Jump to content
raptis_j

Ρυθμιση Μοναδας Abs

Recommended Posts

Εχω 1 προβλημα  με τα  φρενα  .Με 100-120 σε  σχετικα  αποτομο φρενακι σε ευθεια  φευγει το πισω μερος αριστερα /δεξια.Το κανει  απο την αρχη αλλα δεν το ειχα καταλαβει   με  οτι  λαστιχα/αμορτισερ/τακακια/δαγκανες εχω βαλει.Στην vw μου ειπαν την γνωστη πα@@ ετσι κανουν  αυτα.Ενας  γνωστος μου με  εβαλε σε σκεψεις οτι  ισως  απο το εργοστασιο να ειναι λαθος η ρυθμιση της  μοναδας ABS με πιο πανω αποτελεσματα.

   1ον Ρυθμιζεται μεσω Vas η  μοναδα  ABS ??2oν   υπαρχει τροπος  να   βρεθει αν ειναι οντως προβληματικη η ρυθμιση που εχει?

Edited by jim75
Link to comment
Share on other sites

Απο ευθυγραμμιση πως πας;

Ειναι ζυγοσταθμισμενα να ελαστικα; Οι ζαντες ισιες;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Απο ευθυγραμμιση πως πας;

Ειναι ζυγοσταθμισμενα να ελαστικα; Οι ζαντες ισιες;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Ναι ολα οκ .Μου το εκανε απο μαμα κατασταση κ εχω αλλαξει  ζαντες/λαστιχα/αναρτησεις/φρενα   αλλα επιμενει...

Link to comment
Share on other sites

και εμένα το ίδιο μου κάνει εδώ και χρόνια, σε φάση που αν έχει λίγο χωματάκι ο δρόμος κάτω μπλοκάρουν (σβαρνίζουν) οι πίσω ρόδες..  

   οπότε φίλε αν βγάλεις καμιά άκρη ενημέρωσε ! 

Link to comment
Share on other sites

Ρωτησα  σημερα  στην VW  και μου ειπαν οτι ειναι απιθανο το σεναριο να ειναι λαθος ρυθμιση της μοναδας abs και τα  συνεπεια της κατανομης πεδησης.Επισης μου ειπαν οτι δεν ρυθμιζει η μοναδα   και  ο μονος τροπος ειναι  η αλλαγη  της.Ισχυει αυτο ρε παιδια? Δηλαδη οταν για Χ λογους πρεπει να της αλλαξεις λογω βλαβης πχ δεν θα στην ρυθμισουν την νεα  με βαση καποια stadard?

Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι καποιο λαθος στην κατανομη πεδης. το εβαλες σε καποιο φρενομετρο να δεις τι γινεται με τους μπροστινους? 

Edited by xrigolfakias
Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι καποιο λαθος στην κατανομη πεδης. το εβαλες σε καποιο φρενομετρο να δεις τι γινεται με τους μπροστινους? 

Τα εχω βαλει ναι σε 2 φρενομετρα  και το ενα MAHA καινουριο και μου τα βγαζει τελεια! Το κανει με ολες τις ζαντες/λαστιχα/φρενα/σωληνακια /που εχω βαλει..

Link to comment
Share on other sites

Φίλε και μένα έτσι κάνει και όχι τώρα... Από όταν το πήρα, μόλις το στρωσα και πήγα να το δοκιμάσω (1500χλμ) και πάτησα ένα δυνατό πέταγε κώλο πέρα δώθε, δεν είναι κάποιο πρόβλημα απλά έτσι είναι τα golf, βέβαια αν βρούμε κάποια λύση θα ναι καλό

Link to comment
Share on other sites

Φίλε και μένα έτσι κάνει και όχι τώρα... Από όταν το πήρα, μόλις το στρωσα και πήγα να το δοκιμάσω (1500χλμ) και πάτησα ένα δυνατό πέταγε κώλο πέρα δώθε, δεν είναι κάποιο πρόβλημα απλά έτσι είναι τα golf, βέβαια αν βρούμε κάποια λύση θα ναι καλό

Πω πω ουτε  το c2 της  γυναικας με ταμπουρα   στα  130 χλμ δεν πεταει  κωλους..

Link to comment
Share on other sites

κάτι άλλο πρέπει να είναι το θέμα με τα φρένα σου εμένα δεν μου πετάει κώλους και αλλα τετοια ουτε στα 200

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα στα 130... Απότομο φρένο κάπου στα 200 λέω εγώ... Και ντάξει δεν κάνει βόλτες το αμάξι απλά επειδή γέρνει μπροστά πίσω είναι πολύ ελαφρύ και το νιώθεις λίγο να παίζει... Ελπίζω με τις αναρτήσεις που βαλα που δεν θα χει τόσο κλίση να φτιαξε  :roadrage:

Edited by Tonyantony
Link to comment
Share on other sites

Τα εχω βαλει ναι σε 2 φρενομετρα  και το ενα MAHA καινουριο και μου τα βγαζει τελεια! Το κανει με ολες τις ζαντες/λαστιχα/φρενα/σωληνακια /που εχω βαλει..

αφου στο φρενομετρο εδειξε ολα καλα, τοτε εχεις προβλημα.πισω δεν πρεπει να φρεναρει για κανεναν λογο. αφου η κατανομη παει καπου 70%--30% μπροστα - πισω σε ολα τα αυτοκινητα. δε φταιει η μοναδα abs.αυτη ειναι μονο για να μη μπλοκαρουν οι τροχοι.ψαξ'το στην κατανομη πεδης.η στην αντιπροσωπια η εξω, σε καποιο συνεργειο

Link to comment
Share on other sites

αφου στο φρενομετρο εδειξε ολα καλα, τοτε εχεις προβλημα.πισω δεν πρεπει να φρεναρει για κανεναν λογο. αφου η κατανομη παει καπου 70%--30% μπροστα - πισω σε ολα τα αυτοκινητα. δε φταιει η μοναδα abs.αυτη ειναι μονο για να μη μπλοκαρουν οι τροχοι.ψαξ'το στην κατανομη πεδης.η στην αντιπροσωπια η εξω, σε καποιο συνεργειο

Mα απο την μοναδα abs δεν κατανεμει την πεδηση? Η κανω λαθος?

Link to comment
Share on other sites

οχι, δεν ειναι απο τη μοναδα abs,(χωρις να παιρνω και ορκο).ρωτησε καλητερα συνεργειο. οταν σε φρεναρουν οι πισω, δε δουλευει το abs? το καταλαβαινεις?

Edited by xrigolfakias
Link to comment
Share on other sites

οχι, δεν ειναι απο τη μοναδα abs,(χωρις να παιρνω και ορκο).ρωτησε καλητερα συνεργειο. οταν σε φρεναρουν οι πισω, δε δουλευει το abs? το καταλαβαινεις?

Δεν νιωθω κατι στους πισω σχετικα με το ABS.Ισως να ειναι και η ιδεα .Το εχω βαλει σε φρενομετρο σε ιδωτικο ΚΤΕΟ με φρενομετρο maha καινουριας τεχνολογιας ,εκαναν ολα  τα test αλλα  δεν ειδαν κατι. εκτος  οτι πιανουν πολυ  καλα τα φρενα μου.

Edited by jim75
Link to comment
Share on other sites

Τι διαστάσεις φρένα εχεις μπροστά???Είναι οεμ???Αυτό το φαινόμενο που λες παρατηρείται σε όσους έχουν αλλά ξει μπροστά φρένα με μεγαλύτερα,με 4πίστονες ή 6πίστονες δαγκάνες κτλ

Link to comment
Share on other sites

Για μένα μπορεί να φταίει και η ανάρτηση σου (αμορτισέρ ή και ελατήρια). Αν π,χ, είναι μαλακό μπροστά, είναι λογικό σε φρενάρισμα με χιλιόμετρα ενώ φρένα και λάστιχα είναι τέλεια να βουτάει η μούρη να σηκώνεται ο κώλος οπότε να μπλοκάρουν εύκολα οι πίσω τροχοί.... 

Link to comment
Share on other sites

Για  να λυσω τις αποριες θα σας πω οτι πρωτη φορα που το παρατηρησα και τα ειδα ολα.. εγινε οταν το αυτοκινητο  ειχε  7000χλμ και ηταν μαμα σε ΟΛΑ!!

Link to comment
Share on other sites

Τι διαστάσεις φρένα εχεις μπροστά???Είναι οεμ???Αυτό το φαινόμενο που λες παρατηρείται σε όσους έχουν αλλά ξει μπροστά φρένα με μεγαλύτερα,με 4πίστονες ή 6πίστονες δαγκάνες κτλ

λαθος αυτο που λες. εγω φοραω 4πιστονα brembo με 330 δισκο μπροστα και δεν κανει κατι παραξενο πισω. ισα ισα που δουλευει το abs νωριτερα μπροστα απο οτι πριν αλλαξω φρενα, αλλα πισω ουτε μπλοκαρουν ουτε με κουναει στο φρεναριμα.

Edited by xrigolfakias
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.