Jump to content
nightwish1975

Απίστευτο...2 Σκασμένα Λάστιχα Σε 2 Μέρες-Φορεμένα 3 Βδομάδες!

Recommended Posts

Καλησπέρα και καλή πρωτοχρονιά σε όλους!!

Θέλω να μοιραστώ μαζί σας την κακοτυχία μου και να δεχτώ τυχόν συμβουλές για τη διαχείριση του θέματος.

Έχω Golf 5 FSI 1600 με 175.000χλμ. Μέχρι τώρα έβαζα πάντα τα Continental premium contact 2 που φορούσε από τη μάνα του το αμάξι χωρίς ποτέ να έχω προβλήματα. Στην τέταρτη άλλαγή (στις 5/12), μου προτάθηκε να βάλω τα 5 που βγήκαν φέτος και που ήταν ακόμη καλύτερα όπως μου είπε ο υπέυθυνος του καταστήματος βουλκανιζατερ. Πλήρωσα 480€ ζεστά (που φυσικά δεν περίσσευαν :suicide: ) πιστεύοντας όμως ότι πήρα κάτι κορυφαίο. Την προηγούμενη τετάρτη πέφτω σε μια μέτρια λακούβα και κατευθείαν σκάει το προστινό δεξιό λάστιχο (σκίσιμο στο πλάι). Στις διαμαρτυρίες μου για το γεγονός ότι ολοκαίνουργιο κορυφαίο λάστιχο σκίζεται τόσο εύκολα, ο υπέυθυνος μου είπε ότι τα λάστιχα έτσι είναι και το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να μου πουλήσει ένα νεό στη μισή τιμή!!! Για εγγύηση ούτε λόγος. Το κατάπια........... :growl: . Δυο (2) μέρες μετά ξαναπέφτω σε λακούβα μικρή με περίπου 60χλμ την ώρα και ξανασκάει πάλι το άλλο μπροστινό λάστιχο!!!!!!! Η απάντηση από τον υπέυθυνο πάλι η ίδια. Με λίγα λόγια έπρεπε να ξαναδώσω 120Ε + 480 Ε που ήδη έχω δώσει!! Τρελάθηκα!!! Ποτέ δε μου έχει συμβεί ούτε σε εμένα στο παρελθόν, ούτε σε φίλους και οικογένεια, λάστιχα να σκάνε για ψύλλου πήδημα. Τι στο διάολο...από πανί είναι φτιαγμένα τα συγκεκριμένα???? Τα premium contact 2 που χρησιμοποιούσα τόσα χρόνια είχαν αντέξει τρελές καταστάσεις και λακούβες. Παιδιά είμαι πολύ εκνευρισμένος.....τι προτέινετε να κάνω?? Να ξαναδώσω κερατιάτικα άλλα 120€ δεν το αντέχω. Αποκλείεται να έχω πέσει σε ελαττωματική παρτίδα?? Η εγγύηση τη ρόλο παίζει?? Είναι δυνατόν ακόμη και στατιστικά να σκάσουν τόσο εύκολα ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ λάστιχα??? ¨Ελεοςςςςςςς....... :thumbsd:

Link to comment
Share on other sites

καλη χρονια φιλε μου...τα λαστιχα δεν σκιζοντε τοσο ευκολα..μηπως σου εδωσε τιποτα μουφες??

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή πρωτοχρονιά σε όλους!!

Θέλω να μοιραστώ μαζί σας την κακοτυχία μου και να δεχτώ τυχόν συμβουλές για τη διαχείριση του θέματος.

Έχω Golf 5 FSI 1600 με 175.000χλμ. Μέχρι τώρα έβαζα πάντα τα Continental premium contact 2 που φορούσε από τη μάνα του το αμάξι χωρίς ποτέ να έχω προβλήματα. Στην τέταρτη άλλαγή (στις 5/12), μου προτάθηκε να βάλω τα 5 που βγήκαν φέτος και που ήταν ακόμη καλύτερα όπως μου είπε ο υπέυθυνος του καταστήματος βουλκανιζατερ. Πλήρωσα 480€ ζεστά (που φυσικά δεν περίσσευαν :suicide: ) πιστεύοντας όμως ότι πήρα κάτι κορυφαίο. Την προηγούμενη τετάρτη πέφτω σε μια μέτρια λακούβα και κατευθείαν σκάει το προστινό δεξιό λάστιχο (σκίσιμο στο πλάι). Στις διαμαρτυρίες μου για το γεγονός ότι ολοκαίνουργιο κορυφαίο λάστιχο σκίζεται τόσο εύκολα, ο υπέυθυνος μου είπε ότι τα λάστιχα έτσι είναι και το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να μου πουλήσει ένα νεό στη μισή τιμή!!! Για εγγύηση ούτε λόγος. Το κατάπια........... :growl: . Δυο (2) μέρες μετά ξαναπέφτω σε λακούβα μικρή με περίπου 60χλμ την ώρα και ξανασκάει πάλι το άλλο μπροστινό λάστιχο!!!!!!! Η απάντηση από τον υπέυθυνο πάλι η ίδια. Με λίγα λόγια έπρεπε να ξαναδώσω 120Ε + 480 Ε που ήδη έχω δώσει!! Τρελάθηκα!!! Ποτέ δε μου έχει συμβεί ούτε σε εμένα στο παρελθόν, ούτε σε φίλους και οικογένεια, λάστιχα να σκάνε για ψύλλου πήδημα. Τι στο διάολο...από πανί είναι φτιαγμένα τα συγκεκριμένα???? Τα premium contact 2 που χρησιμοποιούσα τόσα χρόνια είχαν αντέξει τρελές καταστάσεις και λακούβες. Παιδιά είμαι πολύ εκνευρισμένος.....τι προτέινετε να κάνω?? Να ξαναδώσω κερατιάτικα άλλα 120€ δεν το αντέχω. Αποκλείεται να έχω πέσει σε ελαττωματική παρτίδα?? Η εγγύηση τη ρόλο παίζει?? Είναι δυνατόν ακόμη και στατιστικά να σκάσουν τόσο εύκολα ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ λάστιχα??? ¨Ελεοςςςςςςς....... :thumbsd:

Μόνο με μούφες γίνεται αυτό . Πάρε ένα τηλ. στην Continental και πες τους τι έγινε ώστε να στείλουν πραγματογνώμονα να το δει.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τι συζητάμε τώρα. Εγώ φόραγα για 2 σχεδόν χρόνια κινέζικο 225 40 trackmaxx η κάπως έτσι και είχαν φάει τρελές λακουβες με αρκετά χλμ. Και δεν είχαν πάθει το παραμικρό. Φοράω και θεοσκληρη ανάρτηση. Τώρα είμαι με barum bravuris που είναι από τα πιο μαλακά (θυγατρική της continental). Πραγματικά κατά καιρούς έχω πέσει σε κάποιες λακουβες σε επαρχιακούς δρόμους που νόμιζα ότι είχε γίνει ζημιά όχι απλά στα λάστιχα αλλά γενικά στο αμάξι. Παρόλα αυτά ποτέ δεν είχα ζημιές. Πιστεύω ότι κάτι παίζει με τα λάστιχα που παθαίνουν τέτοιες ζημιές. Ίσως φταίει ο τρόπος φύλαξης τους. Κατατοπιστικος όπως πάντα θα είναι ο φίλος koumbaros. Καλά τα continental δεν υποτίθεται ότι έχουν εγγύηση για οποιαδήποτε ζημιά?

Καλή χρονιά σε όλους (κοιμίζω την κόρη γιαυτό γράφω τέτοια ώρα :rolleyes:)

Sent from my XT910 using Tapatalk 2

Edited by archon_rc
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τι συζητάμε τώρα. Εγώ φόραγα για 2 σχεδόν χρόνια κινέζικο 225 40 trackmaxx η κάπως έτσι και είχαν φάει τρελές λακουβες με αρκετά χλμ. Και δεν είχαν πάθει το παραμικρό. Φοράω και θεοσκληρη ανάρτηση. Τώρα είμαι με barum bravuris που είναι από τα πιο μαλακά (θυγατρική της continental). Πραγματικά κατά καιρούς έχω πέσει σε κάποιες λακουβες σε επαρχιακούς δρόμους που νόμιζα ότι είχε γίνει ζημιά όχι απλά στα λάστιχα αλλά γενικά στο αμάξι. Παρόλα αυτά ποτέ δεν είχα ζημιές. Πιστεύω ότι κάτι παίζει με τα λάστιχα που παθαίνουν τέτοιες ζημιές. Ίσως φταίει ο τρόπος φύλαξης τους. Κατατοπιστικος όπως πάντα θα είναι ο φίλος koumbaros. Καλά τα continental δεν υποτίθεται ότι έχουν εγγύηση για οποιαδήποτε ζημιά?

Καλή χρονιά σε όλους (κοιμίζω την κόρη γιαυτό γράφω τέτοια ώρα :rolleyes:)

Sent from my XT910 using Tapatalk 2

To Θέμα "εγγύηση" στα ελαστικά από ότι έχω καταλάβει είναι πολύ......ομιχλώδες!!
Link to comment
Share on other sites

To Θέμα "εγγύηση" στα ελαστικά από ότι έχω καταλάβει είναι πολύ......ομιχλώδες!!

Καλή Χρονιά παιδιά και μακάρι τα συμβάντα στο δρόμο

να περιορίζονται σε καρούμπαλα και σκισήματα από λακούβες :pardon:

Κατανοώ απολύτως τον εκνευρισμό σου φίλος,

αφού πρέπει να διπλοπληρώσεις τα καινούργια σου λάστιχα

Όντως η εγγύηση στα λάστιχα είναι ένα ομιχλώδες τοπίο,

αλλά είναι έτσι γιατί κατά κύριο λόγο οι αντιπροσωπείες την κρατούν μέσα στη θολούρα

Τολμώ να πω ότι η ελληνική αγορά ελαστικών είναι από τις πιο περίεργες του χώρου

Θεωρούμαστε ανεπτυγμένη ευρωπαϊκή χώρα

αλλά η κατάσταση του οδικού δικτύου είναι σε άθλια κατηγορία

Και δεν μιλάω για τίποτα ξεχασμένους επαρχιακούς δρόμους,

αλλά ακόμα και για τα εθνικά οδικά δίκτυα

Αναφέρω σαν παράδειγμα

Το περασμένο Σάββατο 29/12 στο χρονικό διάστημα από τις 6 το απόγευμα μέχρι 9 το βράδυ

αντικατέστησα συνολικά 18 λάστιχα κομμένα από την ίδια λακούβα

Η λακούβα άνοιξε στο ύψος του Αγ.Στεφάνου επάνω στην Εθνική οδό λόγω της νεροποντής

Ενεπλάκησαν περισσότερα από 15 οχήματα και οι οδικές δεν προλάβαιναν να κουβαλάνε

Γενικά, όταν βρέχει η κατάσταση είναι παρόμοια

αφού υπάρχουσες λακούβες γεμίζουν νερό και δεν διακρίνονται,

αλλά μεγαλώνουν κιόλας όσο βρέχει

Τι να καλύψει η εγγύηση σ' αυτήν την περίπτωση ?

Στην κατάσταση που είναι οι δρόμοι στο Ελλαδιστάν οι εταιρείες δε θα προλάβαιναν να αποζημιώνουν λάστιχα

Πιο πολλά θα αποζημίωναν παρά θα πούλαγαν

Τέλος πάντων, αυτό που θα πρέπει να γνωρίζετε για την εγγύηση είναι το εξής

Τα λάστιχα καλύπτονται από εγγύηση κυρίως σε ότι αφορά κατασκευαστικά ελλατώματα

Και τέτοια μπορεί να είναι:

Στρεβλά λάστιχα

Λάστιχα με πόρο που παρουσιάζουν συνεχείς μικροδιαρροές χωρίς να έχουν διατρυθεί

Λάστιχα με ασυνέχεια σε κάποιο σημείο των λινών

Λάστιχα που κατά την διάρκεια της παραγωγής "πήραν" ξένο σώμα εντός των υλικών τους

Λάστιχα που παρουσιάζουν σημάδια αποκώλλησης πέλματος, όπως αυτά της φωτογραφίας που θαδείτε στο τέλος

Και μη μου πείτε για εγγυήσεις από Pirelli, Toyo κλπ.

γιατί αυτές οι εγγυήσεις είναι καθαρά προωθητικές-διαφημιστικές (promotion)

και ισχύουν με περιορισμούς τους οποίους ο πελάτης με την πάροδο του χρόνου τους ξεχνά

Στην φωτό βλέπεται ελαστικό 195/65/15 DEBICA (θυγατρική της GOODYEAR)

το οποίο παρουσίασε αποκώλληση πέλματος στα 1000 χιλιόμετρα

Προφανώς το αποζημίωσα με καινούργιο,

αφού ήταν πασιφανές ότι πρόκειται για ελλατωματικό προϊον

DEBICA_PROBLEM.jpg

ps. Αδερφέ, για ποια διάσταση πλήρωσες 480 ευρώ ?

Link to comment
Share on other sites

Καλή Χρονιά παιδιά και μακάρι τα συμβάντα στο δρόμο

να περιορίζονται σε καρούμπαλα και σκισήματα από λακούβες :pardon:

Κατανοώ απολύτως τον εκνευρισμό σου φίλος,

αφού πρέπει να διπλοπληρώσεις τα καινούργια σου λάστιχα

Όντως η εγγύηση στα λάστιχα είναι ένα ομιχλώδες τοπίο,

αλλά είναι έτσι γιατί κατά κύριο λόγο οι αντιπροσωπείες την κρατούν μέσα στη θολούρα

Τολμώ να πω ότι η ελληνική αγορά ελαστικών είναι από τις πιο περίεργες του χώρου

Θεωρούμαστε ανεπτυγμένη ευρωπαϊκή χώρα

αλλά η κατάσταση του οδικού δικτύου είναι σε άθλια κατηγορία

Και δεν μιλάω για τίποτα ξεχασμένους επαρχιακούς δρόμους,

αλλά ακόμα και για τα εθνικά οδικά δίκτυα

Αναφέρω σαν παράδειγμα

Το περασμένο Σάββατο 29/12 στο χρονικό διάστημα από τις 6 το απόγευμα μέχρι 9 το βράδυ

αντικατέστησα συνολικά 18 λάστιχα κομμένα από την ίδια λακούβα

Η λακούβα άνοιξε στο ύψος του Αγ.Στεφάνου επάνω στην Εθνική οδό λόγω της νεροποντής

Ενεπλάκησαν περισσότερα από 15 οχήματα και οι οδικές δεν προλάβαιναν να κουβαλάνε

Γενικά, όταν βρέχει η κατάσταση είναι παρόμοια

αφού υπάρχουσες λακούβες γεμίζουν νερό και δεν διακρίνονται,

αλλά μεγαλώνουν κιόλας όσο βρέχει

Τι να καλύψει η εγγύηση σ' αυτήν την περίπτωση ?

Στην κατάσταση που είναι οι δρόμοι στο Ελλαδιστάν οι εταιρείες δε θα προλάβαιναν να αποζημιώνουν λάστιχα

Πιο πολλά θα αποζημίωναν παρά θα πούλαγαν

Τέλος πάντων, αυτό που θα πρέπει να γνωρίζετε για την εγγύηση είναι το εξής

Τα λάστιχα καλύπτονται από εγγύηση κυρίως σε ότι αφορά κατασκευαστικά ελλατώματα

Και τέτοια μπορεί να είναι:

Στρεβλά λάστιχα

Λάστιχα με πόρο που παρουσιάζουν συνεχείς μικροδιαρροές χωρίς να έχουν διατρυθεί

Λάστιχα με ασυνέχεια σε κάποιο σημείο των λινών

Λάστιχα που κατά την διάρκεια της παραγωγής "πήραν" ξένο σώμα εντός των υλικών τους

Λάστιχα που παρουσιάζουν σημάδια αποκώλλησης πέλματος, όπως αυτά της φωτογραφίας που θαδείτε στο τέλος

Και μη μου πείτε για εγγυήσεις από Pirelli, Toyo κλπ.

γιατί αυτές οι εγγυήσεις είναι καθαρά προωθητικές-διαφημιστικές (promotion)

και ισχύουν με περιορισμούς τους οποίους ο πελάτης με την πάροδο του χρόνου τους ξεχνά

Στην φωτό βλέπεται ελαστικό 195/65/15 DEBICA (θυγατρική της GOODYEAR)

το οποίο παρουσίασε αποκώλληση πέλματος στα 1000 χιλιόμετρα

Προφανώς το αποζημίωσα με καινούργιο,

αφού ήταν πασιφανές ότι πρόκειται για ελλατωματικό προϊον

DEBICA_PROBLEM.jpg

ps. Αδερφέ, για ποια διάσταση πλήρωσες 480 ευρώ ?

Φίλε καλή χρονιά να έχεις.......205 55 16 η διάσταση ....μου τα χρέωσε πανάκριβα να υποθέσω??? Τι θεωρείς ότι πρέπει να κάνω?? να δεκτώ τον διακανονισμό του?? (επαναγορά με έκπτωση 50%) ??? :sorry:
Link to comment
Share on other sites

Φίλε καλή χρονιά να έχεις.......205 55 16 η διάσταση ....μου τα χρέωσε πανάκριβα να υποθέσω??? Τι θεωρείς ότι πρέπει να κάνω?? να δεκτώ τον διακανονισμό του?? (επαναγορά με έκπτωση 50%) ??? :sorry:

Τώρα μου κάνεις πλάκα να υποθέσω, ε ? :crazy:

Αν ναι, εγώ δεν γέλασα, αφού τα ίδια τα πουλάω 380 ευρώ :diablo:

Παζάρεψέ τον όσο μπορείς, τι άλλο να κάνεις ?

Link to comment
Share on other sites

Τώρα μου κάνεις πλάκα να υποθέσω, ε ? :crazy:

Αν ναι, εγώ δεν γέλασα, αφού τα ίδια τα πουλάω 380 ευρώ :diablo:

Παζάρεψέ τον όσο μπορείς, τι άλλο να κάνεις ?

Zητώ συγνώμη......σε παραπλήσια τιμή με εσένα τα πήρα
Link to comment
Share on other sites

παιδια πιρελι και παλι μονο πιρελι.εχει εγγυηση το λαστιχο και αλληγη δωρεαν για 18 μηνες η 20000 χλμ οτι παθουν το ξαναλεω ψαχτειται πηγαινεται και ρωτηστε τα πιρελι μαγαζια...δωρεαν αντικατασταση!!!για οτι παθουν τα λαστιχα μα οτι παθουν!!!

Link to comment
Share on other sites

Continental σε 205/45/17 φοραγα στο Peugeot 207 cc μου.. Ότι χειρότερο έχω συναντήσει στη ζωή μου. Καρουμπαλα μέχρι και σκισμενο λάστιχο. Όσο για την εγγύηση σαφέστατα σε κοροϊδεύει ο ΛΑΣΤΙΧΑΣ σου μιας και κλείνεις ραντεβού και έρχεται άνθρωπος της εταιρείας για να κρίνει τη κατάσταση. Που φυσικά θα στο βγάλει ότι δεν καλύπτεται γιατι έπεσες σε λακκούβα. Απο μένα τέλος αυτη η εταιρεία.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου ποια η γνωμη σου για τα barum γιατι μου τα εχουν προτινει και το σκεφτομαι,σε 225-45-17.

Δεν είναι άσχημα

Λίγο πιο κάτω από τα uniroyal βρίσκονται

Αρκεί και η τιμή τους να είναι αντάξια

Link to comment
Share on other sites

εγω στα ιωαννινα απο εκει που πηρα για το αλλο μου αυτοκινητο τελικα πηρα την εγγυηση γραπτως και οτι θεμα εχεις αν εισαι εδω ερχεσαι σε μενα και αν αλλου περνεις τηλφωνο τα κεντρικα σου λενε με ποιο συνεργαζονται στην περιοχη που εισαι και πας απο εκει για να στο αλλαξει ο κατα τοπους εξιοδοτημενος αντιπροσωπος....

και τσεκαρε απο περιεργεια αν το dot που πηρες ειναι φετινης χρονιας.αν τ αλαστιχα ειναι του 12..εγω παντως που εδωσα 520 για τα κοντενενταλ 5 σπορ κοντακτ 17χ225χ45απτο καλοκαιρι τα ειχα και ημουν πολυ ευχαριστημενος σε διασταση 17 και σε λακκουβες και σε οτι θες ,δεν καταλαβαιναν τιποτα...τωρα εβαλα 18 και επεσα δυο φορες σε καπακι υπονομου το ιδιο με goodyear με 18χ40χ225 και μου κανε βυζι μπροστα στο δεξι κατευθειαν,...βεβαια στο νερο που πηγαινα κοζανη για καφε με το κλαμπ με 240 και ανετα παρολο που ηταν και 2χρονια λαστιχα σε ηλικια με 4000 χλμ (ηταν σε αποθηκη)

Edited by quicksilver
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου ποια η γνωμη σου για τα barum γιατι μου τα εχουν προτινει και το σκεφτομαι,σε 225-45-17.

Τα φοράω λίγο λιγότερο από ένα χρόνο και έχω κάνει περίπου 15000 χλμ σε 225/40/18

Είχα διαβάσει άσχημες κριτικές για τη φθορά τους και τον θόρυβο. Από φθορά μέχρι στιγμής είμαι ευχαριστημενος, από θόρυβο ναι είναι αρκετά έως πολύ θορυβώδη. Στο βρεγμένο είναι στο μέσο όρο του high end ανταγωνισμού, δηλαδή ούτε κρύο ούτε ζέστη, απλά ικανοποιητικα. Στο στεγνό πολύ καλά. Όταν τα φτάσεις στο όριο τους είναι λίγο περίεργα σε αίσθηση και λίγο απρόβλεπτα. Σαν value for money είναι καλή επιλογή και τα προτείνω, απλά πολλοί τα πουλάνε σε τσιμπημένες τιμές. Γενικά έχουν πολύ μαλακή γόμα.

Sent from my Transformer TF101 using Tapatalk HD

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ποστάρω εδώ το πρόβλημα που έχω για να μην ανοίγω νέο θέμα. Πριν 1,5 χρόνο άλλαξα ελαστικά στο Golf TSI 140 που έχω και έβαλα τα conti sportscontact 3 σε διαστάσεις 225/45/17. Πριν καμιά εβδομάδα έπεσε σε μια λακούβα η οποία "πόνεσε" πολύ το ζαντολάστιχο αν κρίνω από τον ήχο που έκανε. Εχθές αφού πάρκαρα το αυτοκίνητο φεύγοντας έπεσε το μέτι μου στο λάστιχο και είδα ότι κάτι εξέχει. Πήγα κοντά το κοίταξα και διαπίστωσα ότι στο πλάι έχει πετάξει ένα μικρό εξώγκομα.

Πάει το λάστιχο για αλλαγή ή μπορούμε να κάνουμε τίποτα;;; Ρωτάω γνώμες πριν πάω στον λαστιχά για να ξέρω τι παίζει.

Ξέρουμε εαν έχει εγγύηση το λάστιχο και εαν δικαιολογήται αλλάγη;

Σκέφτηκα μήπως το βάλω στον πίσω τροχό το λάστιχο που δεν δέχεται πιέσεις από φραναρίσματα κτλ.. Τι λέτε;;;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ποστάρω εδώ το πρόβλημα που έχω για να μην ανοίγω νέο θέμα. Πριν 1,5 χρόνο άλλαξα ελαστικά στο Golf TSI 140 που έχω και έβαλα τα conti sportscontact 3 σε διαστάσεις 225/45/17. Πριν καμιά εβδομάδα έπεσε σε μια λακούβα η οποία "πόνεσε" πολύ το ζαντολάστιχο αν κρίνω από τον ήχο που έκανε. Εχθές αφού πάρκαρα το αυτοκίνητο φεύγοντας έπεσε το μέτι μου στο λάστιχο και είδα ότι κάτι εξέχει. Πήγα κοντά το κοίταξα και διαπίστωσα ότι στο πλάι έχει πετάξει ένα μικρό εξώγκομα.

Πάει το λάστιχο για αλλαγή ή μπορούμε να κάνουμε τίποτα;;; Ρωτάω γνώμες πριν πάω στον λαστιχά για να ξέρω τι παίζει.

Ξέρουμε εαν έχει εγγύηση το λάστιχο και εαν δικαιολογήται αλλάγη;

Σκέφτηκα μήπως το βάλω στον πίσω τροχό το λάστιχο που δεν δέχεται πιέσεις από φραναρίσματα κτλ.. Τι λέτε;;;

Εγγύηση έχεις αλλά για ένα χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω οτι η εγγύηση καλύπτει αν διαλύσεις ενα λαστιχο με δικο σου φταιξιμο.

Για μένα πήγαινε στον λαστιχα να το δει,και αν δεν διορθωνεται αλλαξε το.

Ενα κόστος 90-100 ευρώ σκέψου να σου κάνει κανα μπαμ με 120++++χιλιόμετρα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω οτι η εγγύηση καλύπτει αν διαλύσεις ενα λαστιχο με δικο σου φταιξιμο.

Για μένα πήγαινε στον λαστιχα να το δει,και αν δεν διορθωνεται αλλαξε το.

Ενα κόστος 90-100 ευρώ σκέψου να σου κάνει κανα μπαμ με 120++++χιλιόμετρα.

 Το λάστιχο δεν είναι διαλυμένο. Απλά δεν ξέρω πόσο θεωρείται ζημιά σοβαρή ή όχι το εξώγκωμα που έχει. Να το βάλω πίσω δεν γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ποστάρω εδώ το πρόβλημα που έχω για να μην ανοίγω νέο θέμα. Πριν 1,5 χρόνο άλλαξα ελαστικά στο Golf TSI 140 που έχω και έβαλα τα conti sportscontact 3 σε διαστάσεις 225/45/17. Πριν καμιά εβδομάδα έπεσε σε μια λακούβα η οποία "πόνεσε" πολύ το ζαντολάστιχο αν κρίνω από τον ήχο που έκανε. Εχθές αφού πάρκαρα το αυτοκίνητο φεύγοντας έπεσε το μέτι μου στο λάστιχο και είδα ότι κάτι εξέχει. Πήγα κοντά το κοίταξα και διαπίστωσα ότι στο πλάι έχει πετάξει ένα μικρό εξώγκομα.

Πάει το λάστιχο για αλλαγή ή μπορούμε να κάνουμε τίποτα;;; Ρωτάω γνώμες πριν πάω στον λαστιχά για να ξέρω τι παίζει.

Ξέρουμε εαν έχει εγγύηση το λάστιχο και εαν δικαιολογήται αλλάγη;

Σκέφτηκα μήπως το βάλω στον πίσω τροχό το λάστιχο που δεν δέχεται πιέσεις από φραναρίσματα κτλ.. Τι λέτε;;;

Το αν θα κρατήσεις ή όχι το λάστιχο εξαρτάται από το πόσο μεγάλο είναι το "καρούμπαλο"

Θα πας σε βουλκανιζατέρ που εμπιστεύεσαι,

θα ξεζανταριστεί το λάστιχο

και θα γίνει εκτίμηση της ζημιάς που έχει υποστεί εσωτερικά.

Αν η ζημιά δεν είναι εκτεταμένη, τότε η τοποθέτηση ενός "χοντρού" μανσόν

θα σου εξασφαλίσει ότι το λάστιχο δεν θα σου κλατάρει κατά την χρήση.

Οπτικά, από την έξω πλευρά, το "καρούμπαλο" θα εξακολουθήσει να φαίνεται,

αλλά δεν θα έχεις θέμα ασφάλειας.

 

Αν η ζημιά είναι μεγάλη εσωτερικά,

θα το πετάξεις και 

βάλε στην ανάγκη ένα από 2ο χέρι σε καλή κατάσταση

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου. Εφοσον πληρωσες 480 κ θα ξαναπληρωσεις κ ξανα κ ξανα... Ή θα μαθεις να μην καταπινεις τα παντα ή κουβαλα σοδες μαζι σου. 

Ερωτηση δικια μου τωρα Κομμμμπαρε..

Εβαλα Conti SP2 350 γιουρα (πολυ καλη τιμη) κ η ερωτηση μου ειναι οτι. Μ ελεγε οτι ειναι τα καινουρια μοντελα με τα "ενισχυμενα" πλαινα. Ισχυει αυτο? 

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου. Εφοσον πληρωσες 480 κ θα ξαναπληρωσεις κ ξανα κ ξανα... Ή θα μαθεις να μην καταπινεις τα παντα ή κουβαλα σοδες μαζι σου. 

Ερωτηση δικια μου τωρα Κομμμμπαρε..

Εβαλα Conti SP2 350 γιουρα (πολυ καλη τιμη) (υπάρχουν και καλύτερες, but ... it doesn't matter)  κ η ερωτηση μου ειναι οτι. Μ ελεγε οτι ειναι τα καινουρια μοντελα με τα "ενισχυμενα" πλαινα. (δεν υπάρχουν καινούργια μοντέλα για το sport contact 2 - ουσιαστικά έχει σταματήσει η εισαγωγή του στην Ελλάδα - έχει αντικατασταθεί από τα premium contact 5 και eco contact 5 - αν το sport contact 2 έχει κωδικό FR, τότε όντως είναι πιο ενισχυμένο στα πλαινά και έχει και ''νύχι'' προστασίας της ζάντας) Ισχυει αυτο? 

Link to comment
Share on other sites

 

Φιλε μου. Εφοσον πληρωσες 480 κ θα ξαναπληρωσεις κ ξανα κ ξανα... Ή θα μαθεις να μην καταπινεις τα παντα ή κουβαλα σοδες μαζι σου. 

Ερωτηση δικια μου τωρα Κομμμμπαρε..

Εβαλα Conti SP2 350 γιουρα (πολυ καλη τιμη) (υπάρχουν και καλύτερες, but ... it doesn't matter)  κ η ερωτηση μου ειναι οτι. Μ ελεγε οτι ειναι τα καινουρια μοντελα με τα "ενισχυμενα" πλαινα. (δεν υπάρχουν καινούργια μοντέλα για το sport contact 2 - ουσιαστικά έχει σταματήσει η εισαγωγή του στην Ελλάδα - έχει αντικατασταθεί από τα premium contact 5 και eco contact 5 - αν το sport contact 2 έχει κωδικό FR, τότε όντως είναι πιο ενισχυμένο στα πλαινά και έχει και ''νύχι'' προστασίας της ζάντας) Ισχυει αυτο? 

 

Το γραφει καπου το FR? . Κ οσον αφορα το αλλο.. it matter... Για στειλε μου σ μεσσατζ μια τιμουλα γ τα ιδια (+τα μεταφορικα γ κατερινη) συνολικα.. κ ποτε δν ξερεις :)

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.