Jump to content
eliasj

Golf - Κιβώτιο DSG [Γενική Συζήτηση - Προβλήματα - Λύσεις]

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους

Νέος στο φόρουμ παλιός κάτοχος Audi S3 και θέλω να ρωτήσω κάτι το οποίο σίγουρα θα έχει ξαναειπωθεί αλλα η επανάληψη ειναι η μητηρ της μαθησεως.

Ειμαι ανάμεσα σε golf 5 140 ps dsg και golf gt 170 ps dsg. Τι ελέγχω στο dsg ρε παιδια γιατί ο κινητήρας ελέγχεται ευκολότερα πιστεύω. Α! και τα δυο ειναι μοντέλα 2007

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

To βασικό θετικό νομίζω είναι οτι πρόκειται για DSG6 (αν δεν κάνω λάθος) και αυτό

από μόνο του σημαίνει πολλά (σε σχέση με το DSG7 που πολλοί από εμάς έχουμε μπλέξει..).

Από κει και πέρα λογικά θα πρέπει να δεις αν βάση χιλιομέτρων έχει γίνει αλλαγή βαλβολίνης, αν τυχόν 

στο δίκτυο VW έχει καταγραφεί καμία αλλαγή mechatronic που έβγαινε ως βλάβη σε DSG6, αν έχουν

περαστεί τυχόν εκρεμείς αναβαθμίσεις λογισμικού που βγαίνουν ανά διαστήματα..

Δεν ξέρω αν υπάρχει και η δυνατότητα ελέγχου της φθοράς των δίσκων που έχει το DSG6.

Ας συμπληρώσουν και οι πιο έμπειροι σε DSG6 :)

Edited by stakyrTSI
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

το dsg 6 δεν εβγαινε για 1.4...με το 7ρι διαβασε αυτα τα κλασσικα προβληματα με συνχρονιζε δευτερας .αργοτερα νομιζω το φτιαξανε αυτο

Edited by quicksilver
Link to comment
Share on other sites

Τα τελευταία TSI 5άρια 1.4 2007 - 2008 είχαν βγει με DSG6.

Νομίζω έχει και ένας συμφορουμίστας τέτοιο μοντέλο.

Edited by stakyrTSI
Link to comment
Share on other sites

Το MK5 και στα 1.4 TSI ηταν με DSG6/DQ250 δεν ειχε βγει ακομα το 7αρι DQ200!
Το 7αρι δεν εχει προβλημα με συγχρονιζε δευτερας αλλα εχει πρόβλημα με πρόωρη φθορά δίσκων.
 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το MK5 και στα 1.4 TSI ηταν με DSG6/DQ250 δεν ειχε βγει ακομα το 7αρι DQ200!

Το 7αρι δεν εχει προβλημα με συγχρονιζε δευτερας αλλα εχει πρόβλημα με πρόωρη φθορά δίσκων.

 

 

Σωστά..και την έχουμε νιώσει στο πετσί μας αυτή την πρόωρη φθορά των δίσκων 3 φορές μάλιστα εγώ προσωπικά...

Link to comment
Share on other sites

το dsg 6 δεν εβγαινε για 1.4...με το 7ρι διαβασε αυτα τα κλασσικα προβληματα με συνχρονιζε δευτερας .αργοτερα νομιζω το φτιαξανε αυτο

Όταν δεν είμαστε σίγουροι δεν παραπληροφορούμε....

 

Φυσικά και έβγαινε το 5άρι με DSG 6αρι υγρού τύπου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

corrected action applied

τ

ωραιος λευτερη!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Νέος πολύδισκος πλέον (3ος νεώτερος κωδικός και 2ος για εμένα) και καλά κρατεί η ιστορία..

Στο τέλος δεν θα μείνει ούτε πάσο στο σασμάν από τα τόσα πάνω κάτω..

Link to comment
Share on other sites

Νέος πολύδισκος πλέον (3ος νεώτερος κωδικός και 2ος για εμένα) και καλά κρατεί η ιστορία..

Στο τέλος δεν θα μείνει ούτε πάσο στο σασμάν από τα τόσα πάνω κάτω..

Απ οτι ειδα σε αλλο θεμα εχεις μονο 20.000χμ και εχεις αλλαξει 2 δίσκους? Συνολικα οι κωδικοι δισκου που εχουν αλλαξει είναι 4-5. Ο Τελευταιος ειναι 5/11/13

Link to comment
Share on other sites

28000 έχω και έχω αλλάξει 2 δίσκους και ένα ολόκληρο σασμάν.Και τους αλλάζω καθώς αρχίζουν κάργα τρέμουλο - σκορτσάρισμα

στην 2α με χαμηλές στροφές και φορτίο και καρφωτή αλλαγή από 2α σε 3η.

Τι να κάνω που μένουμε Αθήνα..μόνο η επαρχία μας σώζει μάλλον..

Link to comment
Share on other sites

Αλλαξα και εγω δίσκο στα 21.500 με τον τελευταιο που εχει βγει (τελευταιο γραμμα κωδικου ''L'' που βγηκε 5/11/13) + το τελευταιο update στο dsg το οποιο μετα το σβήσιμο του κινητήρα κάνει το mechatronic να ξεφυσάει , επίσης το τελευταίο update εχει κανει την οδήγηση στο D mode πολύ καλύτερη κατεβάζει ταχύτητες με λιγότερο βύθισμα του γκαζιού ενω πρώτα κράταγε 6ες και 7ες χωρις να κατεβάσει.
Βεβαια εγω δεν ειχα κανενα πρόβλημα ουτε με σκορτσάρισμα ουτε με τιποτα παρόλο που απο τα 12.000 ειμαι με πρόγραμμα ο δίσκος αλλάχτηκε γιατι πατίναρε στις αλλαγες με τέρμα γκαζι στο manual με αλλαγη στις 5000rpm και μετα απο λιγο καιρο πατιναρε και στο πατα απο 3000rpm βέβαια μπορεί να μην έφταιγε ο δισκος... θα δειξει

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο για το update καθώς το περάσανε και σε εμένα και αμέσως κατάλαβα βελτίωση στην οδήγηση στο D.

Tώρα για το πατινάρισμα που σου παρουσιάστηκε μήπως είχε μερίδιο ευθύνης το πρόγραμμα και η αυξημένη ιπποδύναμη/ροπή;

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο για το update καθώς το περάσανε και σε εμένα και αμέσως κατάλαβα βελτίωση στην οδήγηση στο D.

Tώρα για το πατινάρισμα που σου παρουσιάστηκε μήπως είχε μερίδιο ευθύνης το πρόγραμμα και η αυξημένη ιπποδύναμη/ροπή;

Μάλλον ,και λεω μαλλον γιατι αλλοι με DSG7 δεν εχουν θεμα και με μεγαλυτερη ροπή .

Θα δειξει οταν κανω μερικα χιλιομετρα για στρωσιμο και μετα ξαναμπει το προγραμμα, το πατιναρισμα ξεκίνησε απο την στιγμη που εγινε remap για την εξατμιση χωρις να ειναι ιδιαιτερα πιεσμενο .

 Αρχικα πατιναρε στο τερμα γκαζι με αλλαγες πριν τις 5000 στροφες μετα ξεκινησε να πατιναρει και στις μεγαλες σχεσεις απο 5η και μετα δηλαδη .

 

Link to comment
Share on other sites

Ειναι κριμα τετοια τεχνολογια να βγαινει ημιτελης και να ταλαιπωρειται τοσος κοσμος..

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Την έχει πατήσει για τα καλά η VW με τον ξηρού τύπου συμπλέκτη..

Μου θυμίζει έντονα το αιώνιο "πρόβλημα" που αντιμετωπίζουμε στα scooter

με το γυάλισμα των φερμουίτ μέσα στην καμπάνα και το σκορτσάρισμα που έρχεται

εξαιτίας του..Εκεί τουλάχιστον εύκολα ανοίγεις και μόνος σου την μετάδοση, τρίβεις

καμπάνα και φερμουίτ και αντέχεις άλλα 10000 χλμ..Και ξανά μετά τα ίδια..

Link to comment
Share on other sites

όλοι οι δισκοι στα χειροκίνητα κιβώτια ξηρού τυπου ειναι!Παρα πολλά διπλου συμπλέκτη κιβώτια χρησιμοποιουν δίσκους ξηρού τυπου και δεν υπάρχουν προβλήματα .
Το πρόβλημα οφείλεται περισσότερο στο strategy driving target στο D mode του κιβωτιου (με το τελευταιο software εχει βελτιωθεί η απόκριση στο οτι πρεπει να κατεβάζει σχέσεις) + το υλικο τριβης του δισκου (σε μικρότερο βαθμό) .

Link to comment
Share on other sites

Στα χειροκίνητα κιβώτια πάντως πιστεύω πως οι περισσότεροι ξέρουμε ακριβώς τι πρέπει να κάνουμε για να μην φθείρουμε τον δίσκο πριν την ώρα του.

Μήπως τελικά το DSG7 να το δουλεύουμε manual ή ακόμη καλύτερα στο S mode για να μην παλεύει το κιβώτιο και ο κινητήρας

να τα φέρει βόλτα με υψηλά φορτία (μεγάλες σχέσεις) σε πολύ χαμηλές στροφές που αν μη τι άλλο όπως μας διαφώτισες

καταπονούν τα μέγιστα τον πολύδισκο;

Bέβαια μετά θα μου πείς τι πήραμε DSG αν είναι να το έχουμε στο manual συνέχεια..Για το S mode πάντως επειδή το

έχω ξεχασμένο εκεί στην άκρη θα κάνω μια δοκιμή για μερικές ημέρες συνεχόμενα να δω πως ανταποκρίνεται στις αλλαγές..

Edited by stakyrTSI
Link to comment
Share on other sites

το S Mode ειναι ΜΕΓΑΛΗ Βλακεια οπως και το D Mode αλλη μεγαλη βλακεια απο εκει. MANUAL FOR EVER απλά κρατάς λιγο παραπανω τις σχέσεις σε σχέση με το D Mode επισης κανω καλυτερες καταναλώσεις στο Manual παρά στο D
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και Χριστός Ανέστη σε όλους! Είμαι νέο μέλος στο forum και θα ήθελα τα φώτα σας για μια αγορά ενός μεταχειρισμένου golf 6 tsi 122ps με DSG7 το αυτοκίνητο έχει 52,000 χιλιόμετρα είναι σε πολύ καλή κατάσταση μέσα έξω και μπήκα στο forum να δω τι τρέχει με το κιβώτιο και με αυτά που διάβασα μου χάλασε  η αρχική εντύπωση! Το έκανα μια βόλτα και δεν αντιλήφθηκα  ούτε  σκορτσάρισμα ούτε κανέναν μεταλλικό θόρυβο. Μου έκανε εντύπωση ότι ήταν πολύ αθόρυβο! Ρώτησα τον ιδιοκτήτη (το αμάξι είναι από ιδιώτη) αν είχε τίποτα θέματα με το κιβώτιο και μου είπε ότι το μόνο μου είχε ήταν ότι ο εγκέφαλος δεν αναγνώριζε το κιβώτιο και ότι άλλαξε στο κιβώτιο εγκέφαλο και ότι διορθώθηκε το πρόβλημα! 1ον Αυτό που μου είπε ισχύει?  2ον τι να ρωτήσω στην αντιπροσωπεία που θα το πάμε για τσέκ να ελέγξουν για το κιβώτιο? (λέξεις κλειδιά) Θέλω επίσης να σας πώ ότι μένω σε επαρχεία και δεν κάνω πάνω από 6-7,000 χιλιόμετρα το χρόνο! Περιμένω την γνώμη σας!!!

Σας ευχαριστώ όλους εκ τον προτέρων!!   

Link to comment
Share on other sites

Kαι μόνο η ήδη μία αλλαγή στην μονάδα ελέγχου σε προιδεάζει..

Επίσης 52000 χλμ με τον μαμά πολύδισκο δεν υπάρχει περίπτωση με 2α και πολύ χαμηλές στροφές

αν το ζορίσεις να μην κάνει σκορτσάρισμα-τρέμουλο (κατά την προσωπική μου άποψη πάντα και εφόσον

το αμάξι έκανε τα χιλιόμετρα του σε Αθήνα)..

Οπωσδήποτε στην αντιπροσωπεία να ζητήσεις έλεγχο σε πορεία με το διαγνωστικό επάνω για να ελεγχθεί η λειτουργία

του κιβωτίου και η τυχόν φθορά του πολύδισκου.

 

Για τον μεταλλικό θόρυβο οδήγησε το σε δρόμο με πολλές ανωμαλίες ή πχ τραχύ πλακόστρωτο και ανοιχτό παράθυρο

και θα καταλάβεις τι εννοούμε..

Edited by stakyrTSI
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.