Jump to content
bill1

Golf 5 - 1.4 Tsi Αντλια Βενζινης (Oem, Λύσεις, Custom)

Recommended Posts

Και έχω λάπτοπ δίπλα μπαίνω στο κανάλι το παταω κ μετα προστάρω να μ πείτε αν ειναι Οκ πλούσιος δηλαδη δεν χρειάζομαι αντλία αλλιώς group buy

Edited by Playmaker
Link to comment
Share on other sites

Ποσο ;;;αξονΑκι κι αυτό;ενημερωσε για παγια εξοδα

Ποσο ;;;αξονΑκι κι αυτό;ενημερωσε για παγια εξοδα

Ποσο ;;;αξονΑκι κι αυτό;ενημερωσε για παγια εξοδα

Ποσο ;;;αξονΑκι κι αυτό;ενημερωσε για παγια εξοδα

Ποσο ;;;αξονΑκι κι αυτό;ενημερωσε για παγια εξοδα

Ποσο ;;;αξονΑκι κι αυτό;ενημερωσε για παγια εξοδα

Ποσο ;;;αξονΑκι κι αυτό;ενημερωσε για παγια εξοδα

Ποσο ;;;αξονΑκι κι αυτό;ενημερωσε για παγια εξοδα

Ποσο ;;;αξονΑκι κι αυτό;ενημερωσε για παγια εξοδα

Link to comment
Share on other sites

@Off Topic Επειδή γράφονται ανακρίβειες.

 

Οι κινητήρες BMY - BLG έχουν narrowband λ, o οποίος δραστηριοποιείται κυρίως στην περιοχή τιμών 0,9-1,1 κυρίως για οικονομία καυσίμου, ρελαντί κλπ

Για να γίνει σωστή μέτρηση μείγματος χρειάζεται είται όργανο Wideband (gauge δηλαδή) ή μέτρησης όπως αυτό στα δυναμόμετρα

aem_uego.jpg

 

lm2_small.jpg

H τοποθέτηση στην πρώτη περίπτωση γίνεται οπουδήποτε σε όλη την εξάτμιση, τουλαχιστο 30cm πριν την έξοδο.

Στην δεύτερη περίπτωση μπαίνει στο στόμιο της εξάτμισης.

 

Οι κινητήρες σειράς CAVD κλπ έχουν αισθητήρα wideband που μπορεί και δίνει κατευθείαν ακριβείς μετρήσεις λ μεσω VCDS

συν τοις αλλοις δίνουν τη δυνατότητα για καλύτερο προγραμματισμό :thumbsu:

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

@Off Topic Επειδή γράφονται ανακρίβειες.

 

Οι κινητήρες BMY - BLG έχουν narrowband λ, o οποίος δραστηριοποιείται κυρίως στην περιοχή τιμών 0,9-1 κυρίως για οικονομία καυσίμου, ρελαντί κλπ

Για να γίνει σωστή μέτρηση μείγματος χρειάζεται είται όργανο Wideband (gauge δηλαδή) ή μέτρησης όπως αυτό στα δυναμόμετρα

aem_uego.jpg

 

lm2_small.jpg

H τοποθέτηση στην πρώτη περίπτωση γίνεται οπουδήποτε σε όλη την εξάτμιση, τουλαχιστο 30cm πριν την έξοδο.

Στην δεύτερη περίπτωση μπαίνει στο στόμιο της εξάτμισης.

 

Οι κινητήρες σειράς CAVD κλπ έχουν αισθητήρα wideband που μπορεί και δίνει κατευθείαν ακριβείς μετρήσεις λ μεσω VCDS

συν τοις αλλοις δίνουν τη δυνατότητα για καλύτερο προγραμματισμό :thumbsu:

να διωρθωσω φιλικα..... η τοποθετηση γινεται ενα μετρο  1m από την εξαγωγή σε turbo κινητήρες λόγω των υψηλών θερμοκρασιών και πριν από τον καταλύτη για να δινει πιο ακριβεις μετρησεις,

Link to comment
Share on other sites

να διωρθωσω φιλικα..... η τοποθετηση γινεται ενα μετρο  1m από την εξαγωγή σε turbo κινητήρες λόγω των υψηλών θερμοκρασιών και πριν από τον καταλύτη για να δινει πιο ακριβεις μετρησεις,

 

Δεν ισχύει αυτό που λες,απόλυτα. Η σύσταση των αερίων δεν αλλάζει μέσα στην εξάτμιση. Εκτός αν έχουμε τρύπα κάπου ή όπως έγραψα είναι κοντά στην έξοδο γι αυτό έδωσα μια μικρή απόσταση.

Προσωπικά τον έχω τοποθετήσει ακριβώς απέναντι (αντιδιαμετρικά) από τον 2ο λ. Μοτέρ BMY.

 

:drinks:

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει αυτό που λες,απόλυτα. Η σύσταση των αερίων δεν αλλάζει μέσα στην εξάτμιση. Εκτός αν έχουμε τρύπα κάπου ή όπως έγραψα είναι κοντά στην έξοδο γι αυτό έδωσα μια μικρή απόσταση.

Προσωπικά τον έχω τοποθετήσει ακριβώς απέναντι (αντιδιαμετρικά) από τον 2ο λ. Μοτέρ BMY.

 

:drinks:

ναι αναφερθηκα σαυτο που οριζει το manual απο το aem widεband. αναφερθηκα σε πιο ακριβεις μετρησεις. συμφωνα με επιστημονικη ερευνα κανανε μετρησεις και ερευνα για την χρηση wideband με piggy στο τερμα της εξατμισης. και συμπερανανε τελικα οτι οι αποκλισεις ειναι μηδαμηνες και περισσοτερο στα ακρα των μετρησεων (extremely rich και στεγνο) και κυριος λογο θερμοκρασιας οποτε γενικοτερα λεγαν οτι δεν υπαρχει προβλημα χρησης του οπου θελεις.πρωτεινωμενη λυση να αντικαταστησεις τον καταλυτη βαζοντας τον οσο πιο χαμηλα γινεται...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες και απο εμενα,τα φωτα σας λιγακι...Golf V 1,4 Tsi με Prog stage1 εισαγωγη τελικο..στα πλακωματα ψηλες στροφες συνηθως 4η  -5η και ενω παω αφηνω γκαζι και μπενει σε safe mode αφηνω τσουλαει μερικα μετρα και επανερχεται στο Vag μου βγαζει Fuel Pump Ν276 bla bla(αντλια υψηλης) απο αυτα που διαβασα παραπανω και σε αλλα post για Ν276 ειναι καλυτερα να αλλαχτει με καινουρια (αντ/πιας-μαμα)? υπαρχει αντ/κο? και οχι ολοκληρη η αντλια? πας σε after market εαν υπαρχει...κοστος??

 

Η απλα φταιει κατι αλλο??

 

Σας ευχαριστω εκ προτερων....

Edited by Rabbit-Mk5
Link to comment
Share on other sites

Εισαι σιγουρος οτι εγραφε  fuel pump ή μηπως fuel pressure regulating valve (Ν276); Πιθανον να θελει αλλαγη μονο η Ν276 και να την "βγαλεις φθηνα" ..

Link to comment
Share on other sites

χμμμμ Βασιλη ο μηχανικος που το ειδε μου ειπε οτι ειναι η N276 αλλα παει ολοκληρη η αντλια οχι κομματι κομματι...

Link to comment
Share on other sites

Πόσα Km έχεις; Αν έχεις πολλά, σε πρώτη φάση μπορείς να την βγάλεις (την αντλία υψηλής) να δεις το ποτηράκι απο μέσα, αυτό που έρχεται σε επαφή με τον εκκεντροφόρο. Μπορεί να έχει φθορά αυτό.

Link to comment
Share on other sites

110.000 exei to amaxi,psaxnw mpas Kai brw mono thn n276 dioti h antlia komple bgenei sta 300 tha to dokimasw pados Pinion..

 

Στα ελληνικά να γράφετε και όχι σε greeklish. !!!!!

Link to comment
Share on other sites

αν θες απαντα σε αυτα που ρωτησα σε πμ! τι δηλωνεις? 240 αλογα χωρις αντλια 1η φορα ακουω! μηπως προγραμματιζει ο JESUS? http://www.vwclub.gr/vwforum/public/style_emoticons/default/new_lol.gif οπως κ ν εχει ειναι πιστολι... http://www.vwclub.gr/vwforum/public/style_emoticons/default/machinegun.gif http://www.vwclub.gr/vwforum/public/style_emoticons/default/machinegun.gif http://www.vwclub.gr/vwforum/public/style_emoticons/default/machinegun.gif http://www.vwclub.gr/vwforum/public/style_emoticons/default/machinegun.

θεμη γινεται κ παραγινεται το ξερεις απο το δικο μου αμαξι δουλευει για περιπου 30.000 χλμ κ μετα ξερεις κ τα δικα μου αποτελεσματα ;)

οτι κ να κανεις μην παρεις το εμβολακι της kmd δοκιμασμενο οτι δεν κραταει πιεση καθως μετα απο καμια 10.000 χλμ κανει γρατζουνιες στον πυρο ισως απο κακη λυπανση με αποτελεσμα στο fool boost να μην κραταει την πιεση που ζηταει το προγραμμα.βγαζει η apr αντλια για εμας βελτιωμενη αλλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι προιον ελληνικης κατασκευης καθως δεν το εχω βρει σε καταλογο της.μπορεις να αντικαταστησεις την αντλια σου με της μανας του να το δουλεψεις λιγο πιο στεγνα κ να ριξεις θερμοκρασιες με μεθανολες.(θα παρεις κ καμια 20αρια ;) )για μενα πιο αξιοπιστο.αλλα τα παντα σε συνεννοηση με τον προγραμματιστη σου.κ παλι δικη μου γνωμη..

Μπορώ με vag com να δώ τη μείγμα δουλεύω αν ειναι καλο χωρις αντλία και αν ναι πως ;σε κίνηση το αμάξι με τη ταχύτητα

Μπορώ με vag com να δώ τη μείγμα δουλεύω αν ειναι καλο χωρις αντλία και αν ναι πως ;σε κίνηση το αμάξι με τη ταχύτητα

Μπορώ με vag com να δώ τη μείγμα δουλεύω αν ειναι καλο χωρις αντλία και αν ναι πως ;σε κίνηση το αμάξι με τη ταχύτητα

Μπορώ με vag com να δώ τη μείγμα δουλεύω αν ειναι καλο χωρις αντλία και αν ναι πως ;σε κίνηση το αμάξι με τη ταχύτητα

Μπορώ με vag com να δώ τη μείγμα δουλεύω αν ειναι καλο χωρις αντλία και αν ναι πως ;σε κίνηση το αμάξι με τη ταχύτητα

Μπορώ με vag com να δώ τη μείγμα δουλεύω αν ειναι καλο χωρις αντλία και αν ναι πως ;σε κίνηση το αμάξι με τη ταχύτητα

επισης μπορεις με το vagcom να δεις τι πιεση βενζινης ζηταει το προγραμμα κ τι πιεση βενζινης πραγματικα εχεις εκει θα καταλαβεις τι κ πως.

Link to comment
Share on other sites

θεμη γινεται κ παραγινεται το ξερεις απο το δικο μου αμαξι δουλευει για περιπου 30.000 χλμ κ μετα ξερεις κ τα δικα μου αποτελεσματα ;)

οτι κ να κανεις μην παρεις το εμβολακι της kmd δοκιμασμενο οτι δεν κραταει πιεση καθως μετα απο καμια 10.000 χλμ κανει γρατζουνιες στον πυρο ισως απο κακη λυπανση με αποτελεσμα στο fool boost να μην κραταει την πιεση που ζηταει το προγραμμα.βγαζει η apr αντλια για εμας βελτιωμενη αλλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι προιον ελληνικης κατασκευης καθως δεν το εχω βρει σε καταλογο της.μπορεις να αντικαταστησεις την αντλια σου με της μανας του να το δουλεψεις λιγο πιο στεγνα κ να ριξεις θερμοκρασιες με μεθανολες.(θα παρεις κ καμια 20αρια ;) )για μενα πιο αξιοπιστο.αλλα τα παντα σε συνεννοηση με τον προγραμματιστη σου.κ παλι δικη μου γνωμη..

επισης μπορεις με το vagcom να δεις τι πιεση βενζινης ζηταει το προγραμμα κ τι πιεση βενζινης πραγματικα εχεις εκει θα καταλαβεις τι κ πως.

φιλε εαν εχεις βρει αντλια της apr για 1,4 tsi  πες μου ποιος την πουλαει για να την παρω οσο και να εχει.εχω εδω και δυο χρονια ψαχνω αλλα το αξωνακι kmd autotech ειναι μονοδρομος.

Link to comment
Share on other sites

Apr που μιλησα τηλεφωνικα μου ειπανε οτι δεν εχει βγει κατι και δν ξερουν αν θα βγει. Παντως μου πανε γινετε μοντα με Autotech και οτι μπορουν να ρυθμισουν το προγραμμα τους με την αντλα αυτη και να παρεις το κατι παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.