Jump to content
MIKE_GOLF_V_GTI

Golf Gti Tuning (Tfsi - Tsi) Vol.2

Recommended Posts

Ο τουρμπολαγος δείχνει την άποψη του με άμεσο τρόπο βάση λειτουργίας τετράχρονου κινητήρα και όχι με λεπτομέρειες ασήμαντον προβλημάτων …. Ενώ ο Κρίτωνας είναι ηλεκτρονικός και πουσάρει τους κινητήρες , ….

====

Βασικά το ανάποδο.

Εγώ είμαι ο ηλεκτρονικός και ο Κρίτωνας είναι μηχανολόγος.

Αλλά μάλλον έχεις δίκαιο, στην παρούσα κουβέντα φαίνεται σα να αλλάξαμε θέσεις :)

Μάλλον επειδή προσπαθώ να δείξω την άποψη μου με τον απλό τρόπο ώστε να το καταλάβουν και τα υπόλοιπα μέλη που παρακολουθούν και δεν έχω αρχίσει ακόμα τις ακαταλαβίστικες ορολογίες και screenshots με χάρτες από το ειδικό λογισμικο που χρησιμοποιούμε.

Link to comment
Share on other sites

Turboλαγέ τα 2.0 bar στον κόφτη με την Κ04 και μπέκ S3 πως σου φαίνονται? :lol:

βασικα πρεπει να σκοτωνει φιλος....ενα τετοιο με ψαχνει απο κρητη,αν δεν φαει 2 κολωνες στον ΑΒ εμενα να μην με λενε τηλεθεατη... :wacko::lol:

Link to comment
Share on other sites

Turboλαγέ τα 2.0 bar στον κόφτη με την Κ04 και μπέκ S3 πως σου φαίνονται?

====

Έχει γίνει και αυτό, αλλά με εργοστασιακό ιντερκούλερ είναι χειρότερα από 1.7

Ή εννοείς αν φτάνουν τα μπέκ; Φτάνουν. Με πραγματικό 0.80 και ας βγάλει και 100 άλογα λιγότερα από αυτά που είτε 0.85 πραγματικά είτε 0.79 με άκαυτες (υπολογίζω 0.87-0.9 πραγματικό λάμδα)

Link to comment
Share on other sites

====

Έχει γίνει και αυτό, αλλά με εργοστασιακό ιντερκούλερ είναι χειρότερα από 1.7

Ή εννοείς αν φτάνουν τα μπέκ; Φτάνουν. Με πραγματικό 0.80 και ας βγάλει και 100 άλογα λιγότερα από αυτά που είτε 0.85 πραγματικά είτε 0.79 με άκαυτες (υπολογίζω 0.87-0.9 πραγματικό λάμδα)

Φιλε μου λαγε αυτο που λες οτι ''υπολογιζεις'' απλα δεν μπορει να υφισταται.Εδω ρεβο με 0.83-0.84 λιωσαν πιστονι κ δεν θα παθαινε τπτ κανε απο αυτα που προαγραμματισε ο κριτωνας με τοσο λαμδα???Δεν νομιζω οτι ειναι λογικο αυτο που λες.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου λαγε αυτο που λες οτι ''υπολογιζεις'' απλα δεν μπορει να υφισταται.Εδω ρεβο με 0.83-0.84 λιωσαν πιστονι κ δεν θα παθαινε τπτ κανε απο αυτα που προαγραμματισε ο κριτωνας με τοσο λαμδα???Δεν νομιζω οτι ειναι λογικο αυτο που λες.

====

Σεβαστή η γνώμη σου, αλλά το "κανένα δεν έπαθε τίποτα" δεν είναι τεχνική απάντηση. Απλώς δείχνει μεγάλη αντοχή υλικών.

Σχετικά δε με τα ρέβο, σίγουρα δεν λιώσαν με 0.83-0.84. 0.84 δουλέουν όταν ΟΛΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ. Επειδή μάλλον σε κάποιες extreme εκδόσεις έχει σφαγμένες κάποιες δικλείδες, όταν κάτι ΔΕΝ πάει καλά, το μείγμα μπορεί να πάει και 16:1 χωρίς να κλείσει πεταλούδα και χωρίς να μπεί σε safe mode.

Link to comment
Share on other sites

====

Σεβαστή η γνώμη σου, αλλά το "κανένα δεν έπαθε τίποτα" δεν είναι τεχνική απάντηση. Απλώς δείχνει μεγάλη αντοχή υλικών.

Σχετικά δε με τα ρέβο, σίγουρα δεν λιώσαν με 0.83-0.84. 0.84 δουλέουν όταν ΟΛΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ. Επειδή μάλλον σε κάποιες extreme εκδόσεις έχει σφαγμένες κάποιες δικλείδες, όταν κάτι ΔΕΝ πάει καλά, το μείγμα μπορεί να πάει και 16:1 χωρίς να κλείσει πεταλούδα και χωρίς να μπεί σε safe mode.

Ρε Κυριλλε, που εχεις δει 0.84λ, γιατι ειναι ζητημα να το εχω δει 1-2 φορες ολα αυτα τα χρονια.

Επισης, δεν υπαρχει καμια 'extreme' εκδοση, για κανενα αυτοκινητο, οπως επισης υπαρχουν και ελαχιστες περιπτωσεις με 'λιωμενα' πιστονια σε αυτοκινητα με revo.

Προσωπικα δεν θυμαμαι παραπανω απο 2-3 περιπτωσεις και ολα φοραγαν πριν διαφορετικα προγραμματα και μαλιστα για πολυ περισσοτερα χλμ.

Στο στατιστικο των αυτοκινητων που βελτιωνουμε, ειναι λιγοτερο απο 1%.

Μεχρι και τα εργοστασιακα εχουν παραπανω!

Φιλε μου ο Κριτωνας εννοει γενικα σε αυτο το μοτερ!!!!!Μπορεις να μας πεις σε εμας τα παπαγαλακια οπως μας λες τι επαθες κ γιατι τα λες αυτα???Η επειδη δεν εχεις ξυπνησει καλα γενικοτερα δεν εχεις με κατι να ασχοληθεις????Οσο για σπασμενα μοτερια,μην πας μακρυα, μπες seatnet κ δες ποσα ρεβο τα τιναξαν....

Μπορεις να μας δωσεις εστω και ενα λινκ με 'τιναγμενο' revo;

Οσο για τη συζητηση που γινεται για τα RS4 μπεκ, απλα για την ιστορια να αναφερω πως μας εχουν ερθει ουκ ολιγα αυτοκινητα με τα εν λογω (παντα με συγκεκριμενο 'custom' προγραμμα) και ΟΛΑ ειχαν προβληματα με καπνους και κοψιματα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά αμφιβάλω να λυθεί το πρόβλημα με την κάπνα πίσω με rs4 μπεκ ??

κοψίματα εγώ προσωπικά δεν έχω στο μοτέρ μου .. αν κάνει κόψιμο θα είναι μια και καλή

Δεν είμαι ούτε ο Κρίτωνας , ούτε ο overland στις γνώσεις του συγκεκριμένου θέματος

Το μόνο που κατάφερα είναι μειώνοντας τις τιμές του λ και φτωχαίνοντας σε μείγμα χωρίς να γίνετε η εξάτμιση άσπρη .... και η εργασία έγινε πάνω σε δυναμόμετρο φρένου με 34 βαθμούς..

Η διάφορα στο φορτίου του κινητήρα με μεγάλη ταχύτατα στο κιβώτιο και λίγες στροφές έβλεπες καπνίλα πίσω πολύ λιγότερη από πριν... πιστεύω ότι η γωνία των συγκεκριμένων μπεκ ... δεν ανταποκρίνεται πλήρως στις ρυθμίσεις των βελτιωτών

Αν γραφω @@@@ sorry .

Link to comment
Share on other sites

Ρε Κυριλλε, που εχεις δει 0.84λ, γιατι ειναι ζητημα να το εχω δει 1-2 φορες ολα αυτα τα χρονια.

====

0.84 (ψιλοσταθερό κιόλας) έχω δεί :

1) Σε ένα λεόν κούπρα πάνω στο δυναμόμετρο του Φωτεινέλλη. Μπήκε "σφήνα" διότι βιαζόταν και βάλαμε βαγκ-κομ (του τα δώσαμε σε στικάκι τα λόγκς).

Έβγαλε 330+ άλογα χωρίς τρόμπα.

2) Σε λόγκς άλλου κούπρα από Θεσσαλονίκη, πάλι χωρίς τρόμπα, που μου ζήτησε μέσω φόρουμ κάποια βοήθεια (επεξήγηση) πάνω στα λόγκς

Επισης, δεν υπαρχει καμια 'extreme' εκδοση, για κανενα αυτοκινητο, οπως επισης υπαρχουν και ελαχιστες περιπτωσεις με 'λιωμενα' πιστονια σε αυτοκινητα με revo.

Προσωπικα δεν θυμαμαι παραπανω απο 2-3 περιπτωσεις και ολα φοραγαν πριν διαφορετικα προγραμματα και μαλιστα για πολυ περισσοτερα χλμ.

Στο στατιστικο των αυτοκινητων που βελτιωνουμε, ειναι λιγοτερο απο 1%.

Μεχρι και τα εργοστασιακα εχουν παραπανω!

====

Καλά τα λές πέρι ποσοστού.

Αν δεν υπάρχει extreme έκδοση τότε ισχύει για όλα.

Καθώς πάνω στο dyno και με διαφορά ζητούμενης/πραγματικής υξηλής πίεσης (κανάλι 230) μεγαλύτερη των 40bar (εργοστασιακή ρύθμιση) δεν έπεφτε σε safe mode (έπρεπε) αλλά συνέχιζε το dynorun.

Όπως και να είναι όμως, πρώτον η ρέβο έχει πολύ μεγαλύτερο ανθρώπινο δυναμικό για R&D και δοκιμές, μεγαλύτερο μπάτζετ και πιο εύκολη πρόσβαση στην τεχνογνωσία από οποιονδήποτε έλληνα βελτιωτή, και δεύτερον, είτε επίσημα είτε ανεπίσημα, στην περίπτωση της στραβής υπάρχει η σχετική κάλυψη από ένα ολόκληρο δίκτυο επίσημων συνεργείων VAG πανελλαδικά! Οπότε ότι γκρίνια και να γράφεται - τρίχες κατσαρές είναι.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά αμφιβάλω να λυθεί το πρόβλημα με την κάπνα πίσω με rs4 μπεκ ??

Δεν είμαι ούτε ο Κρίτωνας , ούτε ο overland στις γνώσεις του συγκεκριμένου θέματος

Το μόνο που κατάφερα είναι μειώνοντας τις τιμές του λ και φτωχαίνοντας σε μείγμα χωρίς να γίνετε η εξάτμιση άσπρη .... και η εργασία έγινε πάνω σε δυναμόμετρο φρένου με 34 βαθμούς..

Η διάφορα στο φορτίου του κινητήρα με μεγάλη ταχύτατα στο κιβώτιο και λίγες στροφές έβλεπες καπνίλα πίσω πολύ λιγότερη από πριν... πιστεύω ότι η γωνία των συγκεκριμένων μπεκ ... δεν ανταποκρίνεται πλήρως στις ρυθμίσεις των βελτιωτών

====

Για να "λυθεί" το "πρόβλημα" πάρε ένα εργοστασιακό πρόγραμμα απο ΡΣ4 (πχ 8E1910560 4.2L V8/4V FSI 0040 0261S02165 1037379578 4.8.3) και απλώς αντέγραψε ΌΛΑ τα calibrations (κανα 25άρι χάρτες και values είναι) των μπεκ πάνω στο δικό σου αρχείο. Το μόνο που πρέπει να αλλάξεις είναι η σταθερά πλήρωσης, η οποία είναι υπολογισμένη για κύλινδρο 522сс (ρσ4) και εσύ θέλεις για 498сс για το δίλιτρο. Θα στρώσουν όλα. Ούτε καπνοί ούτε τίποτα. Μόνο που με το που θα δουλέψουν σωστά θα σου φανούν μικρά :D

Link to comment
Share on other sites

====

Για να "λυθεί" το "πρόβλημα" πάρε ένα εργοστασιακό πρόγραμμα απο ΡΣ4 (πχ 8E1910560 4.2L V8/4V FSI 0040 0261S02165 1037379578 4.8.3) και απλώς αντέγραψε ΌΛΑ τα calibrations (κανα 25άρι χάρτες και values είναι) των μπεκ πάνω στο δικό σου αρχείο. Το μόνο που πρέπει να αλλάξεις είναι η σταθερά πλήρωσης, η οποία είναι υπολογισμένη για κύλινδρο 522сс (ρσ4) και εσύ θέλεις για 498сс για το δίλιτρο. Θα στρώσουν όλα. Ούτε καπνοί ούτε τίποτα. Μόνο που με το που θα δουλέψουν σωστά θα σου φανούν μικρά :D

σε ευχαριστω .. μετα το trck day θα το κανω

Link to comment
Share on other sites

Το "υπάρχουν 1000 αυτοκίνητα που έφτιαξα και δεν έσπασαν" δεν λέει κάτι, καθώς απλώς μπορεί να σημαίνει ότι απλώς οι μηχανές αυτές τελικά έχουν τρελλή αντοχή...

Πρόσεξε, δεν έχω καμμία αμφιβολία ότι βγάζουν τρελλά άλογα και είναι δυνατά στο δρόμο, λόγικό είναι άλλοστε να σκυλιάζει ένα στεγνό μοτέρ.

ΜΕ ΑΛΛΑ ΛΟΓΙΑ ΔΗΛΑΔΗ ΛΕΣ " ΕΝΤΑΞΕΙ... ΤΑ ΑΦΗΝΕΙΣ ΘΕΟΣΤΕΓΝΑ ΓΙΑ ΝΑ "ΞΥΡΙΖΟΥΝ" , ΓΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΓΡΗΓΟΡΑ , ΚΑΙ ΒΑΣΙΖΕΣΑΙ ΣΤΟ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΓΕΡΑ ΤΑ ΜΟΤΕΡ ΤΟΥΣ. ΑΡΑ ΟΠΟΙΟΣ ΠΑΕΙ Σ ΑΥΤΟΥΣ ΘΑ ΒΡΕΙ ΜΠΕΛΑ...".

ΣΟΒΑΡΕΨΟΥ, ΗΜΑΡΤΟΝ!!!

ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΜΟΥ 2λιτρο TFSI ΠΟΥ ΜΠΗΚΕΣ ΜΕΣΑ , ΤΟ ΛΟΓΚΑΡΕΣ ΚΑΙ ΕΙΔΕΣ ΟΤΙ ΔΟΥΛΕΙ "ΣΤΕΓΝΟ". ή AKOMA KAI ΟΠΟΙΟΣ ΚΑΤΟΧΟΣ ΕΧΕΙ ΒΑΛΕΙ ΔΙΑΓΝΩΣΤΙΚΟ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΔΕΙ ΠΟΤΕ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 11.9:1 .... ΕΙΣΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ ΦΙΛΕ!

Υ.Γ. : Δεν μπορω να δεχτω ουτε συμβουλη ουτε υποδειξεις για ενα μοτερ που εχω φαει τη ζωη μου απο καποιον που δεν ξερει ουτε 1ο σταδο να το ρυθμισει (ακομα γελαω με τον φιλο του George80...) , που απο τις 5 δουλειες του που χω δει οι 4 ειναι ακυρες , που αυτα που λεει ειναι ανακριβεστατα , εχοντας πληρη αγνοια αφου δεν εχει και τιποτα να δειξει απο δειγμα δουλειας , μονο στην φαντασια του , και που "παταει επι πτωματων", δυσφημιζοντας τον εναν και τον αλλον για προσωπικο οφελος. ΑΙΣΧΟΣ!!!

Edited by golf-agu
Link to comment
Share on other sites

Ρε Κυριλλε, που εχεις δει 0.84λ, γιατι ειναι ζητημα να το εχω δει 1-2 φορες ολα αυτα τα χρονια.

Επισης, δεν υπαρχει καμια 'extreme' εκδοση, για κανενα αυτοκινητο, οπως επισης υπαρχουν και ελαχιστες περιπτωσεις με 'λιωμενα' πιστονια σε αυτοκινητα με revo.

Προσωπικα δεν θυμαμαι παραπανω απο 2-3 περιπτωσεις και ολα φοραγαν πριν διαφορετικα προγραμματα και μαλιστα για πολυ περισσοτερα χλμ.

Στο στατιστικο των αυτοκινητων που βελτιωνουμε, ειναι λιγοτερο απο 1%.

Μεχρι και τα εργοστασιακα εχουν παραπανω!

Μπορεις να μας δωσεις εστω και ενα λινκ με 'τιναγμενο' revo;

Οσο για τη συζητηση που γινεται για τα RS4 μπεκ, απλα για την ιστορια να αναφερω πως μας εχουν ερθει ουκ ολιγα αυτοκινητα με τα εν λογω (παντα με συγκεκριμενο 'custom' προγραμμα) και ΟΛΑ ειχαν προβληματα με καπνους και κοψιματα.

Ξεχασες μου φαινεται το κουπρα απο τα Γιαννενα που ειχε Uni κ μετα εβαλε ρεβο κ εγινε λιωμα...Μπες seatnet ή seatclub κ θα το βρεις.Κ μην πεις οτι εφταιγε το unitronic γιατι ειναι απο τα πλεον Light προγραμματα της αγορας....Τεσπα δεν θα κατσω να κανω αντιπαραθεση μαζι σου γιαυτο.Οσο για τα Rs4 μπεκ απο ποτε η ρεβο εβγαλε προγραμμα για αυτα τα μπεκ????

Απο την αλλη φιλε μου λαγε εγω δεν ειμαι μηχανικος ουτε ηλεκτρολογος για να μπορεσω να μιλησω τεχνικα.Αλλα κ εσυ λεγοντας οτι ''υπολογιζω οτι θα δουλευει 0.87-0.90'' δεν περιγραφεις τεχνικα πως κανεις αυτον τον υπολογισμο.Με μηχανιμα,με το μυαλο σου,με τι???

Edited by chrisTT
Link to comment
Share on other sites

Δασκαλε που δισασκες!!!

Λιγο reverse reading και θα τραβαμε τα μαλλια μας...Δεν ειναι δυνατον να κανω ενα τεχνικο ποστ για τα μπεκ , που στο φιναλε τα εχω δοκιμασει και σε αρκετα αυτοκινητα , και το επομενο ποστ να ειναι δυσφημιστικο ενος ανταγωνιστη για το πως ρυθμιζω! Αυτο λοιπον που εχω μαρκαρει να το πουμε σ εκεινους που νομιζουν οτι προσπαθοντας να χαντακωσουν τον αλλον κερδιζουν!
Υ.Γ. : Δεν μπορω να δεχτω ουτε συμβουλη ουτε υποδειξεις για ενα μοτερ που εχω φαει τη ζωη μου απο καποιον που δεν ξερει ουτε 1ο σταδο να το ρυθμισει (ακομα γελαω με τον φιλο του George80...) , που απο τις 5 δουλειες του που χω δει οι 4 ειναι ακυρες , που αυτα που λεει ειναι ανακριβεστατα , εχοντας πληρη αγνοια αφου δεν εχει και τιποτα να δειξει απο δειγμα δουλειας , μονο στην φαντασια του , και που "παταει επι πτωματων", δυσφημιζοντας τον εναν και τον αλλον για προσωπικο οφελος. ΑΙΣΧΟΣ!!!

Εχω βαρεθει να ακουω καποιον επαγγελματια αντι να λεει:

"Το δικο μου καρπουζι ειναι κοκκινο και απο την Αμαλιαδα"

Να λεει:

"Μην παρεις απο τον αλλο, ειναι σαπιο!"

ΗΜΑΡΤΟΝ

====

0.84 (ψιλοσταθερό κιόλας) έχω δεί :

1) Σε ένα λεόν κούπρα πάνω στο δυναμόμετρο του Φωτεινέλλη. Μπήκε "σφήνα" διότι βιαζόταν και βάλαμε βαγκ-κομ (του τα δώσαμε σε στικάκι τα λόγκς).

Έβγαλε 330+ άλογα χωρίς τρόμπα.

2) Σε λόγκς άλλου κούπρα από Θεσσαλονίκη, πάλι χωρίς τρόμπα, που μου ζήτησε μέσω φόρουμ κάποια βοήθεια (επεξήγηση) πάνω στα λόγκς

====

Καλά τα λές πέρι ποσοστού.

Αν δεν υπάρχει extreme έκδοση τότε ισχύει για όλα.

Καθώς πάνω στο dyno και με διαφορά ζητούμενης/πραγματικής υξηλής πίεσης (κανάλι 230) μεγαλύτερη των 40bar (εργοστασιακή ρύθμιση) δεν έπεφτε σε safe mode (έπρεπε) αλλά συνέχιζε το dynorun.

Μαλλον επεσες στην περιπτωση, γιατι κατα 99% τα αφηνουμε στο 0,82, 'βαρια' 0,83.

Οσο για τα 40bar διαφορα, συνηθως δεν κοβει πεταλουδα, αλλα διορθωνει 'αγαρμπα' μεσο πιεσης τουρμπο και αυτο φαινεται ειτε σαν καμπυλη στη δυναμομετρηση, ειτε σαν surging στην πιεση.

Επαναλαμβανω και παλι -αν εχει καποια αξια- αντιμετωπιζουμε μηδαμηνες περιπτωσεις προβληματων και σε ολες αποδεικνυεται πως καποιο περιφερειακο δε λειτουργει σωστα ή οι ρυθμισεις του προγραμματος ειναι πολυ επιθετικες για τα περιφερειακα του αυτοκινητου.

Αυτο βεβαια σε καμια περιπτωση δε σημαινει πως θα σπασει ή λιωσει, απλως επεμβαινει ο εγκεφαλος και διορθωνει.

Ξεχασες μου φαινεται το κουπρα απο τα Γιαννενα που ειχε Uni κ μετα εβαλε ρεβο κ εγινε λιωμα...Μπες seatnet ή seatclub κ θα το βρεις.Κ μην πεις οτι εφταιγε το unitronic γιατι ειναι απο τα πλεον Light προγραμματα της αγορας....Τεσπα δεν θα κατσω να κανω αντιπαραθεση μαζι σου γιαυτο.

Οχι δεν το ξεχασα (πριν απο το Unitronik ειχε EXELIXIS), αλλα μου κανει εντυπωση πως ΜΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ (σε πανω απο 200 Cupra), καποιοι την κανετε 'σημαια', ανευ λογου και αιτιας. (μαλλον για να αποδειξετε πως 'του αλλου ειναι σαπιο', οπως εγραψα παραπανω για το καρπουζι)

Απλα για την ιστορια (αν και τα εχω πει και γραψει πολλες φορες), το συγκεκριμενο αυτοκινητο εκανε κοψιματα μετα τις 5.000 με τερμα 6η, του ειχε δωθει ρητη (εδω καναμε λαθος, επρεπε να του το γραψουμε) οδηγια να βαλει το αυτοκινητο για τεχνικο ελεγχο, καθως ειχαμε διαπιστωσει λαθος περιφερειακα (80mm d/p/decat) και υπερβολικη πιεση τουρμπο. (ζητουμενη απο το προγραμμα 1,6, πραγματικη στο i/c 2,2!!!)

Η επισημη απαντηση του πελατη ηταν πως 'δεν πειραζει, στις υπολοιπες περιπτωσεις σκοτωνει'...

Πιθανολογουμε πως οι ιδιοι που του ελεγαν πως οι κολωνες που τρωει απο τα revo, ειναι λογω της ηλιοροφης που εχει (!!!!!), ειχαν κανει καποια 'επεμβαση' στη wastegate...

Επι της ουσιας, ισως να μην το μαθεις και ποτε, αλλα μετα την επισκευη, παλι revo ηθελε να βαλει αλλα του το αρνηθηκαμε.

Οσο για τα Rs4 μπεκ απο ποτε η ρεβο εβγαλε προγραμμα για αυτα τα μπεκ????

Ποτε, αυτο λεω.

Τα χρησιμοποιει μονο για τα BT με 3071.

Σε ολες τις υπολοιπες περιπτωσεις, οπου το τουρμπο ειναι μαμα, απαντανε επισημως:

"Bullshit. Υou don't need them, as they are not better than the S3. We only use them for BT applications, because in the US* is very hard to find S3"

Οταν μας ερχονται εμας με RS4, απλα τους τα βγαζουμε και βαζουμε τα εργοστασιακα.

*Βρειτε και την προελευση των εταιριων που εχουν παρουσιασει ΒΤ για TFSi και εχετε τη λυση του μυστηριου.

Τεσπα δεν θα κατσω να κανω αντιπαραθεση μαζι σου γιαυτο.

Mε μπερδεψες.

Μηπως προσπαθεις να κανεις διαφημιση στη revo και δεν το καταλαβα;

Αυτη η λογικη που ερχεται απο συγκεκριμενα 'καναλια' στα φορουμ, πραγματικα με εκπλησει.

Πετατε μια κουβεντα ('εσπασε το Cupra απο τα Γιαννενα') κι οταν αναλυουμε τις λεπτομεριες, εκει κανετε πως δεν ακουτε...

Σου ειπε κανεις φιλε μου πως εκανες λαθος που εβαλες Γιουνιτρονικ;

Και παρτε χαμπαρι κατι:

Οταν γινεται μια ζημια, δεν σπαει το revo, overload, Unitronik κ.λ.π.

Σπαει το Cupra, Golf, Octavia κ.λ.π.

Οταν καταλαβετε το παραπανω, τοτε μπορει να αποκτησετε και λιγο παιδεια στο χωρο της βελτιωσης και μαζι με εσας, θα βελτιωθει και ο ιδιος ο επαγγελματικος χωρος, που σημερα που μιλαμε, πουλαει καρπουζια "...γιατι δεν ειναι σαπια οπως του αλλου".

Link to comment
Share on other sites

ΜΕ ΑΛΛΑ ΛΟΓΙΑ ΔΗΛΑΔΗ ΛΕΣ " ΕΝΤΑΞΕΙ... ΤΑ ΑΦΗΝΕΙΣ ΘΕΟΣΤΕΓΝΑ ΓΙΑ ΝΑ "ΞΥΡΙΖΟΥΝ" , ΓΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΓΡΗΓΟΡΑ , ΚΑΙ ΒΑΣΙΖΕΣΑΙ ΣΤΟ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΓΕΡΑ ΤΑ ΜΟΤΕΡ ΤΟΥΣ.

ΑΡΑ ΟΠΟΙΟΣ ΠΑΕΙ Σ ΑΥΤΟΥΣ ΘΑ ΒΡΕΙ ΜΠΕΛΑ...".

====

Αυτά τά σκέφτεσαι και το λές εσύ.... Εκατονδάδες ρυθμιζμένοι από εσένα 2.0TFSI όπως δηλώνεις δεν βρήκαν τον μπελά τους, γιατί οι επόμενοι να βρούν;

ΣΟΒΑΡΕΨΟΥ, ΗΜΑΡΤΟΝ!!!

Υ.Γ. : Δεν μπορω να δεχτω ουτε συμβουλη ουτε υποδειξεις για ενα μοτερ που εχω φαει τη ζωη μου απο καποιον που δεν ξερει ουτε 1ο σταδο να το ρυθμισει (ακομα γελαω με τον φιλο του George80...) , που απο τις 5 δουλειες του που χω δει οι 4 ειναι ακυρες , που αυτα που λεει ειναι ανακριβεστατα , εχοντας πληρη αγνοια αφου δεν εχει και τιποτα να δειξει απο δειγμα δουλειας , μονο στην φαντασια του , και που "παταει επι πτωματων", δυσφημιζοντας τον εναν και τον αλλον για προσωπικο οφελος. ΑΙΣΧΟΣ!!!

====

Όπως και στο παρελθόν, πάλι μετέτρεψες τεχνική κουβέντα σε φιλοσοφίες και αερολογίες.

Το ότι δεν δέχεσε συβουλές - δικαίωμά σου, εγώ από τα γραφόμενά σου ένιωθα ότι έπρεπε να σου την δώσω και την έδωσα.

Αν λοιπόν σου αρέσει να λές για εκατονδάδες 2.0TFSI αλλά παράλληλα να εκτίθεσε σε πολύ απλά θέματα - επιλογή σου.

Δείξε μας λοιπόν τα ανακριβέστατα πράγματα που λέω διότι προς το παρόν στα τελευταία 10 πόστς εδώ μέσα εσύ είσαι αυτός που δείχνεις πλήρη άγνοια ακόμα και των πιο βασικών αρχών λειτουργίας ενός 4χρονου κινητήρα....

Ακόμα και στο τελευταίο ποστ συνεχίζεις να δείχνεις ότι δεν καταλαβαίνεις τι λέω τόση ώρα...

ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΜΟΥ 2λιτρο TFSI ΠΟΥ ΜΠΗΚΕΣ ΜΕΣΑ , ΤΟ ΛΟΓΚΑΡΕΣ ΚΑΙ ΕΙΔΕΣ ΟΤΙ ΔΟΥΛΕΙ "ΣΤΕΓΝΟ". ή AKOMA KAI ΟΠΟΙΟΣ ΚΑΤΟΧΟΣ ΕΧΕΙ ΒΑΛΕΙ ΔΙΑΓΝΩΣΤΙΚΟ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΔΕΙ ΠΟΤΕ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 11.9:1 ...

====

Ποιό λογκ Κρίτωνα, ποιό διαγνωστικό;

Αν μετά το κύκλο καύσης προσθέτεις άκαυτη στο downpipe με ποιό διαγνωστικό θα δείς σωστό μείγμα;

Και καλό είναι να μη προτρέχεις και να αποκαλείς τους πελάτες σου πτώματα, καθώς όπως λές σχεδόν σε κάθε ποστ σου, έχουν εμπιστευτεί την περιουσία τους σε σένα!!!

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν το ξεχασα (πριν απο το Unitronik ειχε EXELIXIS), αλλα μου κανει εντυπωση πως ΜΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ (σε πανω απο 200 Cupra), καποιοι την κανετε 'σημαια', ανευ λογου και αιτιας. (μαλλον για να αποδειξετε πως 'του αλλου ειναι σαπιο', οπως εγραψα παραπανω για το καρπουζι)

Απλα για την ιστορια (αν και τα εχω πει και γραψει πολλες φορες), το συγκεκριμενο αυτοκινητο εκανε κοψιματα μετα τις 5.000 με τερμα 6η, του ειχε δωθει ρητη (εδω καναμε λαθος, επρεπε να του το γραψουμε) οδηγια να βαλει το αυτοκινητο για τεχνικο ελεγχο, καθως ειχαμε διαπιστωσει λαθος περιφερειακα (80mm d/p/decat) και υπερβολικη πιεση τουρμπο. (ζητουμενη απο το προγραμμα 1,6, πραγματικη στο i/c 2,2!!!)

Η επισημη απαντηση του πελατη ηταν πως 'δεν πειραζει, στις υπολοιπες περιπτωσεις σκοτωνει'...

Πιθανολογουμε πως οι ιδιοι που του ελεγαν πως οι κολωνες που τρωει απο τα revo, ειναι λογω της ηλιοροφης που εχει (!!!!!), ειχαν κανει καποια 'επεμβαση' στη wastegate...

Επι της ουσιας, ισως να μην το μαθεις και ποτε, αλλα μετα την επισκευη, παλι revo ηθελε να βαλει αλλα του το αρνηθηκαμε.

Ποτε, αυτο λεω.

Τα χρησιμοποιει μονο για τα BT με 3071.

Σε ολες τις υπολοιπες περιπτωσεις, οπου το τουρμπο ειναι μαμα, απαντανε επισημως:

"Bullshit. Υou don't need them, as they are not better than the S3. We only use them for BT applications, because in the US* is very hard to find S3"

Οταν μας ερχονται εμας με RS4, απλα τους τα βγαζουμε και βαζουμε τα εργοστασιακα.

*Βρειτε και την προελευση των εταιριων που εχουν παρουσιασει ΒΤ για TFSi και εχετε τη λυση του μυστηριου.

Mε μπερδεψες.

Μηπως προσπαθεις να κανεις διαφημιση στη revo και δεν το καταλαβα;

Αυτη η λογικη που ερχεται απο συγκεκριμενα 'καναλια' στα φορουμ, πραγματικα με εκπλησει.

Πετατε μια κουβεντα ('εσπασε το Cupra απο τα Γιαννενα') κι οταν αναλυουμε τις λεπτομεριες, εκει κανετε πως δεν ακουτε...

Σου ειπε κανεις φιλε μου πως εκανες λαθος που εβαλες Γιουνιτρονικ;

Και παρτε χαμπαρι κατι:

Οταν γινεται μια ζημια, δεν σπαει το revo, overload, Unitronik κ.λ.π.

Σπαει το Cupra, Golf, Octavia κ.λ.π.

Οταν καταλαβετε το παραπανω, τοτε μπορει να αποκτησετε και λιγο παιδεια στο χωρο της βελτιωσης και μαζι με εσας, θα βελτιωθει και ο ιδιος ο επαγγελματικος χωρος, που σημερα που μιλαμε, πουλαει καρπουζια "...γιατι δεν ειναι σαπια οπως του αλλου".

Κοιτα φιλε μου, μαλλον με περασες για κανενα προγραμματιστη αλλα εκανες λαθος.Απλα ασχοληθηκα λιγο παραπανω με το θεμα λογο οτι κ εγω ειχα προβλημα με την Unitronic κ πηγα στον Κριτωνα.Σε καμια περιπτωση,ουτε να σου περασει απο το μυαλο δεν μπορεις να με κοροιδεψεις γαιτι εχω φαει απειρες ωρες με το vag-com.Εχω λογκαρει κ αυτοκινητα με ρεβο που φιλαρακια μου το ζητησαν κ ξερεις τι requested lamda ζητουσε το προγραμμα???0.84 κ ψιλα το αυτοκινητο τοσο ειχε.Αυτο το λες στεγνο η πλουσιο για να καταλαβω.....Καμια διαφημιση δεν κανω εκτος αν εσυ τα παιρνεις ολα σαν διαφημιση.Κουβεντα κανουμε κ αναλυουμε καποια πραγματα.....Οποτε οπως καταλαβαινεις αν πας να μου πουλησεις καρπουζι ανετα στο φοραω στο κεφαλι,γιατι δεν ειμαι ανυποψιαστος κ ασχετος οπως μαλλον μερικοι ψαχνετε για πελατες....

Link to comment
Share on other sites

επειδη το εχετε παραξευτιλισει με τις επιστημονικες ερμηνειες και τα σχετικα,ακου κυριε κυριλλε κατι προσεχτικα γιατι σ αυτες τις κουβεντες εχουμε εντρυφισει και στο παρελθον γι αυτα τα σκατομοτερ και ερχεσαι εσυ τωρα να μας πεις τι...??

εκαντονταδες παιδια αλλα ιδιαιτερα εγω,γιατι εξαρχης ζητησα απο τον κριτωνα οτι θελω το αμαξι μου να ειναι τερμα,εχουμε εμπιστευτει το αυτοκινητα μας και η εκφραση εχουμε μεινει ευχαριστημενοι ειναι λιγο...απανταει σε καθε μας προβλημα,βρισκει λυσεις για ΟΛΑ,ειναι υπευθυνος και τυπικος και προπαντων τον βρισκουμε οποιαδηποτε ωρα και στιγμη για τυχον αποριες κλπ...θα μιλησω για το αμαξι μου,το οποιο ειναι μακραν το πιο δυνατο κ04 που κυκλοφορει αυτη τη στιγμη,αν εχεις κατι να αντιπροτεινεις εγω εδω ειμαι...δουλευω εδω και 1,5 χρονο οσο πιο γινεται πιο τερμα και το τελευταιο 8μηνο με μπεκ rs4.ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ δεν ειχα το παραμικρο προβλημα!!!και βγαινεις τωρα εσυ να πεις οτι δεν τα δουλευει σωστα κι οτι ειναι επικινδυνα....ειναι για γελια ολα αυτα οπως καταλαβαινεις...ειμαι απο τα πιο ακραια παραδειγματα εξαντλημενου σε πιεση(γενικα)μοτερ και δεν ειχα ποτε το παραμικρο εδω και 100000 χιλιαδες χιλιομετρα με κοντρες...δεν χρειαζεται να σου πω κατι αλλο,καθε εξηγηση που ζητας απο κει και περα ειναι ανουσια και περιττη!και μην ακουω για αντοχες μοτερ και τα σχετικα γιατι αν εβλεπες τι βιασμο σε κοντρες εχει φαει το γκολφ εδω και τοσα χλμ με 400 αλογα και 50 κιλα ροπη θα τραυλιζες!!

μαλλον τελικα ισως τα φτιαχνει καλα αυτος ο κριτωνας ε???μαλλον το οτι δεν εχει παθει ουτε ενα αμαξι του ζημια ειτε απλο ή πιεσμενο ή BT μπορει να ενοχλει λιγο...ενταξει,συμβαινουν αυτα... ξεκολληστε επιτελους κομπλεξικοι κι ας ασχοληθει ο καθενας με το αμαξια που φτιαχνει...αιντε!!

αφηστε τις φιλοσοφιες και μπειτε στα επι της ουσιας...ΚΟΜΠΛΕΞΙΚΟΙ!!!

Link to comment
Share on other sites

ειναι για γελια ολα αυτα

====

Κανένα πρόβλημα, γέλα όσο θέλεις, εμένα ούτε κρύο μου κάνει ούτε ζέστη.

Είναι δικαίωμά σου να με βλέπεις για κλόουν και κομπλεξικό και αν νομίζεις ότι με προκαλείς με το μαγκίτικο τρόπο που γράφεις και να με προσβάλλεις επί προσωπικού - κάνεις μεγάλο λάθος.

Link to comment
Share on other sites

====

Κανένα πρόβλημα, γέλα όσο θέλεις, εμένα ούτε κρύο μου κάνει ούτε ζέστη.

Είναι δικαίωμά σου να με βλέπεις για κλόουν και κομπλεξικό και αν νομίζεις ότι με προκαλείς με το μαγκίτικο τρόπο που γράφεις και να με προσβάλλεις επί προσωπικού - κάνεις μεγάλο λάθος.

το θεμα ξερεις ποιο ειναι...οτι δεν ξερεις τι σου γινεται με αυτα τα μοτερ και μας εκφερεις και αποψη...το ποστ μου ηταν καθαρα για να σου αποδειξω ποσο αξιοπιστα ειναι τα προγραμματα του κριτωνα...αλλα εσυ εμεινες στα γελια...οσο για το προσωπικο επιπεδο που λες,δεν ανεφερα τιποτα,σου παρεθεσα γεγονοτα...και οπως και να το κανουμε εισαι κομπλεξικος επειδη χρησιμοποιεις ψεμματα και ανακριβειες για να θιξεις την δουλεια του συναδελφου σου...πως να το κανουμε???δειχνεις οτι εχεις προβλημα,αυτο μπορεις να το καταλαβεις???χωρις καθολου μαγκιτικο στυλ,απορω που το ειδες κιολας...τεσπα!

για γελια ξερεις τι ειναι....τα 2 μπαρ στον κοφτη με κ04.....................

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα φιλε μου, μαλλον με περασες για κανενα προγραμματιστη αλλα εκανες λαθος.Απλα ασχοληθηκα λιγο παραπανω με το θεμα λογο οτι κ εγω ειχα προβλημα με την Unitronic κ πηγα στον Κριτωνα.Σε καμια περιπτωση,ουτε να σου περασει απο το μυαλο δεν μπορεις να με κοροιδεψεις γαιτι εχω φαει απειρες ωρες με το vag-com.Εχω λογκαρει κ αυτοκινητα με ρεβο που φιλαρακια μου το ζητησαν κ ξερεις τι requested lamda ζητουσε το προγραμμα???0.84 κ ψιλα το αυτοκινητο τοσο ειχε.Αυτο το λες στεγνο η πλουσιο για να καταλαβω.....Καμια διαφημιση δεν κανω εκτος αν εσυ τα παιρνεις ολα σαν διαφημιση.Κουβεντα κανουμε κ αναλυουμε καποια πραγματα.....Οποτε οπως καταλαβαινεις αν πας να μου πουλησεις καρπουζι ανετα στο φοραω στο κεφαλι,γιατι δεν ειμαι ανυποψιαστος κ ασχετος οπως μαλλον μερικοι ψαχνετε για πελατες....

Γραφεις για "το Cupra απο τα Γιαννεα" και μολις δεν σου βγαινει, το γυρνας στο λ.

Με γεια σου και χαρα σου φιλε Χρηστο η οποια επιλογη εκανες. Σου ειπε κανενας το αντιθετο;

Γιατι ντε σωνει και καλα πρεπει να ειναι "λαθος το αλλο";

Δεν ειδα πουθενα καποιον απο ολους εσας που κατηγορειτε για μιγματα και EGT "τους αλλους", να κανει μια αναλυτικη παρουσιαση της βελτιωσης του.

Π.χ., εβαλα προγραμμα ΦΧΨ, εβγαλε τοσα στο "Mynojet", δειτε και τα λογκς και πειτε μου τη γνωμη σας.

Στον αερα μπορω κι εγω να γραψω ενα σωρο πραγματα που εχω δει για ανταγωνιστικα προϊοντα, αλλα μονο στον αερα, γιατι ποτε δεν μπηκα στη λογικη να τα καταγραψω (αφου δε με ενδιαφερει), ποσο δε μαλλον να κατακρινω.

Τι με νοιαζει ποσο λ δουλευει η "Φ-Χ-Ψ τιουνινγκ";

Τοσο κρινουν οι ανθρωποι, τοσο κανουν, με γνωμονα το καλυτερο για τους πελατες τους. (φανταζομαι)

Δηλαδη με αυτη τη λογικη, πρεπει να βγουμε κι εμεις και να γραψουμε, μη βαζετε Φ-Χ-Ψ προγραμματα, γιατι δουλευουν πλουσιο λ και πνιγονται οι κινητηρες στο καυσιμο;

Ειναι λογικη αυτη;

Εαν εχεις προσεξει, κανενας πελατης revo δεν βγηκε ποτε να γραψει κατι αντιστοιχο.

Ουτε καν να μπει στη διαδικασια συγκρισης ιπποδυναμης σε σχεση με καποιο αντιστοιχο προϊον.

Δεν ειναι θεμα ατομων, αλλα θεμα φιλοσοφιας μας:

"Κανει αυτο κι αυτο, βγαζει τοσα, δουλευει ετσι, δεν βγαζει προβλημα, κοστιζει τοσο". ΤΕΛΟΣ.

Οχι: "Βγαζει τοσα" και "μην βαλεις του ΤΑΔΕ γιατι σπαει"...

Ακομα κι οταν καποιος μας ρωταει "και γιατι να μην βαλω το ΤΑΔΕ", του απανταμε πως απλα ειναι διαφορετικο προϊον.

Στην CARGATE εχουμε 2 TFSi στην κατοχη μας για πολλα χιλιομετρα (και με πολυ σκληρη χρηση), η revo εχει αλλα 7-8 ιδιοκτητα, το δικτυο αντιπροσωπων ανα τον κοσμο εχει πανω απο 500 και γνωριζουμε απο πρωτο χερι τι προβληματα παρουσιαζουν και πως.

Προσωπικα εχω παει συνολικα πολλες ωρα τερμα γκαζι και ξερω πολυ καλα πως συμπεριφερεται ο εγκεφαλος με revo οταν δει τα σκουρα.

Επισης, εαν πραγματι υπηρχε θεμα με την αναλογια καυσιμου στα revo, φανταζομαι πως θα υπηρχαν μεγαλα ποσοστα αστοχιας κινητηρων, τα οποια -πιστεψε με- ειναι κατω και απο τα ορια των εργοστασιακων.

Επισης, κι ας μην αρεσει σε καποιους, εχω συναντησει δεκαδες περιπτωσεις κατοχων, οι οποιοι κατηγορουσαν διαδυκτιακα τη revo και οταν καποια στιγμη το δοκιμασαν (για πολλους λογους) στο αυτοκινητο τους, εμειναν εντυπωσιασμενοι με την ποιοτητα λειτουργιας και παντα ελεγαν: "ζητω συγνωμη, αλλα αλλιως μου τα ειχαν πει/γραψει/διαβασει".

Θυμαμαι πολυ καλα πως ησουν υπερμαχος της Unitronic (παρ'ολα αυτα, ποτε δεν εγραψες κατι αρνητικο περι προβληματων που αντιμετωπισες) και πολεμιος ολων των υπολοιπων.

Σημερα εβαλες custom και παλι πολεμας τους "αλλους".

Μηπως αυριο δοκιμασεις και το revo και τελικα αποδειχθει πως "ανθρακας ο θησαυρος";

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ξερεις ποιο ειναι...οτι δεν ξερεις τι σου γινεται με αυτα τα μοτερ και μας εκφερεις και αποψη...

====

Και ξέρεις εσύ τι ξέρω και τι δεν ξέρω;

Και θα μου απαγορεύσεις εσύ να εκφέρω άποψη;

το ποστ μου ηταν καθαρα για να σου αποδειξω ποσο αξιοπιστα ειναι τα προγραμματα του κριτωνα...

====

Και μπράβο σου!

Ο καθ'ένας το ίδιο θα έκανε στην θέση σου!

αλλα εσυ εμεινες στα γελια...

====

Βεβαίως. Για εμένα δεν είχε καμμία απολύτως ουσία το πόστ σου. Πέραν από το να με βγάλεις άσχετο, άπειρο, κομπλεξικό, γελοίο και οτιδήποτε άλλο νομίζεις.

Κανένα πρόβλημα, ξαναλέω ούτε ζέστη μου κάνει ούτε κρύο με αυτά που λές.

οσο για το προσωπικο επιπεδο που λες,δεν ανεφερα τιποτα,σου παρεθεσα γεγονοτα...και οπως και να το κανουμε εισαι κομπλεξικος επειδη χρησιμοποιεις ψεμματα και ανακριβειες

====

Δείξτε μου λοιπόν ποιά ακριβώς είναι τα ψέμματα και ποιές ακριβώς είναι οι ανακρίβειες.

Έχω πεί συγκεκριμένα πράγματα και τα έχω δικαιολογήσει με συγκεκριμένες επεξηγήσεις.

Έχεις να μου πείς κάτι επί αυτού;

δειχνεις οτι εχεις προβλημα,αυτο μπορεις να το καταλαβεις???

====

Προσπαθώ. Τέλος πάντων μπορώ να το δεχτώ ώς κάτι δεδομένο. Νομίζεις ότι με μειώνεις σε κάτι από αυτά που είπα με τον τρόπο αυτό;

χωρις καθολου μαγκιτικο στυλ,απορω που το ειδες κιολας...τεσπα!

====

ΠΧ:

ακου κυριε κυριλλε κατι προσεχτικα
για γελια ξερεις τι ειναι....τα 2 μπαρ στον κοφτη με κ04

====

Είπαμε, συνέχισε να γελάς.

Link to comment
Share on other sites

====

Είπαμε, συνέχισε να γελάς.

το θεμα ξερεις ποιο ειναι,οτι δεν γελαω μονο εγω,αλλα ολοι...και ξερεις ποιοι ειναι οι χειροτεροι,οι πουθενατζηδες...

κατι σαν κι εσενα με τα tfsi σου ενα πραγμα,δεν αγχωνομαι ομως,με ψαχνει το αλλο απο την κρητη,κανονισε να το πουσαρεις πολυ,2,5 μπαρ στον κοφτη μηπως και δεν φαει τον μισο ΑΒ!!

θες να μας κανεις και μια επιστημοπνικη εξηγηση για τις ανατιναξεις που εχεις κανει???για ανελυσε μου πως βρεθηκε η μπιελα στη στρατοσφαιρα??επιστημονικα ετσι??

αντε καληνυχτα!

κομπλεξικοι,βρειτε καμια αλλη ασχολια,αισιχτιρ με τα φορουμ και τις ανακριβειες!

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ξερεις ποιο ειναι,οτι δεν γελαω μονο εγω,αλλα ολοι...και ξερεις ποιοι ειναι οι χειροτεροι,οι πουθενατζηδες...

κατι σαν κι εσενα με τα tfsi σου ενα πραγμα,δεν αγχωνομαι ομως,με ψαχνει το αλλο απο την κρητη,κανονισε να το πουσαρεις πολυ,2,5 μπαρ στον κοφτη μηπως και δεν φαει τον μισο ΑΒ!!

θες να μας κανεις και μια επιστημοπνικη εξηγηση για τις ανατιναξεις που εχεις κανει???για ανελυσε μου πως βρεθηκε η μπιελα στη στρατοσφαιρα??επιστημονικα ετσι??

αντε καληνυχτα!

κομπλεξικοι,βρειτε καμια αλλη ασχολια,αισιχτιρ με τα φορουμ και τις ανακριβειες!

====

Συνέχισε να γελάς και να προσβάλλεις. Μάλλον τελικά δεν ξέρεις να κάνεις και τίποτε άλλο.

Καληνύχτα και σε σένα.

Edited by turborabbit
Link to comment
Share on other sites

καλα θα παιζουμε με τις λεξεις???τοσο προβλημα τελικα???

Kωστα , εγω ξερεις τι σκεφτομαι... εστω οτι διαπληκτιζομουνα , ως προγραμματιστης , με ενα μελος (οπως εγινε πχ με τον Γιαννη-JDL9, που ειχαμε μια διαφωνια τελευταια) και το μελος αυτο , απο τις 6 φορες που με συναντησε , επειδη ρυθμιζα αυτοκινητα γνωστων μου, τα 3 αυτοκινητα ανατιναχτηκαν την ωρα της ρυθμισης. Τι θα γινοταν μεσα στα φορουμ ???

Αν γινεται τετοιος χαμος , με την συμπεριφορα που δειχνουν τα αυτοκινητα μου , φαντασου να ειχαμε και προβληματα... Θα επρεπε να παω στη Νεα Ζηλανδια , Χαβαη , καπου πολυ μακρυα ? Θα επρεπε να αλλαξω ονομα , ταυτοτητα και να κανω πλαστικη στο προσωπο ? Και ομως ! Κανενα αγχος απο τον "λαγο"... ολα cool! Ετσι πρεπει να ειναι οι tuners μου φαινεται... θελει γερο στομαχι και να εισαι ετοιμος για ολα!

Link to comment
Share on other sites

Kωστα , εγω ξερεις τι σκεφτομαι... εστω οτι διαπληκτιζομουνα , ως προγραμματιστης , με ενα μελος (οπως εγινε πχ με τον Γιαννη-JDL9, που ειχαμε μια διαφωνια τελευταια) και το μελος αυτο , απο τις 6 φορες που με συναντησε , επειδη ρυθμιζα αυτοκινητα γνωστων μου, τα 3 αυτοκινητα ανατιναχτηκαν την ωρα της ρυθμισης. Τι θα γινοταν μεσα στα φορουμ ???

Αν γινεται τετοιος χαμος , με την συμπεριφορα που δειχνουν τα αυτοκινητα μου , φαντασου να ειχαμε και προβληματα... Θα επρεπε να παω στη Νεα Ζηλανδια , Χαβαη , καπου πολυ μακρυα ? Θα επρεπε να αλλαξω ονομα , ταυτοτητα και να κανω πλαστικη στο προσωπο ? Και ομως ! Κανενα αγχος απο τον "λαγο"... ολα cool! Ετσι πρεπει να ειναι οι tuners μου φαινεται... θελει γερο στομαχι και να εισαι ετοιμος για ολα!

Υπαρχει λυση σε αυτο το προβλημα....

Μην ξαναγραψεις σε αυτο το forum αν νομιζεις οτι εισαι το μαυρο προβατο,αλλα...

ειναι και το θεμα της διαφημισης :D

Edited by ΖΕΥΣ
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.