Jump to content
Andritsos

Polo 6R 1.6 Tdi Bmt Σε Pepper Grey.

Recommended Posts

Φτάσαμε αισίως στα 23000 χιλιόμετρα χωρίς κανένα πρόβλημα.

Λίγο πριν έκανε και την πρώτη αυτόματη αναζωογόνηση του dpf.

Να ενημερώσω και για το θεματάκι που είχα με το δεξί χειριστήριο στο τιμόνι (των υαλοκαθαριστήρων ) που έκανε ένα παράξενο check ..... 

Τελικά αλλάξαμε και τα 2 χειριστήρια αλλά πάλι το κάνει. Η τελική απάντηση είναι οτι όλα τα 1.6 tdi buemotion το κάνουν . . . . . . ξυπνάει τον εγκέφαλο του stop/start ή κάτι τέτοιο .

Το δοκιμάσαμε σε ένα που είχε στην έκθεση η αντιπροσωπία και έκανε ακριβώς το ίδιο.

 

Για δοκιμάστε κι εσείς το κάνει σε κανένα?

 

Όποιος έχει 1.6 tdi bmt ας κάνει το εξής:

1. Απο σβηστό γυρνάμε το κλειδί και ανοίγουμε τις καταναλώσεις ( να ανάψουν τα λαμπάκια).

2. Σβήνουμε τις καταναλώσεις .

3. Βγάζουμε το κλειδί.

4. Κάμπτουμε το δεξί χειριστήριο (των υαλοκαθαριστήρων) προς τα κάτω και το κρατάμε για λίγο να δούμε αν θα ανάψουν τα λαμπάκια σαν να κάνει το check στην αρχή όταν πάμε να βάλουμε μπροστά.

 

Για να δούμε το κάνει σε όλα ?

 

*μην φοβάστε δεν υπάρχει πρόβλημα απλά μια γερμανική ηλεκτρονική ατέλεια.  

Link to comment
Share on other sites

Και ΝΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙ κλείσαμε σήμερα 1 ολόκληρο χρόνο με τον instructor. . . . . :goodjob:  :goodjob:  :yahoo:  :yahoo:  :yahoo:  :thumbsup2:  :thumbsup2:  :thumbsup2:  :hyper:  :hyper:  :cheer:  :cheer: Έναν ολόκληρο χρόνο και κάτι λιγότερο απο 25.000 χιλιόμετρα απροβλημάτιστα, στην πλατούλα του. Μπορώ να πώ οτί είμαι απόλυτα ευχαριστημένος με το συγκεκριμένο αυτοκίνητο.

Δεν το έχω μετανιώσει ούτε μια στιγμή. 

Πιστεύω πως θα συνεχίσει έτσι και θα περάσουμε κι άλλα χρόνια παρέα μαθαίνοντας κόσμο να οδηγεί αλλά και βόλτες και ταξίδια και ότι άλλο προκύψει. 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως επειδή τα εκπαιδευτικά τραβάνε πολλά ζόρια και τα vw δεν έχουν καλή φήμη σε ό,τι έχει να κάνει με τις αντοχές των κιβωτίων και ειδικά των συγχρονιζέ και των δίσκων,να μας κρατάς ενήμερους :p

Link to comment
Share on other sites

Πάντως επειδή τα εκπαιδευτικά τραβάνε πολλά ζόρια και τα vw δεν έχουν καλή φήμη σε ό,τι έχει να κάνει με τις αντοχές των κιβωτίων και ειδικά των συγχρονιζέ και των δίσκων,να μας κρατάς ενήμερους :p

 

Σε πληροφορώ πως μετά απο 13 χρόνια και 270.000 χιλιόμετρα η προηγούμενη Δασκάλα (skoda fabia 1.4) δεν έχει κάνει κιχ το σασμάν. Δίσκους είχε 5 - 6 αν θυμάμαι καλά βέβαια αλλά αυτό μές στο πρόγραμμα είναι.

Μακάρι το καιμένο το polάκι να έχει την ήδια πορεία και καλύτερη απο το fabia. 

Φυσικά θα προσπαθήσω στα 5 χρόνια να το αλλάξω εννοείτε πάλι για vw polo. Εκτός και αν την παλέψω οικονομικά και για Golf....... 

Link to comment
Share on other sites

Άκουσα κάτι για κιβώτια VW?

Polo 6N '97 190000 χιλιόμετρα κ κελαηδάει το σασμάν κ κουμπώνουν ρολόι οι σχέσεις.Με την κατάλληλη συντήρηση βέβαια από μένα

Το ίδιο κ ο κινητήρας!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φτάσαμε στα 30.000 χιλιόμετρα και αύριο πάμε για το σέρβις . Στην αντιπροσωπία πάντα για να έχουμε το κεφάλι μας σίγουρο. Λάδια , φίλτρο λαδιού , φίλτρο καμπίνας, και αν χρειάζεται φίλτρο αέρα. Λογικά δεν θα αλλαχθεί το φίλτρο αέρα ακόμη. Κόστος μαζί με εργασία άν αλλαχθεί και το αέρος μου είπαν 200. 

 

Φυσικά θα πάω τα λαδάκια μου αυτή την φορά ''liqui moly'' προβλεπέ 504/507 έγκριση VW (δεν ξαναπληρώνω το λάδι χρυσό) και τα φίλτρα δικά τους. Αμέσως πέφτουμε κάτω κατα 20 ευρώ και αν δεν αλλαχθεί το αέρος φαντάζομαι άλλο τόσο κάτω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φτάσαμε στα 30.000 χιλιόμετρα και αύριο πάμε για το σέρβις . Στην αντιπροσωπία πάντα για να έχουμε το κεφάλι μας σίγουρο. Λάδια , φίλτρο λαδιού , φίλτρο καμπίνας, και αν χρειάζεται φίλτρο αέρα. Λογικά δεν θα αλλαχθεί το φίλτρο αέρα ακόμη. Κόστος μαζί με εργασία άν αλλαχθεί και το αέρος μου είπαν 200. 

 

Φυσικά θα πάω τα λαδάκια μου αυτή την φορά ''liqui moly'' προβλεπέ 504/507 έγκριση VW (δεν ξαναπληρώνω το λάδι χρυσό) και τα φίλτρα δικά τους. Αμέσως πέφτουμε κάτω κατα 20 ευρώ και αν δεν αλλαχθεί το αέρος φαντάζομαι άλλο τόσο κάτω.

Πες όμως ποιός σου τα πρότινε τα Liqui Moly!Λοιπόν εμένα μου τσιμπούσε μίσο λίτρο με τα Aral στα 7000-7500 χιλιόμετρα,τώρα με τα Liqui Moly στα 5000 ούτε σταγόνα...

Link to comment
Share on other sites

Για Q8 oils εχει κανεις άποψη;;;

Νομίζω τα χρησιμοποιούν πολύ στην Αγγλία!

Είναι επώνυμα παρόλο που εδώ στην Ελλάδα δεν πολυακούγονται

Link to comment
Share on other sites

Τα εχω βάλει δυο φορές και εγώ ειμαι πολυ ευχαριστημένος: δεν μου καίει γραμαριο αλλά ήθελα να ξερω αν τα δοκίμαζε και κάποιος άλλος...!

Link to comment
Share on other sites

Q8 V Long Life 5W-30 ειναι αυτο που βαζω γιατι ειναι και το μονο που εχει ανοιχτη στο site την υπογραφη 507.00 της VW

Link to comment
Share on other sites

Πες όμως ποιός σου τα πρότινε τα Liqui Moly!Λοιπόν εμένα μου τσιμπούσε μίσο λίτρο με τα Aral στα 7000-7500 χιλιόμετρα,τώρα με τα Liqui Moly στα 5000 ούτε σταγόνα...

 

Νομίζω πως το λέγαμε και μαζί αλλά και απο την πρώτη μέρα που πήρα το polo τα ζαχάρωνα. Έχω δοκιμάσει και το αντιμυκητιακό για το καύσιμο. Η αλήθεια είναι οτι και τα mobil τα έχω δοκιμάσει στο tigra παλιά και ήταν τουλάχιστον πιο καλά απο τα μαμα της opel.

 

Για Q8 oils εχει κανεις άποψη;;;

 

Αυτά ούτε που τα έχω ακούσει. . . . . .

 

 

Για την ιστορία να πώ πως στο σέρβις των 30.000 χιλ. άλλαξα:

 - Λάδια

 - Φίλτρο λαδιού

 - Φίλτρο καμπίνας

 - Φίλτρο αέρα

Όλα τα φίλτρα ήταν τα γνήσια, τα Λάδια Liqui Moly 5w - 30 top tec 4200 longlife3 φυσικά προδιαγραφή 504/507 και το σέρβις έγινε στην αντιπροσωπία. 

 

Τα λάδια έχουν αρχική 67 ή 69 ευρά το 5λιτρο εγώ τα πήρα λίγο πιο φτηνά απο το μαγαζί που συνεργάζομαι.

Φίλτρα και εργασία όλα μαζί 110 ευρά.(σχετικά φτηνά μου φάνηκαν μιας και τα 55 ήταν η εργασία). 

Με δικά τους λάδια μου είχαν πει 200 ευρά όλα κομπλέ. Εγώ συνολικά ξόδεψα 160 αν θυμάμαι καλά.

 

Αναλυτικά οι τιμές της αντιπροσωπίας όταν πάρω τα τιμολόγια απο τον λογιστή μου.

Edited by ANDRITSOULAS
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα! Είμαι καινούργιος στο forum και θα ήθελα τη βοήθεια σας. Επειδή το θέμα της συζήτησης νομίζω ταιριάζει με το πρόβλημά μου σκέφτηκα να ποστάρω τις ερωτήσεις μου και σε αυτό το post μιας και απ' ότι φαίνεται έχει τον χαρακτήρα ''ημερολογίου''. Βρήκα ένα polo του 2012 tdi 1.600 bluemotion σε ενδιαφέρουσα τιμή  με περίπου 70.000 χλμ(μεταχειρισμένο δηλαδή). Δεν ξέρω αν επιτρέπεται να αναρτήσω περισσότερες λεπτομέρειες.Η αλήθεια είναι ότι έψαχνα κάτι στα 1.200 κυβικά αλλά μου φάνηκε καλή περίπτωσή και γι αυτό άρχισα να το σκέφτομαι πιο σοβαρά. Τώρα δεν ξέρω αν την πατήσω λόγω του ότι στην χώρα που ζούμε π.χ. μπορεί μετά από λίγο καιρό να μου ρίξουν υψηλά τέλη κυκλοφορίας. Έχει κανείς αντίστοιχο μοντέλο ώστε να μου πει μερικά πράγματα και να με βοηθήσει σε αντιστοιχία με ένα 1.200? Το θέλω και για μικρές αποστάσεις(να πηγαίνω στη δουλειά) αλλά και για ταξίδια στην εθνική μερικές φορές. Έχει μεγαλύτερη κατανάλωση από ένα 1.200? Ακούστηκαν τυχόν προβλήματα με  το σύστημα bluemotion και συγκεκριμένα με τον κινητήρα των 1.600? Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων. Ίσως να το σκεφτώ και για το καινούργιο πολάκι στα 1.400 κυβικά αλλά στην πιο απλή του έκδοση καθώς οικονομικά δεν μπορώ να ανέβω παραπάνω απο 13.500.

 

Y.γ.: αν οποισδήποτε θέλει να με βοηθήσει με την εμπειρία του μέσω personal message μέσω του inbox θα τον ευχαριστούσα ιδιαιτέρως.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα! Είμαι καινούργιος στο forum και θα ήθελα τη βοήθεια σας. Επειδή το θέμα της συζήτησης νομίζω ταιριάζει με το πρόβλημά μου σκέφτηκα να ποστάρω τις ερωτήσεις μου και σε αυτό το post μιας και απ' ότι φαίνεται έχει τον χαρακτήρα ''ημερολογίου''. Βρήκα ένα polo του 2012 tdi 1.600 bluemotion σε ενδιαφέρουσα τιμή  με περίπου 70.000 χλμ(μεταχειρισμένο δηλαδή). Δεν ξέρω αν επιτρέπεται να αναρτήσω περισσότερες λεπτομέρειες.Η αλήθεια είναι ότι έψαχνα κάτι στα 1.200 κυβικά αλλά μου φάνηκε καλή περίπτωσή και γι αυτό άρχισα να το σκέφτομαι πιο σοβαρά. Τώρα δεν ξέρω αν την πατήσω λόγω του ότι στην χώρα που ζούμε π.χ. μπορεί μετά από λίγο καιρό να μου ρίξουν υψηλά τέλη κυκλοφορίας. Έχει κανείς αντίστοιχο μοντέλο ώστε να μου πει μερικά πράγματα και να με βοηθήσει σε αντιστοιχία με ένα 1.200? Το θέλω και για μικρές αποστάσεις(να πηγαίνω στη δουλειά) αλλά και για ταξίδια στην εθνική μερικές φορές. Έχει μεγαλύτερη κατανάλωση από ένα 1.200? Ακούστηκαν τυχόν προβλήματα με  το σύστημα bluemotion και συγκεκριμένα με τον κινητήρα των 1.600? Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων. Ίσως να το σκεφτώ και για το καινούργιο πολάκι στα 1.400 κυβικά αλλά στην πιο απλή του έκδοση καθώς οικονομικά δεν μπορώ να ανέβω παραπάνω απο 13.500.

 

Y.γ.: αν οποισδήποτε θέλει να με βοηθήσει με την εμπειρία του μέσω personal message μέσω του inbox θα τον ευχαριστούσα ιδιαιτέρως.

 

Αγαπητέ καλώς ήρθες. 

Καταρχάς να σε ενημερώσω οτι δύσκολα θα βρείς το ''ελληνικό'' 1.6tdi bluemotion σε μεταχειρισμένο. Τελευταία είχα δει εκεί κοντά στα 10.000 ευρά εισαγόμενα 1.6tdi (όχι bluemotion). 

Τα 1.6 tdi (όχι bluemotion), είναι πιο φθηνά σαν μεταχειρισμένα , έχουν μεγαλύτερη κατανάλωση , και πληρώνεις τέλη.

 

- Αν θες απλά οικονομία και περισσότερο μέσα πόλη και ελάχιστα έως λίγα ταξίδια ή ακόμη και αρκετά - πολλά σε συντηρητικές ταχύτητες πάρε το 1.2 tdi που είναι και το πιο φθηνό.

- Αν θές οικονομία - δύναμη - άνετα παντού πόλη - ταξίδια και να το γουστάρεις πιο πολύ πάρε 1.6.

 

Οι διαφορές στην κατανάλωση είναι απειροελάχιστες έως ανύπαρκτες. Μιλάω πάντα για 1.6 tdi bluemotion με 1.2tdi απλό.

 

Απο προβλήματα και τα μεν και τα δεν δεν έχουν βγάλει κάτι. Τουλάχιστον σαν κινητήρες. Για το 1.6 που το είχα ψάξει πριν το πάρω τπτ απολύτως. Μια φορά είχα διαβάσει σε φόρουμ οτι ένας παίχτης σήκωσε φουλ πίεση στην τουρμπίνα μαζί με κάτι περιφερειακά το είχε φτάσει στα 160 άλογα και υπο συνθήκες μεγάλης πίεσης του στράβωσε τις μπιέλες. 

Edited by ANDRITSOULAS
Link to comment
Share on other sites

Και ναι καλό μας Χειμώνα. Και η πρώτη ζημιά έφτασε. . . . . 

 

Κάηκε η λάμπα του φλάς. . . . . . :startle:  :startle:  :startle:  :startle:  :startle:  :startle:  :startle:  :startle:

 

Αν είναι δυνατόν. . .  χαχαχαχαχα. Το μυθικό είναι πως μου είπε ο ηλεκτρολόγος στην αντιπροσωπία πως τα περισσότερα θέλουν και αναβάθμιση στον εγκέφαλο άνεσης ότα αρχίζει να παίζει η φλασίερα σαν τρελή, εκτός αν έχει καεί η λάμπα του φλάς τόσο γρήγορα. . . . . 

 

Κατά τα άλλα όλα καλά. 

 

Σε φιλικό άνοιγμα απο στάση με ένα fabia 16v με τα 101Hp (δεν είχε βέβαια και τόσο καλά λάστιχα) από εκκίνηση 2+ αμάξια και κάθε αλλαγή άνοιγε η διαφορά, Ε ρε τι σου κάνει το EDS . 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και ναι λοιπόν και πάλι εδώ. . . . 

Φτάσαμε τα 45.000 χιλιόμετρα και κάναμε και το 3ο σέρβις. . . .

 

Λάδια φίλτρο λαδιού και φίλτρο καυσίμου (για καλό και για κακό) 

Λάδια πάλι liqui moly 5w-30 top tec 4200 longlife 3 (πληρούν κανονικά τις τελευταίες προδιαγραφές VW 504 00/507 00

 

Τσίνησαν για τα λάδια λέγοντας μου ότι και καλά ΑΝ σπάσει τουρμπίνα ΜΠΟΡΕΙ να ζητήσει ιστορικό η VW και ΑΝ δει άλλα λάδια από ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΟΥΛΑΕΙ Η ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΙΑ ..... τα συγκεκριμένα Castroll 5w-30 edge longlife.... ΜΠΟΡΕΙ και να βγω εκτός εγγύησης. 

Ξανακοιτώντας τα ΕΠΙΣΗΜΑ χαρτιά που έχω ζητήσει περί εγγύησης και επέκτασης αυτής που έχω ,ΔΕΝ λέει ΠΟΥΘΕΝΑ ότι πρέπει να βάζω συγκεκριμένη μάρκα λαδιού. Μου ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ Castrol edge 5w-30 longlife . Φυσικά και άλλα λάδια τα οποία να καλύπτουν τις παραπάνω προδιαγραφές και να είναι πιστοποιημένα από την VW. 

Να τονίσω πως ακούστηκε δειλά πως θα έχω 6 χρόνια εγγύηση με τα δικά τους λάδια δεν κατάλαβα για τί όμως. Τους το ζήτησα και αυτό γραπτώς αλλά πάλι τζίφος. 

 

ΟΤΙ ΝΑ ΝΑΙ.

 

Με τα πολλά με τα λίγα αρνήθηκα να κάνω σέρβις και τους ζήτησα αυτό που μου είπαν γραπτώς προκειμένου να κάνω αυτό που μου λένε. Φυσικά και αρνήθηκαν μιας και καλά αυτά δεν δίνονται γραπτώς. 

Τότε τους είπα θα μιλήσω με την γενική αντιπροσωπία να μου πουν αυτοί. Φυσικά δεν με άφησαν να φύγω χωρίς σέρβις και όλα πήγαν ρολόι.

 

Μου κάνανε το σέρβις με λάδια επιλογής μου ΓΝΗΣΙΟ φίλτρο λαδιού και ΓΝΗΣΙΟ φίλτρου καυσίμου.

Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Ανδρέα τσίνησαν τα παιδιά γιατί βγάζουν κ από τα λάδια!Είναι πολύ απλό......

ότι να ναι.Τα πράγματα είναι αστεία

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ανδρεα,δεν μπορει να γινει αυτο αν το λαδι που βαζεις ,εχει τις ιδιο προδιαγραφες...αστουν να λενε ...οποως λεει και ο Θανασης,τους στερησες μερικα ευρω για αυτο στο ειπαν...

Link to comment
Share on other sites

Γτ όμως δεν εβαλες τα castrol αφου είναι τα καλύτερα?? Στολεω γτ κ εγώ σ λίγο καιρό έχω σερβις κ σκέφτομαι να βάλω τα castrol....

Τι είναι τα Castrol?

Δοκίμασε κ Liqui Moly

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οκ φιλέ μ.... Απλα λέω για τα castrol γτ κ η vw castrol προτείνει και μέχρι κ στην ταπα λαδιού του αυτοκινήτου γράφει castrol.....γι'αυτο έλεγα να τα προτίμησω!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.