Jump to content
nilasgr

Λαστιχα 205 55 R16 V 205 50 R16

Recommended Posts

Θελω να αλλαξω λαστιχα και σκεφτομαι να αλλαξω μονο το προφιλ απο 55 σε 50.Ξερω οτι δεν ειναι η σωστη διασταση.Τα ερωτηματα μου ειναι αν θα εχω προβλημα στην καταναλωση αν θα κρεμασει το αυτοκινητο και το ποιο σημαντικο απο ολα αν θα εχω προβλημα στην ασφαλεια?.Αυτην την διασταση (205 50 r16) την βρηκα και στα λαστιχα που φοραω τωρα (michelin pilot sport 3) μια και θα ξαναβαλω το ιδιο λαστιχο.

Ευχαριστω

 

ο φιλος στο πρωτο post ρωταει εξ αρχης τα παραπανω...ξερει οτι δεν ειναι η σωστη διασταση,και ρωτα αυτα που βλεπεις...

 

αρχιζεις μετα και του λες οτι ειναι παρανομος...αρα εχει προστιμο,αυτο καταλαβαινω εγω με τα λιγα ελληνικα που ξερω.

 

λαθος ενδειξη λοιπον στο κοντερ δεν θα εχει διοτι τα 120km στο κοντερ ειναι με το gps περιπου 115-116km. καλα το παμε μεχρι εδω?

 

οταν λοιπον λεω οτι δεν θα εχει λαθος ενδειξη στο κοντερ αυτο εννοω....λαθος θα ειχε αν τα 120km στο κοντερ ηταν 110km με λαθος λαστιχα..

 

αλλη απορια ή παρατηρηση εχουμε?  γενικα  ειμαι υπερ του χαμηλου προφιλ σε ελαστικα αυτο προσπαθω να πω απο την αρχη και οτι δεν ειναι εγκληματικο ο φιλος να κατεβαινε απο 205/55 σε 205/50...αυτο ειναι το νοημα,και γενικα αν δεν εχουμε αλλη παρατηρηση ή απορια να το κλεισουμε εδω.

αρχιζεις μετα και του λες οτι ειναι παρανομος...αρα εχει προστιμο

Επιτέλους, πρέπει να καταλάβεις ότι είναι παράνομος

Τελεία και παύλα

Έχει παραβιάσει κατά πολύ το Διεθνή κανονισμό του ETRTO,

ο οποίος καθορίζει τις ελάχιστες και τις μέγιστες ανοχές,

στις μετατροπές ελαστικών.

Και τις καθορίζει στην περιοχή -2% έως +1.5% της από τον κατασκευαστή οριζόμενης διαμέτρου.

Το -3.24% στο οποίο οδηγεί το 205/50/16 είναι κατά πολύ εκτός επιτρεπόμενων ανοχών

Link to comment
Share on other sites

@Rocky ειμαι σιγουρος ουτε εσυ τ διαβασες αυτο.. Κ αλλη φορα δωστε απλα τ λινκ οχι ολοκληρα σεντονια!

 

 

Edit. Ετσι ακριβως εννοουσα 

Edited by diMake
Link to comment
Share on other sites

@Rocky ειμαι σιγουρος ουτε εσυ τ διαβασες αυτο.. Κ αλλη φορα δωστε απλα τ λινκ οχι ολοκληρα σεντονια!

 

 

Edit. Ετσι ακριβως εννοουσα

....διαβάζω γρήγορα ....το σεντόνι το ....δίπλωσα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θελω να αλλαξω λαστιχα και σκεφτομαι να αλλαξω μονο το προφιλ απο 55 σε 50.Ξερω οτι δεν ειναι η σωστη διασταση.Τα ερωτηματα μου ειναι αν θα εχω προβλημα στην καταναλωση αν θα κρεμασει το αυτοκινητο και το ποιο σημαντικο απο ολα αν θα εχω προβλημα στην ασφαλεια?.Αυτην την διασταση (205 50 r16) την βρηκα και στα λαστιχα που φοραω τωρα (michelin pilot sport 3) μια και θα ξαναβαλω το ιδιο λαστιχο.

Ευχαριστω

 

ο φιλος στο πρωτο post ρωταει εξ αρχης τα παραπανω...ξερει οτι δεν ειναι η σωστη διασταση,και ρωτα αυτα που βλεπεις...

 

αρχιζεις μετα και του λες οτι ειναι παρανομος...αρα εχει προστιμο,αυτο καταλαβαινω εγω με τα λιγα ελληνικα που ξερω.

 

λαθος ενδειξη λοιπον στο κοντερ δεν θα εχει διοτι τα 120km στο κοντερ ειναι με το gps περιπου 115-116km. καλα το παμε μεχρι εδω?

 

οταν λοιπον λεω οτι δεν θα εχει λαθος ενδειξη στο κοντερ αυτο εννοω....λαθος θα ειχε αν τα 120km στο κοντερ ηταν 110km με λαθος λαστιχα..

 

αλλη απορια ή παρατηρηση εχουμε?  γενικα  ειμαι υπερ του χαμηλου προφιλ σε ελαστικα αυτο προσπαθω να πω απο την αρχη και οτι δεν ειναι εγκληματικο ο φιλος να κατεβαινε απο 205/55 σε 205/50...αυτο ειναι το νοημα,και γενικα αν δεν εχουμε αλλη παρατηρηση ή απορια να το κλεισουμε εδω.

Ε ψιτ φίλε σου απάντησα δεν υπάρχει τέτοιος νόμος.  Περιλαμβάνεται στις γενικές διατάξεις της νομοθεσίας περί τήρησης των τεχνικών προδιαγραφών που πρέπει να ακολουθεί το αυτοκίνητο. Αν με  το να αλλάξεις το προφίλ από  55 σε 50 τίθεσαι εκτός προδιαγραφών και το αυτοκίνητό σου δεν περιλαμβάνει τα στοιχειώδη της υποχρεωτικής ασφάλειας, τότε είσαι παράνομος. Αλλά όπως καταλαβαίνεις αυτά ο δικηγόρος τα σκέφτεται όχι εσυ ή ο λαστιχάς. 

 

Παράδειγμα: γίνεται έλεγχος σε αυτοκίνητο ( Service) και το αυτοκίνητο την επομένη ξεκινάει για ταξίδι. ΣΤην διαδρομμή η τρόμπα βενζίνης  δεισλυτουργει με αποτέλεσμα να σβήσει η μηχανή μέσα στην εθνική όδο και να μην υπάρχει δυνατότητα να μεταφερθεί σε βοηθητική λωρίδα. Ακαριαία γίνεται ατύχημα. Ο δικηγόρος της πλευράς του συγκεκριμένου αυτοκινήτου θεωρεί αυτονόητο πως εφόσον έχει γίνει service δεν χρειάζεται να φέρουν αποδεικτικό. Στην συζήτηση η αντίπαλη πλευρα(της ασφαλιστικής) υποστηρίζει ότι ο λόγος που προκληθηκε το ατύχημα ήταν η λάθος συντήρηση του αυτοκινήτου που μπορεί να ήταν η προβλεπόμενη αλλά ήταν ελλειπής όσον αφορά το θέμα της τρόμπας(έπρεπε να ελεγχθει ακόμα και αν δεν είχε έρθει η στιγμή της προληπτικής αλλαγής της - μόνο και μόνο επειδή ήταν κοντά στην αλλαγή της).

 

Αποτέλεσμα ? Συνυπαιτιότητα΄... που σημαίνει ότι ακόμα και αν ο άλλος που ευθύνεται για το ατύχημα μπορεί εκείνη την στιγμή να κοιμώταν, εσύ λαμβάνεις μερίδιο ευθύνης

 

Αυτό δλδ που εξηγούν και οι υπόλοιποι είναι ότι μπορεί κάποιος γάτος δικηγόρος να στην φέρει και ενω δεν φταις να πληρώσεις και εσυ

Edited by AlexkSeRRes
Link to comment
Share on other sites

Ξεψειριζουμε την μαιμου.νομικα σκεπτομενος δεν εισαι λαθος.πρακτικα ομως...αν σε καθε ατυχημα μετραγανε το παχος απο τα τακακια ή την αποσβεση των αμορτισερ,τα μισα δεν θα αποζημιωνονταν...

 

εσυ ξερεις παραδειγμα οπου(το 95% των δικηγηρων σε θεματα αυτοκινητων ειναι απλα ασχετοι,δεν καταλαβαινουν ή δεν ξερουν βασικα πραγματα),δικαστηριο με γνωστη δικηγορο ή πραγματωγνομονα εβγαλε αποφαση βασιζομενος σε διασταστη ελαστικων εκτος οριων κατα 1% ή τακακαι στο οριο ή δισκοπλακες στο οριο?

 

οκ κανενα προβλημα.

θα μπει υπ οψιν ο συντελεστης τριβης της ασφαλτου,ποτε στρωθηκε η πισσα,ποτε ανανεωθηκε,αν ειχε τα προβλεπομενα υλικα,αν το σημα ηταν σε εμφανες σημειο,αν εβρεχε,αν ειχε ορατοτητα ο οδηγος,τι ιστορικο ατυχηματων ειχε ο οδηγος κοκ...

 

εκει πρεπει να παει η κουβεντα τωρα?

 

http://xairete.blogspot.gr/2009/02/blog-post_1200.html

 

εδω αθωωνονται για τα τεμπη , τα λαστιχα που  ο αλλος τα αλλαζει πλεον οταν βγουν λινα μας πειραξαν?

 

τα χιλιαδες ανασφαλιστα...?

 

αυτα τα ολιγα.

Link to comment
Share on other sites

Ξεψειριζουμε την μαιμου.νομικα σκεπτομενος δεν εισαι λαθος.πρακτικα ομως...αν σε καθε ατυχημα μετραγανε το παχος απο τα τακακια ή την αποσβεση των αμορτισερ,τα μισα δεν θα αποζημιωνονταν...

 

εσυ ξερεις παραδειγμα οπου(το 95% των δικηγηρων σε θεματα αυτοκινητων ειναι απλα ασχετοι,δεν καταλαβαινουν ή δεν ξερουν βασικα πραγματα),δικαστηριο με γνωστη δικηγορο ή πραγματωγνομονα εβγαλε αποφαση βασιζομενος σε διασταστη ελαστικων εκτος οριων κατα 1% ή τακακαι στο οριο ή δισκοπλακες στο οριο?

 

οκ κανενα προβλημα.

θα μπει υπ οψιν ο συντελεστης τριβης της ασφαλτου,ποτε στρωθηκε η πισσα,ποτε ανανεωθηκε,αν ειχε τα προβλεπομενα υλικα,αν το σημα ηταν σε εμφανες σημειο,αν εβρεχε,αν ειχε ορατοτητα ο οδηγος,τι ιστορικο ατυχηματων ειχε ο οδηγος κοκ...

 

εκει πρεπει να παει η κουβεντα τωρα?

 

http://xairete.blogspot.gr/2009/02/blog-post_1200.html

 

εδω αθωωνονται για τα τεμπη , τα λαστιχα που  ο αλλος τα αλλαζει πλεον οταν βγουν λινα μας πειραξαν?

 

τα χιλιαδες ανασφαλιστα...?

 

αυτα τα ολιγα.

Πρακτικά σου απάντησα ότι αν κάποιος είναι εξιδεικευμένος θα ξεψυρίσει την κατάσταση. Εν πάσει περιπτώσει εγώ σου έδωσα ένα παράδειγμα τόσο εξειδικευμένο από νομικούς συμβούλους μίας ασφαλιστικής. Από εκεί και πέρα δεν γνωρίζω συγκεκριμένα αν όντως η αλλαγή της διάστασης που συζητάτε κρίνεται παράνομη... απλά θα εμπιστευόμουν τον λαστιχά που μου το λέει. 

 

Επίσης στο ατύχημα στα τέμπη κανείς δεν αθωώθηκε πέρα από αυτούς που έπρεπε να αθωωθούν. Το ότι η ποινή εξαγοράστηκε δεν σημαίνει ότι αθωώθηκε κανείς !

Link to comment
Share on other sites

οκ κανενα προβλημα.

θα μπει υπ οψιν ο συντελεστης τριβης της ασφαλτου (για τον κακό συντ. τριβής, δεν θα φταις εσύ),

ποτε στρωθηκε η πισσα (αν η πίσσα στρώθηκε πριν απο 10ετίες, δεν θα φταις εσύ),

ποτε ανανεωθηκε (αν δεν ανανεώθηκε στην ώρα της, δεν θα φταις εσύ) ,

αν ειχε τα προβλεπομενα υλικα (αν δεν κατασκευάστηκε με τα προβλεπόμενα υλικά, δεν θα φταις εσύ),

αν το σημα ηταν σε εμφανες σημειο (αν βάλανε το σήμα σε λάθος σημείο, δεν θα φταις εσύ),

αν εβρεχε (αν έβρεχε, δεν θα φταις εσύ),

αν ειχε ορατοτητα ο οδηγος (αν υπήρχε κακή ορατότητα, δεν θα φταις εσύ),

τι ιστορικο ατυχηματων ειχε ο οδηγος κοκ...

 

Για τα λάθος λάστιχα όμως, φταις ΜΟΝΟ ΕΣΥ

 

 

οκ κανενα προβλημα.

θα μπει υπ οψιν ο συντελεστης τριβης της ασφαλτου (για τον κακό συντ. τριβής, δεν θα φταις εσύ),

ποτε στρωθηκε η πισσα (αν η πίσσα στρώθηκε πριν απο 10ετίες, δεν θα φταις εσύ),

ποτε ανανεωθηκε (αν δεν ανανεώθηκε στην ώρα της, δεν θα φταις εσύ) ,

αν ειχε τα προβλεπομενα υλικα (αν δεν κατασκευάστηκε με τα προβλεπόμενα υλικά, δεν θα φταις εσύ),

αν το σημα ηταν σε εμφανες σημειο (αν βάλανε το σήμα σε λάθος σημείο, δεν θα φταις εσύ),

αν εβρεχε (αν έβρεχε, δεν θα φταις εσύ),

αν ειχε ορατοτητα ο οδηγος (αν υπήρχε κακή ορατότητα, δεν θα φταις εσύ),

τι ιστορικο ατυχηματων ειχε ο οδηγος κοκ...

 

Για τα λάθος λάστιχα όμως, φταις ΜΟΝΟ ΕΣΥ

 

 

Για να μην το πάω παραπέρα

και σου πω ότι φταίει και ο λαστιχάς που σου τα τοποθέτησε,

ενώ γνώριζε (αν γνώριζε) ότι παραβίαζε διεθνή κανονισμό.

Link to comment
Share on other sites

Νίκο όπως κατάλαβες έχεις προκαλέσει πανικό με τις επιλογές σου.. Πρέπει να βρούμε μια μέση λύση για τα ισοδύναμα.. (Κάτι σαν την τρόικα για παράδειγμα)

 

Οπότε θα βάλεις 225/50/16 για τους εξής λόγους..

 

1) Να κάνεις το χατίρι του koumparou για τις ισοδύναμες επιλογές

 

και 2) Για να έχεις το πολυπόθητο 50αρι προφίλ που επιθυμείς κι εσύ αλλά και ο KIT CAR..

 

Εν ανάγκη πες τον ασφαλιστή σου, θέλω να τα βάλω ρε δικέ μου.. Κάλυψε με, τι σε πληρώνω τόσα χρόνια!

Link to comment
Share on other sites

Ειχα διαβασει σε καποιο αλλο φορουμ γνωστου περιοδικου οτι το opel astra φοραει μαμισια διασταση ελαστικου 205 50 r16.Επισης η michelin η pirelli η good year και αλλες μαρκες ελαστκων γιατι τα βγαζουν τα λαστιχα αυτα αφου ειναι παρανομα;

Link to comment
Share on other sites

Ειχα διαβασει σε καποιο αλλο φορουμ γνωστου περιοδικου οτι το opel astra φοραει μαμισια διασταση ελαστικου 205 50 r16.Επισης η michelin η pirelli η good year και αλλες μαρκες ελαστκων γιατι τα βγαζουν τα λαστιχα αυτα αφου ειναι παρανομα;

Και κατι αλλο που διαβασα και το κανω επικολληση ετσι οπως το διαβασα ειναι (Εάν, παρόλα αυτά, το έχετε αποφασίσει, ένας άγραφος κανόνας που θα πρέπει να ακολουθήσετε είναι να διατηρήσετε τη διάμετρο των τροχών όσο το δυνατόν αναλλοίωτη, με μία απόκλιση που δεν θα ξεπερνάει το 3-4% της διαμέτρου των ελαστικών που ήδη χρησιμοποιείτε.)
Link to comment
Share on other sites

Για τα ΙΧ δεν έχει κάποια νομοθεσία για το τι διάσταση ελαστικών θα φορέσεις.

Αντίθετα στα επαγγελματικά αναγράφεται η διάσταση ελαστικών που θα πρέπει να φοράει το όχημα κ αν πας να περάσεις ΚΤΕΟ, τρως άκυρο.

Άμα ήταν έτσι θα απαγορεύεται να βάζουν κ aftermarket ζάντες μιας και οι εργοστασιακές είναι πιο ανθεκτικές!!!

Στάλθηκε από το C1905 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Νίκο όπως κατάλαβες έχεις προκαλέσει πανικό με τις επιλογές σου.. Πρέπει να βρούμε μια μέση λύση για τα ισοδύναμα.. (Κάτι σαν την τρόικα για παράδειγμα)

Οπότε θα βάλεις 225/50/16 για τους εξής λόγους..

1) Να κάνεις το χατίρι του koumparou για τις ισοδύναμες επιλογές

και 2) Για να έχεις το πολυπόθητο 50αρι προφίλ που επιθυμείς κι εσύ αλλά και ο KIT CAR..

Εν ανάγκη πες τον ασφαλιστή σου, θέλω να τα βάλω ρε δικέ μου.. Κάλυψε με, τι σε πληρώνω τόσα χρόνια!

Ο τιτλος 205 55 r16 vs 205 50 r16 τα λεει ολα μεγαλη μαχη να δουμε ποια διασταση θα κερδισει.

Link to comment
Share on other sites

ο χριστος κ η παναγια!

Αχαχαχαχα !!!

Τώρα ξεράθηκα κι εγώ :lolu:

Το τερματίσατε!

Μπαααα, έχει κι άλλο.

Περίμενε και θα δεις :startle:

Παρακαλούνται οι κ.κ. mod-admin να διοργανώσουν και 2ο σεμινάριο

με τίτλο " Τεχνικά θέματα επί ελαστικών-τροχών "   :help: 

Link to comment
Share on other sites

Νίκο athens  έχεις κάποια απορία ακόμα μήπως ?    διότι συνεχίζεις να μας κουφαίνεις με το τι διασταση φορά το astra ..   Και η corvette zr1  φορά λίιιγο πιο μεγάλη διάσταση απ ότι τα γκολφάκια μας, κάπου στα 335/30/19 θα είναι,  γιατί δεν σκέφτεσαι κάτι τέτοιο  ???,

αφού οι εταιρείες ελαστικών κατασκευάζουν τόσο μεγάλες και καλές διαστάσεις. Αρα με την δική σου λογική,  αφού κατασκευάζονται τέτοια λάστιχα, είναι καλά και επομένως να τα βάλουμε κι εμείς !!

ΕΛΕΟΣ!

Οτι του φανεί του λολοστεφανή !

 

δεν περιγράφω άλλο !!    

Link to comment
Share on other sites

Νίκο όπως κατάλαβες έχεις προκαλέσει πανικό με τις επιλογές σου.. Πρέπει να βρούμε μια μέση λύση για τα ισοδύναμα.. (Κάτι σαν την τρόικα για παράδειγμα)

 

Οπότε θα βάλεις 225/50/16 για τους εξής λόγους..

 

1) Να κάνεις το χατίρι του koumparou για τις ισοδύναμες επιλογές

 

και 2) Για να έχεις το πολυπόθητο 50αρι προφίλ που επιθυμείς κι εσύ αλλά και ο KIT CAR..

 

Εν ανάγκη πες τον ασφαλιστή σου, θέλω να τα βάλω ρε δικέ μου.. Κάλυψε με, τι σε πληρώνω τόσα χρόνια!

το καλυτερο απο αυτα που διαβασα.

 

οπως και να εχει στο GOLF αυτο που ταιριαζει ειναι το 205/55/16.

 

αλλα θεωρω απιθανο μια ασφαλιστικη αν βαλει καποιος 205/50/16 στο παραπανω οχημα και εχει προκαλεσει ατυχημα να μην τον στηριξει επειδη φοραει αυτη την διασταση.Δηλ.θα επικαλεστω τα προβληματα συντελεστη τριβης κτλ αυτα που ειπα πριν αρα εκει ειναι αποφαση δικαστηριου και οχι ασφαλιστικης.

 

με το ιδιο σκεπτικο αν φοραω κρανος στο κεφαλι  οδηγωντας με την μηχανη χωρις να το εχω δεσει και χτυπησω πεζο η ασφαλεια μου δεν θα με καλυψει εναντι του θυματος...εγω θα επικαλεστω οτι κατι τετοιο δεν αναφερεται στο ασφαλιστηριο συμβολαιο μου.

 

ομως γενικα σε αυτοκινητο το οποιο εχει δυο επιλογες να βαλει αν μπορει πχ 205/55/16 και 205/50/16 προσωπικα θα τον συμβουλευα να βαλει 205/50/16 για τους λογους που ανεφερα πιο πριν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

ομως γενικα σε αυτοκινητο το οποιο εχει δυο επιλογες να βαλει αν μπορει πχ 205/55/16 και 205/50/16 προσωπικα θα τον συμβουλευα να βαλει 205/50/16 για τους λογους που ανεφερα πιο πριν.

 

Γιατι ρε κολλημενε ανθρωπε δν καταλαβαινεις τα απλα ελληνικα π γραφουμε εδω κ 3 διαολεμενες σελιδες?! 

ΔΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΛΟΓΗ Τ 205/50/16 ΕΙΠΑΜΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!!! ΟΧΙ Γ Τ ΓΚΟΛΦ! Αλλα αυτοκινητα φορα αυτη τ βρωμοδιασταση που να μν εβγαινε ποτε αυτη η κωλοδιασταση!!!!

Προσωπικα συμβουλεψε να κυκλοφορει με τακους αμα θες δν με ενδιαφερει!!! 

 

 

 

 

 

Κ αντε γυρνα το... μην εισαι παρτακιας! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

οπως και να εχει στο GOLF αυτο που ταιριαζει ειναι το 205/55/16.

 

 

σιγά σιγά  το παραδέχεσαι αυτό που οι υπόλοιποι εξ αρχής λέμε.

καλό μεσημέρι.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.