Jump to content
CHRISTOSMK5

Ποσοι Απο Εμας Ειμαστε Εξωτερικο Και Που!

Recommended Posts

Εδω και περιπου 10 μηνες και για μονιμα πλεον οπως φαινεται μενω στην Γερμανια και στην περιοχη του Αννοβερου (Ηannover) Η ρημαδα η κριση βλεπετε!!!

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα μεταφέρεται στην κατάλληλη κατηγορία. 

 

Εδώ και σχεδόν 9 μήνες μένω στο Άμστερνταμ - Ολλανδία :-) 

Όπως και ο Χρήστος, έτσι και εγώ... οικονομικός μετανάστης.

Link to comment
Share on other sites

εδω και 8 μηνες το παλευω να γινω μονιμος κατοικος στο Munchen της Γερμανιας αλλα δε μπορω να βρω σπιτι λογω αυστηρων κριτηριων των ιδιοκτητων αλλα και λογω του αστρονομικου ποσου που ζητανε.Χρηστο αλλον ενα μηνα ακομη,αν δε βρω κατι ερχομαι πιο κοντα σου..... :air_kiss:  :air_kiss:  :air_kiss:

Link to comment
Share on other sites

Κοντά στους δύο μηνες και εγώ στην ξενιτιά... Τέρμα κάτω 70χλμ ανατολικά από το Μόναχο. Πείρα γυναίκα και αμάξι και είπα bye bye Griechenland. Από σπίτι μένουμε με τον πατερα μου προς στιγμή. 24-6 αρχίζουμε πρωινό σχολείο να μάθω την γλώσσα. Πιστεύω μέχρι τον χειμώνα θα τα πάω καλά. Τι λέει το Ανόβερο τι λέει; πως είναι η ζωή εκεί ψηλά;

Link to comment
Share on other sites

Κάποια πράματα άμα δεν μεταναστεύσεις να τα δεις και να τα ακουσεις δεν πρόκειται να τα πιστέψεις. Να πω μερικά πράματα για το τι είναι οι Έλληνες στο εξωτερικό πως φέρονται και πως βλέπουν τα πράματα εδώ στην Γερμανία. Δεν αναφέρομαι για άλλες χώρες αλλά και πάλι δεν νομίζω να διαφέρουν και πολύ.

Οι περισσότεροι που μετανάστευσαν οι γνώσεις τους ήταν ένα δημοτικό και η καταγωγή τους από διάφορα χωριά της Ελλάδας. Όπως είναι λογικό φέρανε και της χωριάτικες συνειθειες τους όπως καο την νοοτροπία.

Σχεδόν όλοι να κάνουν λεφτά που αυτό σημαίνει κοιτάζω τον Κόλο μου και δεν με νοιάζει ας πνιγεί ο άλλος. Αυτοί είναι η μετανάστες πρώτης και δεύτερης γενιάς. Η πρώτη γενιά έχει πάρει σύνταξη και η δεύτερη είναι παιδιά που γεννήθηκαν Γερμανία ηλικίας 20-30. Εγώ είμαι στην γενιά των καινούργιων μεταναστων ας πούμε από το 2000 και μετά.

Οι παλιοί μας βλέπουν σαν ξένους μας δείχνουν με το δάχτυλο και μας κατηγορούν για τα χάλια της χώρας μας. Φταίμε εμείς η νέα γενιά και όχι αυτοί που ήταν ίδια ηλικία μαζί τους αλλά δεν μετανάστευαν και τόσα χρόνια ψήφιζαν ΠΑΣΟΚ και ΝΔ για να βολευτουν σε δημόσιο αστυνομία η στρατό.

Εμείς η νέα γενιά ήμαστε αγράμματοι και δεν ξέρουμε άσχετο αν έχουμε τελειώσει λύκειο έχουμε πτυχία και γνώσεις.

Οι συγγενείς ακόμα και 1 ξαδέρφια εδώ στην Γερμανία σε κοιτάνε σαν ξένο.

Πολλοί νέοι μετανάστες ήρθαν και οι συγγενείς τους έκλεισαν την πόρτα.

Πολλοί πίστεψαν σε αγγελία για ελληνικό εστιατόριο ήρθαν Γερμανία και στο αεροδρόμιο δεν ήρθε να τους πάρει κανένας επειδή δεν τους άρεσε η φάτσα τους και μείναν με μια τσάντα στο χέρι και χωρίς λεφτά για εισητήριο γυρισμού στο αεροδρόμιο.

Άλλοι που ήταν ποιο τυχεροί και ήρθε αμάξι να τους πάρει για δουλειά πήγαν σε ελληνικό εστιατόριο και ο χωριάτης έλληνας αφεντικό τους φαιρεται σαν ζώα έχοντας τους ανασφαλιστους και πληρονοντας ποιο λιγα από όσα συμφωνισαν

Όλα αυτά το 2013..

Ρωτάς για να πληροφωριθεις και ενώ ξέρουν δεν σου λένε και σε κάνουν την ζωή ποιο δύσκολη.

Σου λένε μα καλά αφού δεν μιλάς γερμανικά γιατί ήρθες και εσύ του λες όταν ήρθες εσύ μιλουσες;;

Γενικά ντρέπομαι για όλο αυτό που γινεται.

Από την άλλη πάλι καλά που είμαι άτομο που δεν πτοητε και τους γράφω όλους κάπου και συνεχιζω..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κάποια πράματα άμα δεν μεταναστεύσεις να τα δεις και να τα ακουσεις δεν πρόκειται να τα πιστέψεις. Να πω μερικά πράματα για το τι είναι οι Έλληνες στο εξωτερικό πως φέρονται και πως βλέπουν τα πράματα εδώ στην Γερμανία. Δεν αναφέρομαι για άλλες χώρες αλλά και πάλι δεν νομίζω να διαφέρουν και πολύ.

Οι περισσότεροι που μετανάστευσαν οι γνώσεις τους ήταν ένα δημοτικό και η καταγωγή τους από διάφορα χωριά της Ελλάδας. Όπως είναι λογικό φέρανε και της χωριάτικες συνειθειες τους όπως καο την νοοτροπία.

Σχεδόν όλοι να κάνουν λεφτά που αυτό σημαίνει κοιτάζω τον Κόλο μου και δεν με νοιάζει ας πνιγεί ο άλλος. Αυτοί είναι η μετανάστες πρώτης και δεύτερης γενιάς. Η πρώτη γενιά έχει πάρει σύνταξη και η δεύτερη είναι παιδιά που γεννήθηκαν Γερμανία ηλικίας 20-30. Εγώ είμαι στην γενιά των καινούργιων μεταναστων ας πούμε από το 2000 και μετά.

Οι παλιοί μας βλέπουν σαν ξένους μας δείχνουν με το δάχτυλο και μας κατηγορούν για τα χάλια της χώρας μας. Φταίμε εμείς η νέα γενιά και όχι αυτοί που ήταν ίδια ηλικία μαζί τους αλλά δεν μετανάστευαν και τόσα χρόνια ψήφιζαν ΠΑΣΟΚ και ΝΔ για να βολευτουν σε δημόσιο αστυνομία η στρατό.

Εμείς η νέα γενιά ήμαστε αγράμματοι και δεν ξέρουμε άσχετο αν έχουμε τελειώσει λύκειο έχουμε πτυχία και γνώσεις.

Οι συγγενείς ακόμα και 1 ξαδέρφια εδώ στην Γερμανία σε κοιτάνε σαν ξένο.

Πολλοί νέοι μετανάστες ήρθαν και οι συγγενείς τους έκλεισαν την πόρτα.

Πολλοί πίστεψαν σε αγγελία για ελληνικό εστιατόριο ήρθαν Γερμανία και στο αεροδρόμιο δεν ήρθε να τους πάρει κανένας επειδή δεν τους άρεσε η φάτσα τους και μείναν με μια τσάντα στο χέρι και χωρίς λεφτά για εισητήριο γυρισμού στο αεροδρόμιο.

Άλλοι που ήταν ποιο τυχεροί και ήρθε αμάξι να τους πάρει για δουλειά πήγαν σε ελληνικό εστιατόριο και ο χωριάτης έλληνας αφεντικό τους φαιρεται σαν ζώα έχοντας τους ανασφαλιστους και πληρονοντας ποιο λιγα από όσα συμφωνισαν

Όλα αυτά το 2013..

Ρωτάς για να πληροφωριθεις και ενώ ξέρουν δεν σου λένε και σε κάνουν την ζωή ποιο δύσκολη.

Σου λένε μα καλά αφού δεν μιλάς γερμανικά γιατί ήρθες και εσύ του λες όταν ήρθες εσύ μιλουσες;;

Γενικά ντρέπομαι για όλο αυτό που γινεται.

Από την άλλη πάλι καλά που είμαι άτομο που δεν πτοητε και τους γράφω όλους κάπου και συνεχιζω..

Φίλε μου καλημέρα..κάποιων η νοοτροπία δεν αλλάζει..για να είναι εκεί έφτασαν σε δύσκολες στιγμές που τους ανάγκασαν να μεταναστευσουν χωρίς βεβαία αυτό να είναι απαραίτητο δηλαδή να έφυγαν γιατί δεν είχαν να ζήσουν έχω ακούσει ιστορίες που φύγαν για τα πολλά...)ας τους όμως αυτούς..οι άλλοι που είχαν ανάγκη και φύγαν έπρεπε να τους έχει γίνει μάθημα και να έχουν γίνει λίγο άνθρωποι...αλλά υπάρχει μεγάλη αναισθησία και απληστία..όσο γι αυτό που λες ότι ξέρουν και δεν σου λένε...εγώ σαν άτομο όταν βρίσκομαι κάπου και γνωρίζω βοηθάω κάποιον που δεν ξέρει.. γιατί και εγώ όταν ήρθα εδώ που ήρθα π.χ δεν είχα κανέναν να με καθοδηγήσει...καλή υπομονή λοιπόν και όσο μπορείς να είσαι εσύ σωστός σαν άνθρωπος και ''αυτοί'' κάποτε θα το βρουν ;)

Link to comment
Share on other sites

Κάποια πράματα άμα δεν μεταναστεύσεις να τα δεις και να τα ακουσεις δεν πρόκειται να τα πιστέψεις. Να πω μερικά πράματα για το τι είναι οι Έλληνες στο εξωτερικό πως φέρονται και πως βλέπουν τα πράματα εδώ στην Γερμανία. Δεν αναφέρομαι για άλλες χώρες αλλά και πάλι δεν νομίζω να διαφέρουν και πολύ.

Οι περισσότεροι που μετανάστευσαν οι γνώσεις τους ήταν ένα δημοτικό και η καταγωγή τους από διάφορα χωριά της Ελλάδας. Όπως είναι λογικό φέρανε και της χωριάτικες συνειθειες τους όπως καο την νοοτροπία.

Σχεδόν όλοι να κάνουν λεφτά που αυτό σημαίνει κοιτάζω τον Κόλο μου και δεν με νοιάζει ας πνιγεί ο άλλος. Αυτοί είναι η μετανάστες πρώτης και δεύτερης γενιάς. Η πρώτη γενιά έχει πάρει σύνταξη και η δεύτερη είναι παιδιά που γεννήθηκαν Γερμανία ηλικίας 20-30. Εγώ είμαι στην γενιά των καινούργιων μεταναστων ας πούμε από το 2000 και μετά.

Οι παλιοί μας βλέπουν σαν ξένους μας δείχνουν με το δάχτυλο και μας κατηγορούν για τα χάλια της χώρας μας. Φταίμε εμείς η νέα γενιά και όχι αυτοί που ήταν ίδια ηλικία μαζί τους αλλά δεν μετανάστευαν και τόσα χρόνια ψήφιζαν ΠΑΣΟΚ και ΝΔ για να βολευτουν σε δημόσιο αστυνομία η στρατό.

Εμείς η νέα γενιά ήμαστε αγράμματοι και δεν ξέρουμε άσχετο αν έχουμε τελειώσει λύκειο έχουμε πτυχία και γνώσεις.

Οι συγγενείς ακόμα και 1 ξαδέρφια εδώ στην Γερμανία σε κοιτάνε σαν ξένο.

Πολλοί νέοι μετανάστες ήρθαν και οι συγγενείς τους έκλεισαν την πόρτα.

Πολλοί πίστεψαν σε αγγελία για ελληνικό εστιατόριο ήρθαν Γερμανία και στο αεροδρόμιο δεν ήρθε να τους πάρει κανένας επειδή δεν τους άρεσε η φάτσα τους και μείναν με μια τσάντα στο χέρι και χωρίς λεφτά για εισητήριο γυρισμού στο αεροδρόμιο.

Άλλοι που ήταν ποιο τυχεροί και ήρθε αμάξι να τους πάρει για δουλειά πήγαν σε ελληνικό εστιατόριο και ο χωριάτης έλληνας αφεντικό τους φαιρεται σαν ζώα έχοντας τους ανασφαλιστους και πληρονοντας ποιο λιγα από όσα συμφωνισαν

Όλα αυτά το 2013..

Ρωτάς για να πληροφωριθεις και ενώ ξέρουν δεν σου λένε και σε κάνουν την ζωή ποιο δύσκολη.

Σου λένε μα καλά αφού δεν μιλάς γερμανικά γιατί ήρθες και εσύ του λες όταν ήρθες εσύ μιλουσες;;

Γενικά ντρέπομαι για όλο αυτό που γινεται.

Από την άλλη πάλι καλά που είμαι άτομο που δεν πτοητε και τους γράφω όλους κάπου και συνεχιζω..

Για μενα καλα κανεις...κανενας δεν θα σε προσεξει σαν τον εαυτο σου...εσυ κοιτα τον εαυτο σου και την οικογενεια σου...για μενα αυτοι που τα λενε αυτα ειναι οι βολεψακιδες...αυτοι που πηγαν εκει και τα βρηκαν σχεδον ετοιμα...αυτοι που δουλεψαν πραγματικα και εκαναν αυτο που λεμε το σκ@το τους παξιμαδι πιστευω οτι ειναι ισως λιγο διαφορετικοι...και σε απαντηση αυτων που σου κανουν τον εξυπνο και κατηγορουν εμας (την γενια μας δηλαδη) οτι καταντησαμε την χωρα ετσι μια ειναι η απαντηση...ΕΣΥ ΠΟΥ ΕΙΣΟΥΝ?ΓΙΑΤΙ ΠΑΡΑΤΗΣΕΣ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΚΑΤΣΕΣ ΝΑ ΑΓΩΝΙΣΤΕΙΣ?...την κοπανησες εκανες την τυχη σου και εκ του ασφαλους κατηγορεις τους αλλους?εχω ακουσει για τις ελληνικες κοινοτητες της Γερμανιας...βλαχοι και ξερολες...νομιζουν οτι ανοιξαν τα ματια τους...εσυ κοιτα να εισαι καλα και τα υπολοιπα στα @@ σου...ειχαμε και εμεις κατι τετοιους οταν σπουδαζα Λονδινο...

 

 

Καλημέρα από Doha / Qatar 

Καλημερα απο Ελλαδα...φιλε Κωστα τι λεει το ομορφο Qatar?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και σε εσένα, 

 

Εδώ έχει ΖΕΣΤΗ. Χθες είχε 42-43 βαθμούς, υγρασία και αρκετή σκόνη από την έρημο.

Δεν θα έλεγα ότι είναι όμορφα εδώ. Όμορφα είναι στην Ελλάδα ..

 

Κώστας

 

8664337482_45bde4a396_z.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

 

Καλημέρα και σε εσένα, 

 

Εδώ έχει ΖΕΣΤΗ. Χθες είχε 42-43 βαθμούς, υγρασία και αρκετή σκόνη από την έρημο.

Δεν θα έλεγα ότι είναι όμορφα εδώ. Όμορφα είναι στην Ελλάδα ..

 

Κώστας

 

8664337482_45bde4a396_z.jpg

 

σαν την πατρίδα τίποτα... εντάξει είμαστε και τυχεροί που είμαστε απ τις ομορφότερες χώρες..!!:D :D

Link to comment
Share on other sites

Να μην ειχαμε και τα οικονομικα χαλια θα ειμασταν αρχοντες...αλλα τους εχει φαει η ζηλια τους μερκελικους...

Link to comment
Share on other sites

Να μην ειχαμε και τα οικονομικα χαλια θα ειμασταν αρχοντες...αλλα τους εχει φαει η ζηλια τους μερκελικους...

η ιστορία επαναλαμβάνεται..πάλι δικά μας θα ναι.. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά από την κρύα Γερμανία... 7 βαθμούς εδώ χθες το βράδυ..

Ήρθα με την κοπέλα μου Γερμανία εδώ και δύο μήνες και.ακόμα ψάχνω για δουλειά.

Σήμερα θα πάω στο Μόναχο να κάνω τα χαρτιά μου σε μια Leihfirma για την BMW. Από τον άλλο μήνα θα πάρουν άτομα για δουλειά. Θέλει να έχεις γνωστό μέσα για να σε βάλουν. Είπα 2 άτομα και περιμένω.

Εδώ η θα μιλάς την γλώσσα η θα έχεις γνωστό για να μπεις μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά από την κρύα Γερμανία... 7 βαθμούς εδώ χθες το βράδυ..

Ήρθα με την κοπέλα μου Γερμανία εδώ και δύο μήνες και.ακόμα ψάχνω για δουλειά.

Σήμερα θα πάω στο Μόναχο να κάνω τα χαρτιά μου σε μια Leihfirma για την BMW. Από τον άλλο μήνα θα πάρουν άτομα για δουλειά. Θέλει να έχεις γνωστό μέσα για να σε βάλουν. Είπα 2 άτομα και περιμένω.

Εδώ η θα μιλάς την γλώσσα η θα έχεις γνωστό για να μπεις μέσα.

Μαλιστα κατα τα αλλα ειμαστε εμεις με πελατειακη πολιτικη...καλη τυχη φιλε μου ευχομαι να μπεις για δουλεια...

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα κατα τα αλλα ειμαστε εμεις με πελατειακη πολιτικη...καλη τυχη φιλε μου ευχομαι να μπεις για δουλεια...

Αυτή η πολιτική υπάρχει παντού. Ευχαριστώ..

Link to comment
Share on other sites

Τρίτος μήνας άνεργος εδώ στην όμορφη Γερμανία. Πάνω στην απόγνωση και βαρεμαρα μιλάω με έναν φίλο μου που είναι ήδη δύο χρόνια Γερμανία. Του λέω χάλια τα πράματα εδώ, έκανα τα χαρτιά και με έχουνε στην αναμονή. Αρκετά άτομα τα περνουνε μετά από 5-8 μήνες. Με λέει θέλεις να δουλέψεις εδώ μαζί μου οδηγός φορτηγού; Λέω από το να κάθομαι γιατί όχι; Έλα όμως που δεν έχω δίπλωμα πλέον, πρέπει να περιμένω να μου δώσουν το καινούργιο. Μόλις πάρω το δίπλωμα θα πάω στην δουλειά. Είναι 300χλμ από εδώ που μένω τώρα αλλά είναι ποιο καλά από την φάση οτι έχει αρκετούς έλληνες (Stuttgart). Άμα η δουλειά είναι καλή τότε θα πάρω και ένα φορτηγάκι δικό μου κατηγορία Γ και δρομολόγια.... Είναι μια καλή δουλειά που έχει χρήμα και μπορείς να εξελιχθεις άμα είσαι σε σωστό γραφείο - εταιρία.

Link to comment
Share on other sites

Αστα να πανε χαλια μαυρα στην γερμανια ειμαι ενα χρονο τωρα πλεων εδω ανεργος εχω στειλει ουτε εγω ξερω ποσα βιογραφικα αλλα ακομα στο περιμενε!!!! Στην αρχη λεγανε να παω σχολειο να μαθω την γλωσα!! Τελικα πηγα εκανα 7 μηνες εμαθα πηρα και χαρτι πληρωνα και το σχολειο μονος μου γιατι δεν δικαιουμε να παιρνω τιποτα σαν βοηθεια και ακομα τιποτα!!!!! Και οπως ειπε και ο φιλος γιωργος πιο πανω μας κοιτανε ολοι με μισο ματι ελληνες και γερμανοι!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους.. Καλά νέα..

Πήρα Γερμανικό δίπλωμα και ένας φίλος μου μπορεί να με βάλει στην δουλειά που είναι σαν οδηγός φορτηγού και η γυναίκα μου σαν καθαρίστρια σε ξενοδοχείο.

Θα με δοκιμάσουν στην αρχή βέβαια την πρώτη βδομάδα να δω και εγώ την δουλειά. Το μόνο πρόβλημα που έχω τώρα είναι να βρω ένα διαμέρισμα-hostel-σπίτι για τους πρώτους 1-2 μήνες και μετά που θα έχουμε χαρτιά από την δουλειά και οι δύο θα μπούμε σε ένα κανονικό.

Η δουλειά είναι στην Στουτγκάρδη. 

Όποιος έχει καμία πληροφορία να με πει.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ γιωργαρε.. Εσυ αν θυμαμαι καλα ειχες φυγει με την γυναικα.. τι γινεται ουτε γιαυτην υπαρχει δουλεια? Πως τα βγαζετε περα ρε φιλε?!

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ γιωργαρε.. Εσυ αν θυμαμαι καλα ειχες φυγει με την γυναικα.. τι γινεται ουτε γιαυτην υπαρχει δουλεια? Πως τα βγαζετε περα ρε φιλε?!

 

Εννοείς πως τα βγάζουμε πέρα από την μέρα που έφυγα από την Ελλάδα μέχρι και σήμερα.

Μας φιλοξενεί ο πατέρας μου που είναι ήδη εδώ στην Γερμανία, αλλά εδώ δεν έχει δουλειές δεν είναι και τόσο φιλόξενο το περιβάλλον από τους Έλληνες.

Έχει λίγους και είναι χωριά.Χέσε μέσα που λένε. Στην Στουτγκάρδη είναι διαφορετικά γιατί έχει δουλειά και για τους δύο μας, έχει πολλές χιλιάδες έλληνες οπότε μπορείς να διαλέξεις με ποιους θα έχεις πάρε δώσε. Το πως τα βγάζουμε πέρα οικονομικά είναι απλό. Κάνεις οικονομία και ξοδεύεις από τα έτοιμα που δεν είναι και ότι το καλύτερο.

Πάλι καλά που βρέθηκε δουλειά πιστεύω από βδομάδα θα μετακομίσω. 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως βρε παίδες καλά κάνετε και τα περιγράφετε τα πράγματα όπως είναι στην πραγματικότητα, για να μην νομίζουν όλοι ότι φεύγοντας στο εξωτερικό θα βρουν την γη της Επαγγελίας. Βάσει των όσων έχετε περιγράψει, το να φύγει κάποιος χωρίς να έχει βρει δουλειά ή να έχει 1ου βαθμού συγγενείς εκεί που θα πάει, είναι σαν να κάνει μια τρύπα στο νερό...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.