Jump to content
hipath

Polo 2014 Bm 1.4 Tdi - Ο Κινητήρας Σβήνει Με Δευτέρα Και Χαμηλές Στροφές!

Recommended Posts

32 λεπτά πριν , sokratis91 said:

Εμένα έχει ξεκινήσει στις 18.000 να το κάνει αυτό με την μίζα. Εγώ νομίζω ότι έχω κάνει ακριβώς το ίδιο με τον φίλο, έχω κάνει την αναβάθμιση χωρίς να έχω αλλάξει βολάν. Βέβαια εμένα η κατανάλωση δεν ειναι στα νούμερα που αναφέρει ο SURFER, δεν παρατήρησα αλλαγή στην κατανάλωση η στην ροπή.

Βασίλη να σε ρωτήσω κάτι σχετικά με το αυτοκίνητο ππυ δείχνει πιο νωχελικό. Στο πάτημα του γκαζιού στο δικό μου αυτοκίνητο όταν μπαίνουν τα 23 κιλά ροπής σε κολλάει στο κάθισμα, στο δικό σου αυτοκίνητο μετα την αλλαγή του βολάν ποια ειναι αίσθηση ;

Sent from my iPhone using Tapatalk

  Με την αλλαγή βολάν δεν θα έχεις απώλεια ισχύος ούτε ροπής. Η αίσθηση τώρα είναι ότι πάλι κολλάς στο κάθισμα στο πάτημα μόνο που το κόλλημα έχει μια μικρή καθυστέρηση,  πράγμα που αφήνει μια δυσάρεστη γεύση στην αρχή (στην τρίτη μέρα το έχεις ξεχάσει).

  Αν θες να είσαι προετοιμασμένος για το τι ακριβώς θα γίνει στην συμπεριφορά του κινητήρα, πριν την αλλαγή κάνε ένα τεστάκι και προσπάθησε να το απομνημονεύσεις.

  Με νεκρά στο κιβώτιο πάτα απότομα το πεντάλ του γκαζιού και αφού ανεβάσει στροφές άφησέ το. Με αυτό το βολάν θα παρατηρήσεις ότι η στροφές ανεβαίνουν απότομα αλλά και όταν θα αφήσεις το γκάζι οι στροφές θα πέσουν επίσης απότομα. Με το νέο βολάν οι στροφές ανεβαίνουν πιο αργά αλλά και πέφτουν πιο αργά. Το πόση μεγάλη είναι αυτή η διαφορά , σε αφήνω να το διαπιστώσεις μόνος σου. Καλό θα ήταν  να τραβήξεις ένα βιντεάκι του τεστ πριν κάνεις την αλλαγή και θα σου ανεβάσω και εγώ ένα από το δικό μου.

Για να είναι ακριβώς ίδιο πάτα δυνατά από το ρελαντί μέχρι τις 2.500 σαλ και κατόπιν άφησέ το αμέσως. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , sokratis91 said:

https://vimeo.com/169722942

Μόλις το τράβηξα.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Άκουσα αρκετές φορές  και τα δύο βίντεο, η διαφορά είναι εμφανέστατη (καλά θυμόμουν) και για να το χοντρύνω λίγο, το δικό σου έχει συμπεριφορά αγωνιστικού και εμένα φορτηγού (άι στο δ..... μ@λ@κες Γερμανοί, εκνευρίστηκα που το θυμήθηκα)

http://sendvid.com/h0vp9h03

Link to comment
Share on other sites

Άκουσα αρκετές φορές  και τα δύο βίντεο, η διαφορά είναι εμφανέστατη (καλά θυμόμουν) και για να το χοντρύνω λίγο, το δικό σου έχει συμπεριφορά αγωνιστικού και εμένα φορτηγού (άι στο δ..... μ@λ@κες Γερμανοί, εκνευρίστηκα που το θυμήθηκα)

http://sendvid.com/h0vp9h03

Ακούγεται πιο τραχύς ο ήχος του δικού σου αυτοκινήτου, έχεις ανοιχτά παράθυρα ; Γιατί εγώ τα έχω κλειστά. Επίσης το δικό σου ανεβαζει γρήγορα στροφές αλλά πέφτει όντως πιο αργά απ το δικό μου!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

18 λεπτά πριν , sokratis91 said:

Ακούγεται πιο τραχύς ο ήχος του δικού σου αυτοκινήτου, έχεις ανοιχτά παράθυρα ; Γιατί εγώ τα έχω κλειστά. Επίσης το δικό σου ανεβαζει γρήγορα στροφές αλλά πέφτει όντως πιο αργά απ το δικό μου!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Όχι κλειστά είναι τα παράθυρα. Τώρα μου θύμησες ότι έχει χαθεί και ο ωραίος ήχος που είχε παλιά. Για το ανέβασμα στροφών στήσε πάλι αυτί για να το πιάσεις.

Link to comment
Share on other sites

21 λεπτά πριν , Vassilis63 said:

Όχι κλειστά είναι τα παράθυρα. Τώρα μου θύμησες ότι έχει χαθεί και ο ωραίος ήχος που είχε παλιά. Για το ανέβασμα στροφών στήσε πάλι αυτί για να το πιάσεις.

Είναι εμφανέστατη η διαφορά, εμένα δεν ακούγεται σχεδόν καθόλου. Στο δικό σου ακούγεται αρκετά. Να φανταστώ έχει χαθεί και η καλή μόνωση της καμπίνας, αυτό που δεν καταλαβαίνεις ότι οδηγείς ντίζελ?

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , sokratis91 said:

Είναι εμφανέστατη η διαφορά, εμένα δεν ακούγεται σχεδόν καθόλου. Στο δικό σου ακούγεται αρκετά. Να φανταστώ έχει χαθεί και η καλή μόνωση της καμπίνας, αυτό που δεν καταλαβαίνεις ότι οδηγείς ντίζελ?

ΟΚ έχει αλλάξει ο ήχος αλλά η υψηλή στάθμη  μπορεί να είναι από το διαφορετικό κινητό και μην το παίρνεις υπ' όψη σου. 

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ έχει αλλάξει ο ήχος αλλά η υψηλή στάθμη  μπορεί να είναι από το διαφορετικό κινητό και μην το παίρνεις υπ' όψη σου. 

Ναι έχεις δίκιο σε αυτό. Υπάρχει ακόμη αυτή η αίσθηση που οδηγείς ας πούμε με 100 χλμ και δεν καταλαβαίνεις πως ειναι ντίζελ ; Ακόμη και στο ρελαντί υπάρχει μεγάλη διαφορά στην καμπίνα, εσυ που έχεις εμπειρία και από τα δυο ;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

51 λεπτά πριν , Abba said:

Αχ τι μου κανετε,με μπριζωσατε και εμενα να ανεβασω βιντεο με ξερογκαζιες.....

B) 1,2 tdi στα 1080p με απλο πετρελαιο και γκαζια στο τερμα.....(οτι  'να 'νε...)

 

https://sendvid.com/e2i7yade

Βαρύ  βολάν έχει και αυτό , φορτηγό δηλαδή:lol:

Link to comment
Share on other sites

41 λεπτά πριν , sokratis91 said:

Ναι έχεις δίκιο σε αυτό. Υπάρχει ακόμη αυτή η αίσθηση που οδηγείς ας πούμε με 100 χλμ και δεν καταλαβαίνεις πως ειναι ντίζελ ; Ακόμη και στο ρελαντί υπάρχει μεγάλη διαφορά στην καμπίνα, εσυ που έχεις εμπειρία και από τα δυο ;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Στο ρελαντί εντάξει, καταλαβαίνεις ότι είναι ντίζελ, όταν πας όμως με 100 με 5η το ντιζελάκι έχει μόνο 1830 σαλ οπότε δεν ακούγεται τίποτα. Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Στο ρελαντί εντάξει, καταλαβαίνεις ότι είναι ντίζελ, όταν πας όμως με 100 με 5η το ντιζελάκι έχει μόνο 1830 σαλ οπότε δεν ακούγεται τίποτα. Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Για να δούμε, παράγγειλα τα ανταλλακτικά σήμερα, μου είπε ο μηχανικός μόλις τα παραλάβει θα με καλέσει να πάω το πολακι για τις αλλαγές.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν , sokratis91 said:

Για να δούμε, παράγγειλα τα ανταλλακτικά σήμερα, μου είπε ο μηχανικός μόλις τα παραλάβει θα με καλέσει να πάω το πολακι για τις αλλαγές.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Καλοφόρετα, σκέψου μόνο τα θετικά και ξέχνα τα αρνητικά για να το καταπιείς πιο εύκολα...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago , Abba said:

Αχ τι μου κανετε,με μπριζωσατε και εμενα να ανεβασω βιντεο με ξερογκαζιες.....

B) 1,2 tdi στα 1080p με απλο πετρελαιο και γκαζια στο τερμα.....(οτι  'να 'νε...)

 

https://sendvid.com/e2i7yade

Βολάν μονής μάζας φοράει από την αρχή το 1.2 ?

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI
43 λεπτά πριν , Vassilis63 said:

Στο ρελαντί εντάξει, καταλαβαίνεις ότι είναι ντίζελ, όταν πας όμως με 100 με 5η το ντιζελάκι έχει μόνο 1830 σαλ οπότε δεν ακούγεται τίποτα. Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Πάντως στις 1700-1800σαλ το δικό μου συντονίζει.

Καλά θυμόμουν και γω τελικά, καλά τα έγραφα κιόλας αν θυμηθείτε τη γκρίνια μου & τα posts μου. Είναι άλλο αυτοκινητο σε ήχο των @Vassilis63 & @sokratis91.

Τα βάζω όχι τόσο με την κοινή τύχη μας με το συγκεκριμένο αυτοκίνητο, όσο στην πρόχειρη λύση και προχειροδουλειά που έκαναν οι φίλοι μας οι Γερμανοί. Τσαντίστηκα και γω βραδιάτικα.

Edited by Polakias TDI
Link to comment
Share on other sites

Πάντως στις 1700-1800σαλ το δικό μου συντονίζει.

Καλά θυμόμουν και γω τελικά, καλά τα έγραφα κιόλας αν θυμηθείτε τη γκρίνια μου & τα posts μου. Είναι άλλο αυτοκινητο σε ήχο των @Vassilis63 & @sokratis91.

Τα βάζω όχι τόσο με την κοινή τύχη μας με το συγκεκριμένο αυτοκίνητο, όσο στην πρόχειρη λύση και προχειροδουλειά που έκαναν οι φίλοι μας οι Γερμανοί. Τσαντίστηκα και γω βραδιάτικα.

Είχα μπει μια μέρα σε ένα πόλο 1.6 tdi bluemotion να το κάνω μια βόλτα, λογικά αυτό πρέπει να έχει βολάν μονής μάζας από την αρχή, αμέσως κατάλαβα την διαφορά. Το δικό μου αν και τρικύλινδρο δούλευε με λιγότερους κραδασμούς, ενώ το 1.6 καταλάβαινες ότι ειναι diesel. Εγώ πάντως αν και έχω παραγγείλει τα ανταλλακτικά είμαι διστακτικός ακόμη, μπορεί στο τέλος να μην τα αλλάξω και να το αφήσω έτσι.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

19 λεπτά πριν , sokratis91 said:

Είχα μπει μια μέρα σε ένα πόλο 1.6 tdi bluemotion να το κάνω μια βόλτα, λογικά αυτό πρέπει να έχει βολάν μονής μάζας από την αρχή, αμέσως κατάλαβα την διαφορά. Το δικό μου αν και τρικύλινδρο δούλευε με λιγότερους κραδασμούς, ενώ το 1.6 καταλάβαινες ότι ειναι diesel. Εγώ πάντως αν και έχω παραγγείλει τα ανταλλακτικά είμαι διστακτικός ακόμη, μπορεί στο τέλος να μην τα αλλάξω και να το αφήσω έτσι.

Sent from my iPhone using Tapatalk

  Λυπάμαι που θα σε στενοχωρήσω αλλά δυστυχώς δεν έχεις την πολυτέλεια της επιλογής όπως δεν την είχαμε (έχουμε) και οι υπόλοιποι. Δεν πρόκειται το super light βολάν να αντέξει και αργά ή γρήγορα θα παραδώσει το πνεύμα.

Αν μπορέσεις να κάνεις μια συμφωνία (γραπτή) ότι θα πας να το αλλάξεις όποτε και όταν χαλάσει και ας είναι εκτός εγγύησης και το δεχτούν είσαι ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

35 λεπτά πριν , Polakias TDI said:

Πάντως στις 1700-1800σαλ το δικό μου συντονίζει.

Καλά θυμόμουν και γω τελικά, καλά τα έγραφα κιόλας αν θυμηθείτε τη γκρίνια μου & τα posts μου. Είναι άλλο αυτοκινητο σε ήχο των @Vassilis63 & @sokratis91.

Τα βάζω όχι τόσο με την κοινή τύχη μας με το συγκεκριμένο αυτοκίνητο, όσο στην πρόχειρη λύση και προχειροδουλειά που έκαναν οι φίλοι μας οι Γερμανοί. Τσαντίστηκα και γω βραδιάτικα.

Συμφωνώ απόλυτα, αντί να καθίσουν να σχεδιάσουν από την αρχή ένα βολάν διπλής μάζας πιο ενισχυμένο προτίμησαν να βάλουν ένα μονής από "τρακτέρ" και ξεμπέρδεψαν. 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago , sokratis91 said:

Είχα μπει μια μέρα σε ένα πόλο 1.6 tdi bluemotion να το κάνω μια βόλτα, λογικά αυτό πρέπει να έχει βολάν μονής μάζας από την αρχή, αμέσως κατάλαβα την διαφορά. Το δικό μου αν και τρικύλινδρο δούλευε με λιγότερους κραδασμούς, ενώ το 1.6 καταλάβαινες ότι ειναι diesel. Εγώ πάντως αν και έχω παραγγείλει τα ανταλλακτικά είμαι διστακτικός ακόμη, μπορεί στο τέλος να μην τα αλλάξω και να το αφήσω έτσι.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Θέλοντας κ μη φιλε Σωκράτη θα αναγκαστείς να κανεις την αλλαγή. Ήδη με αυτο που ανέφερες για την μίζα σημαινει οτι το βολαν ειναι στα πρόθυρα κατάρρευσης...

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Vassilis63 said:

Βολάν μονής μάζας φοράει από την αρχή το 1.2 ?

 Ναι,ειναι εξ αρχης βαρυ γιαυτο βοηθα στην μικρη καταναλωση στα ταξιδια αλλα και γιαυτο δεν βαζει φωτια στον δρομο......

Link to comment
Share on other sites

Το καινούργιο πόλο γνωριζει κάποιος τι βολάν φοράει ; Σκέφτομαι μήπως πάω να το κάνω test drive να δω τι βολάν φοράει και τις διαφορες.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI
20 λεπτά πριν , sokratis91 said:

Το καινούργια πόλο γνωρίσει κάποιος τι βολάν φοράει ; Σκέφτομαι μήπως πάω να το κάνω test drive να δω τι βολάν φοράει και τις διάφορες.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Καλημέρα Σωκράτη. Τι εννοείς ακριβώς;

Εννοείς να πας να δεις αν Πόλο του 2016 1.4TDI φοράει νέο ανασχεδιασμένο βολάν διπλής μάζας ή αν έρχεται απευθείας με βολάν μονής μάζας από εργοστάσιο (στα πλαίσια της δικής μας ανάκλησης);

Αν εννοείς αυτό, θα ηταν πολύ ενδιαφέρον. 

Edited by Polakias TDI
Link to comment
Share on other sites

59 λεπτά πριν , Abba said:

 Ναι,ειναι εξ αρχης βαρυ γιαυτο βοηθα στην μικρη καταναλωση στα ταξιδια αλλα και γιαυτο δεν βαζει φωτια στον δρομο......

Ωραία , τουλάχιστον εσύ αγόρασες καφετιέρα και σου βγήκε καφετιέρα ενώ εμείς αγοράσαμε πιστολάκι για τα μαλλιά και μας βγήκε και εμάς καφετιέρα.:lol:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

46 λεπτά πριν , Vassilis63 said:

Ωραία , τουλάχιστον εσύ αγόρασες καφετιέρα και σου βγήκε καφετιέρα ενώ εμείς αγοράσαμε πιστολάκι για τα μαλλιά και μας βγήκε και εμάς καφετιέρα.:lol:

Καλημερα σε ολους,

Απο τα video που ειδα ειναι ξεκαθαρο πως το αυτοκινητο γινεται μουλαρι μετα την αλλαγη του βολαν!! Αρα, δεν θα ειναι αυτο που τεσταρησα πριν το αγορασω, δεν θα ειναι αυτο που αγορασα κ οδηγω τωρα.

Εχοντας τεσσερα χρονια εγγυηση (εχω κανει την επεκταση), θα το αφησω οπως ειναι (οσο αντεξει??) οποτε κ καποια στιγμη (πολυ συντομα ομως) θα το σπρωξω κ θα ησυχασω.... κριμα γιατι κατα τα αλλα ειναι ενα πολυ ομορφο κ βολικο αμαξακι...να τα λεμε κ αυτα!!

Ειμαι σιγουρος πως μετα την επεμβαση που θα γινει θα ξενερωσω τελειως (οσο και να ""εθελοτυφλω"" οπως λεει ο φιλος), οχι μονο γιατι θα ""μουλαροτρακτερεψει""" αλλα επειδη θα εχει μπει βαθια το χερι του ελληναρα μαστορομαγκακου (που τα ξερει ολα αλλα βεβαια δε ξερει να σου πει το λογο που αλλαζεται το βολαν!!!???). 

Ημιμετρα και τσαπατσοδουλειες!!!!!! 

 

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, SURFER said:

.... αλλα επειδη θα εχει μπει βαθια το χερι του ελληναρα μαστορομαγκακου (που τα ξερει ολα αλλα βεβαια δε ξερει να σου πει το λογο που αλλαζεται το βολαν!!!???). 

Ημιμετρα και τσαπατσοδουλειες!!!!!! 

 

Ειναι ο λογος που ακομα ζουμε στην Γραικια και ειμαστε Γραικοι και οχι στην Ελλαδα και να ειμαστε Ελληνες...Greece & Greeks μας λεει ολος ο πλανητης οχι Hellas and Hellinic.....

Ποσο δικιο εχουν...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.