Jump to content
geologist

Πιθανή (;) Λύση Στην Κατανάλωση Λαδιού (Gti)

Recommended Posts

Τελικά σήμερα στα 1100 χιλιόμετρα μετά την αλλαγή κινητήρα έχει κάψει 400ml από το 1L plus που έκαιγε πριν...θα τους πάρω τηλέφωνο αύριο τους πυρηνικούς επιστήμονες στη Καρεντα να τους δώσω τα συγχαρητήρια μου! Παλιογκασμαδες..απαράδεκτο απλά... Αλλά θα κάνω υπομονή μέχρι τα 5000 km αν συνεχίσει να καίει θα πάρει πόδι και ας μου αρέσει...

Link to comment
Share on other sites

σου ειπαν να περιμενεις μεχρι τα 5000 χιλιομετρα????γιατι εμενα μου ειπαν θα γινει μια μετρηση στα 1000χλμ

Edited by spiros!!!
Link to comment
Share on other sites

σου ειπαν να περιμενεις μεχρι τα 5000 χιλιομετρα????γιατι εμενα μου ειπαν θα γινει μια μετρηση στα 1000χλμ

Θα σου πουν να γίνει και άλλη μια μέτρηση στα 2000 χλμ

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι?ενα ταξιδι με το αμαξι ΜΟΥ το οποιο εχω πληρωσει 20000 ΠΟΤΕ θα μπορεσω να κανω?τελος του μηνα θελω να παω καβαλα η οποια απο εδω που ειμαι ειναι 860χλμ δηλαδη οταν παω καβαλα θα πρεπει να παω στην αντιπροσωπεια να μου μετρησουν λαδια κια μετα οταν ξανακατεβω να παω παλι να μου ξαναμετρησουν?και συγνωμη αν καποιος θελει να κανει μακρινο ταξιδι στο εξωτερικο πχ Γερμανια τι πρεπει να γινει ?να σταματαει στην εκαστοτε χωρα να του κοιτανε τα λαδια η να εχει πισω στο καπο κανα 10λιτρο λαδια να βαζει στο δρομο και αν ναι τις αποσκευες που θα τις βαλει?

ξερω θα με πειτε τρελο αλλα το θεωρω φυσιολογικο να θες να κανεις ενα ταξιδι με το αμαξι σου .το καλοκαιρι αναγκαστηκα να παω με λεωφορεια στην αλεξανδρουπολη και χρειαστηκα απο εδω που μενω(Ηλεια) 16 ωρες μεσα σε λεωφορεια ενω με το αμαξι μου θα το εκανα το πολυ 10 ωρες στο πολυ χαλαρο!!πειτε μου εσεις τι να κανω τελος του μηνα που θελω να παω καβαλα?βασικα τι να μου πειτε εσεις......αλλα απο περιεργια αν μου πουν να κανω 2η μετρηση θα τους πω οτι θελω να παω ταξιδι να δω μεχρι που φτανει η μαλακια τους!!!!!

κανενας απο εδω μεσα που μετα την αλλαγη του καιει και εχουμε καμια εξελιξη υπαρχει?εννοω αν καποιος τελειωσε τις μετρησεις και καει τι του ειπαν

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι?ενα ταξιδι με το αμαξι ΜΟΥ το οποιο εχω πληρωσει 20000 ΠΟΤΕ θα μπορεσω να κανω?τελος του μηνα θελω να παω καβαλα η οποια απο εδω που ειμαι ειναι 860χλμ δηλαδη οταν παω καβαλα θα πρεπει να παω στην αντιπροσωπεια να μου μετρησουν λαδια κια μετα οταν ξανακατεβω να παω παλι να μου ξαναμετρησουν?και συγνωμη αν καποιος θελει να κανει μακρινο ταξιδι στο εξωτερικο πχ Γερμανια τι πρεπει να γινει ?να σταματαει στην εκαστοτε χωρα να του κοιτανε τα λαδια η να εχει πισω στο καπο κανα 10λιτρο λαδια να βαζει στο δρομο και αν ναι τις αποσκευες που θα τις βαλει?

ξερω θα με πειτε τρελο αλλα το θεωρω φυσιολογικο να θες να κανεις ενα ταξιδι με το αμαξι σου .το καλοκαιρι αναγκαστηκα να παω με λεωφορεια στην αλεξανδρουπολη και χρειαστηκα απο εδω που μενω(Ηλεια) 16 ωρες μεσα σε λεωφορεια ενω με το αμαξι μου θα το εκανα το πολυ 10 ωρες στο πολυ χαλαρο!!πειτε μου εσεις τι να κανω τελος του μηνα που θελω να παω καβαλα?βασικα τι να μου πειτε εσεις......αλλα απο περιεργια αν μου πουν να κανω 2η μετρηση θα τους πω οτι θελω να παω ταξιδι να δω μεχρι που φτανει η μαλακια τους!!!!!

κανενας απο εδω μεσα που μετα την αλλαγη του καιει και εχουμε καμια εξελιξη υπαρχει?εννοω αν καποιος τελειωσε τις μετρησεις και καει τι του ειπαν

Εκανα τη διαδρομη Αθηνα - Καβαλα - Αθηνα το καλοκαιρι...1.400χλμ κ 2.000χλμ συνολο με τις εκει μετακινησεις...εκαψε 200ml...

Να πας την προηγουμενη να σου μετρησουν τα λαδια (παρε κ μαζι σου ενα λιτρο για περιπτωση που σου αναψει το λαμπακι...) ενημερωσε τους για τα χλμ. που θα κανεις κ οταν με το καλο επιστρεψεισ πας κ στο μετρανε ξανα...

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή εμένα που μου καίει 500ml ανά 7500χιλ χωρίς αλλαγή μοτέρ είμαι μια χαρά..........

μην το πεις θοτε του παπα!εμενα αυτα τα μλ με το παλιο κινητηρα τα εκαιγε σε 700 χλμ

Link to comment
Share on other sites

σου ειπαν να περιμενεις μεχρι τα 5000 χιλιομετρα????γιατι εμενα μου ειπαν θα γινει μια μετρηση στα 1000χλμ

Οχι δε μου είπαν για τα 5000km αλλά αυτό θα μου πουν γιατί θα επικαλεστουν αυτά που γράφει το βιβλιαράκι ότι μέχρι τα πρώτα 5000km δικαιολογείται μια άλφα κατανάλωση....οπότε θα περιμένω μέχρι τότε...μετά θα αναλάβει ο δικηγόρος για αντικατάσταση του αυτοκινήτου με άλλο αντίστοιχης αξίας....

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εμενα στο σερβις μου ειπαν να το μετρησουν και μου ειπαν να το παω οταν αναψη η ενδειξη για τα λαδια, το θεμα ειναι οτι το 1λ το εκαψε στα 2000km και τωρα εχουν περασει αλλα 2000km χωρις να αναψει η ενδειξη και τα λαδια εχουν μεινει εκει ειναι φυσιολογικο αυτο??

Edited by Ntinos-Gti
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εμενα στο σερβις μου ειπαν να το μετρησουν και μου ειπαν να το παω οταν αναψη η ενδειξη για τα λαδια, το θεμα ειναι οτι το 1λ το εκαψε στα 2000km και τωρα εχουν περασει αλλα 2000km χωρις να αναψει η ενδειξη και τα λαδια εχουν μεινει εκει ειναι φυσιολογικο αυτο??

Αν θες τη συμβουλη μου, ΠΟΤΕ ΝΑ ΜΗΝ περιμενεις να σου αναψει λαμπακι χαμηλης σταθμης λαδιου. Μιας και εχεις (και εχω κι εγω και εχουμε)θεμα με τα λαδια, πρεπει να τα ελεγχεις οταν εχεις κανει καποια χιλιομετρα (εγω θα σου ελεγα ανα 1000 χιλιομετρα μαξιμουμ). Μολις δεις τη σταθμη στο σαγρε να ειναι ως τη μεση, πηγαινε το να σου συμπληρωσουν.

Εναλλακτικα πες τους : αν ρε μαγκες εγω ειμαι σεταξιδι σε καποιο κορφοβουνι και μου αναψει λαμπακι λαδιου, θα κανω χιλιομετρα χωρις λαδι στον κινητηρα για να το δειτε εσεις?

Link to comment
Share on other sites

Ξαναχαιρετώ το ΨΥΧ παρεάκι του forum. :crazy:

Νεότερα.... Την επόμενη Δευτέρα 3/12/12 στο Φιλοσίδη για αλλαγή τρίτου κινητήρα..... ( :db: γιουπιιιιιιι....δεν χορταίνω να ξυπνάω ακόμα πιο νωρίς το πρωί και να πηγαίνω από εκεί)

Όσοι έχουν αλλάξει κινητήρα τον τελευταίο μήνα τι νεοτέρα μας λένε;

Επειδή είμαστε τόσοι γιατι δεν μαζευόμαστε 1 φόρα με σκοπό να πάρουμε 1-2 περιοδικά να ζητήσουμε σημοσίευση του θέματος;

(Εν ανάγκη το κάνω και εγώ έχοντας γραπτή συμμετοχή από όσους περισσότερους γίνεται)

Καλή δύναμη παίδες!

Link to comment
Share on other sites

Ξαναχαιρετώ το ΨΥΧ παρεάκι του forum. :crazy:

Νεότερα.... Την επόμενη Δευτέρα 3/12/12 στο Φιλοσίδη για αλλαγή τρίτου κινητήρα..... ( :db: γιουπιιιιιιι....δεν χορταίνω να ξυπνάω ακόμα πιο νωρίς το πρωί και να πηγαίνω από εκεί)

Όσοι έχουν αλλάξει κινητήρα τον τελευταίο μήνα τι νεοτέρα μας λένε;

Επειδή είμαστε τόσοι γιατι δεν μαζευόμαστε 1 φόρα με σκοπό να πάρουμε 1-2 περιοδικά να ζητήσουμε σημοσίευση του θέματος;

(Εν ανάγκη το κάνω και εγώ έχοντας γραπτή συμμετοχή από όσους περισσότερους γίνεται)

Καλή δύναμη παίδες!

Πότε άλλαξες τον 2ο? πόσο καίει τώρα και πας για τον 3ο?????

Link to comment
Share on other sites

850 χλμ και δεν εχει καψει σταλα. τωρα απο τα 850 εως τα 1000 αμα θα καψει κανα λιτρο δεν ξερω θα σας πω συντομα ......επισης το γυρω γυρω απο την εξατμιση και λιγο το εσωτερικο της συνεχιζει και παραμενει καθαρο οπως την μερα που τα καθαρισα...μαυρους καπνους δεν εχω ενας θορυβος απο την δευτερα που μου ακουγοτανε με το νεο κινητηρα σταματησε και μεχρι στιγμης δεν ξανακουστηκε.γενικα το αμαξι μου φαινεται να λειτουργει καλυτερα τωρα- ακουγεται καλυτερα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχουν κάπου φωτογραφίες από ανοιγμένα μοτέρ..θυμάμαι ότι έχω δει αλλά όχι που...στείλτε μου σας παρακαλώ τα link αν θυμάστε...ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχουν κάπου φωτογραφίες από ανοιγμένα μοτέρ..θυμάμαι ότι έχω δει αλλά όχι που...στείλτε μου σας παρακαλώ τα link αν θυμάστε...ευχαριστώ.

 

http://www.polovw.it/foro/viewtopic.php?f=47&t=12913&hilit=oil

 

http://www.vwwatercooled.com.au/forums/f128/polo-gti-high-oil-usage-discussion-thread-57967-44.html

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους!

Εχω μόλις φραφτεί στην ομάδα και δεν ξέρω απου να απαυυνθώ για την παρακάτω ερώτηση.

Πώς ξέρω αν το πόλο μου είναι 6n ?

και τι σημαίνει αυτο?

Συγγνώμη που είμαι εκτός θέματος. Αλλά ψάχνω να βρώ μια άκρη και δεν το έχω καταφέρει.

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

1ον καλώς ήρθες

2ον είσαι σε λάθος θέμα

3ον το μοντέλο σου αν δεν το ξέρεις το γράφει στο VIN που είναι στο παρμπρίζ σου (VIN= ένα μακρινάρι με αριθμούς και γράμματα )

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ μεγάλε.. αν κ στο πρώτο link δε βγάζω άκρη..

 

εκεί είναι το ζουμί όμως. Βάλε chrome να σου κανει μεταφραση....

Link to comment
Share on other sites

και στη βενεζουελα να γιναν φιλε μου πραγματικα δε με νοιαζει.απλα στο λεω επειδη το θεμα με τα γαμωσωληνακια συζητιεται και στην ιταλια,αγγλια,γερμανια,αυστραλια.

αλλα αυτος που λες ισχυει.η νευρικοτητα του αμαξιου πεταξε

+10000000

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.Είμαι άλλος ένας με το τι άλλο γνωστό πρόβλημα.....το αμάξι αγοράστηκε 9/11.Από τα πρώτα χλμ η εξάτμιση κατάμαυρη αν και δεν έδειχνε ότι είχε κάψει λαδι...Στις 7000χλμ λαμπάκι και συμπληρώνω 1λτ..Πάω στην καρεντα όπου και μου σθμπληρώνουν άλλα 650 μλ.Λέω εντάξει θα τυχε.Στις 8500 χλμ και σε ταξίδι ελέγχω ετσι να δω και ανακαλύπτω ότι τ αμάξι δεν είχε σταγόνα!Συμπλήρώνω ένα λτ και τ αφήνω (δυστυχώς λόγω στρατού) χώρίς να το κοιτάξω μέχρι προχτές όπου στις 12.500 χλμ μου ανάβει λαμπάκι....Στη Καρέντα λοιπόν προχτες και από μόνοι τους μου λένε για αλλαγή σωλήνων αναθυμιάσεων?!Αφού παραλλαμβάνω σήμερα μου λέι ο αντιπρόσοπως το αμάξι δεν εχεί κάψει λάδια μόνο ελλάχιστο(250μλ) και επίσης έγινε αναβάθμιση εγκεφάλου!Βγάζει κανείς άκρη?

Εν αναμονή λοιπόν για τα 1000χλμ και επανέλεγχο με πολύ θυμό και απογοήτευση που δώσαμε 21000ε στην ελλάδα της ανεργίας-κρίσης για να πάρουμε ένα "καλό και ποιοτικό" γερμανικό αυτοκίνητο.........Αντί να κάνουν μια ανάκληση η έστω μια ενημέρωση στους κατόχους μας αφήνουν να τεστάρουμε τα λάθη του γκρουπ μόνοι μας...

Link to comment
Share on other sites

τα σωληνακια δεν θα σου κανουν τιποτα και θα σου αλλαξουν και κινητηρα και εκει πεζεται 50-50 να τη γλιτωσεις η οχι. εγω βαινω αισιος στα 4700χλμ με το νεο κινητηρα και απο οτι δειχνει μου εχει τσιμπισει λιγο λαδακι. οχι λαμπακι ομως. λιγο κατω απο το κανονικο ειναι η ενδειξη στο σαγρε.

καλο κουραγιο φιλε και εχεις μελλον ακομα. θα πας στα 1000χλμ μετα θα σου πουν σε αλλα 1000χλμ ξαναφερτο μετα θα σου αλλαξουν κινητηρα και και και και/....

Link to comment
Share on other sites

Εγω αλλαξα τα σωληνακια και εγινε και αναβαθμιση που κανουν μαζι και βλεπουμε(αν και δεν ειμαι αισιοδοξος).Να υπενθυμισω οτι οποιος και να ειναι ο τροπος οδηγησης μου εχω δει μεχρι 200-250 ml καταναλωση λαδιου ανα 1000 km το πολυ.Μολις κανω τα πρωτα χιλ μετα την αλλαγη των σωληνακιων θα ενημερωσω....

Λετε ρε παιδια επειδη καιει τοσο λιγο, να κανω δουλεια με τα σωληνακια?Επισης φοβαμαι πως θα ειναι το αυτοκινητο απο θεμα δυναμης μετα την αναβαθμιση

 

 

Υ.Γ:Δεν το εχω οδηγησει ακομα μιας και λογω υποχρεωσεων το πηγε ο πατερας μου στην αντιπροσωπια

Link to comment
Share on other sites

Χτες αλλαξα τα σωληνακια και αναβαθμιση.Μου φαίνεται ότι το αμάξι έχει χάσει δύναμη ή είναι πολύ πιό ομαλό...Πάντως είδα σημαντική μειώση στην κατανάλωση βενζίνης.Άλλος που να διαπίστωσε το ίδιο?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.