Jump to content
polodi

Εμεινα Με Το Πολο...

Recommended Posts

τελειωνω το μαθημα μπαινω στο αμαξι(polo 1,2tsi 1,5 χρονων 35000χλμ,αγοραστηκε καινουριο)..ξεκιναω,παω να βαλω δευτερα,δεν εμπαινε με τιποτα κι ο συμπλεκτης ειχε κακη αισθηση..αυτο ηταν..δεν μπαινει καμια ταχυτητα,οποτε καλεσα οδικη και το πηγα σε κοντινη μου αντιπροσωπεια της vw...οταν ο κινητηρας δουλευει πατωντας συμπλεκτη τερμα κανονικα δεν δεχετα καμια ταχυτητα..δεν συμπλεκταρει..με σβηστο- λογικο- μπαινουν κανονικα...η αισθηση του συμπλεκτη ειναι κακη,σαν να εχασε την προοδευτικοτητα του,και ειναι λιγο πιο βαρυς,αλλα πατιεται μεχρι μεσα και επιστερφει πισω(δεν εμεινε κατω δηλ)

 

θελω σας παρακαλω αν καποιος υποψιαζεται τι μπορει να ειναι πχ τρομπα?δισκος?κατι αλλο?ας μου πει γιατι παω να σκασω αυτη τη στιγμη..16000ευρω αμαξι,1,5 χρονων να σε αφηνει ετσι για πλακα δεν το δεχομαι με τιποτα..ειδικα οταν τα περισσοτερα χλμ ηταν ταξιδια με πολυ νορμαλ ταχυτητες,και γενικοτερα με σωστη συμπεριφορα...οχι καρφωτες η ψηλες στροφες κτλ..

Link to comment
Share on other sites

ισχυει...αλλα ξενερωσα απιστευτα...δεν ξερω ποσο θα στοιχισει αν και υποθετω αρκετα...και επισης,δεν το θεωρω απαραδεκτο να σε αφηνει αμαξι ολοκαινουριο..γιατι καποια στιγμη σιγουρα θα το ξανακανει,ισως και το ιδιο προβλημα να ξαναεμφανιστει σε κανα χρονο..

Link to comment
Share on other sites

τιποτα απολυτως!!το αμαξι συμπεριφεροταν υποδειγματικα...απλα,πηγα να βαλω δευτερα και δεν εμπαινε κι ο συμπλεκτης ειχε κακη αισθηση...ουτε θορυβος ακουστηκε,ουτε τιποτα..

Link to comment
Share on other sites

ισχυει...αλλα ξενερωσα απιστευτα...δεν ξερω ποσο θα στοιχισει αν και υποθετω αρκετα...και επισης,δεν το θεωρω απαραδεκτο να σε αφηνει αμαξι ολοκαινουριο..γιατι καποια στιγμη σιγουρα θα το ξανακανει,ισως και το ιδιο προβλημα να ξαναεμφανιστει σε κανα χρονο..

 

 

εγγυηση εχεις οποτε δεν πληρωνεις τιποτα.

ετσι μου εκανε εμενα το γκολφ οταν ειχα μεινει στα 3000χλμ απο συμπλεκτη.

και σιγουρα θα σου πουνε στην αντιπ. οτι εκανες μαιμουδιες με τον συμπλεκτη (αν εισαι νεος θα ελεγα να το παει στην αντιπ. ο πατερας σου )

 

υ.γ μην σκας υπαρχουν και χειροτερα μη υλικης φυσης.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ελπιζω να δεχτουν την εγγυηση και να μην πουν οτι δεν πιανεται λογω του οτι το θεωρουν αναλωσιμο ισως...

περιμενω οτι σιγουρα κατι θα μου πουν οτι εγω δεν το χρησιμοποιουσα καλα κτλ...αλλα δεν ισχυει κατι τετοιο..οδηγω 10 χρονια και ειχα κι αλλα αμαξια πριν και ποτε δεν ειχα αντιμετωπισει προβλημα με συμπλεκτη..και τοτε τα ζοριζα πολυ με κοφτες καρφωτες κτλ..το πολακι το χω και το οδηγω πολυ ηρεμα και σρωτα...τεσπα..ηταν να συμβει...

Link to comment
Share on other sites

ελπιζω να δεχτουν την εγγυηση και να μην πουν οτι δεν πιανεται λογω του οτι το θεωρουν αναλωσιμο ισως...

περιμενω οτι σιγουρα κατι θα μου πουν οτι εγω δεν το χρησιμοποιουσα καλα κτλ...αλλα δεν ισχυει κατι τετοιο..οδηγω 10 χρονια και ειχα κι αλλα αμαξια πριν και ποτε δεν ειχα αντιμετωπισει προβλημα με συμπλεκτη..και τοτε τα ζοριζα πολυ με κοφτες καρφωτες κτλ..το πολακι το χω και το οδηγω πολυ ηρεμα και σρωτα...τεσπα..ηταν να συμβει...

για ολα τα  t s i υπαρχει η πρωτη φορα. :crazy:

Edited by xristos/red tornado
Link to comment
Share on other sites

πιστευω οτι θα το περασουν..παντως δεν παιζει να ναι δισκος...η πλατω η οτιδηποτε αλλο...το αμαξι ουτε πατιναρε ουτε μυριζε,ουτε ετρεμε,δεν εδειχνε απολυτως κανενα σημαδι..εξαλλου ειναι πολυ λιγα τα χλμ για να βγαλει δισκο,ειδικα με την οδηγηση που του εκανα..θα δουμε τη δευτερα τι θα μου πουν..

Link to comment
Share on other sites

εγω πηστευω οτι ειναι ενα απο τα δυο τρομπακια που εχει η αυτο στο πενταλ, η το αλλο στην πριστιρεκ.... το εχω ξανακουσει.... μηπως παρατηρησες τιποτα υγραφρενων απο κατω?

Link to comment
Share on other sites

κι εμενα εκει πηγε το μυαλο μου...αλλα κοιταξα για υγρα μηπως ετρεξαν αλλα δεν ειδα κατι...αλλα δεν ειμαι 100% σιγουρος,πανω στη φουρια μου δεν το εψαξα πολυ..

Edited by polodi
Link to comment
Share on other sites

Αρχικά λυπάμαι για την ταλαιπωρία σου φίλε μου, σε καταλαβαίνω απόλυτα και έχεις δίκιο σε όσα λες. Αλλά από την άλλη δεν χρειάζεται να ανησυχείς για κάτι εφόσον το αμάξι πήγε στην αντιπροσωπία, έχεις εγγύηση θα στο φτιάξουν θα το περάσουν σε αυτή και τέλος.

Γενικά να ξέρεις οτι τα VW έχουν αρκετά ευαίσθητο σύστημα μετάδοσης και θέλει προσεκτική χρήση με σωστές αλλαγές και καλή αποσύμπλεξη, αν τυχών βγει κάποιο πρόβλημα ενώ εσύ προσέχεις τότε πρόκειται για εσφαλμένο μηχανικό μέρος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πιστευω οτι θα το περασουν..παντως δεν παιζει να ναι δισκος...η πλατω η οτιδηποτε αλλο...το αμαξι ουτε πατιναρε ουτε μυριζε,ουτε ετρεμε,δεν εδειχνε απολυτως κανενα σημαδι..εξαλλου ειναι πολυ λιγα τα χλμ για να βγαλει δισκο,ειδικα με την οδηγηση που του εκανα..θα δουμε τη δευτερα τι θα μου πουν..

αν ειναι στραβό χτενι σε συνδυασμό με στραβό βολάν που έχουν όλα τα τσι (δεν υπάρχει τσι χωρίς στραβό βολάν!)τότε δικαιολογεί μια πρόωρη φθορά δίσκου. επίσης μεγάλο ρόλο παίζει να αλλαχτεί και το διχαλο του συμπλέκτη γιατί τρώει και αυτό ανοχές.

+1 mist   

αν είχε πρόβλημα η τρόμπα δεν θα  επερνε καμιά ταχύτητα πότε. ουσιαστικά θα ήταν σαν να μην πάταγες συμπλέκτη η και ακόμα θα μπορούσε να μείνει στο πάτωμα.

Link to comment
Share on other sites

ας ειναι ο,τι θελει αρκει να μην ειναι δισκος...γιατι μιλησα με το διευθυντη και μου ειπε οτι ολα τα περνανε στην εγγυηση εκτος απο δισκο...απλα εγω θεωρω πως αποκλειεται να τα επαιξε ο δισκος...κατι αλλο εφταιξε στο ολο το συστημα...παιζει να ειναι και το διχαλο...παιζει και αντλια...αυριο πρωι μπαινει μεσα για να δουμε τι ειναι...και θα ενημερωσω για το τι εγινε και τι κοστισε...σας ευχαριστω για το ενδιαφερον ;)  ;)

παντως καλη η εγγυηση,καλο το να φτιαχτει,αλλα το να σε αφηνει 1,5 χρονων αμαξι δεν ειναι ο,τι καλυτερο...μπορει να μην ξανασυμβει κατι τετοιο ποτε,να ετυχε κτλ αλλα η ψυχολογια απο δω και περα δεν θα ειναι η ιδια..

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι για τον δίσκο δίνουν 60000 χιλ. Τουλάχιστον στο tdi το δικό μου. Ψάξε το λίγο . . . . . . Γιατί είχα μιλήσει με κοσμοκαρ για τα αναλώσιμα και τα περιοδικά σέρβισ και τι αλλάζουν και πότε . . . . . Ακόμη με έχουν γραμμένο μιας και τους ζήτησα να μου τα στείλουν όλλα σε mail να τα έχω και επίσημα . . . . . . .

Link to comment
Share on other sites

λοιπον,το αμαξι αφου μπηκε μεσα σημερα το πρωι,το μεσημερακι ηταν ετοιμο..δεν το πηρα ομως σημερα γιατι δν προλαβα λογω δουλειας...αυριο θα παω να το παραλαβω και να δω αναλυτικα τι συνεβη..απτα λιγα που μου ειπαν στο τηλεφωνο,αλαχθηκε ολο το συστημα..ρουλεμαν,πλατω,τρομπα .και ισκος...ο,τι υπηρχε αλλαχθηκε..αυριο θα ρωτησω που υπηρξε ακριβως το προβλημα...περαστηκαν στην εγγυηση...οποτε ολα καλα..αυριο θα εχω περισσοτερες πληροφοριες...

Link to comment
Share on other sites

η εγγυηση την εκανε τη δουλεια της..ας ελπισω ομως να μην αποδειχθει ελαττωματικη και η νεα μεταδοση..και ξαναμεινω σε κανα χρονο..

το προβλημα δεν ηταν στον δισκο..ηταν σ ολα τα αλλα...αυριο θα ξερω ακριβως και θα ενημερωσω ;)

Edited by polodi
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου κι εγω στα 15000 χλμ περιπου αλλαξα εντος εγγυησης ολο το συστημα μεταδοσης. Μεγαλη ξενερα εννοειται αλλα "παλι καλα" που εγινε εντος εγγυησης

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου κι εγω στα 15000 χλμ περιπου αλλαξα εντος εγγυησης ολο το συστημα μεταδοσης. Μεγαλη ξενερα εννοειται αλλα "παλι καλα" που εγινε εντος εγγυησης

απο τοτε ποσα χλμ εχεις κανει?ειχες ξανα καποιο θεμα?

 

λοιπον..μολις το παρελαβα το πολο μου..ολα μια χαρα.,λειτουργουν ολα αψογα..αψογη εξυπηρετηση..απτην αντιπροσωπεια μου ειπαν οτι δεν ηταν θεμα χρησης,αλλα καθαρα προβληματικο πλατω ρουλεμαν...ελπιζω να μην ξαναχω θεμα αν και απτη στιγμη που μπηκε γνησιο ανταλλακτικο εχει 2 χρονια εγγυηση..αλλα και παλι καλο θα ηταν να μην ξαναεχω θεμα τοσο γρηγορα..

 

το πολακι μου και παλι ετοιμοπολεμο..αντε σιδερενιο ευχομαι... :cool:

Edited by polodi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τώρα είμαι αισίως στα 45.000! Στην μετάδοση δεν είχα ξανά κανένα πρόβλημα.... Όσων αφορά μπουζοκαλώδια και πολλαπλασιαστή...αυτό είναι ένα άλλο θέμα...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.