Jump to content
nilasgr

Λαστιχα 205 55 R16 V 205 50 R16

Recommended Posts

Θελω να αλλαξω λαστιχα και σκεφτομαι να αλλαξω μονο το προφιλ απο 55 σε 50.Ξερω οτι δεν ειναι η σωστη διασταση.Τα ερωτηματα μου ειναι αν θα εχω προβλημα στην καταναλωση αν θα κρεμασει το αυτοκινητο και το ποιο σημαντικο απο ολα αν θα εχω προβλημα στην ασφαλεια?.Αυτην την διασταση (205 50 r16) την βρηκα και στα λαστιχα που φοραω τωρα (michelin pilot sport 3) μια και θα ξαναβαλω το ιδιο λαστιχο.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

1. Θα αυξηθεί η κατανάλωση, κυρίως σε ταξίδια όπου οδηγείς με υψηλότερες ταχύτητες

2. Θα μειωθεί η άνεση αισθητά, αφού θα έχεις χαμηλότερο λάστιχο

3. Το κόστος αγοράς του 205/50/16 είναι κατά πολύ υψηλότερο

4. Θα είσαι παράνομος και εκτός προβλεπόμενων διαστάσεων ελαστικών,

αφού θα βάλεις διάσταση εκτός επιτρεπόμενων ανοχών

 

Αυτά τα ολίγα :pardon:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οτσν λες παρανομος θα εχω προβλημα με κτεο η δεν δινουν σημασια σε αυτα;

Παράνομος σε περίπτωση ατυχήματος (χτυπάω ξύλο) :drinks:

Link to comment
Share on other sites

πρωτη φορα το ακουω αυτο...

 

δηλ.αν εγω φοραω 205/55/16 και βαλω 225/45/17 και με χτυπησει καποιος δεν με αποζημιωνει η ασφαλεια?

 

θεωρητικα καθε μοντελο αυτοκινητου αναλογα την εκδοση και αναλογα την χωρα που πωλειται εχει και αλλες ζαντες-λαστιχα.

 

πχ το audi S3 μοτν.2007-2012 ας πουμε στην ελλδα φοραγε 225/40/18 σε 7,5Χ18 ζαντα και στην γερμανια φοραγε 225/45/17 σε 7Χ17 ζαντα.


Θελω να αλλαξω λαστιχα και σκεφτομαι να αλλαξω μονο το προφιλ απο 55 σε 50.Ξερω οτι δεν ειναι η σωστη διασταση.Τα ερωτηματα μου ειναι αν θα εχω προβλημα στην καταναλωση αν θα κρεμασει το αυτοκινητο και το ποιο σημαντικο απο ολα αν θα εχω προβλημα στην ασφαλεια?.Αυτην την διασταση (205 50 r16) την βρηκα και στα λαστιχα που φοραω τωρα (michelin pilot sport 3) μια και θα ξαναβαλω το ιδιο λαστιχο.

Ευχαριστω

παντως το 205/50/16 απο το 205/55/16 εχει περισοστερα πλεονεκτηματα απο οτι μειονεκτηματα.

 

1.καλυτερο φρενο-μικροτερη αποσταση εννοω.

2.καλυτερο κρατημα λογω ενισχυμενου πλαινου συγκριτικα με το 205/55

3.λιγοτερη καταναλωση λογω λιγοτερου βαρους και επιφανειας γενικα.(το 205/55/16 παντα μαγουλιζει ειδικα αν φορας 6Χ16 ζαντα σε σχεση με το 205/50/16 οπου σε ζαντα 6Χ16 ειναι πιο τετραγωνισμενο δηλ. δεν μαγουλιαζει λογω προφιλ)

4. με κτεο δεν υπαρχει απολυτως κανενα προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Με το ΚΤΕΟ μπορεί να δημιουργηθεί πρόβλημα. Φίλος μου με παλαιό αυτοκίνητο Austin, επειδή η διάσταση των ελαστικών που φορούσε δεν βγαίνει πλέον στο εμπόριο, αναγκάστηκε να ζητήσει πιστοποιητικό από την εταιρεία ότι παραπλήσια διάσταση ελαστικών που είναι σε κυκλοφορία μπορεί να τοποθετηθεί στο αυτοκίνητο.

Link to comment
Share on other sites

πρωτη φορα το ακουω αυτο...

 

δηλ.αν εγω φοραω 205/55/16 και βαλω 225/45/17 και με χτυπησει καποιος δεν με αποζημιωνει η ασφαλεια?

 

θεωρητικα καθε μοντελο αυτοκινητου αναλογα την εκδοση και αναλογα την χωρα που πωλειται εχει και αλλες ζαντες-λαστιχα.

 

πχ το audi S3 μοτν.2007-2012 ας πουμε στην ελλδα φοραγε 225/40/18 σε 7,5Χ18 ζαντα και στην γερμανια φοραγε 225/45/17 σε 7Χ17 ζαντα.

παντως το 205/50/16 απο το 205/55/16 εχει περισοστερα πλεονεκτηματα απο οτι μειονεκτηματα.

 

1.καλυτερο φρενο-μικροτερη αποσταση εννοω.

2.καλυτερο κρατημα λογω ενισχυμενου πλαινου συγκριτικα με το 205/55

3.λιγοτερη καταναλωση λογω λιγοτερου βαρους και επιφανειας γενικα.(το 205/55/16 παντα μαγουλιζει ειδικα αν φορας 6Χ16 ζαντα σε σχεση με το 205/50/16 οπου σε ζαντα 6Χ16 ειναι πιο τετραγωνισμενο δηλ. δεν μαγουλιαζει λογω προφιλ)

4. με κτεο δεν υπαρχει απολυτως κανενα προβλημα

 

 

Μην τα μπερδεύεις τα πράγματα :acute:

Και δίνε ορθές πληροφορίες

Οι διαστάσεις 195/65/R15 - 205/55/R16 - 225/45/R17 - 225/40/R18 - 225/35/R19

είναι ΕΝΤΕΛΩΣ ΙΣΟΔΥΝΑΜΕΣ μεταξύ τους,

που σημαίνει ότι όποια από αυτές και να φοράς είσαι νόμιμος.

 

Η διάσταση 205/55/16 αντίθετα, δεν έχει καμμία σχέση με την 205/50/16

γι' αυτό και είσαι παράνομος =@

Edited by Koumparos
Link to comment
Share on other sites

πρωτη φορα το ακουω αυτο...

δηλ.αν εγω φοραω 205/55/16 και βαλω 225/45/17 και με χτυπησει καποιος δεν με αποζημιωνει η ασφαλεια?

θεωρητικα καθε μοντελο αυτοκινητου αναλογα την εκδοση και αναλογα την χωρα που πωλειται εχει και αλλες ζαντες-λαστιχα.

πχ το audi S3 μοτν.2007-2012 ας πουμε στην ελλδα φοραγε 225/40/18 σε 7,5Χ18 ζαντα και στην γερμανια φοραγε 225/45/17 σε 7Χ17 ζαντα.

παντως το 205/50/16 απο το 205/55/16 εχει περισοστερα πλεονεκτηματα απο οτι μειονεκτηματα.

1.καλυτερο φρενο-μικροτερη αποσταση εννοω.

2.καλυτερο κρατημα λογω ενισχυμενου πλαινου συγκριτικα με το 205/55

3.λιγοτερη καταναλωση λογω λιγοτερου βαρους και επιφανειας γενικα.(το 205/55/16 παντα μαγουλιζει ειδικα αν φορας 6Χ16 ζαντα σε σχεση με το 205/50/16 οπου σε ζαντα 6Χ16 ειναι πιο τετραγωνισμενο δηλ. δεν μαγουλιαζει λογω προφιλ)

4. με κτεο δεν υπαρχει απολυτως κανενα προβλημα

Εσυ μου προτεινεις 205 50 r16?

Με το ΚΤΕΟ μπορεί να δημιουργηθεί πρόβλημα. Φίλος μου με παλαιό αυτοκίνητο Austin, επειδή η διάσταση των ελαστικών που φορούσε δεν βγαίνει πλέον στο εμπόριο, αναγκάστηκε να ζητήσει πιστοποιητικό από την εταιρεία ότι παραπλήσια διάσταση ελαστικών που είναι σε κυκλοφορία μπορεί να τοποθετηθεί στο αυτοκίνητο.

Αν ειναι προβλημα η διασταση επειδη εχει καταργηθει δεν πιστευω να εχω προβλημα γιατι η διαστασεις αυτες υπαρχουν και σε καλες εταιριες ελαστικων.

Link to comment
Share on other sites

Μην τα μπερδεύεις τα πράγματα :acute:

Και δίνε ορθές πληροφορίες

Οι διαστάσεις 195/65/R15 - 205/55/R16 - 225/45/R17 - 225/40/R18 - 225/35/R19

είναι ΕΝΤΕΛΩΣ ΙΣΟΔΥΝΑΜΕΣ μεταξύ τους,

που σημαίνει ότι όποια από αυτές και να φοράς είσαι νόμιμος.

 

Η διάσταση 205/55/16 αντίθετα, δεν έχει καμμία σχέση με την 205/50/16

γι' αυτό και είσαι παράνομος =@

 

Τι αλλο χρειαζεται να πει καποιος για να σ δωσει να καταλαβεις οτι ΔΕΝ θα βαλεις αυτη τ διασταση?

Το αμαξι ειναι ολο μια μαθηματικη πραξη και ντε κ καλα θες να κανεις 1+1=3 .. Εαν βαλεις αυτη τ διασταση π λες εισαι Παρανομος και επικινδυνος! Για τ παρανομος Σε συγχαιρω!!! Για τ επικινδυνος εχω κατι ενδοιασμους!

 

Edited by diMake
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι δεν καταλαβαίνεις ??

Ολοι σχεδόν σου λέμε οτι η διασταση 205/50/16 ΔΕΝ ταιριάζει στο golf 5, δεν κάνει, δεν του πάει κλπ κλπ.

Λες τόσα χρόνια εδω μέσα να μην το χουν σκεφτει χιλιάδες συμφορουμίτες? Κανεις ή σχεδόν κανεις δεν φοράει τετοια διασταση.

Αν επιμένεις ομως βάλε οτι γουστάρεις. Δικό σου θέμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

επειδη θα με κανετε να ξεχασω αυτα που ξερω και ξερω πολλα και απο πραξη και απο θεωρια,για ελαστικα....

 

ΠΟΙΟΣ ΝΟΜΟΣ ΛΕΕΙ οτι αμα βαλω σε ενα GOLF V 205/50/16 απο 205/55/16 ειμαι παρανομος?

 

Μην τα μπερδεύεις τα πράγματα :acute:

Και δίνε ορθές πληροφορίες

Οι διαστάσεις 195/65/R15 - 205/55/R16 - 225/45/R17 - 225/40/R18 - 225/35/R19

είναι ΕΝΤΕΛΩΣ ΙΣΟΔΥΝΑΜΕΣ μεταξύ τους,

που σημαίνει ότι όποια από αυτές και να φοράς είσαι νόμιμος.

 

Η διάσταση 205/55/16 αντίθετα, δεν έχει καμμία σχέση με την 205/50/16

γι' αυτό και είσαι παράνομος....

 

απαντησε μου σε αυτα αν θελεις.... koumparos.Που ειμαι λαθος???

 

1.καλυτερο φρενο-μικροτερη αποσταση εννοω.

2.καλυτερο κρατημα λογω ενισχυμενου πλαινου συγκριτικα με το 205/55

3.λιγοτερη καταναλωση λογω λιγοτερου βαρους και επιφανειας γενικα.(το 205/55/16 παντα μαγουλιζει ειδικα αν φορας 6Χ16 ζαντα σε σχεση με το 205/50/16 οπου σε ζαντα 6Χ16 ειναι πιο τετραγωνισμενο δηλ. δεν μαγουλιαζει λογω προφιλ)

4. με κτεο δεν υπαρχει απολυτως κανενα προβλημα.

 

με το σκεπτικο σας επειδη στο 1,4 jetta που εχω φοραγα 205/55/16 τωρα που φοραω 225/40/18 το κτεο πρεπει να με κοψει..σωστα?

 

αφου 225/40/18 με 8Χ18 ζαντα που φοραω τωρα vw jetta 1.4 tsi δεν εβγαινε απο το εργοστασιο...ετσι δεν ειναι?Δηλ.και εγω ειμαι λαθος...

 

ναι αλλα εκει που στριβω εγω με τα 225/40/18 και το αμαξι ειναι βραχος , με το 205/55/16 ειχα συνεχεια υποστροφη,μαγουλιασμα σε στροφες αισθηση χαλια.

 

εκει που τωρα φρεναρω με τα 18 αρια πριν ειχα συνεχεια ABS και φρενα γεια σου...επισης τωρα καταλαβαινω οτι ειχα τιμονι αφου αρκει μια μικρη κλιση στο τιμονι και το αμαξι ακουει και διαβαζει τον δρομο....

 

οσο χαμηλωνει το προφιλ-σε λογικα πλασια οχι προφιλ 30 και 35- μονο πλεονετηματα εχεις..αυτη ειναι βασικη αρχη στα λαστιχα...

 

για τον πατερα μου που ειναι 65+ οι διαστασεις 55-60-65-70 ειναι οτι πρεπει...

 

Η πιο σωστη διασταση φιλε μου  Νikos ειναι 205/50/16 .τωρα σχολια δεν του παει και δεν φορανε δεν ειναι επιχειρηματα.Εδω οποιος θελει ας γραψει επιχειρημα οπως επιχειρηματολογω εγω και του εξηγω του ανθρωπου για ποιο λογο ΝΑ ΒΑΛΕΙ 205/50/16 αν διαθετει το budget...

Edited by KIT CAR
Link to comment
Share on other sites

Ρε φιλε kitcar, εχεις μπερδευτει και δεν καταλαβαινεις τι εγραψε ο κουμπάρος παραπάνω.

Οι ισοδύναμες διαστάσεις σημαινει οτι δεν αλλάζει το βημα κλπ κλπ του ελαστκού, σε golf jetta scirocco για παράδειγμα, μπορει κάποιος να βάλει οποιαδήποτε απο τις ΙΣΟΔΥΝΑΜΕΣ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. (Όπως Λανθασμενη ένδειξη ταχυμέτρου,ειναι και εκτός ορίων κατασκευαστή) Δεν ειπαμε οτι θα σε συλλάβει κάποιος!! Το παράνομο δεν σημαινει και φυλακή!

Αρα κανεις δεν θα σου πει γιατι εβαλες 18άρια στο jetta σου., οπως γραφεις οτι υπονοηθηκε.

Τι δεν καταλαβαινετε??

Αν δεν υπηρχαν κάποιες αρχές, ο καθένας θα εβαζε οτι ήθελε. Δεν κάνεις οτι θέλεις με τις διαστασεις των ελαστικών!!

Δεν ειναι το εσωτερικό του αυτοκινήτου που ο καθένας το βάφει κ κρεμάει οτι γουστάρει.

Ψαχτείτε λίγο.

Υ.σ. το δεν του πάει δεν φοριέται κλπ, τα εγραψα εν συντομία γιατι βαριέμαι να προσπαθώ αναλυτικά να γεμίσω το κεφάλι κάποιου.

Στο φινάλε φινάλε τράβα ρώτα 3,4 λαστιχάδες που να ξέρουν, και μετά γράψε εδω τις απαντησεις που πήρες.

Και τέλος το να συγκρίνεις εδω στο τόπικ αυτο το πως στρίβουν τα 18άρια, με την ερωτηση του φιλου ο οποιος ανεφερεται σε 16άρια ειναι παντελώς άσχετο.

Edited by chrispant
Link to comment
Share on other sites

επειδη θα με κανετε να ξεχασω αυτα που ξερω και ξερω πολλα και απο πραξη και απο θεωρια,για ελαστικα....

 

ΠΟΙΟΣ ΝΟΜΟΣ ΛΕΕΙ οτι αμα βαλω σε ενα GOLF V 205/50/16 απο 205/55/16 ειμαι παρανομος?

Το λέει ο "άγραφος" νόμος των ασφαλιστικών εταιρειών

και των παμπόνηρων δικηγόρων, οι οποίοι αν προκαλέσεις (ή σου προκαλέσουν) ατύχημα

θα αποζημιωθείς με μια μπουγάτσα κι αυτή πολύ θα είναι.

Μην τα μπερδεύεις τα πράγματα :acute:

Και δίνε ορθές πληροφορίες

Οι διαστάσεις 195/65/R15 - 205/55/R16 - 225/45/R17 - 225/40/R18 - 225/35/R19

είναι ΕΝΤΕΛΩΣ ΙΣΟΔΥΝΑΜΕΣ μεταξύ τους,

που σημαίνει ότι όποια από αυτές και να φοράς είσαι νόμιμος.

 

Η διάσταση 205/55/16 αντίθετα, δεν έχει καμμία σχέση με την 205/50/16

γι' αυτό και είσαι παράνομος....

 

απαντησε μου σε αυτα αν θελεις.... koumparos.Που ειμαι λαθος???

 

1.καλυτερο φρενο-μικροτερη αποσταση εννοω.

2.καλυτερο κρατημα λογω ενισχυμενου πλαινου συγκριτικα με το 205/55

3.λιγοτερη καταναλωση λογω λιγοτερου βαρους και επιφανειας γενικα.(το 205/55/16 παντα μαγουλιζει ειδικα αν φορας 6Χ16 ζαντα σε σχεση με το 205/50/16 οπου σε ζαντα 6Χ16 ειναι πιο τετραγωνισμενο δηλ. δεν μαγουλιαζει λογω προφιλ)

4. με κτεο δεν υπαρχει απολυτως κανενα προβλημα.

 

με το σκεπτικο σας επειδη στο 1,4 jetta που εχω φοραγα 205/55/16 τωρα που φοραω 225/40/18 το κτεο πρεπει να με κοψει..σωστα?

Το 205/55/16 και το 225/40/18, όπως ανέφερα παραπάνω,

είναι ΕΝΤΕΛΩΣ ΙΣΟΔΥΝΑΜΕΣ διαστάσεις, οπότε το ΚΤΕΟ

και να θέλει να σε κόψει, ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ.

 

αφου 225/40/18 με 8Χ18 ζαντα που φοραω τωρα vw jetta 1.4 tsi δεν εβγαινε απο το εργοστασιο...ετσι δεν ειναι?Δηλ.και εγω ειμαι λαθος...

 

ναι αλλα εκει που στριβω εγω με τα 225/40/18 και το αμαξι ειναι βραχος , με το 205/55/16 ειχα συνεχεια υποστροφη,μαγουλιασμα σε στροφες αισθηση χαλια.

 

εκει που τωρα φρεναρω με τα 18 αρια πριν ειχα συνεχεια ABS και φρενα γεια σου...επισης τωρα καταλαβαινω οτι ειχα τιμονι αφου αρκει μια μικρη κλιση στο τιμονι και το αμαξι ακουει και διαβαζει τον δρομο....

 

οσο χαμηλωνει το προφιλ-σε λογικα πλασια οχι προφιλ 30 και 35- μονο πλεονετηματα εχεις..αυτη ειναι βασικη αρχη στα λαστιχα...

 

για τον πατερα μου που ειναι 65+ οι διαστασεις 55-60-65-70 ειναι οτι πρεπει...

 

Η πιο σωστη διασταση φιλε μου  Νikos ειναι 205/50/16

Δυστυχώς, εκτός των άλλων, διαπιστώνω μετά λύπης μου, ότι είσαι και αμετανόητος και επικίνδυνος

.τωρα σχολια δεν του παει και δεν φορανε δεν ειναι επιχειρηματα.Εδω οποιος θελει ας γραψει επιχειρημα οπως επιχειρηματολογω εγω και του εξηγω του ανθρωπου για ποιο λογο ΝΑ ΒΑΛΕΙ 205/50/16 αν διαθετει το budget... Εντάξει, τα υπόλοιπα δεν χρειάζονται ούτε καν σχολιασμό

Edited by Koumparos
Link to comment
Share on other sites

οταν καποιος λεει οτι ειναι παρανομο εσυ τι καταλαβαινεις?

 

νομικα ο παρανομος ειναι παραβατης..ο παραβατης ή ο παρανομος εχει κυρωσεις πχ προστιμο ή φυλακη.επιπληξη δεν υφισταται απο το κρατος-νομοθετη.επιπληξη υφισταται απο τον διαιτητη μονο...ετσι για να ξερουμε να μιλαμε ελληνικα.

 

οταν λοιπον εγω ρωταω αν μπορω να αλλαξω για παραδειγμα λαμπες στο αυτοκινητο μου,και καποιος μου πει οτι ειμαι παρανομος , ουσιαστικα με αποτρεπεις απο το να κανω αυτη την ενεργεια...διοτι θα εχω προστιμο.

ασχετο ειναι κατι επειδη δεν το καταλαβαινεις εσυ....ρωτα ο ανθρωπος τι να βαλει 205/55 ή 205/50. βγαινει ο ενας και λεει ειναι παρανομο,και εγω του λεω τα ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ του να βαλει 205/50...

 

εσυ τι δεν καταλαβαινεις???ουτε λαθος ενδειξη στο κοντερ θα εχει ουτε σε λαθος διαμετρο ελαστικα φοραει.

 

ακομα περιμενω ενε μειονεκτημα του να βαλει 205/50 αντι 205/55... διοτι οπως εγω γραψει πριν μονο πλεονεκτημα θα εχει εκτος απο την τιμη...

Link to comment
Share on other sites

οταν καποιος λεει οτι ειναι παρανομο εσυ τι καταλαβαινεις?

 

νομικα ο παρανομος ειναι παραβατης..ο παραβατης ή ο παρανομος εχει κυρωσεις πχ προστιμο ή φυλακη.επιπληξη δεν υφισταται απο το κρατος-νομοθετη.επιπληξη υφισταται απο τον διαιτητη μονο...ετσι για να ξερουμε να μιλαμε ελληνικα.

 

οταν λοιπον εγω ρωταω αν μπορω να αλλαξω για παραδειγμα λαμπες στο αυτοκινητο μου,και καποιος μου πει οτι ειμαι παρανομος , ουσιαστικα με αποτρεπεις απο το να κανω αυτη την ενεργεια...διοτι θα εχω προστιμο.

ασχετο ειναι κατι επειδη δεν το καταλαβαινεις εσυ....ρωτα ο ανθρωπος τι να βαλει 205/55 ή 205/50. βγαινει ο ενας και λεει ειναι παρανομο,και εγω του λεω τα ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ του να βαλει 205/50...

 

εσυ τι δεν καταλαβαινεις???ουτε λαθος ενδειξη στο κοντερ θα εχει ουτε σε λαθος διαμετρο ελαστικα φοραει.

Στο Δημοτικό μου είχαν μάθει,

ότι 2 κύκλοι με ίδια κέντρα και διαφορετικές διαμέτρους,

έχουν και διαφορετικές περιμέτρους

Και μικρότερη περίμετρο,

μου είχαν πει ότι έχει αυτός ο κύκλος,

που έχει τη μικρότερη διάμετρο.

Αλλά, μπορεί και να μου τα είπαν λάθος

 

ακομα περιμενω ενε μειονεκτημα του να βαλει 205/50 αντι 205/55... διοτι οπως εγω γραψει πριν μονο πλεονεκτημα θα εχει εκτος απο την τιμη...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

koumparos...

 

αγραφος νομος σε δικαστηριο ισχυει? επειδη εχω εμπλακει στα 19 χρονια που οδηγαω σε 4 ατυχηματα,κανεις ποτε απο καμια ασφαλιστικη δεν ειδε..τι φρενα φοραγα, τι λαστιχα,τι φιλτρο αερα,αν ειχα αλλαξει αμορτισερ,τι παχος τακακια ειχα κτλ...αν εσυ ξερεις αυτο τον αγραφο νομο να εχει εφαρμοστει σε κερναω μπουγατσα...εκτος αν ξερεις μια περιπτωση και εσυ προσωπικα και θεωρεις οτι ειναι εθιμικο δικαιο..αλλα και τοτε δεν νομιζω πραγματογνωμονας να βγαλει εκτος αποφαση δικαστηριου για αλλαγη απο 205/55 σε 205/50..

 

το κτεο λες οτι δεν μπορει να με κοψει με 225/40/18....δηλ αν βαλω 245/40/19 που ειναι εντος των οριων ΔΕΝ θα με κοψει? συμφωνα με τα λεγομενα σου.

 

λοιπον φιλε αφου ειναι αμετανοητος και επικυνδυνος οπως λες..ΕΝΑ ΜΕΙΟΝΕΚΤΗΜΑ του 205/50 αντι του 205/55 μπορεις να μου πεις?

 

διοτι αν δεν μου πεις ..εγω θα παραδεχθω οτι ειναι επικυνδυνος...ΕΣΥ θα παραδεχθεις οτι εισαι ασχετος???


 

οταν καποιος λεει οτι ειναι παρανομο εσυ τι καταλαβαινεις?

 

νομικα ο παρανομος ειναι παραβατης..ο παραβατης ή ο παρανομος εχει κυρωσεις πχ προστιμο ή φυλακη.επιπληξη δεν υφισταται απο το κρατος-νομοθετη.επιπληξη υφισταται απο τον διαιτητη μονο...ετσι για να ξερουμε να μιλαμε ελληνικα.

 

οταν λοιπον εγω ρωταω αν μπορω να αλλαξω για παραδειγμα λαμπες στο αυτοκινητο μου,και καποιος μου πει οτι ειμαι παρανομος , ουσιαστικα με αποτρεπεις απο το να κανω αυτη την ενεργεια...διοτι θα εχω προστιμο.

ασχετο ειναι κατι επειδη δεν το καταλαβαινεις εσυ....ρωτα ο ανθρωπος τι να βαλει 205/55 ή 205/50. βγαινει ο ενας και λεει ειναι παρανομο,και εγω του λεω τα ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ του να βαλει 205/50...

 

εσυ τι δεν καταλαβαινεις???ουτε λαθος ενδειξη στο κοντερ θα εχει ουτε σε λαθος διαμετρο ελαστικα φοραει.

Στο Δημοτικό μου είχαν μάθει,

ότι 2 κύκλοι με ίδια κέντρα και διαφορετικές διαμέτρους,

έχουν και διαφορετικές περιμέτρους

Και μικρότερη περίμετρο,

μου είχαν πει ότι έχει αυτός ο κύκλος,

που έχει τη μικρότερη διάμετρο.

Αλλά, μπορεί και να μου τα είπαν λάθος

 

ακομα περιμενω ενε μειονεκτημα του να βαλει 205/50 αντι 205/55... διοτι οπως εγω γραψει πριν μονο πλεονεκτημα θα εχει εκτος απο την τιμη...

 

1. Θα αυξηθεί η κατανάλωση, κυρίως σε ταξίδια όπου οδηγείς με υψηλότερες ταχύτητες

2. Θα μειωθεί η άνεση αισθητά, αφού θα έχεις χαμηλότερο λάστιχο

3. Το κόστος αγοράς του 205/50/16 είναι κατά πολύ υψηλότερο

4. Θα είσαι παράνομος και εκτός προβλεπόμενων διαστάσεων ελαστικών,

αφού θα βάλεις διάσταση εκτός επιτρεπόμενων ανοχών

 

καλα ξεχνας τι εγραψες παραπανω και πας να το σωσεις?

 

εσυ τον αποτρεπεις να βαλει 205/50 και εγω του λεω να βαλει και λες σε εμενα αυτα που ισχυριζομαι...

 

με δουλευεις?

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ KIT CAR

Το βλέπω λίγο περίεργο ένας Ηλεκτρολόγος Μηχανολόγος

απόφοιτος Πολυτεχνείου, να είναι άσχετος

Είναι τόσες οι ασυναρτησίες που γράφεις

και επίμονα υπερασπίζεσαι,

που σταματάω εδώ την κουβέντα μαζί σου.

Ξεχώρισε πρώτα αν η κότα έκανε το αυγό ή το αυγό την κότα

και μετά συνεχίζουμε την κουβέντα

Link to comment
Share on other sites

αν εσυ θεωρεις ασυναρτησεις αυτα που λεω ας συστηθουμε λοιπον.

 

οικονομολογος - λογιστης με μεταπτυχιακο απο ενα πανεπιστημιο το οποιο τυγχανει να εiναι ακριβως απο κατω στην καταταξη του 2013 από το London school of economics.

 

αρα οσο σχετικος ειναι με τα λαστιχα ο ηλεκτρολογος μηχανικος αλλο τοσο ειναι ο οικονομολογος - λογιστης.

 

παμε παρακατω.εσενα ειναι η δουλεια σου εμενα το χομπι μου.

 

παμε παρακατω...εσυ του λες να μην βαλει 205/55 για αυτους τους λογους...

 

1. Θα αυξηθεί η κατανάλωση, κυρίως σε ταξίδια όπου οδηγείς με υψηλότερες ταχύτητες

2. Θα μειωθεί η άνεση αισθητά, αφού θα έχεις χαμηλότερο λάστιχο

3. Το κόστος αγοράς του 205/50/16 είναι κατά πολύ υψηλότερο

4. Θα είσαι παράνομος και εκτός προβλεπόμενων διαστάσεων ελαστικών,

αφού θα βάλεις διάσταση εκτός επιτρεπόμενων ανοχών.

 

εγω του λεω να βαλει για αυτους τους λογους...

 

1.καλυτερο φρενο-μικροτερη αποσταση εννοω.

2.καλυτερο κρατημα λογω ενισχυμενου πλαινου συγκριτικα με το 205/55

3.λιγοτερη καταναλωση λογω λιγοτερου βαρους και επιφανειας γενικα.(το 205/55/16 παντα μαγουλιζει ειδικα αν φορας 6Χ16 ζαντα σε σχεση με το 205/50/16 οπου σε ζαντα 6Χ16 ειναι πιο τετραγωνισμενο δηλ. δεν μαγουλιαζει λογω προφιλ)

4. με κτεο δεν υπαρχει απολυτως κανενα προβλημα.

 

ο εξυπνος παραδεχεται,ο πονηρος δικαιολογειται, ο ηλιθιος επιμενει..

 

αποφασισε τι εισαι....

 

και θα ερθω να βαλω λαστιχα σε εσενα!!!

Link to comment
Share on other sites

αν εσυ θεωρεις ασυναρτησεις αυτα που λεω ας συστηθουμε λοιπον.

 

οικονομολογος - λογιστης με μεταπτυχιακο απο ενα πανεπιστημιο το οποιο τυγχανει να εiναι ακριβως απο κατω στην καταταξη του 2013 από το London school of economics.

 

αρα οσο σχετικος ειναι με τα λαστιχα ο ηλεκτρολογος μηχανικος αλλο τοσο ειναι ο οικονομολογος - λογιστης.

 

παμε παρακατω.εσενα ειναι η δουλεια σου εμενα το χομπι μου.

 

παμε παρακατω...εσυ του λες να μην βαλει 205/55 για αυτους τους λογους...

 

1. Θα αυξηθεί η κατανάλωση, κυρίως σε ταξίδια όπου οδηγείς με υψηλότερες ταχύτητες

2. Θα μειωθεί η άνεση αισθητά, αφού θα έχεις χαμηλότερο λάστιχο

3. Το κόστος αγοράς του 205/50/16 είναι κατά πολύ υψηλότερο

4. Θα είσαι παράνομος και εκτός προβλεπόμενων διαστάσεων ελαστικών,

αφού θα βάλεις διάσταση εκτός επιτρεπόμενων ανοχών.

 

εγω του λεω να βαλει για αυτους τους λογους...

 

1.καλυτερο φρενο-μικροτερη αποσταση εννοω.

2.καλυτερο κρατημα λογω ενισχυμενου πλαινου συγκριτικα με το 205/55

3.λιγοτερη καταναλωση λογω λιγοτερου βαρους και επιφανειας γενικα.(το 205/55/16 παντα μαγουλιζει ειδικα αν φορας 6Χ16 ζαντα σε σχεση με το 205/50/16 οπου σε ζαντα 6Χ16 ειναι πιο τετραγωνισμενο δηλ. δεν μαγουλιαζει λογω προφιλ)

4. με κτεο δεν υπαρχει απολυτως κανενα προβλημα.

 

ο εξυπνος παραδεχεται, (δεν παραδέχεσαι ούτε το πιο απλό, που είναι ότι το ταχύμετρο επειρεάζεται λόγω διαφορετικών διαμέτρων)

ο πονηρος δικαιολογειται, (το κτεο λες οτι δεν μπορει να με κοψει με 225/40/18....δηλ αν βαλω 245/40/19 που ειναι εντος των οριων (αν είναι εντός των ορίων αυτή η διάσταση, τότε θα φάω ένα μαγγάλι κάρβουνα) ΔΕΝ θα με κοψει? συμφωνα με τα λεγομενα σου)

ο ηλιθιος επιμενει.. (εδώ, συμφωνούμε ΑΠΟΛΥΤΩΣ)

 

αποφασισε τι εισαι....

 

και θα ερθω να βαλω λαστιχα σε εσενα!!!

Και μια ερώτηση, απλή...

Μήπως μπορείς να μου πεις το ύψος των ελαστικών,

των δύο επίμαχων διαστάσεων ?

Link to comment
Share on other sites

ειμαι δουλεια οποτε τα τυπογραφικα δικαιολογουνται.

 

ηθελα να γραψω 225/40/18 με 245/30/19 και οχι 245/40/19..ναι το 245/3019 ειναι εντος οριων....

 

το ταχυμετρο επηρεαζεται ελαχιστα και ειδικα στου group VAg διορθωνεται μεσω vag com.

 

205/55/16 διαμετρος ελαστικου 631mm

205/50/16 διαμετρος ελαστικου 611mm

 

η διαφορα ειναι 20mm δηλ.2cm αρα οταν το οχημα κινειται με 120km στο κοντερ τα πραγματικα km θα ειναι 116km.οπου ειναι οριακα εκτος οριων.

Link to comment
Share on other sites

Αντε δίκιο έχετε δεν είναι νόμος αν φοράς λάθος διάσταση! Δεν επιβάλλονται κυρώσεις. Είναι ένα σοβαρό επιχείρημα  του δικηγόρου - ασφαλιστικής εταιρείας. Άγραφοι νόμοι - "έθιμα" υπήρχαν - υπάρχουν, λαμβάνονται ελευθερα υπόψιν από τον δικαστή. Να τα λέμε σωστά!

Link to comment
Share on other sites

Your post No14:

εσυ τι δεν καταλαβαινεις???ουτε λαθος ενδειξη στο κοντερ θα εχει ουτε σε λαθος διαμετρο ελαστικα φοραει.

 

Your post No20:

το ταχυμετρο επηρεαζεται ελαχιστα

η διαφορα ειναι 20mm δηλ.2cm αρα οταν το οχημα κινειται με 120km στο κοντερ τα πραγματικα km θα ειναι 116km.οπου ειναι οριακα εκτος οριων.

 

Καλά το πας, αργά αλλά σταθερά =@

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγω που ειμαι .......χειρουργος     ιδου πως υπολογιζεται η ΣΩΣΤΗ διασταση ελαστικων.....ΚΑΝΤΕ ΤΙΣ ΠΡΑΞΕΙΣ και βαλτε το σωστο ελαστικο ... :geek:  

 

 



tire_dimen_2010.gif

αν πχ το μεγαλύτερο εργοστασιακο που επιτρέπει ο κατασκευαστής (κ αναγραφεται στο αυτοκίνητο ή το βιβλιαράκι του) 
ειναι 255(Α) 75(Β)/R17 ©
και αυτο που βαλατε ειναι ας πουμε 285 (Α) 70(Β)/R17 ©

υπολογιζουμε:

ΕΡΓΟΣΤ.... ((Α*Β%)*2 + (C *25,4) = 814,3 (E) (συνολικό ύψος τροχού)
ΤΩΡΑ....... ((Α*Β%)*2 + (C *25,4) = 830,8 (Z)

και βαζουμε τα νουμερα εδω:

((Ε-Ζ)/Ζ )*100= 1,99 (διαφορά υψών σε %)

αν το νουμεράκι αυτο ειναι μεγαλύτερο απο +-1,5 (1,5%) τοτε λυπάμαι, ΝΤΙΓΚ, κόβεστε emoticon-00179-headbang.gif
Edited by Rocky
Link to comment
Share on other sites

Θελω να αλλαξω λαστιχα και σκεφτομαι να αλλαξω μονο το προφιλ απο 55 σε 50.Ξερω οτι δεν ειναι η σωστη διασταση.Τα ερωτηματα μου ειναι αν θα εχω προβλημα στην καταναλωση αν θα κρεμασει το αυτοκινητο και το ποιο σημαντικο απο ολα αν θα εχω προβλημα στην ασφαλεια?.Αυτην την διασταση (205 50 r16) την βρηκα και στα λαστιχα που φοραω τωρα (michelin pilot sport 3) μια και θα ξαναβαλω το ιδιο λαστιχο.

Ευχαριστω

 

ο φιλος στο πρωτο post ρωταει εξ αρχης τα παραπανω...ξερει οτι δεν ειναι η σωστη διασταση,και ρωτα αυτα που βλεπεις...

 

αρχιζεις μετα και του λες οτι ειναι παρανομος...αρα εχει προστιμο,αυτο καταλαβαινω εγω με τα λιγα ελληνικα που ξερω.

 

λαθος ενδειξη λοιπον στο κοντερ δεν θα εχει διοτι τα 120km στο κοντερ ειναι με το gps περιπου 115-116km. καλα το παμε μεχρι εδω?

 

οταν λοιπον λεω οτι δεν θα εχει λαθος ενδειξη στο κοντερ αυτο εννοω....λαθος θα ειχε αν τα 120km στο κοντερ ηταν 110km με λαθος λαστιχα..

 

αλλη απορια ή παρατηρηση εχουμε?  γενικα  ειμαι υπερ του χαμηλου προφιλ σε ελαστικα αυτο προσπαθω να πω απο την αρχη και οτι δεν ειναι εγκληματικο ο φιλος να κατεβαινε απο 205/55 σε 205/50...αυτο ειναι το νοημα,και γενικα αν δεν εχουμε αλλη παρατηρηση ή απορια να το κλεισουμε εδω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.