Jump to content
COSTAS_

Διακοπή Καπνίσματος

Recommended Posts

Δύσκολο ?

Ημέρα #3η : Συνεχίζω την προσπάθεια... και είμαι στην αρχή ..

Kαλή δύναμη Κώστα!!!Κάποτε ήμουνα και γω στη θέση σου.Ούτε που κατάλαβα πότε πέρασαν 8 χρόνια από τότε. ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλή δύναμη Κώστα, θα σε ακολουθήσω σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την συμπαράσταση.

Ημέρα #4η : Σήμερα τα πάμε καλά. Μόνο με το φαγητό έχω ξεφύγει λίγο και τρώω ότι βρώ μπροστά μου. Από τα συμπτώματα χημικής στέρησης της νικοτίνης .. δεν πρέπει να έχω κάτι. Χθές έτρεμαν τα χέρια μου για 1-2 ώρες αλλά σήμερα είναι καλύτερα. Δεν έχω αλλάξει καμία συνήθεια (καφές, κλπ) και δεν έχω πει σε κανέναν τίποτα. Ο καπνός των καπνιστών γύρω μου μου είναι ανεκτός. Είμαι αισιόδοξος.

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την συμπαράσταση.

Ημέρα #4η : Σήμερα τα πάμε καλά. Μόνο με το φαγητό έχω ξεφύγει λίγο και τρώω ότι βρώ μπροστά μου. Από τα συμπτώματα χημικής στέρησης της νικοτίνης .. δεν πρέπει να έχω κάτι. Χθές έτρεμαν τα χέρια μου για 1-2 ώρες αλλά σήμερα είναι καλύτερα. Δεν έχω αλλάξει καμία συνήθεια (καφές, κλπ) και δεν έχω πει σε κανέναν τίποτα. Ο καπνός των καπνιστών γύρω μου μου είναι ανεκτός. Είμαι αισιόδοξος.

Κώστας

Κώστα καλή επιτυχία στην προσπάθεια, αλλά πρόσεχε το φαι, γιατί όσοι το έκοψαν πήραν κιλά.

Link to comment
Share on other sites

κωστη καλη τυχη .το χα κοψει για 2.5 χρονια στην ζωη μου πριν και ξαναξεκινησα προσφατα....το φαι ειναι στανταρ οτι θα παρεις κιλα...προσεχε αν και επειδη ειχα δοκιμασει και εγω ειχα νικησει τοτε μονο εναντιον του καπνισματος,στη διαιτα απετυχα ταυτοχρονα...λοιπον 1 μηνας ειναι...μετα θα εχει ςκαλυτερη γευση και οσφρηση.θα σου μυριζουν περισσοτερο τα παντα ακομη και εκεινα τα αποσμητικα τα παλια που μπορει να ειχες ξεχασμενα σε καμια γωνια(δεντρακια που κρεμαγαμε ποιο παλια απτο κεντριοκ καθρεπτη)

Link to comment
Share on other sites

Το φάρμακο για την επιτυχία είναι το βάδισμα σε καθημερινή βάση.Θα ξεκινήσεις με 2-3 χιλιόμετρα και σιγά-σιγά θα φτάσεις στα 5.Σου φτιάχνει την διάθεση,ξεχνιέσαι και παράλληλα κάνεις άσκηση.

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή. Θα το κάνω.

Αυτό που με ζορίζει τώρα, είναι το παιχνίδι των σκέψεων και κυρίως η σύγκρουση της στιγμιαίας επιθυμίας για ένα τσιγάρο προς την αυτοσυγκράτηση και την στοχοπροσήλωση.

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Καλη συνεχεια φιλε. Κ Ο Ψ Τ Ο να βρεις την υγεια σου που λενε.Εγω το εκοψα πριν 1 χρονο ακριβως γιατι ειχα βαρεθει να λαχανιαζω σαν αμαξι με νοθευμενη βενζινη, να βηχω σαν αμαξι παλιο που παει να σβησει και να βρωμαω σαν εξατμιση :acute:

Link to comment
Share on other sites

Ημέρα #5η : Και σήμερα τα πάμε καλά. Ξεκιτρίνησαν τα δάκτυλά μου και ξεβρομίζω από την τσιγαρίλα στα ρούχα μου, την αναπνοή μου, στο αυτοκίνητό μου κλπ. Κρατάω γερά με τον απόλυτο τρόπο: Κόψιμο μαχαίρι χωρίς συμβιβασμούς. Οχι χάπια, όχι επιθέματα, όχι τσίχλες, βελονισμούς κλπ και το ποιό σημαντικό, ούτε τζούρα από τσιγάρο. Το ποιό σκληρό μέτρο παραμένει ότι δεν έχω πει τίποτα στο άμεσο περιβάλλον μου και δεν λογαριάζω την υποστήριξη των ανθρώπων μου.

Είμαι αρκερά αισιόδοξος.

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Ημέρα #5η : Και σήμερα τα πάμε καλά. Ξεκιτρίνησαν τα δάκτυλά μου και ξεβρομίζω από την τσιγαρίλα στα ρούχα μου, την αναπνοή μου, στο αυτοκίνητό μου κλπ. Κρατάω γερά με τον απόλυτο τρόπο: Κόψιμο μαχαίρι χωρίς συμβιβασμούς. Οχι χάπια, όχι επιθέματα, όχι τσίχλες, βελονισμούς κλπ και το ποιό σημαντικό, ούτε τζούρα από τσιγάρο. Το ποιό σκληρό μέτρο παραμένει ότι δεν έχω πει τίποτα στο άμεσο περιβάλλον μου και δεν λογαριάζω την υποστήριξη των ανθρώπων μου.

Είμαι αρκερά αισιόδοξος.

Κώστας

Keep walking!!!! :goodjob:

Link to comment
Share on other sites

Ημέρα #5η : Και σήμερα τα πάμε καλά. Ξεκιτρίνησαν τα δάκτυλά μου και ξεβρομίζω από την τσιγαρίλα στα ρούχα μου, την αναπνοή μου, στο αυτοκίνητό μου κλπ. Κρατάω γερά με τον απόλυτο τρόπο: Κόψιμο μαχαίρι χωρίς συμβιβασμούς. Οχι χάπια, όχι επιθέματα, όχι τσίχλες, βελονισμούς κλπ και το ποιό σημαντικό, ούτε τζούρα από τσιγάρο. Το ποιό σκληρό μέτρο παραμένει ότι δεν έχω πει τίποτα στο άμεσο περιβάλλον μου και δεν λογαριάζω την υποστήριξη των ανθρώπων μου.

Είμαι αρκερά αισιόδοξος.

Κώστας

Bravo σου !

Link to comment
Share on other sites

Ημέρα #6η: Λες και όλα θέλουν να συνηγορήσουν για να δοκιμαστώ. Πίεση στην δουλειά, κάποια καλά νέα (λίγα) αλλά και κακά (πολύ), άγχος και εναλλαγές καταστάσεων με υποβάλλουν σε μια κατάσταση που δεν με αφήνει " ν' αγιάσω". Τηρώ τον λόγο μου στον εαυτό μου και συνεχίζω την αποτοξίνωση από την νικοτίνη.

Κύριοι ... πεινάω. Εξαφάνησα από το σπίτι τους ξηρούς καρπούς, το αλκοόλ, τα σνακ κλπ και οι διπλές μερίδες φαγητού που καταναλώνω μεσα στην ημέρα .. δεν μου φτάνουν.

Κώστας

Edited by COSTAS_
Link to comment
Share on other sites

Ενταξει.. 6η μερα εισαι πλεον! Οι πρωτες 5 ειναι δυσκολες...

Μαστιχιες κ νερο φιλε μου... λιωστα! Μασα ολη μερα πινε ολη μερα (ΝΕΡΟ)... Θα γλυτωσεις το πολυ φαγητο.. θα ξεχνιεσαι..

Την 4839η φορα που το εκοψα το ειχα κανει κ ειχα χασει κιλα αντι να βαλω..5 μηνες το ειχα κοψει.. :)

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω και τα την καλή πλευρά της προσπάθειας, γιατι δεν θέλω να δώσω την εντύπωση ότι η διακοπή του καπνίσματος είναι μόνο καταπίεση.

- Αισθάνομαι ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ. Και σας το λέω ως καπνιστής > 20 ετών.

- Παίρνω βαθειές αναπνοές και χωρταίνω αέρα

- Αισθάνομαι περήφανος και γουστάρω που το αποφάσισα και το έκανα

- Δεν έχω καμια αίσθηση στέρησης.

- Αυτή η μυρωδιά της τσιγαρίλας έφυγε και γουστάρω πολύ που μυρίζω τα φρεσκοπλημένα ρουχα που φωράω

- Τρελή οικονομία. Ολα τα χρήματα που έδινα στα τσιγάρα τα δίνω στην κόρη μου

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Και που εισαι ακομη φιλε!Δεν εχεις δει τιποτα!Σε λιγο καιρο θα ανεβαινεις ανηφορα και δεν θα αγκομαχας!Θα τρως φαγητα και θα καταλαβαινεις γευσεις!Οσο για τα χρηματα θα βλεπεις παντα γεματο το πορτοφολι!Και το βασικο θετικο να στο πω ωμα ειναι οτι:Δεν θα πας στο 'ραντεβου' με την ασθενεια σε καποια χρονια.........Συνεχισε ολα μια ιδεα ειναι!!Δεν γεννηθηκαμε με το τσιγαρο δεν χρειαζεται να πεθανουμε με αυτο στο στομα........

Link to comment
Share on other sites

Σπύρο σ'ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια. Με δυναμώνεις.

Ημέρα #11η: Η προσπάθεια από την ημέρα διακοπής του καπνίσματος έχει αντίκρυσμα

- Ηδη έχω βάλει 2 κιλά αλλά δεν με νοιάζει καθόλου (τρώω πολύ και το απολαμβάνω).

- Οι άνθρωποί μου, πρόσεξαν ότι έκοψα το τσιγάρο και δέχομαι την συμπαράστασή τους καθώς και τα πιό θετικά σχόλια.

- Ξεκίνησα γυμναστική για τόνωση της αντοχής. Οχι τίποτα σπουδαίο αλλά είναι μια αρχή.

- Δεν τα χώνω σε κανέναν που καπνίζει, δεν λέω μεγαλοστομίες και κρατάω τις συστάσεις για εμένα. Η γυναίκα μου καπνίζει και δεν με πειράζει καθόλου.

- Αναλογίζομαι ότι εαν δεν το είχα κόψει, τις 10 αυτές ημέρες θα είχα καπνίσει 200-250 τσιγάρα και τρομάζω μόνο που το σκεύτομαι.

Συνεχίζω με πολύ διάθεση.

Κώστας

Edited by COSTAS_
Link to comment
Share on other sites

Κωστα αν σε βοηθαει ειμαι κ εγω "καθαρος" απο 28 οκτ.και πραγματικα αυτο που μου κανει την περισσοτερη εντυπωση ειναι οτι δεν περιμενα ποτε μα ποτε να βγω και να μην καπνισω.

Link to comment
Share on other sites

έγω το είχα κόψει 6 χρόνια και το ξαναρχισα πριν κανα 6μηνο ... ειχα πολλές αναποδιές τον τελευταιο χρονο ,δεν είναι διακαιολογία το ξέρω -

Link to comment
Share on other sites

Ημέρα #15η: Σήμερα έχω γενέθλια. Θεωρώ ότι έκανα το καλύτερο δώρο στον εαυτό μου που σταμάτησα το κάπνισμα.

Κώστας

Edited by COSTAS_
Link to comment
Share on other sites

Ημέρα #17η: Μετράω τις ημέρες χωρίς τσιγάρο όπως μετρούσα στην παιδική μου ηλικεία τις ημέρες των διακοπών μου, τα παγωτά μου και τα θαλάσσια μπάνια μου. Και τις μετράω γιατί θέλω να ρίχνω το βάρος στην πλευρά της προσπάθειας και όχι στην πλευρά της νικοτίνης και της εξάρτησης από αυτή. Από την άλλη, μετράω και τα τσιγάρα που ΔΕΝ κάπνισα αυτές τις ημέρες και είναι .. πάρα πολλά. Θα είχα κάψει περί τα 400 τσιγάρα (νούμερο εξωπραγματικό για τόσες λίγες ημέρες) και μου δίνει ένα μέγεθος της ωφέλειας που έχω από την προσπάθειά μου.

Ως προς τα συμπτώματα, ...πεινάω και δεν μπορώ να κάνω κάτι για αυτό παρα να τρώω συνεχώς. Ηδη έχω πάρει +4 κιλά και έχω τον ασταμάτητο. Εαν φτάσω μέχρι τα +5 θα είμαι ΟΚ αφού τα κιλά αυτά ήταν στις αρχικές 'προβλέψεις' μου και εαν σταματήσω εκεί θα είμαι εντάξει. Δεν έχω κανένα άλλο σύμπτωμα, ούτε νεύρα ούτε αμηχανία ούτε τίποτα.

Με ρωτούν κάθε πρωί με νόημα οι συνάδελφοι καπνιστές "εαν το ξανάρχισα" και τους απαντώ ότι "δεν θα ξανακαπνίσω". Δεν με πειράζει όμως τίποτα από το περιβάλλον. Περισσότερο με βασανίζει η αυθόρμητη επιθυμία να ανάψω ένα τσιγάρο παρά οτιδήποτε άλλο..

Συνεχίζω λοιπόν την προσπάθεια και είμαι σίγουρος οτι θα κρατήσω για πολύ καιρό.

Φίλε artigas, σχεδόν μαζί το κόψαμε. Δώσε πληροφορίες για το πως την παλεύεις εσύ την κατάσταση..

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.