Jump to content
playmaker

Golf 7 Που Βαδίζει Η Vw?

Recommended Posts

Εγώ πάντως όταν είδα το mk7 στην αντιπροσωπεία είδα την ίδια γνώριμη ποιότητα, ένα πολύ πιο όμορφο εσωτερικό, την ίδια πρακτικότητα από χώρους,για ακόμα μια φορά μία τέλεια θέση οδήγησης, καμπίνα - θησαυροφυλάκιο και αυτή την αίσθηση ανωτερότητας που σου δίνει αυτή η κατασκευή απέναντι σε Astra, Focus, Auris κλπ.

 

Τα πίσω φώτα δεν μου αρέσουν όπως δεν μου άρεσαν και στο 6 που νόμιζες ότι αντέγραψαν τα πίσω φώτα του Touareg και τα έβαλαν σε μικρογραφία στο Golf.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον είσαι αδιάβαστος φίλε μου. Το 7αρι και καδένα έχει και ανάρτηση πολλαπλών συνδέσμων απο 140ps και πάνω. Στα 85 και 105 άλογα τι να τους κανεις τους πολλαπλούς συνδέσμους? σου ειναι άχρηστοι.

Το μονο που εχει καδενα ειναι το διλιτρο (βενζινη)  1000%.  Ολα τα αλλα εχουν ιμαντα απο 1.2 tsi εως 2.0 diesel..

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον είσαι αδιάβαστος φίλε μου. Το 7αρι και καδένα έχει και ανάρτηση πολλαπλών συνδέσμων απο 140ps και πάνω. Στα 85 και 105 άλογα τι να τους κανεις τους πολλαπλούς συνδέσμους? σου ειναι άχρηστοι.

ναι για τη πολλαπλή όμως π ειναι μέσα στη μηχανή ; Νου θυμίζουμε κατόχους iphone τη ν το κάνω τη ράδιο σε το χρειάζομαι τι να κάνω το άλλο ! Εγω φίλε θέλω το golf να έχει ότι ο ανταγωνισμός κ παραπάνω κ δεν θέλω τ νέα μοντέλα ούτε σε καπάκι απο λάστιχο να ειναι χειρότερα και το 7 έχει πολλές φθίνιες και μεγάλη τιμή
Link to comment
Share on other sites

Καλό διάβασμα :

http://www.caroto.gr/2012/10/18/vw-%CE%AD%CF%86%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B5-%CF%84%CE%BF-%CE%BD%CE%AD%CE%BF-golf/

 

H πληρέστερη ίσως τεχνική ανάλυση.

Edited by ACE2007
Link to comment
Share on other sites

Εγω να πω απλά να σταματήσουν όλοι να κατηγορούν αυτούς με τα 5αρια που έτυχε να έχουν ένα τέτοιο μοντέλο σταθμό .. Οπως σταθμός ήταν και το golf 2 ...αλλα η υρχνογια προχωρά εμείς θέλουμε απλά να μη μας κοροϊδεύει η η κάθε vw και το αμάξι μας να βγάζει τα 400000 έστω ...

Link to comment
Share on other sites

μαπα μαπα οι επρεπε να φτιαχνουν τους κινητηρες απο ατσαλι των high elf και να τους σφυριλατουν νανοι με φωτια απο τo mount doom της Mordor

απο troll εσυ κατι ξερεις

Link to comment
Share on other sites

Εγω να πω απλά να σταματήσουν όλοι να κατηγορούν αυτούς με τα 5αρια που έτυχε να έχουν ένα τέτοιο μοντέλο σταθμό .. Οπως σταθμός ήταν και το golf 2 ...αλλα η υρχνογια προχωρά εμείς θέλουμε απλά να μη μας κοροϊδεύει η η κάθε vw και το αμάξι μας να βγάζει τα 400000 έστω ...

Ποιος κατηγόρησε τους ιδιοκτήτες με τα 5άρια?Ξανακοίτα λίγο τη λίστα με τα προβλήματα και κοίτα ποιο μοντέλο έχει τα περισσότερα. Κοροιδευόμαστε μεταξύ μας?Τα 400.000 χλμ είναι πάρα πολλά.Ειδικά με τα μπλόκ απο χυτοσίδηρο.Καμία σχέση με τα παλιά μαντεμένια μπλόκ όπως το δικό μου AEE το οποίο έχει 188.000 και αν φτάσει τα 300.000 θα μαι περήφανος

Link to comment
Share on other sites

Ποιος κατηγόρησε τους ιδιοκτήτες με τα 5άρια?Ξανακοίτα λίγο τη λίστα με τα προβλήματα και κοίτα ποιο μοντέλο έχει τα περισσότερα. Κοροιδευόμαστε μεταξύ μας?Τα 400.000 χλμ είναι πάρα πολλά.Ειδικά με τα μπλόκ απο χυτοσίδηρο.Καμία σχέση με τα παλιά μαντεμένια μπλόκ όπως το δικό μου AEE το οποίο έχει 188.000 και αν φτάσει τα 300.000 θα μαι περήφανος

Άνετα ρε.

Το προηγούμενο passat 1.6 8v το πουλήσαμε με 290.000 χλμ και είχαμε αλλάξει μονο δισκοπλατο....

Link to comment
Share on other sites

Άνετα ρε.

Το προηγούμενο passat 1.6 8v το πουλήσαμε με 290.000 χλμ και είχαμε αλλάξει μονο δισκοπλατο....

Ναι το προηγούμενο το είπες κ μόνος σου!Οι καινούριοι κινητήρες δεν βγάζουν τόσα 

Edited by wolfsburg
Link to comment
Share on other sites

Ναι το προηγούμενο το είπες κ μόνος σου!Οι καινούριοι κινητήρες δεν βγάζουν τόσα 

Άνετα λέω για το δικο σου.

TSΙ δεν συμφερει να σου βγάλεις 290.000 χλμ,απο της ζημιές που θα βγάλει παίρνεις καινούργιο το mk7.

Link to comment
Share on other sites

Έφτιαχνε ένα όνομα η VW τόσα χρόνια πάνω στην αξιοπιστία κ ήρθε με τον TSI και τα γκρέμισε όλα.Τραγική ειρωνία ο TFSI είναι ισάξιος του 20VT σε θέματα αξιοπιστίας.Κάποιοι που προτίμησαν TSI για λόγους οικονομίας θα το φυσάνε και δεν θα κρυώνει πέρα απο το ψυχολογικό βέβαια

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έφτιαχνε ένα όνομα η VW τόσα χρόνια πάνω στην αξιοπιστία κ ήρθε με τον TSI και τα γκρέμισε όλα.Τραγική ειρωνία ο TFSI είναι ισάξιος του 20VT σε θέματα αξιοπιστίας.Κάποιοι που προτίμησαν TSI για λόγους οικονομίας θα το φυσάνε και δεν θα κρυώνει πέρα απο το ψυχολογικό βέβαια

Αυτό δεν είναι ψέμα. Ελπίζουμε όμως ότι με τον καιρό θα διορθωθούν όλα τα προβλήματα που υπάρχουν από το λανσαρισμά του. Από την άλλη βέβαια και ο TSI σαν κινητήρας είναι καινοτομία! Οπότε ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα... 

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω δεν ειναι κ έτσι επίσης απο τ τέλη τη βενζίνη κτλ βγαίνουν τ προβλήματα κ κέρδος μη ξεχνάτε κ ο tfsi έχει προβλήματα !

Ακριβώς με το 7 αρι θ λέμε π πήγε η αντοχή του 5 αριου! Μετά το golf 3 κάθε golf ειναι κ πιο ψεύτικο απο τ προηγούμενο με βασιλιά πλέον του ανάλωσημου το golf 7

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς έχεις ακούσει καμια ζημιά για το 7ρι?εγώ όχι.....

Την ποιά?την αντοχή του 5ριού?χααχαχαχαχαχαχχααχαχαχαχχ.....

Link to comment
Share on other sites

Η καινοτομία δεν μου λέει τίποτα απολύτως μπροστά στα προβλήματα της καδένας,στις μεγάλες καταναλώσεις λαδιού καθώς και στα προβλήματα του dsg.Θα προτιμούσα ατμοσφαιρικό αξιόπιστο μοτέρ και χειροκίνητο κιβώτιο να κάνω τη δουλεία μου και όχι να τρέχω στους μάστορες

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Η καινοτομία δεν μου λέει τίποτα απολύτως μπροστά στα προβλήματα της καδένας,στις μεγάλες καταναλώσεις λαδιού καθώς και στα προβλήματα του dsg.Θα προτιμούσα ατμοσφαιρικό αξιόπιστο μοτέρ και χειροκίνητο κιβώτιο να κάνω τη δουλεία μου και όχι να τρέχω στους μάστορες

Πεστα στην Ε.Ε αυτά που στο τέλος θα καταργήσουν τους βενζινοκινητηρες απο 1.8 και πάνω για ρύπανση και υψηλή κατανάλωση πόρων. Παιδιά έλεος απο την μια ειναι οι κάτοχοι πενταριου απο την άλλη τώρα έχουμε τους 20vt. Απλά σκεφτείτε λίγο αντικειμενικά και όχι βασιζόμενοι στις ιδιαίτερες προτιμήσεις σας και θα συνειδητοποίησετε τους λόγους που το 7αρι έφτασε σε αυτό το σημείο. Που τονίζω δεν ειναι καθόλου αδιάφορο!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λογικό οι αντιπροσωπίες να ακολουθούν τις τάσεις τις εποχής που θέλουν ο οδηγός να μπάινει στο αυτοκίνητο και να τον πηγαίνει αυτό μόνο του με τόσα ηλεκτρονικά μπιχλιμπίδια και πλαστικούρες. Λυπάμαι αλλά δεν....Προτιμώ να πάρω ένα 2άρι η ένα 3άρι και να το φτιάξω μόνος μου από την αρχή και να βγάζω τα γούστα μου

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν δεν είναι όλα τα Golf TSI προβληματικά. Εγώ τουλάχιστον εκτός φόρουμ 3 φίλους που γνωρίζω με mk5 122, 140 & 170ps κανείς δεν είχε πρόβλημα. Το GT 170ps που είχε ο Δημήτρης που ήταν και μέλος εδώ το πούλησε με 118.000 χιλιόμετρα και η μόνη βλάβη που είχε ήταν ένας πολλαπλασιαστής. Το ίδιο και το mk6 το δικό μου που δεν έχει κάνει κιχ προς το παρόν. Σε φόρουμ με άλλες μάρκες καταγράφονται σοβαρά προβλήματα σε κινητήρες που δεν έχουν τις αποδόσεις των tsi & tfsi.

Δεν ξέρω πόσοι διάβασαν την τεχνική ανάλυση στο link, επί της ουσίας όμως είναι μαγκιά της VW που μείωσε κατά 100 κιλά το νέο μοντέλο και προσάρμοσε τον κινητήρα ώστε να είναι και αποδοτικός αλλά και οικονομικός.

Το ότι για 1η φορά μπαίνει σε τούρμπο αυτοκίνητο 1.4 λίτρων το σύστημα ACT είναι ένα ακόμα επίτευγμα, αφού το συγκεκριμένο σύστημα υπήρχε μόνο σε 8κύλιδρα μοτέρ κλπ.

Για το GTI ας μην το συζητήσουμε, είναι μακράν η καλύτερη έκδοση μέχρι σήμερα. Και όπως λέει ο Alex υπάρχουν πλέον αρκετοί περιορισμοί, το έχουμε ξαναπει τόσες φορές αν έβγαινε σήμερα το Punto GT βαριά θα είχε 90 άλογα, ομοίως ο 20VT το πολύ να προσέγγιζε το tsi 122.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με όλο το σεβασμό αλλά συστήματα τύπου ACT και Start & stop εγώ προσωπικά δεν τα βρίσκω χρήσιμα.Κατ αρχήν το ACT που απενεργοποιεί τον δεύτερο και τρίτο κύλινδρο με σκοπό τη μείωση της κατανάλωσης κατά πόσο θα είναι αξιόπιστο σε βάθος χρόνου?Το start & stop που είδα και σε ένα panda μπροστά μου στο φανάρι προχθές που χρησιμεύει?Πόσο θα μειώσει την κατανάλωση δηλαδή? Τέλοσπαντων νομίζω ότι όλες οι αυτοκινητοβιομηχανίες οδεύουν σε μια τάση συνεχούς downsizing των κινητήρων τους και αυτό με την τόση "οικονομία" έχει παραγίνει. Λές και ο πιτσιρικάς που θα πάρει το TSI θα πηγαίνει με 5ή και 100 συνέχεια.Πιο πολλά είναι τα βελτιωμένα TSI από τα GTI.Για να μην παρεξηγούμαι μου αρέσει το 7άρι σχεδιαστικά αν και δεν είναι κάτι ριζοσπαστικό απο πλευράς σχεδίασης μιας κ 5,6 και 7 μοιάζουν αρκετά σα σουλούπια, φαίνεται αρκετά στιβαρό.Το OPC βέβαια για άλλη μια φορά θα ναι μπροστά από το GTI σε ιπποδύναμη μιας και οι συντηρητικούρες εκεί στη VW δεν κουνάνε από τα  200-220ps και για να αποκτήσεις το R θέλεις μια περιουσία

Link to comment
Share on other sites

Η ιπποδύναμη δεν είναι πανάκεια, το OPC είναι πολύ βαρύ και δεν έχει την καλύτερη αναλογία βάρους / ίππων, σε ορισμένες μετρήσεις τόσο από στάση όσο και σε ρεπρίζ το mk7 Performance είναι μπροστά και φρενάρει και καλύτερα λόγω βάρους.


Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.