Jump to content
bbp

Golf 5/6 1.4 Tsi - Έφτασαν τα 200άρια? [ Βελτίωση 1ου & 2ου Σταδίου]

Recommended Posts

Αν δε σας αρεσουν καποια πραγματα καντετο γαργαρα .... ΕΛΕΟΣ !!!

Φίλε Bill θα συμφωνήσω απόλυτα σε αυτό που λές......σε πολλά θέματα υπάρχει πόλεμος απόψεων και γενικά βάλλεται κάποιος που λέει κάτι που δεν πολυ κολάει.

Επείδη σε ξέρω και προσωπικα δεν νομίζω οτι λές ανακρίβειες. Απλά ο 1.8Tsi με πρόγραμμα Revo πάει στα 235+. Το έχω δει. Απλά νομίζω αυτό το αυτοκίνητο έχει πιο light προγραμμα.

Edited by JOVANNI
Link to comment
Share on other sites

απο ρολλαροστες 3ες εννοειται πως δεν εχει καμια ελπιδα το 1.4 απο ρολλαριστες 2ες ισως να ηταν μικροτερη η διαφορα

κ παλι μπροστα δεν θα ημουν εκτος αν εμενε απο λαστιχο..

Link to comment
Share on other sites

καποτε οταν ημουν στα 170 ανοιξα με ενα 1.8 LEON στα 160 ( Μαμα και αυτος )

1-2 τον ειχα μιση καροτσα, 3-4 με περναγε 1-1,5 καροτσα, και στα τελειωματα 4 και 5 το μαζευα αλλα πολυ δυσκολα

καναμε 3 ανοιγματα , ολα το ιδιο. Μετρησε πιστευω η ροπη του 1.8

Link to comment
Share on other sites

καποτε οταν ημουν στα 170 ανοιξα με ενα 1.8 LEON στα 160 ( Μαμα και αυτος )

1-2 τον ειχα μιση καροτσα, 3-4 με περναγε 1-1,5 καροτσα, και στα τελειωματα 4 και 5 το μαζευα αλλα πολυ δυσκολα

καναμε 3 ανοιγματα , ολα το ιδιο. Μετρησε πιστευω η ροπη του 1.8

Και το μάζευες 4η-5η? Εκεί είναι που λογικά έπρεπε να φεύγει λέω εγώ..

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον να ξεκαθαρισουμε λιγο τα πραγματα ...

Η διαφορα οντως στη ροπη ειναι τεραστια (10 κιλα) και στις ρεπριζ οντως το LEON ειναι πολυ πιο μπροστα απο το Golf ... Αλλα εγω δε μιλαω για ρεπριζ αλλα για 0-120 , 0-140 , 0-180 και για χιλιαρη σε αυτες τις μετρησεις πως να το κανουμε ρε παιδια το Golf ειναι μπροστα δε το λεω εγω ... αλλα τα χρονομετρα ... τωρα οσο αφορα για τα LEON που λετε οτι βγαζουν 230 και 240 αλογα μηπως ειναι stage 2 ????? εγω παντα μιλαω για προγραμμα REVO stage 1 ... Και ναι το LEON με προγραμμα REVO stage 1 ειναι στα 210 αλογα ....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον να ξεκαθαρισουμε λιγο τα πραγματα ...

Η διαφορα οντως στη ροπη ειναι τεραστια (10 κιλα) και στις ρεπριζ οντως το LEON ειναι πολυ πιο μπροστα απο το Golf ... Αλλα εγω δε μιλαω για ρεπριζ αλλα για 0-120 , 0-140 , 0-180 και για χιλιαρη σε αυτες τις μετρησεις πως να το κανουμε ρε παιδια το Golf ειναι μπροστα δε το λεω εγω ... αλλα τα χρονομετρα ... τωρα οσο αφορα για τα LEON που λετε οτι βγαζουν 230 και 240 αλογα μηπως ειναι stage 2 ????? εγω παντα μιλαω για προγραμμα REVO stage 1 ... Και ναι το LEON με προγραμμα REVO stage 1 ειναι στα 210 αλογα ....

tr.gif1,8TSi REVO Software

DSCN0879..jpg

Διαθέσιμη για τα περισσότερα μοντέλα της αγοράς η αναβάθμιση ιπποδύναμης της REVO Technik και για τον κινητήρα 1,8L TSi (160ps) του group VAG.

Σε μια ακόμη παγκόσμια πρωτιά, η REVO Technik επιτυγχάνει ηλεκτρονικό επαναπρογραμματισμό (σειριακά μέσω της θύρας OBD) και επιπλέον δυνατότητα εναλλαγής μεταξύ stock (εργοστασιακή ιπποδύναμη) και performance 95-98-100ron βενζίνης, με τη χρήση των χειριστηρίων SPS Select & Select Plus.

Σε αυτό τον εξαιρετικό κινητήρα, η REVO Technik ξόδεψε εκατοντάδες ώρες έρευνας και εξέλιξης και κατάφερε να επιτύχει μεγάλη αύξηση της ιπποδύναμης, χωρίς καμία παραχώρηση στον τομέα της αξιοπιστείας, όπως άλλωστε κάνει σε όλα της τα προϊόντα.

Μετά τον επαναπρογραμματισμό η ιπποδύναμη αγγίζει τους 220 ίππους και τα 36 κιλά ροπής, σε ένα σύνολο που πλέον στη μεσαία περιοχή λειτουργίας θυμίζει κινητήρα πετρελαίου και στις υψηλές στροφές πολυκύλινδρο σύνολο!

Από www.cargate.gr

Edited by iasonas
Link to comment
Share on other sites

τωρα οσο αφορα για τα LEON που λετε οτι βγαζουν 230 και 240 αλογα μηπως ειναι stage 2 ????? εγω παντα μιλαω για προγραμμα REVO stage 1 ... Και ναι το LEON με προγραμμα REVO stage 1 ειναι στα 210 αλογα ....

Bill έχεις δίκιο, Revo Full stage 1 παει 235...

Με απλo πρόγραμμα σίγουρα λιγότερα....

Edited by JOVANNI
Link to comment
Share on other sites

tr.gif1,8TSi REVO Software

DSCN0879..jpg

Διαθέσιμη για τα περισσότερα μοντέλα της αγοράς η αναβάθμιση ιπποδύναμης της REVO Technik και για τον κινητήρα 1,8L TSi (160ps) του group VAG.

Σε μια ακόμη παγκόσμια πρωτιά, η REVO Technik επιτυγχάνει ηλεκτρονικό επαναπρογραμματισμό (σειριακά μέσω της θύρας OBD) και επιπλέον δυνατότητα εναλλαγής μεταξύ stock (εργοστασιακή ιπποδύναμη) και performance 95-98-100ron βενζίνης, με τη χρήση των χειριστηρίων SPS Select & Select Plus.

Σε αυτό τον εξαιρετικό κινητήρα, η REVO Technik ξόδεψε εκατοντάδες ώρες έρευνας και εξέλιξης και κατάφερε να επιτύχει μεγάλη αύξηση της ιπποδύναμης, χωρίς καμία παραχώρηση στον τομέα της αξιοπιστείας, όπως άλλωστε κάνει σε όλα της τα προϊόντα.

Μετά τον επαναπρογραμματισμό η ιπποδύναμη αγγίζει τους 220 ίππους και τα 36 κιλά ροπής, σε ένα σύνολο που πλέον στη μεσαία περιοχή λειτουργίας θυμίζει κινητήρα πετρελαίου και στις υψηλές στροφές πολυκύλινδρο σύνολο!

Από www.cargate.gr

http://www.cargate.gr/_Periex/Products_kat...ODUCT_KAT_ID=51

http://www.cargate.gr/_Periex/Products_kat...ODUCT_KAT_ID=52

Οπως βλεπεις δε τα βγαζω απο το μυαλο μου ...

Ακομα και ο επισημος εισαγωγεας της REVO για την Ελλαδα τα ιδια λεει !!!

Edited by BillVWRuleZ
Link to comment
Share on other sites

http://www.cargate.gr/_Periex/Products_kat...ODUCT_KAT_ID=51

http://www.cargate.gr/_Periex/Products_kat...ODUCT_KAT_ID=52

Οπως βλεπεις δε τα βγαζω απο το μυαλο μου ...

Ακομα και ο επισημος εισαγωγεας της REVO για την Ελλαδα τα ιδια λεει !!!

Αρχηγέ μου ποτέ δεν είπα ότι τα βγάζεις από το μυαλό σου.

Και το δικό μου copy από το ίδιο site είναι.

Link to comment
Share on other sites

Αρχηγέ μου ποτέ δεν είπα ότι τα βγάζεις από το μυαλό σου.

Και το δικό μου copy από το ίδιο site είναι.

Ναι απο το ιδιο site ειναι , αλλα ειναι τελειως ακυρο , οταν μου απαντας με αυτο ...

Link to comment
Share on other sites

Bill έχεις δίκιο, Revo Full stage 1 παει 235...

Με απλo πρόγραμμα σίγουρα λιγότερα....

Γιαννη αν οντως το 1.8 TSI stage 1 (REVO) πηγαινε στα 230-240 hp τοτε με ποια λογικη να παρουσιαζαν ενα αμαξι με 210 hp σε περιοδικο ??? Και στο οποιο φοραει ΦΠΕ ??? Πιστευω να καταλαβαινεις τι λεω ... :D

Edited by BillVWRuleZ
Link to comment
Share on other sites

Παιδια γτ το κουραζετε τοσο πολυ το 8εμα...??βρειτε ενα leon 1.8 tsi φ.π.ε. και ενα γκολφ 1.4 tsi φ.π.ε. και καντε οτι δοκιμες 8ελετε...με τα χαρτια δεν βγαζετε ακρη.. :D

Link to comment
Share on other sites

Παιδες δεν βγαινει ακρη ετσι.Το αυτοκινητο του Billy ειναι ωραιο και πολυ δυνατο.Μη στεκεστε τοσο στα νουμερα ενος Dynojet.Μακαρι να βρισκοταν ενα 1,8Tsi με σκετο προγραμμα και να γινοταν ενα "φιλικο" ανοιγματακι ,οπως αυτα που κανουμε για να μετραμε τα αυτοκινητα μας και να συγκρινουμε διαφορες ,και στο κατω-κατω οχι για να λεμε ποιος την εχει πιο μεγαλη.Οσο για τις διαφορες στη ροπη που εχουν οι δυο κινητηρες ειναι χαοτικες υπερ του 1.8Tsi και σε ανοιγμα μετρουν πολυ.Τα περιοδικα ειναι καλα και χρυσα αλλα μην τα κανουμε και θεους.

Τωρα Βασιλη ,αν το συγκεκριμενο Leon φοραγε ολοκληρωμενο ΦΠΕ τοτε πιστευω δε βγαζει αυτα που υποσχεται.

Link to comment
Share on other sites

Παιδες δεν βγαινει ακρη ετσι.Το αυτοκινητο του Billy ειναι ωραιο και πολυ δυνατο.Μη στεκεστε τοσο στα νουμερα ενος Dynojet.Μακαρι να βρισκοταν ενα 1,8Tsi με σκετο προγραμμα και να γινοταν ενα "φιλικο" ανοιγματακι ,οπως αυτα που κανουμε για να μετραμε τα αυτοκινητα μας και να συγκρινουμε διαφορες ,και στο κατω-κατω οχι για να λεμε ποιος την εχει πιο μεγαλη.Οσο για τις διαφορες στη ροπη που εχουν οι δυο κινητηρες ειναι χαοτικες υπερ του 1.8Tsi και σε ανοιγμα μετρουν πολυ.Τα περιοδικα ειναι καλα και χρυσα αλλα μην τα κανουμε και θεους.

Τωρα Βασιλη ,αν το συγκεκριμενο Leon φοραγε ολοκληρωμενο ΦΠΕ τοτε πιστευω δε βγαζει αυτα που υποσχεται.

Οι μετρησεις εγιναν απο οδηγο του DRIVE με V-BOX δε νομιζω να υπαρχει πιο αξιοποιστος τροπος για την συγκριση δυο αυτοκινητων ...

Σιγουρα δεν εχω προβλημα να ανοιξω με καποιο 1.8 TSI ...

Oπως και να εχει παντως, βαση των παραπανω μετρησεων (που και θεωρω αξιοποιστες) ... και με το γεγονος οτι υστερουμε κατα 400 cc (που ειναι παραπολλα...) Εγω μενω πολυ ικανοποιημενος B):lol: ..

Link to comment
Share on other sites

Οι μετρησεις ειναι πιθανο να ειναι σωστες τοτε....Απλα το πιο πιθανο ειναι να φοραει light program το 1.8TSI...Αν ηταν full 1ο σταδιο 230-240 δν νομιζω να ειχατε καμια επαφη!

Link to comment
Share on other sites

Ναι απο το ιδιο site ειναι , αλλα ειναι τελειως ακυρο , οταν μου απαντας με αυτο ...

Ακυρο ότι παραθέτω κάτι από το site της cargate που απλά δε σου αρέσει?

Και θα μου πεις εσύ τι είναι άκυρο και τι όχι?

Βλέπεις ότι δεν έχω αμφισβητήσει τίποτα από όσα λες κι αυτό γιατί δεν έχω κανένα λόγο να μη σε πιστέψω.

ΣΥΖΗΤΗΣΗ γίνεται. Αν δεν είσαι διατεθιμένος να την κάνεις, γιατί ποστάρεις?

Σκέψου ότι υπάρχουν άνθρωποι που έχουν πάρα πολλά να κάνουν. Μπαίνω όταν ξεκλέβω χρόνο και διαβάζω.

Αν πρέπει ό,τι γράφεται εδώ μέσα να έχει αναλυτική επεξήγηση μήπως και το θεωρήσεις άκυρο ή μήπως είναι

δύσκολο να το καταλάβεις, ενημέρωσε από την αρχή και αν δεν έχω χρόνο δε θα απαντάω.

Δε μ' αρέσει καθόλου το ύφος σου και τα "άκυρα" να τα πεις σε αυτούς που ξέρεις και σε ξέρουν και όχι

σε κάποιον που στην τελική δεν έγραψε τίποτα διαφορετικό από ό,τι λεεί στο site της η εταιρεία.

Στην αρχή αναφέρεις ότι δεν τα βγάζεις από το μυαλό σου λες και ισχυρίστηκα κάτι τέτοιο και στη συνέχεια,

ενώ βλέπεις με πόσο καλό τρόπο σου απαντάω λες για "άκυρα".

Επιθετικό ύφος όχι ξανά σε παρακαλώ λοιπόν και αν το παρεξήγησα εγώ το ύφος σου ζητάω συγγνώμη πρώτος.

Edited by iasonas
Link to comment
Share on other sites

Ακυρο ότι παραθέτω κάτι από το site της cargate που απλά δε σου αρέσει?

Και θα μου πεις εσύ τι είναι άκυρο και τι όχι?

Βλέπεις ότι δεν έχω αμφισβητήσει τίποτα από όσα λες κι αυτό γιατί δεν έχω κανένα λόγο να μη σε πιστέψω.

ΣΥΖΗΤΗΣΗ γίνεται. Αν δεν είσαι διατεθιμένος να την κάνεις, γιατί ποστάρεις?

Σκέψου ότι υπάρχουν άνθρωποι που έχουν πάρα πολλά να κάνουν. Μπαίνω όταν ξεκλέβω χρόνο και διαβάζω.

Αν πρέπει ό,τι γράφεται εδώ μέσα να έχει αναλυτική επεξήγηση μήπως και το θεωρήσεις άκυρο ή μήπως είναι

δύσκολο να το καταλάβεις, ενημέρωσε από την αρχή και αν δεν έχω χρόνο δε θα απαντάω.

Δε μ' αρέσει καθόλου το ύφος σου και τα "άκυρα" να τα πεις σε αυτούς που ξέρεις και σε ξέρουν και όχι

σε κάποιον που στην τελική δεν έγραψε τίποτα διαφορετικό από ό,τι λεεί στο site της η εταιρεία.

Στην αρχή αναφέρεις ότι δεν τα βγάζεις από το μυαλό σου λες και ισχυρίστηκα κάτι τέτοιο και στη συνέχεια,

ενώ βλέπεις με πόσο καλό τρόπο σου απαντάω λες για "άκυρα".

Επιθετικό ύφος όχι ξανά σε παρακαλώ λοιπόν και αν το παρεξήγησα εγώ το ύφος σου ζητάω συγγνώμη πρώτος.

Έχουν πέσει όλοι πάνω στον Βασίλη μόνο και μόνο γιατι ανέφερε τις μετρήσεις ενός περιοδικού για δυο αυτοκίνητα (το ένα τυχαίνει να είναι το δικό του) και προσπαθεί να πείσει ότι δεν είναι ελέφαντας και αν έχει ένα επιθετικό ύφος ή απάντησε κάπως δικαιολογημένο από μένα αφού εδώ μέσα ποστάρει ο καθένας και δεν ξέρεις πότε το λεεί κατι ειρωνικά ή για να στην πεί η ακόμα και να συμφωνήσει μαζί σου...δεν αναφέρομαι γιατιν πάρτι σου αλλά για την γενική κατάσταση που επικρατεί από κάποιους...

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν γραφω παρακολουθω το κλαμπ σας με πολυ αφοσιωση,το δικο μου το leon 1.8 εχει βγαλει στο μαχα 236 και 38 ροπη(εχω αλλαξει ολητην εξατμιση dp70 η υπολοιπη 63,5 με 200 καταλυτη+φιλτροχωανη)

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν γραφω παρακολουθω το κλαμπ σας με πολυ αφοσιωση,το δικο μου το leon 1.8 εχει βγαλει στο μαχα 236 και 38 ροπη(εχω αλλαξει ολητην εξατμιση dp70 η υπολοιπη 63,5 με 200 καταλυτη+φιλτροχωανη)

Καλψς τον...καταλαβες ποιος ειμαι.. :blush::whistling:

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν γραφω παρακολουθω το κλαμπ σας με πολυ αφοσιωση,το δικο μου το leon 1.8 εχει βγαλει στο μαχα 236 και 38 ροπη(εχω αλλαξει ολητην εξατμιση dp70 η υπολοιπη 63,5 με 200 καταλυτη+φιλτροχωανη)

με τι προγραμμα φιλε μου?

και τι πιεσεις παιζεις?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.