Jump to content
nikos.pi

Golf 5/6 - Φωτισμος Διακοπτων Παραθυρων (Αλλαγή Μπαταρίας)

Recommended Posts

Γεια σασ,εδω και καιρο ,σε χαμηλες στροφες πολλες φορες σβηνει ο φωτισμος απο τους διακοπτες στην πλευρα του οδηγου!Σαν πτωση τασης οταν παω να ξεκινησω με πρωτη η οταν μαρσαρω με νεκρα !Γνωριζει κανεις τι μπορει να ειναι?

Link to comment
Share on other sites

μπαταρια φιλος...πηγαινε στη αντιπροσωπια(αν εχεις εγγυηση ακομα) να στη μετρησουν κ εαν ειναι αρκετα πεσμενη να απαιτησης αλλαγη

Link to comment
Share on other sites

Την εχω αλλαξει φιλε εβαλα bosch αλλα θα την ξαναλλαξω,καμια καλη προταση για μπαταρια;

Link to comment
Share on other sites

Την εχω αλλαξει φιλε εβαλα bosch αλλα θα την ξαναλλαξω,καμια καλη προταση για μπαταρια;

varta - exide μια από τις δύο

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα συμβαίνει το εξής παράξενο. 9 στις 10 φορές που θα βάλω μπρος δεν μπορώ να ανοίξω παράθυρα μέχρι να περάσουν 10sec. Άλλες φορές του οδηγού άλλες του συνοδηγού και δεν τα πατάω μαζί... Μάλιστα είναι χαρακτηριστικό ότι το βράδυ που βάζω μπρος ανάβω φώτα αργεί να ανάψει και ο φωτισμός στους διακόπτες των παραθύρων που αργούν να ανοίξουν. Σαν δλδ να αργεί να παει το ρεύμα... Το πήγα είπαν προφανώς οτι το διαγνωστικό δεν δείχνει τπτ αλλά μέτρησαν χαμηλή τάση στη μπαταρία και μου την άλλαξαν. Με την καινούρια πάλι τα ίδια και σχεδόν αμέσως μετά την αλλαγή. golf 6 45000χμ

Link to comment
Share on other sites

Και σε μενα εκανε ακριβως το ιδιο πραγμα σε golf 5...αλλαξα τη μπαταρια βαζωντας 60ah, μεγαλυτερης χωριτικοτητας σε σχεση με τη μαμα που ηταν varta 42ah(μια χαρα μου κρατησε 4.5 απ οταν αγορασα τ αμαξι),και ολα κομπλε...εσυ τη μαμα σου ξαναεβαλαν στην αντιπροσωπια λογικα ε;

Link to comment
Share on other sites

Και σε μενα εκανε ακριβως το ιδιο πραγμα σε golf 5...αλλαξα τη μπαταρια βαζωντας 60ah, μεγαλυτερης χωριτικοτητας σε σχεση με τη μαμα που ηταν varta 42ah(μια χαρα μου κρατησε 4.5 απ οταν αγορασα τ αμαξι),και ολα κομπλε...εσυ τη μαμα σου ξαναεβαλαν στην αντιπροσωπια λογικα ε;

logika nai... alla tha to koitaksw na eimai sigouros. ara apo oti katalava na paw eksw na tin allaksw me 60ah?

Link to comment
Share on other sites

αυτο θα σου προτεινα εγω αλλα και τα περισσοτερα μελη εδω που μετα το ''φτυσιμο'' της μαμα μπαταριας πανε σε 60αρα.εχει οντως τεραστια διαφορα σε σχεση με τη μαμα...και στην εκκινηση κ σε ολα...

Link to comment
Share on other sites

ναι μια χαρα καθεται στη βαση...το υφασματινο καλυμα που εχει απ εξω η μαμα μπαταρια το ξεχνας...δε μπαινει.εκτος κ εαν εχει το πλαστικο καλυμα που κανει μια χαρα...οχι το δυναμο δεν εχει κανενα προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα...στελνω απο κρήτη..εγω εχω παρόμοιο πρόβλημα με το golf5 fsi ...άλλαξα τις λάμπες μπροστά,έβαλα Phillips...απο τότε όταν αναβω το διακόπτη για τα φώτα.σε 3-4 δεπτερόλεπτα σβήνουν...τα φωτατου διακόπτη,τις ρύθμησης φωτινότητας και προσανατολισμου φωτών,(ακριβως δίπλα) το λαμπακι του αλαρμ και τα φωτα τις οροφής.για τα εδωτερικα φωτα....!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τελικα μαλλον θεμα γειωσης ειναι ,καθαρισα την γειωση που καταληγει απο την μπαταρια στο σασι και δεν το εχει ξανακανει!

Link to comment
Share on other sites

Eιχα κι'εγω αυτα τα προβληματα μεχρι που εβαλα μεγαλυτερη,60Α αντι για 52Α,το μονο προβλημα ειναι οτι η μονωση της παλιας μπαταριας δεν ταιριαζει στην καινουργια.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα...στελνω απο κρήτη..εγω εχω παρόμοιο πρόβλημα με το golf5 fsi ...άλλαξα τις λάμπες μπροστά,έβαλα Phillips...απο τότε όταν αναβω το διακόπτη για τα φώτα.σε 3-4 δεπτερόλεπτα σβήνουν...τα φωτατου διακόπτη,τις ρύθμησης φωτινότητας και προσανατολισμου φωτών,(ακριβως δίπλα) το λαμπακι του αλαρμ και τα φωτα τις οροφής.για τα εδωτερικα φωτα....!!!!!!!!

Μαγικό ! Το ίδιο ακριβώς έπαθα πριν 2 χρόνια στο Caddy μου μετά από αλλαγή μπαταρίας. Ποτέ δεν κατάλαβα τί ήταν. Το πήγα στον Παζαρόπουλο και μου είπαν οτι ήταν ο διακόπτης. Τον δοκίμασα με το διακόπτη ενός άλλου (ίδιο μοντέλο - 2005) αλλά το έκανε και πάλι. Μέχρι που το πούλησα δεν έλυσα το πρόβλημα... Πιστεύω πάντως οτι ήταν κάτι μέσα από τη ρύθμιση του vag com. Είχα κάνει και σχετικό topic εδώ στο forum.  

Μαγικό ! Το ίδιο ακριβώς έπαθα πριν 2 χρόνια στο Caddy μου μετά από αλλαγή μπαταρίας. Ποτέ δεν κατάλαβα τί ήταν. Το πήγα στον Παζαρόπουλο και μου είπαν οτι ήταν ο διακόπτης. Τον δοκίμασα με το διακόπτη ενός άλλου (ίδιο μοντέλο - 2005) αλλά το έκανε και πάλι. Μέχρι που το πούλησα δεν έλυσα το πρόβλημα... Πιστεύω πάντως οτι ήταν κάτι μέσα από τη ρύθμιση του vag com. Είχα κάνει και σχετικό topic εδώ στο forum.  

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=49478 Αυτό το topic είχα κάνει τότε. Γράψε και εκεί το πρόβλημα σου μήπως ξέρει κανείς κάτι και βοηθήσει..

Link to comment
Share on other sites

Τον άλλαξα και γω τον διακόπτη αλλα τίποτα....μου ειπαν να αλλάξω παταρια να βαλω 60Ah,μαλλον...ο ηλεκτρολογς που το πηγα δεν μπορει να βρει τιποτα!!!αλλαξα και ολες τις λάμπες μηπως δεν τις αναγνωριζει...αλλα πέρα βρέχει,τα ίδια!!!θα αλλάξω την παταρια γιατι ειναι ψιλοπαλια...αλλα το επομενο που θα αλλάξω ειναι το αυτοκίνητο!!!

Link to comment
Share on other sites

Τον άλλαξα και γω τον διακόπτη αλλα τίποτα....μου ειπαν να αλλάξω παταρια να βαλω 60Ah,μαλλον...ο ηλεκτρολογς που το πηγα δεν μπορει να βρει τιποτα!!!αλλαξα και ολες τις λάμπες μηπως δεν τις αναγνωριζει...αλλα πέρα βρέχει,τα ίδια!!!θα αλλάξω την παταρια γιατι ειναι ψιλοπαλια...αλλα το επομενο που θα αλλάξω ειναι το αυτοκίνητο!!!

Ούτε η μπαταρία είναι, μην μπαίνεις σε έξοδα χωρίς λόγο. Πήγαινε μαμά vw και θα το ψάξουν. Μάλλον κάποια ρύθμιση στο vag com. Κάτι απενεργοποιήθηκε ή το αντίθετο. Μπορεί να είναι κάποιο είδος safe mode του ηλεκτρικού συστήματος. Τί λάμπες έβαλες αρχικά?

Edited by symearg
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να ακουστεί κουφό αλλά ζητήστε να αποσυνδέσουν την φύσα που πάει απο την πόρτα στο σασί και να την ξανασυνδέσουν. Εμένα μου συνέβει να σβήσουν τα πλήκτρα της πόρτας του οδηγού και με τον παραπάνω τρόπο διορθώθηκε και απο τότε όλα καλά (φτου φτου σκόρδα...χαχαχα).

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά λόγω πείρας όταν αλλάζουμε μπαταρία καλό είναι να μπαίνει με την ίδια χωρητικότητα του κατασκευαστή.Γιατί ο δυναμός είναι υπολογισμένος να βλέπει φορτίο για 50αμπερόρια για παράδειγμα και όχι 65 που έχει η νέα.Οπότε αργεί να τη φορτίσει και όλο το βάρος πε΄φτει πάνω του(κλιματισμός-προβολάκια-θερμεινόμενο τζάμι-μεγάλη σκάλα φώτων).Έτσι μειώνεται η διάρκεια ζωής του.Το πλεονέκτημα είναι οτι σε κρύα εκκίνηση έχουμε μεγάλα αποθέματα ενέργειας.



Δυναμός=γεννήτρια ή αλτερνέϊτορ(το είπα χωριάτικα) χεχεχε

Link to comment
Share on other sites

Την παταρία την άλλαξα γιατι η πρωτη ηταν πολλά χρονια...εβαλα exide 62ΑΗ...λάμπες εβαλα  της phillips τις crystal vision 4300κ. Το άφησα σε ενα ηλεκτρολογο που μαλλον εχει ξεχρονισει μου ειπε ο εγκεφαλος για τα φώτα..ή κατι τέτοιο θα το κοιταξει...  αυριο θα παω να το πάρω και εαν το φτιαξει θα γραψω τι ακριβως ήταν μήπως και χρειαστει καποιος άλλος πληροφοριες για το συγκεκριμένο πρόβλημα!



Ούτε η μπαταρία είναι, μην μπαίνεις σε έξοδα χωρίς λόγο. Πήγαινε μαμά vw και θα το ψάξουν. Μάλλον κάποια ρύθμιση στο vag com. Κάτι απενεργοποιήθηκε ή το αντίθετο. Μπορεί να είναι κάποιο είδος safe mode του ηλεκτρικού συστήματος. Τί λάμπες έβαλες αρχικά?

πριν κανενα μήνα το πήγα και στην VW στην αλεξάνδρας...μου ειπαν οτι θελει πολύ ψαξιμο..να το αφήσω 4-5 μέρες και εαν χρειαστεί να ξυλώσουν το ταμπλό!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον πηγα σημερα vw Δραμας ,το προβλημα μου με τον φωτισμο οφειλεται στον δυναμο και στην μπαταρια !Οσοι εχουμε valeo δυναμο πρεπει να αντικατασταθει με bosch δυναμο (εαν φορατε bosch αλλαζει ο αυτοματος), και η μπαταρια πρεπει να ειναι 72Αh,υπαρχει οδηγια απο vw!

Link to comment
Share on other sites

 Μολις πήρα και γω το αμαξι απο τον ηλεκτρολόγο.το προβλημα ηταν στον εγκέφαλο της καμπίνας (κατω απο το τιμόνι) ειχε καει μια διοδος και μια ασφάλεια απο καποιο βραχυκύκλωμα. (110 κόστος  :suicide:​ )    τωρα ανάβουν όοοοοολα τα λαμπάκια..Μετα την αλλαγή και της παταρίας σε 62ΑΗ.σαν να δουλέυει καλυτερα και ο ανεμιστηρας του καλοριφέρ.....

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα σας. Να πω κι εγω την εμπειρια μου στο θεμα μιας και μου ετυχε προσφατα.

Πριν μερες αρχισε να ζοριζεται η μπαταρια μου καθως γυρναγα την μιζα, λογικο καθως εκλεισε 4 + χρονια (εργοστασιακη 44Ah) το ειχα ηδη και στο μυαλο μου να την αλλαξω μιας και πιανουν τα κρυα.

Απο εκεινη τη στιγμη λοιπον , παρατηρησα πως εσβηνε για 4-5 δευτερολεπτα ο φωτισμος στους διακοπτες παραθυρων στις πορτες καθε φορα που παταγα αποτομα το γκαζι.

Αλλαξα λοιπον την μπαταρια με μια 60Ah και το προβλημα εξαφανιστηκε.

Ησυχασα κι εγω γιατι διαβαζοντας παραπανω παρομοιες περιπτωσεις ανησυχησα μηπως ειναι κατι πιο συνθετο.

Πιστευω να καθησυχαστουν και αλλοι φιλοι που τους συμβαινει κατι παρομοιο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.