Jump to content
geologist

Αλλαγή Κινητήρα (Polo Gti)

Recommended Posts

εχει βρεθει οριστική λύση, αν διαβασεις άλλα τοπικ θα ενημερωθεις

ποια ειναι η οριστικη λυση και δεν την πηρα χαμπαρι.

εμενα παντως κινητηρα μου αλλαξαν και λυθηκε το θεμα

Link to comment
Share on other sites

ποια ειναι η οριστικη λυση και δεν την πηρα χαμπαρι.

εμενα παντως κινητηρα μου αλλαξαν και λυθηκε το θεμα

Τα μπεκ λαδιού ! Απο όσο εχω δει γράφεις οτι καις ακόμη απλα εσυ το θεωρείς φυσιολογικό ! Με τα μπεκ λαδιού η κατανάλωση γινεται οπως στα υπόλοιπα 1.4 TSI

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

δεν το θεωρω εγω φυσιολογικο ειναι φυσιολογικο. 1λιτρο καθε 12000-15000χλμ ειναι φυσιολογικο για εμενα.

και το tsi που ειχα τοσο εκαιγε

oσο για τα μπεκ δεν εχει ερθει καμια επισιμη ανακληση εκτος και αν δεν το πηρα ειδηση.

 

τι θα πηγαινουμε απο μονοις μας και θα τους λεμε αλλαξτε μας τα μπεκ?

ερωτηση

ποσο εχουν αυτα τα μπεκ αν τα αλλαξει καποιος μονος του?

Edited by pipis13
Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν το θεωρώ φυσιολογικό το 1 λίτρο αλλα ειναι στα αποδεκτά όρια !

Υπάρχει επίσημο tpi τεχνική οδηγία δηλαδή οτι οποίο polo gti έρχεται και αναφέρει υψηλή κατανάλωση λαδιού να εφαρμόζεται αυτή η αλλαγή !

Ανακληση δεν πρόκειται να βγάλουν οπως δεν έβγαλαν και για τον πολυ δισκο του dsg !

Τα μπεκ έχουν 75 ευρώ και πρεπει να βγει το καρτερ

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν το θεωρώ φυσιολογικό το 1 λίτρο αλλα ειναι στα αποδεκτά όρια !

Υπάρχει επίσημο tpi τεχνική οδηγία δηλαδή οτι οποίο polo gti έρχεται και αναφέρει υψηλή κατανάλωση λαδιού να εφαρμόζεται αυτή η αλλαγή !

Ανακληση δεν πρόκειται να βγάλουν οπως δεν έβγαλαν και για τον πολυ δισκο του dsg !

Τα μπεκ έχουν 75 ευρώ και πρεπει να βγει το καρτερ

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

 

οταν στο επισημο manual μπορει να λεει για κατι αλλες τρελες καταναλωσεις λαδιου τι να μου κανει το 1 λιτρο απο αλλαγη σε αλλαγη χχααχχα

Link to comment
Share on other sites

Εμένα σε ερώτηση μου στην αντιπροσωπία που πάω μου είπαν ότι τα 350ml στα 1000χλμ είναι φυσιολογική κατανάλωση . Λένε ότι οι οδηγίες από την VW  λένε ότι έχεις πρόβλημα άμα ξεπεράσεις τα 500ml στα 1000χλμ. Και να σημειώνω ότι είναι το δεύτερο μοτέρ .εσείς το βλέπετε φυσιολογικό αυτό?

Link to comment
Share on other sites

εγω οχι δεν το βλεπω φυσιολογικο.

εγω εκαιγα 1 λιτρο καθε 1000-1300 χλμ και μου αλλαξαν κινητηρα. απο τοτε ειμαι καλα. 1 λιτρο σε καθε αλλαγη.

γιατι δεν δοκιμαζεις αυτο με τα μπεκ?

Link to comment
Share on other sites

Εμένα σε ερώτηση μου στην αντιπροσωπία που πάω μου είπαν ότι τα 350ml στα 1000χλμ είναι φυσιολογική κατανάλωση . Λένε ότι οι οδηγίες από την VW  λένε ότι έχεις πρόβλημα άμα ξεπεράσεις τα 500ml στα 1000χλμ. Και να σημειώνω ότι είναι το δεύτερο μοτέρ .εσείς το βλέπετε φυσιολογικό αυτό?

Φιλε μου εμενα με καταναλωση λαδιου 250ml ανα 1000 χιλιομετρα απο οταν το αγορασα το αυτοκινητο εως σημερα (44000 χιλιομετρα) μου αλλαξαν τα μπεκ λαδιου χωρις κανενα κοστος. Απο τοτε που τα αλλαξαν εχω προλαβει να κανω μονο 1000 χιλιομετρα και ειδα οτι πλεον δεν καιει καθολου λαδι. Οποτε ή πιεσε τους λιγακι παραπανω ή ρωτα και σε αλλη αντιπροσωπεια. Το φυσιολογικο ειναι να μην σου καιει καθολου.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου εμενα με καταναλωση λαδιου 250ml ανα 1000 χιλιομετρα απο οταν το αγορασα το αυτοκινητο εως σημερα (44000 χιλιομετρα) μου αλλαξαν τα μπεκ λαδιου χωρις κανενα κοστος. Απο τοτε που τα αλλαξαν εχω προλαβει να κανω μονο 1000 χιλιομετρα και ειδα οτι πλεον δεν καιει καθολου λαδι. Οποτε ή πιεσε τους λιγακι παραπανω ή ρωτα και σε αλλη αντιπροσωπεια. Το φυσιολογικο ειναι να μην σου καιει καθολου.

οταν μεσα στο ιδιο το manual απο την αντιπροσωπεια σου λενε οτι ειναι φυσιολογικο να καιει , οχι τον κ@λο του αλλα μεχρι ενα σημειο,  πως λεμε οτι ειναι φυσιολογικο να μην καιει καθολου

Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμή που το ίδιο μοτέρ σε άλλες πλατφόρμες καίει 0-200ml/15.000km τοτε δεν ειναι φυσιολογικό να καίει ! Τα manual το γράφουν αυτο για όλους τους κινητήρες μιας κ το manual ειναι για ολα τα μοντέλα σχεδόν , το γράφουν για να ειναι καλυμμένοι ! Οπως το ίδιο συμβαίνει και σε άλλες εταιρίες !

Με τα μπεκ λαδιού η κατανάλωση ΜΗΔΕΝΙΖΕΤΑΙ οπως επίσης πεφτει και η θερμοκρασια λαδιού .

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμή που το ίδιο μοτέρ σε άλλες πλατφόρμες καίει 0-200ml/15.000km τοτε δεν ειναι φυσιολογικό να καίει ! Τα manual το γράφουν αυτο για όλους τους κινητήρες μιας κ το manual ειναι για ολα τα μοντέλα σχεδόν , το γράφουν για να ειναι καλυμμένοι ! Οπως το ίδιο συμβαίνει και σε άλλες εταιρίες !

Με τα μπεκ λαδιού η κατανάλωση ΜΗΔΕΝΙΖΕΤΑΙ οπως επίσης πεφτει και η θερμοκρασια λαδιού .

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

 

ναι συμφωνω εν μερη.

δεν μπορω ομως να δεχτω οτι το manual λεει μπαρουφες. δεν λεω πως το να καιει 1 λιτρο καθε 1000 χλμ ειναι φυσιολογικο το αντιθετο.

δεχομαι ομως πως το να καιει 1 λιτρο απο αλλαγη (15000χλμ) σε αλλαγη ειναι φυσιολογικο.

οταν μαλιστα εχω δει και σε αλλα αυτοκινητα του vag μα συμβαινει αυτο.

σε skoda σε audi σε seat και σε διαφορα μοντελα. α4 , rs , 1,4 tsi κλπ.

μπορει σε καποιους να μην καιει καθολου.

τελος παντων.

εγω δεν θεωρω προβλημα το λιγο καψιμο.

αν μιλαμε φυσικα για 1-2 λιτρα καθε 5000-7000 χλμ σιγουρα εκει υπαρχει θεμα

Link to comment
Share on other sites

the_winner

ξερουμε ποια μπεκ λαδιου τοποθετει η αντιπροσωπεια ? κωδικος η τελος παντων πως τα ζηταω αν θελω να τα παρω απο μονος μου?

Link to comment
Share on other sites

03C103157A
Αυτο τον κωδικο φορανε ολα τα υπολοιπα turbo-compressor μοτέρ του γκρουπ πχ Golf,Scirocco,EOS,Passat,Tiguan κλπ ...Αλλα και τα 1.4 TSI 122(μονο με τουρμπο)αλλα και τον ιδιο κωδικο γράφει η τεχνικη οδηγια του εργοστασιου πως πρεπει να μπει στα δικα σας μοτερ τα CAVE

Link to comment
Share on other sites

και πρεπει να το παρω απο την αντιπροσωπεια η και απο μαγαζι με ανταλακτικα?

θα κανω μια ερωτηση στην αντιπροσωπεια αυριο σχετικα με τον αν εχει ερθει καποια οδηγια

Link to comment
Share on other sites

εγώ θέλω να σημειώσω κάτι χωρίς να έχω gti η να ξέρω πολλά πράγματα αλλα όταν ο κατασκευαστής βάζει ότι είναι φυσιολογικό να καίει λάδι εγώ πιστεύω πως είναι για την δικη τους προστασία και όχι γιατί έτσι είναι από τι στιγμή που μετά από αλλαγές κάποιοι δεν καίνε καθόλου,τώρα η λόγοι που γίνετε αυτό να είναι γιατί μπορεί να μην είχαν τελειοποίηση τον κινητήρα,να βιαζόντουσαν η διάφορους άλλους λόγους.

και εννοείτε να μην τους χαριζόμαστε.

μπορεί να είναι λάθος όλα αυτά που λέω απλά αυτή είναι η γνώμη μου επειδή παρακολουθούσα τα θέματα περί gti.

Link to comment
Share on other sites

και πρεπει να το παρω απο την αντιπροσωπεια η και απο μαγαζι με ανταλακτικα?

θα κανω μια ερωτηση στην αντιπροσωπεια αυριο σχετικα με τον αν εχει ερθει καποια οδηγια

απο το καλοκαιρι του 2014 υπαρχει η οδηγια στις VW-AUDI , στην skoda ηρθε Ιανουαριο του 2015

Link to comment
Share on other sites

απο το καλοκαιρι του 2014 υπαρχει η οδηγια στις VW-AUDI , στην skoda ηρθε Ιανουαριο του 2015

 

ξερεις η οδηγια τι λεει ακριβως?

γιατι αν μου πουν οτι η δικια μου καταναλωση ειναι λογικη τι θα τους απαντησω?

θελω να πω εχουν καποιο οριο στην καταναλωση?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου δεν γνωρίζω ακριβώς τι λέει η οδηγία. Πάντως από όταν αγόρασα το αυτοκίνητο πάντα μου έκαιγε 250 ml ανά 1000 χιλιόμετρα και μου τα άλλαξαν.

Link to comment
Share on other sites

οχι εμενα οχι τοσο.

κανα λιτρο στα 10000 χλμ μπορει και 1 λιτρο και κατι ψιλα

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς από ότι έχω καταλάβει το τι θα δεχτούν εξαρτάται από το πόσο θα τους 'γκρινιαξεις' και όχι το πόσο λάδι καίει.

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα το ποςο καλα τα εχεις με την αντιπροσωπεία και ανάλογα την αντιπροσωπεία δεν παίζει ρόλο η κατανάλωση

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Και λίγο να καις αμα θέλουν λένε στο εργοστάσιο οτι καις 1 λίτρο , δεν τους ελέγχει κανεις ! Αν θέλει να σε εξυπηρετήσει θα το κανει αν οχι δεν θα το κανει

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.