Jump to content
paulm

New Vw Scirocco 2.0 220 Hp

Recommended Posts

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους!

 

Θα ήθελα τις γνώμες σας για το ανανεωμένο Scirocco και συγκεκριμένα για το δίλιτρο με τον νέο κινητήρα των 220 ίππων. Το σκέφτομαι σοβαρά ως επόμενη αγορά. Φαίνεται να έχει καλές επιδόσεις και κυρίως είναι αρκετά φθηνό (σχετικά πάντα) για αυτό που είναι. 25.600 Ευρώ για τη manual έκδοση. Επίσης απ'οτι βλέπω στο site, βγαίνει σε μία έκδοση, την sport,η οποία φαίνεται να είναι καλά εξοπλισμένη. Συγκεκριμένα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

(α) manual ή DSG; έχω 2 αυτοκίνητα τα οποία είναι και τα 2 manual. Δεν έχω οδηγήσει ποτέ αυτόματο. Μου αρέσει η ιδέα, αλλά πιστεύω ότι θα μου λείψει κάποια στιγμή το manual. Επίσης το DSG ανεβάζει πολύ την τιμή...

 

(β) γνωρίζει κανείς πόσο κοστίζουν διάφορα extras όπως δερμάτινα καθίσματα (αυτά τα υπέροχα καφέ που έχει με τις πτυχές), ηλιοροφή και σύστημα με navigation?

 

Σας ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

εγω προσωπικα θελω manual..για να καταλαβαινω οτι οδηγω αμαξι και οχι kart...

 

αλλα αυτο ειναι κατι προσωπικο...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καθένα έχει τη χάρη του.

To Dsg6 είναι κορυφαίο κιβώτιο. :db:

 

Η αλήθεια είναι ότι το Scirocco σαν αμάξι δεν με ενθουσιάζει και πολύ.

 

Η γνώμη μου είναι να πάρεις ένα μεταχειρισμένο Scirocco R που θα το χαρείς περισσότερο.

Edited by nikdev
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα manual.. Με το αυτόματο μπορει να έχεις θέματα. Κ θεωρώ πως είναι αρκετά τα λεφτά, δεν κερδίζεις ούτε σε κατανάλωση και ούτε σε κάτι ιδιαίτερο.

Edited by aris22gr
Link to comment
Share on other sites

Καλό το dsg δεν λέω, αλλά τι κόστος επισκευής έχει ένα αυτόματο κιβώτιο και τι ένα χειροκίνητο?

Edited by svouras
Link to comment
Share on other sites

Η τιμή που αναφέρεις είναι με απόσυρση.. λογικά θα το έχεις προσέξει..αλλιώς πάμε στα 28.400 €..

 

Άποψή μου είναι manual κιβώτιο αλλά εαν επιμένεις για dsg πάνε σε μια αντιπροσωπεία και ζήτησε να κάνεις ένα test drive με dsg για να δεις την αίσθηση.. και μιας που θα πας ζήτα και τον κατάλογο με τα εξτρά ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.