Jump to content
Βιταλης

Προσθετικα Για Φαρδος Στα Πισω Λαστιχα?

Recommended Posts

ξερετε τιποτα για αυτα ? ενας λαστιχας μου ειπε πως με επιπλεον 40 ευρω +300 λαστιχα μπορει να μου κανει τα πισω λαστιχα ποιο φαρδια τι ειναι αυτο ??? 

Link to comment
Share on other sites

Τα λαστιχα δεν ξερω τροπο να φαρδυνουν.

Μηπως εννοει ανταπτορες αυξησης του αξονα;

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω ιδεα φιλε μου οταν παω για λαστιχα θα ξανα ρωτησω αλλα ηθελα να δω μηπως ξερετε εσεις τιποτα παιδια. 

Link to comment
Share on other sites

Αποστάτες:αλλαγη  του  offset  δηλαδή.

 

Μα  πολύ  πετυχημένη  διαδικασία  για  να  φθαρούν  πιο  γρήγορα  τα  ρουλεμάν  των  τροχών, να  στρίβει  το  τιμόνι  πιο  δύσκολα  σε στάση, να  έχει  πιο  αργή  επαναφορά στην  ευθεία  πορεία  κλπ-κλπ.

Edited by nikdev
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Guest black gt

Αν βαλεις βαλε 5mm  σε κάθε τροχο με τα ιδια μπουλονια και ομορφο θα δειξει και δεν θα εχεις καποιο προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σιγουρα δεν θα εχω θεμα αν τα βαλω δεν ειμαι σιγουρος βεβαια ακομα αλλα αν ειναι να αλλαξη κατι στο αμαξι εκτος απο θεμα ομορφιας τοτε να το αφησω καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

η Βαλε ιδιο φαρδος ζαντας με ελαχιστα μικροτερο offset.

Πχ αν ειχες 7.5x17 et42 πηγαινε σε et35

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Edited by nikdev
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Φοράω μπρος πίσω 15mm της hr με δικά της μπουλονια εδώ και150000+ χλμ. φυσικά και το έκανα μόνο για το look λαμβάνοντας υπόψη όλα τα αρνητικά τότε. Παρόλαυτα ρουλεμαν άλλαξα 1η φορά και μόνο στον εμπρός δεξι τροχό όταν το αμάξι είχε 240000χλμ (τώρα είναι στα 278000). Δεν έχω παρατηρήσει καθόλου θόρυβο ούτε περίεργες αναπηδησεις στα πολλά χλμ. Ίσως φταιει το ότι είναι hr και το ζευγάρι είναι σχετικά ακριβά, αν θυμάμαι καλά γύρω στα 100 ευρώ. Αυτά που σου πρότεινε ο λαστιχας σίγουρα είναι φτιαγμένα από κάποιο μάστορα εδώ με ότι αυτό συνεπάγεται (μπορεί να είναι άψογα μπορεί και οχι). Απλά σου λέω την προσωπική μου εμπειρία μετά από τόσα χλμ. Γενικά ισχύουν αυτά που σου ειπαν και τα παιδιά παραπάνω. Ένα μόνιμο πρόβλημα που έχω που πραγματικα δεν έχω ιδέα εάν φταίνε οι αποστατες (πολύ πιθανό) είναι η πολύ γρήγορη φθορά των μπιλιοφορων, βεβαια πάντα επιλέγω στην αλλαγή τους πιο φθηνους που βρίσκω...

Sent from my LG-LS980 using Tapatalk

Edited by archon_rc
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ισως αν εβαζες σχετικα καλους μπιλιοφορους να μην χρειαζοτανε να τους αλλαζεις τοσο συχνα

Ναι αυτό λέω ότι δεν ξέρω αν τελικά φταίνε οι αποστατες, ίσως φταίει το ότι καλώς ή κακώς βάζω τους φθηνους.

Sent from my LG-LS980 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό λέω ότι δεν ξέρω αν τελικά φταίνε οι αποστατες, ίσως φταίει το ότι καλώς ή κακώς βάζω τους φθηνους.

Sent from my LG-LS980 using Tapatalk

Βαλε μια φορα καποιους ακριβους να μας λυθει η απορια :thumbsup:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αποστάτες:αλλαγη  του  offset  δηλαδή.

 

Μα  πολύ  πετυχημένη  διαδικασία  για  να  φθαρούν  πιο  γρήγορα  τα  ρουλεμάν  των  τροχών, να  στρίβει  το  τιμόνι  πιο  δύσκολα  σε στάση, να  έχει  πιο  αργή  επαναφορά στην  ευθεία  πορεία  κλπ-κλπ.

Χαχαχχα έχω χειροποίητους και πραγματικά δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα εδώ και περίπου 5-6 χρόνια που τους χρησιμοποιώ.Ρουλεμάν ακόμα τα εργοστασιακά και έχω 199000 χιλιόμετρα.

Link to comment
Share on other sites

Εάν  γνωρίζατε  φυσική  και  γεωμετρία  θα  σας  κοβόντουσαν  τα  χάχανα.
Επίσης,  για  να  σας  ικανοποιήσω  λίγο,  ότι  ανέφερα  αφορά  αυτοκίνητα  με  αξιόλογο  βάρος  και  όχι  φτερό  στον  άνεμο,  όπου οι  δυνάμεις  που  εξασκούνται  είναι  κλασματικής  μορφής. 
 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.