Jump to content
blugosi

6R - 1.6 Diesel, Το Έχει Κανένας;

Recommended Posts

Σκέφτομαι να δώσω το TSI στη γιαγιά που της αρέσει (με 58.000 χλμ) και να πάρω ένα πετρέλαιο 1.6 ίδιο (5θυρο, DSG) γιατί με 25.000 χλμ το χρόνο η βενζίνη με έχει ξεπαραδιάσει...

Δε βλέπω όμως σχετικά ποσταρίσματα...

Έχει κανείς ιδέα τι παίζει;

Link to comment
Share on other sites

Μιλάς για το bluemotion σωστά;

Έχω ακούσει ότι είναι πολύ καλό αυτοκίνητο..

----EDIT----

Όχι βλακεία σου είπα. Το BMT δεν βγαίνει με dsg. Υπάρχει το κανονικό 1.6 tdi με το οποίο όμως δεν έχεις μηδενικά τέλη.

Edited by Thunderer
Link to comment
Share on other sites

Μιλάς για το bluemotion σωστά;

Έχω ακούσει ότι είναι πολύ καλό αυτοκίνητο..

----EDIT----

Όχι βλακεία σου είπα. Το BMT δεν βγαίνει με dsg. Υπάρχει το κανονικό 1.6 tdi με το οποίο όμως δεν έχεις μηδενικά τέλη.

Δε με νοιάζει για τα τέλη, τα πληρώνω έτσι κι αλλιώς και στο TSI. Για το αμάξι δεν έχω δει να γράφει κανείς τίποτε....

Link to comment
Share on other sites

Το εχει ενα φίλος μου κ ειναι υπέρ ευχαριστημένος κ το εχω παραγγείλει κ εγω αφου το έκανα πρωτα test drive!...εχει γκαζακι κ τραβάει (αλίμονο με 25 κιλά ροπή!) κ ειναι κ παρα πολυ οικονομικό! Του φίλου μου με 140-150 χλμ στην εθνικη του γράφει 4-4,5 λίτρα στα 100!μεσα στην πολη 5,5 άντε 6!αναλογα την οδήγηση!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή ηδέα για diesel και VW ακούγεται το συγκεκριμένο Polo το γλυκόσκέφτομαι. Άλλα εχω ακούσει πως το πετρέλαιο στην Ελλάδα έχει θέμα σοβαρό με νοθείες και κάτι με την βιοντιζελ(?). Λένε έτσι το ευαίσθητο, το Polo να βγάζει πολλά θέματα συντηρήσεων. Έχετε ακούσει κάτι;

Edited by villager
Link to comment
Share on other sites

Τα πετρελαιοκίνητα όντως έχουν θέμα με νοθευμένα καύσιμα και έχουν πιο ευπαθείς κινητήρες. Επίσης το κόστος εαν χαλάσει είναι πολύ υψηλότερο από τον αντίστοιχο βενζινοκινητήρα. Από εκεί και πέρα νομίζω οτι καθένας μας έχει ένα πρατήριο που το εμπιστεύεται παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα αν το έχει κάποιος να μου πεί τις πραγματικές καταναλώσεις του 1.6d 90άλογα, εντός και εκτός πόλης! Το ίδιο αν κάποιος έχει το DSG diesel, όπως επίσης και αν παρουσίασε προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.