωρω φυσιολογικο

Link to comment
Share on other sites

προσωπικά δεν έχω βρει καμία άκρη εγώ παιδιά..όλα τα προβλήματα συνεχίζονται και μου λένε

πως δεν έχω σε εκκρεμότητα κάποιο update (αυτό βέβαια ελέγχεται!!)..

Link to comment
Share on other sites

το προτεινα και αλλου μαζευτειτε οσοι εχετε προβληματα από ολα τα forums με VW,SEAT,SKODA,AUDI παρτε ολοι μαζι εναν δικηγορο(καλυτερα τον κουγια μιας και αυτος εχει θεματα με το AUDI r8 ) ή καντε μια καταγγελια στο ιΝκα και να δειτε πως θα σας παρουν στα σοβαρα και για ποτε θα πιεσουν την VW γερμανιας να δωσει λυση στο θεμα....

Edited by the_winner
Link to comment
Share on other sites

Βόλτα από το συνεργείο σήμερα, 30k χλμ και πρώτο σέρβις. Είπα στον υπεύθυνο ότι μετά την αναβάθμιση εξαλείφθηκαν σε μεγάλο βαθμό τα σκορτσαρίσματα αλλά σε ορισμένες περιπτώσεις παραμένουν γιατί το κιβώτιο δεν κατεβάζει 1η αλλά επιχειρεί να επιταχύνει με 2α. Η απάντηση που πήρα είναι ότι

"σύμφωνα με νέα τεχνική οδηγία της vw μετά την αναβάθμιση αυτή ό,τι παραμένει ως σκορτσάρισμα είναι εντός των πλαισίων της φυσιολογικής λειτουργίας και δεν αποτελεί πρόβλημα".

Κατά συνέπεια για τα περαιτέρω μόνο καταγγελία παίζει όπως είπε και ο the_winner πιο πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ξερω οτι η VW το ψαχνει και εχει στειλει ενημερωση να μην αλλαζονται πολυδισκοι,mechatronic, ή και ολοκληρο σασμαν μιας και το προβλημα δεν οφειλεται εκει .Θα ενημερωσουν τις αντιπροσωπειες οταν βρεθει ΣΙΓΟΥΡΗ λυση.

Παντως δεν νομιζω οτι εχει καποιο προβλημα το σασμαν... Το σκορτσαρισμα και ενα χειροκινητο θα το εκανε αν παμε με τις ιδιες συνθηκες που παει και το DSG ομως με προβληματιζει οτι ολοι αναφερετε οτι στην αρχη δεν το εκανε.... αυτο με προβληματιζει... Μηπως φταιει οτι αν το πας συνεχεια σαν ταριφας ιοθετει αυτη την οδηγησει και λογικο ειναι να σκορτσαρει? Αν το πας λιγο πιο αγρια και συνηθισει μετα στις ιδιες περιπτωσεις δεν θα κατεβαζει σε πρωτη?

Μου κανει τεραστια εντυπωση που οι κατοχη Seat DSG7 δεν εχουν κανενα θεμα και ολοι απολαμβανουν το κιβωτιο αυτο

ακομα και σε 1.8 leon εχει μπει DSG7 και κανενας τους δεν εχει κανενα προβλημα...Θορυβους εχουν και τους αποδεχονται αλλα μηχανικα προβληματα ΚΑΝΕΝΑΣ...

εσυ ποια αναβαθμιση εχεις περασει? εχει βγει τελικα καινουργια απο τοτε που βγηκε αυτη η οδηγια ή εχεις περασει αναβαθμιση πριν την τεχνικη ενημερωση?

Η τεχνικη ενημερωση ειναι η ακολουθη

Τεχνική ενημέρωση προϊόντος Νο. διαδικασίας: 2026097/1

Μετάδοση κίνησης: Δονήσεις,τράνταγμα/κροτάλισμα κατά την αλλαγή από 1η σε 2α στην επιτάχυνση Ημερομηνία δημοσίευσης: 26 Αυγ 2011

Περιγραφή πελάτη / Διαπίστωση συνεργείου

Η διαμαρτυρία παρουσιάζεται μόνο σε θερμοκρασία λειτουργίας μετά από ορισμένο χρόνο οδήγησης!

Μαρτυρία πελάτη:

• Συμπεριφορά οδήγησης με θόρυβο γδαρσίματος/ κροταλίσματος κατά την επιτάχυνση στη 2η ταχύτητα.

• Τράνταγμα/ κροτάλισμα κατά την επιτάχυνση στη 2η ταχύτητα για περίπου 1-2 δευτερόλεπτα (για παράδειγμα κατά τη στροφή ή κατά την εκ νέου επιτάχυνση με ταχύτητα μεταξύ 5 και 10 χλμ/ώρα).

• Δονήσεις, τράνταγμα/κροτάλισμα κατά τη διάρκεια της διαδικασίας αλλαγής από την 1η στη 2η σχέση ταχύτητας σε χαμηλή ταχύτητα κίνησης (δεν υπάρχει μεμονωμένο τράνταγμα!).

• Τράνταγμα/κροτάλισμα κατά την εκκίνηση με όπισθεν.

Διαπίστωση συνεργείου:

• Για σύντομο χρονικό διάστημα κατά την επιτάχυνση από χαμηλή ταχύτητα στη 2η σχέση ταχύτητας είναι αισθητή συμπεριφορά οδήγησης με τράνταγμα/κροτάλισμα.

Τεχνικό θέμα

Σύντομες διακοπές της τιμής τριβής του πολλαπλού συμπλέκτη.

Εφαρμογή στη σειρά παραγωγής

Μέτρο

Προς το παρόν δεν είναι εφικτή καμία επισκευή που να οδηγεί στο στόχο. Η αντικατάσταση του πολλαπλού συμπλέκτη δεν φέρνει μόνιμο αποτέλεσμα. Πρόκειται μόνο για διαμαρτυρία που αφορά στην άνεση. Δεν υφίσταται θέμα ζημιάς εξαρτήματος. Να ενημερώσετε τον πελάτη σχετικά με την κατάσταση! Προς το παρόν προετοιμάζεται λύση για αυτή τη διαμαρτυρία.

Αναβάλλετε όλες τις επισκευές για αυτή τη διαμαρτυρία!

Ο κατασκευαστής θα σας ενημερώσει, μόλις είναι διαθέσιμη επισκευή που να έχει αποτέλεσμα!

Η διαμαρτυρία δεν προκαλείται λόγω του βολάν δύο μαζών (ZMS)! Για αυτό το λόγο δεν πρέπει να αντικατασταθεί το βολάν δύο μαζών! Αδικαιολόγητη αντικατάσταση του βολάν δύο μαζών σε βάρος της εγγύησης επαναχρεώνεται!

Edited by the_winner
Link to comment
Share on other sites

• Δονήσεις, τράνταγμα/κροτάλισμα κατά τη διάρκεια της διαδικασίας αλλαγής από την 1η στη 2η σχέση ταχύτητας σε χαμηλή ταχύτητα κίνησης (δεν υπάρχει μεμονωμένο τράνταγμα!).

• Τράνταγμα/κροτάλισμα κατά την εκκίνηση με όπισθεν.

Ημερομηνια αγορας 01/11/11 χιλιομετρα 790 εχω μεχρι στιγμης

Αυτα μου τα εκανε απο την αρχη (τσικ-τσικ) αλλα φαινεται σαν να ειναι στην φαση που πατας φρενο και δεν ξερει αν πρεπει να βαλει πρωτη η να μεινει με την δευτερα.

Μαλλον εχει πολυ ησυχια το αμαξι και ακουγονται ολα και μας παραξενευουν.Μεχρι στιμης το λατρευω ειναι πολυ καλυτερο απο το DSG6.

Στο μελλον μπορει να αλλαξω γνωμη.Θα κανω και χιλιομετρα με γκαζια και θα σας πω.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ξερω οτι η VW το ψαχνει και εχει στειλει ενημερωση να μην αλλαζονται πολυδισκοι,mechatronic, ή και ολοκληρο σασμαν μιας και το προβλημα δεν οφειλεται εκει .Θα ενημερωσουν τις αντιπροσωπειες οταν βρεθει ΣΙΓΟΥΡΗ λυση.

Παντως δεν νομιζω οτι εχει καποιο προβλημα το σασμαν... Το σκορτσαρισμα και ενα χειροκινητο θα το εκανε αν παμε με τις ιδιες συνθηκες που παει και το DSG ομως με προβληματιζει οτι ολοι αναφερετε οτι στην αρχη δεν το εκανε.... αυτο με προβληματιζει... Μηπως φταιει οτι αν το πας συνεχεια σαν ταριφας ιοθετει αυτη την οδηγησει και λογικο ειναι να σκορτσαρει? Αν το πας λιγο πιο αγρια και συνηθισει μετα στις ιδιες περιπτωσεις δεν θα κατεβαζει σε πρωτη?

Μου κανει τεραστια εντυπωση που οι κατοχη Seat DSG7 δεν εχουν κανενα θεμα και ολοι απολαμβανουν το κιβωτιο αυτο

ακομα και σε 1.8 leon εχει μπει DSG7 και κανενας τους δεν εχει κανενα προβλημα...Θορυβους εχουν και τους αποδεχονται αλλα μηχανικα προβληματα ΚΑΝΕΝΑΣ...

εσυ ποια αναβαθμιση εχεις περασει? εχει βγει τελικα καινουργια απο τοτε που βγηκε αυτη η οδηγια ή εχεις περασει αναβαθμιση πριν την τεχνικη ενημερωση?

Η τεχνικη ενημερωση ειναι η ακολουθη

Τεχνική ενημέρωση προϊόντος Νο. διαδικασίας: 2026097/1

Μετάδοση κίνησης: Δονήσεις,τράνταγμα/κροτάλισμα κατά την αλλαγή από 1η σε 2α στην επιτάχυνση Ημερομηνία δημοσίευσης: 26 Αυγ 2011

Περιγραφή πελάτη / Διαπίστωση συνεργείου

Η διαμαρτυρία παρουσιάζεται μόνο σε θερμοκρασία λειτουργίας μετά από ορισμένο χρόνο οδήγησης!

Μαρτυρία πελάτη:

• Συμπεριφορά οδήγησης με θόρυβο γδαρσίματος/ κροταλίσματος κατά την επιτάχυνση στη 2η ταχύτητα.

• Τράνταγμα/ κροτάλισμα κατά την επιτάχυνση στη 2η ταχύτητα για περίπου 1-2 δευτερόλεπτα (για παράδειγμα κατά τη στροφή ή κατά την εκ νέου επιτάχυνση με ταχύτητα μεταξύ 5 και 10 χλμ/ώρα).

• Δονήσεις, τράνταγμα/κροτάλισμα κατά τη διάρκεια της διαδικασίας αλλαγής από την 1η στη 2η σχέση ταχύτητας σε χαμηλή ταχύτητα κίνησης (δεν υπάρχει μεμονωμένο τράνταγμα!).

• Τράνταγμα/κροτάλισμα κατά την εκκίνηση με όπισθεν.

Διαπίστωση συνεργείου:

• Για σύντομο χρονικό διάστημα κατά την επιτάχυνση από χαμηλή ταχύτητα στη 2η σχέση ταχύτητας είναι αισθητή συμπεριφορά οδήγησης με τράνταγμα/κροτάλισμα.

Τεχνικό θέμα

Σύντομες διακοπές της τιμής τριβής του πολλαπλού συμπλέκτη.

Εφαρμογή στη σειρά παραγωγής

Μέτρο

Προς το παρόν δεν είναι εφικτή καμία επισκευή που να οδηγεί στο στόχο. Η αντικατάσταση του πολλαπλού συμπλέκτη δεν φέρνει μόνιμο αποτέλεσμα. Πρόκειται μόνο για διαμαρτυρία που αφορά στην άνεση. Δεν υφίσταται θέμα ζημιάς εξαρτήματος. Να ενημερώσετε τον πελάτη σχετικά με την κατάσταση! Προς το παρόν προετοιμάζεται λύση για αυτή τη διαμαρτυρία.

Αναβάλλετε όλες τις επισκευές για αυτή τη διαμαρτυρία!

Ο κατασκευαστής θα σας ενημερώσει, μόλις είναι διαθέσιμη επισκευή που να έχει αποτέλεσμα!

Η διαμαρτυρία δεν προκαλείται λόγω του βολάν δύο μαζών (ZMS)! Για αυτό το λόγο δεν πρέπει να αντικατασταθεί το βολάν δύο μαζών! Αδικαιολόγητη αντικατάσταση του βολάν δύο μαζών σε βάρος της εγγύησης επαναχρεώνεται!

Την αναβάθμιση την έκανα περίπου πριν από ενάμιση μήνα. Προχθές που πήγα για σερβις όπως αναφέρω δεν υπήρχε κάτι νεότερο, άρα θεωρώ ότι ήταν αυτή.

Και εγώ έχω αναρωτηθεί το κατά πόσο αυτοεκπαιδεύεται λάθος το κιβώτιο ανάλογα με τις συνήθειες του οδηγού. Θεωρώ όμως ότι επειδή η θέση D είναι για οικονομία και χαλαρή οδήγηση, είναι λάθος σε πολύ χαμηλές ταχύτητες να παραμένει σε 2α. Επόμενο πείραμα είναι για κανένα μήνα να κατεβάζω από τα paddles σε παρόμοιες περιπτώσεις και να δω αν θα προκύψει εκ των υστέρων κάποια αλλαγή στη συμπεριφορά του κιβωτίου.

Link to comment
Share on other sites

Επόμενο πείραμα είναι για κανένα μήνα να κατεβάζω από τα paddles σε παρόμοιες περιπτώσεις και να δω αν θα προκύψει εκ των υστέρων κάποια αλλαγή στη συμπεριφορά του κιβωτίου.

Eναλλακτικά μπορείς να τραβάς στιγμιαία το μοχλό στο s φτάνοντας πχ σε μια διασταύρωση που ξέρεις οτι θα κόψεις και μολις πας να ξεκινήσεις τον ξαναβάζεις στο d. Θα κρατήσει μεν την 1η αλλά θα αλλάξει μονο του μετά χωρίς να χρειάζεται να ανεβάσεις με το paddle ;)

Link to comment
Share on other sites

και γω μπορει να ανεβενω καρφωτη ανηφορα και να μη κατεβαζει πρωτη αλλα να βλεπεις οτι το αμαξι αγκομαχαει με 2α και 5 χλμ πχ :suicide:αλλλα μου το κανε απ την αρχη.το βαζω στ manual και κατεβαζει 1η αυτοματα και ολα οκ...

Link to comment
Share on other sites

Εγω ξερω οτι η VW το ψαχνει και εχει στειλει ενημερωση να μην αλλαζονται πολυδισκοι,mechatronic, ή και ολοκληρο σασμαν μιας και το προβλημα δεν οφειλεται εκει .Θα ενημερωσουν τις αντιπροσωπειες οταν βρεθει ΣΙΓΟΥΡΗ λυση. Παντως δεν νομιζω οτι εχει καποιο προβλημα το σασμαν... Το σκορτσαρισμα και ενα χειροκινητο θα το εκανε αν παμε με τις ιδιες συνθηκες που παει και το DSG ομως με προβληματιζει οτι ολοι αναφερετε οτι στην αρχη δεν το εκανε.... αυτο με προβληματιζει... Μηπως φταιει οτι αν το πας συνεχεια σαν ταριφας ιοθετει αυτη την οδηγησει και λογικο ειναι να σκορτσαρει? Αν το πας λιγο πιο αγρια και συνηθισει μετα στις ιδιες περιπτωσεις δεν θα κατεβαζει σε πρωτη? Μου κανει τεραστια εντυπωση που οι κατοχη Seat DSG7 δεν εχουν κανενα θεμα και ολοι απολαμβανουν το κιβωτιο αυτο ακομα και σε 1.8 leon εχει μπει DSG7 και κανενας τους δεν εχει κανενα προβλημα...Θορυβους εχουν και τους αποδεχονται αλλα μηχανικα προβληματα ΚΑΝΕΝΑΣ... εσυ ποια αναβαθμιση εχεις περασει? εχει βγει τελικα καινουργια απο τοτε που βγηκε αυτη η οδηγια ή εχεις περασει αναβαθμιση πριν την τεχνικη ενημερωση? Η τεχνικη ενημερωση ειναι η ακολουθη Τεχνική ενημέρωση προϊόντος Νο. διαδικασίας: 2026097/1 Μετάδοση κίνησης: Δονήσεις,τράνταγμα/κροτάλισμα κατά την αλλαγή από 1η σε 2α στην επιτάχυνση Ημερομηνία δημοσίευσης: 26 Αυγ 2011 Περιγραφή πελάτη / Διαπίστωση συνεργείου Η διαμαρτυρία παρουσιάζεται μόνο σε θερμοκρασία λειτουργίας μετά από ορισμένο χρόνο οδήγησης! Μαρτυρία πελάτη: • Συμπεριφορά οδήγησης με θόρυβο γδαρσίματος/ κροταλίσματος κατά την επιτάχυνση στη 2η ταχύτητα. • Τράνταγμα/ κροτάλισμα κατά την επιτάχυνση στη 2η ταχύτητα για περίπου 1-2 δευτερόλεπτα (για παράδειγμα κατά τη στροφή ή κατά την εκ νέου επιτάχυνση με ταχύτητα μεταξύ 5 και 10 χλμ/ώρα). • Δονήσεις, τράνταγμα/κροτάλισμα κατά τη διάρκεια της διαδικασίας αλλαγής από την 1η στη 2η σχέση ταχύτητας σε χαμηλή ταχύτητα κίνησης (δεν υπάρχει μεμονωμένο τράνταγμα!). • Τράνταγμα/κροτάλισμα κατά την εκκίνηση με όπισθεν. Διαπίστωση συνεργείου: • Για σύντομο χρονικό διάστημα κατά την επιτάχυνση από χαμηλή ταχύτητα στη 2η σχέση ταχύτητας είναι αισθητή συμπεριφορά οδήγησης με τράνταγμα/κροτάλισμα. Τεχνικό θέμα Σύντομες διακοπές της τιμής τριβής του πολλαπλού συμπλέκτη. Εφαρμογή στη σειρά παραγωγής — Μέτρο Προς το παρόν δεν είναι εφικτή καμία επισκευή που να οδηγεί στο στόχο. Η αντικατάσταση του πολλαπλού συμπλέκτη δεν φέρνει μόνιμο αποτέλεσμα. Πρόκειται μόνο για διαμαρτυρία που αφορά στην άνεση. Δεν υφίσταται θέμα ζημιάς εξαρτήματος. Να ενημερώσετε τον πελάτη σχετικά με την κατάσταση! Προς το παρόν προετοιμάζεται λύση για αυτή τη διαμαρτυρία. Αναβάλλετε όλες τις επισκευές για αυτή τη διαμαρτυρία! Ο κατασκευαστής θα σας ενημερώσει, μόλις είναι διαθέσιμη επισκευή που να έχει αποτέλεσμα! Η διαμαρτυρία δεν προκαλείται λόγω του βολάν δύο μαζών (ZMS)! Για αυτό το λόγο δεν πρέπει να αντικατασταθεί το βολάν δύο μαζών! Αδικαιολόγητη αντικατάσταση του βολάν δύο μαζών σε βάρος της εγγύησης επαναχρεώνεται!

Λοιπον κυριοι:

Εχω το golf vi 160 dsg, μοντελο 5/2009. Λογω σκορτσαρισματος 2α-3η πηγα στην VW Καπαγεριδης στη Κορινθο. Μετα απο ελεγχο(οδηγηση-συνδεση με Η/Υ για ληψη τεχνικων στοιχειων) διαπιστηθηκε προβλημα και σε εμενα και συγκεκριμενα στο πολυδισκο. Αμεσως απεστειλαν τα στοιχεια στα κεντρικα Αθηνων για περαιτερω τεχνικη ενημερωση. Η οδηγια λοιπον ηταν οτι μεσα Δεκεμβριου θα ερθει στην Ελλαδα ΝΕΟΣ πολυδισκος, που προφανως θα εξαλειφει το προβλημα, οποτε καντε λιγη ακομη υπομονη για να μην κανετε 2 φορες αλλαγη!!! Εγω απο την μερια μου οφειλω να εξαρω τον επαγγελματισμο που διακατεχει ΟΛΟΥΣ τους εργαζομενους στη VW Κορινθου για την αμεση λυση που δοθηκε, χωρις να προσπαθουν να αποφυγουν οτιδηποτε!!! Υπομονη λοιπον 1 μηνα και ευχομαι να πανε ολα καλα...

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να ειναι οπως τα λες... Εγω σημερα ελαβα τηλεφωνημα απο την αντιπροσωπεια οτι το Scirocco Μου(DSG7) εφτασε στο τελωνειο.... Λες να εχει και τον καινουργιο πολυδισκο??? 39η Βδομαδα παραγωγης αν θυμαμαι καλα. Ειναι σιγουρα MY2012 .

Αν και χλομό το κοβω να φοραω νεο πολυδισκο...Γιατι τα σασμαν τα φτιαχνουν αλλου και καμια σχεση με την παραγωγη του αυτοκινητου οποτε μπορει να φοραω σασμαν κατασκευης αρχες του 11 πχ.

Ελπιζω να ειναι οντως ετσι και να βρηκαν το προβλημα . Εσυ απο ηχους ειχες θεμα? αν και ξερω οτι ολα τα DSG7 εχουν τους θορυβους αλλα ρωταω ετσι κουβεντα να γινεται .Στατιστικες πληροφοριες

Edited by the_winner
Link to comment
Share on other sites

και νεο πολυδισκο να μην εχεις(που δε στο ευχομαι) σκεψου οτι θα ναι θυσια μιας βδομαδας το πολυ χωρις το τυτυ σου να στ αλλαξουν και σενα μετα το δεκεμβρη..

δηλαδη ολοι αυτοι με dsg7 θα τρεχουν στις αντιπροσωπειες για πολυδισκα??οοο ρεεε

χρησιμη πληροφορια inos80

Link to comment
Share on other sites

Λογικα θα βαλουν τον καινουργιο πολυδισκο σε οσους εχουν προβλημα.Δηλαδη σε οσους διαπιστωσουν βλαβη(ελπιζω να μην κανουν τα στραβα ματια) .Δεν νομιζω να φωναξουν ολους του κατοχους DSG7 να αλλαξουν πολυδισκο σκεψου ποσα DSG7 κυκλοφορουν ΣΕ ΟΛΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ... Αλλωστε δεν εχουν και ολοι προβλημα.

Εκτος και αν μιλαμε για ανακληση(χλωμο μιας και απο ανθρωπο μεσα απο την VW Ξερω οτι το ''προβλημα'' δεν ειναι τοσο σημαντικο αλλά αισθητικο) και τοτε αλλαχτουν σε ολους.

Θα δουμε...Εγω αν δεν παρουσιασει κατι σιγα μην παω να τους πω να περασουν τον καινουργιο πολυδισκο μπορει να τα κανουν χειροτερα .

ΑΝ παρουσιασει κατι τοτε μονο...

Ηδη εχουν βγαλει μια φορα βελτιωμενο πολυδισκο που βελτωνε καπως τους θορυβους.Για να δουμε ισχυει οτι θα βγει καινουργιος οπως ειπε ο φιλος inos80?

Σχετικα με τον θορυβο στις ανωμαλιες του δρομου τον εχετε ολοι ετσι?

Edited by the_winner
Link to comment
Share on other sites

Σταθη μου κανει εντυπωση που στο δικο σου εχεις εντονο θουρβο(συμφωνα με οσα λες) ενω πχ σε Polo GTI/Ibiza FR/Cupra αλλα και σε αλλα με DSG7 αλλα κυριως σε αυτα ακουνε τον θορυβο αλλα οχι τοσο εντονο οσο τον παρουσιαζεις....Τελευταια πετυχενω στον δρομο πολλα Cupra και FR και GTI και δεν ακουω τιποτα απο θορυβους. Μαλιστα το GTI που ειχα κανει test drive ακουσα κατι μικρα κλατς κλουτς και οχι σαν να σερνεις τενεκδακια οπως το αναφερεις εσυ. Τι να πω ρε παιδια....

Παντως υπαρχουν και αλλοι που αναφερουν τους θορυβους σαν εντονους.

Και το TCT της Alfa romeο που ειναι Ξηρου Τυπου κανει και αυτο θορυβους...

Link to comment
Share on other sites

Eιχα και εγω προβληματα με τον ηχο! Για ελεγχο το πηγα επειδη ενιωσα να πατιναρει μερικες φορες ο δισκος... Παντως η ενημερωση ηρθε απο τα κεντρικα, αυτοι ειπαν στην αντιπροσωπεια να μου τον αλλαξουν μεσα Δεκεμβρη με τον ΝΕΟ πολυδισκο. Τι λετε, θα του βγαλουν τα ματακια? Μπορει να παει κατι στραβα?

Link to comment
Share on other sites

Επειδη λες οτι εχεις μοντελο 09 μαλλον νομιζω οτι σου ειπαν με τον νεο πολυδισκο εννοουσαν με τον δευτερο που ειχε βγει. Και μηπως σου ειπαν μεσα Δεκεμβρη γιατι τοτε θα ερθει το ανταλλακτικο? Μηπως θα μπορουσες να ζητησεις μια διευκρινηση πχ αν ο πολυδισκος που θα σου αλλαξουν ειναι καποιος που θα βγει τωρα ή απλα θα στον αλλαξουν με τον ενισχυμενο που ειδη υπάρχει?

Σου πατιναρε ή σου σκορτσαρε/ετρεμε? Και για κοστος ποσο σου ειπαν?Εισαι εκτος εγγυησης?

Link to comment
Share on other sites

Επειδη λες οτι εχεις μοντελο 09 μαλλον νομιζω οτι σου ειπαν με τον νεο πολυδισκο εννοουσαν με τον δευτερο που ειχε βγει. Και μηπως σου ειπαν μεσα Δεκεμβρη γιατι τοτε θα ερθει το ανταλλακτικο? Μηπως θα μπορουσες να ζητησεις μια διευκρινηση πχ αν ο πολυδισκος που θα σου αλλαξουν ειναι καποιος που θα βγει τωρα ή απλα θα στον αλλαξουν με τον ενισχυμενο που ειδη υπάρχει?

Σου πατιναρε ή σου σκορτσαρε/ετρεμε? Και για κοστος ποσο σου ειπαν?Εισαι εκτος εγγυησης?

Mου ειπαν ο αυτος που θα ερθει μεσα Δεκεμβρη θα εχει νεο part και θα ειναι βελτιωμενος. Υπαρχει και τωρα πολυδισκος αλλα επειδη θα ερθει ο νεος και να μην χρειαστει να κανω 2 φορες αλλαγη, να περιμενω...Ενιωθα να σκορτσαρε αλλα και να πατιναρε σχεδον ταυτοχρονα. Εχω κανει επεκταση εγγυησης για αλλα 2 χρονια, οποτε ειμαι εντος. Για κοστος δεν ρωτησα γιατι θεωρω δεδομενο οτι θα επισκευασθει δωρεαν!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.